Sommigen dobberen lan rond in eigen ellende 'We staan niet op t dak te schreeuwen'' Minister Duisenberg naar Hofstra-congres in Leiden Over vrouwen in crisissituatie thuis: Tussen organisaties weinig coördinatie Katfa CV ZOCHT ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 „Voor vrouwen die alleen komen te staan is het ontstellend moeilijk om voet aan de grond te krijgen". Dit zegt een van de medewerksters van Moederhulp pratend over vrouwen die uit angst voor hun man van huis wegliepen, of uit huis geslagen zijn. Op zoek naar de mogelijkheden en moeilijkheden voor de vrou wen die, vaak met kinderen, voor korte of langere tijd op straat komen te staan, blijkt er een wirwar van instellingen, organi saties en huizen te bestaan. Er zijn organisaties die zich vroe ger toelegden op de opvang van ongehuwde moeders, maar die tegenwoordig, nu 't aantal ongehuwde moeders terugloopt, ook vrouwen helpen die thuis in een crisissituatie zijn geraakt. De kinderpolitie benadert de problemen weer van een heel andere kant: via het kind, de moeilijkheden in het gezin,.komt zij in contact met de vaak plotselinge nood. De politie heeft in derge lijke gevallen een andere taak dan het maatschappelijk werk. Waar kunnen vrouwen heen die het thuis niet meer kunnen uithouden? Is er genoeg coördinatie en duidelijkheid in de hulpverlening Brigadier Zandstra van de kinderpolitie consta teert: „Sommigen dobberen lang in hun eigen ellende rond zonder hulp te zoeken". l^yvgiyggg Een probleem heeft vaak een jarenlange voorgeschie denis. Soms kunnen mensen zelf hun zaak beredderen, maar hoeveel pijn en moeite kost het? Voordat vrouwen besluiten van huis weg te lo pen is er meestal erg veel gebeurd. En hoe moet het verder? LEIDEN Er zijn in Leiden geen instanties die zich speciaal richten op vrouwen, eventueel met kinderen, die thuis in een crisissituatie zijn geraakt, al heeft het Maartenshuis wel zijn deuren geopend voor deze vrouwen. Veel andere instanties trachten voor hun cliënten een plaats te vinden in Huize St.-Maarten, maar dat is niet altijd even mak kelijk, de mogelijkheden zijn steeds weer wisselend. Door Tom Maas Instellingen als het centrum voor vrijwillige hulpverlening, de Hen drik Piersonstichting en de in het zelfde pand aan het Terweepark ge vestigde Moederhulp zullen trachten de vrouwen die zich, eventueel met kinderen, aanmelden, zo goed mo gelijk te begeleiden. De telefonische hulpdienst SOS zal diegenen die hulp zoeken zo goed mogelijk trach ten te verwijzen. Ook een voorname- lijk verwijzende functie heeft de sociale dienst. Sociale dienst De meeste mensen zien de sociale dienst niet als een instituut waar men terecht kah met de geestelijke nood, wordt daar opgemerkt. Maar naast de financiële afdelingen heeft de dienst ook afdelingen die zich bezighouden met maatschappelijk werk. Op de eerste plaats is het con tact dat de dienst heeft met vrou wen die alleen zijn komen te staan van financiële aard: als de vrouwen financiële bijstand nodig hebben, kloppen ze aan bij de dienst, bij voorbeeld is dat geld voor huisves ting. Bij de dienst wordt eerst nage gaan of er plaats is bij ouders, zus ters of broers. Zo niet, dan wordt er een plaatsje gezocht in het Maar tenhuis. De verblijfkosten daar wor den dan betaald door de dienst, met zak- en kleedgeld voor zover nodig. De uitkering aan vrouwen die el ders onderdak hebben gevonden be draagt ongeveer het minimumloon: daarbijwordt niet altijd de voor waarde gesteld dat de vrouw moet voorzien in de kosten van onder houd, met andere woorden: zij hoeft niet altijd bij het arbeidsbureau zijn ingeschreven en gaan werken. Welke groep vrouwen het meest in moeilijkheden komt, acht men moeilijk te zeggen bij de dienst. De economisch kwetsbare groepen val len op: bij de sociale dienst komen diegenen die geen geld hebben. De hogere klassen kunnen vaak beter hun weg vinden, wordt opgemerkt. Bij deze financiële hulp, kunnen de mensen ook maatschappelijke be geleiding krijgen als ze willen; ze kunnen het soort maatschappelijk werk kiezen wat ze willen. Praktijk Moederhulp is een van de instan ties die voor begeleiding kan zor gen. Daar heeft men in de praktijk al een ruime ervaring opgedaan met alleenstaande vrouwen, vroeger voor namelijk ongehuwde moeders. Een medewerkster vertelt: „Er bel de een vrouw op, die was met haar zoontje weggelopen uit Zeeland naar haar ouders hier in Leiden. Maar haar ouders waren bejaarde men sen, die woonden geloof ik op een flatje, die waren kleinbehuisd en konden al die drukte niet aan. In ieder geval konden die moeder met haar kind daar niet langer meer blijven. Ze belde toen op, want ze moest onderdak hebben. „Ik weet niet hoe ze aan dit adres kwam; misschien uit de telefoongids of via de SOS. We hebben toen con tact opgenomen met het Maartens huis, maar daar wilden ze eerst een garantie van de sociale dienst; om het onderdak te kunnen betalen is die garantie nodig. De sociale dienst weigerde die garantie te geven; daar zeiden ze: „Gaat u maar terug naar uw ouders, dat kan best". „Toen hebben we alle mogelijke gaatjes gezocht; ook ver buiten Lei den. En voor het kind hebben we geprobeerd bij de voogdijvereniging en de centrale voor pleeggezinnen, die weten vaak nog adressen. Ook de SOS weet vaak nog wel een gaatje. We hebben al die mogelijkheden doorgegeven aan die vrouw. Sinds dien hebben we haar niet meer ge zien. Misschien dat ze ergens te recht kon, of dat ze zelf iets gevon den heeft. „Soms verdwijnen zo de probleem gevallen vanzelf buiten de horizon, soms worden de problemen opgelost, maar dat neemt meestal lange tijd. De vrouwen die weglopen zijn meestal zo voorbij de twintig, dertig. Voor hen is het ontstellend moeilijk om voet aan de grond te krijgen. Bij voorbeeld bij de huisvesting: daar schuift iedereen alles af naar de ander, de ene gemeente naar de andere. Bij de huisvesting ligt het natuurlijk moeilijk, want er zijn zo veel probleemgevallen. Maar dat iedereen alles afschuift, dat zijn misstanden. Er is ook discriminatie: gezinshoofden hebben daar eerder voet aan de grond, dan alleen staande vrouwen. „Het is Jammer dat we niet be kend zijn, want hier kunnen de men sen „objectief" advies krijgen; in hun omgeving krijgen de meesten van alle kanten allerlei praatjes te horen. We hebben wel acties gehad om bekend te worden. Er zijn helaas weinig contacten met huisartsen, terwijl die toch wel het nodige te horen zullen krijgen over mishan deling. Er zijn wel incidentele con tacten met verenigingen en instel lingen, maar er is geen georgani seerde coördinatie". Coördinatie Ook bij de kinderpolitie komt bri gadier Zandstra er herhaaldelijk op terug dat er geen coördinatie is. Daarnaast zou hij meer differentiatie in de hulpverlening willen zien. Hij ziet hier ruimte voor een alterna tieve hulpverlening. Een dergelijke alternatieve hulp verlening is er wellicht in het cen trum voor vrijwillige hulpverlening. Dit centrum, nu nog gevestigd bij de Welzijnsraad, over ongeveer een maand op de Pieterskerkgracht 11, verkeert nog in een aanloopfase. Het werkt niet op niet-professionele ba sis, maar zoekt wel samenwerking met de maatschappelijke instellin gen. Hoe het centrum zich zal ont wikkelen is nog moeilijk te zeggen. en het heeft in praktijk nog niet te maken gehad met vrouwen die in een crisissituatie waren geraakt. Brigadier Zandstra ziet de rol van de politie als improvisatie: het ver wijzen naar allerlei instanties en het proberen te regelen van de situatie. „Een probleem heeft vaak een jarenlange voorgeschiedenis. Soms komen de oplossingen vanuit de wijkdienst, of ook vanuit het onder wijs. Maar sommigen dobberen lang rond in- hun eigen ellende zonder hulp op te zoeken. Anderen hebben misschien minder nood, maar die weten hoe ze hun zin moeten krij gen, om dat' maar zo te noemen Maar je moet niet te snel ingrijpen, de mensen moeten de kans hebben zichzelf te redden. Gelukkig weten mensen vaak zelf de zaak te bered deren. „Als een vrouw 's avonds wegge lopen is kan de rechercheur van de nachtdienst vaak de eerste maat regelen treffen. Bijvoorbeeld dat de vrouw en de kinderen als die er bij zijn, in een cel kunnen slapen. In de meeste gevallen is het vertrek onvoorbereid. Dan is er ruzie ont staan, waarbij de man gedronken heeft. Soms wordt de man ter ont nuchtering door de politie meege nomen. Het gebeurt daarna wel dal ze weer samen komen. Bij bepaalde mensen is dat het huwelijkspatroon. Je moet de mensen niet op willen trekken naar Je eigen peil, maar je moet ze tegen afglijden behoeden" Terugkomend op de coördinatie en verscheidenheid in hulpverlening: „Elke hulpverlening heeft zijn eigen publiek Nu moeten er mensen thuis blijven met hun problemen of naar een instelling die ze helemaal niet willen. Het zou goed zijn als er een alternatieve hulpverlening was, dat een groep mensen daar terecht kan, zoals er vroeger Release was: in elke stad is er een-dergelijke hulpverle ning. Maar aan die hulpverlening moeten dan ook eisen gesteld kun nen worden. Dat er een vaste groep begeleiders is bijvoorbeeld; bij Re lease in Leiden was het verloop onder de begeleiders te groot. „Dat zijn wel de twee belang rijkste punten: het gemis aan alter natieve hulpverlening en het ont breken van coördinatie. Wat Je "in Leiden mist is coördinatie in groot verband: het elkaar helpen en beper ken in de taken. Er zou ook gewes telijke samenwerking moeten zijn. Nu wisselt het: het ene contact vloeit uit het andere voort, maar er is geen vaste samenwerking". Wijk vereniging Aktief vijf jaar jong LEIDEN De wijkvereniging Ak tief in het rustige zuidwesten van Leiden bestaat 7 december vijf jaar. Het eerste lustrum van een "gekke groep, jong en oud", zoals een van de bestuui'sleden .het weet te ver woorden. Door Paul Wolfswinkel De oprichting was een serieus grapje: de waakvlammetjes van di verse geijsers functioneerden niet zo als waakvlammetjes behoren te functioneren. De woningbouwvereni ging Tuinstadwijk deed er niet zo bar veel aan en een groepje onge duldige huurders maakte een sten cil op een zondagmorgen bij een kop koffie. Er werden 110 stencils verspreid en op de eerste bijeen komst kwamen er meteen al zo'n 36 mensen. Vervolgens werd er een naam gekozen door middel van een kwis en werd "Aktief" vereniging Aktief. En het eerste resultaat kwam snel en was mooi: de woningbouw vereniging wilde samen met Aktief vergaderen. Er werden verkleedpartijen geor ganiseerd voor de kinderen op Konin- ADVERTENTIE Lekkere drop van Langenberg (16 variëteiten!) ginnedag, er kwam, na anderhalf noem zi jaar aan de bel trekken, een tele-hebben fooncel en dit jaar van de zomer werd de rolschaatsbaan door wet houder Waal feestelijk geopend. Maar daar was wel wat voor no dig. De leden werden keer op keer op keer "gek gemaakt met sten cils". Dat zegt Henny Kwik, vroeger voorzitter, nu secretaris en een van de werkers van het eerste uur. "We doen het nog steeds hoor, nog steeds stencils". Wat is de waarde van Aktief ei genlijk? Voorzitter Greefhorst en de andere acht aanwezige bestuurs- leden zijn het roerend met elkaar eens: "Je hangt in de lucht, je maakt jezelf officieel. Maar ja, als je iets wilt doen, als je eens met je vuist op tafel slaat, zeggen ze: meneer u bent niets. Een LJA is officieel, een Welzijnsraad ook. Ge lukkig heeft het stadhuis rekening gehouden met ons bestaan. We zijn ook nooit een actiegroep geweest op een eenzijdige basis". Geen clubhuis Bejaarden treffen elkaar in de Titus Brandsmalaan 76 voor de ge zellige dinsdagse klaverjasmiddag. Wanneer er activiteiten (moeten) wor den georganiseerd gaan de bestuurs leden de boer op, "want" zeggen ze: als je het officieel gaat doen, dan lukt het niet zo best". De boer op, want een eigen clubhuis is er niet. Een ontmoetingsplaats, die ei genlijk onontbeerlijk is voor een wijkvereniging en waar iedereen kan binnenwandelen, waar de acti viteiten kunnen worden gerealiseerd, waar nou ja, vul verder zelf maar in, is er niet en dus zien de leden elkaar niet bijzonder- frequent. Daar voor in de plaats dus'het persoön-' lijke bezoekje van een van de ac- tievelingen, hetgeen borg staat voor een enthousiast respons. Gelukkig kent de wijk enkele be drijven, die een ruime kantine heb ben en deze ruimte beschikbaar stellen voor kaartavonden, sinter klaasfeesten enz. 3M of Adler "en Aktief is ook een uiterst democra tische vereniging. Alles is voor ieder een openbaar. In het bestuur circu leert een rondzendmap: een soort leesportefeuille, maar dan wel met een zakelijke inhoud. Vandaar dat er niet al te veel vergaderingen wor den gehouden. Maar dat is ook niet nodig, want alle binnengekomen post wordt integraal in h'et verenigings blad afgedrukt, zodat iedereen weet wat er aan de hand is. Hoe werkt Aktief naar (bijvoor beeld) de kant van de gemeente toe? Als volgt: "Als we tien bomen wil len hebben, schrijven we een brief. Dan gaan we niet op het dak staan schreeuwen. Lukt het niet, dan komt er een volgende brief, die iets min der vriendelijk is geworden. We doen alles langs de weg van de geleidelijk heid. Alles gaat erg rustig. En als iets niet kan gebeuren, nou dan kan hec niet gebeuren. Dit is een rustige wijk en een vrolijke wijk. Wij accep teren het dat iets langer kan du ren, dan is afgesproken. Oké, een ge meente heeft ook andere dingen te doen. Maar we laten de zaken niet zomaar liggen, oh nee. Neem bijvoor beeld de rolschaatsbaan. Daar heb ben we. anderhalf jaar op gewacht. En hebben jullie in die anderhalf jaar ooit een open brief of zoiets ge zien? Niets hè? Je bent er als wijk vereniging om te voorkomen dat za ken erger worden dan zé al zijn." In het dorpssfeertje, dat er vol gens de bestuursleden heerst in de wijk, is er dan. ook alle plaats voor e bloemetje voor de zieken van de wijk, is er dan ook alle plaats voor 'n er een feestpakket voor alle leden bejaarden met Kerstmis. "We zijn amateurs en hebben onze handen vol. En de betrokkenheid van de le den is onnoemelijk groot." Na vijf Jaar, op zondag misschien wéér een stenciltje? Maar dan wel wat anders dan een kopje koffie er- C&AinBreestraa Het bericht dat Minister van Doorn zijn fiat gegeven heeft aan de desatreuze afbraak- en vei'bou- wingsplannen van C. en A. Bren- ninkmeijer aan de Breestraat heeft de vele ijveraars voor het behoud van de historische binnenstad bit ter teleurgesteld. Het blijkt wepr eens dat Gemeente en Rijk voor een machtige naam nog altijd knielen. Verkoop van Japonnetjes gaat nog boven monumentenzorg, ook in het Monumentenjaar 1975. Het geld van C. en A stinkt niet, of misschien toch wel? DRS. P. LUYKX, Fruinplantsoen 38, Utrecht. AMBTENAREN Het bestuur: „De betrokkenheid is LEIDEN Op donderdag 18 de cember zal in Leiden een congres gehouden worden onder het motto "Belastingpolitiek en inkomensver deling. Het congres is bedoeld als een eerbewijs aan prof. mr. H. J. Hofstra die op 1 september jl. met emeriaat is gegaan. Als eerste in leider op dit congres zal de minis ter van Financiën, dr. W. Duisen berg optreden. Het congres wordt gehouden in het Gorlaeuslaborato- rium aan de Wassenaarseweg en wordt om tien uur 's ochtends ge opend door de voorzitter van het congres, prof. mr. J. Verburg. Na de inleiding van minister Duisen berg zullen nog voordrachten wor den gehouden door prof. drs. V. Halberstadt, kroonlid van de So ciaal1 Economische Raad en sedert 1 oktober '74 hoogleraar Openbare Financiën aan de RU in Leiden, en dr. F. H. M. Grapperhaus. oud- sta<atssecretaris van Financiën en daarna voorzitter van de raad van bestuur en president-directeur van respectievelijk Mees en Hop* Groep NV en Bank Mees en Hope NV. Na de lunch zal er een forum discussie worden gehouden onder leiding van prof. mr. J. Verhing. Naast de inleiders prof. Halberstadt en dr. Grapperhaus zullen in b*>t. forum zitting hebben mr. C. A. de Kam (universiteit van Leiden), H. baron van Lawick (ministerie van Financiën), prof. dr. A. Pais (uni versiteit van Amsterdam), prof, dr. J. Pen (universiteit van Groningen) en J. G. M. Rood (be lastingconsulent in Amsterdam). (ADVERTENTIE) r (ook honden zijn welkomi LLiDEN Binnenkort zal in de plaatselijke dagbladen in Leiden een oproep verschijnen waarin gegadig den worden gezocht voor de funk tip van ambtenaar van de Burgerlijke Sand. De mensen zullen uitslui tend worden belast met het vol trekken van huwelijken. Zoals be kend bestaat er in het Leidse stad huis een groot tekort aan ambtena ren die daarvoor vrijgemaakt kun nen worden. Overigens zullen voor de kandidaten wel minimum- en ma ximum-leeftijden gelden. wassenaar Aan de Leidse universiteit den voor het doctoraal examen Ne derlands recht mevrouw I. J. Vrij bergen—De Slegte, mevrouw M. M. Koper-Beins, T. P. L. Bot, P. A. V. van Harinxma Thoe Slooten, D. J. Ladrak. J. H. W. de Planque, R. P. Simonis, W. Wallis de Vries, E. M. San Giorgi, H. J. Schutter en H. E.Olenski Ognubanwo. teletyp I HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN JUWELIER v.d. WATER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3