Hoe dood moet je zijn om dood te mogen gaan...? KAREN ANN QUINLAN MOET BLIJVEN LEVEN IN EEN COMA Moeilijk ZATERDAG 29 NOVEMBER 1975 Onze voorouders kenden geen intraveneuze voeding, hartstimulatoren, beademingstoe stellen, kunstmatige nierenopen hartoperaties, controle van de hersenfuncties. Ze gingen dood, zonder meer. Ze hielden op met ademen en het hart stond stil, en daarmee was het afgelopen: medisch en juridisch. Zo eenvoudig ligt het nu niet meer. Met kunstgrepen kunnen falende harten en longfuncties weer op gang gebracht worden en gehouden of vervangen door het inschakelen van appa ratuur buiten het lichaam. Daardoor kunnen andere lichaamsprocessen hun natuurlijke beloop houden. Steeds meer is men geneigd, het volledige einde van iedere hersenactiviteit als moment van "dood" te accepteren, al werken hart en longen, nieren en maag en wat al niet meer nog wel, hetzij langs natuurlijke weg, hetzij met hulp van technische apparatuur. Zonder deze doods-norm zouden bv nier- en harttransplantaties niet mogelijk zijn. Maar niet iedereen aanvaardt deze norm van de inactiviteit van de hersenen als doods- norm. Bovendien schrijft de beroeps-ethiek van de artsen voor, al het mogelijke te doen om het leven te verlengen, maar daarnaast om de waardigheid van het leven te beschermen. Wanneer een gewond of hopeloos ziek dier zijn dood nabij is, wordt het "uit zijn lijden" geholpen. Dat is een daad van liefde. Als men het bij een mens doet, is dat een daad van menselijkheid of moord? Mag een arts actief ingrijpen om het einde te bewerkstelligen, bv door een injectie als hij een dodelijke gewond dier? Of mag hij uitsluitend het einde bespoedigen door alle apparatuur uit te schakelen, die een kunstmatig "leven" rekt? Mag hij actieve of passieve euthanasie toepassen In een heel oude Leidse studen tenalmanak - naar wij menen tegen de eeuwisseling - werd een plaat opgenomen van een denkbeeldig kerkhof, waar toen dertij d bekende geleerden hun laatste rustplaats hadden gevonden onder een grafsteen met een toepasselijk epitaaf. Het ging om vaak wrange grap jes, toegespitst op een naam, een karaktertrek, een geaard heid. Eén van die grafschriften, voor de Leidsé medische hoog leraar Derk Doyer, luidde als volgt Het wordt in de wereld hoe langer hoe mooier. Vroeger was dood, maar die hier ligt is Doijer. De ludieke student, die dit kerkhof van geleerden in alkaar zette, toonde een onbewuste vi sie op de toekomst. Want dank zij de ontwikkeling van de we tenschap staan we nu inder daad voor nieuwe begrippen, waarmee we moeten proberen te "leven": dood, doder, doodst Enkele recente voorvallen in de wereld leggen er nog eens de nadruk op, dat we toch wel snel een antwoord moeten hebben op de vraag, hoe dood je eigen lijk moet zijn om (waardig) dood te mogen gaan. Dood is niet meer een absoluut begrip. Althans niet een begrip dat ge bonden is aan een vastgelegde Wat moeten we met die situatie aan? Een vraag die eigenlijk da- feliiks dringender wordt door e vorderingen van de me dische technologie. Het is hier niet de plaats om te zoeken naar een antwoord op vragen omtrent de ethische, medische, religieuze of huma nitaire aspecten van de "nor men van de dood", het recht op waardig en humaan sterven, de gewetensnood van medici die willen of moeten beslissen over het beëindigen van een vegatief leven of zinloos en uitzichtloos lijden, de euthanasie of "zachte dood". Vooral het "geval-Karen-Ann- Quinlan" roept de vraag op, hoe een en ander nu juridisch in el kaar zit. En dan blijkt dat in vrijwel alle landen het geschre ven recht en de vastgelegde medische ethiek ver achter zijn gebleven bij de zich zeer snel ontwikkelende realiteit, waarin de grenzen van de dood verva gen en het wetenschappelijk en technologisch kunnen zowel leven als sterven bijkans einde loos kunnen verlengen en de grens tussen beide nog verder verdoezelen. Wij willen, aan de hand van en kele voorbeelden, hier slechts de verschillen in opvattingen HIER EN ELDERS signaleren om daarmee duidelijk te ma ken, dat het toch wel tijd wordt aan veel onzekerheid bv. op ju ridisch terrein een eind te ma- Karen Ann Quinlan De 21-jarige Karen Ann Quinlan wordt op 15 april van dit jaar in New Yersey (VS) bewusteloos en naar adem snak kend aangetroffen na een feestje, waarop zij (veel) verdo vende middelen en alcohol had gebruikt. Zij wordt naar een ziekenhuis gebracht en zinkt weg in een coma, waaruit zij niet meer is terug gekeerd. De hersenen vertonen geen enkele activiteit meer. Alleen dank zij een omvangrijke apparatuur leeft zij thans 'n zuiver vegetatief bestaan. Te rugkeer naar normaal leven met werkende hersenen en onafhankelijk van de hulpapparatuur is onmogelijk. Haar ouders Joseph en Julia-Quinlan, vrome roomskatholieken, vragen rechter Robert Muir in Morriston toestemming om de beademingsapparatuur te laten uitschakelen om zo een natuurlijke dood te laten intreden. De rechter weigert. Karen moet blijven leven in coma. Uitschake len van de apparatuur zou doodslag betekenen, zo zegt de rechter, on danks het feit dat zelfs twee rooms- katholieke priesters tijdens het proces verklaren dat er in dit geval geen als zodanig te beschouwen le ven meer bestaat en dat er kerkelijk geen enkele morele verplichting bestaat voor het verlengen van sterven wanneer er geen hoop op herstel is. Er volgt binnenkort een nieuwe behandeling in hoger be roep. Een schoolvoorbeeld van het di lemma voor artsen en familie van ongeneeslijke vegetatieve voortbe- staande „gecompliceerde weef sels" die eens „mens" waren. Maar ook in andere gevallen treedt zo'n dilemma dikwijls op: mag men la ten lijden wanneer dit zinloos is omdat herstel niet meer mogelijk is? Als een daad van liefde actief de dood helpen versnellen? Wetboek In ons Wetboek van Strafrecht wordt het doden van ie mand op diens nadrukkelijk ver zoek in artikel 293 strafbaar gesteld met een maximum straf van twaalf jaar gevangenis. Dat mag juri disch dus niet. Dat bleek ook tij dens een proces in 1972. De Friese vrouwelijke arts mevr. Postma hielp haar aan een ongeneeslijke en zeer pijnlijke kanker lijdende moe der met een spuitje op haar nad rukkelijke verzoek uit haar zware lijden. Het lekte uit en zij werd ver oordeeld tot een week voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. Weliswaar een symbolische straf, maar toch een veroordeling. Overigens staat vast, dat ook in ons land vrijwel dagelijks actieve eu thanasie wordt bedreven. Er zijn talloze artsen die zich gerechtigd achten aan ondragelijk lijden zon der perspectief of aan zinloos vege tatief voortbestaan actief 'n einde te maken. Vrijwel nooit lekt dat uit. We willen nu niet ingaan op de mo rele strijd die een arts in heel grote geestelijke eenzaamheid moet voe ren om tot zo'n daad over te gaan, ook wanneer hij deze uitvoert op verzoek van de naaste familie wan neer een patiënt zelf niet meer ge raadpleegd 1 an worden. De een zaamheid bliTrt voor hem. Ook wanneer mevr. Postma haar moeder op haar verzoek middelen, bijv. pilletjes had gegeven om haar zelfmoord te laten plegen, zou zij ü<a)|S> ©in) dl®®? IP. ®@fe strafbaar zijn geweest, maar aan met maximaal 3 jaar gevangenis en wel volgens artikel 294 van het Wetboek van Strafrecht, namelijk voor het verlenen van medewer king aan zelfmoord. In het geval van mevr: Postma ging het om actieve eutha nasie. Het is nog altijd een open vraag of in ons land ook passieve euthanasie, het stoppen van een voor het behoud van het leven noodzakelijke behandeling, ook onder artikel 293 of 294 gebracht, zou kunnen worden. Het probleem heeft zich - in de rechtspraak - in ons land nog niet voorgedaan. Is het uitzetten van een beademings apparatuur een actieve handeling of een passieve? Maar is dan ook het niet gaan toepassen van zo'n behandeling omdat deze zinloos zou zijn strafbaar? Kweekstoof Er zijn artsen, die menen dat in ge vallen als die van Karen Ann Quin lan helemaal geen sprake is van eu thanasie. Zij gaan er van uit dat het leven is geëindigd met het stoppen van de hersenfuncties. Men doodt toch ook niet wanneer men een kweekstoof uitziet waarin 'n stukje mensenhuid "levend" wordt ge houden? Juridisch ligt het in ons land zo - vooral ook gezien de symbolische straf voor mevr. Postma voor een actieve euthana sie - dat 'n geval als van Karen door onze rechter niet zou worden ver volgd. Justitie heeft nu eenmaal het recht, officieel al of niet strafbare feiten niet te vervolgen. Dat is geen ontduiken of minachten van de wet, maar gewoon het toepassen van de wet die een vervolgingsbe leid in deze geest nadrukkelijk rechtvaardigt. Niettemin lijkt het gewenst, ook in ons land deze ma terie beter wettelijk te regelen als dat mogelijk is. Ook wanneer Karen Ann in Enge land of Zweden zou „leven", zou het niet tot een proces gekomen zijn, evenmin als in ons land. In een Londens ziekenhuis is enige tijd ge leden het beademingstoestel van een patient, die al driejaar in coma lag, afgezet toen de patholoog bij een onderzoek constateerde dat hart en longen nog wel functio neerden, maar dat de volkomen in actieve hersenen vloeibaar begon nen te worden, d.w.z. wegrotten. Dit geval werd bekend maar is nimmer voor de rechter gekomen. Een ander geval, dai pas zeer on langs aan het licht kwam, betrof een passieve euthanasie door de Britse arts Miriam Stoppard, die gehuwd is met de bekende toneel schrijver Tom Stoppard. In een televisieuitzending erkende zij, dat zij de apparatuur die een 27-jarige zeeman „in leven" hield, had afge sloten na er uiteraard lang over te hebben nagedacht. „Ik vond dat de patiënt werd blootgesteld aan een onnuttige en onwaardige behande- Hart, longen, nieren en wat al niet meer van plastic, glas en glimmend metaal: kunnen zij het "leven" vervangen wanneer de hersenen niet meer werken?" ling". Niemand anders dan zij had tot deze daad willen overgaan, hoewel de patiënt „klinisch dood" was verklaard. „Erwordtinditland door artsen elke dag van het jaar iets dergelijks gedaan", aldus Mi riam Stoppard. Ook in dit geval is geen vervolging door de Engelse rechter te verwachten. In Zweden wordt veel openlijker over deze zaken gesproken dan el ders, terwijl het toch nooit tot een vervolging is gekomen. In Tokio of Moskou, zou Karen echter zo lang mogelijk in „leven" moeten wor den gehouden. Actieve of passieve euthanasie wordt daar gelijk ge steld met moord. Japanse zieken huizen liggen op dit moment als gevolg van deze instelling, onge veer 2500 „vegeterende" patiënten, enkelen al tien tot twaalf jaar. De doktoren zijn daar VERPLICHT hen in „leven" te houden. Rusland Zoiets is ook het geval in Rusland. De Sowjet-minister van Volksge zondheid Bons Petrowski heeft naar aanleiding van het geval Ka ren verklaard, dat Russische dok toren de behandeling zouden moe ten voortzetten. „Wij hebben erva ren dat van de honderd mensen, die er zo bij liggen, er tenslotte toch nog twee of drie doorheen komen, on danks alle medische voorspellin gen. Stopzetten van een behande ling wordt hier dan ook opgevat als moord". Het is niet bekend hoeveel vegeterende patiënten in coma er thans in Russische ziekenhuizen liggen. In Zwitserland is de positie van de arts in geval van euthanasie zeer dubieus. Er zijn gevallen bekend, waarin niet lot vervolging is over gegaan, maar helemaal „safe" is het voor de doktoren niet. Prof. Urs Haemmerli uit Genève heeft on langs toegegeven, dat hij hopeloos zieken (ook wanneer zfj bij bewust zijn waren) heeft laten sterven. Er is nu een officieel onderzoek gelast naar de ongeveer 500 sterfgevallen in zijn ziekenhuis in de laatste ja ren. „Ik heb voor mijn patiënten nooit iets gedaan of nagelaten (ac tieve of passieve euthanasie!) wat ik niet voor mijn moeder of vader zou hebben gedaan in dezelfde om standigheden", zo verklaarde de hoogleraar nadrukkelijk toen hij met dit onderzoek werd geconfron teerd. In Amerika ligt de zaak weer anders en ook gecompliceerder. Veel dok toren zeggen, dat in de praktijk is aanvaard, dat een hopeloos zieke patiënt mag sterven, maar dat het besluit daartoe wel „zo veel moge lijk" in overleg met de patiënt en/of de naaste familieleden moet wor den uitgevoerd door „verstandige verwaarlozing". Maar niet alle art sen denken er zo over. In het geval van Karen hebben de behande lende doktoren geweigerd op ver zoek van de ouders passieve eutha nasie toe te passen. Het is niet dui delijk geworden of die weigering berustte op ethische motieven of uit angst voor een of andere gerech telijke vervolging. Eisen gens „verkeerde medische behan deling" of door „nalatigheid" tien keer zo groot geworden. Er zijn al dertig schadeloosstellingen van meer den een miljoen dollar toege wezen Dat gebeurde onder meer in gevallen, dat de patiënt om de dood had gevraagd, maar dat fami lieleden de oprechtheid van het verzoek betwijfelden, op grond van het feit dat de patiënt door ondrage lijk lijden tot een „valse wens" was gekomen Helemaal ongelijk heb ben deze mensen misschien niet. Hoe vaak uiten wij zelf in ons leven niet de kreet „was ik maar dood" om daarna nog tientallen jaren ge lukkig en gezond verder te leven? Onder grote spanning kunnen vaak dingen volledig oprecht gezegd worden, die later (wanneer we de kans hebben) worden betreurd? In drie grote ziekenhuizen in New York wordt echter passieve eutha nasie bjj wijze van spreken aan de lopende band toegepast. Doktoren hebben daarvoor zelfs een aparte code. Zij delen hun besluit aan de betrokken verpleegsters mede met de korte verklaring „DNR", wat wil zeggen „do not resuscitate" ofwel „niet tot leven wekken". „Als we dat niet meer zouden mogen doen, zou dat ondragelijk zijn", aldus een arts van het Columbia- Presbyterian ziekenhuis. Franco Een heel ander geval, dat in de re cente tijd ook grote publiciteit heeft gekregen, is dat van het Spaanse staatshoofd Franco. Moest of mocht men hem een menselij k zo onwaardige doodstrijd laten door leven, of had men hem eigenlijk het recht op een spoedige en waardige dood moeten geven toen weken ge leden al bleek dat de strijd van de doktoren alleen een verlenging van het stervensproces omvatte? In het geval van Franco speelden heel endere motieven een rol dan alleen humanitaire. Zijn ziekte- en stervensproces speelde zich af on der het oog van de wereld- belangstelling. In de eerste plaats wordt het dan veel moeilijker voor een arts om een hopeloze strijd op te geven. De arts kan in zo'n geval met geen mogelijkheid de noodza kelijk eenzame bezinning in eigen geweten opbrengen die nodig is om een verantwoord besluit te nemen. Het ging in dit geval niet alleen om menselijke zaken. Een gehele we reld, niet alleen Spanje wat al een wereld op zichzelf is, niet alleen de familie, wacht in dit geval op het effect van het einde Dat einde kan in zo'n geval veel meer ontketenen dan rouw om een dode: een omwenteling, strijd, el lende van wereldwijde importan tie. Humanitaire overwegingen die alleen-bepalend zouden moeten zfjn, kunnen daarbij in het niet val len. De al genoemde eenzame bezin ning kan bovendien niet in team verband van zo grote omvang wor den opgebracht wanneer er 32 dok toren om een ziekbed zwermen. Franco moest en zou zo lang moge lijk sterven Da* was de bittere con sequentie van de ellendige vraag stukken rond de euthanasie, de „zachte en waardige dood". Twijfelachtig Kunnen zaken als deze ooit wette lijk worden geregeld? Het is uiterst twijfelachtig. In ieder geval zou in een wettelijke regeling moeten worden opgenomen, op welke gronden en naar welke normen eu thanasie gerechtvaardigd is. De wens van de patiënt lijkt als enig argument op reeds genoemde Hoe moeilijk het voor een ge wetensvolle arts is, zijn stand punt te bepalen over enigerlei euthanasie bleek ons tijdens een gesprek met een medicus, die intensief met deze pro blemen worstelde. Hij verklaarde ons, tegen ie dere vorm van euthanasie te zijn. Zeer sumier weergege ven waren zijn argumenten, dat menselijk leven niet door mensen vernietigd mag wor den, dat er altijd hoop is op een wonder, dat nog nooit is aan getoond, dat lijden zinloos is. Maar een tijdje later in ons ge sprek liet hij zich op onze vraag, wat hij de vreselijkste vorm van sterven achtte, het volgende ontvallen: "Onget wijfeld langzame verstikking. Wanneer stikken niet zeer snel verloopt, is het lijden lichame lijk en geestelijk onvoorstel baar. Dat kan je zelfs als arts, die gewend is aan het observe ren van doodsnood en ondra gelijk lijden, niet aanzien. Als mens heb ik in dergelijke ge vallen de natuur wel eens een handje "geholpen", al was het maar om die gruwel een paar minuten te bekorten gronden niet beslissend. Het oor deel van de arts echter evenmin, want dat zou hem voor een ondra gelijke gewetenslast stellen. En in hoeverre wordt de wens van naaste verwanten, wanneer de patiënt zelf onmondig en onherstelbaar in communicado is, uitsluitend en volledig betrouwbaar alleen be paald door humanitaire motieven? En in hoeverre mag het woord „ho peloos" worden gebruikt Een zeer reëel argument van artsen voor de toepassing van euthanasie- zowel passief als actief - ligt op maatschappelijk terrein. Het „ve geterend" in leven houden van pa tiënten kost de gemeenschap on voorstelbare kapitalen, die nooit door patiënt of familie kunnen worden opgebracht. Kan dat ge meenschapsgeld niet beter worden besteed aan zegenrijker andere medische zorgen? Moet men niet streven naar het grootste nuttige ef fect van de algemene middels Dan komen we echter op zeer ge vaarlijk terrein. Er zou een of an dere instantie in het leven moeten worden geroepen om elk specifiek geval aan vastgestelde normen te toetsen. Dat zou een overheidsin stantie moeten zijn. Maar dan gaat het wel gevaarlijk lijken op ver vloekte praktijken van het nazisme, dat geestelijk ge stoorden, demente bejaarden, maatschappelijk ongewenste lie den naar de gaskamers stuurde of op andere wijze „humaan" de we reld uit hielp. De overheid zou dan in laatste instantie moeten zeggen, wie wel en wie niet leven mag Vooral uit de vraagtekens in de laatste alinea's blijkt, dat het hier niet gaat om een betrekkelijk een voudig probleem. Maar dit pro bleem zal toch opgelost moeten worden in de naaste toekomst. Want iedere dag komen er Karen Anns bij, en het is volstrekt onaan vaardbaar, beslissingen op dit ge bied alleen maar over te laten aan in geweten eenzame artsen zonder ju ridische bescherming.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17