Mag een blanke nog wat zeggen in Nairobi? Ja, mits niet hard **fe5 Verslag van een abortus Oud en nieuw in Rotterdam EM mf f/jt £r Ontslag n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor een zomerse kleur in de winter parVEIJDAd 28 NOVEMBER 1975 ig*# In Den Haag is op 77-jarige leef tijd de heer N. Scheps overleden, de jrebtichter van het bekende kerkelijke Persbureau Scheps. Hij begon zijn acJournalistieke carrière in 1916. In 11918 nam hij de verspreiding van kerkelijk nieuws ter hand, waarmee vfrij als leider van zijn persbureau tot 1967 is doorgegaan. Tot nu toe was bij hoofdredacteur van het blad ^Kerknieuws". De heer Scheps heeft p pok jarenlang het voorzitterschap (rervuld van de Gereformeerde Ver eniging voor Drankbestrijding. 3nrp De Nederlandse Vereniging tot be- .vordering van de zondagsrust en zon- 1 lagsheiliging is, blijkens een brief lan de ministers Van Agt en Van der Stoel, bedroefd over het feit dat pre sident Nyerex-e van Tanzania in het 3 rader van een driedaags staatsbezoek ed^an ons land op een zondag officieel Mperd ontvangen. De vereniging heeft let voornemen, ook koningin Juliana (n Prins Bernhard van haar gevoe lens in kennis te stellen. „Zijn wij", ildus de brief, „al zover gekomen dat Eder die in het openbaar een omkeer laar een hernieuwde heiliging van de lag des Heren bepleit, een „lacher tje" verwekt? Spreekt Christus niet n de evangeliën het „Wee u die nu bcht, want gij zult treuren" uit? S-oddelijke bedreiging niet serieus ne llen, is uiteraard een zeer ernstige en laardoor uitermate gevaarlijke mis- latting". De brief besluit met de ver maning God te voet te vallen en Zijn [eilige geboden niet meer te veron- chtzamen. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Boven-Hardinxveld H. freekamp Ooaterwolde (Gelderland), e Nieuw-Stadskanaal J. L. W. Kop- lenhol Huizen, te Voorburg H. Lof- ers Almelo, te Nijkerk C. A. Tukker tamer ik; bedankt voor Ol debroek M. de Raad Stolwijk, voor Epe en lunspeet C. A. Tukker, voor Mark- :esse Luttelgeest D. Voortman iutten; benoemd tot bijstand in het astoraat te Wassenaar C. A. Tukker tamerik. Ger. Kerken Vrijgemaakt: edankt voor Bergentheim P. F. La- leris Blija-Holwerd. Geref. Gemeen- jn: beroepen te Unionville (Canada) ti te Franklin Lakes (Ver. Staten) van Haaren Amersfoort. Baptis- Ingemeenten: aangenomen naar 'oordbergum P. Jager te Nieuw- reerdinge, die bedankte voor Am- ierdam-West. Elke dag, tot 10 december, kunt u in onze krant lezen over da. al gemene vergadering van de We reldraad van Kerken in Nairobi (Kenia). In dit verhaal geeft Jan Filius, redacteur van het blad „Vandaar", het zendingsmaand blad van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, zijn indrukken. Hij maakt de hele as semblee mee. Voorafgegaan door dansers en drummers van een Keniase kerk zijn zondagmiddag ruim zevenhonderd afgevaardigden van 271 protesantse, anglicaan se en oosters-orthodoxe kerken de grote zaal binnengetrokken van het Kenyatta-congresCen- trum in Nairobi. Negentien dagen zal de vijfde assemblee van de Wereldraad van Ker ken duren. Zestienhonderd waarnemers (onder wie een rooms-katho- lieke delegatie van zestien le den, die schriftelijke goede wensen van de paus mee bracht), gasten, adviseurs, stafleden en journalisten (al leen uit Nederland al zo'n der tig) wonen deze drie weken durende vergadering van het hoogste besluitvormende or gaan der oecumenische bewe- ging bij. In subcomite's en secties, in werkgroepen en plenaire zittingen zal men zich bezig houden met het thema „Jezus Christus bevrijdt en verenigt". Bij al dat massale wil men het meer intieme gesprek in kleine groepen niet vergeten. Vandaar dat op een aangrenzend grasveld tachtig safari- tenten zijn opgezet, waardoor de discussie tussen tien of minder mensen mogelijk blijft. Die discussie kon wel eens hoog oplopen. Maar of het zal leiden tot koerswijzigingen in het beleid van de Wereldraad is zeer de vraag, al zijn er zeker mensen die daarop hopen. Niet iedereen gaat daarbij zo ver als de twee Schotse dominees, die helemaal uit het verre Europa waren gekomen om bij de opening een microfoon te grijpen en te roepen dat dit een „congres der schande was", een „assemblee van de antichrist". Maar dat er binnen de Wereldraad bezorgdheid leeft bij sommige kerken is bekend. In de discussies zal zeker keer op keer de vraag worden opgeworpen, of de Wereld raad geen andere boodschap heeft dan dat de wereld beroerd in elkaar zit en dat we daar nodig wat aan moeten doen. In Nairobi komt de Bijbel elke dag w" ie** TV I sg* «wr j-'" op tafel. Sectie een, de sectie die zich bezig houdt niet „het belijden in deze tijd", trekt zoveel belangstel ling van de afgevaardigden dat zij overtckend is: meer deelnemers dan men kan bergen. Toch heeft het er alle schijn van dat de Wereldraad zich in allerlei „wereldse" zaken nog harder gaat opstellen. Dat bleek al voor de officiële opening. Het aftredend uitvoerend comité (dagelijks bestuur) deed als laatste besluit 'zeven Wèsteuropese banken in de ban, waaronder zoals gemeld de Amro-bank. Reden: de banken willen niet beloven geen leningen meer te verstrekken aan de regering der republiek Zuïd-Afrika. Het bestuur roept de aangesloten kerken en de leden van die kerken elk zakelijk contact met deze banken te verbreken. anglicaanse kanunnik Burgess Carr een schot voor de boeghanden af van het programma ter bestrijding van het racisme. Wij Afrikanen willen dat programma van de Wereldraad niet verzwakken, maar juist versterken. Ook wat er uit de aan de assemblee voorafgegane conferentie van jeugd- afgevaardigden naar Nairobi door drong, was harde taal. Deze conferentie werd in het buurland Tanzania gehouden en riep de jeugd van Afrika op, „de laatste banden met het imperialisme en kapitalis me, dat zich ook in onze kerken breed gemaakt heeft, af te schud den". Het is duidelijk, in welke rich ting deze van-dik-hout-zaagt-men- planken-uitspraken gaan. De ge reformeerde delegatie zal nog wel eens terugdenken aan de in de voor bereidingsstukken aan Genève ge stelde vraag: Mag een blanke in in Nairobi ook nog wat Tot 10 december zijn de gebouwen in Kenia's hoofd stad Nairobi het conferentie centrum voor de vijfde voltal lige vergadering van de We reldraad van Kerken. zeggen? En zelfs boos worden? Het antwoord op die eerste vraag schijnt te zijn: ja, een blanke mag wel wat zeggen, maar niet al te veel en te hard. Bij voorkeur op de manier van de Amerikaanse theo loog Robert McAfee Brown. Deze begon dinsdagmorgen zijn referaat over „Wie is Jezus eigenlijk?" met een eenvoudige schuldbelijdenis: hij is blank, hij behoort tot de middenklasse, hij is Amerikaan en hij is een man En boos worden, mag dat? Ja, blanke vrouwen mogen boos worden. Samen met hun zwarte, bruineen gele zusters zullen zij duidelijk maken dat zij zich getalsmatig (20 procent) op deze assemblee ondervertegenwoordigd achten en dat zij voorrang vragen voor hun proble- Die problemen liggen wel wat dieper dan dat ze opgelost kunnen worden door het kruisen van „sexismen" in "t taalgebruik van de Wereldraad. Zo is het Engelse woordje „Chairman" (voorzitter) vervangen door „chair person" voorzit-persoon)Nee, het gaat dieper. „Wij vrouwen worden onderschat en onderdrukt", zei een van hen, Kenia's onderminister van huisvesting, dr. Julia Uambo, „en dat zullen wij op deze assemblee heel duidelijk maken". Natuurlijk zal ook het woord „moratorium" weer in de beraad slagingen opduiken. Bedoeld is: het voorlopig stopzetten van de stroom blan kgeld en blanke mankracht naar de kerken van Afrika. De Keniaanse predikant John Gatu, de man die het begrip moratorium bedacht en propageerde, zal echter moeite hebben te verklaren, waarom tot nu toe geen kerk, ook zijn eigen kerk niet, ernst gemaakt heeft met deze oproep. Waarmee overigens niet gezegd is dat het zoeken naar nieuwe verhoudingen in de zending niet zou moeten doorgaan. Maar het is in geen enkel opzicht duidelijk in welke richting dat zal moeten. Oosten Zo is er nog veel dat onduidelijk is. de rol van de Oosters-Orthodoxe kerken bijvoorbeeld. Dat zijn (niet alleen in de landen waar zij door een communistisch regiem daartoe worden gedwongen, maar vrijwel overal en schijnbaar uit principe) „naar binnen gekeerde" kerken, die zich aan maatschappelijke, politieke en economische omstandigheden niets gelegen laten liggen. Wat moeten zy met deze activistische Wereldraad? De orthodoxen vertegenwoordigen een groot blok, o.m. de Balkan, Rusland, Griekenland en Syrië, maar toch laten zij zich zelden horen. Dat wil niet zeggen dat ze niets te zeggen hebben. Dit zou wel eens kunnen zijn wat de Wereldraad lijkt te missen: namelijk dat het naar binnen gericht zijn, het gericht zijn op het mystieke en het eigenlijke er ook bij hoort. En dat men wellicht daardoor des te sterker staat als men druk van buiten moet weerstaan en ook als men druk naar buiten moet uitoefenen. Want dat laatste moet gebeuren. Daar is geen twijfel aan. Ds. S. E. Th. Momenyo, die de openingspreek hield had natuurlijk gelijk: „De wanhoop schreit ten hemel en wee ons als wij ons doof houden omdat dit ons uit eigenbelang beter uitkomt". De wereld luistert mee naar wat Nairobi daarover te zeggen heeft. Mgr. Charles Grant, r.k- bis schop van Northampton (Enge land) heeft pastoor Oswald Ba ker (58) van Downhammarket in Norfolk ontslagen, omdat deze blijft weigeren de mis op te dra gen volgens de bepalingen van het concilie. Op 30 augustus had de priester voor Europese traditionalisten een mis opgedragen volgens een ritus, die paus Pius V in 1570 had vast gesteld. De bisschop riep hem op het matje, maar hij weigerde te komen. Pastoor Baker verwerpt de nieuwe liturgie, die zou leiden tot ketterij en allerlei misbruiken. Zo zou de eucharistie hier en daar worden gevierd op een kale keu kentafel met gewoon brood en port, terwijl de consecratiewoor den door iedereen worden uitge sproken. Van de ongeveer 150 mensen die 's zondags bij pastoor Baker kerken is slechts de helft afkom stig uit de parochie. De andere parochianen rijden naar andere dorpen, waar de liturgievernieu wing wel is toegepast. De ontsla gen pastoor duldde ook geen vrouwen in zijn kerk met jeans of korte rokken of zonder hoofd deksel. Overigens probeert de bisschop zo soepel mogelijk op te treden. Pastoor Baker mag in de pastorie blijven wonen. De bezwaarde pastoor krijgt steun van Peter Morga.n, een priester die werd opgeleid aan het door de paus en de Zwitserse bisschoppen verboden seminarie in het Zwitserse Econe. Deze heeft zich met vier andere pries ters en twee broeders gevestigd in een huis in Newbury om van daar uit te „missioneren" binnen de r.k. kerk van Engeland. "Abortus doe je niet zomaar" is de titel van een (korte) film, die op 2 december in het vrou wencafé aan de Nieuwe Rijn en op 13 december op Rapenburg 123 zal worden vertoond. Het is een film, die door Fugitive Cine ma Holland wordt verspreid en is geregisseerd door Hillie Mole- Aan het woord komen drie vrouwen, die vertellen waarom ze het hebben laten doen. Een vrouw, die uit Frankrijk naar Nederland komt om zich te la ten aborteren, wordt tijdens de reis door de camera gevolgd. Een andere vrouw vertelt, hoe ver schrikkelijk het is als je een kind laat adopteren, wanneer je te laat bent voor een abortus. Een uitgebreid beeldverslag van een abortus provocatus com pleteert de documentaire, die in haar eenvoud indringend genoeg Een heel andere kleur heeft "Het nieuwe paradijs" van Tom d'Angremond, die door Willem Thijssen voor Fugitive werd ge produceerd in samenwerking met VARA en BRT. De laatste jaren is ih Vlaanderen een opleving te zien Karei Waer was indertijd de van geëngageerde volksmuziek, grote man achter de hekelliede- Walter de Buck met zijn "De Iochte Genteneers" de oude draad weer opgepakt en brengt met veel ferve en vooral blijmoe digheid, de oude liedjes, die ook nu nog van toepassing zijn. Een kleurrijk verslag van de ze creatieve Vlaming, die zijn muziek brengt, waay zij hoort: op straat en in café's in een directe confrontatie met zijn publiek. -sxK m „De lochte Genteneers" in actie. Sophia horen en Carlo Ponti bij de première van „Salo Sade", de laatste film van de onlangs vermoorde Italiaanse regisseur Pier Paolo Pasolini. De film, die in Italië werd ver bodenhandelt over sado-maso chistische wantoestanden ten tij de van het fascistenbewind in Italië. Pasolini heeft zijn film, die officieel Salo of de 120 dagen van Sodom" heet, ontleend aan de verhalen van de markies De Sade. OSCAR De Italiaanse filmindus trie heeft „Profuno di donna" van regisseur Dino Risi aangewezen als de Italiaanse kandidaat voor de „Os car" filmprijzen te Hollywood. De hoofdrol in de film wordt ge speeld door Vittorio Gassman, wiens spel op het laatste filmfestival te Cannes met de hoogste onderschei ding werd vereerd. In vijf Rotterdamse bioscopen wordt tussen 20 en 28 februari voor de vijfde maal Film International afgewikkeld. Het Filmhuis, 't Venster en de Lantaren in de Gouverne- straat. en Calypso I en de nog te openen Calypso Club zulen de circa twintigduizend toeschouwers, die in totaal worden verwacht, opvangen. Er is weer een indrukwekkende reeks films bijeengebracht en vele regisseurs, acteurs en actrices zullen zoals in vorige jaren him opwach ting maken. Alleen het feestelijk vertoon rond de manifestatie, die als onderdeel van de Rotterdamse Kunststichting wordt gesubsidieerd door CRM en d'e gemeente ADVERTENTIE Rotterdam, zal worden versoberd. Uit de totdusver geselecteerde films, die alle zodanig in het programma worden geplaatst dat ze door de festivaldeelnemers volgens een be paald schema zonder uitzondering kunnen worden gezien, blijkt dar daarbij ook oudjes zijn. Zoals bijvoorbeeld Jean Renoirs „La Règle du Jeu" uit 1939 en Jean-Pierre Melville's „Les Enfants terribles" uit 1948. Verder kunnen tegemoet gezien worden de Griekse film „O Thiassos" van Theo Angelopoulos, „Milestones" van de Amerikanen Robert Kramer en John Douglas, „Szerelmem Elektra" van de Hongaar Miklós Jancso, „Gina" van de Canadees Denys Arcand. „Jeannet Dielman" van de Belg Chantal Ackerman en „Le Jardin des Espérides" van de Fransman Jacques Roblolles. Uit Frankrijk ook afkomstig „India Song" van Marguerite Duras en „Vincent mit l'ane dans une pré" van Pi'erre Zucca. Uit Italië komt „Nessuno o tutti" van het kwartet Agosti/Bellocchio/Petraglia/Rulli en uit Denemarken „Take it as a man, madam". Engeland draagt .Winstar)- le" van Brownlow en Mollo bij, Japan „My very private Eros" van K. Hara en „Life of Oharu" van K. Mizoguchi, Iran „Prins Ehtedjab" van B. Farmanara en de Verenigde Staten „Legacy" van Karen Arthur. Blijvers LUXOR "The Streetfihgter" met de tanige Charles Bronson in een vrijblijvende knokfilm. STUDIO "Dr. Pulder zaait pa- pavers", met Kees Brusse en vooral Dora van der Groen in su blieme rollen. Goede Nederland se speelfilm van Bert Haanstra. TRIANON "The French Con nection II" met Gene Hackman als Popeye Doyle, de harde poli tieman uit New York, die in Mar seille wel eens orde op zaken komt stellen. Terug in Leiden CAMERA "Once upon a time in the West", schitterende Wes tern van Sergio Leone. LIDO On her majesty's secret service". James Bond in optima BIJOU"Professionreporter", dag. 2.00, 7.15 en 9.45 uur, zo. 2.00, 4.30. 7.15 en 9.15 uur. 14 jaar. CALYPSO: "Shampoo", dag. 2.15 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 3.30 i Kindermatinee CAMERA "Tarzan in New York". REX "1001 Dalmatiërs". Nachtfilms "Ik doe wat ik doe" en wat ze doet laat zich natuurlijk makke lijk raden.... Goede films in andere steden 'Het verborgen geweer" (Romy Schneider en Philippe Noiret), Kriterion, Rotterdam. "Lenny" (Dustin Hoffman, Vale- rit Perrine), Tuschinski 2, Am- sgerdam. "Blazing Saddles" (regie: Mei Brooks; met Cleavon Little en Gene Wilder) CAMERA: "Jeremy en Susan', dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. CINEAC: "On her majesty's se cret service", dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Kindermatinee"Eiland aan het eind van de wereld", dag. 9.30, 11,30, 1.30 en 3 30 uur. zo. vanaf 11.30 uur. AL. CORSO: "Goodbye Bruce Lee", dag. 2.00 en 8.15 uur. za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. DU MIDI: "Papillon", dag. 8.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee; "Walt Disney's Pinocchio", za., zo. en woe. 2.00 uur A. EURO: "The towering inferno", dag. 1.30 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 2.00 uur. A.L. Kindermatinee: "Old Shatter- hand", zo. en woe. 1.30 uur. AL. FLORA: "Meisjes voor het fijne werk", dag. 2.00, 7.00 en 9,15 uur. KRITERION: "Le milieu du monde", dag. 7.00 en 9.30 uur, za en zo. ook 3 00 uur. 18 jaar. METROPOLE"Dokter Pulder zaait papavers", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: "De wraak van de gele zwaardvechter", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON 2: "Het verborgen ge weer", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. OLYMPIA: 'Een Hur", dag. 2.00 B.00 l AL. Haagse bioscopen APOLLO 1: "The Streetfighter", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. APOLLO 2: "French Connec tion 2", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ASTA: "Bite the bullet", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: "Report to the com missioner", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. REX: "Moordend spervuur", dag. 9.15, 11.30, 1.45, 4.00, 7.15 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 14 jaar. ROYAL '70: "De tien geboden", dag. 2 00 en 7.30 uur. AL. ROYAL: "Haar stalen hand vol bloedwraak", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur. 18 jaar. STUDIO: "Meisjes internaa(k)t", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "Profession: re porter", dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 1.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee"De nieuwe avonturen van Dik Tro 2.00 AL.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17