„Introspection 2": marsepeinkarakter en stroperigheid Herman kan het heter... O. M. Devils onbekend maar goed Jaar van de kreeft' is qua muziek waardevol Laat maar liggen van Zijp Pop uit Scandinavië Voor bij afwassen ANDERS DAN ANDEREN REPERTOIRE NIEUWE ELPEE STYLISTICS ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 PAÖTNA 21 Everywhere you go Herman Schoonderwalt Negram 120. Hei-man Schoonderwalt is een mu sicus die al heel wat jaartjes zijn partijtje meeblaast in ons land, Re gelmatig zullen zijn opbollende wan gen de Hollandse tv-buizen. Negram bracht dezer dagen een elpee uit waarop Heiman Schoonderwalt de centrale figuur is. Fris van de lever blaas hij op die zwarte schijf een veertiental nummers weg. Daaronder zijn er enkele die eerst van een forse laag stof ontdaan moesten worden, zoals „I'm beginning to see the light", „Lily Marleen" en „Slowboat to China". Het is allemaal niet van het allerrecentste wat in de groeven van de plaat geperst is, want ook de tijden van Chattanooga choo choo en van Fats Domino's Jambalaya liggen al weer een paar jaartjes achter ons. Mijn bezwaar tegen de plaat is dat het allemaal nogal wat vlakjes klinkt. De muziek zou zich waarschijnlijk uitstekend lenen om telefoonnummers te dienen. Maar dat komt waarschijnlijk ook wel door het feit dat de nummers op de plaat wat te vaak zijn vertolkt. En het feit dat we weten dat Herman beter kan. Mogelijk dat lieden, wier jeugd sentiment juist in die periode wortel heeft geschoten, de plaat bijzonder zullen waarderen. Maar om maar eens een platgewalst cliché te ge bruiken: voor mij hoeft het allemaal niet. B.v.L. VanMccoy The Disco Kid AYCO. Mocht u in een platenzaak de l.p. The Disco Kid van Van McCoy zien liggen, laat u hem dan daar maar liggen. U zult er namelijk weinig aan missen, wanneer u hem niet koopt. The Disco Kid pretendeert iets te zijn wat het niet is. Hij wil funky zijn, wat zoveel wil zeggen ais op zwepend en lekker om op te dansen. Het is echter een langspeelplaat ee- worden met gladde, nietszeggende, computerachtige muziek, die nog geen twee minuten werkelijk weel te boeien. Zich op de voorgrond drin gende achtergrondmuziek. Enkel goed om op zondagmiddag Langs de lijn op te vullen en voor mensen die een plaat kopen omdat ze bang zijn voor stille momenten bij een visite. B.J. ADVERTENTIE STP5DS Of NlfMwrTu GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN TEL 071—24010 Op deze pagina bijdragen van Han Mulder Wim Wirtz Annemiek Ruygrok Bram van Leeuwen Ad van Kaam Bart Jungman Tom Maas Eindredactie: René Vos liam Bolcom begeleidt aan de piano. Ik vindt het idee aardi ger dan het resultaat. Dat re sultaat is te gladjes. Ik ruik te weinig de lavendel en ik proef te weinig de tranen. H.M. „Festival de Trompettes" met de New York Trumpet Ensemble (Nonesuch 32 817 U) Xenakis/ Penderecki (Buffalo Filharmo nisch Orkest (Non 32 818 C) „After the Ball", A treasury of Turn-of-the-Century Popular Songs (door Joan Morris en William Bolcom (Nonesuch H 71304). ADVERTENTIE Speciaalzaak grammofoonplaten WIGWAM NUCLEAR NIGHTCLUB VIRGIN Pop uit Scandinavië is zeldzaam, pop uit Finland mag helemaal bij zonder heten. Uit dat land komt de groep Wigwam. Een formatie die al sinds '68 opereert maar eerst nu een plaat in den vreemde ziet uitgebracht. Een verrassende elpee. Wigwam heeft een heel apart, experimenteel geluid, wat het best is te omschrijven als een menge ling van Pink Floyd, Roxy Music en Steve Harley. Die Engelse in vloeden zijn niet zo vreemd want de zanger en voornaamste tekst dichter van Wigwam is een Engelsman: Jim Pembroke. Nuclear Nightclub opent ijzersterk met het titelnummer Freddy are you ready (een titel die overigens gegapt lijkt van Emerson, Lake en Palmer, die op hun elpees Tarkus een nummer Are you ready Eddy hadden staan). Dat hoge niveau wordt verder op de eerste kant vrij goed gehandhaafd. De B-kant is echter letterlijk een B- kant want, afgezien van Simple human Kindness, wordt het dan een stuk minder. Wat je ook bij veel Duitse groepen aantreft, ge beurt; de nummers zijn te lang en verzanden. De groep verstrikt zich in haar eigen web. Toch verdient Wigwam op zijn minst het voordeel van de twijfel en platenmaatschappij Virgin zal er dan ook goed aan doen eventuele volgende elpees eveneens op de internatio nale markt te "gooien". B.J. Roxy Music, Siren, Island ILPS 9344 Traditiegetrouw is dit najaar een nieuwe elpee van Roxy Music verschenen, de vijfde. "Siren" trekt de lijn van de vierde elpee door: de scherpe kantjes van de oorspronkelijke Roxy Music worden nog wat verder afgeslepen. De eerste platen van Roxy kenmerken zich door hun grote wisselvalligheid: er staan nummers op die niet om aan te horen zijn, maar die worden dan weer direct gevolgd door een adembenemende compositie, met zang van Bryan Ferry waar je stil van wordt. Langzaamaan worden de elpees wat gelijkmatiger. En op deze vijfde staat geen enkel nummer waar iemand zich een buil aan kan vallen. Maar het lijkt of de hoogtepunten ook steeds meer verdwenen zijn. Het is muziek van onbetwiste kwaliteit, maar het verrassende is er af. Alleen voor "End of the Line" wil ik nog wel vijf minuten en veertien seconden stil worden, mooi sentimenteel: en vooruit, "Sen timental Fool" is een lekker nummer. Maar de rest? Prima muziek voor onder het afwassen of knutselen, T.M. Het is altijd verfrissend voor een plateneigenaar met een rots vaste collectie vol bekend werk, als er zich iets afwijkends aan dient dat bovendien ook nog be taalbaar en van goede kwali teit is. 't Niet zeer bekende pla tenlabel „Nonesuch" houdt zich met dat anders-dan-andéren- repertoire bezig en doet dat bo vendien tegen redelijke prijzen. Onlangs heb ik al eens uitge breid aandacht besteed aan een aantal bijzondere „nummers" uit het fonds. Vandaag opnieuw een drietal. Zeer goed is de opname „Fes tival de Trompettes", waarop hoofse blaasmuziek uit de Duits/ Oostenrijkse barok. Erg aanste kelijk werkende koren vol trom petters, composities van kapel meesters van het degelijke am-' bachtswerk, zoals in die dagen er velen aan de hoven van de kleine prinsdommen rondliepen. Uitvoerenden zijn he New York Trumpet Ensemble en zij leven een ware illustratie van goed leven, knappend houtvuur en lekker eten, zoals een poten taatje moet hebben gesmaakt op zijn kasteel, terwijl een stel in gehuurde minimumlijders de vorm uit hun versleten pofbroek bliezen. Eigentijdse muziek brengt No nesuch met een live-opname van het 2de Buffalo Festival uit 1968. Daarbij werden stukken uitgevoerd van de Griekse com ponist Iannis genakis (gebo ren 1922) en de Pool Krzysztof Penderecki. Het gaat bij het Cappriccio voor viool en orkest van laatstgenoemde om een pre mière. Ik vind het tevens het meest interessante stuk op de plaat, een meeslepende menge ling van ongewone muziek in originele orkestbezetting (er zijn saxofonen bij en een elektrische basgitaar), maar tegelijkertijd met een grote toegankelijkheid. Voor het eerst uitgevoerd op de plaat wordt ook het stuk Akrata van Xenakis, een com positie voor zestien blazers. Dit» en het wat kortere werk Pitho- prakta zijn gecompliceerde klankconstructies, waarin wis kunde en mathematica de uit komst bepalen. Ik had er nogal moeite mee. Tenslotte aandacht voor een plaait met sentimentele liedjes uit het Amerikaanse variété-re pertoire van rond de eeuwisse ling („Will you love me in De cember, as you do in May", „Af ter the ball is over" en meer van dat goed). De mezzo-so praan Joan Morris zingt en WiL "Her jaar van de kreeft": muziek: Marian de Carriga: Dureco OM 555.017. Al is de film "Het jaar van de kreeft" al weer een paar weken van het witte doek verdwenen voor wat betreft Leiden althans de filmmuziek is op de plaat uigebracht. Iedereen, die er al in de bioscoop van heeft genoten, kan nu de com plete filmmuziek thuis nog eens op zijn gemak beluisteren. En daar valt veel voor te zeggen. Want Marian de Carriga. die haar sporen al heeft verdiend op het gebied van reclame-muziekjes, heeft met haar composities een goed stuk luisterwerk ge schreven/ Gezien tegen de achtergrond van het filmverhaal over twee jonge mensen, die van elkaar houden, maar toch niet met elkaar overweg kunnen, laat Marian de Carriga' in haar muziek alle liefdes stadia uitkomen: van een schuchtere eerste ont moeting, subtiel gebracht in het nummer "Intro duction". naar het aanhalen van nauwere ban den in "At first sight" tot he onstuimige "Feeling Free" en een afsluiting in hét melancholieke "Ruptuie". De hele sound track is instrumentaal, alleen is "If that's all that love, is" is de'zang te horen van Vaierie ,een zangeres, die al jaren als begelei- dingczangeres werkt. Een wat rauwe stem, die het heel goed doet. In de instrumentale versie van het lied komt ze nog even terug als achtergrond- Het knappe van de muziek van Marian de Carriga is, dat het niet eentonig wordt. Het filmthema komt weliswaar in de meeste nummers terug, maar nooit zo overheersend, dat je bij jezelf denkt: "Daar heb je die passage weer". Daarbij zijn haar arrangementen zo afwisselend van stijl, van rock naar bijna klassiek, van wals- tempo met een Frans tin je naar melacholiek op het smartlap-effect af, dat "Het jaar van de kreeft" qua muziek bijzonder waardevol, is. A.R. Ozark Mountain Daredevils The Car Over the Lake Al bum A M/SP4349. "Onbekend maakt onbemind." Dit spreekwoord is van toepas sing op de Ozarks Mountain Daredevils, een zesmans for matie uit Amerika, die in Ne derland tot nu toe geen poot aan de grond heeft gekregen. Dat wekt enige bevreemding want in ons landje is in ieder geval een behoorlijke groep mensen, toch wel "country rock-minded". Het is bijvoor beeld bekend, dat een illustere groep als The Flying Burrito Brothers liever hier speelde dan in Amerika, terwijl ook The Byrds en The Eagles, om maar eens een paar namen te noemenveel waardering on dervonden en daarom graag kwamen. En wanneer The Ozark Mountain Daredevils, met opzet, vergeleken kunnen Thijs van Leer: marsepein en stroop Thijs van Leer/Introspection 2, arranged and conducted by logier van Otterloo. CBS 65915. De tweede „Introspection" van fluitist Thijs van Leer is geen open baring. Sinds hij z'n eerste uitbracht of daaromtrent, is er in de Neder landse platenwereld een bepaald sfeertje gegroeid dat zich vooral manifesteerde in stukjes zoetigheid en overdreven sentimentaliteit. Te denken valt vooral aan de arrange menten en hét orkest van Rogier van Otterloo, aan Lettv de Jong en zelfs aan fluitist Chris Hinze. die een tijd gekend heeft waarin hij zich aan gekunsteld conformisme aan de barokken ongeveer te buiten ging. Voeg daarbij de heer Willem Duvs, die elke zondagochtend z'n best doet om uitsluitend in suDerlatieven de contractanten van CBS aan te prij zen, en de omweg van de eerste „In- tropspection" naar de tweede is aan gesloten. Het marsepeinkarakter van deze "In- tropection" druipt vooral van het eerste stuk op de A-kant, getiteld „Goyescas no. IV" van Enrique Gra- nados. De ouverture van dit stuk is grotelijks opgebouwd uit Mantovani- achtige „strijk-walmen" En ik houd niet van Mantovani. Los daarvan krijgen verschillende stukken op de ze plaat door de zoetgevooisde uit voering een onaanvaardbare strope righeid. En dat is met name storend wanneer het composities betreft als „Bist du bei mir" van Stölzel en J. S. Bach. Vergelijkbaar beter vind ik dan de manier waarop Chris Hinze sommige Bach-werken vertolkt, zo als op de plaat „Sketches on Bach". Toch heeft „Introspection 2" ook goede kanten. Het stuk „Carmen Elysium" van de fluitist zelve is daarvan een goed voorbeeld. Hier zet de fluitist met de soms zeer alerte onderbouw van goot orkest een voor treffelijke compositie neer, die in ver gelijking met het merendeel van de overige stukken een verademing mag heten. Een single ware derhalve meer dan voldoende geweest. W.W. The Stylistics is een van de vele vocale rhytm and blues-groepen die de Verenigde Staten telt. Met dit vel schil: de groep kreeg Internationaal grote vermaardheid. Er werden ver schillende gouden platen behaald, en de Amerikaanse muziekbladen Cash- box en Record World riepen het vijf tal al eens uit tot beste rhythm and blues-vocal group. In feite is de groep ontstaan door een fusie van The Monai-chs en The Percussions. In 1970 werd de eerste plaat gemaakt met als titel „You are a big girl now" Korte tijd later braken ze in heel Amerika door en bereikten de top van de hitparade met nummers als „Stop, look. listen (to your heart), „People make the world go round" en „Break up to make up". Vorig jaar werden van hun plaat „You make me feel brandnew" meer dan twee miljoen exemplaren verkocht en in Nederland is vooral hun nummer „Can't give you anything" bekend geworden. Dezer dagen verscheen hun nieuwe elpee waarop onder meer nummers staan als „Funky weekend", „Jenny", „Michael or me", „The day the clown came to town", „If you are there" en „We just can't help «I B.v.L. Over the Lake Album, is net uit. En het is ijzersterk werk. De Daredevils bestaan nog niet zo lang. Desondanks vormt hun muziek een bijna perfecte eenheid met als meest opval lende kenmerken het inventie ve instrumentale werk. de harmonieuze samenzang en de eigen interpretatie van het be grip "country-rock"De Dare devils beperken zich niet tot het "simpel' 'naspelen van de bekende patroontjes, maar im proviseren er lustig op los, overschrijden soms de grenzen gaan echter nimmer te ver en keren altijd weer terug. Tot de pijnbomen, de bergen de se rene sfeer van de eindeloze vlaktes. Het is allemaal* ont zettend goed. "Out on the sea" springt eruit. Daar kunnen zelfs The Eagles nog wat van lerenA.v.K The Ozark Moutain Dared worden met deze absolute top pers van de country-rock dan moet er toch iets niet in de haak zijn. Het is waarschijn lijk, dat de heren zelf hier me de debet aan zijn. Platen zeg gen veel maar niet alles, zeker ï- vils wanneer je "nieuw" bent. Het zou nuttig zijn als de platen maatschappij in dit geval A&M een promotiontour op touw zou zetten, zodat een bre der publiek kennis kan maken met de groep en, wanneer de Daredevils inderdaad kunnen waarmaken wat ze op de plaat brengen, zal de waardering die ze verdienen zeker niet uit blijven. Voorlopig moeten we het echter doen met een paar platen. De laatste, The Car Herman Schoonderwalt nogal vlakjes

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21