Klimaardbei klimt niet VAN VAATWASMACHMES WORDT GEZEGD DAT ZE DROGEN K0RT-K0RT-K0RT-K0RT-K0RT-K0RT-K0RT Ski-uitrusting ieder jaar laten testen Voor 36 miljoen haarverstevigers ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 LEIDEN - Meer dan een half mil joen Nederlanders kiest voor een (tweede) vakantie in de Toch zijn er nog altijd i de stap niet aandurven vanwege al die enge verhalen over gebroken armen en benen. „Dat is helemaal niet nodig," zegt "Dieo Wilms Floet, expert op het gebied van de winter sport. „Wie zijn ski-uitrusting met zorg behandeld heetf 69% minder kans op letsel bij het skiën. Een eenvoudige test kan uitwijzen of de skischoenen en skies nog in goede staat verkeren en of de bindingen goed zijn afgesteld. Heeft u vorig jaar schoenen en lat ten gekocht toch even naar de vak- handel voor een test. Niet goed schoongemaakte schoenen en skies kunnen het ongeval-risico onnodig vergroten. Ook moet ieder jaar opnieuw de maat van het bovenste gedeelte van het scheenbeen worden opgeno men met de tibiascoop. Een klein verschil in gewicht of afmeting kan er de oorzaak van zijn dat de ski bindingen te zwaar of te licht staan afgesteld. Dit geldt natuurlek vooral voor kinderen, want die kunnen in een jaar een heel stuk groeien. Uit Duitse onderzoeken blijkt dat 48% van de ongelukken by skiën wordt veroorzaakt door te zwaar afgestelde bindingen en 23% door te licht afgesteld. De Duitse onder zoekers kwamen ook tot de conclu sie d& 21% van het mafèriaal waarop werd geskied te oud of te slecht onderhouden was om grote risico's uit te sluiten. Het testen van de skies en ski schoenen met het apparaat dat vol gens de IAS-normen is gebouwd kost 10,-. Na een telefonische af spraak kunt u voor die test terecht bij Wilms Floet Leiden, telefoon 071-124872. Kinderen De ongelukken bij skiënde kinderen liggen viermaal zo hoog als bij volwassenen. In veel gevallen is dat te wijten aan de ge brekkige uitrusting van de kinde ren. Wie de kinderen mee neemt naar de wintersport moet er ge woon van uitgaan dat de goede uit rusting voor kinderen niet veel goedkoper is dan die voor volwas- Om een idee te geven; goede kin- derskies zoals door de Duitse con sumentenorganisatie zijn getest zijn Salomon S 111, prijs ongeveer ƒ82,50. Marker M 1/M 11 S, onge veer 99,-; Geze Juniorset onge veer 110,-; SUmatc Twin 110,-. Wie niet wil kopen maar huren is gemiddeld 25,- voor schoenen, 50,- voor skies, totaal 75,- (daar bij inbegrepen het afstellen) kwijt Daar komt natuurlijk bij een skipak van rond de 160,- en een paar handschoenen 13,95. Als de kin deren voor het tweede of derdejaar meegaan wordt een valhelm gead viseerd, die gekocht kan worden bij de rijwielhandel. Voor iedereen geldt dat katoenen of wollen onderkleding het beste is en dat een kleine voorbereiding al aan die sneeuwpret in de vorm van gymnastiek geen kwaad kan. Voor het drogen ouderwetse drooglijntje. i nog steeds aangewezen op het Machinaal wassen is nu geen kunst meer. Of je een goedkope of een dure wasautomaat hebt, het goed wprdt in allemaal wel redelijk schoon zon der dat je er verder zelf iets aan hoeft te doen. Of desnoodsmet behulp van een nog witter was middel. Het schrobben, soppen, boenen en spoe len gebeurt allemaal vanzelf, binnen in de machi ne, betrekkelijk voordelig. Maar nu het droog maken van het schone wasgoed. Dat wil maar niet op een eenvoudige manier lukken. Jawel, ook daar zijn machines voor. Maar dan moet je heel wat op een rijtje in je huis zetten: wasauto maat, centrifuge, droogtrommel. Afgezien nog van het geld heeft menigeen daarvoor geen plaats. Nee, er zou een apparaat moeten zijn dat alles kan: wassen en dro gen. Dat is er helaas niet, tenminste niet binnen bereik van de gewone portemonnee en ook niet in een uitvoering die erg praktisch is voor dagelijks gezinsgebruik. Toch, als je de fabrikanten en im porteurs mag geloven, dan zijn de droogproblemen al wèl grotendeels overwonnen. Geloof ze toch maar niet. Ze verkopen hoofdzakelijk optimistisch klinkende reclame- praaljes voor nog altijd machteloze machines. Het vervelende is dat een deel van de zichzelf vakman noemende winkeliers die praatjes maar al te gemakkelijk aan de con sument doorvertelt. Momenteel zijn er twee wasdroog- verhalen in omloop die daarom no dig eèns weerlegd moeten worden. De 1000 toerentrommel Het eerste verhaal is dat over de nieuwe 1000 toeren trommel in wa sautomaten. Wat is dat voor een wonderbaar lijke trommel? Je kunt er in sommige winkels dit over te horen krijgen: „De trommel van die wasmachine draait bij het centrifugeren zo hard, dat het was goed er vrijwel droog uit komt. In de trommel wordt namelijk nog meer vocht uit het wasgoed ge draaid dan in een losse centrifuge. Ga maar na: een centrifuge is mees tal maar smal. De trommel van deze wasautomaat is veel wijder. Die slingert het wasgoed dus ook veel harder rond, ook al maakt-ie dan wat minder toeren dan een centri fuge." Dat hele verhaal is gewoon niet Centrifugerende wasmachines ha- lpn maar weinig vocht uit het goed. Natuurlijk is zo'n 1000 toeren trommel wel een verbetering. Hij haalt meer water uit de was dan bij voorbeeld slechts 400 toeren ma ken-en die heb je ook. Een nieuwe machine met 1000 toeren laat 60% water zitten in katoenen wasgoed, en een 400 toeren machine laat er 90% in achter. Maar Dat lijkt dus wel een succes voor de uitvinders van de 1000 toeren trommel. Maareen doodgewone centrifuge, die heel veel mensen al lang hadden, laat 45% water in het goed zitten. Dus veel minder. Wat blijkt? Het geeft echt niet de doorslag dat de trommel van de wa sautomaat wijder is dan die van de centrifuge. Het scheelt wel wat, maar uiteindelijk wint de centri fuge het royaal doordat hij veel meer toeren maakt. Volgens gege vens van de Vereniging van Huis vrouwen werkt een 2800 toeren centrifuge met een doorsnee van slechts 25 cm (meestal zijn ze nog wijder) in feite vier keer zo intensief als een 1000 toeren wasautomaat met een trommeldoorsnee van 50 Het tweede verhaal. Dat gaat over wasautomaten die kunnen wassen, centrifugeren èn drogen. Het ideaal, dus. Was het maar waar. Deze zeer dure machines (prijzen tussen 1500 en 3000 gulden) zijn lang niet volmaakt. Ze werken op deze manier na het wassen en cen trifugeren stroomt er hete lucht doorheen die de vocht uit de was opneemt. Meestal wordt die lucht weer ingedroogd in een koelsys teem. De lucht komt dus zonder al te veel-vocht de machine weer uit, zodat het huis niet vol met damp komt. Het water blijft in de ma chine achter in een lekbak. Dit klinkt niet slecht. Maar nu de zwakke punten en na delen Ook deze machine centrifu- Door L. Bakker geert natuurlijk niet zo best, want wasmachines kunnen dat nu een maal niet goed. Dus is het goed nog flink nat als het drogen moet be ginnen. In een emmer En zoveel nat goed kan de won- dermachine van z'n levensdagen niet droog krijgen. Daarom moet, volgens de gebruiksaanwijzingen, eerst de helft van de lading uit de machine worden gewaard totdat de eerste helft droog is. Dat duurt wel eventjes. De droog tijd kan per helft van de was uitlo pen tot drie uren. Daarna moet dan de andere helft uit het emmertje nog in de machine om er eventjes drie uur in te drogen. Duurt 8 uur De Raad voor de Fotohandel wil een eenheidsgarantiesysteem voor foto- en filmapparatuur. Het be stuur heeft al contact gehad met verscheidene leveranciers en wacht verdere voorstellen en sug gesties af voordat men tot meer ge detailleerde plannen komt. Aldus het vakblad Fotovisie. Een eventuele winkelsluiting op zaterdagmiddag zal er voor zorgen dat ook in de ochtenduren menig koper de binnenstad zal mijden. In Amsterdam bijvoorbeeld, waar men in het centrum over 35.000 parkeerplaatsen beschikt, heeft men uitgerekend dat deze plaatsen tweemaal per dag worden gebruikt. Want niet iedereen trekt op de zelfde tijd stadwaarts. Zou de tijd om te winkelen met vier uur wor den verkort, dan zullen velen niet langer vruchteloos naar een par keerplaats blijven zoeken, maar el ders gaan kopen. Kaant tut 'n boorgat in de muur de schroef met plug op een gegeven ogenblik naar buiten, probeer dan een veel grotere plug in het groot geworden boorgat te drukken. Een kleinere maat plug met schroef drukken we dan weer aan in het gat van de grote plug. Zo zit de zaak weer muurvast. Wij Nederlanders besteden jaar lijks voor twee miljard aan wo- nongtextiel, de helft daarvan aan vloerbedekking. We kopen steeds minder effen dekens voor onze be dden. Grote fantasiemotieven zijn nu de mode. Meestal betalen we voor een eenpersoons synthetische deken een gulden of zeventig en negentig gulden voor een wollen deken. Het Westduitse bedrijf Foto- Quelle, dat in Nederland fotozaken had onder de naam Photo-Porst, gaat hier nu onder de naam Foto- Revue werken met eigen filialen. Foto-Quelle leverde ook al foto- artikelen aan de Nederlandse con sument via Vroom Dreesmann onder de merknaam Revue, aldus bracht het Detailhandels Bulletin. Van keukenwerk met fruit krijg je soms verkleurde vingers die niet meer schoon te krijgen zijn. Som mige kersen en bessen zijn daar be rucht om. Daar is in een aantal ge vallen wel iets tegen te doen. Je wrijft, voordat je met het fruit be gint, je handen in met azijn en laat die goed opdrogen. Ben je eenmaal klaar met het fruit, dan kun je de verkleuring veel gemakkelijker van je handen wassen dan anders. Dankzij die azijn op je huid- TeeTnaSdozen hebben 't gebrek dat ze er van buiten wel leuk uit zien, maar van binnen veel te weinig vakjes hebben. Voor wie daar wanhopig van wordt, hebben wij deze tip: Er zijn uitklapbare ge reedschapdozen in de handel, die wèl veel vakjes hebben. Waar ech ter de meest aparte vakjes in zitten, dat zijn de uitklapbare vissersdo zen. Dergelijke dozen zijn natuur lijk niet zo fraai als echte naaidozen. Maar heel wat handiger. Uit een enquête van het vakblad "Het levensmiddelenbedrijf blijkt dat 83 procent van de huisvrouw het foutloos aanslaan van de bood schappen de belangrijkste goede eigenschap van cassières vindt. Dan volgt in belangrijkheid vrien delijk, hulpvaardigheid en ver zorgd uiterlijk. En hoe doet de cassière het in de praktijk? Vijfenzeventig procent van de ondervraagden zei: "rede lijk" tot "goed". Vijftien procent gaf de beoordeling "matig" en tien procent zei dat de cassière ronduit "slécht" haar werk doet. In Denemarken moeten de res taurants voortaan een prijslijst voor hun raam hebben, waarop staat wat de meest gangbare dranken en prij zen kosten, inclusief btw en bedie ning. Dat is in Nederland allang zo. Alleen zijn de Denen meteen een stapje verder gegaan: Er moet óók op de lijst staan wat garderobe en andere extra dingen kosten. Bo vendien moet binnen op de dran kenkaart staan hoeveel de inhoud is van de diverse glazen alkoholi- sche drank. Als u erg tere planten en bloemen ten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (V.E.E.N.) gemiddelden berekend voor deze was-droog- automaten. Schrik niet, per was van 5 kilo is 11,25 kwWh elektrici teit nodig, 450 liter water, en 7 tot 8 uur was- en droogtijd. Het hoge wa terverbruik (drie keer zoveel als voor alleen wassen) komt doordat er zoveel koud water door de lucht- koeler van het apparaat moet stro men. Ook het stroomverbruik is drie keer zo hoog als voor wassen alleen. De Belgische Verbruikersunie heeft zojuist een aantal gebruik- stests van was-droog-automaten verricht van de merken AEG, Bosch, Constructa, Electrolux, Friac en Siemens. Daarbij is uitge rekend dat de kosten van wassen en drogen van een kilo wasgoed in zulke automaten even hoog liggen als wanneer met een gewone wa sautomaat, een losse centrifuge, en een droogtrommel op een rijtje zou gebruiken. Maar dan is er wel van uit gegaan dat de ingewikkelde machine tien jaar zal meegaan, en niet meer dan 35 gulden onderhoud per jaar vergt. En dat is bij zo'n in gewikkeld apparaat zéér optimis tisch. Overigens blijft bij dit alles ook nog het nadeel bestaan dat het wassen en drogen in zo'n ding veel langer duurt dan in het rijtje losse appara ten achter elkaar. En, dat het nog steeds niet helemaal automatisch gaat, want je moet immers romme len met een emmertje waar de helft van de was tussentijds in en uit moet. Tenslotte is er nog het niet weg te cijferen bezwaar dat in de vijf tot zes uur dat het drogen duurt, de au tomaat natuurlijk niet voor een an der wasje te gebruiken is. Voor wie gewend is een witte en een bonte was direct na elkaar te doen, is zoiets ook niet bepaald een voor uitgang. Zodoende is er af en toe wel het een kelijkheid weinig goeds op het ge bied van wassen en drogen. "Klimaardbeien voor tuin en hal kon. Pluk zelf zo'n vier tot vij: maanden per jaar lekkere verst aardbeien! De klimaardbei groeif snel, vraagt slechts een klein stukje grond of een grote bloempot, is zeei decoratief en draagt rijke vruchten Plukken zonder moeilijkheden". Klinkt dat niet aanlokkelijk? Op deze manier spoort Ter Meuler Post, 'de catologus van het Rotter damse warenhuis en postorderbed rijf Ter Meulen flatbewoners er kleine tuintjes-bezitters aan, zich op de aardbeienteelt te storten. De plantjes zijn overigens afkom stig van Europlant in Hillegom. Er Europlant doet er nog een schepje bovenop. "Het is een decoratieve groeier, die kèle muren snel aan hel gezicht onttrekt", belooft het Hille- gomse bedrijf. "Plukken doet u staand en niet meer kruipende of uw knieën". Mooier kan het niet. Eindelijk kun nen flatbewoners, die voor een tuir geen ruimte hebben, zelf hun aard beien telen. Stramme bej aarder hoeven niet meer met de knietjes op de grond. Ideaal. Denk je dan. Maar dat valt tegen. Klimmen? Nee We hebben vier van die aarbeien- planten in twee grote potten gezet en één plant gewoon in de grond bij een rij andere aardbeien. Oogst: in totaal drie aardbeien. En klimmen? Ho maar, niets daar van. De planten krijgen wel uitlo pers, lange stelen waar ook weei plantjes aankomen. Maar dat is heel gewoon. Die dingen komen aan elke aardbei, want op die maniei plant dit gewas zich voort. Je noemt een aardbei toch niet "klimaard bei" omdat-ie uitlopers krijgt? We hebben het mysterie van de klimaardbei tenslotte voórgelegd aan het proefstation voor de aard beienteelt in Zeeland (Wilhelmina- dorp) en aan het IVT, het Instituut voor de veredeling vah tuinbouw- gewassen in Wageningen. Bestaan niet Wat blijkt? Klimaardbeien bestaan niet. Er is geen enkele aardbei, waarvan de plant-zelf (de moeder plant) omhoog klimt Maar er zijn wel kwekers/handela ren die gewoon aardbeien als kli maardbeien verkopen. Ze gebrui ken daar de zogeheten "doordra gers" voor. Dat zijn planten die niet alleen in juni vruchten krijgen, maar in augustus en september weer. En ze gaan er daarbij van uit dat de leek nog nooit van "uitlo pers" heeft gehoord en denkt, zodra hij die nieuwe scheuten ziet ha m'n aardbei klimt. Hij moet die ranken dan wel opbinden langs stokken. want uit zichzelf doen ze niets. Bij die "doordragers" heb je inder daad kans dat de plantjes aan de uitlopers (door de moederplant ge voed via de rank) gaan bloeien eb vruchten geven. Bij aardbeien die alleen in het voorjaar vrucht dragen gebeurt dat niet Eén seizoen Overigens moet je er wel rekening mee houden dat je aan ranken die je opbindt, slechts één seizoen iets hebt. Daarna verdrogen ze en ster ven ze af. Als je de jonge plantjes aan de uitlopers wilt houden, moet je ze naar potjes aarde leiden, waarin ze wortels kunnen krijgen. Of zo'n operatie succes heeft is niet te voorspellen. Als alles goed gaat, moeten de nieuwe planten het vol gend seizoen aardbeien geven. Maar Moeder Natuur is grillig, ze ker voor de leek. Intussen wordt voor die zoge naamde klimaardbeien een bela chelijk hoge prijs gevraagd. Wij be taalden voor vijf stuks 6.98. Dat is ongeveer 1.40 per stuk. Bakker in Hillegom, een ander planten- postorderbedrijf, vraagt zelfs 19.95 voor vijf plantjes. Vanwaar dat verschil? "Wij verkopen de ech te", zegt Bakker, "het is gewoon een kwaliteitsverschil". Wat betaal je dan als kleine afne mers voor een gewone "doordra ger", die toevallig geen klimaardbei wordt genoemd, maar waarvan je de ranken net zo goed kunt opbin den? We hebben prijzen gezien van vijftig en zeventig cent per stuk. Beroepskwekers zijn nog goedko per uit. Die batelen volgens het Proefstation vijftien cent tot een kwartje. En nu maar wachten tot de "han- gaardbei" wordt gelanceerd Het Nederlandse klimaat schreeuwt om haarverstevigers en andere produkten die het pas ge kapte hoofd een beetje kunnen be schermen tegen wind en vocht. Per jaar gaan er in kapperszaak, drogis terij en parfumeriewinkel ontel bare flegjes over de toonbank. Het bedrag van de totaal-omzet van zulke produkten overtreft altijd weer de stoutste fantasieën van de consument: in 1975 zal er voor ruim 36 miljoen gulden aan haarverste vigers over Nederlandse hoofden worden uitgegoten. In 1973 was dat, volgens CBS-cijfers, iets meer dan 32 miljoen gulden. in de tuin water moet geven, kunt u kiezen uit twee kwaden: óf u spuit ze stuk met de tuinslang, óf u moet af en aan sjouwen met een gieter. Hier is een idee: als u een oude dou chekop hebt, maakt die dan aan de tuinslang. Dan kunt u uw plantjes met een mild regentje begieten, zonder gesjouw. Overal ter wereld strijden men sen die los willen komen van het sigaretten roken, de heldhaftige strijd tegen het van buiten zo bedrieglijk-blank uitziende staafje nicotine. Volgens maandblad Ma rie Claire heeft de uitgaande wereld van Parijs het aloude pijpje tabak gekozen als middel tot alternatief rookgenot. Bekende mannen en vrouwen (onder wie actrice Cathe rine Deneuve) zouden regelmatig gesignaleerd worden met het ta bakspijpje tussen de tanden ge klemd. De modemakers hebben al op het verschijnsel ingehaakt door het lanceren van dames tabakspijpen, versierd met goud en edelsteentjes. Zo staat de aardbei in de catelog

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25