Vultink: Engelse clubs verkopen te veel plaatskaartjes Sercu weer oppermachtig fclJWE GAAT EERVOL TEN ONDER iROODENBURGi R.C.H. Huisman speelt nog niet bij Mercasol Anker kader 71/2 s ITERDAG 29 NOVEMBER 1975 SPORT PAGINA 11 LEIDEN Bob Huisman, de donderdag aangekomen nieuwe Amerikaanse Nederlander van Mercasol Leiden zal vanavond nog niet meespelen met de Leidse basketbalclub. De 1,93 m lange Huisman, afkomstig van het Tri nity College uit Illinois, moet van het optreden in de uitwedstrijd bij Delta Lloyd afzien omdat hij de nodige papieren nog niet heeft. De 23-jarige speler (ondanks zijn lengte zal hij toch als guard gaan optreden) mist oun. nog een Ne derlands paspoort. Als Leiden ex- in slaagt het „Nederlanderschap" voor Bob Huisman te krijgen is er een mogelijkheid dat de club ook pogingen in het werk zal stellen Jack Huisman naar Leiden te ha len. Jack Huisman speelt mo menteel in de profleague waax-in ook Cornwall, Banks en Williams uitkwamen. Mercasol-publiciteits- man Frans van Egmond ontkende gisteravond overigens de geruch ten als zou Williams zijn contract voor 15 december willen beëindi gen. Leiden is weliswaar niet ge heel tevreden over het spel van de Amerikaan en Williams op zijn beurt niet over de vele neder lagen, maar de club ziet voorals nog geen reden hem terug te sturen. Mercasol en Williams zul len de zaak in de komende wed strijden nog bekijken, waarbij ook zal meespelen dat Banks en Williams als goede vrienden waarschijnlijk niet zonder elkaar zullen aanblijven of vex-trekken. In ieder geval reist Williams wel rond de Kerstdagen naar de V.S. af, omdat zijn moeder een ope ratie moet ondex-gaan. LUBA-JEUGD De regionale jeugd van Luba heeft gisteravond de competitie wedstrijd bij het Delftse DAS met 6284 gewonnen. De ruststand was 3234 voor Luba, dat zich na een slechtgespeelde eerste helft goed herstelde, mede door het werk van Dick van Oort (25 pnt.) en Ai"jan Bosch. taaj TERNEUZEN Hans Vultink heeft biljartles gegeven. Of de opponenten goed hebben opgelet hoe het moet, zal de toe- komst uitmaken, maar in ieder geval heeft de Groenloër op kiagrootse wijze op de tweede dag van het toernooi om het Neder- uilands kampioenschap ankerkader 71/2 in Terneuzen geschit- iterd. In matchpunten moet hij Van Deveenter, Velthuis en Vet 5innog wel naast zich dulden, zijn algemeen gemiddelde is bijna n jhet dubbele van zijn tegenstanders. ka In de Middagpartij tegen Hans „D, avonds ging Louis Rijvers in plowee omlopen naar de slachtbank. te8jultink miste van acquit (Rijvers ^"boorde er vier), maar kwam in (3"jijn volgende beurt tot de benodig- voele 300 caramboles, hetgeen een even aring van het nationaal record serie vietekent. Met een algemeen gemiddelde van bewijst Vultink zijn over dacht. Tevens het akelig grote gat hem en de overigen. Wim van venter is één van d'e spelers, die Ijn eerste vier duels in winst om- tte. Hij is echter realist genoeg te beseffen dat Vultink van on- lavolgbare klasse is. „Het is gewel- angjig om naar hem te kijken. Zoals hij 5,—Ie ballen bijeen houdt, kan niemand Nederland. Ik ook niet", ver- de jonge Hagenaar. Zejf ver- tie loeg hij Piet Buys en Piet Dekker, 'wijiaar het koste veel moeite. „Er teveel naar de pxinten gekeken niet naar het moyenne", zegt ,1. fan Deventer. Het is inderdaad joite instantie amper naar de degra- °!atiegrens (18.000) wordt omgezien. 'i^JJier spelers bleven er na twee da- Zondag a.s. LFC-Olympia Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. wel zeker niet meer aankomen. Naast de demonstraties van Vultink haal de ook Piet Vet onverwacht uit. In vier beurten was hij klaar met Sund- quest. Vet kon deze bevlieging best gebruiken. Zijn gemiddelde klom naar bijna 22. Vet lijkt kennelijk klaar voor de beslissende fase. want zaterdag en zondag zal het ongesla gen kwartet in ieder geval uiteen getrokken worden. De hamvraag blijft over: Wie stopt Vultink? Het antwoord zal in Terneuzen vrijwel zeker negatief uitvallen. UITSLAGEN: Patrick SercuLeo Duyndam actie in de Rotterdamse Ahoyhal Gunther Haritz (vl.n.r.) in Arsenal versloeg Manchester United vorige week zaterdag op Highbury met 31. Het zou voor de statistiek leuker zijn geweest als de twee middelste doelpunten niet gevallen waren, want dan hadden de kranten kunnen schrij ven "89,5 minuut doelpuntloos voetbal: Arsenal wint met 20". Het eerste doelpunt werd im mers 12 seconden na de aftrap ge maakt, door Alan Ball, en het laatste doelpunt door Armstrong via een inswinger uit een corner vlak voor tijd. Ik herinner me niet eens meer of er toen nog is afge trapt door Manchester United, Door Nico Scheepmaker dat niet veel geluk had met zijn lange keeper Roche, die inderdaad zwak ingreep by hoge ballen, daar door het tweede doelpunt min of meer weggaf, en zijn optreden be kroonde, door die inswinger uit Armstroxigs corner hulpeloos in zijn eigen doel te duwen. Hij was overigens niet de enige die dag. Dat dat ook de beste kan overko men bewees Sepp Maier, die tegen Eintracht Frankfurt een hoek- van Nickel eigenhandig over zijn doellijn werkte: 60 Was dat doelpunt na 12 secon den een nieuw record? Vergeet het maar rustig. Het is de Engel sen wel toevertrouwd om zulke dingen nauwkeurig bij te houden. In the encyclopaedia of Associa tion Football van 1969 worden al negen snellere doelpunten vermeld. De allersnelste na de aftrap kwam van J. Fryatt, die al na vier secon den voor Bradford scoorde tegen Tranmere Rovers. Dat was op 25 april 1964. Het lijkt fantastisch, IJshockey Voor de Nederlandse ijshockey competitie zijn gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: Amsterdam Hunters 8-8. HIJS - Gro ningen 9-4, Nijmegen - Den Bosch 14-3, Tilburg - Heerenveen 11-3. 300 12 133 25 00 11.23 17.64 Sundquest 35 STAND: 1. Vultink 2- v. Deventer 3. Vet 4. Velthuis 5. Dekker 6. Buys 7. Sundquest 8- Rijvers Belg naar negende Europese omnium-titel 41.37 23.52 21.81 21.42 19.66 13.54 10.69 10.65 ROTTERDAM Voor de negen de keer in 12 jaar Europees kam pioenschap omnium op winterba- nen heeft Patrick Sercu de titel veroverd. Met voor de concurren tie, irriterend gemak. Na drie van de vier onderdelen was de 31-Jaiige Belg al zeker van de eerse plaats voor drie overwinningexi. Het mees terschap van de oud-wereldkaxn- pioen sprint stond voor noch na de afvalwedstrijd en de klassements- rit en de 1000 meter tijdrit met vliegende start ter discussie. Het enige wat twijfelachtig was was de plaatsing van Sercu in de 4000 me ter achtervolging. Als klap op de vuurpijl won Sercu, dat was de grootmeester in de voorgaande ke ren nog niet gelukt, ook het vierde en laatste onderdeel. Sercu was bijna twee seconden sneller dan Roy Schuiten. Sercu reed ove rigens, om de bronzenmedaille winnaar uit dit toernooi Denny Ciark niet teveel pijn te doen. ze ker in de openingsfase niet voluit. Wedstx-ijdleider Peter Post, die Schuiten nog altijd in dienst heeft omdat BP—Leieune nog steeds bij hem geen blijken van belangstel ling voor de tijdrijder heeft ge toond, zag zijn ploeglid Günter Haritz als tweede eindigen. De Duitse baanspecialist voerder de grauwe mid delmatigheid die zozeer het kam pioenschap overheerste waarin Pa trick Sercu met de concurrentie deed wat hij wilde. Eindstand: 1. Sercu 4 punten, 2. Haritz lö'i. 3. Clark 17, 4. Hermann 17, 5. Schuiten 20. 6. Duyndam 20, 7. Pe- dersen 20 y, 8. Borghetti 30: De stayerswedstrijd voor ama teurs wat weids aangeduid met revanche van het wereldkampioen schap werd gewonnen door Mar in Venix voor de huidige en de vo rige wereldkampioen, respectieve lijk Gaby Minneboo en Jean Breuer. .o Sosonko„Ik voel me jaren ouder dan de professor )oor honXlexander Munninghof n 3 v HILVERSUM "Ik heb met ere weierloren, zal ik maar zeggen". De Beuk'erste reactie van prof. Euwe op nederlaag tegen Genna Soson- ït, <o, gisteren in de slotronde van de ^VRO-exhibitie in Hilversum, was r een van berusting. Had hij het vr|iet zelf van tevoren aangekondigd, of iat hij blij zou zijn met een half punt nfyij- twee partijen die de organisa- Dren voor hem (en natuurlijk ter bla(Te®lt*ere *>lorie van de AVRO) op Duw hadden gezet? Er klonk een leugje nostalgie door in de stem Jaarvian de grand-maitre, toen hij het produkt van gisteren samen met zijn 40 jaar jongere gelegenheidstegen stander nog eens onder de loep nam. "Dit was een partij tussen Aljechin en mij, wist u dat?" vroeg de ex- wereldkampioen, om even later te bekennen dat hij zelf het juiste ver loop van die bewuste partij (ter in- f onna tiede vierde uit de match van 1937) niet meer in de herinne ring kon krijgen. De blunder die Euwe op de 20e zet beging (vage reminicenties aan een soortgelijk ver lies van Spasski tegen Fisher in 1972) bracht hem terstond in een verloren stelling, die hij met man en macht tot en met de 41e zet wist levend te houden via een uit de nood geboren matnet, waar Sosonko echter bekwaam de mazen in wist te ontdekken. Met een glimlach en een joviale handdruk gaf Euwe zich toen gewonnen. Ter wille van de net te laat gealarmeerde cameramen sen deed hij het even later nog eens even hartelijk over. De indruk die dit sportieve duel heeft achtergelaten is tweeledig. In de eerste plaats zullen er maar wei nig mensen die er deze twee dagen bij geweest zijn vrede hebben met de 1V>nederlaag van de ex-we reldkampioen. De eerste partij was dan ook duidelijk gewonnen voor Euwe, Sosonko zelf beaamde dat la ter nog eens ten overvloede. Veel toe schouwers waren er overigens niet; zo liet de totale Nederlandse schaak- top met uitzondering van Bouwmees ter en Jongsma, die het commentaar verzorgden, en Hartoch, die simul taanseances gaf, het afweten. Gepi keerd wellicht dat zij niet in plaats van Sosonko achter het bord zaten? Maar waar iedereen vooral de mond van vol had in Hilversum was die volledige inzet, waarmee de ze 74-jarige man zich voor het welslagen van deze match heeft ge speeld. Hij en niemand anders was de animator, degene die met inven tief spel leven op het bord bracht. "Ik voel me ouder dan de profes sor", vertelde Sosonko na de eerste partij, waarin hij aan de wisse ne derlaag was ontsnapt. Dat gevoel zal ook na de tweede partij niet bij de ex-Rus geweken zijn, al kon hij dan met normale zetten de prijs van het presenteerblaadje dat Euwe hem voorhield weggrissen. Moreel is de ze match in ieder geval minstens in een gelijkspel geëindigd. De parallelle tweekampen tussen Corry Vreeken en Alexandra van der Mije-Nicolau V21Vz) en de jeugdspelex-s Van der Wiel en Car- don (i—waren erg interes sant gezien de opzet: beginnen vanuit de stelling na de vijfde zet van Eu weSosonko. Ook de nummers 1 en 2 van het Nederlands jeugdkam pioenschap, Dieks en Van der Ster ren, speelden onder deze voorwaar den. Het werd voor wat beti-eft de in houd van de partijen veruit de spec taculairste ontmoeting in deze Hil- versumse schaakdagen, die tenslotte na eindeloos gemanoeuvreer temid den van orkanen en windhozen Van Scylla-meisje in jeugdteam tafeltennis DEN HAAG Voor de jeugdinter- landwedstrijden tafeltennis tegen West Duitsland, die zaterdag 6 de cember in Weert worden gehouden, zijn de Nederlandse jeugdploegen als volgt samengesteld: Meisjes junioren: Sandra de Kruiff (Scylla), Jolanda Noordam 'Tana- ka>, en Ine Willems (Megacles). Kadetten: Vivian Blanckaert (St. Aloysius), Addie Snijdei-s (Tanaka) en Bettine Vriesekoop (Avanti). Jongens Junioren: Han Goozen (Swift), Wim v. d. Sande (JCV) en Wim IJsselsteijn <K en B>. Kadetten: William de Bruyn (Ol- dra>. Theo van Gasteren (Seta) en Hans Steunenberg <Be Quick). maar die vier seconden zijn beves tigd door de scheidsrechter, de heer R. J. Simon. Ik kan me er al leen maar dit bij voorstellen: de midvoor schuift de bal naar zyn rechtsbinnen, die doet enkele snel le passen met de bal en schiet dan keihard op het doel, waar de keeper verblind door een tegen- 1 ligger, de bal te laat zag aanko men om hem nog te kunnen stop pen. Stel dat Fryatt voor de af trap en die enkele passen twee seconden nodig had, dan legde de bal bij zijn foi-midabele afstands schot ongeveer vijftig meter af in twee seconden, met een snelheid dus van 90 km per uur. Behalve Fryatt, die slechts een derde van de tijd nodig had die Ball gebruikte voor zijn doelpunt tegen Manchester United (maar dat doelpunt liep nog over een vijftal schijven), zyn er nog drie Engelsen geweest die zes seconden na de eerste aftrap scoorden, drie Engelsen scoorden een doelpunt na zeven seconden, en twee na acht seconden. Deze cijfers gaan tot en met 1969 en beperkten zich helaas tot Engeland, maar ze be wijzen in ieder geval afdoende dat een doelpunt in twaalf seconden geen unicum is. Afgevoerd Er waren iets meer dan 40.000 bezoekers op Highbury, waarmee ArsenalManchester United de best bezochte wedstrijd in de eerste divisie was. Ernstige incidenten bleven uit. Toen United de 20- achtei'stand terugbracht op 21, holden een stuk of drie jongetjes juichend het veld op, maar die werden al snel zonder veel proble men afgevoerd. Wel werd er achter een der doelen het een en ander in het publiek uitgevochten, maar of dat nu echt een strijd tussen supporters was, of domweg elle bogenwerk van mensen in de ver- drukkfcig, was moeilijk gewaar te worden. Want één ding is zeker: de Engelse clubs verkopen te veel kaartjes voor de beschikbax-e ruim te. Op de staantribunes achter de doelen staan de mensen zo opeen gepakt dat iedere beweging auto matisch tot verdrukking of vertrap ping van een paar weerlozen leidt. Er bewoog zich, vooral in het kwartier voor de wedstrijd, dan ook een onafgebroken stroom van tweetallen of drietallen vanaf die ene staantribune, voor de hoofd tribune langs, naar de uitgangs links van die hoofdtribune. Twee soorten tweetallen of drietallen. Het ene soort bestond uit een of twee agenten met zo'n hoge helm op, die een jongeman meevoerden met diens arm omgedraaid op zijn rug. En het ander soort bestond uit een of twee geüniformeerde EHBO'ers met een platte pet op, die een jongen of meisje onder steunden, of soms voor lijk op een brancard wegvoerden. Ik vroeg me af waar ik als va der de voorkeur aan zou geven, als ik opeens mijn zoon zo voor de tribunes langs zag wegvoeren? Tussen twee agenten in is natuur lijk vrij vernederend en wijst op overtreding van de wet, maar die jongens maken wel allemaal een gezonde indruk. In ieder geval be ter dan lijkbleek, nog buitel be wustzijn, op een brancard of hin kend en met een bloedneus tussen links een EHBO-er in en rechts je beste vriend die je bezorgd onder steunt. Hoewel een deel van die bezorgdheid waarschijnlijk diende te worden toegeschreven aan zijn vi-ees, dat hij door al dat gedon der niet op tijd op de tribune te rug zou zyn om het eerste doel punt bij twaalf seconden te kun- Komisch In de perskamer, voorzien van een zestal telefoons, was het goed toeven. De theeschenkende juf frouw achter het buffet bleek best bereid om thee weg te laten voor die buitenlander (er was zowel voor de wedstrijd als in de rust en na de wedstrijd alleen maar thee. aan koffie doen ze niet in het Engelse voetbal), en er lagen te kust en te keur sandwiches, saucijzebroodjes en plakken cake. Verwennerij, kortom. De ook aanwezige Bx-ian Glanville, die als de beste Engelse kenner van zowel het Italiaanse als het Nederlandse voetbal mag worden beschouwd, vroeg ver baasd waarom ik die middag by ArsenalManchester United was en niet bij ItaliëNederland. Wie gaat er nu helemaal naar Rome voor een wedstrijd die je met 30 mag verliezen, stelde ik als tegen vraag. Achteraf gezien heb ik ui teraard geen spijt van mijn keuze. ArsenalManchester United was een levendige wedstrijd, met twee tamelijk unieke doelpunten, fair- play, geen sikkeneurige spelers, een nogal komische maar daarom nog geen slechte scheidsrechter, een Alan Ball die een wedstrijd lang alles kon, kortom een echt lekkere voetbalwedstrijd. Maar vraagt u mij of ik ook maar een bijzondere beweging, dribbeling, passeeractie of open splijtende pass heb gezien, dan moet het antwoord toch nee lui den. Het loopt allemaal heel aar dig in zo'n Engelse wedstrijd, om dat iedereen de kans krijgt eeï'st de bal aan te nemen alvorens hij wordt aangevallen, waardoor hij net die fractie van een seconde de tijd heeft om de bal weer door te schuiven aan een medespeler. Ik zeg dit i'iter->«-d in zijn alge meenheid, er wordt ook wel eens fel op de man gespeeld en meteen getackled, maar dit is toch het ovex-heersende beeld van zo'n wed strijd, ook ten aanzien van de voorhoedespelers. Je kunt het vergelijken met ten nis. Het damestennis met zijn lan ge rally's, kan voor het publiek soms aantrekkelijker zijn dan een topmatch tussen Jimmy Cönnors en John Newcombe, waarin met keiharde services op het scherp van de snede wordt gespeeld. Maar speelt Connors tegen zijn vrouwe lijke collega Chris Evert, dan blijft er niks van haar heel. Zo ongeveer, maar dan met veel kleinere verschillen, verhoudt zich ook het Engelse voetbal tot het continentale. Dat bleek weer eens bij PortugalEngeland: waarvan ik een lang uittreksel op de Engel se tv zag. Engeland moest per sé winnen om zich te plaatsen voor de eindronde van het Europees landenkampioenschap. Ze hebben er echt alles aan gedaan om in de buurt van het Portugese doel te komen, maar verder dan 11 kwamen ze toch niet. Het Portu gese doelpunt ontstond uit een magnifieke vrije schop die van heel veraf over het muurtje heen in de bovenhoek di'aaide. Het En gelse doelpunt ontstond ook uit een vrije schop, maar wel doordat de hard ingeschoten bal half af ketste op een speler, waardoor de keeper misleid werd. En verder? De Portugezen kregen nog drie uit gespeelde kansen voor open goal die jammerlijk gemist werden, en de Engelsen kregen eigenlijk geen enkele uitgespeelde kans meer. Maar ze vielen wel ijverig aan na tuurlijk Zondag a.s. Aanvang 14 uur Sportpark-NoorcJ Gert Ouwersloot de rechtermiddenvelder van Rijnsburgse Boys heeft gistermiddag een nieuwe "verbintenis" gesloten. In Rijnsburg trouwde hij met Marijke v. d. Mey.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11