OP wee Portugese kopstukken nemen ontslag BETOGERS IN SPANJE DOOR POLITIE GEPAKT Hoe eerder hoe lager de premie Verzéker je leven. Kreisky neemt niets terug Lissabon doet „politieke ontwenningskuur RUMOER IN ACADEMIE FRANCAISE Een ontspannen automobilist is een betere automobilist. Daarom biedt een Mercedes-Benz zo veel veiligheid. Medische nood door actie van Britse artsen Van beschuldigingen Wiesenthal Mercedes-Benz.Veilig tot in details. i VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 i ^ISSABON (AFP/UPI/Reuter) De Portugese generaals Carlos Fabiao, stafstef van J; landmacht, en Otelo Saraiva de Carvalho, commandant van Copcon, zijn gisteren op lm verzoek van hun functies ontheven, zo is in een communiqué van het legerhoofd- Jivartier in Lissabon bekendgemaakt. Je troepen die deel uitmaken van Copcon worden geïntegreerd in de schoot van de gene- ile staf van de strijdkrachten en luitenant-kolonel Romalho Eanes wordt in Fabiao's laats interim-stafchef van de landmacht. «leneraal Saraiva de Carvalho was or socialistenleider Mario Soares noemd als medeplichtige aan de «lukte linkse staatsgreeppoging n deze week. Zij werd door troe- n die trouw zijn aan de regering ^n premier Pinheiro de Azevedo de jp ingedrukt. foorlopig geen nationalisatie i \in bedrijven i i Suriname PARAMARIBO (ANP) Suriname nog niet toe aan nationalisatie van ïitenlandse) ondernemingen. Mocht toch zover komen, dan zal de Su- aamse regering in elk geval vooraf irleg plegen met de directies van ^rokken firma's. Dit is gebleken uit i gesprek, dat een aantal journalis- deze week in Paramaribo had met .lister Eddy Bruma, van Economi- .e Zaken. Vij gaan ervan uit, zei Bruma, dat iame in het vervolg zijn natuur- hulpbronnen zelf moet exploi- Alleen als wij het zelf niet kun- i, zullen we hulp van buitenaf toe- Bruma wordt wel gezien als de irke man" in de regering van pre- Henck Arron. Bruma is leider de progressieve partij nationalis tic republiek, een van de vijf part- de regerende nationale partij ibinatie. Surinames minister van nomische Zaken vertelde, dat hij economische toekomst van zijn i niet somber in ziet. erugkomend op nationalisatie van rijven, zei Bruma, dat de Suri- nse regering het bestaan van de s in Suriname gevestigde bedrij- zal "respecteren". Dat sluit ech- niet uit dat ook deze ondernemin- (Alcoa, Billiton, Bruynzeel e.a.) de "nationalisatielijst" van de re- ng terecht kunnen komen, zo liet minister merken. Hij zei: "Wij j ;ten niet speculeren. Op het ogen- kunnen we weinig meer over na- jialisatie zeggen dan dat premier het onderwerp zelf ter sprake ft gebracht in zijn toespraak voor io en tv, direct na de plechtige vereiniteitsoverdracht in de her- mde kerk." Brigade-generaal Franco Charais, de regeringsgezinde commandant van centraal Porugal, verklaarde gisteren dat de rebellie te danken was geweest aan "avonturen van extreem links". Charais zei dat het "verdwijnen van bepaalde mannen van het po- litiek-militaire toneel, zal leiden tot opheldering van de situatie". Normaal "Van militair standpunt uit be zien is de situatie weer normaal"', verklaarde hij. Hij zei dat nu de tijd gekomen was waarop het zes de voorlopige kabinet van overwe gend socialisten weer aan het werk ging. Het hoeft, niet meer voor zijn veiligheid in de hoofdstad te vre zen, voegde hij eraan toe. Het kabinet van Pinheiro dê Aze- PARIJS (UPI) in de .Aca démie Francaise', het bekende genootschap van 40 leden dat zich bezig houdt met taalkundi ge en letterkundige, vraagstuk ken, is gisteren rumoer ont staan door de verkiezing van de uit België afkomstige schrijver Félicien Marceau. Toen bij de stemming over de opvolging van wijlen de Franse toneelschrijver Marcel Achard 15 van de 28 geldige stemmen werden uitgebracht op de 62-ja- rige Marceau, gaf de 59-jarige dichter en prozaschrijver Pier re Emmanuel zijn zetel op. Hij deed dit omdat Marceau in de Tweede Wereldoorlog als mede werkers van de Belgische omroep met de Duitsers zou hebben sa mengewerkt. Aanvaarding van de verkiezing van Marceau noemde Emmanuel verraad aan de nagedachtenis van hen die door toedoen van de Nazi's zijn omgekomen. Marceau die na de oorlog de Franse nationaliteit heeft ge kregen, werd door een Belgische krijgsraad destijds bij verstek tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. vedo heeft zijn werkzaamheden acht dagen geleden opgeschort uit pro- lest tegen het gebrek aan veiligheid in Lissabon en gebrek aan meede- werking van militaire zijde, waar door het nodige gezag ontbrak. De Portugese hoofdstad, waar nog steeds de staat van beleg van kracht is, volgt een politieke ontwennings kuur. In de stad was het gisteren volkomen rustig. In de winkelwijken en volksbuurten heerst de gebruike lijke drukte, maar de rijen hamste raars voor de levensmiddelenwinkels en de benzinepompen zijn verdwe nen. Vandaag gaan de banken weer open. Maar één ding is voor Lissa bon erg: als gevolg van het ver schijningsverbod voor de hoofdste delijke dagbladen blijven de inwoners verstoken van hun dagelijkse por tie politiek polemiek. Ze zijn voor hun informatie aangewezen op ra dio en televisie, die nog steeds pro gramma's uit de conservatieve noor delijke stad Oporto blijven uitzenden. Ondergedoken De leiders van revoluionaire be wegingen als de revolutionaire bri gades (PRP) en de liga van een heid en revolutionaire actie (Luar) zijn onvindbaar en kennelijk onder gedoken. Deze bewegingen hebben de laatste tijd gewapende onder grondse groepen gevormd. Over het lot van enkele politieke kopstukken bestaat onzekerheid. Van generaal Otelo Saraiva de Carvalho, die tijdens de crisis in het Belem- paleis verbleef, is nog niets verno men. Volgens berichten uit diploma tieke bron is hij met 'revolutionair verlof' gestuurd, hetgeen zou neer komen op huisarrest. Generaal Otelo de Carvalho (links) wordt op deze Joto van juli '75 bij zijn terugkeer uit Cuba omhelsd door generaal Carlos Fabiao. Carvalho, commandant van de Copcon en Fabiao, stafchef van de Portugese landmacht, zijn gisteren op hun verzoek uit hun functies ontheven. MADRID (AFP/Reuter) Bij een demonstratie voor algemene amnes tie, ook voor politieke gevangenen, die zich gisterochtend bij de Ma- drileense Carabanchel-gevangenis afspeelde, heeft de Spaanse politie in totaal 21 arrestaties verricht, zo is officieel bekend gemaakt. Aan de demonstratie werd door (ADVERTENTIE) Op onze wegen zit een automobilist ingepakt tussen 3 miljoen anderen. Dat eist auto's, waarin je kunt rijden zonder psychische en fysieke belasting. Daarom is een Mercedes-Benz zo veilig. Met een rotsvaste wegligging, dank zij de onafhankelijke wielophanging, de grote spoorbreedte en het lage zwaarte punt. De ingenieuze stuurinrichting maakt snel en exact manoeuvreren mogelijk. Met vier krachtige schijfremmen beteugelt u moeiteloos het indrukwek kende motorvermogen. Veiligheid spreekt ook uit de kooi- konstruktie en de per computer bere kende kreukelzones; uit de geprofileer de, vuilwerende achterlichten en de van binnenuit verstelbare buitenspiegel. Mercedes-Benz biedt u de zekerheid van meer dan 100 veiligheidsvoorzie ningen. Omdat een ontspannen auto mobilist een betere automobilist is. Dat kunt u zelf ervaren; bel ons voor een proefrit. naar schatting 3000 mensen deelge nomen. In de Carabanchel-gevange nis zit een aantal kopstukken van de arbeidersraden (illegale vakbon- de n)gevangen. Onder de arrestanten bevinden zich twee journalisten, drie beken de acteurs, arbeiders en studenten. Zij zijn ter veschikkinggesteld van de rechter van instructie. Gisteren werd ook in San Sebas tian en Barcelona gedemonstreerd voor algemene amnestie In San Se bastian waren zo'n 1500 mensen op de been. Hier en daar zag men zelfs spandoeken waarop zelfbestuur voor e Baskische provincies werd geëist. In Barcelona, het centrum van Ca- talonië, eisten de betogers het her stel van de Catalaanse vrijheden zo als die golden ten tijden van de tweede republiek (1934-1936). In Parijs hebben gisteravond twee betogingen tegen het Spaanse regiem plaatsgevonden, waaraan in totaal door enkele duizenden men sen werd deelgenomen. De betogers gaven gehoor aan een oproep van diverse linkse orga nisaties en comités van solidariteit met het 'anti-Franquistische Spanje'. LONDEN (SP, ANP) In Britse Medische Associatie be- heel Engeland dreigt een medi- hoort, heeft gezegd tegen de ac- sche noodsituatie als gevolg van tie te zijn en zich niet aan de een stiptheidsactie van de Britse oproep van de BMA te zullen artsen. Gisteren zijn ongeveer houden. Gisteren waren in Lon- 19.000 ziekenhuisartsen aan Jen "en andere grote steden de een dergelijke actie begonnen, jerste gevolgen van de acties wordten behandeld. Maandag zullen de 11.000 specialisten hun voorbeeld volgen. De ongeveer 25.000 huisartsen is dringend verzocht niet meer werk dan strikt noodzakelijk is te verrich ten. De acties hebben de steun van de Britse Medische Associa tie, waar vrijwel alle artsen lid van zijn. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de BMA dat zij een stakingsactie ;iënten, die zich kwamen mel- ien voor opname in ziekenhui- ien. werden weer naar huis ge stuurd. Verwacht wordt dat be gin volgende week de eerste zie kenhuizen in Engeland als ge volg van de stiptheidsactie ge noodzaakt zullen zijn te sluiten. Zelfstandigheid De artsen voeren hun acties overigens om verschillende rede nen. De ziekenhuisdoktoren, be- Schotland en Wales beperkt zelf bestuur beloofd met eigen locale assemblees of parlementen. Ze poogt daarmee de steeds krach- list, willen protest aantekenen tegen een door het ministerie van volksgezondheid voorgesteld nieuw looncontract. Zij vinden het salaris beneden alle peil en willen veranderingen in de over- werkregeling. Minister Barbara Castle van volksgezondheid kan echter niet meer salarisverho ging bieden dan zes procent, in verband met de landelijke loon politiek van de socialistische-re- gering, die een hoger percentage verbiedt. De specialisten daaren tegen willen met hun actie pro testeren tegen het voornemen van de regering-Wilson langza merhand een eind te maken aan het klasse-systeem in ziekenhui zen van de nationale gezond heidsbewegingen in de twee lan den in te dammen. Londen sluit echter vastberaden een volledige onafhankelijkheid en het opbre ken van het Verenigd Konin krijk uit. "De regering is vastbe sloten deze eenheid te handha ven", staat er in een officieel witboek dat aan het parlement ts voorgelegd. "Ze wijst volledig de idee van de hand dat Schot land en Wales kunn'en worden afgescheiden en het Verenigd Koninkrijk opgebroken". Het plan voor beperkt zelfbe stuur omvat de verkiezing van assemblees voor Schotland en Wales die uit één kamer bestaan en die bestuurlijke bevoegd heidsdienst. Dit betekent voor specialisten een flinke derving van inkomsten. De huisartsen doen voornamelijk mee aan de acties uit sympathie met hun collega's. In hoeverre er chaotische toe standen zullen ontstaan hangt voornamelijk af van hoe de art sen en specialisten zich in de praktijk aan de acties zullen houden. Aangenomen wordt dat de meest-militante actie voerders onder de Jongere dok toren zijn te vinden. Een kleine groep specialisten, die niet tot de heden krijgen over het lokaal regeringsbeleid, de gezondheid, de sociale diensten, liet onder wijs, de huisvesting, het milieu, de wegen en veel aspecten van het verkeer. Londen belooft de wetgeving terzake in 1976 in het parlement te introduceren. Op gemerkt wordt dat deze wetge ving pas tegen eind 1976 of in 1977 van kracht zal zijn. De re gering en het parlement in Lon den, zo blijkt uit het witboek, willen zelf de buitenlandse po litiek, de defensie, de financiën, de economie en de meeste be lastingen onder zich houden. De deelnemers betoogden met na me tegen de aanwezigheid van pre sident Valéry Giscard D'Estaing bij de inhuldiging van koning Juan Carlos en trokken langs de Spaan se ambassade op de Champs Elysees. In het Spaans en Frans werden leu zen geschreeuwd, waaronder: 'vrij heid voor Spanje', 'algemene amnes tie', 'wij willen paspoorten', 'weg met de monarchie' en 'vrije verkiezin gen, weg met het fascisme'. Een delegatie van vijf betogers overhandigde bij de ambassade een petitie waarin vrijlating van alle politieke gevangenen en afschaffing van de repressieve wetgeving in Spanje worden geëist. Het voornaamste Madrileense po litieke tijdschrift "Cambio 16" is gis teren door de regering in beslag ge nomen in verband met enige arti kelen over de overgang van de macht van generaal Franco op Juan Carlos en over het probleem der Spaanse Sahara. Het betrof de eerste inbeslagna me van een blad sinds Juan Carlos vijf dagen geleden, koning werd. Op 'Cambio 16' dat een oplage heeft van 250.000 a 300.000 stuks is in twee jaar al viermaal beslaggelegd. Jong (en gezond) heeft altijd z'n voordelen. Wie er vroeg bij is met een levensverzekering heeft er het meeste plezier van. Nu en later. Lééft ook meer ontspannen met die ene grote zorg minder. De zorg voor als er wat gebeurt, 't Is niet anders. Verzeker je leven. Hoe eerder hoe lager de premie. Informeer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzekering. Ant woordnummer 89, Den Haag. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720-73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 071 -152643/4. WENEN (REUTER, VPI) Kan selier Bruno Kreisky van Oosten rijk die wegens smaad is aange klaagd door dr. Simon Wiesenthal. heeft gisteren verklaard dat hij zijn verschil van mening met Wiesenthal liever buiten de justitie om wil re gelen. Op een persconferentie zei Kreis ky dat hij daarbij denkt aan een "ander, zoals een parlementaire com missie", voor een onderzoek naar Wiesenthals werkzaamheden die naar zijn mening, Oostenrijks aan zien in het buiteland schaden. De directeur van het Joodse do cumentatie centrum in Wenen heeft Kreisky aangeklaagd omdat deze hem "Mafia-methoden" heeft aan gewreven in verband met een woor denwisseling over het oorlogsverle den van de leider van de vrijheids partij, Friedrich Peter. Wiesenthal heeft deze Peter er vorige maand van beschuldigd dat hij heeft behoord tot een "oprui mingsbrigade" van de SS. verant woordelijk voor de moord in 1942 op ruim tienduizend burgers in ver eniging met andere onderdelen. Friedrich Peter heeft nooit ont kend dat hij SS'er is geweest, maar hij beweert wel de oorlog aan de fronten te hebben.doorgebracht. Kan selier Kreisky heeft Wiesenthals be schuldiging "zuivere karaktermoord" genoemd. Dr. Wiesenthal heeft laten door schemeren dat hij zijn aanklacht tegen Kreisky zal laten vallen als de kanselier zijn opmerkingen zou inslikken, maar Kreisky zei dat hij dit niet doen zou. "Dat is zonder meer uitgesloten", zei hij. Eveneens gisteren zinspeelde de kanselier erop dat hij zijn verdedi ging van Peter tegen Wiesenthal zou kunnen laten vallen. De man heeft ook vanuit zijn eigen partij kritiek op zijn SS-verleden te verduren. Kanselier Kreisky zei dat h°+ een zaak van de rechtar zou zijn om uit te maken of Peter als individu betrokken is geweest bij oorlogsmis daden. Als de rechter dan niet over bewijzen zou komen te beschikken dat Peter elders was toen het in- fanterieregiment waarvan hij deel uitmaakte zijn misdaden uitvoerde, zou dat voor de leider van de vrij heidspartij "erg, erg onplezierig" zijn. Het bestuur van de vrijheidspar tij vergadert morgen en verwacht wordt dat het dan over de toekomst van zijn voorzitter zal discussiëren. Bruno Kreisky verwees gisteren de tegenstanders van zijn campagne tegen Nazi-jager Simon Wiesenthal naar de Sow jet-Unie als zij zoeken naar anti-semitisme en naar de Duitse Democratische Republiek voor Nazi's. Volgens waarnemers geïrrite.erd door een vraag van de verslaggever van de Volksstimme (communistisch) zei Kreisky: "In de Sowjet-Unie is anti-semitisme zo intolerant dat de Joden weg willen. Oostenrijk heeft zijn grenzen geopend voor bijna een kwart miljoen Joden uit Oost-Euro pa. Wij zijn het enige Europese land dat dat doet. Er zijn andere lan den die hen niet willen". Op een uitlating dat hij een vroe gere SS-officier verdedigt, die door Wiesenthal wordt aangevallen, zei de kanselier: "Als u naar SS-officieren KREISKY zoekt ga dan naar de Duitse Demo cratische Republiek". Kreisky trok zich enigszins terug van zijn verklaring dat Wiesenthal een Nazi-agent was geweest, maar hij herhaalde beschuldigingen dat Wiesenthal "methoden gebruikt van een kwasi politieke Mafia".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9