VLAMMENZEE TEISTERT SAMSOM Clubs verdelen ''ton van Zwammerdam Geen bloemen veiling met oud en nieuw Rijnsburgse Kanaalstraat krijgt Kontakt met Kootje EXCELSIOR ENQUETE FORS DEEL GAAT NAAR VOETBALCLUB Alphense brandweer bestrijdt vuur met 26 stralen streek WOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 Deze foto werd geschoten nadat-de brand net was uitgebroken. De brandmelding kwam rond half twee gistermiddag. Op het moment dat de brand op de zolderverdieping ontstond waren slechts enkele leden van het personeel aanwezig. De ei gen bedrijfsbrandweer was als eer ste vijf minuten later aanwezig om het blussingswerk ter hand te ne men. De Alphense brandweer arri veerde spoedig daarna om de laai ende vuurzee te bestrijden. In to taal hebben zo'n zestig man. onder wie de assistentie van uit de gemeen- tedelen Aarlanderveen en Zwam merdam en de bedrijfsbrandweer van Samson (ongeveer twintig man) de brand bestreden, vrijwel al het materieel werd daarbij in gezet: w. o. vier motorspuiten met een capaci teit van 1600 liter per minuut, en drie spuiten met een capaciteit van 2500 liter water per minuut. De on langs aangeschafte blusboot, voor brandbestrijding vanaf het water, onderging gisteren zijn vuurdoop, let terlijk. Brandweercommandant J. T Hannaart toonde zich bijzonder tevreden over de blusboot, "want juist aan de achterkant (aan de Rijn red) was het een zeer penibele zaak". Rond half vier hadden de brandweerlieden de brand onder con trole, en was het dreigende gevaar dat ook de naastgelegen woning nr. 92 in brand zou raken, geweken. Op dat moment was na een kor te vergadering van de Samson-di- rectie al bekend dat het personeel dat in het brandende pand werkzaam was, vandaag al in vervangende kan toorruimte aan de slag zou kunnen. Vervangende ruimte is onder meer gevonden in de toonzaal aan de Wilhelminalaan. "Juist nu is er werk te over", aldus woordvoerder mr. H.J. van Lockeren Campagne gis teravond. RIJNS BURG Het bloem kwekersdorp Rijnsburg is nog één van de weinige gemeenten, die kan bogen op een groot aantal buurtverenigingen. Iets van de activiteiten kan men zien als er feest wordt gevierd. Dan worden de straten van een grandioze versiering voor zien. Dat geschiedt altijd tij dens de feestweek in augustus. Dan viert Rijnsburg met het bloemencorso als topper altijd een groots oranjefeest. Eén van die buurtverenigingen is ..Kanaalstraat". Deze biedt de leden op 2 december de jaar lijkse feestavond in ..Voorhof' aan de Vliet NZ aan. Op die dag is er 's middags in de zelfde zaal een sinterklaas feest voor de kinderen van drie tot twaalf jaar. De buurtvereniging „Kanaal straat", waarvan A. de Mooy de energieke voorzitter is, heeft zich dit. jaar niet onbe tuigd gelaten. Tijdens het 1000-jarig feest ivaren de stra ten versierd met bloemen- en plantenbakken en veel bewo ners gingen gekleed in histo risch kostuum, méldt secreta ris J. C. van Iterson. In kas resteert ondanks de hoge uit gaven, nog een flink batig saldo. Na het afhandelen van de jaarstukkeji zal het Rijns burgse toneelgezelschp ,'t Cen trum' onder regie van Jan van Nieuiokoop het toneelstuk ..Kontakt met Kootje" in drie bedrijven over het voetlicht brengen. RIJNSBURG ROELOF- ARENDSVEEN Voor het eerst zullen er dit jaar op oudejaarsdag aan de Nederlandse bloemenvei lingen geen bloemen worden ge veild. Ook op nieuwjaarsdag zijn de veilingen gesloten. Dit besluit werd genomen na uitvoerige onderhandelingen tus sen de Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland (V.B.V.) en de Vereniging Groothandel in Bloemkwekerij produkten V.G.B.). Uitgangspunt daarbij was of het, gezien de geringe aan voeren op oudejaarsdag door de kwekers aan de veilingen, nog wel zin had het enorme veilingappa raat in beweging te zetten. Aanvankelijk voelden de bin nenlandse handelaren wei voor het houden van een veiling op HILLEGOM Op het RoZanCo- concours in Rotterdam is de accor deonvereniging Excelsior uit Hille- gom. onder leiding van dirigente Betty Camphost-Van Marsbergen uit Lisse, eerste geworden in de su perieure afdeling. Dit is de hoogste afdeling waarin men kan uitkomen, en het is voor Excelsior een zeer bij zondere prestatie, hierin een eerste prijs te verdienen. Men speelde het tweede deel uit de zevende symfonie van Beethoven en het symfonisch ge dicht Finlandia van J. Sibelius. De jurering loog er niet om: 333 pun ten. HAARLEMMERMEER In de cember zal de gemeente Haack**- oudejaarsdag. Dit omdat ze, met het oog op de zaterdag, graag op vrijdag 2 januari hun klanten weer wilden voorzien van verse bloemen. Die binnenlandse handelaren zijn uiteindelijk gezwicht voor de ar gumenten. die werden aange voerd om de veilingen oudejaars dag gesloten te houden: de sta tistieken hebben uitgewezen, dat 'er de laatste jaren bijzonder wei nig aanvoer was en boovendien onstonden er steeds problemen met vervoer en personeel. Unaniem besloten toen de bin nenlandse handelaren en de ex porters, tot voor kort verenigd in één vereniging, de V.G.B.. ak koord te gaan met het voorstel op oudejaarsdag geen veiling te houden. Die zienswijze deelde ook het bestuur van de Vereniging Bloemenveilingen Nederland. Vertraging In de magazijnen lagen voorna melijk tijdschriften en losbladige uit gaven uit eigen produktie opgesla gen. Van alle daar opgeslagen uit gaven zijn echter ook elders nog exemplaren", zo zei mr. Van Locke ren Campagne. Er zal voornamelijk vertraging ontstaan in de leveran tie van de uitgaven. "Al proberen we de markt zo min mogelijk te verstoren". Hoe groot die vertra ging zal zijn, kon men ons gistera vond zelfs niet bij benadering zeg gen. Het pand dat door Samsom werd ge huurd, is eigendom van M. de Pijper, evenals het daarnaast gelegen woon huis. Beide panden zijn volgens de heer De Pijper tegen brand verze kerd. Ir. het pand. dat in de vorige eeuw is gebouwd was voorheen de bes- sensapfabriek wed. C. Rok en Zn gevestigd (Rok-Van Wijk-De Pijper) Sindsdien heeft ook de ambachts school, nu chr. L.T.S., er een on derkomen gehad. Een kleine 25 jaar geleden werd het pand gehuurd door Samsom. Tijdens de oorlog was in de voormalige bessensapfabriek de gaarkeuken ondergebracht, waar duizenden warme maaltijden in die tijd gretig aftrek vonden. Onderzoek Met het nablussen van de brand is de brandweer (voornamelijk be drijfsbrandweer) tot vanmorgen vroeg in de weer geweest. Vanmor gen ook zijn brandweer, politie en verzekering hun onderzoek naar de oorzaak van de brand begonnen. Over de oorzaak was gisteren en vanmorgen vroeg nog niets bekend. LISSE De leden van de Lisser harddraverij vereniging zullen op vrij dag 12 december vergaderen over de gebeurtenissen van 't afgelopen jaar. Deze terugblik-avond wordt gehou den in het Trefpunt aan de School straat en begint rond acht uur. de thans op 't spaarbankboekje prij kende f114.000: namelijk f223.670.-. Daaronder bevond zich een aan vraag van f 50.000 van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs in Zwammerdam, te besteden aan de aanschaf v. nieuwe onderwijsme thoden. De andere verenigingen be slisten echter met meerderheid van stemmen, dat deze aanvraag niet in aanmerking kwam voor een aandeel uit "de ton". Op deze beslissing was o.m. de opmerking van bestuurslid Uittenbogaart van Stichting Zwem bad. De Burcht, dat wethouder Goedhart in een brief aan het stichtingsbe stuur had laten weten dat hij denkt aan een verdeling onder de vereni gingen voor d>e bestemming "sport en recreatie". Wel enigszins teleurge steld. verlieten de betrokken school bestuurders daarop de zaal. Op voorstel van één van de vereni gingsbestuurders deden andere ver enigingen vervolgens een stap terug in hun financiële verlangens. Daar uit rolde tenslotte dit verdelingsvoor stel: 1. Voetbalvereniging Zwammer dam f 50.000 voor de bouw van een nieuwe kantine. Voorzitter Geerlof, die f 75.000 had aangevraagd, ging daarmee akkoord, op voorwaarde dat zijn club dan het techt krijgt op de nog door de gemeente Alphen te storten f 20.000 (plus rente). De andere verenigingen stemden daar mee in. 2. Muziekvereniging Wilhelmina f 20.000 voor de aanschaf van nieuwe uniformen en instrumenten. 3. Gymnastiekvereniging UDI f 10.000 voor de aankoop van gym- toestellen, turnkleding, geluidsinstal latie. 4. EHBO-afdeling Zwammerdam f 8000 (instructiemateriaal, dia-pro jector. verbandmiddelen etc). 5. Stichting voor christelijk Jeugd werk Second Advent f 6000 (werk banken, materiaal e.d. voor deze circa 110 leden tellende beweging). 6. Zwammerdamse IJsvereniging eveneens f 6000, o.m. voor een nieuw clubgebouw. 7. Jeugdsoos Spider f 5500 (verbe tering geluidsinstallatie, filmprojec tor etc.). 8. Carnavalsvereniging De Mane- spuiters f 4000, voor het opzetten van een kindercarnaval en aanschaf nieuwe kleding Raad van Elf. 9. Gemengde zangvereniging Een dracht Maakt Macht f 2700 voor de aanschaf van muziek en een an dere piano. 10. Kerkkoor Zwammerdam f 2000 voor de aankoop van 'n beterie piano. 11. Zwammerdams Amateur To neel f 1300 voor decors, regie, boek jes etc. De zangvereniging Eendracht Maakt Macht en het Zwammer dams Amateur Toneel stelden bei den van hun aandeel f250 beschik baar voor de plaatselijke bejaarden- soos (die bedragen zijn al afgetrok ken in bovenstaande opsomming). Besloten werd, deze wijze van verdeling als gezamenlijk Zwammer dams voorstel in te dienen bij B en W van Alphen. Dit college zal het plan nu nog moeten voorleggen aan Gedeputeerde Staten. i enquete houden onder de culturele verenigingen. Het doel hiervan is een inventarisatie tema ken van de culturele aktiviteiten in verenigingsverband. De resultaten zullen in de gemeentelijke cultuur nota worden opgenomen. De cultu rele verenigingen (muziek, zang, to neel. film enz.) kunnen onder een gemeentelijke subsidieregeling val len. Daarom is het van groot belang dat de gemeente de adressen van de ze verenigingen kent. Alle bij de gemeente ingeschreven verenigingen zullen binnenkort een enquêtefor mulier toegezonden krijgen, waar op vragen staan over het reilen en zeilen van de verenigingen en moge lijke toekomstige ontwikkelingen. VOORSCHOTEN De com missie volksgezondheid en maat schappelijke dienst verlening verga dert dinsdag 2 december (20.30 uur) in het gemeentehuis. ZWAMMERDAM Elf plaatselij ke verenigingen hebben gisteravond in Het Verenigingsgebouw de be faamde "ton van Zwammerdam" verdeeld. Het betreft hier een be drag van f 100.000, dat in 1968 door de Alphense g'emeenteraad werd uitge trokken (en door Gedeputeerde Sta ten ook als zodanig werd goedge keurd) voor de aanleg van een zwembad in Zwammerdam. De illusies over de mogelijkheden voor een eigen bad zijn inmiddels in rook opgegaan. Maar de bewuste ton is nog steeds gereserveerd voor Zwammerdam. Het Alphense ge meentebestuur heeft in de loop der jaren f 80.000 gestort op het bank- boekje van de Stichting Zwembad "De Burcht". Dit bedrag is met rente aangedikt tot thans zo'n f 114.000. Officieel heeft de dorpsge meenschap dus nog een f 20.000 (met rente) tegoed. Tot voor enkele weken geleden is nog gesproken over een allerlaatste zwembad-plan, namelijk om een soort natuurbad te creëeren in de "put" van Zwammerdam. Maar ook ten varen. Zo rees de gedachte om "de ton" te verdelen onder het verenigingsle ven in Zwammerdam. De "Belangen vereniging Zwammerdam", die tot vier keer toe de laatste weken een meldingsoproep plaatste voor gega digden voor een aandeel uit de pot, belegde gisteravond de bijeenkomst in Het Verenigingsgebouw, met het doel te komen tot een concreet ver delingsvoorstel. Voorzitter Willy van Essen van de belangenvereniging deelde mee, dat de Alphense wethouder Goedhart (financiën) dit verdelingsprincipe al in Den Haag bij Gedeputeerde Sta ten heeft aangeklaart. Men zou er daar niet afwijzend tegenover staan De wethouder had daarop de belan genvereniging verzocht te komen met een verdelingsvoorstel vanuit de Zwammerdamse verenigingen zélf. Gisteravond bleek, dat er twaalf verenigingen interesse hadden. Hun financiële verlangens tesamen be droegen echter beduidend meer dan ALPHEN AAN DEN RIJN Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag het maga zijn en enkele kantoren van Samsom Uitgeverij (een onderafdeling van het verzend- centrum) aan de Julianastraat volledig verwoest. Slechts de muren bleven staan. De blusboot voor het eerst in actie. Hoogoplaaiende vlammen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4