Opstand linkse militairen n Lissabon onder controle Britse marine zal vissers bij IJsland gaan beschermen NAAST HET NIEUWS SURINAMERS, KEER TERUG NAAR UW LAND' Amnestie in Spanje HARDE STRIJD IN GEHEEL BEIROET Staat van beleg en uitgaansverbod afgekondigd Nixon is bereid tot getuigenis over CIA Hartje Den Haag krijgt een 'Gouden Schakel' Dit is een uitnodiging voor enkele winkeliers. 'OENSDAG 26 NOVEMBER 1975 ISSABON (AP, Reuter) President Francisco da Costa Go- es heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd voor het dis- ct Lissabon, op grond waarvan vanaf 22 uur een uitgaans- erbod in de Portugese hoofdstad van kracht werd. maatregel werd genomen in verband met de opstand van n aantal linkse legereenheden die gisterochtend vier lucht- fnachtbases en het nationale televisiestation bezetten in een actie die volgens de president ten doel had een staatsgreep te ontketenen. Pe opstand van de rebellerende eenheden scheen overigens gisteravond al op een mislukking te zijn uitgelopen, nadat de muiters zonder slag of stoot twee van de vier bases hadden overgegeven. unandotroepen een ls, had eerder de noodtoestand uitgesproken voor het district Lissabon afgekon- ^ti-communistische kolonel Jaime digd. Op grond van de staat van be- Dpstandige pa- leg krijgt Da Costa Gemes uitgebrei- hutisten die het luchtmachthoofd- dere volmachten en geldt nu voor het bartier voor het district Lissabon district rond de hoofdstad het krijgs- fezet hielden. [eves gaf de parachutisten in de ba- s op de Montsanto, een beboste heu- ^1 die uitziet over Lissabon, een jwartier de tijd zich over te geven, i het ultimatum verstreken recht. De berichten over het optreden van de commandotroepen waren afkom stig v°n de Portugese televisie waar van de uitzendingen waren overge nomen door de studio's in Oporto. De i de parachutisten hun wapens studio's in de hoofdstad, die eerder n gaven zich over. op de da? de luchtmachtbasis Monte Real, verzorgd, (ven ten noorden van de kustplaats opstandelingen. ^iria, gaven de rebellen zich gister- in een uitzending van de televisie dit werd het televi- de revolutionaire raad de commandotroepen van Ama- phot gelost zijn. geheel over te geven, later niet bevestigd. >e opstandelingen hielden vannacht Volgens de bezetters jog twee bases bezet de lucht- station heeft pachtbasis Montijo, tegenover Lissa- raad de de rivier de Taag, en de ^or opdacht gegeven de bezetting het televisiestation ongedaan te maken. De 850 commando's van kolonel Jai- Neves gelden als een vah de wei nige elite-eenheden in het distriot uchtmachtbasis Tancos, waar het re- pment parachutisten was gelegerd. )a Costo Gomes had verleden week Arnador onder bevel pst gegeven tot de ontbinding var |it regiment omdat het een broed- flaats van links verzet tegen de ge- LjS3abon die volledig achter de rege- ring-Azevedo staan. De bezetting de televisiezender staat onder leiding kapitein Duran Clemente, een liatigde regering Eenheden van „Ralis", het uiterst- [nkse regiment lichte artillerie var jissabon hebben zich aangesloten bij van de voonnalige leiders |e rebellie en bewaken met pantser voertuigen, kanonnen en automatisch jeschut de belangrijkste weg vanuTt het noorden vijfde bureau" van het leger, de propaganda-afdeling die werd ont bonden na de afzetting van premier Vasco Goncalves. lernationale luchthaven. In Oporto Voigens bet linkse dagblad Republica getuigde de bevelhebber van het - -- - Rebellerende Portugese parachutisten houden de wacht binnen de gesloten poorten van de com mandobasis Monsanto bij Lissabon. Gisteravond legden zij na een ultimatum van Da Costa Gomes de wapens neer. STERILISATIE VOETBALLIEFHEBBERS Voetballiefhebbers kunnen vrijkaartjes krijgen voor wedstrijden om het nationale voetbalkampioenschap in de Indiase staat Kerala mitszy zich laten steriliseren. Het aanbod voor vrijkaartjes voor de halve finale en de finale is afkomstig van de nationale organi satie voor geboorteregeling. Men heeft ook aan de besluitelozen gedacht. In het voetbalstadion van de stad Calicut, waar de wed strijden volgende maand worden gehouden, wordt een medisch cen trum ingericht waar artsen zullen klaarstaan om eventueel nog vlak voor de wedstrijd gegadigden voor een gratis toegangsbewijs te steriliseren. De vrijkaartjes worden verstrekt naast de gebruike- BLAUWE SURPRISE „Bij de taai-taai en suikerpop, komt nu ook 'n blauwe envelop" meldt de afdeling voorlichting van de gemeente Hilversum, want volgens deze afdeling heeft de rijksbelastingdienst in Apeldoorn 6 december uitgekozen om zo'n 27.000 aanslagen voor onroerend goed- belasting over 1975 geadresseerd aan Hilversummers op de bus te doen. „RECYCLING" OP Z'N FINS Finse restaurants zetten met Kerstmis de 1.340 fazanten op hun menu die president Urho Kekkonen van Finland en koning Karei de zestiende Gustaaf van Zweden deze week tijdens een tweedaagse jachtpartij in Finland hebben geschoten. De twee staatshoofden hebben de fazanten aan de restaurants verkocht en besteden de opbrengst aande fazantenkweek. Wat er met de twee konijnen en de ene ekster is gebeurd die ook aan de jachtlust van Kekkonen en Karei ten offer zijn gevallen is niet bekend. KUSSEN ZONDER GEVOEL De 31-jarige Amerikaanse mevrouw Clare Tomie en haar man Frank uit Sterling Heights bij Detroit hebben recht op een schade- uitkering van 275.000 dollar, ten laste van een coöperatie van mond- chirurgen in Detroit. De Tomie's hadden om het smartegeld ge vraagd omdat mevrouw Tomie sinds een kaakoperatie geen enkele passie meer voelde als zy haar man kuste. De operatie was nodig geweest omdat een röntgenfoto had aangetoond dat na een tand- behandeling een stukje van een afgebroken boor in de kaak was vastgegroeid. Het passieloze kussen van mevrouw Tomie had naar haar zeggen geleid tot spanningen in de verhouding met haar echt genoot. INBREKER TEGEN-WIL-EN-DANK Rechters in Londen hebben een inbreker-tegen-wil-en-dank in vrijheid gesteld om te kijken of hy door hypnose van zijn aandrang kan worden genezen. De rechters vernamen datde 36-jarige David Brown inbreker was geworden voor het verwerken van een wrok die bij hem was ontstaan nadat in zijn eigen huis was ingebroken. In juni was hij tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens tweehonderd inbraken in zes jaar. Brown heeft een proeftijd ge kregen van drie jaar, op voorwaarde dat hij de psychiatrische be handeling ondergaat die hem volgens deskundigen van zijn manie kan afhelpen. werd de rebellie door joordelijk district, generaal Pires Ve- Carvalho Het ontzetten ioso zijn steun aan de regering-Aze- fedo. Hij liet vliegtuigen over het oorden vliegen om de bevolking te iten zien dat de luchtmacht nog on er zijn bevel stond. Ook de leiding ^e''regering Car valho uit het bevel over het district- Lissabon werd gezien als een poging van de revolutionaire raad om de re- gering-Azevedo tevreden te stellen. LONDEN (Reuter) De Britse voort te zetten fan het centrale militaire district king gegaan omdat vorige week in sta- r haar zeg- marine zal de Britse treilers gaan beschermen die vissen binnen de door IJsland ingestelde 200 mijlszo ne. Dit is gisteren door de regering in Londen bekendgemaakt. kustwacht pogingen doet hen te gen te houden, aldus de verklaring. De marine-actie komt nadat de vis sers de regering een ultimatum had den gesteld dat zij de visgronden Het fregat Leopard zal het bevel zouden verlaten tenzij zij bescher- onmogelijk kan werken als het leger niet achter de regering [taat achter de regering, gierde, zuidelijke district, zouden de Feacties uiteenlopen. Volgens het (besluiten worden doorgedrukt öagblad Republica waren de Jacht- monstraties, bezettingen lommenwerpers en transportvliegtui- ten van de basis Montijo Bl vóór het uitbreken van de rebellie voeren die al 1 zonden leiden ming i de 3 de IJsland- de ongeveer 40 treilers dreigden toen te vertrekken. De Britse regering zegt in haar be kendmaking bereid te zijn de onder handelingen met IJsland op elk tijd- nigde Staten heeft stip te hervatten. "Maar bij gebrek de voorwaarden aan enig teken van de IJslandse "~*1 fij zouden krijgen, gering dat zij bereid is tot praten, Nadat 14 november de tweejarige had de Britse regering geen alter - i operaties op de visgronden interim-overeenkomst tussen IJs- natief dan de middelen ter beschik - bescherming kan worden verleend verstreken overgebracht naar de noordelijke ba- zetten agitatie. Generaal Carvalho had vorige week Tancos ^™raerd zi)n troepen op te dragen <*a zich zaterdag. 29 november, rebellie bèfegerde premier Azevedo te out- andere fregatten bil haar heb- 'opdat doelmatige marine- land en het verenigd koninkrijk 1 Éis Cortegaca. Inmiddels is een kolonne tanks feen regeringsgetrouwe cavalerie-t peid op weg naar Lissabon. Het g^ort, vanwege de politieke Na de afkondiging van de noodtoe stand heeft de grondwetgevende ver gadering haar werkzaamheden opge- twee andere fregatten bij haar heb ben gevoegd". De marinebeschenning moet de treilers in staat stellen het vissen in internationale wateren rond IJsland onderhandelingen een nieuwe overeenkomst geen re sultaat hadden, was de IJslandse kustwacht de treilers gaan hinde ren. In de afgelopen tien dagen voe ren kanonneerboten de netten van zes treilers stuk. De schippers van king te stellen waardoor de Brit se treilers ham wettige recht om in internationaile wateren te vissen kun nen uitoefenen". De IJslandse regering is van de be slissing op de hoogte gesteld. WASHINGTON (UPI) Ex-pre sident Richard Nixon van de Vere onder bepaal- ingestemd in San Clemente in Californië over de CIA te worden gehoord door de voor zitter en vice-voorzitter van de Se naatscommissie voor de inlichtin gendiensten, zo is in Washington be kendgemaakt. Onder de onderwerpen waarover Nixon bereid is te spreken zijn zijn machtiging aan de CIA om Chili te „bewaken" en zijn standpunt IJslands ambassadeur in Londen, aanzien van het onder groter contro- froofdkwartier de igt op ongeveer 70 km ten noordoos ten van de hoofdstad. Er waren ook aanwijzingen voor an dere troepenbewegingen. Uit het noorden en het zuidoosten zouden eenheiden onder leiding cavaleristen taire ónrust. Portugal zit nu met vertegenwoordigende vergadering, die beide niet meer functioneren omdat de situatie dat vrijwel onmogelijk maakt. Benoeming De 72-jarige fysicus prof. Anatoli Alexandrow is giste ren gekozen tot nieuwe president van ue uwiuavou van de Sowjetrussische Academie van Da"castaVlïomes^die^de'acties tegen -Wetenschappen. Alexandrow volgt premier Jose Pinheiro de Aze vedo steunen, ook 'oprukken in d< richting van de hoofdstad. Niels Sigurdsson, heeft onmiddellijk op het ministerie van Buitenlandse Zaken tegen de maatregel geprotes teerd. Na afloop zei hij tot verslaggevers de inlichtingendien- Daniel Ellsberg, de man die door diefstal van de zogenoemde Pen tagon-papers de controverse over de dat er van de zijde van IJsland geen Amerikaanse oorlog in Vietnam aan- concessies zou kunnen wakkerde, heeft in een interview in de Mexico-Stad gezegd, dat de CIA in de Mexicaanse hoofdstad haar groot- Ellsberg, die in Mexico vertoeft om lezingen te geven aan de univer siteit van de hoofdstad, drong er bij Mexico op aan van Amerika sluiting van de centrale te eisen „omdat haar enige doel is de Mexicaanse politiek ondei'geschikt te maken aan de be langen van Washington". Hinderlaag Gisteren zijn in Noord- Ier land twee patrouillerende politie agenten in een hinderlaag door ge wapende mannen doodgeschoten. Twee agenten werden gewond. Daar mee steeg de tol aan doden in de provincie op dinsdag tot vier. Het incident heeft zich voorgedaan op een landweg in het graafschap Ty rone tussen de plaatsen Pomeray en Castlecaulfield. ADVERTENTIE de opstandelingen leidde vanuit het de 64-jarige Mstislaw Keldisj op die zitterschap in spoedvergadering bij- opgegeven. BEIROET (AP) Ondanks zware regenval hebben gewapende moham medaanse en christelijke groepen opnieuw felle gevechten geleverd om de controle over Beiroet. Tegen de MADRID (Reuter) Koning het vonnis. Juan Carlos van Spanje heeft (algemene amnestie voor politieke !nen ter gelegenheid bestijging. Volgens het desbetreffende in de In een voorwoord bij het decreet heeft Koning Juan Carlos gezegd gewone "gevange- dat zijn inhuldiging als koning een zijn troon- bevestiging moet zijn van het stre ven naar vreedzame coëxistentie tussen alle Spanjaarden. Verwacht wordt dat v.»». staatscourant gepubhceerde^decre^t 150oo gevangenen zullen profiteren j -li- en yan de alïlnestie. In regeringskrin- Spaans-Baskenland, zijn werk is geweest. Burgemeester Echeverria Albi- su werd maandag in de deurope ning van zijn woning door een on bekende in het hoofd geschoten en overleed op weg naar het zieken- worden alle gevangenisstraffen van minder dan drie jaar geheel kwijtgescholden en die van tussen de drie en zes jaar voor de helft. Langere straffen worden op een glijdende schaal naar gelang de I lengte verminderd. I De amnestie geldt alleen voor j vergrijpen die voor zaterdag jl. de dag waarop Juan Carlos tot ko ning werd uitgeroepen, werden be- gen werd vernomen dat ongeveer 1000 politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten, terwijl 500 tot 700 politieke gevangenen verlich ting van hun straf zullen krijgen. De, militaire tak van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA heeft meegedeeld dat de moord op welzyn de burgemeester van Oyarzun, in Spaanse volk. Koningin Juliana heeft een tele gram gestuurd aan de Spaanse ko ning naar aanleiding van diens troonsbestijging. De RVD heeft dit lementsleden heeft gisteren kans ge- avond deelde een veiligheidsfunc tionaris mee dat de situatie met het uur verslechterde. Hij vertelde dat er 10 doden en 62 gewonden waren gevallen tijdens ge vechten in de zakenwijk en alle bui tenwijken van de stad. Sluipschut ters maken de hele stad onveilig, be halve een smalle strook langs de kust en de winkelwijk Hamra. Het aantal gewapende mannen dat aan de gevechten deelneemt, is toegenomen, aldus de zegsman. Ze bevechten elkaar met raketten, ma chinegeweren en zware mortieren, terwijl ze ook winkels en gebouwen in de binnenstad opblazen. Het hoofdkwartier van de politie meldde dat zeven sluipschutters ge arresteerd zijn door de veiligheids troepen, maar het was wel duidelijk dat de regering de christelijke en mo hammedaanse straatbendes nog lang niet onder controle heeft gekregen. Slechts de helft van de 99 par- Het project Frederikstraat gaat het historische hart van Den Haag sneller laten kloppen. Want het herstelt de oude, traditionele schakel die Frederikstraat heet en Javastraat en Denneweg verbindt. Het is een mengvorm van stedelijk wonen, winkelen, werken en ontspannen. Nu de wooneenheden zijn verhuurd, worden de winkel units aangeboden. Wie er voor voelt om goede zaken te doen met "de klanten boven het hoofd", in een kleinschalig, doordacht stuk nieuwbouw, in Centrum Den Haag, zonder vervoers- of parkeerproblemen, moet maar snel documen tatie aanvragen. Bon Den Haag bevestigd. In Madrid is bekend gemaakt dat de koningin in het telegram de hoop uitspreekt dat de Spaanse koning welvaart en brengen aan het vergadering volksvertegenwoordiging, door pre mier Rashid Karami bijeengeroe pen, te bereiken. Sommige afgevaar digden arriveerden in een pantserwa gen. Makelaarskantoor^ fpriij DeBruijnenTakvy ÉS? Parkweg 53, Voorburg.Telefoon: 070 - 87.16.16/69.41.51. I Stuur mij vrijblijvend uw informatiemapje over de winkel-eenheden in het project j Frederikstraat I NaamI Adres In envelop zonder postzegel aan de Bruijn Tak I zenden, antwoordnummer 29, Voorburg. I Zij is niet van toepassing op ver oordelingen wegens terreur, Waar toe krachtens de Spaanse wet het lidmaatschap van een als terroris tisch bestempelde organisatie wordt gerekend. Het betrof hier 250 ge vangenen. Ook bepaalde economische mis- j drijven, waarmee waarschijnlijk in de eerste plaats geldvervalsing wordt bedoeld, vallen niet onder de i amnestiebepalingen. Volgens het decreet wordt van alle straffen minstens drie Jaar af getrokken. Straffen van zes tot twaalf jaar Worden met een kwart verminderd, die van 12 tot 20 jaar met een vijf de en die boven de 20 jaar met. een zesde, behalve in de gevallen waar in het gaat om een omgezet dood vonnis. Doodvonnissen zouden in levenslang worden omgezet. Onge veer 50 ter dood veroordeelden Wachtten nog op voltrekking van Surinaamse premier Arron in toespraak: PARAMARIBO (ANP) "Suri- namers in het buitenland, Surina me, uw land staat gereed u met zijn liefdevolle armen te ontvan gen. Keer terug. Gij zyt nodig voor dit land". Deze zinnen kwamen gis teren voor in de toespraak van de Surinaamse premier Arron, die zich direct na de soevereiniteitsover dracht via radio en tv richtte tot het Surinaamse volk. De Surinaamse regeringslei der begon zijn rede met de woor den "aan alle Surinamers in alle delen der wereld", tot wie hij zich geruime tijd richtte. „Veel Surina mers zijn helaas vandaag van ons gescheiden. Vrees, gebrek aan zelf vertrouwen, maar vooral het ge brek aan geloof in eigen kunnen zijn oorzaken van deze scheiding". Arron verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de Surinamers in het buitenland tezijnertijd zullen terug keren naai* hun land. In zijn onaf hankelijkheidstoespraak die al twee dagen eerder op beeldband was vastgelegd, ging de premier uitge breid in op het Surinaamse grond gebied en op de plichten en verant woordelijkheden die het Surinaam se volk naar zijn mening hebben gekregen na de onafhankelijkheid. Arron besteedde eveneens veel aan dacht aan de uitgangspunten, die de Surinaamse regering zal hante ren bij haar buitenlands beleid. "Ondanks alle verschillen zijn wij al]e door één kernmerk verbonden en dat is het grondgebied Surina me, waaraan wij allen een sterke binding hebben". Arron raadde de Surinamers aan "niet te blij- ven zoeken naar eikaars gebreken en onvolkomenheden". Onze taak is primair, aldus de Surinaamse premier, om te zoeken naar het geen ons bindt. Het is niet onze schuld als wij verschillen in huids kleur, afkomst en gewoonten. Voor de wet zijn wy allen gelijk zonder onderscheid naar ras, geslacht, godsdienst, levensovertuiging of po litieke gezindheid, aldus Arron. Daarom hebben wij allen belang bij een zelfstandige rechtspraak, 'n Zefstandige en onafhankelijke rechterlijke macht is ons hoogste goed, vond Arron, volgens wie de grondwet vorige week met algeme ne stemmen in het parlement goed gekeurd de Surinaamse recht staat garandeert. Suriname kan overigen blijven rekenen op de steun van de EG. Als het dat wenst kan het toetreden ot het zogenaamde "verdrag van Rome". Dat is de overeenkomst die de EG op 28 februari van dit Jaar sloot met 46 landen in Afrika, het Caraïbische gebied en in de Stille Oceaan. Suriname kan daar bij blijven gemeten van de voorde len die het uit het huidige associa tieverdrag met de gemeenschap heeft. Suriname heeft gisteren een aan vraag bij de Verenigde Naties inge diend om het 144ste lid van de vol kerenorganisatie te mogen worden. De aanvraag die telegrafisch door premier Henck Arron was ver stuurd, werd gisteravond ont vangen in het kantoor van secreta ris-generaal Kurt Waldheim in New York.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9