Herstel van De Camp krijgt eerste aanzet Protest leraren en leerlingen in Leiden Leiden vraagt medewerking van Warmond bij grenswijziging Oudt Leyden Gezien bij VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 LEIDEN LEIDEN Het Leidse college van B en W heeft de Warmondse colle ga's dezer dagen schriftelijk ge vraagd medewerking te willen ver lenen aan een grenswijzigingspro cedure tussen beide gemeenten. Het gaat om de verlegging van de ge meentegrens waardoor Leiden de be schikking krijgt over een stuk grond ten noorden van de Leede- wijk (westelijk deel van de Meren- wijk) om daar woningen te kunnen bouwen. Met dit gebied zou de Me- renwijk kunnen worden afgerond. In ruil daarvoor zou de gemeente Warmond een - overigens kleiner - gebied terugkrijgen in de directe omgeving van de Zijl. Ook wanneer Warmond zou be sluiten die medewerking te verle nen dan zal 't nog geruime tijd du ren alvorens de grenscorrectie kan worden uitgevoerd. Het is niet denkbeeldig dat de procedure zo veel tijd in beslag zal nemen dat de woningen in het bewuste gebied al gebouwd' zullen zijn nog voor de Tweede en Eerste Kamer hun fiat aan de grenswijziging hebben gege ven. Er zullen tussen Leiden en Warmond dan ook regelingen ge troffen moeten worden waar het gaat om de bouwvergunningen en de woningtoewijzingen. De kwestie van de grenswijziging tussen Leiden en Warmond speelt al vele jaren en is tot dusver nooit geregeld, omdat geen duidelijkheid bestond over een mogelijk in de toekomst aan te leggen nieuwe pro vinciale weg tussen Oegstgeest en Alphen aan den Rijn via Leider dorp. Al in april 1971 sprak de ge meenteraad van Warmond zich uit voor een vrijwillige medewerking aan de grenscorrectie met Leiden. Het tracé van de provinciale weg 6 en de spoorlijn Haarlem-Leiden zouden de nieuwe grenzen moeten vormen. Als gevolg van een beroep dat de gemeente Warmond bij de Kroon instelde tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en waarin in 1974 uit spraak werd gedaan, is de plaats van de eventueel aan te leggen nieuwe provinciale weg 6 inmid dels bekend. In een brief aan het college van B en W van Warmond schrijft het Leidse college dan ook, dat er nu zonder bezwaar een begin kan worden gemaakt met de pro cedure rondom de grenscorrectie. Tijdens een vorig jaar gehouden bespreking tussen de gemeenten Leiden en Warmond heeft War- monds burgemeester De Vreeze nog als aanvullende voorwaarde gesteld, dat er een bestemmingsplan moet zijn voor de Leedewijk en het ten noorden daarvan liggende gedeel te op Warmonds grondgebied. B en W van Leiden hebben nu aan Warmond geschreven, dat er een nieuw bestemmingsplan voor de Merenwijk wordt voorbereid. Daar in zullen onder meer de plannen worden opgenomen van het Bouw fonds Nationale Nederlanden voor de Leedewijk en het nu nog War mondse gedeelte. Volgens B en W van Leiden zullen er door de Nationale Nederlanden in de Leedewijk 889 eengezinswo ningen worden gebouwd en nog eens 50 bejaardenwoningen in 3, 4 en 5 bouwlagen. De plannen voor het Warmondse gedeelte voorzien in de bouw van 510 woningen. Tij dens de besprekingen van de ge meente Leiden met het Bouwfonds Nationale Nederlanden is uitdruk kelijk overeengekomen dat in dit gebied uitsluitend eengezinswonin gen zullen worden gebouwd. Verder is voor het gedeelte tus sen de spoorbaan en de Broekweg rekening gehouden met het aan brengen van een beplanting on middellijk ten zuiden van de nieu we gemeentegrens. B en W van Lei den zeggen, dat deze beplanting al na zeer korte tijd de bebouwing van de Merenwijk voor de War- monders aan het oog ont trekken. In de brief wordt voorts gemeld dat het noodzakelijk is dat er rondom de Merenwijk een wa- terkerende kade aanwezig is. Deze is nu al grotendeels aanwezig. Om dat het Leidse college een derge lijke voorziening van essentieel be lang vindt voor de wijk. vindt men het ook noodzakelijk, dat de kade geheel op Leids grondgebied komt te liggen. Ei' wordt dan ook voor gepleit de nieuwe gemeentegrens te leggen langs de sloot ten noorden van de kade. Voor het gedeelte tus sen de eigendommen van de heer D. J. Zwanenburg en de gemeente Leiden. LEIDEN In de Camp, het ge bied dat in de volksmond wellicht beter bekend staat als „achter de Rex begint zowel daadwerkelijk als op papier een aantal ontwik kelingen op gang te komen. Om met dat laatste te beginnen: gis termiddag presenteerden wet houder Waal (ruimtelijke orde ning) en zijn ambtenaren het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied, waarmee een proce dure in gang is gezet die over ongeveer een jaar moet uitmon den in vaststelling van het defi nitieve bestemmingsplan door de gemeenteraad. Maar ook met hamer en beitel wor den intussen al de nodige werk zaamheden verricht in De Camp, waarvan de historische grenzen lo pen langs de Haarlemmerstraat, de Prinsessekade-Turfmarkt. de Oude Vest en de Lange Mare. In het ont werp-bestemmingsplan is overigens ook het gebied aan de andere zijde van de Haarlemmerstraat, tot en met de Apothekersdijk en de Stille Rijn opgenomen. Zo heeft men deze week al uitgebreid in deze krant kunnen lezen hoe de restauratie van de Schouwburg, met aansluitend het voormalig Carmelitessenklooster, waar K en O is gevestigd aan de Oude Vest (achterzijde Caecilia- straat) vordert. Andere gebeurtenis sen die op korte termijn te verwach ten zijn: de restauratie van de zeer verpauperde Boerhaavezalen, die door het rijk zijn gekocht. Begin 1977, zo wordt verwacht, beginnen de werkzaamheden, die zullen lei den tot de verhuizing van het Mu seum voor Natuurkundige Historie van de Steenstraat naar dit gebouw, dat ook als Caeciliacomplex bekend staat. Eind 1976 hoopt de prot. chr. school voor slechthorende en spraak- gebrekkige kinderen een nieuw on derkomen aan de Robijnstraat in het Morsk war tier te betrekken; dan kan het huidige, in zeer slechte staat verkerende gebouw aan de Vrouwen kerkhof worden afgebroken. In het voorjaar '76 zal het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat al kun nen beschikken over een terras. Vol gend jaar zal ook de vroegere Eltax- garage aan de St. Urselasteeg wor den gesloopt; op die plaats kan de nieuwe kleuterschool van de Harte- brugschool aan de Haarlemmer straat gebouwd worden. Het huidige gebouw van deze school zou zodanig gereconstrueerd moeten worden, dat aan de Haarlemmerstraat op die plaats een gesloten winkelpand ont staat, zodat het schoolgebouw, straks alleen voor lager onderwijs bestemd, In De Camp hebben de voddenboer en lompenhandelaar hun intrek genomen. Hetgeen voor kin deren zijn aantrekkelijke kanten kan hebbenVoor deze bedrijfjes moet elders ruimte worden Tentoonstelling over De Camp In de hal van het stadhuis be gint dinsdag een tentoonstelling, waarop het ontwerp-bestem mingsplan van De Camp (ver krijgbaar tegen betaling van f2,50) in woord en beeld wordt gebracht. Het plan voor De Camp is inmiddels al toegezon den aan de Buurtvereniging Ma- redorp en de Adviesraad voor de Binnenstad. De bewoners en winkeliers van het gebied zullen door middei van 'n brief door de gemeente eveneens op de hoogte worden gesteld- Zij kunnen nog meer informatie krijgen op 16 december. Dan is er in het Anthoniusclubhuis aan de Lan ge Mare een informatieavond. Van hun op- en aanmerkingen wordt nota genomen; de raad zal er op de hoogte van worden gesteld. Verwacht wordt dat in februari het ontwerp-bestem mingsplan in diverse raadscom missies wordt behandeld. Om dat de wet voorschrijft dat ook tal van niet-gemeentelyke in stanties (PPD, Hoogheemraad schap van Rijnland enz.) de ge legenheid moeten krijgen om hun standpunt kenbaar te ma ken, dan het nog wel tot no vember 1976 duren, alvorens de gemeenteraad het definitieve be stemmingsplan kan vaststellen. Het financiële tekort op het bestemmingsplan voor De Camp wordt, prijspeil januari '75, ge raamd op een kleine zeven miljoen, om precies te zijn op f 6.885.700,—. Dat bedrag zou uit de gemeentekas moeten ko men; het is ondenkbaar dat daar op korte termijn ruimte voor is. Daarom kan het nog wel even duren voordat De Camp volledig vernieuwd is. Tenzij bet rijk het tekort voor zijn rekening zou nemen. Er zijn stemmen opgegaan die stel len dat de rijksoverheid inder daad tekorten in stadsvernieu wingsgebieden voor haar reke ning zou moeten nemen. De grootste kosten in de uitvoering van het bestemmingsplan wordt ingenomen door, wat wethouder Waal noemt „datgene wat de grond ingaat": rioleringen, ka bels en leidingen. opschuift in de richting van de Caeciliastraat. Wethouder Waal ver wacht dat de gemeenteraad begin volgend jaar zal reageren op de ver zoeken van deze (r.-k.) school. Het bestemmingsplan kent de vol gende uitgangspuntenhandhaving van de in goede staat verkerende bebouwing; bevordering van de woonfunctie door het bouwen van kunstenaars- en bejaardenwoningen concentratie van het Leidse winkel centrum; behcud van monumenten en hofjes in een betere bezetting; het weren van autoroutes door het gebied; het creëren van fiets- en wandelroutes naar het winkelgebied; verbetering van de scholen; realise ring van enkele pleinen en open ruimten. Het bestemmingsplan legt juridisch vast wat voor de toekomst wenselijk wordt gehouden en welke ontwikkelingen kunnen worden te gengegaan. Het is niet dat het ge bied in de praktijk zich onmiddellijk dient aan te passen aan wat op pa pier is vastgelegd. Daarom zijn in het bestemmingsplan overgangsbe palingen opgenomen. Zo mogen ge bouwen die er nu staan of in voor bereiding zijn of nog gebouwd wor den gedeeltelijk worden vernieuwd en veranderd, als daardoor de afwij kingen van het plan niet groter worden. Voor uitvoering van het be stemmingsplan zal de gemeente een aantal panden moeten verwerven (met gebruikmaking van een rege ling volgens welke het rijk tachtig procent vergoedt). Dat betreft voor al pakhuizen e.d. De Camp is een wijk geworden waar de lompenhan delaar en de voddenboer hun werk doen. Voor hen zal, aldus wethouder Waal, vervangende ruimte moeten worden gevonden. Ongeveer zestig procent van deze panden is in de loop der jaren al door de gemeente aangekocht. Verwacht wordt dat voor de overige panden een „minne lijke aankoop" niet mogelijk zal zijn; Nu nog dicht bebouwd, straks een open plateau. De school voor slechthorende en spraak gebrekkige kinderen kan eind volgend jaar worden afgebroken. Het ontwerp-bestemmingsplan draagt vooral het karakter van behoud en verbetering. Gehandhaafd blijft, op een enkele uitzondering na, de be staande bebouwing aan de Oude Vest, de Lange Mare, de Stille Mare, de Stille Rijn, de Apothekersdijk, de Prinsessekade, de Turfmarkt, de Haarlemmerstraat, de Lange Lijs- bethsteeg, de Schapensteeg, deVrou- wensteeg, de oostelijke en noordelijke zijde van de Vrouwenkerkkoorstraat en de noordzijde van het Vrouwen kerkhof. Dat geldt ook voor de hof jes: het al gerestaureerde Sint Eli- zabethgasthuishof (dat als bejaar dentehuis dienst doet) de Konings hof. de Sionshof, de Stevenshof en dat van de Groeneveldstichting. Ze zullen, voorzover ze eigendom van de gemeente zijn, waarschijnlijk tege lijkertijd met de Boerhaavezalen worden opgeknapt. De zogenaamde provenierswoningen aan de Vrou- wenkerksteee zullen in het toekom stig museum worden opgenomen. Zo als gezegd schuift de Hartebrug- school iets naar achteren op en komt met speelterrein te liggen op het huidige parkeer en speel) terrein aan de Caeciliastraat. Bij het Elizabeth- gasthuishof blijven wel enkele par- keermogelijkheden. Ook bij de kleu terschool op de plaats waar nu de Eltax-garage staat komt een speel terrein. Het daarnaast liggende Si onshof, dat in de Haarlemmerstraat begint, zal met een aantal woningen (met een goothoogte van vier tot het Elizabethgasthuishof ont staat en langwerpig plein, als over gang naar het grotere en centraal gelegen plein tegenover de Boerhaa vezalen, dat vrijwel vierkant zal wor den Tegenover de Boerhaavezalen. aan de Lange Agnietenstraat kunnen woningen met ateliers worden ge bouwd, bijv. voor de kunstenaars, die nu nog in het Caeciliacomplex wonen. Op de plaats van de muur- huizen aan de Vrouwenkerksteeg wordt ruimte gemaakt voor exposi ties van deze kunstenaars. Tussen de historische resten van de Vrou wenkerk kan een plateau ontstaan als de school voor slechthorenden is afgebroken. Aan de ene kant be grensd door de Haarlemmerstraat; aan de andere kant, op de plaats van het oude koor van de kerk, door boetiekjes, afgewisseld met een bistro of café. zo is de bedoeling. Volgens het bestemmingsplan zou ook op de hoek Haarlemmerstraat/ Vrouwenkerkkoorstraat een terras ontstaan, maar dat kan pas als de" daar nu gevestigde groentewinkel ooit verdwijnt.' Ten slotte is van belang de pro jectering van een fiets- en loopbrug in het verlengde van de Lijsbeth- steeg en Lange Scheistraat over de Oude Singel. Die kan dienst doen voor automobilisten die him wagen bijv. bij molen De Valk parkeren. Straks is daar in De Camp veel min der ruimte voor. ADVERTENTIE Ruimte vrij wanneer u ongestoord met relaties of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyden! (max. 26 personen) Tegen bezuinigingen middelbaar technisch onderwijs Huisvesting voor buitenlanders Apothekersdijk LEIDEN Voor de buitenlandse be woners van het pension Apothekers dijk 32 is andere huisvesting ge vonden in een flat. Wethouder Oos terman deelde dit gisteravond mee naar aanleiding van de gebeurtenis sen rond dit pension afgelopen woens dag waarbij de huisbaas, de heer Roseleur, dreigde de boel in brand te steken. De pensionhouder wilde zijn pand verkopen maar kon zijn huurders er niet uit krijgen. Offi cieel heeft het pand een bedrijfsbe- stemming. Meer Leids nieuws elders in deze krant LEIDEN Ongeveer achthon derd leerkrachten en leerlingen van drie middelbare technische scholen in Leiden gaan a.s. dinsdag de straat op om te demonstreren tegen de aangekondigde bezuiningsmaatrege- len van minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen). De demonstratie maakt deel uit van een landelijk actieplan met als hoog tepunt een "meeting" op 8 december in Den Haag. De demonstratie is met name ge richt tegen het voornemen van de minister om volgend jaar voor alle scholen van voortgezet onderwijs een zelfde aantal lesuren per week vast te stellen en de gemiddelde groepsgrootte (is: aantal leerlingen per leraar) op gelijke hoogte te brengen. Volgens de leerkrachten van de MTS-en zou dit de dood steek betekenen voor het middel baar technisch ondewijs, "omdat het mto heel anders is ingericht dan de andere scholen en er daarom niet mee kan worden vergeleken". Van Kemenade heeft al in zijn be groting voor volgend jaar aange kondigd dat hij het maximum-aan tal lessen per week voor het mid delbaar technisch onderwys terug wil brengen van 32 tot 30. Ook wil hij dat de gemiddelde groepsgrootte, die nu minimaal 18 mag bedragen, niet kleiner wordt dan 20. De betrokkenen bij het middelbaar technisch onderwijs vinden deze maatregelen onjuist omdat zij vol gens hen zouden betekenen "dat 1 procent van de schoolgaande en stu derende jeugd hiermee ca. 20 pro cent van de onderwijsbezuinigingen moet opbrengen". In een brief van een landelijk ac tiecomité (gevormd uit bonden en verenigingen) aan de minister wordt erop gewezen dat er grote verschil len bestaan tussen het middelbaar technisch onderwijs en het alge meen voortgezet onderwijs, en dat deze vormen van onderwijs niet over één kam mogen worden geschoren. Zo kent het mto een groot aantal lessen waarbij in de school geoefend moet worden (tekenen, praktica, werkplaatstechniek)daarom zou het aantal lessen per week minimaal 32 moeten bedragen. Daarnaast zou de gemiddelde groepsgrootte 18 moe ten zijn in plaats van (zoals voor genomen) 20, omdat in de praktica en de werkplaatsen ten hoogste een halve klas door één leraar kan wor den begeleid. De maatregelen van de minister, zo wordt verder gezegd zouden de werkloosheid onder de leerkrachten van het middelbaar technisch onderwijs bevorderen om dat een aantal van hen. door ver laging van de zg. lessentabel, over bodig zou worden. Bij de demonstratie van a.s. dins dag zijn betrokken de mts aan de Dieperpoellaan, de Leidse Instru- mentmakersschool en de christelijke mts aan de Willem Bartenzstraat. Aanvankelijk bestond er bij deze scholen een zekere aarzeling om op deze manier hun ongenoegen ken baar te maken. "Het grote belang van deze zaak heeft echter geleid tof het besluit om het toch te doen, omdat het waarschijnlijk de enige manier is om voldoende aandacht te krijgen", aldus een stencil van één van de scholen. De demonstratie-optocht gaat a.s. dinsdag om half drie bij molen "De Valk" van start en voert via de Beestenmarkt, Steenstraat, Prinses sekade, Kort Rapenburg. Breestraat en Gangetje naar het stadhuis waar een deputatie een afschrift van de protestbrief aan de minister zal aanbieden aan de wethouder van onderwijs. Via de Kippebrug, Apothekersdijk, Prinsessekade, Turfmarkt en Nieuwe Beesten markt loopt de stoet vervolgens naar de Molenwerf waar zij ont bonden zal worden. Overigens zul len ook Eerste- en Tweede-Kamer leden die in deze regio wonen nog officieel van de actie op de hoogte werden gebracht. Hun zal worden gevraagd hun invloed aan te wen den bij de minister om de aange kondigde maatregelen ongedaan te maken. (ADVERTENTIE) LEIDEN Het echtpaar F. J. van Egmond-Van der Linden viert het 65-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid daarvan kreeg men gistermiddag een bezoekje van burgemeester Vis en zijn echtgenote. Het echtpaar woont in het bejaardencen trum „Robijnzieht" aan het Robijnhof. gebied v van 3 tOi an (vrije-tijds)kleding1 Lief katoen bedrukt me en nachtponnetje, M,95 katoenen t( Diverse v a 13,50 Aankoop fabriek Ververstraat LEIDEN Het Leidse college van B en W heeft in principe besloten tot de aankoop van het fabriekscom plex van P. Clos en Leembruggen BV aan de Ververstraat. Het plex omvat naast fabrieksgebouwen woonhuizen, werkplaatsen, pakhui zen met ondergrond en erf. Zodra de koop rond is zal door Gemeente werken een begin worden gemaakt met de afbraak van de gebouwen, met uitzondering van de woningen Ververstraat 10 en 12. Voor de af braak heeft het college een bedrag van 210.000 gulden beschikbaar ge steld.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3