EERSTE VERLIES VULTINK SPELER ALS NASTASE ONMISBAAR "Korfbal zei me een jaar niets Materiaal iets beter verstopte afvoer? DEEN VOOR FC AMSTERDAM ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 Arthur Ashe Door Nico Scheepmaker Met enkel Okkers en Ashes zou tennis een steriele bedoening worden In Stockholm zijn Illte Nastase en Arthur Ashe frontaal op elkaar gebotst. Als individuen, want het tennis en vooral het beroepstennis is een strikt individuele sport ondanks de dubbels. Want als je even de status van deze twee individuën be kijkt, dan zie je dat het toch ook een botsing was tussen een verte genwoordiger van de Amerikaanse negers en een vertegenwoordiger van de Roemeense Communisten, waarbij her. pikant is dat de baldadigheid af komstig was van de Communist, en de discipline van de Amerikaan, ter wijl het in de sportwereld over 't al gemeen omgekeerd is. Overigens zijn zulke kwalificaties natuurlijk even lang ails ze breed zijn. Nastase lijkt me niet zo'n erge communist, en Ashe is niet zo'n erge black panther, ze zjin in feitenatuurlijk gewoon die zij zijn, te weten een geniale kwa jongen met allerlei aangename en minder aangename streken, en een iets minder geniale, maar door zijn zelfbeheersing en gentlemanlike op treden geliefde en daardoor voor iedereen acceptabele neger. Van wie de Roemeen overigens in 1974 meer met tennis verdiende (t. w. 190.752 dollar) dan de Amerikaan (146.424 dollar) Het tennis is sinds een aantal ja ren „ontaard" in een rondreizend cir cus, culminerend in komische duels tussen de beste dames (Margareth Court en Billy Jean King) en een bejaarde oud-Wimbledon-kampioen (Bobby Riggs) en met ziwaarbetaal- de stuntmatohes die sportief hoger kunnen worden aangeslagen. Als een sport vercommercialiseert hoeft dat aan de kwaliteit van de sportbeoefe ning geen afbreuk te doen, integen deel, terwijl het ook op het sportieve vlak vaak verhelderend kan werken. Rollenspel Zo is het ook bij het tennis. Er mag dan sprake zijn van een circus, de volgorde van de geldverdieners in 1974 (Connors, Vilas, Newcombe, Borg, Nastase, Smith, Ashte, La- ver, Or antes en Okker) geeft toóh heel redelijk de rangvolgorde aan van de sterkste spelers, althans over een heel Jaar gerekend. Met andere woorden: ik geloof niet dat het tennis sportief gesproken on interessanter is geworden vergeleken met de amateurperiode. Ik geloof in tegendeel, dat de hoge geldbedragen die gewonnen konden worden zuive rend hebben gewerkt (je laat gauwer een partij lopen als het om een zilve ren beker gaat dan wanneer het om 25.000 dollar gaat). Ook geloof ik dat het tennis door een en ander voor het publiek interessanter is gewor den. In ieder geval kleurrijker, zelfs in letterlijke zin, omdat de spelters in het tenniscircus niet meer in het traditionele wit van de onschuld ten nissen, maar in gekleurde shorts en shirts. Zo'n circus heeft ook grote be hoefte aan kleurrijke tegenstellin gen. Arthur Ashe bijvoorbeeld is een onmisbare schakel in een ten niscircus, omdat hij model kan staan voor "the good guy", en wel iswaar zeggen Kees en Wim altijd dat "the good guys aaarrre the bad guys" (de goede jongens zijn de slechte jongens), maar Arthur As he is duidelijk een goeie jongen die inderdaad een goede jongen is. In het nog veel commerciëlere catch- as-catch-can, dat helemaal geen holm gingen echter in de fout toen raakpunten meer heeft met de sport (meer met het kantelen van kisten, dus met verhuiswerk) treedt ook altijd een rechtschapen figuur op, die dan ook steeds tegen de slechtste jongen van het gezelschap moet kantelen. Het publiek weet ervan en rea geert zoals het in dit rollenspel be taamt: het fluit en loeit. Ondertussen weten we dan nog steeds niet wie in werkelijkheid: de slechte jongen is en wie de goede, zomin als je dat weet wanneer je in een toneelstuk de schurk en da positieve held hun rollen ziet spe len, want dat zijn maar toneelrol len. In het tenhiscircus ligt dat anders. Nastase speelt geen rol als hij chicaneert en provoceert, maar is geheel zichzelf, zoals ook Arthur Ashe zichzelf is als hij koel en beheerst het racket erbij neer gooit, zodra hij van mening is dat Nastase te ver ga*at zonder door de umpire tot de orde te worden ge roepen. Intimidatie zij de partij vervolgens aan Ashe toewezen, omdat hij gelijk zou hebben gehad. Dat is, althans ineen tenniscircus, een misverstand. Ge lijk heeft alleen diegene die de par tij wint, door de bal vaker dan de ander over het net en binnen de lijnen te slaan. Stel Je voor dat Mohammed Ali door een scheids rechterlijke beslissing alle partijen verloren had waarin hij zijn tegen stander door intimidatie of provo catie van de wijs heeft trachten te brengen, dan zouden we nu nooit van hem gehoord hebben. Wat on dernemen schakers niet allemaal, soms onbewust maar vaker be wust, om hun tegenstander uit zijn concentratie te brengen? Stomme len, hoesten, kuchen, tikken met een potlood, en ga zo maar door. In de voetbalsport kennen we dat ook. Er wordt wat afgepraat tus sen de directe tegenstanders. Soms ontaardt dat in scheldpartijen over de haarkleur, ras, een hazelip of de geboortestreek van de tegenstan der. Soms gaat men verfijnder te werk en maakt men een tegenstan der witheet door te vermelden dat diens vrouw zo'n begeerd object is voor zijn collega-spelers. En ook brengt men een speler wel uit zijn evenwicht door hem aanwijzingen te geven: "voortaan wat sneller afge ven anders sta je er de volgende keer echt naast", of: "je moet wat meer bewegen, ik zag je trainer al naar je wijzen..." Is dat allemaal sportlief? Het lijkt me niet. Maar je moet er maar te gen zien en kunnen, het is ook een onderdeel van het totale spel. Neem de penalty's. Dat is een krachtme ting tussen de nemer en de keeper, die proberen elkaar te misleiden door bepaalde gebaren of handelin gen, die allemaal geoorloofd zijn, mits zij geoorloofd zijn. Daarnaast is er de intimidatie via een opmer king ("je schiet vandaag naast"), en het npgal kinderachtige kluitjes- gooien, waar ik als scheidsrechter onmiddellijk een gele kaart voor zou geven, tenzij ik goed gehumeurd was, want dan zou ik er een rode kaart van maken. Steriel Resumerend kom ik tot de conclu sie dat van Nastase niet geëist kan worden dat hjj zich net zo stoicijns Ilie Nastase gedraagt ala 'n Ashe of 'n Okker, zo als niemand ook van Van Ha- negem verwacht dat hij zich net zo gedraagt als Wim Jansen. De wispel turigheid van mensen als Connors en Nastase heeft immers behalve ne gatieve kanten ook positieve. Na het incident in Stockholm met Ashe, heeft Nastase zo briljant gespeeld, dat hij de verloren gegane sympa thie bij het publiek weer met één klap terug veroverde. Bovendien is het prettiger kijken naar een spe ler die emotioneel reageert, de pest in heeft bij een domme slag en breeduit lacht bij een geslaagde, of die af en toe eens 'n grapje maakt, dan naar de onbewogen robotten op wier gezicht Je de stand niet kan aflezen. Ik zou het daarom zo willen for muleren. Het tennis, en zeker het tenniscircus zoals dat op het ogenblik in elkaar steekt, heeft in de aller eerste plaats behoefte aan spelers als Nastase en Connors, maar kan daarnaast de spelers van het type As he en Okker als contrastwerking niet missen. Als je alleen maar Nas- tases had, werd het een janboel, en als je alleen maar Okkers had. was het een steriele bedoening. WALSUM Hans Vultink is in de vierde ronde van het Europees kampioenschap ankerkader 47/1 te gen zijn eerste nederlaag opgelopen. De Oostenrijkekr Stenzei versloeg Vul tink in twaalf beurten. De Fransman Connesson en de Belg Ceulemans. voeren na twee dagen het veld aan met de maximale score van acht punten. Alle spelers werden geïn spireerd door het betere materiaal, maar niet Hans Vultink. Tegen Klaus Hose kon de nationale kampioen geen tempo ontwikkelen. H\j won nog wel, ondanks matig spel voor de derde keer in elf beur ten.' Tegen Franz Stenzei, die eerder titelhouder Müller had verrast, ging het pas echt fout. Na drie beurten toverde de Oosten rijker Vultink twee series van hon derd voor de neus. De Nederlander Uitslagen Bowling Bond Leiden LEIDEN De Bowling' Bond Lei den speelde de laatste wedstrijden van dit jaar. De uitslag van de dinsdagleague luidt: Canon Bowlers- Pincrunchers I 4-0, In the Mood Pincrunchers II 3-1, Handicaps Les Imbattables 2-2, Canon Bowlers Les Imbattables 3-1, Handicaps— Pincrunchers I 3-1, In the Mood Pincrunchers II 4-0. Stand: Les Imbattables 39-17; Handicaps 281/4-271/2; Canon Bowlers 27-29; Pincrunchers I 26!4-29%; Pincrun chers II 26-30; In the Mood 21-35. Donderdag Holiday Inn/Cchnitzler Woontextiel Birds 1-3; Wilms Floet Sport Never Mind 2)2-1!*, Wegrestaurant De Uiver Spartimers 4-0. Stand De Uiver 41-11; Wilms Floet 34»i- 17 li; Holiday Inn 22-30; Birds 20- 32; Never Mind 19%-32J/2j Spare- timers 19-33. Rijsdam (DIOK) in rugbyploeg DEN HAAG Het Nederlands vijf tiental speelt a.s. zondag in het ge meentelijk sportpark te Uden zijn tweede wedstrijd in het toernooi om de FIRA-cup. De ploeg is als volgt samengesteld: Fullback: Theo Oortwijn (Haagse RC), Wings: Dolf Wille (Ascrum) en Arnold Michel (AAC), Center: Bogers (Hilversum) halfsBert-Jan Boegschoten en Chris Schroder (Beiden Hilversum), rij: Wil Rijsdam (DIOK), Jan Ros- man (Hilversum) en Ton van der Loos (Haagse RC). 2e rij: Erik Hoenkamp (Leidse Studenten) en Kees Helder (AAC), Flankers: Henk van Altena (Hilversum). Nummer Batterman (Commandos) en John 8: Michel van der Loos (EBBW Vale) Reserves: Paul van der Loos en Jan Schaap (beiden Haagse RC), Mar van der Gaag (Leidse Studen ten), Vincent Tribert en John Don- gelmans (beiden Haagse RC) en Brian Rietveld (Delftse Studenten). antwoordde nog wel met zestig maar zakte daarna volledig weg. Vultink verontschuldigde zich voor zijn ma tige spel met: "Toch blijft die tafel niet best. Je kunt wel merken, dat er ieta aan gedaan is, maar geweldig kan ik het allemaal niet vinden". Stenzei, Connesson en Ceulemans hadden minder moeite met het ma teriaal. Vooral de Fransman draaide bijzonder goed. Eerst versloeg hij de Spanjaard Arenaza in acht beurten en vervolgens 'pakte' hij Hans Sun- quest in zes beurten in. Sundquest behaalde tot nu toe nog geen enkele overwinning. De uitslagen van de laatste par tijen uit de vierde ronde zijn: Arenaza 197 17 41 11,58 Ceulemans 300 17 92 17,64 Stenzei 300 12 101 25,00 Vultink 140 12 60 11,66 De stand Connesson Ceulemans Vultink Müller Stenzei Sundquest Hose Arenaza ronden j 8 153 27,27 8 169 22,64 6 114 23,11 6 131 22,20 4 119 16,19 0 59 12,07 0 89 11,82 0 41 7,66* Van der Smissen debuteert in NK-driebanden DEN HAAG Het nationale bil jartkampioenschap driebanden voor ereklassers belooft dit seizoen van 22 t/m 25 Januari in de Friesche Club te Leeuwarden bijzonder in teressant te worden. Er is dan na melijk een vreemde eend in de bijt, de jonge craok Christ van der Smis sen, die voor het eerst in de top klasse driebanden zal deelnemen. Dat zal ongetwijfeld wel enige ner vositeit veroorzaken, want al is Van der Smissen dan debutant in dit mi lieu, het is bekend dat deze geboren biljarter van alle markten thuis is. De andere deelnemers zijn titelver dediger Rini van Bracht, Ties Bro- sens, Henny de Ruyter, Piet de Jong, Bert Teegelaar, Herman Popeyus en Jan Doggen. De winnaar van dit toernooi plaatst zich voor het toer nooi om het Europese kampioen schap, dat van 2 t/m 7 maart in Barcelona wordt gehouden. Als er voor dat toernooi geen acht deelne mers zijn krijgen achtereenvolgens België (naast titelhouder Ceulemans) Spanje en Nederland de gelegen heid een tweede speler te sturen. In de eerste ronde speelt Van dei- Smissen tegen Popeyus en Van Bracht tegen De Ruyter. Wim Brugman van De Danaiden LEIDEN Er zijn heel wat argu menten voor nodig geweest, voor dat Wim Brugman op herhaling wilde gaan bij De Danaïden. Drie weken geleden slaagden bestuur en trainer/coach Jan Hensen er ein delijk in de korfballer te interes seren voor de microcompetitie. „Je hebt Danaïden in de hoofdklasse gebracht, zorg nu ook dat de club er in blijft", was de sterkste be weegreden, die door de leiding van Danaïden werd aangevoerd. Een taktische zet, die tot „winst" leid de: Brugman („Op zo'n moment kan Je toch geen nee meer zeg gen") wilde dan wel proberen om het op het veld zo zwak gefinishte team in de zaal nieuwe impulsen te geven. Zijn rentree zal vermoe delijk echter van tijdelijke aard zijn. De kans is namelijk groot dat hij na zijn basisopleiding bij de verkeerspolitie volgend Jaar zal worden ingedeeld in een district in Noord-Holland, waarschijnlijk rond Alkmaar. Twee Jaar geleden hield Wim Brugman het eveneens voor ge zien in het eerste van Danaïden. „Er was geen ruzie of zo, maar ik had er gewoon weinig zin meer in. We draaiden al een tijd met de zelfde ploeg. Er veranderde niets. Je kon trainen wat je wilde, maar Je ging niet voor- of achteruit. De animo verdween daardoor. Van daar dat ik alleen nog maar voor mijn plezier in het tweede team wilde spelen". Vorig Jaar haakte Wim ook op dat niveau af, omdat hij niet het risico wilde lopen door blessures de basisopleiding bij de rijkspolitie in het Brabantse Horn te moeten beëindigen. „De conditie hield ik wel op peil, om dat ik tijdens de opleiding iedere dag de gelegenheid had om te sporten. Korfbal was echter een Jaar helemaal van de baan. Ik miste het ook niet. Atletiek en Judo spraken me plotseling veel meer aan. Ik ging nog wel eens naar een korfbalwedstrijd kijken, maar ik had er geen behoefte aan om het zelf te doen. Als ik een half Jaar terug voor een bepaalde sport had moeten kiezen dan zou dat zeker niet korfbal zijn ge weest". Toch liet Wim Brugman Vrij spel it--' 'i ZONDAG A.S. aanvang 14.00 uur BEKERWEDSTRIJD UVS-TERREIN KIKKERPOLDER AMSTERDAM FC Amsterdam heeft de Deense spitsspeler Bjorne Petersen gecontracteerd. Petersen, 23 jaar, speelde voor KB Kopenhagen en was met 26 doelpunten uit 30 wed strijden topscorer van de twee weken geleden beëindigde Deense competi tie. AJax had eerder interesse voor Petersen, maar de belangstelling van de andere Amsterdamse club ver flauwde omdat men vond dat de con ditie van Petersen niet optimaal was. De Deen had onlangs ook nog con tacten met Standard Luik en Karls- ruher, maar Amsterdam-scout Ton- nie Bruins Slot slaagde er als eerste in tot overeenstemming te komen. De overeenkomst tussen Petersen en Amsterdam is gistermiddag getekend en de formaliteiten tussen de Deen se en de Nederlandse voetbalbond zijn ook geregeld, zodat Petersen, de eerste buitenlander die rechtstreeks door FC Amsterdam is „geïmpor teerd", zondag al kan meespelen in de bekerwedstrijd tegen AJax. Naast Petersen zal FC Amsterdam voorts pogingen ondernemen om de bij Ajax op de reservebank vertoe vende Hagenaar Tscheu-la-Ling te huren. Reeds deze week voerde Am- sterdam-praeses Dé Stoop onderhan delingen met een delegatie van AJax, maar technisch directeur Rinus Michels wilde vooralsnog niet weten van een overgang van Ling naar Amsterdam. Voorts heeft FC Den Haag pogingen ondernomen om Ling PSV-tweeling op non-actief EINDHOVEN De gebroeders Re- né en Willy van de Kerkhof zullen zaterdag niet meespelen met PSV in de bekerwedstrijd tegen FC Den Haag. De Eindhovense tweeUng is de gevolgen van de blessures!®lie zij in de wedstrijd tegen FC Utrecht op liep nog niet te boven. Willy van de Kerkhof, die een flinke bloeduit storting bij de knie heeft, is inmid dels weer licht aan het trainen. Re- né heeft zich nog niet bij trainer Rijvers gemeld. Hij liep een lichte hersenschudding op en zal waar schijnlijk nog een tijdje rust moeten houden. tot het einde van dit seizoen te hu ren. Zowel FC Den Haag als Amster dam kregen bij Ajax nul op rekest. Stoop laat het hier echter niet bij zitten en zal na het bekertreffen van morgen wederom pogingen onderne men om het „enfant terrible" van Ajax te lenen. „Na zondag lijkt het tijdstip van onderhandelen beter", zei Stoop. „Met het oog op het be kertreffen was het inderdaad niet 20 slim om nu al naar Ling te informe ren", gaf de Amsterdam-voorzitter toe. Autosport Meer dan 3000 be langstellenden woonden gisteren in St. Albans de begrafenis bij van de bij een vliegtuigongeluk omgekomen coureur Graham Hill. Onder hen Lord Snowdon, Jack Stewart en Emerson Fittipaldi. Wielrennen De Zwitsers/Duitse combinatie Savary/Hempel heeft in de vierde nacht van de Züricher Zes daagse de leiding overgenomen van het koppel Schuiten/Pijnen. Ski De Italiaan Gustave Thoeni heeft gisteren in Val d'Isère de reu zenslalom voor heren gewonnen. Tweede werd de Zweed Stenmark. enkele maanden geleden weten dat hij weer voor De Danaïden wilde spelen. Louter voor de ont spanning. „Ik had er genoeg van om iedere week in spanning te zitten. Ik wilde gewoon voor de lol in het tweede spelen. Leuke wedstrijdjes, niet dat fanatieke. Maar al gauw werd me gevraagd of ik hogerop wilde, de prestaties van het eerste waren niet zo den derend". Brugman, die zich «twee jaar had onthouden van microkorfbal, was twee weken geleden weer te vin den in de basisploeg van Danaï den. De 25-Jarige Leidenaar werd in de verslagen meteen weer de „grote stimulator" genoemd, de man die Danaïden weer op het goede spoor zette. Wim zelf neemt duidelijk afstand van die opmer kingen. „Ik geloof wel dat andere spelers, met wie ik zo lang heb ge korfbald, wat gemotiveerder zijn geworden, maar ik geloof niet dat het iozeer door mijn spel komt dat Danaïden nu weer redelijk draait. Tegen Die Haghe was mijn schot nog helemaal zoek, de be wegingen. die vereist zijn bij mi crokorfbal was ik een beetje ont vreemd. Tegen Wordt Kwiek ging het al een stuk beter, voelde ik me aanvallend wat zekerder en was de balbehandeling wat beter". Wim Brugman, die al als 16-Jarige doorstootte naar het hoofdteam van De Danaïden, ziet ook het be trekkelijke van de korfbalsport in het algemeen: „In dat Jaar waar in ik niet korfbalde realiseerde ik me dat deze sport Internationaal niets voorstelt, dat andere sporten veel belangrijker zijn. Het zegt toch genoeg dat ik weer zo snel terug ben in het eerste van Danaïden, terwijl ik er twee Jaar uit ben geweest. Nou is het wel zo dat Danaïden niet meer zo sterk is als een paar Jaar geleden. Een speler als Casper van Nierop, die een wedstrijd voor de ploeg kon winnen, wordt echt wel ge mist". Vooruitblikkend naar vol gend Jaar, zegt Brugman: „Ik speel nu al weer met zoveel pre- zier dat ik het korfbal echt wel zal missen. In ieder geval zal ik wanneer ik straks eventueel in de buurt van Alkmaar kom te wonen een teamsport blijven beoefenen. Voor de trainingen is dat wel be ter. Ik ben niet zo iemand, die tot het uiterste zal gaan als hij indi vidueel moet «trainen. Ik heb lei ding nodig". JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11