Acties op komst in C&A-affaire (D ENORME GROEI WERK TELEFONISCHE HULPDIENST Lugdunum kokhuis ASSISTENTE Tegen sloop in Breestraat Beroepingswerk Russen vragen hulp aan Wereldraad LEIDSCH DAGBLAD B-keus zolder Potterij Zaalberg IENSDAG 26 NOVEMBER 1975 Vereenzaming neemt toe; grote vraag naar onderdak LEIDEN Het werk van de Stichting flefonische Hulpdienst Leiden ("voor al- i die in moeilijkheden verkeren dag en cht bereikbaar onder nr. 125202") heeft Br het afgelopen jaar een geweldige oei te zien gegeven. Het aantal gevoerde ^prekken bedroeg 3581, een stijging van vergeleken met 1973. Dit kan ver- lard worden door de dag-en-nacht instelling die in 1974 werd doorgevoerd. li het nu lopende jaar is het aan- gesprekken al weer 50% hoger dan aar. Men verwacht in 1975 5500 te- loongesprekken. Dat schrijft het bestuur van de THD in het, zoals gebruikelijk zeer gedetailleerde, jaarverslag over 1974. dat gisteren werd uitgebracht. Gezien de geweldige groei van het werk heeft de THD, een organisatie geheel be staand uit (80) vrijwilligers .dringend be hoefte aan een full-time coördinator. Men heeft voor de desbetreffende subsidie al stappen ondernomen bij de gemeente Lei den en het ministerie van CRM. Overi gens dragen deze beide instanties, een aantal gemeenten uit de Leidse regio en het universitaire COS, voor een kleine 50.000 gulden bij in de kosten van de dienst. De THD heeft reeds een psycholo ge (voor begeleiding van de vrijwilligers* en een bureau-asistente in gedeeltelijke dienst. De 80 vrijwilligers van de THD varieer den in leeftijd van 20 tot 67 jaar. Ieder kwam vier uur per week in actie. Zoals gezegd kregen zij in 1974 3581 gesprekken tc verwerken. Van de bellers was 44' 0 mannen en 56% vrouwen. De gemiddelde duur van een gesprek was 28 minuten. De "spitsuren" van de dienst waren 's och tends van 11—12 uur en 's avonds van 10—1 uur. Ofschoon bij een gesprek nim mer persoonlijke gegevens door de THD- vr y williger (ster) worden gevraagd, schal men dat de groep tussen 30 en 50 jaar het meest telefoneerde. Wat de probleemgebieden in de ge sprekken betreft, maakt de THD speciaal melding van een moeilijkheid waarvoor cok de dienst geen oplossing heeft: d« vraag naar onderdak. "In niet minder dan 2% van het aantal telefoontjes in 1974 is de vraag naar onderdak aan de orde ge weest. Door allerlei oorzaken blijken men sen plotseling op straat te staan zonder dak boven hun hoofd. En Leiden beschikt niet over een opvangcentrum." Opvallend was verder de sterke stij ging van het aantal gesprekken over een zaamheid; 13% (vorig jaar 10%). Enkele andere probleemgebieden (met tussen haakjes het percentage van 1973). sexuqle problemen 5 (7); ziekte 2 (9); hu welijksrelatie 5.5 (4); echtscheiding 2 (1); homofilie 1.6 (1); contactproblemen 4.4 (6); ouder-kind relatie 5.5 (1); psychische problemen 4.4 <6), geloof 5.6 '8), alcoho lisme 1.5 (1), zo maar een praatje 9.5 (8), zelfmoord 1 <2). Het aantal telefoontjes over zwanger schap, morning-after pil. abortus, die in 1971 bij de start van de dienst een niet gering percentage vormden, bedroeg in 1974 nog maar 1%. Wat de aard van de dienstverlening be treft: in 53% van de telefoontjes heeft de THD-vrijwilliger als voornaamste taak te luisteren. Daarmee wordt de "luister functie" van de dienst nog eens onder streept. In 9% van de gevallen blijkt de THD niet te kunnen helpen. ®EIDEN Enige actiegroepen jllen proberen met protestac- es en een beroep op de Kroon [snog de sloop van enkele pan en aan de Breestraat tegen te ouden. De deelnemers aan de roepen, voornamelijk afkomstig It de linkse drie (PPR/PSP/ >'66). de Adviesraad voor de Bin- enstad en de Pieterswijk. kwa len gisteravond bijeen om de ;and van zaken te bespreken. Slechts belanghebbenden kunnen m beroep op de Kroon doen. Na- >gaan zal worden wie in deze zaak ij s belanghebbenden gelden. Men leende uit de jurisprudentie, de eersende rechtspraak, te kunnen pmaken dat omwonenden en ook et wijkcomité als zodanig gezien N orden. Naast deze officiële proce- gmire wil men proberen met* acties Heer ruchtbaarheid te geven aan H dreigende sloop van de panden Breestraat 127129 ten behoeve van nieuwbouw van C. en A., zo mogelijk landelijk. Vervolgens boog men zich gister avond nog eens over de geschiede nis van de nieuwbouw van C. en A. Jan Doove (Pieterswijk) memo reerde de plannen van C. en A. uit 1961 om op het Schuttersveld nieuwbouw te plegen. B. en W. van Leiden hebben toen het bedrijf ge attendeerd op de panden in de Breestraat. Wethouder Oosterman was van mening dat de economi sche motieven voor vestiging in de Breestraat „ontzettend twijfelach tig" zijn. Verder zei hij dat ande re mogelijkheden niet serieus zijn onderzocht. Algemeen had men de indruk dat minister Van Doorn, die om economische motieven toestem ming verleende voor de sloop, en de gemeenteraad onder druk gezet wa ren. Hilda Passchier, assistente van de PSP-fractie in de Tweede Ka mer, vertelde dat enige tijd gele den bij de PSP-fractie het ver- Trots tonen de Canadese -premier Trudeau en zijn echtgenote hun derde zoon Michel Charles Emile bij de doopplechigheid in Vancouver. HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. HANDELSDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK FORMULIEREN PERIODIEKEN TABELLEN STATEN Witte Singel 1, Leiden. trouwelijke "seintje" kwam dat al les in orde was: "Jongens het zit goed". In de "jubelstemming" die toen heerste is de aandacht ver slapt". Er heerste duidelijk teleurstelling over deze verloren ronde. In ieder geval gaat men nu binnen ander halve maand in beroep, anders is het te laat. Ook de inmiddels weer tot leven gekomen "kerngroep C. en A" zal zich 5 december, 's mid dags om twee uur, nog eens over de affaire buigen. Hervormde Kerk; aangenomen naar Haren (voor het sanatorium Bea- tr?.;oord) T. H. L. Beernink Hengelo (Gv.), naar Ermelo G. A. Cnossen Nijverdal, de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Tuil en 't Waal kand. C. J. Sjollema aldaar; bedankt voor Epe A. Stegenga Bar- neveld. Geref. Kerken: beroepen te Putten H. Eikelboom Wemmei (Bel gië): aangenomen naar Den Helder H van Houte Zwaagwesteinde, naar Leeuwarden G. Veeneman Gronin gen, naar Geldermalsen W. Visscher Grootegast, naar Holwerd D. Jans- ma Ter Apel; bedankt voor Alphen aan den Rijn H. A. van Houte Zwaagwesteinde, voor Haarlem P. van Breugel Leeuwarden. Geref. Ker ken Vrijgemaakt; beroepen te Har- lingen C. van Ginkel Heinenoord, te Beilen - Hooghalen kand. H. Veldman Zwolle, te Roodeschool R. Hoogsteen Apeldoorn. Geref. Kerken rïjgemaakl Buiten Verband: aange nomen naar Ermelo - Voorthuizen C. A. Versluis Groningen; bedankt voor Hardinxveld B. Wielenga Mark- ne. Chr. Geref. Kerken: be roepen te Arnhem J. Kruis Den Bosch; bedankt voor Hilversum A. V- d. Veer Zwolle. Geref. Gemeen ten: beroepen te Tricht - Gelder malsen J. W. Verwey Hendrik Ido Ambacht; bedankt voor Zaandam A. Bac Boskoop, voor Hoofddorp J. van Vliet Aagtekerke. voor St. An- naland P Blok Dirksland, voor Zwijndrecht A. Hoogerland Krab- bendijke, voor Aalst J. Karens Op- heusden. Volgens enquete PvdA en VVD op dit moment grote winnaars DEN HAAG (ANP) Ruim drie kwart van de PvdA-kiezers verkiest een kabinet van uitsluitend prognes- sieven boven een combinatie met de christen-democraten. Dit blijkt uit een enquête, die het weekblad De Tijd heeft laten uitvoeren. Het marktonderzoekbureau Novum en de nv v/h Stichting voor Statistiek h'ebben hiervoor ruim duizend Ne derlanders ondervraagd. Van degenen, die op het CDA wil len stemmen, wil een groter deel een combinatie christen-democraten /VVD dan een combinatie christen democraten/progressieven. Datzelf de geldt voor de kiezers van ARP en CHU. Van deze laatste kiezers kiest 45 resp. 41 pet voor de libera len en 33 resp 27 pet voor de pro gressieven. De KVP-aanhang heeft moeite met het kiezen tussen de twee combinaties. 44 pet van hen kan tiog geen keuze maken. De KVP-ers, die wel kunnen kiezen, g»even in meerderheid de voorkeur aan een kabinet met de progressieven boven samenwerking met de WD, zo blijkt uit het onderzoek. Volgens de enquête zijn er voorts meer Nederlanders, dre vinden dat het kabinet-Den Uyl moet blijven <38 pet), dan Nederlanders die me nen, dat het moet verdwijnen (34 pet). 28 pet heeft hierover nog geen mening. De PPR zou volgens het onderzoek drie van zijn zeven zetels moe ten prijsgeven, als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden. PvdA en VVD zouden respectievelijk 12 en 8 zetels winnen. Het confessionele blok zou als totaal ongeveer gelijk- blijven. LEIDEN Aan de heer Smazen, Haarlemmerweg 44e in Leiden is gistermiddag de 100.000ste maaltijd sinds 1965 van „Tafeitje-dek-je" uitgereikt. Deze maaltijden worden verzorgd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in samemverking met de dienstencentra. Vandaar de beetje feestelijke overhandiging, ivaarbij ook de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Vis-Hommes, aanwezig was. Mevrouw Vellekoop (links op de foto) een van de bezorgsters van het eerste uur en organisatrice mevr. Polderman waren er ook bij met bloemen en een taart. NAIROBI Het ziet ernaar uit, dat de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken meer aan politiek gaat doen dan de organisa toren lief is. De politiek kwam al vóór de ope ning om de hoek kijken toen het uit voerend comité van de Wereldraad opriep tot boycot van zeven banken waaronder de Amro. die leningen verstrekken aan Zuid-Afrika. Ook het omstreden punt van steun aan be vrijdingsbewegingen heeft stof doen opwaaien. Gisteren is er een nieuw "hangijzer" bijgekomen: twee Rus sisch-orthodoxe priesters hebben in een lang ebrief aandacht gevraagd voor de christenvervolging in hun land. Volgens de briefschrijvers hebben de Russische gelovigen nooit veel illusies gehad over het door de re gering goedgekeurde lidmaatschap van het patriarchaat van Moskou van de Wereldraad. Overigens zijn de beide priesters uit Moskou dankbaar dat de Wereldraad zich dit jaar zo krachtig heeft ingezet voor de vrij lating van de baptistische kerklei der Vins. Maar anderzijds verwijten de priesters de raad, te blijven zwij gen "terwijl de Russisch-orthodoxe kerk half vernietigd" is. "De raad bleef zelfs zwijgen toen in Albanië een geestelijke werd doodgeschoten omdat hij een baby had gedoopt". De twee Russen doen de Wereld raad een aantal suggesties: infor matie, een maandelijkse gebedsdag, bezoeken aan belijdende christenen in Rusland, verzet tegen het gevan gen houden in psychiatrische inrich tingen en het invoeren van bijbels. Eén van de priesters schreef in 1965 een open brief met kritiek op het patriarchaat van Moskou. Hij werd toen geschorst en een paar maanden later, toen hij protesteer de omdat de paasdag tot een week dag was verklaard, met ontslag be dreigd. SINT BEZOEKT MERENWIJK LEIDEN Sint Nicolaas, verge zeld van maar liefst zes zwarte pie ten, komt aanstaande zaterdag naar de Merenwijk. De Sint zal een ongeveer twee uur durende rondrit maken door Zijlwijk en Slaaghwijk. en vervolgens enige tijd audiëntie houden in "De Kopermolen", het nieuwe winkelcen trum in de Merenwijk. Dit feestelijke gebeuren wordt georganiseerd door de stichtingen voor buurt- en clubhuiswerk in Zijl- wijk en Slaaghwijk, in samenwer king met de winkeliersvereniging "De Kopermolen". De rondrit van Sint Nicoalaas (die per koets door de Merenwijk gereden zal worden» begint om ongeveer tien uur aan de Drontermeerlaan. Hij zal vergezeld worden door de Ka tholieke Leidse Muziekkapel, die met majorettes en al acte de pré- Van twaalf tot twee neemt de goedheiligman plaats op een in het winkelcentrum geplaatste troon, waarbij hij van zijn vrijgevigheid zal blijk geven. Inmiddels gaan de openingen in "De Kopermolen" in hoog tempo door. Verleden week donderdag is Jamin opengegaan, vrijdag was Die- renbreugd aan de beurt en zaterdag deden Eva Dames-mode en Ligt- vc'et hun deuren open. Bakker De Witt is maandag be gonnen. De Algemene Bank Neder land gisteren en vandaag opent Van der Born en het chinees-indisch restaurant "Pearl City". Morgenmiddag om vier uur zal door de bekende Feyenoord-sterren Wim van Hanegem en Wim Jan sen de nieuwe zaak van Meubeldroom officieel worden geopend, terwijl men ook bij Adam Herenmocte mor gen voor het eerst naar binnen kan. Volgende week dinsdag tenslotte gaat petit-restaurant "De Koperwiek" open. Uitgeweken Zwemmend over de rivier de Mekong is Prins Panya, zoon van premier Prins Soevanna Foema van Laos, gisteren uitgewe ken naar Thailand, omdat de Pathet Lao hem had willen arresteren. Ver slaggevers in de Thailands-Laotische grensplaats Nong Khai meldden dat Panya in Nong Khai op twintig ki lometer ten zuiden van Vientiane aankwam. De zwemtocht over de Mekong had ruim een uur geduurd. Gezonken Het fabrieksschip van een Sowjetrussische vissersvloot in het Kanaal is vanochtend vroeg ge zonken na een aanvaring met een Frans schip. Het ongeluk gebeurde op 40 mijl uit de Engelse zuidkust en het heeft geen slachtoffers geëist omdat andere schepen van de Sow jetrussische vloot snel ter plaatse waren. Het Franse schip had wei nig schade. Ook de administratie van onze snel groeiende krant neemt toe. Wij zoeken daarom een van de chef administratie. Voor de vervulling van deze zeer zelfstandige funktie is een bezit van een MAVO-diploma en en kele jaren ervaring in boekhouding noodzakelijk Omstreeks 20 jaar lijkt ons de meest optimale leeftijd van de aan te stellen assistente. Bel, voor het maken van een afspraak (071) 144941 de heer P. Chaudron of richt uw sollicitatie aan de Direktie van Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 te Leiden. Geopend maandag-vrijdag 8-5 uur Zaterdag 9-12 uur Hoge Rijndijk 12 Letdeidorp/Zoeterwoude Bij Meeitxirgkerk. nonjnwB5imRwiwmonBnm^BiB\misi0\a\0tfnin0WiS\0®S5i0i3Uö\5isifi\5U Kennismaking 80042 Bur. kleine kado's, grote kado's, lieve kado's, klokhuiskado's! Ldo'; here.islraatöc ie!.14Li3 leiaen. ;en. vrij aantrekkelijk en hou- progressieve muziek worden beantwoord onder Vakantie, camnina en watersport De La Blje waterspt Mercury b.b. motoren van pk t/'m 150 pk Formule 50 n Benz scheepsdieselmotoren. Uit voorraad leverbaar: Om 636-621-312 en 321. Volvo 125 en 145 pk. Alles met Bovag ga- donk scheepstnotorenbedrijf Schuttersveld 1 Lelden. 122525 bgg 141032, gas kookplaten catalysatorl ls fitting Holverda. Beatrixst Leiden, telef. 126534. f900. te bevr. Vincen Goghlaan 59, Oegstgeest. d Kreldler Florett f4 1 Peogeot 102 damesbrommer f225, belde i.uitst.st., tevei z.g.a.n.. Puch '74 voetvers f525. Rijnsburgersingel v. Dam, Noord- uki GT 500, bj. *73 met 071—133407 Te koop tos Soebastri pingplaatsen door het gehele zijn nog enkele plaatsen be schikbaar voor BM's en klei ne zeilboten. Th. van der Berg, Vlietweg 84 Lelden. Telefoon 01717-2746. bc Polyester voor het bekleden van houten, metalen en poly- Fietsen, bromfietsen en motoren Leiden. rash rijwiel f rk Mobylette, l. helm en k Carneoolstraat l Peugeot- herenbrommei windscherm en tas. Prijs 30C gulden. Telef. 01718-20415. b Hint van de Sint: Slag- schroevendraaier. normale pr. baken en alle onderdelen motoren. bromfietsen t fietsen. Onderdelen Struik. Hooigracht 51, Leiden. tel< z ij wielen f 92 50 In doos. f 132.50, sportflets 3 versn. met verlichting f 189.50. Ra cerijwiel 8 versn. f215 op al le rijwielen 1 jaar gar,. Du- soswa. Turfmarkt 1. 2. 3. Let- i ke hellingen? Stoplichten0 j Peugeot bromfietsen met riomaat brengen uitkomst inl. bijH van Marwijk I Zn.. Zijlsingel 65. Leiden. I lefoon 125356.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17