Botsing ophanden over bevoegdheden ondernemingsraad Senaat: andere filmkeuring Eis van twee jaar voor moorden in Schoonhoven VOOR MOORD OP BANKLOPER 20 JAAR CEL Onderzoek naar functioneren sociale diensten ^lENfJEr uwtokovoor EIS 3 JAAR VOOR DODEN LANDGENOOT Stap terug bij sociale voorziening jyjflEilf SI" uwtokovoor 'ZZZ™™rijsttafelgerechten Verpleger trekt bekentenis in Politie op het spoor van bende vervalsers ITOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 ROTTERDAM (SP) —Waar om heeft Erwin op de avond van de 27ste mei zijn twee schoolken nissen doodgeschoten? Dat is het grootste vraagteken in de zaak te gen deze 19-jarige, van Hongaar se adel afstammende, leer ling goudsmid. Een zaak boorde vol vraagtekens, Erwin had name lijk geen motief om de bijna 20- jarige medescholier Nicolaas van der Tas te doden, noch om het meisje Annette Kalkman (18 jaar) neer te schieten. En getui gen zijn er ook niet. Toch meent officier van Justitie mr. D. J. Copper hem het met opzet en doelbewust neerschieten van beide jonge mensen te kunnen verwijten. Maar gelet op het psychiatrisch rapport dat Erwin sterk verminderd toereken baar acht, vraagt hij de Jongen te veroordelen tot twee jaar ge vangenisstraf en hem ter beschik king te stellen van de regering. Deze zaak vol vraagtekens, die eind mei voor veel onrust zorgde in Schoonhoven, beleeft verder de schokkende primeur dat de va der van Nicolaas, de advocaat mr. N. van der Tas, het zelf als me depleiter voor de rechtbank op neemt voor de moordenaar van zijn zoon. "Het is een ongeluk", concludeert deze strafpleiter rus tig, schijnbaar zonder emoties. Emotieloos schijnt ook de ver dachte die gedurende de drie-en- een-half uur durende rechtzitting naar buiten een enorme koelbloe digheid uitstraalt. Maar volgens zijn raadsman, mr. J. Mosz- kowicz uit Maastricht is dat in derdaad schijn. "Ik hoop dat de rechtbank die koude uitstraling met het schone gezicht doorziet. Het is een gecultiveerde pose", aldus deze advocaat. Tussen progressieven en christendemocraten DEN HAAG De officier van jus titie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren tegen de 25-jarige Ma rokkaan Mohamed B. een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest geëist. De man wordt ervan verdacht op 27 augustus in een café in Den Haag een landgenoot een dodelijke messteek te hebben toege bracht. De ruzie ontstond toen de ver dachte na afloop van 'n kaartavond- je vond dat hij nog een rijksdaal der van zijn landgenoot te goed had. Er volgde een gevecht en enkele ogenblikken later lag het slachtoffer zwaargewond op de grond. Hij over leed enkele uren later in een zieken huis. De juiste gang van zaken bleef tijdens de zitting onduide lijk. Er waren tegenstrijdige getui genverklaringen. Volgens de ene le zing zou het slachtoffer een mes in de hand hebben gehad dat hem door verdachte ontnomen werd, bij de val en de worsteling zouden daarna de steken per ongeluk zijn toege bracht. Volgens de andere lezing had de verdachte 't mes in zijn bin nenzak en bracht hij welbewust de dodelijke messteken toe. De officier van justitie hield het op de tweede mogelijkheid en baseerde daar zijn eis op. De verdediger ging uit van de eerste lezing en conclu deerde tot noodweerexces. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling van de verdachte. Na raadkamer wees de rechtbank dit verzoek af. De rechtbank zal op 9 december vonnis wijzen. ADRIAAN VAN DER VEEN signeert zaterdag 29 november in onze boekhandel, tussen 2.30 en 5 uur, zijn J nieuwe roman Iln liefdesnaam. Pers en lezers hebben het boek met zo veel lof ontvangen, dat snel een tweede druk noodzakelijk bleek. Deze is zojuist verschenen. B.V. Boekhandel v.h. C. Kooyker. 5 Nieuwe Rijn 1516, Leiden, tel. 071 144146 DEN HAAG (SP)De moordenaars van de Rotterdamse bankloper Jaap Kodde, de 42-jarige Chris B. en de 28-jarige Jacob W., zijn gisteren door het gerechtshof in Den Haag veroor deeld tot twintig jaar gevangenis straf. Het Hof oordeelde de straf van de rechtbank te licht voor een koel be raamde moord, die alleen gepleegd werd om een beroving mogelijk te maken. Op 14 november vorig Jaar doodden B. en W. de bankloper omdat hij on geveer 25.000 gulden bij zich had. Zij verstopten het lijk in Zeeland in een watergat, waar het de volgende dag gevonden werd door een rattenvan ger. Toen de daders later werden aangehouden hadden zij het geld al opgemaakt in Parijs. DEN HAAG (SP) Over de uitbrei- ling van de bevoegdheden van de ondernemingsraad is een harde ootsing ophanden tussen de progres- lieve drie (PvdA, PPR en D'66) en le christendemocratische regerings partijen (KVP en ARP). In de Tweede Kamer trad tijdens het Jaarlijkse debat over sociale zaken tisteren opnieuw verdeeldheid in het regeringskamp op dit punt het pe linkse partijen willen, net als de raxcentrates NVV en NKV, van de ondernemingsraad een personeels raad maken, waarin voor de directie ran een bedrijf geen plaats is en die Bitsluitend de belangen van de werknemers behartigt. In het FoetsDoor van de andere centrale, [iet CNV, wijzen KVP en ARP dit nerkant af. Niet het conflict. m&ar de samenwerking tussen w*arkgevers en werknemers in de onderneming, Den Haag Bij de sociale Voorzieningen zal Nederland „een Btapje terug" moeten doen. Deze overtuiging leeft in de Tweede Kamer. De bezuinigingen op de overheidsuitgaven in de komende jaren zullen vooral daar gevonden knoeten worden. bij de behandeling van de begroting Van sociale zaken heeft de grootste Regeringspartij, de PvdA, de grootste legeringspartner, -de KVP, verweten pog steeds geen voorstellen te hebben gedaan voor zulke bezuini gingen. »,De KVP maakt zich sterk voor [besnoeiingen in het overheidsbudget |ln het algemeen. Maar deze partij belooft elke groep van de bevolking afzonderlijk meer. De KVP durft piet de nek uit te steken, door aan te geven waar bezuinigd dient te worden", zei de woordvoerdster van de PvdA, Nel Barendregt. Dit jaar bedraagt het totaal van de sociale voorzieningen 55 miljard gulden. In 1977 is dit bedrag gestegen tot 75 miljard gulden. Voor 1976 heeft de regering een besnoeiing aangekondigd van 700 miljoen gulden. Tot 1980 zal de beperking op de sociale voorzienin gen moeten zijn opgelopen tot 9 of 10 miljard gulden. Oud-minister B. Roolvink (ARP) stelde voor een commissie van (uiterst deskundigen in te stellen om voorstellen uit te werken. ,PvdA en KVP zijn het er over eens, [dat nagegaan moet worden hoe de ,kosten van de wet op de arbeidsongeschiktheid (WAO) ge drukt kunnen worden. Ook de oppositie-partij, de VVD, vindt dat hier wat moet gebeuren. De VVD zoekt het in het hoger ma ken van de drempel, voordat men in de WAO valt. PvdA en KVP menen, dat onderzocht dient te worden of werkgevers niet al te gemakkelijk „overtollige" werknemers via de WAO „afschuiven". PvdA en VVD zijn het eens over een kritisch bekijken van de kinderbijslag. Vooral het beginsel: hoe meer kinderen, hoe meer bijslag, zou verlaten moeten worden. VVD-woordvoerder drs. G. van Aardenne pleitte voor een m inder ve rgaande werkloosheidsvoorziening voor jongeren. die de school verlaten. De VVD wil dat jongeren j nieh meteen de volle werkloosheids - I uitkering krijgen. PvdA en VVD vinden samen ook, dat bezuinigd kan worden in de gezondheidszorg. Dat kan onder andere door een wat minder soepele houding bij het ziekteverzuim en de toepassing van de ziektewet. Niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook in het kabinet is de ondernemingsraad een heet hangij- zer. Vorige week, In de Eerste Kamer, stak premier Den Uyl (PvdA) zijn voorkeur voor de personeelsraad niet onder stoelen of banken. KVP-minister Lubbers van economische zaken liet een dag later, in de Tweede Kamer, duidelijk merken geen voorstander te zijn van de omvorming van de onderne mingsraad in een personeelsraad. Het KVP-kamerlid Hermsen en oud-minister Roolvink (ARP) vielen minister Lubbers gisteren in de Tweede Kamer bij. „De onderne mingsraad is voor ons niet de plaats die voortdurend het strijdtoneel moet zijn tussen kapitaal en arbeid", zei het KVP-lid. Het PvdA-Kamerlid Poppe probeer de een brug te slaan tusten het progressieve en het christen-demo cratische standpunt. Poppe deed het voorstel om van de ondernemings raad weliswaar een personeelsraad te maken, maar toch ook garanties in de nieuwe wet in te bouwen dat per soneelsr aden moeten blijven overleggen met de directie. De Partij van de Arbeid is er fel tegen om de democratisering in het bedrijfsleven op een laag pitje te zetten. „Stilstand op dit punt is voor ons onvoorstelbaar", zei Poppe. „Werknemers eisen nu met meer recht dan ooit meer invloed te hebben op aard, omvang en verdeling van de mogelijkheden in de onderneming". Nog dit Jaar moet minister Boersma (sociale zaken) met voorstellen komen om de bevoegdheden van de ondernemings raden uit te breiden. KVP en ARP zijn er niet tegen dat de ondernemingsraad meer bevoegd heden krijgt. „Daar is over te praten", zei de anti-revolutionair Roolvink. Ook het KVP-lid Hermsen vond dat nu geen „pas op de plaats" moet worden gemaakt. „Voor veranderingen staan wij open", zei hij. Maar voor de christen-democraten staat als een paal boven water dat de ondernemingsraad een overlegor gaan moet biljven. De grootste oppositiepartij, de WD, is het daar helemaal mee eens. „Er moet alles aan gedaan worden dat het handelen van de leiding in de onderneming geschiedt in een vertrouwensband met het personeel", zei WD-woordvoerder Van Aarden ne. Polarisatie is volgens hem een „doodlopende weg" en een „verlam ming van het produktie-apparaa-t". Elf jaar voor doden bejaarde ARNHEM (SP) De Arn hemse rechtbank heef gisteren drie Limburgers, die op 23 mei in 't dorpje Achterberg bij Rhe- nen de 86-jarige boer Gijsbert ter Maten zo mishandelen dat hij enkele dagen later overleed, tot ieder elf jaar gevangenis straf veroordeeld. Het drietal was op roof uitge gaan omdat één hunner hele maal blut was geraakt. Een beroving van een oliehan delaar in Lunteren mislukte, waarna de bejaarde Ter Maten het moest ontgelden. Omdat de man weigerde te zeg gen waar hij zijn oude kous met geld had verstopt werd hij zwaar mishandeld. De buit bedroeg f 6.000,-. Veertien dagen geleden had de officier van justitie 14 jaar in totaal geëist (voor de mis handeling, roof en eerdere dief stallen). ADVERTENTIE Den Haag Een meerderheid van de Eerste Kamer staat achter het initiatief wetsontwerp van de Tweede Kamerleden Voogd en Haas-Berger (beiden PvdA) om voor boven de zestien jaar de filmkeuring af te schaffen. Daarnaast voorziet het wetsvoorstel in een filmkeuring voor twee leeftijdsgroepen: tot twaalf jaar en van twaalf tot zestien Jaar. Bij de stemming volgende week dinsdag over de initiatiefwet zal waarschijnlijk door de PvdA, de VVD, de PPR en D'66 voor worden gestemd. Een groot deel van de fracties van KVP, ARP, en CHU zal, evenals de SGP en de Boerenpartij, tegen stemmen. Het Eerste Kamerlid Rijnders, sprekend namens de drie christelijke partijen: „Een deel van onze fractie heeft bezwaar tegen het afschaffen van de keuring voor volwassenen. Daarbij gaat het ons om de uitwassen, de extreme films." Initatiefnemer Voogd verzekerde de Eerste Kamer dat „in het nieuwe bestel geen -overval op jeugdige, onschuldige personen kan plaats vinden". Bovendien zullen volgens het wetsontwerp vla de televisie films voor boven de twaalf pas na acht uur en voor boven de zestien jaar pas na negen uur 's avonds mogen worden uitgezonden. PvdA-Tweede Kamerlid Voogd: „De wet is een stap naar grotere geestelijke vrijheid. Censuur hoort er voor volwassenen niet te zijn. Bij boeken vind je dat ook niet. Als er geweld is in de kunst, dan is dat omdat er geweld is in de samenleving. Censureer je dat, dan verteken je de werkelijkheid." Minister Van Doorn van CRM deelde de Eerste Kamer mee dat als het initiatief wetsontwerp wordt aangenomen, er eerst nader beraad zal plaatsvinden binnen de regering. Vervolgens zal aan de Raad van State advies worden gevraagd.Pas daarna zal worden bekeken of de regering de wet rechtskracht zal geven door haar te ondertekenen en in de Staatscourant te laten publiceren. Mede namens de fracties van de PvdA en D'66 kwam de VVD gisteren met een motie over atikel 240 (over de pornografie) in het wetboek van strafrecht. Volgens de motie is het wetsontwerp voor meerdere uitleg vatbaar en sterk verouderde De regering wordt in de motie gevraagd met een wijziging te komen. Forse straf geëist voor diefstal van vrachtwagens ARNHEM (SP) De 31-jarige Dordtenaar Piet B., die op 10 april van dit jaar de 40-jarige Nijkerkse expediteur Gerrit Bouw met pistool schoten doodde, stond gisteren met zijn plaatsgenoten Wim van K. «29) en Kees B. «40) terecht voor de Arn hemse rechtbank. Tot een eis kwam het evenwel niet: men had ver zuimd de getuigen op te roepen. Van daag dient zijn zaak ten tweede ma le. Zijn vrienden, medeschuldig aan een grote reeks vrachtwagendiefstallen, hoorden officier van Justitie, mr. F. O. Leusink, forse gevangenisstraffen eisen. Wim van K. zeven jaar en Kees B., die wordt beschouwd als de grote stimulator en heler, vijf jaar. De moord op de expediteur (die vlak onder Ede zijn gestolen vracht wagen (vol drank) terugvond en toen door de dief-chauffeur Piet B. werd neergeknald) betekende het einde van een zeer wilde periode in het leven van de drie Dordtenaren. Tonnen verdienden zij met een lan ge reeks perfect georganiseer de vrachtwagendiefstallen. Grote be dragen verbrasten zij aan dure aan kopen en gokpartijen. Alleen daar om liepen zij al snel in de kijker. Een vijftig man sterk recherche team kon het drietal inrekenen. De officier van Justitie rekende voor dat de mannen voor miljoenen buit maakten tijdens hun strooptochten. "En ze deinsden niet terug voor ge weld, ze hadden revolvers op zak", aldus de officier. De uitspraak is over veertien dagen. MAASTRICHT (SP) De hoofd verpleger van de Kerkraadse Luec- kerh'eidekliniek, die wordt verdacht 15 patiënten met insuline te hebben ingespoten om hen te doden, heeft zijn bekentenis ingetrokken. Volgens zijn raadsman kende hij de werking van insuline niet en had hij niet de bedoeling de patiënten te do den. In alle gevallen ging het om mensen die al van de Sacramenten der Stervenden war die in hun laatste levensfase den. Medicamenten kregen ze niet meer. Om deze mensen in de laatste uren van hun leven tot rust te brengen en hun pijnen te stilten zou hij op eigen gezag insuline-injecties hebben toege diend en valium hebben gegeven. Alkmaar (SP) Met de vangst van de 46-jarige boekhouder-graficus Koos B. uit Zaanstad lykt de Justitie op 't spoor te zijn gekomen van de bende, die zich geruime tijd heeft bezig gehouden met het drukken en in omloop brengen van valse bankbiljetten van 1000 gulden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn enkele honderden coupures van de offset-pers die stond opgesteld in een woonhuis in Middenmeer. Een groot aantal drukken moet zijn mislukt en is door de valsemunters vernietigd. Na de arrestatie van B. konden ook de 43-jarige Rotterdamse barkeeper Percival W. en de 45-jarige Rotterdamse classificeerder Eduard S. in de Maasstad worden aange houden. Deze twee Surinaamse Nederlanders zouden zich met de distributie van het valse geld hebben bezig gehouden. Twee andere medeplichtigen vertoeven momenteel in het huis van bewaring in Almelo, verdacht van oplichting en inbraak in een bank in Enschede. Een week voor de arrestatie van B. kreeg de Amsterdamse politie een telefonische tip van een vrouw, die anoniem wenste te blijven enniet meer kwijt wilde dan dat Koos B. wel eens iets te maken zou kunnen hebben met het drukken van valse bankbiljetten van 1000 gulden. De Amsterdamse recherche nam contact op met een coördinatie-team in het arrondissement Den Bosch, dat zich sinds half september bezig houdt met de activiteiten van valse munters. Vanaf dat moment werd het spoor van B. van dag tot dag gevolgd door rechercheurs uit Amsterdam en Rotterdam Opvallend was het veelvuldig bezoek aan een Rotter damse bar, waar later de medeplich tige Percival S. kon worden gearresteerd. Verleden week donderdag reisde B. 's avor.ds vrij onverwacht in noor delijke richting van Noord-Holland. De rijkspolitie in Alkmaar werd in geschakeld. Die slaagde er in de man onopgemerkt te volgen. Toen deze in het nachtelijke duister in de tuin van de momenteel onbewoonde arbeiderswoning Tussenweg 14 enige tijd aan het graven was geweest, achtte men het ogenblik gekomen om toe te slaan B., volkomen verrast bij zijn nachtelijke arbeid, liet zich ge willig arresteren. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de man bezig was de off set-platen op te graven, waarmee valse bankbij jetten waren vervaar digd. Tegenover de politie verklaar de hij dat de platen waren gebruikt op een pers, die in de woning had gestaan. Enige maanden geleden zou de pers onklaar zijn geraakt, waarna B. en zijn medeplichtigen het appa raat gedemonteerd zouden hebben en in het Amsterdam-Rijnkanaal heb ben gegooid. De medeplichtigen ble ken geen onbekenden te zijn van de politie. Het waren de koopman Re- né de J. en diens maat Gert R., bei den 28 jaar en afkomstig uit Amstel veen. Zij zitten momenteel opgeslo ten in Almelo, verdacht van een nog al spectaculaire bankoplichtingsaffai- re in Enschede. Eerstgenoemde, bleek de huurder te zijn van het pand in Middenmeer, dat als druk kerij fungeerde. Na zijn arrestatie werd B. door de Alkmaarse officier van justitie, mr. H. A. van Brammen, geleid. Na overleg met de rechter-commissa ris werd besloten de Zaanse boek houder-graficus voorlopig in hechte nis te houden. Het onderzoek is nog in volle gang, zodat met geen moge lijkheid te zeggen is of men de hand heeft weten te leggen op de bron van de grote hoeveelheid valse bank biljetten die de laatste maanden in ons land in omloop is gebracht. "Portret van een groot schilder", een documentaire over het werk van Johan Barthold Jongkind van Rom Mariouw Smit voor de NCRV, is een van de jaarlijkse prijzen van het Franse ministerie van cultuur toe gekend. De prijs bedraagt f 14.000.-. De film kwam tot stand in samen werking met het ministerie van Bui tenlandse Zaken en werd gevolgd door een soortgelijke documentaire over Breitner. De NCRV heeft nu een documentaire in voorbereiding over Jan Sluyters, die ook door Rob Mariouw Smit wordt geregisseerd. Door Wibo Burgers DEN HAAG (SP) De gemeente lijke sociale diensten staan in toene- bende mate onder druk. Soms, on der bepaalde omstandigheden, is er sprake van zware druk. Dat is de laatste tijd het geval bij de hulpverlening aan Surinamers. Zo heeft de gemeentelijke sociale dienst van Rotterdam enkele tientallen ambtenaren aan andere werkzaam heden moeten onttrekken om de hulpverlening aan zo'n 2000 Surina mers te organiseren. Maar ook buiten zo'n piek-situatie neemt de druk op de sociale diensten toe. Vooral de verdeling van zo'n vier miljard gulden per jaar aan bijstandsgëlden aan bejaarden, werklozen, woonwagenbe woners en vele anderen die daar aanspraak op maken levert de laatste jaren steeds meer problemen op. Veelgehoorde klacht bij de sociale diensten: er wordt veel te veel op ons bord geschoven. Daardoor is bij veel sociale diensten een onderbezetting, niet alleen in aantal maar waarschijnlijk ook in kwaliteit, ontstaan. En dat werkt een minder zorgvuldige behandeling 'van de man of vrouw, die bij een sociale dienst aanklopt, in de hand. Deze, hier heel globaal aangegeven probleemsituatie, is voor het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappely Werk en de Vere niging van Nederlandse Gemeenten reden geweest een grootscheeps onderzoek te laten verrichten. Een onderzoekteam, geformeerd door het Instituut voor sociaal-wetenschappe lijk onderzoek van de katholieke hogeschool Tilburg dat de opdracht kreeg dit onderzoek uit te voeren, heeft nu op basis van een vooronderzoek een aantal kernpro blemen aangegeven. Daarop zal zich het hoofdonderzoek bij 100 tot 150 gemeenten richten. Dit onderzoek zal in het voorjaar van 1977 worden afgerond. Kernproblemen Het onderzoekteam, geleid door prof. Van Dijk, heeft de volgende kernproblemen op tafel gebracht: het dilemma van veel gemeentelijke sociale diensten of zij zich moeten beperken tot financiële hulpverle ning of ook immateriële hulp moeten bieden (maatschappelijk werk in welke vorm dan ook i de rol van de gemeentelijke sociale dienst in het lokale welzijnsbeleid, waarin nogal eens de vereiste systematiek ontbreekt; de bemoeiingen van de colleges van B. en W. met de gemeentelijke sociale diensten, ook al omdat de indruk bestaart; dat sommige ge meentebesturen maar weinig actief geïnteresseerd zijn in het wel en wee van de sociale diensten; Vraag wat nu precies de over heidstaak is en wat gerekend moet worden tot het werk van instellin gen van het particulier initiatief; initatief de problemen, die samenhangen met de enorme groei van het cliëntenbestand: zaken als perso neelsbezetting naar aantal en kwaliteit en organisatiestructuur. Vooral deze zaken dus komen aan de orde in het hoofdonderzoek dat in deze dagen van start gaat. De kernproblemen zijn niet onbekend: bij veel sociale diensten wordt al gedokterd aan deze vraagstukken. Zoals bij de gemeentelijke sociale dienst van Rotterdam, waar experi menten met de interne organisatie gaande zijn. Parallel aan het hoofdonderzoek zal trouwens een diepteonderzoek lopen bij 10 tot 15 sociale diensten (waaronder Rotter dam, Arnhem en mogelijk Gronin gen) naar een of meer van de kernproblemen. ADVERTENTIE Maarsmansteeg 23-25 Leiden rijsttafelgerechten

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7