Er zit schot in verbouw schouwburg Begeleiding vrouw bij borstamputatie Camel 20 is weer terug NOG TIEN MAANDEN kö°yman 75; WOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 LEIDEN Door Pieter C. Rosier LEIDEN „Op de twee grote rook luiken na is het dak van het zestien meter hoge toneelhuis dicht. Van daar dat vrijdag aanstaande aan de Oude Vest het pannebier zal worden geschonken. Het bereiken van het hoogste punt betekent dat men bij de restauratie van de schouwburg ruim een week vóór op het schema ligt. De zaak is nu geheel overkapt, zodat het weer geen invloed meer kan uitoefenen op de verbouwings werkzaamheden. Niets kan dus eigen lek meer de feestelijke heropening van dit leuke theater in september van het volgende jaar in de weg staan". Aan het woord is Hans van Dam, de Leidse schouwburgdirecteur, die de deuren van zijn theater in 1971 heeft moeten sluiten. Het eeuwen oude gebouw, waarin de grote Franse actrice Sarah Bernhardt eens door I het Leidse schouwburgpubliek werd toegejuicht, stond vrijwel op instor ten en de brandweer kon en wilde niet langer garant staan voor de veiligheid van de bezoekers, de aan wezigheid van een inmiddels verwij derde foeilelijke ijzeren noodtrap aan de buitenkant ten spijt. De schouwburg moest uitwijken naar het LAK-theater, naar de aula van het Rijnlands Lyceum en naar de Stadsgehoorzaal, noodbehuizingen die niet voor alle toneelprodukties ge schikt bleken te zijn. Het is maar al te dikwijls aan de technische tovenarij van bedrijfslei der Kees Hoogeveen te danken ge weest dat reeds lang van te voren gecontracteerde voorstellingen door konden gaan. Met kunst- en vlieg werk moesten er dan, zonder dat het publiek daar weet van had, decors worden opgebouwd, die te groot ble ken te zijn voor de te bespelen ruim te. een kwestie van millimeters soms. Maar het einde van deze moeilijk heden achter de schermen van het Leidse toneel is nu, althans in letterlijke zin, in zicht, want over een maand of tien zal theatermin- nend Leiden kunnen beschikken over een weliswaar klein, maar in elk geval behoorlijk geoutilleerd schouwburgje. Hoewel er in de zaal zelf genoeg valt op te knappen er komen nieuwe stoelen en de hin derlijke, uitzicht belemmerende pi laar tj es in de baignoires zullen verdwijnen zal de grootste ver betering te vinden zijn in het toneel huis. Wat het podium betreft, dat wordt met een zijtoneel van drie meter aanzienlijk vergroot. Aan de rechter zijkant van het podium, op de hoogte van het eerste balkon, maar niet zichtbaar voor het pu bliek, komt een kamer voor de be lichtingsman en daar tegenover een kamer voor de toezichthoudende brandweerman, die ook via een ge sloten televisiecircuit kan zien wat er op het toneel gebeurt. Minder zitplaatsen In de onder het podium gelegen kelder, waarvan de bodem wel een meter dik is om een goede vocht- kering te verzekeren, zijn ondermeer kleedkamers te vinden alsmede enkele toiletruimten. De kelder be vat verder een toneellift, die op drie verschillende manieren te gebruiken zal zijn. Op kelderniveau biedt deze lift plaats aan een orkest, op zaal- niveau kan het heftoneel gebruikt worden om extra stoelen te plaatsen en in de hoogste stand betekent het een uitbreiding van het podium met twee meter. Achter in het toneel huis, op verschillende verdiepingen, zijn behalve de kamer van de to neelmeester en de artiestenfoyer nog meer kleedkamers geprojecteerd. Wat de zaal betreft, het aantal zitplaat sen zal van 590 tot ongeveer 570 moeten worden teruggebracht wil het kijkgenot voor de toeschouwers optimaal kunnen zijn. De meest dras tische wijziging heeft plaats op het tweede balkon, waar twee rijen stoe len weg worden gehaald en waar ook een middenpad de bereikbaar heid van de zitplaatsen recht tegen over het veel dieper gelegen toneel ten goede zal komen. Een verbeterde luchtcirculatie zal er voor moeten zorgen, dat de warmte van de zaal niet meer naar wat vroeger het schellinkje heette kan opstijgen. Af gezien van de nieuwe stoelen en het nieuwe doek, waarvoor de kleuren nog door de architect, Onno Greiner, moeten worden uitgekozen, zal de aanblik van de zaal niet veel ver anderen. Dat is geheel overeenkom stig het streven om de Leidse „bon- bonnière" zoveel mogelijk in haar oude luister te doen herstellen. Op het ogenblik is men druk bezig met de restauratie van het plafond, dat zo karakteristiek is voor deze schouwburg. Een minutieus karwei, dat veel tijd vergt. De foyers komen zowel op de begane grond als op de eerste en tweede verdieping met als architectonische vondst dat men vanaf de hoogst gelegen koffieruim te een blik kan werpen op de onge veer twee meter lager gelegen foyer op de eerste etage. De oude bier kamer links op de eerste verdieping de praktijk moeten bekijken. Zo er behoefte toe bestaat om schouwburg - voorstellingen in het LAK-theater té blijven geven dan zal daar onge twijfeld door ons over worden ge praat". Coby Bordewijk waarschuwend: „Vergeet bovendien niet dat het LAK-theater zelf ook maar een tij delijke zaak is". Schouwburgen in andere steden van ons land hebben gemiddeld een jaarlijks tekort van één tot twee mil joen gulden en soms nog wel meer. Tekort Hoe groot zal volgend jaar het exploitatietekort van de Leidse Schouwburg mogen bedragen? Hans van Dam: „Een vergelijking met andere gemeenten is moeilijk te trekken .omdat de opzet van elke schouwburg anders is. Wij zijn wat het exploitatietekort betreft gebon den aan een maximumbedrag, dat waarschijnlijk in februari door de gemeenteraad zal worden vastge steld. Er is inderdaad al een be groting ingediend, maar zolang de raad zich daar nog niet over heeft uitgesproken valt er weinig over te zeggen. Het hangt geheel van de hoogte van het maximumbedrag af hoeveel en welke voorstellingen we volgend seizoen in de vernieuwde schouwburg zullen geven. De bus tochten naar andere schouwburgen niet mee gerekend zullen we aan het eind van dit seizoen in Leiden en Oegstgeest ongeveer tachtig voor stellingen hebben georganiseerd". Is het juist dat de schouwburg- begroting op last van B en W het bedrag van f 480.000 niet te boven zal mogen gaan? Hans van Dam: „Het onlangs in het Leidsch Dagblad genoemde cij fer klopte vrij aardig. Maar nog maals de raad zal het moeten goed keuren". Wie stelt de hoogte van de toe gangsprijzen vast en behoort de in voering van een gratis rang tot de mogelijkheden? Hans van Dam: „De schouwburg commissie stelt de prijzen vast. Er wordt daarbij gestreefd naar een ge differentieerde prijsvorming. Maar ook hier geldt weer, dat je vastge bakken zit aan een bepaald bedrag op de exploitatierekening. Over het algemeen genomen zijn de schouw burgrecettes relatief weinig gestegen in vergelijking met de kosten. Vijf tien jaar geleden kostten de beste plaatsen negen gulden, nu betaal je voor de hoogste rang twaalf gulden. Bij de sluiting van de schouwburg waren er drie rangen. Hoeveel dat er nu gaan worden is nog niet vast- zal bij de heropening van het theater zijn verdwenen. Daarvoor in de plaats komt een kantoorruimte, bestemd voor de directeur en de schouwburg- secretaresse. Rechts van de ingang wordt een ruimte voor genodigden gecreëerd en daarboven een verga derruimte. Het naast de schouwburg gelegen, eveneens gerestaureerde, culturele centrum van K en O zal bereikbaar zijn zowel vanaf de be gane grond als vanaf de eerste ver dieping. Alle soorten De restauratie van de Leidse schouw burg is een heuglijke zaak, waarop te lang gewacht moest worden, maar betekent de heropening van dit thea ter nu ook een terugkeer naar het traditionele repertoiretoneel met in het donker zittend, beleefd applau disserend publiek aan de andere kant van het voetlicht? 1""T""Eeu van liet balkon af f/eTT novien foto van het schouw- burgpodium met in de diepte 8 daarvoor de orkestbak rUn. ook kan dienen ter vergro- j ting van het toneelopper- vlak. 1 gesteld, omdat ook in dit geval de praktijk het straks min of meer zal moeten uitwijzen". Coby Bordewijk over de gratis rang: „In Londen is een theater met gratis staanplaatsen, maar hier in Nederland komt het nergens voor. Het idee lijkt aardig, maar je moet er toch wel mee oppassen. Een gra tis rang kan gemakkelijk het effect van apies kijken krijgen en aan de andere kant kan er een soort omge keerd snobisme ontstaan". Hans van Dam vestigt in dit ver band nog de aandacht op een arti kel in het Maandblad voor Over heidsuitgaven, waarin wordt gesteld dat wanneer een grote regionale schouwburg geheel gratis toeganke lijk zou zijn, dat een stijging met vijftien procent van het totale te kort betekent. K en O Het Leidse college van B en W zou graag zien dat de schouwburg en de volksuniversiteit K en O uit oogpunt van kostenbesparing nau wer met elkaar gaan samenwerken. Kan aan dat verlangen tegemoet worden gekomen? Hans van Dam: „Die kwestie ligt op het ogenblik helemaal in de on derhandelingssfeer. Er is een pro jectgroep gevormd, die deze proble matiek bestudeert. In de project groep hebben zitting leden van de schouwburgcommissie, het K en O- bestuur, de Culturele Raad Leiden, de Culturele Raad Zuid-Holland en een vertegenwoordiger van de ge meente. Het lijkt me overigens niet juist om prematuur onrust te gaan zaaien. Deze zaak moet van alle kan ten nauwkeurig worden belicht". Zullen de buffetten van de schouw burg weer worden verpacht? Hans van Dam: „Dat is ook een zaak van de gemeenteraad. Het col lege van B enW heeft in elk geval gesteld dat de buffetten geen verlies mogen opbrengen. Het zal daarom de voorkeur geven aan verpachting. Ik ben er nog steeds een voorstan der van om het publiek in de ge legenheid te stellen in de schouw burg, voorafgaand aan de voorstel ling, een warme maaltijd te gebrui ken. Met de pachter zal dat even tueel geregeld moeten worden". Schouwburgdirecteur Hans van Dam hiernaar gevraagd in aanwezig heid van schouwburgcommissielid Coby Bordewijk heeft het antwoord al klaar. „Er zal moeten worden ge zocht naar een evenwichtige verhou ding in het hele toneelaanbod. In principe zal er van alles kunnen ge- beuren. De intimiteit van deze schouwburg is namelijk zodanig, dat alle soorten theater er aan bod kun nen komen. Belangrijk in dit ver band is het feit, dat het podium door middel van een in de vloer ver borgen voorbouw met zeker twee meter in de richting van de zaal kan worden uitgebreid". Coby Bordewijk geeft als lid van de schouwburgcom missie, die formeel verantwoordelijk v is voor het artistieke beleid, nog de volgende aanvulling op het korte antwoord. „Het is niet onmogelijk, dat het experimentele toneel èen extra dimensie krijgt juist omdat het in zo'n theater wordt gebracht". Is het denkbaar dat de Leidse Schouwburg gebruik zal blijven ma ken van het LAK-theater dat voor bijvoorbeeld het experimentele to neel en voor produkties die in het rond worden gespeeld vaak heel ge schikt blykt te zijn? In de Leidse bonbonnière is men nu druk bezig met het eeuwenoude plafond. Een minutieus karwei, dat bij het licht van felle lampen ver richt moet wordeji. ADVERTENTIE Plan van Leidse Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening LEIDEN De Federatie Vrou welijke Vrijwillige Hulpverle ning wil in Leiden een sociaal be- sgeleidingsproject gaan opzetten voor vrouwen die een borstampu tatie moeten ondergaan. Hierbij zouden vrouwen die hetzelfde heb ben doorgemaakt, met deze vrou wen in contact kunnen worden ge bracht om hen gedurende een bepaalde periode bij te staan. Ach terliggende gedachte van dit initia tief is dat vrouwen bij wie een borst wordt afgezet, zich dikwijls erg eenzaam voelen omdat ze hun problemen niet kwijt kunnen. Ie mand die een soortgelijke ervaring heeft gehad zou die problemen met haar kunnen bespreken. Zo zouden zich vragen kunnen voordoen als: zie je er iets van als het gebeurd is, hoe zal de echtgenoot erop reage ren, kun je nog wel gaan zwemmen en vooral: hoe zal straks na ont slag uit het ziekenhuis in je dage lijkse omgeving functioneren? Uit soortgelijke projecten in Tilburg en Amsterdam is gebleken dat er aan dit soort bijstand grote behoefte bestaat. Het is de bedoeling dat de bege leiding in het ziekenhuis gestalte Wel alle mijters!! Bij Robbers erg lekkere paardebrokken en je kan gratis een monster halen. Dat moet ik Piet vertellen, tenslotte is m'n paard ook een beetje jarig. ROBBERS OOK VOOR HUISDIEREN! HAVEN 24—26A LEIDEN, 125107 Ook heerlijke geitebrokjes voorradig. krijgt, omdat een ziekenhuis de eenzaamheid van de vrouw die de amputatie moet (of zojuist heeft) ondergaan, nog eens kan verster ken. De begeleiding zou gecoördi neerd moeten gaan worden door een team waarvan o.a. een me- disch-psychologe deel uitmaakt. Deze zou o.m. moeten vaststellen of de vrouw die de begeleiding op zich wil nemen, wel voor haar taak be rekend is. Overigens is het wel de bedoeling dat eerst aan de patiënt gevraagd wordt of ze aan begelei ding behoefte heeft. Of het initiatief gehonoreerd zal worden, hangt af van het aantal vrouwen dat zich aanmeldt. De fe deratie roept derhalve vrouwen voor dit project op die weten wat het is om een borstamputatie te moeten ondergaan. Zij die een stukje van hun vrije tijd voor dit doel willen opofferen, wordt ver zocht contact op te nemen met me vrouw M. J. van Walraven-Kees- slng, Jan v.d. Meerlaan ,7 Oegst geest. tel. 071—152467. Bevredigend Overigens is het borstkankeron derzoek dat begin dit jaar door de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening- in samenwerking met het academisch ziekenhuis en de Leidse Huisartsen Vereniging werd opgezet, bevredigend verlopen. Uit de halfjaarlijkse cijfers van het inmiddels afgesloten onderzoek blijkt dat van de ongeveer 25.000 vrouwen die in Leiden werden op geroepen, ongeveer 70 procent aan deze oproep gehoor heeft gegeven. Aanvankelijk werd verwacht dat dit 60 procent zou zijn. Uit de cij fers is verder gebleken dat van de onderzochte vrouwen 25 procent een nader onderzoek heeft onder gaan en dat bij 15 procent een fo to moest worden gemaakt. Ofschoon de eindcijfers van het onderzoek pas' in maart van het volgend jaar bekend zullen wor den, wordt aan de hand van de halfjaarlijkse cijfers aangeno men dat op 1000 vrouwen er 3 borstkanker hebben. Prof. dr. A. Zwaveling (van de afdeling Heel kunde van het AZL) ziet in dit re sultaat een bewijs dat het borstkan keronderzoek zinvol is geweest. "Van de vrouwen die zich jaarlijks uit eigen beweging bij de dokter melden, komt er een cijfer uit van 1,7 per 1000. Door dit onderzoek si er dus een winst van 1 per 1000. In de twee de plaats is de borstkanker nu vroeg tijdig ontdekt. En dat is natuurlijk pure winst", aldus de hoogleraar. De resultaten van het Leidse on derzoek zullen volgend jaar wórden vergelken met de resultaten van een borstkankeronderzoek in Nijme gen waar een andere methode wordt gevolgd. In Leiden werden de vrou wen eerst lichamelijk onderzocht, zo nodig "nagescreend" en in het uiter ste geval gefotografeerd. Het uitein delijke resultaat was dat slechts bij 15 procent van de vrouwen foto's wer den gemaakt. Bij het tweejaarlijkse onderzoek in Nijmegen worden daar entegen bij iedere vrouw foto's ge maakt, wat aanzienlijk duurder is. Prof. Zwaveling noemt het Leidse on derzoek buitengewoon goedkoop. En indien blijkt dat dit onderzoek de zelfde of betere resultaten heeft dan in Nijmegen, zou het volgens hem aanbeveling verdienen de Leidse me thode op grotere schaal toe te passen.- Meer Leids nieuws elders in deze krant ADVERTENTIE Speelt U Sinterklaas voor de fiscus? Bel Kooyman voor de aftrekpost welke U geld oplevert. Levensverzekering is niet alléén voor de vrouw! n va-assurantieadviseur financiële diensten Hoge Rijndijk 264 - Leiden Telefoon 071—134052 Begroting 76 pas medio maart in Leidse raad LEIDEN De behandeling van de gemeentelijke begroting in de Leid se raad voor 1976 zal ditmaal niet eerder dan half of eind maart plaats vinden. Dat deelde wethouder Van Dam (Financiën) gisteravond tij dens een gemeentelijke commissie vergadering mee. De vertraging in het schema dat nu al ruim een maand beloopt wordt veroorzaakt door wat Van Dam noemde „een aantal complicaties". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3