Massaal protest van het hoger beroepsonderwijs Win'n droomreis van2500.-! NAAST HET NIEUWS Diefstal in restaurant in Nunspeet opgehelderd Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over .onze prijzen Irak zwijgt hardnekkig over het lot van Aronson Tegen bezuinigingsplannen Kamer eist optreden inzake vangstverbod O goedhart Lr bouwhuis Met de nieuwe Boldoot-verpakking. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 tWeisje (9) door nan en vrouw tin Utrecht imtvoerd l?n misbruikt 9 [ttrecht csp) Met negen ♦♦♦[bbeltjes, net voldoende om met de naar huis te rijden, werd woens- armiddaer een negenjarig meisje jn •echt vrijgelaten na door een n en een vrouw te zijn ontvoerd misbruikt. •Iet kind liep met haar zevenjarig in de Nieuwlichtstraat toen een en een vrouw haar uitnodigden eindje mee te rijden in hun to. Het oudste meisje voldeed aan verzoek, haar zusje wilde niet. dens de rit door de stad werd het ïisje geblinddoekt en naar een I plekje bij een spoorbaan gereden, ar werd zij beurtelings door de in en de vrouw sexueel misbruikt, man heeft haar ook verkracht, deelde de politie mee. ïet meisje werd vervolgens weer blinddoekt en naar een bushalte ■eden. Daar werd haar gezegd hoe thuis kon komen. De vrouw gaf ar daartoe negentig cent. ARNHEM (ANP) Het regio nale recherche bijstandsteam van de rijkspolitie in Gelderland heeft gisteren bekend gemaakt twee 17- jarige scholieren uit Amsterdam en Nunspeet aangehouden te hebben. Deze hebben bekend in de nacht van 2 op 3 augustus ruim 25.000 gulden te hebben ge stolen bij het wegrestaurant 'les routiers" in Nunspeet. Aanvanke lijk dacht de politie dat een 21- jarige serveerster van dit restau rant. Lidia De Ruyter, bij deze inbraak betrokken was. Deze vrouw en de 60-jarige magazijn bediende van het restaurant, R. W. Rosheuvel kwamen in de nacht van 14 op 15 augustus om het le ven toen zij door een trein over reden werden. Het regionale bij standsteam heeft het idee met de twee arrestaties dit treindrama definitief opgehelderd te hebben. Eén en ander heeft de chef van de recherchegroep rijkspolitie dis trict Apeldoorn, adjudant W. Vlijm, gisteren meegedeeld. De recherche is van mening dat de serveerster zelfmoord wilde plegen door onder de trein te springen. De magazijnbediende wilde haar tegenhouden, maar werd daarbij zelf door de trein geraakt. Dat de dood van het tweetal in verband werd gebracht met de inbraak berust volgens de rijkspolitie op "louter toeval". Het gestolen bedrag van 25.000 gulden werd aan het restaurant teruggestuurd. Het handschrift van de adressering op deze enve loppe leek volgens de rijkspolitie frappant veel op dat van de ser veerster. Een andere verwarren de factor was dat het geld terug gestuurd werd op de dag dat het tweetal dood bij de overweg ach ter het wegrestaurant gevonden werd. Wel is gebleken dat de ma gazijnbediende op de hoogte was van de inbraak en dat hij de da ders kende. Deze hadden als va kantiehulpen in het restaurant gewerkt. Dit had volgens de rijks politie echter niets met het spoor wegdrama te maken. De recherche kwam de daders van de inbraak op het spoor om dat de jongeman uit Nunspeet meer geld bezat dan normaal is voor een scholier. Diens ouders waren er ook achter gekomen dat hij op verschillende plaatsen in huis geld had verborgen. Zij waren echter bang de po litie te waarschuwen en wissel den daarom het zilvergeld bij schillende banken in en brach ten het geld naar 'n famielid in Utrecht. Deze deed het geld in een enveloppe en stopte het bij een bank in de bus (zijn hand schrift was het dat frappant veel leek op dat van de serveer ster). Het bankpersoneel stuurde de enveloppe met geld weer naar het restaurant, waardoor de twee zaken door elkaar gingen lopen, aldus de rijkspolitie. ADVERTENTIE B.V. Au torn. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.H.) telefoon 01718—13900/16275 de demonstratieve bijeenkomst in Marcanti in Amsterdam waar gisteren, even- ndere plaatsen in het land, werd geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van a.v. het hoger beroeps onderwijs. DEN HAAG (ANP) In het hele land hebben gisteren scholen voor het hoger beroepsonderwys (hbo) actie ge boerd tegen de bezuinigingsplannen, die de bewindslieden /an het ministerie van onderwijs en wetenschappen in de Degroting voor 1976 willen doorvoeren. De studenten, di recties, docenten, besturen en niet-onderwijzend personeel bij het hbo zijn boos omdat zij vinden dat de bezuinigingen vooral onevenredig zwaar drukken op dit onderwijs met zijn ongeveer 100.000 leerlingen. Zij zijn ervan overtuigd dat de aantal lesuren gestaakt. In Arnhem, aangekondigde maatregelen zullen Enschede, Eindhoven, Leeuwarden, inhouden: grotere groepen en ver- Maastricht, Rotterdam, Tilburg, Gro- mindering van lesuren en daarmee ningen, Utrecht, Venlo, Zwolle en vermindering van werkgelegenheid. Apeldoorn werden protestbyeenkom- Daarmee zal volgens hen de kwaliteit sten gehouden, waarbij men in de van het onderwijs worden aangetast, meeste gevallen de straat op ging. In circa 200 van de bijna 300 hbo-scholen werd gedurende een I"* een aantal plaatsen waren ka- het Lichamelijke oefening is een ge ïntegreerd onderdeel van de totale opvoeding. Door beknotten van dit vak op de HBO-scholen ontstaat een verschraling in de opleiding en ontwikkeling van de jonge mens op weg naar volwassenheid, aldus de leraren. Ook wordt de bewindslieden voorgehouden: "Men kan een volk niet aan de ene kant met betrek king tot zijn wensen om actieve re creatie de hand reiken en aan de andere kant de basis van dit gebeu ren laten afbrokkelen". De organisaties wijzen voorts op het algemeen erkende gevaar van bewegingsarmoede. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De Twee- Kamercommissie voor de v heeft gistermiddag gepleit i strikte handhaving van de ïgstvoorschriften en voor ADVERTENTIE stenen muur om zelf te maken stenen. binnenmurën geven uw huis meer allure en sfeer. Om dat te bereiken hoéft u uw huis niet oppieuw'te bouwen. Want sier- stéenstrip,l<ünt:u zelf gemakkelijk aanbrengen tegen elke wand die nu behangen is of uit vezelplaat, gips of- stucwerk; bestaat. Maak lelijke wanden. r-zèlf mooi met schoonmetselwerk. Haal bij Goed hart Bouwhuis uw edelstrip bak steenmuur in een doosje, wat'lijm en cerpent en' in eeri halve dag metselt u uw eigen interieür* mooi er dan het was. 1 Verpakk.ng is genoeg voor 0,5 rti' wand. Kom kijken en vraag inlichtingen. Geopend" ma t/m vrij 8.30-12.30 en 14.00-17.30 uur. zaterdag: 10.00-16.00 uur. HOORN 126A ALPHENa/d RIJN TEL.01720-91348 (t.o.Avifauna) consequent opsporings- -gingsbeleid wat betreft de vangst verboden. Dit beleid is noodzakelijk om de vissers, die zich aan de ver boden houden, niet in een nadelige positie te brengen tegenover dege nen, die overtredingen begaan, al dus de commissie tijdens een monde ling overleg met minister Van der Stee van landbouw en visserij over het verbod om tot het einde van dit jaar uit te varen ter tongvangst en om tong aan te voeren. In antwoord op het vanuit de com missie geuite verlangen om te ko men tot enellere rechtelijke afdoe ning van de opgemaakte processen- verbaal zei de bewindsman, dat de ze kwestie behoort tot de competen tie van de rechterlijke macht. De minister deelde mee, dat de behan deling van de eerste dagvaardingen, die door de politierechter naar de meervoudige kamer van de recht bank zijn verwezen, op vrijdag 19 december zal plaats vinden. Volgens de minister is nog geen proces-verbaal opgemaakt terzake van op woensdag 26 november op afslagen aangevoerde tong, aange zien de officiële publikatie van het eind vorige week ingegane besluit toen nog niet elke aanvoer van tong verbood. Minister Van der Stee legde er tij dens het overleg met de Kamercom missie de nadruk op, dat naar zijn indruk vele individuele vissers on voldoende van de ernst van de situa tie doordrongen zijn. Zij hebben zich ten onrechte weinig of niets van het door hun eigen voormannen uitge stippelde beleid aangetrokken. Minister Van der Stee noemde het tegenover de visserij commissie een gelukkige omstandigheid, dat tot het einde van dit jaar kan worden uit geweken naar andere vissoorten, onder meer schol en rondvis. waar van de quota nog niet zijn uitgeput, en haring waarvoor voor het tweede half jaar van dit jaar geen quote ring van kracht is. DEN HAAG Het nummer "Palo ma Blanca" van de Nederlandse popgroep George Baker Selection is een hit in Amerika: het staat deze week voor het eerst bij de honderd bestverkochte platen. Het Ameri kaanse vakblad voor de muziekin dustrie Billboard zette Paloma Blan ca op nummer 90. Eerder dit jaar kwam Golden Ear ring met "Radar Love" in Amerika op de hitlijsten. De George Baker Selection boekte een jaar of zeven geleden ook succes in Amerika, toen met "Little green bag", dat op num mer één van de lijst terecht kwam. Een droomreis naar keuze t.w.v.fl. 2.500,-. Plus nog 'ns 10 reizen naar Londen of Parijs en 100 beauty-cases. En maar liefst 3000 heerlijke extra prijzen. Allemaal te winnen met de nieuwe Boldoot-aktie. Deelnameformulier bij iedere vernieuwde Boldoot eau de cologne verpakking. bijeenkomsten aanwezig. In de mees te steden werden petities aan B en v/ aangeboden, vergezeld van een groot aantal handtekeningen. Er gin gen ook telegrammen naar minis ter en staatssecretaris, waarin fel werd geprotesteerd tegen de onder- wijsbezuinigingen. Voorafgaand aan de manifestatie iii Utrecht hield de hts aan de Von- ddlaan in die plaats een openbare les op de stoep. Docenten en leerlin gen wilden hiermee demonstreren hoe minister Van Kemenade het hoger technisch onderwijs in de kou laat staan. "In de hoop daarmee ons leven een paar dagen te ver lengen". In Leeuwarden werd op een de monstratiebord het hbo uitgelegd als hoger beroerd onderwijs. Tijdens de demonstratie in Groningen werd een zogenaamd bezuinigingsmonster mee gevoerd in de vorm van een draak. Leraren en leerlingen van HBO-scho len in Zwolle, Deventer en Steen- wijk maakten er in de Zwolse IJs- selhal een ludieke bijeenkomst van. Drs. Van Leijenhorst, lid van de eerste Kamercommissie van onder wijs en wetehschappen meende op de bijeenkomst dat de numerus fixus "al erg genoeg" is. De organisaties van gymnastiek leraren hebben minister Van Ke menade en staatssecretaris De Jong van Onderwijs en Wetenschappen dringend verzocht de lichamelijke oefening als verplicht vak in het hoger beroepsonderwijs (HBO) te handhaven. Ook breken zij een Een anonieme koper heeft don derdag in het Britse veilinghuis So theby's in Londen 50.000 pond (275.000 gulden) geboden voor een Stradivarius-cello uit 1721. Het was pas de tweede maal dat een cello van Stradivarius op een veiling werd aangeboden. Zeevalking niet door de knieën UTRECHT (ANP) Staatssecre taris Zeevalking van Justitie weigert in te gaan op de eisen van de in hongerstaking zijnde Marokkanen in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Hij heeft aan de vreemde lingendiensten van deze drie steden de opdracht gegeven contact op te nemen met de hongerstakers. De Marokkanen die zich voor 15 novem ber niet hadden gemeld dienen voor 1? december het land te verlaten. Degenen die zich wel voor 15 no vember hadden gemeld, krijgen de tijd tot 1 december aanvullende be wijzen te leveren waaruit zou kunnen blijken dat zij voor regularisatie in aanmerking komen. Mochten zij dit bewijs alsnog niet kunnen over leggen dan moeten zij voor 15 december uit Nederland weg zijn. Wat de instructies aan de politie zijn als de Marokkanen niet ingaan op de ultimata van staatssecretaris mr H. J. Zeevalking is nog niet be kend. <WV). Bagdad De Iraakse autoriteiten blijven hardnekkig zwijgen over het lot van de Nederlander Led Aronson, die in dat land gevangen gehouden zou worden. Sinds de Iraakse autoriteiten op 7 november j.L hun eerdere officiële bekendmaking over de executie van Aronson weer tegenspraken, zijn de Nederlandse autoriteiten nog geen steek wijzer geworden in deze zolangzamerhand erg duistere affai- De tijdelijke zaakgelastigde voor Nederland in Irak, mr. G. Meihui zen. is er echter nog steeds van overtuigd dat Lex Aronson in leven Is. Vanuit de Nederlandse ambassa de in Bagdad vertelde hij ons: „Ik heb nog steeds geen reden te twijfelen aan de verzekering, die de Ivaakse regering mij veertien dagen geleden heeft gegeven, dat Aronson leeft". Ambassaderaad Meihulzen heeft evenwel nog steed geen contcat gehad met Aronson. „Ik krijg geen toegang tot de gevangenis. De Iraakse autoriteiten hebben mij ook niet verteld waar hy gevangen zit. Over de conditie van Aronson is mij al evenmin wat bekend. Waarom ik geen toegang krijg? Dat is heel moeilijk te zeggen". De Iraakse regering zegt inog steeds dat Aronson de Israëlische nationa liteit heeft. Dat, zo wordt veronder steld, is de reden dat men in Bagdad meent dat Nederland zich niet zo druk over deze zaak moet maken. Inmiddels is echter al duidelijk aangetoond dat Aronson een Nederlands paspoort heeft. Mr. Meihuizen heeft overigens over de zaakAronson geen contact opgenomen met Israel. „Daar ben ik niet toe gemachtigd. Ik zou er ook niet aan denken om contact op te nemen met de Israëlische autoritei ten. Ik heb contact met verschillen de mensen op verschillend niveau van de Iraakse autoriteiten en met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag". Na de bekendmaking over de executie van Aronson heeft er over hem niets meer in de Iraakse kranten gestaan. Wel is er dezer dagen in Bagdad door de Iraakse regering een resolutie uitgevaardigd, dat alle joden, die sinds 1948 uit Irak zijn vertrokken, weer terug mogen komen in dit land met teruggave van hun volledige rechten. Of er de laatste tijd nog terechtstellingen zijn geweest in Irak, is de buitenwereld niet bekend. Doorgaans worden de executies niet gepubliceerd. SCHILDERACHTIGE EROTIEK Vrachtwagenchauffeur Hans Kohier uit de Franse stad Per- pignan placht zijn wettige echtgenote regelmatig letterlijk te ver sieren. Bij zijn thuiskomst moest ze zich poedelnaakt uitkleden om door tHans te worden opgeschilderd, meestal groen met rode stippen. Als ze zich tegen deze merkwaardige lusten verzette, legde hij de kwasten neer en sloeg haar bont en blauw. Dat ging de rechter te ver. Gisteren oordeelde hij dat men zijn vrouw best psychedelisch mag opschilderen, maar niet onder lijfe lijke dwang. Hans gaat zes maanden de gevangenis in en moet 5000 francs boete betalen. Na zyn straf mag hy het penseel weer opnemen, want scheiden wil zyn vrouw niet. HITLERMEDAILLES In Neurenberg zyn medailles in omloop met een afbeelding van Adolf Hitler, een rijksadelaar met hakenkruis en het randschrift „ein volk. ein reich, ein fuehrer". Volgens een krant zouden voor de verzilverde medailles prijzen tot 200 mark worden gevraagd. Zy zijn vermoedelijk in Italië geslagen. Volgens de politie is de vervaardigder van dergelijke curiosa strafbaar, maar de bezitter niet. KINDEREN BESTAAN NIET Zes van de twaalf kinderen van de in Bretagne wonende familie Le Goarnic bestaan voor de Franse autoriteiten niet, althans niet wettig. Hun vader heeft hun bij de geboorte namelyk Bretonse namen gegeven en die werden toen niet wettelyk erkend. Om die namen, Adraboran, Maiwenn, Gwendal, Diwehza, Sklerijenn en Brann, wordt al jarenlang een Juridische strijd geleverd. Aangezien deze nog steeds niet is uitgevochten weigert de overheid voor de kinderen kindertoeslag te betalen. By wijze van tegenmaatregel gaat bij de familie Le Goarnic elke aanslag van de grondbelasting in de prullenbak. Aangezien de vordering van de belastingdienst inmiddels aanzienlyk ls opge lopen heeft zij de rechtbank in Quimper verzocht beslag op de bezitting van Le Goarnic te laten leggen. De rechtbank zal op 3 december uitspraak doen. Sinds 1966 bestaat in Frankrijk een wet die de keuze van de vrijlaat. De wet is echter niet van terugwerkende BEWAPENINGSWEDLOOP Over de hele wereld w-ordt per uur 25 miljoen dollar aan be wapening uitgegeven. Dat is per jaar 220 miljard dollar, waarvan 80 procent door de NAVO en het Warschau-pact. Het is twee-en- een-half maal zoveel als in de wereld aan volksgezondheid wordt besteed. Bovendien werken in de wereld 50 miljoen mensen direct of indirect voor militaire doelen. Deze cyfers zfjn gisteren genoemd in Parijs op het eerste „wereldsymposium van oud-stryders over ontwapening". Het sym posium zal drie dagen duren. Deelnemers zijn het wereldverbond van oud-stryders en nog drie internationale overkoepelende orga nisaties. Er nemen 250 afgevaardigden uit 23 Oost- en Westeuro- pese landen aan deel, die 34 miljoen leden vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7