Clubs in eerste divisie willen uitspraak FBO HOE STERK STMT Skikoningin Pröll stopt UEFA schorst tweetal spelers Ahoy wil betere tennisprofs Over 'open brief van Klaas Molenaar Kuiper over Tour: Publiek wil graag onmenselijke zien LEVSKI: ACCENT NIET OP DEFENSIE I I Weekblad ZÜRICH De disciplinaire commissie van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft twee spelers geschorst naar aanleiding van hun gedrag tijdens de UEFA-Cupwedstrijd Dynamo Dresden-Honved Boedapest, die op 5 november werd gespeeld. Hans Jürgen Doerner van Dynamo is voor vier ontmoetingen in Europa Cupvoetbal geschorst. Sander Bartos voor twee. Beide spelers werden tijdens de UEFA Cupwed strijd uit het veld gezonden. Bartos bracht toen Doerner op zeer hardhandige wijze ten val. Doerner nam onmiddellijk revanche. Dy namo kreeg een boete van 1500 gulden wegens „incorrect gedrag", Honved werd met 650 gulden beboet. UTRECHT De clubs van de eerste divisie zullen het bestuur van hun belangenvereniging, de FBO, een uitspraak vragen over de suggesties, die hun oud-voorzitter Klaas Molenaar, in een persoonlijke open brief heeft gedaan. Een van de be langrijkste daarvan is dat de heer Molenaar een nieuwe sane ring van betaald voetbal wenst, waardoor het aantal clubs van 37 wordt teruggebracht tot 18 of 20. Indien het FBO-bestuur de zienswijze van Klaas Molenaar deelt zou „een groot aantal eerste divisieclubs ernstig overwe gen zich van de FBO af te keren". ADVERTENTIE 'tbel 2. Financiën. De afgevaardigden wensen dat ook dit seizoen tenminste 100.000 gulden uit de toto- en lotto-belden aan iedere eerste divisieclub Wordt over gemaakt. Financieel-expert Ton Zwikstra van het sectiebestuur wil dat evenwel niet. "In de financiële commissie van de KNVB", zo heette het. "kan slechts worden gesproken over een verdeelsleutel voor de meerdere opbrengsten uit lotto en toto. die 100.000 gulden is een mini male eis". 3. Publiciteit. Aan de NOS en de KNVB zal wor den gevraagd een regeling te treffen, waarin tenminste één eerste divi sie-wedstrijd in Studio Sport op zon dag wordt opgenomen. Tevens wordt de NOS gevraagd grotere aandacht te schenken aan de periodetitel. 4. De tuchtrechtspraak. De suggestie wordt gedaan ter verbetering van de tuchtrechtspraak direct na de wedstrijd zowel de scheidsrechter als de club een proces verbaal te laten opmaken. Voorts leeft de wens dat bij iedere ontmoeting een KNVB-waarnemer aanwezig is, wiens rapport een onaf hankelijke rol zal spelen bij de recht spraak. 5. Terugkeer amateurvoetbal. De clubs zijn van mening dat een regeling ten aanzien van de terug keer naar het amateurvoetbal pas mag gelden in het seizoen nadat de ze bekend is gemaakt. Het wordt als onrechtvaardig ervaren dat de re geling, die nu wordt uitgewerkt dit ÖENSDAG 26 NOVEMBER 1975 0 AMSTERDAM Levski Spar ak, de tegenstander van Ajax in |e derde ronde van het toernooi im de UEFA-Cup, arriveerde net ruim acht uur vertraging jp de Amsterdamse luchthaven Schiphol. Een defect aan de jlectrische leiding van de DC 9 iad de ploeg in Wenen meer Jan 8 uur aan de grond gehou- ien. Het defect bleek niet te her tellen, waardoor eerst een an- ler toestel uit Sofia moesrt ko nen om de ploeg verder te be- ;eleiden. De totale duur van de eis had hierdoor twaalf uur in >eslag genomen. Desondanks verordonneerde trainer Ivan fuzkov dat er toch nog een ichte training zou plaatsvinden, lie in hevige regenval op de iij velden van het Olympisch ,tadion werd gehouden. "We vertrokken bij een tem peratuur van tien graden onder aul en er lag een laag sneeuw ran ongeveer zes centimeter in •>ofia. We hebben dus niet zo veel last van dit weer". Vuzkov aad overigens een zwaar hoofd m het duel met Ajax. Hij was aog steeds onder de indruk van de wedstrijd tegen NEC en vergeleek Ajax met de ploeg, die hij voor de eerste maal had zien spelen tegen zijn stadgenoot uit Sofia, CSKA. "Een team van wereldklasse is Ajax nog steeds. We gaan toch niet verdedigend spelen. Dat ligt niet in onze lard. Bovendien heb ik een aloeg zonder geblesseerden, zo dat ik zeer sterk kan verschij- Ve hebben afgelopen zondag sen zware wedstrijd gespeeld in ie sneeuw en daar is de ploeg joed doorheen gekomen", aldus Vuzkov. De Bulgaarse coach, die een jroot bewonderaar is van het ppeltype van het Russische Dy namo Kiev, tracht zijn ploeg de wijze van spelen van de Russi sche titelhouder bij te brengen. 1 "Een uitstekende ploeg, die net als Aiax schitterend voetbal speelt", zei hij zuchtend. Een vermoeide Vuzkov comman deerde daarna zijn selectie, die een enigszins uitgebluste indruk maakte naar de kamers. ENEN De harde waarheid •gint eindelijk door te dringen t de Oostenrijkse wintersport- 'f hebbers. Annemarie Moser- Möll, die volgens een ieder de •ste kansen zou hebben op een \ympische gouden medaille, '.eft de ski's onherroepelijk ver- isseld voor het .ivaspoeder. „Ik n nu aan het rentenieren"zegt a Pröll" er zelf van. De meest 'jubelde skister aller tijden i won vijfmaal achtereen de ereldbeker besloot op 22-jo.t- pe leeftijd met de wedstrijd- \ort te stoppen. De meestal im- ïlsief reagerende skikoningin 'i aan het eind van het vorig lizoen al dat ze van plan was ch teAug te trekken, maar nie- and nam deze aankondiging \rieus. Tenslotte was het seizoen larvoor hetzelfde gebeurd en ien ging Annemarie Moser toch )k door. 'aar dit keer meende ze het. elfs de grootste optimisten in de ostenrijkse skiwereld moesten ikele dagen geleden toegeven •xt er geen hoop meer was. An- emarie was immers met haar -.htgenoot Herbert Moser in een iclame filmpje op de televisie irschenen. Met het aanprijzen vi ibaspoeder nam Annemarie F oser-Pröll definitief afscheid an de amateur status. Het ver- 'ek van de superster laat een norme leegte achter in de Oos- inrijkse skiploeg. en dat in het \lympisch jaar. De kans is zelfs iet. denkbeeldig dat het gast- ind op eigen bodem geen enkele Dertien van de negentien clubs - PEC Zwolle, Veendam en Heeren veen waren verhinderd, Heracles, FC Groningen en SVV lieten niets van zich horen - hebben gisteravond tij dens een opiniepeiling in Utrecht deze beslissing genomen. Het be trof een peiling van meningen om vast te stellen welke gemeenschappe- .4 medaille zal weten te veroveren in de alpine skinummers. Vorig seizoen domineerde Oostenrijk in de serie wedstrijden voor de we reldbekers, maar van de 21 over winningen kwamen er 18 voor re kening van Annemarie Moser- Pröll en Franz Klammer. Nu blijft alleen Klammer als kandi daat voor een Olympische titel over. lijke belangen deze sector van het betaalde voetbal heeft. Tijdens de bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer de Quaij, voorzitter van Fortuna SC, werden een achttal punten behandeld. De heer De Quaij stelde nadrukkelijk vast dat de eerste divisieclubs "geen bond in de bond willen vormen en samen met de eredivisieclubs wil len opereren". Een verzoek aan het sectie-be stuur betaald voetbal, een waarne mer te sturen naar de bijeenkomst, werd niet gehonoreerd. Volgens de heer De Quaij stonden de bestuur - deren een eerdere uitspraak van voorzitter mr. Jaques Hogewoning, ten spijt, hier echter welwillend te genover. Een achttal punten werd bespro ken: 1. Relatie bestuur betaald voetbal en eerste divisie. De clubs willen sectiebestuur, ze vragen om tenmin ste een tweetal zetels. Voorts wordt het bestuur verzocht de regionale bijeenkomsten van het betaalde voetbal, zoals de FBO die organi seerde, te herstellen. Het jaarlijkse prof tennistoernooi van WCT in het Rotterdamse Ahoy- sportpaleis, dat van 23 tot 29 februa ri 1976 gepland was, is voorlopig op losse schroeven komen te staan. De directeur van Ahoy, Harry Hofmees ter, is namelijk niet tevreden met de kwaliteit van de voorgestelde groep van zestien spelers. Het aantal spelers voor een toer nooi is door de leiding van WCT toch al teruggebracht van 28 tot 16, omdat de diverse prof groepen die de we reld rondtrekken kleiner zijn gewor den. Weliswaar staat naast Tom Okker een absolute topspeler als Arthur As he op de deelnemerslijst voor Rot terdam en daarnaast enkele ex-Wim- biedonkampioenen als de Tsjech Jan Kodes en de Amerikaan Stan Smith, maar die kunnen zich onge twijfeld niet meten met spelers als Borg, Nastase, Ramirez of Vilas. Ook Wimbledon ontkomt niet aan de gevolgen van de steeds stijgende inflatie. De organisatoren van het jaarlijkse tennistoernooi om de kam pioenschappen van Wimbledon heb ben gisteren laten weten dat zij ten gevolge van de geldontwaarding de prijs van de toegangskaarten voor seizoen al zou ingaan. 6. Taak FBO. Hoewel de clubs over dit punt nog geen mening hebben willen ze wel ac tief medewerken in de inventarisatie commissie, die zal moeten vaststel len op welke taken de FBO zich dient te richten. 7. Open brief Molenaar. De clubs staan er kritisch te genover. 8. Allen vonden het nuttig bijeen te zijn geweest in een vrije gedach- tenwisseling, zo werd na afloop ver klaard. Getracht zal worden jaar lijks tweemaal samen te komen liefst in aanwezigheid van een bestuurs lid van betaald voetbal voortko mend uit de eerste divisie, die als waarnemer of zelfs als voorzitter zou kunnen fungeren. volgend jaar met gemiddeld 25 pro cent zullen moeten verhogen. De Amerikaan Harold Solomon heeft gisteren in Johannesburg de finale herenqnkelspel van de open Zuidafrikaanse tenniskampioen schappen gewonnen. Solomon ver sloeg zijn landgenoot Brian Gottfried in vier sets: 6—2, 6—4, 5—7, 6—1. Door zijn overwinning heeft Ha rold Solomon zich geplaatst voor het Mastertoernooi, dat van 30 no vember tot en met 7 december in Stockholm zal worden gehouden. Wanneer Solomon de finale niet had gewonnen, zou Eddie Dibbs hebben De Tour de France 1976, die op 24 juni in St. Jean de Monts begint, zal nog zwaarder zijn dan de 62ste editie van dit jaar. De Tourdirectie, die niet schroomt om ter wille van commerciële belangen de moeilijk heidsgraad te verhogen, lijk ook volgend jaar daarin geheel geslaagd. De 3852 kilometer, die in 22 etappes moeten worden afgelegd, zijn uit gestippeld over 25 cols, waarvan vijf maal een aankomst op een hoge berg. Veelvuldig Tourwinnaar Eddy Merckx toonde zich verbolgen, toen hij het nieuwe Tourschema onder ogen kreeg. De Belg, die naar alle waarschijnlijkheid ook de Ronde van Italië zal rijden was een beetje ont goocheld, dat Levitan c.s. opnieuw voor vijf aankomsten op de cols had den gezorgd. "Thevenet kan Juist in deze etappes weer z'n slag slaan", redeneerde hij. En over het voor hem vrij ongunstige traject: "De vele ver plaatsingen zijn abnormaal. Juist dat is ontzettend vermoeiend. Ook als je met het vlieguig wordt overge zet. Het vliegen heeft veelal niets om het lijf, maar de tochten naar en van de luchthavens en het wachten duren vaak nog langer dan de over tocht". Merckx maakte zich eveneens druk om de di'ie etappes op 14 juli. het geen volgens hem door de UCI is ver boden, omdat de afstand per dag "slechts" 260 kilometer mag zijn. Wereldkampioen Hennie Kuiper was het grotendeels eens met Eddy Merckx. Kuiper, die volgend jaar zijn tweede Tour zal rijden: 'De Tour in 1976 zal zeker zo zwaar zijn als dit Jaar en toen was hij al zwaar genoeg. Het publiek wil immers graag het onmenselijke zien. Daardoor wordt er met de renners totaal geen rekening gehouden. De ongelukken, die er dit jaar zijn gebeurd, hadden toch al een bepaalde waarschuwing moeten zijn". En over de wedstriid zelf: "Voor mij zal de aanloop we derom belangrijk zijn. Als er dan heel erg hard wordt gereden is dat niet zo in m'n voordeel". Een KNWU-delegatie onder lei ding van Unie-voorzitter mr. J. van Ballegoyen de Jong zal vandaag in Genève met een uitvoerige docu mentatie tijdens het UCI-congres pleiten om de organisatie van de we reldkampioenschappen in 1979 te krijgen. Ook Engeland en Tsjechoslo- wakije hebben zich kandidaat gesteld. René Pijnen voelt zich gepas seerd voor het Europees kampioen schap omnium, dat vrijdagavond in Ahoy' wordt gehouden. De Braban der, die dit seizoen met koppelgenoot Haritz al vier zesdaagsen won, is van mening, dat hij gezien zijn pres taties wel in dit kampioenschap waarin Nederland wordt vertegen- VOETBAL De 22-Jarige Italiaanse Jeugdintemational Vincenzo Guerini is vermoedelijk voor de voetbalsport verloren. De speler van Jong Italië raakte maandag ernstig gewond tij dens de terugreis per auto van Acoli Picena naar Turijn, nadat de ont moeting Jong Italië—Jong Oranje was afgelast. Guerini liep onder meer sohedelletsel op en brak zijn kuitbeen op drie plaatsen. mogen deelnemen in de Zweedse hoofdstad. Voor het Masterstoernooi plaat sten zich verder: Guillermo Villas (Arg), Manuel Orantes (Spa), Björn Borg (Zwe), Arthur Ashe (VS), Ilie Nastase (Roe), Raul Ramirez (Mex) en Adriano Panatta (Ita). Het Zuidafrikaanse koppel Frew McMillan en Bob Hewitt heeft giste ren de finale van het dubbelspel in Johannesburg gewonnen. McMillan en Hewitt versloegen Charlie Passa rei (VS) en Karl Meiier (WDl) in twee sets: 75, 64. woordigd door Schuiten en Duyndam, thuishoorde. Pijnen, die met ploeglei der Peter Post (eveneens samenstel ler van het Ahoy'-programma) nog moet praten over eventuele con tractverlenging, heeft inmiddels van het Belgische Flandria een aanbod gehad. ADVERTENTIE Weekblad de Tijd onder zocht de politieke ver houdingen van dit moment in Nederland. Deze week staan alle uit komsten op een rijtje, en kunt u in de Tijd lezen hoe sterk - of hoe zwak - Den Uyl staat. En hoe veel kans een VVD- kabinet zou maken. Gaat de PPR echt ver liezen? Is er wel plaats voor De Zeeuws vierde stroming? Léés het allemaal, deze week in de Tijd. Waarin óók nog De droeve balans van vier maanden Gandhi- dictatuur in India Interview met Feyen- oorder Martin Vreijsen: 'Geld is alles' Godards nieuwste: Numéro Deux Frank Martinus Arion over zijn tweede roman en de tolerantie van B Nederland ('een mythe') Portret van de KRO 50 jaar worden en nog moeten vechten tegen de vertrossing

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13