Astma of bronchitis door vochtige woning Tweemaal in wisselwoning in drie jaar Daey Ouwens gehoord? kamervragen: opnieuw Schiphollijn bekijken? Vijf gezinnen staan voor problemen bij renovatie in De Kooi ER DONDERDAG 27 NOVEMBER ONDERZOEK IN LEIDEN TOONT RELATIE AAN oor ihn Kroon 28 L LEIDEN Er bestaat een relatie 45, ssen de vochtigheid van een wo- iaad cn astma of bronchitis bij min- rjarigen. Dit is gebleken uit een derzoek dat in Leiden is gehou- tet gaat daarbij niet om het voch- heidsgehalte van de lucht, maar i natte plekken bij plinten, opmu- .1 enz. Daar kan een klimaat ont- lan .binnenluchtverontreiniging') ,ar de zg. huismijt gedijt. De huis- jt is een beestje met een doorsnede n 3/10 millimeter, dat een bepaal- stof afscheidt waar daarvoor ge- elige patiënten op reageren. Een itenschap die niet onbelangrijk is, zien ook de vele renovatie-activi- ten die bijvoorbeeld in Leiden irden ondernomen. Volgens één der derzoekers, ir. M. J. Leupen, be- lat nog wel eens de neiging om de chtigheid van een woning te mis- nnen. „Een houten plaat ervoor je ziet het niet meer. Maar daar- :e is de huismijt niet verdreven". Het onderzoek in Leiden werd uit- voerd in de jaren 1967-1968. Door istandigheden (het overlijden van a van de onderzoekers) werd de pportage pas in 1973 afgerond. Het tmafonds, de opdrachtgever, heeft resultaten eerst nu op grote schaal ar buiten gebracht. Al geruime d bestond het vermoeden dat het men in vochtige huizen schadelijk voor de gezondheid, met name voor het ontstaan van chronische klachten van de luchtwegen en reu matische klachten. Vast stond dat in het hooggebergte patiënten met astma veel minder klachten hebben dan in de lage landen met een ge matigd klimaat, zoals Nederland. Dit bleek voornamelijk voor jeugdige patiënten te gelden en in veel min dere mate voor de ouderen. Aan vankelijk werd de gezonde werking van het hooggebergte toegeschreven aan factoren als de ijle lucht, maar ook vóór 1920 hielden geleerden er al rekening mee dat het niet zozeer ging om de aanwezigheid van gun stige factoren, als wel het ontbre ken van ongunstige factoren. In 1924 ontdekte Storm van Leeuwen dat het huisstofallergeen (allergeen is de stof die allergie overgevoeligheid veroorzaakt) in het Zwitserse hooggebergte nagenoeg ontbreekt, terwijl het in Nederland verreweg de belangrijkste allergeen is. Het komt met name vaak voor, als de woning op vochtige grond is ge bouwd. Tot 1956 zijn er verder wei nig onderzoekingen verricht naar het verband tussen huisstofallergeen en astmatische klachten. Houtrot Daarna nam de Leidse geleerde, dr. R. Voorhorst (hoofd afdeling al- lergologie in het academisch zieken huis Leiden) de draad weer op. Er werd daarna een onderzoek inge steld naar de verdeling van polikli niek-patiënten met astma over de stad Leiden. De indruk bestond toen al dat astmapatiënten, die gevoelig zijn voor het huisstofallergeen veelal in oude vochtige woningen wonen. Het bleek inderdaad dat jeugdige astmapatiënten vaak woonden in woningen met veel houtrot in de vloer, dus vochtige huizen. De patiënten die niet gevoelig waren voor het huisstofallergeen bleken ongeveer gelijkmatig over de hele stad ver spreid te wonen, zo stelden Voor horst en de Oegstgeester huisarts, wijlen dr. H. Varekamp in 1961 vast. Voorhorst en een andere Leidse ge leerde, Spieksma, toonden vervol gens aan dat het hoofdallergeen in de huisstof wordt veroorzaakt door de huisstofmijten. Deze mijten ontwikkelen zich bij een bepaalde graad van vochtigheid; bij al te natte plekken, met name waar schimmels ontstaan vermeer deren de mijten zich niet langer. Verder is er een temperatuur van 15 tot 28 graden celcius nodig, met een hoogste ontwikkeling bij 25 graden. Ze voeden zich bij voorkeur met menselijke huidschilfers, die in be woonde huizen overvloedig in het huisstof voorkomen, vooral op die plaatsen waar onvoldoende reiniging plaats vindt of waar dat onmogelijk is (open naden, onder plinten; vaste kleden en matten). Om zich te kun nen vooi*tbewegen en eieren te kun nen leggen is het voor de ontwikke ling van de mijtenpopulatie van be lang dat er genoeg „stof" als tex- tielvezels e.d. aanwezig is. Zand en ander zwaar materiaal werken be lemmerend. Verder blijkt de huis stofmijt zich wel te voelen in voch tig bedmateriaal (vooral in de na den van matrassen). De levensvoor waarden voor de huisstofmijt zijn in Nederland gunstig gedurende vochtige zomers, maar vooral in vochtige woningen. In het najaar komen ze het meest voor; astma patiënten, die voor huisstof gevoelig zijn, hebben dan de meeste klachten. Nog een stof? Toen dr. Varekamp, toenmalig hoofdmedewerker bij de afdeling Al- lergologie van het academisch zie kenhuis in Leiden )hij is eind 1971 overleden) en ir. Leupen, architect- woninghygiënist bij het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheids techniek van TNO in Delft, aan hun onderzoek begonnen, stond het vol gende vast: het jeugdastma wordt bij een groot aantal patiënten ver oorzaakt doordat ze gevoelig zijn voor het huisstofallergeen; huisstof in vochtige woningen bevat een ho ger gehalte aan allergeen dan in droge woningen; de voor huisstof gevoelige patiënten wonen veel al in vochtige huizen. Ziedaar de hypothese, die aan de prak tijk is getoetst. In Leiden wer den vervolgens 580 gezinnen met tenminste één minderjarig kind aan een onderzoek onderworpen. 295 ge zinnen met 701 kinderen woonden in een droge woning; 285 gezinnen met 706 kinderen in een vochtige. Van de 1407 minderjarigen werden vervolgens die patiënten geselec teerd, die gedurende het voorafgaan de jaar klachten hadden van de on derste luchtwegen astma en/of De huismijt scheidt een stof af, waar astma- of bronchitispatiënten gevoelig voor zijn. Het beestje heeft een doorsnede van 3/10 milimeter en is dus onherkenbaar. Het Ame rikaanse blad Science slaagde erin van de mijt een foto te maken en deze sterk te vergroten. Foto recht: wijlen dr. H. Varekamp, hij was een bekend huisarts in Oegstgeest en medewerker op de afdeling Allergologie van het Leidse Acade mische ziekenhuis. Hij was tevens één van de on- derzoekers die de relatie tussen vochtige wonin gen en aandoeningen aan de luchtwegen heeft aangetoond. chronische bronchitis) of klachten van de bovenste luchtwegen (chroni sche Rhinitus). Van het eerstge noemde bleken 134 deelnemers last te hebben (op een totaal van 1407 9,5 procent): van het laatstgenoem de 103 minderjarigen (7,3 procent). In vochtige woningen kwamen bijna 2,5 maal zoveel minderjarigen met klachten van de onderste luchtwe gen voor als in droge woningen. Niet kon worden aangetoond dat de rela tie tussen vochtigheid van de wo ning en de aanwezigheid van astma, astmatische bronchitis, chronische bronchitis en chronische rhinitis uitsluitend veroorzaakt zou worden door het huisstofallergeen. De on derzoekers zyn er daarom voorlopig van uitgegaan dat in vochtige woningen nog een onbekende scha delijke stof of schadelijke factor aanwezig is, die naast het huisstof allergeen invloed heeft. De onderzoekers hebben er daar om voor gepleit dat bij de behande ling van jeugdastma-patiënten de vochtigheid van de woning waarin zij wonen wordt vastgesteld. Zij noe men het zeer gewenst dat woning inspectie en eventuele sanerings maatregelen tegen het vochtigheids gehalte van een woning in principe deel moeten gaan uitmaken van het Ziekenfondspakket. In het rapport van de onderzoekers wordt het ver der van het grootste belang genoemd dat nieuwe woningen droog gebouwd worden en dit ook blijven, maar dat vooral bij de instandhouding van het oude woningbestand het ophef fen van het vochtprobleem de groot ste prioriteit krijgt. Is dat niet mo gelijk, dan dient in ieder geval bij het huisvestingsbeleid (het toewij zen van woningen hier bijzondere aandacht aan te worden besteed. Nader onderzoek In een gesprek met ir. Leupen klinkt" herhaaldelijk een pleidooi voor nader onderzoek door. Er is een aantal vragen nog onbeantwoord: Zijn er nog meer stoffen of factoren waarvoor astma- of bronchitispa- tiënten gevoelig zijn? Waarom ko men de patiënten meer voor in klei ne dan in grote gezinnen? Waarom nemen de klachten van minderjari gen af naarmate ze ouder worden? Waarom zijn jongens op de lagere school-leeftijd gevoeliger voor voch tigheid dan meisjes? Waarom krij gen mannen na hun veertigste dui delijk meer last van astma en bron chitis, terwijl bij vrouwen dan juist een sterke daling optreedt? Waar om komt in flats jeugdastma bijna twee keer zo vaak voor als in hui zen? Intussen hebben de KVP-kamer- leden Cornelissen, Gardeniers en Groen aan de ministers van ruimte lijke ordening en van volksgezond heid vragen gesteld over de resul taten van het onderzoek en aange drongen op maatregelen. Het ant woord daarop is niet onbelangrijk voor wie bedenkt dat volgens een schatting van het CBS in 1972 onge veer twintig procent van het totale woningbestand in Nederland als „vochtig" kon worden aangemerkt. Meer Leids nieuws elders in deze krant DEN HAAG In hoeverre zijn sinds 1964 gegroeide inzichten ïtrent de gewenste toekomstige twikkelingen op het gebied van imtelijke ordening en het vervoer de Randstad betrokken bij de ststeïling van het tracé van de hiphollijn? Aldus een van de vra- n aan minister Westerterp van •rkeer en Waterstaat van het veede-Kamerlid Kuijen (PPR) verder ook vraagt in hoeverre t mogelijk is om opnieuw te on- rzoeken wat het meest gewenste icé is voor de Schiphollijn. In zijn vragen merkt het Twee- -Kamerlid op dat de werkgroep poorlijn AmsterdamDen Haag" 1969 een rapport heeft uit bracht over een mogelijke Schip- llij n. Hadden Provinciale en Gede- teerde Staten van Zuid-Holland ad in 1964 al op grond van toen- alig onderzoek globaal het voorge- ;lde tracé vastgelegd in een reekplan? vraagt Van Kuijen aan minister. Daarbij vraagt hij of derdaad de Commissie Beleids- lalyse in 1971 geconstateerd heeft .t de keuze van bovengenoemde •rkgroep in 1969 niet berustte op n kosten-batenanalyse, en ge lakt is zonder volledige afweging n de planologische aspecten. Hier aan koppelt hij de vraag in hoever- tp sinds 1964 gegroeide inzichten bij de huidige vaststelling van het tracé zijn betrokken. Van Kuijen wijst erop dat de werkgroep in haar rapport van '66 al e'en tracé bespreekt dat veel overeenkomst vertoont met het hui dige tracé 7 van het Warmondse actiecomité. De werkgroep merkte daar indertijd over op: "Dit tracé betrekt nieuwe woongebieden in de invloedsfeer van de spoorlijn, doch andere worden niet aangedaan. Ge zien dit verschil in conceptie moet het trajectgedeelte ten zuiden van Schiphol veeleer als een aanvullingop tracé 1 (het tracé dat overeen komst vertoont met het momenteel gekozen tracé red.) worden ge zien. waartoe de mogelijkheid van aanleg ware open te houden". Tot slot vraagt Van Kuijen in hoeverre het gedeelte Leiden Schiphol vastligt in bestemmings plannen, en hoeveel tijd de wette lijke procedures voor de realisering van dit gedeelte zullen vergen. Daarnaast stelt hij de vraag hoe veel tijd een nieuwe studie zou ver gen die ook de vervoersrelatie Rot terdamAmsterdam bij de Schiphol lijn betrekt. Deze Javaanse danseressen waren gisteravond te zien aula van de Louise de Coligny Scholengemeenschap. Ze tra den op voor de vierde en hogere klassen in het kader van de Indonesiëweek die op deze school gehouden wordt. Verkoop van Adriaan van In januari vuurwerk nog der Veen zet voordracht meer beperkt LEIDEN De verkoop van vuurwerk vlak voor de jaarwis seling zal dit jaar in Leiden nog verder beperkt worden. Tot dus ver was vastgelegd dat winkels met een vergunning na de kerst dagen met de verkoop mochten beginnen. B. en W. van Leiden hebben nu besloten dat ook op 27 december nog geen vuurwerk verkocht mag worden. Derhalve resteert de periode van 28 tot en met 31 december. handtekening LEIDEN De schrijver Adriaan van der Veen zal za terdag 29 november tussen half drie en vijf uur bij boekhandel Kooyker (Nieuwe Rijn 15) zijn nieuwste boek „In liefdes naam" signeren. Deze autobio grafische roman (prijs: f27,50), die pas enkele weken uit is, ver schijnt deze week in de tweede druk. secretaris LEIDEN B. en W. zullen in Januari van het volgend jaar een voordracht doen voor een nieuwe gemeente-secretaris. Wethouder Van Dam deelde gis teravond in de fractievergaderin van de PvdA me?, dat de selec tiecommissie onlangs een twee de gesprek met de overgeble ven kandidaten heeft gevoerd. Op korte termijn zal overleg plaatsvinden tussen de selectie commissie en de begeleidings- LEIDEN De mogelijkheid genheden en de subcommissie per avond tijdens de fractievergade- bestaat dat de geschorste Groen- soneelszaken. Of een dergelijke ring van zijn partij doorscheme- oordhaldirecteur Daey Ouwens voorbereiding in de commissies ren niet onwelwillend te staan te- alsnog door gemeentelijke com- zal plaatsvinden hangt af van het genover een uitnodiging aan Daey de raad half december een beslis- men. Leden van "personeelsza- sing neemt. Dat zou dan op 8 de- ken" hebben al laten weten dat cember kunnen gebeuren tijdens men eerst het standpunt van het een gemeenschappelijke vergade- college wil kennen om daarover ring van de commissie voor alge- een beslissing te nemen. Het mene en bestuurlijke aangele- PvdA-raadslid Peters liet gister- dering bij te wonen. Daarmee zou voorkomen kunnen worden dat zich tijdens de beslissende raads vergadering emotionele taferelen gaan afspelen. LEREN EN PIGSKIN SUÈDE JASSEN ijdens de St. Nicolaasverkoop voor de HALVE PRIJS!! Zolang de voorraad strekt. PANTOFFELS EVENEENS MET SPECIALE KORTING HOETIEK ashion-shoes and leather acc. 'ONKERSTEEG 12—14 - LEIDEN LEIDEN Renovatie van wo ningen kan voor de bewoners soms grote problemen scheppen. Met name voor de al wat oudere bewoners is de overstap naar een wisselwoning vaak een moeilijk te nemen hindernis. De zaak wordt helemaal moeilijk wanneer blijkt dat een eerste proefrenovatie maar matig geslaagd is en er bin nen enkele jaren een "aanvullen de renovatie noodzakelijk is. Voor dat feit staan op dit ogen blik vijf gezinnen in de Driftstraat in Leiden. Dezer dagen moesten ze voor de tweede maal in drie jaar uerhuizen naar een wisselwoning. Waarschijnlijk weer voor een perio de van drie maanden. Een van de bewoners van die vijf "proefwonin- gen", de heer J. v.d. Maat, zegt: "Drie jaar geleden werd onze wo- Ook in 76 pasje in blauwe zóne LEIDEN Ook volgend jaar zal de "pasjesregeling" voor de blauw© zone in de Leidse binnenstad nog van kracht zijn. B. en W. hebben daartoe besloten ondanks het feit dat tegen de huidige regeling van velschillende kanten bezwaar is ge maakt. De regeling geldt zoals be kend voor personen die binnen de blauwe zone wonen en derhalve de mogelijkheid missen om de auto bij de woning langer dan anderhalf uur te parkeren. ning gedeeltelijk opgeknapt. Op de benedenverdieping werd een kleine douchecel gemaakt, de plafonds wer den voorzien van gipsplaten, de elek triciteitsleidingen wei den vernieuwd en de keukenmuren werden betegeld. Toen we er na drie maanden weer in konden was de huur verhoogd van 70,- naar 110,- per maand. Om de woning weer te kunnen inrichten kregen we een premie van 1750,- waarvan di rect 276,- werd afgetrokken voor twee maanden huur. Zesenvijftig gul den teveel dus want de huur was 110,- per maand". "Nu moeten we er weer drie maanden uit. Er komen nieuwe deu ren en kozijnen in het huis en ook de plinten worden vervangen. Boven dien wordt het huis opgeschilderd. Maar als opknappremie krijgen we na drie maanden niet meer dan 1250,-". En dat is volgens de heer Van der Maar veel te weinig. "De ramen worden groter dus je ver valt direct in nieuwe vitrage en overgordijnen. Bovendien wordt de douche die eerst beneden stond nu weer naar boven verplaatst. We worden gewoon weer op kosten ge jaagd". De heer Van der Maat zou het dan ook een redelijke zaak vinden wanneer in deze gevallen de huidi ge renovatiepremie van 3000 gulden zou worden betaald. Ook al omdat men nu voor de tweede maal in di ie jaar verplicht wordt om tijde lijk te verhuizen. "En dat is voor pen gezin met drie kinderen geen pretje", aldus de heer Van der Maat. Desgevraagd zei de voorzitter van de woningbouwvereniging "De Een dracht". de heer A. Mittelmeyer, dat d? noodzaak om de woning aanvul lend te renoveren veroorzaakt wordt door het feit, dat de bestekken die- onder het vorige bestuur werden gemaakt slecht waren. "Al direct nadat de mensen hun woningen weer hadden betrokken kwamen allerlei stoornissen aan het licht. Het hui dige bestuur heeft de bestekken verbeterd en heeft inmiddels de twee blokken volgens deze plannen laten renoveren". Nu worden volgens de Eendracht-voorzitter de vijf proefwo- ningen aangepast aan de gewijzig de plannen. Volgens de heer Mittelmeyer is hef onmogelijk dat aan deze vijf ge zinnen de huidige renovatiepremie van 3000 gulden wordt uitbetaald. "We zijn met het bestuur naar het ministerie geweest om ervoor te plei ten, maar het is ons niet gelukt. We stellen nu alles in het werk om de renovatie voor de betrokken ge zinnen zo soepel mogelijk te laten verlopen. We proberen via de Bank van Nederlandse Gemeenten alsnog de aanvullende 1250,- te krijgen voor elk geval. Ook zal bekeken wor den of de verhuiskosten vergoed zou den kunnen worden", aldus voorzit ter Mittelmeyer. PEPERZAK beheerst 't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN De heer Van der Maat ver huisde gisteravond voor de tivee- de maal in drie jaar tijdelijk naar een wisselwoning. Om de kosten te drukken kreeg hij bij het ver plaatsen van de huisraad hulp van een aantal militairen. Sommige -Larmante dingen van vroeger zijn er nog steeds.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3