LEIDSCH DAGBLAD SURINAME STAAT OP EIGEN BENEN Driekleur vannacht gestreken vandaag "Looningreep niet nodig' „Functie Enclegeest direct in gevaar De Carvalho opnieuw van functie ontheven MET KERST VIER DAGEN GEEN BROOD Breytenbach „schuldig" aan samenzwering WARRIG DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 J4792 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. Johan Ferrier 22 PAGINA'S 0 Dr. Johan Ferrier, die omdat hij een hekel had aan hotels voor zijn veelvuldige verblijven in ons land een woning in Oegstgeest aanhield, heeft nu definitief zijn intrek genomen in het kleine pa leisje aan het Oranjeplein in Pa ramaribo. Als de eerste president van Suriname. Een kleine, uiterst vriendelijke man met een voortdu rende glimlach. De stijlvolle ex- schoolmeester zal voorlopig zes maanden aanblijven. Dan worden er verkiezingen uitgeschreven en zal waarschijnlijk een volgende president worden gekozen. Want dr. Ferrier wordt gezien als een typische overgangsfiguur PAGINA 7 0 Nieuwe Komedie blameerde zich zelf PAGINA 5 Brezjnew zou binnenkort het veld ruimen voor Kirilenko PAGINA 9 0 Volgens Michels valt het niet mee PAGINA 11 Zingen in de kerk is geen kleinig heid PAGINA 13 0 Tachtig jaar doorlichten PAGINA 17 PARAMARIBO Met het strij ken van de Nederlandse e?i de oude Surinaamse vlaggen en met het hijsen van de nieuwe vlag is Suriname vannacht onafhanke lijk geworden. Op de foto het^his- torisch moment dat de nieuwe vlag van Suriname in top gaat, j terwijl de Nederlandse vlag wordt I opgevouwen. Brief personeel aan staatssecretaris T>!> LEIDEN "Het uitblijven van een geneesheer-directeur in Ende geest kan ernstige consequenties lieooen voor de continuïteit in het functioneren van ons ziekenhuis. Zo zal de positie van ons ziekenhuis als opleidingsinstituut voor aanstaan de psychiaters twijfelachtig worden, hetgeen inhou-„ dat een verminde ring van bezetting van artsen-in op leiding zal ontstaan. Eveneens is het in dienst treden van nieuwe psychia ters en andere medewerkers nu uiterst dubieus. Het gevolg kan zijn een vermindering in dienstverle ning. De regionale functie van En degeest voor de acute psychiatrische zc in een groot aantal gemeenten wordt hierdoor direct in gevaar ge bracht". Dit schrijven het directieteam, de medische staf en vertegenwoordi gers van het overige personeel in een brief aan het College van Burge meester en Wethouders van Leiden, niet afschriften aan 18 gemeten uit de Leidse regio (waaronder Kat wijk en Alphen), aan de staatssecre taris van Volksgezondheid, aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, aan de hoofdinspecteur voor de gees telijke volksgezondheid en aan de Nationale Ziekenfonds Raad Het personeel wijst op andere moei lijkheden: de bemoeienis van Ende geest met de Sociaal Psychiatrische Dienst van de Leidse GG en GD is in gevaar. Voorts: "De en-?nning van onze polikliniek staat op naam van de geneesheer-directeur: wij weten niet of deze erkenning gehand haafd blijft. Wanneer bovengenoem de taken niet meer adequaat door ons ziekenhuis kunnen worden uitge voerd zijn de consequenties daar van geheel voor uw rekening" aldus het personeel tot B. en W. van Lei- PARAMARIBO (ANP) Suriname is onafhankelijk. Het daverende vuurwerk in het stadion van Paramaribo onderstreepte dat. Om precies middernacht (half vijf s morgens in Nederland) ging onder tromgeroffel voor het eerst de vlag omhoog van de nieuwe republiek Suriname. „Een volk, een natie, een bestemming", riep de luidspreker in het stadion, nadat de Surinaamse nationale band het volkslied had gespeeld. Op de eretribune viel iedereen el kaar onder luid applaus van het 25.000 man sterke publiek in de ar men: premier Arron. gouverneur Ferrier, minister Bruma, oppositie leider Lachmon en vele anderen. In het gedrang duurde het even, maar ook Arron en de Nederlandse mi nister-president Den Uyl feliciteer den elkaar. De drukte op de eretribune was zo erg, dat prinses Beatrix "ontzet" moest worden door gouverneur Fer rier, die zich na zijn beëdiging van daag president mag noemen. Met de vlaggenceremonie in het stadion kwam een einde aan 308 jaar Nederlandse aanwezigheid in Suri name. Toen om enkete minuten voor twaalf de Nederlandse vlag met de oude Surinaamse vlag onder het spelen van het Wilhelmus wer den gestreken was het voorbij. "Fri, fri", schreeuwde het publiek enthou siast. AMSTERDAM In het aanloopcentrum in dc Amsterdamse Bijlmermeer is gisteravond al i^ast een voorproefje genomen op de onafhankelijkheidsfeesten. Ritmisch laat deze vrouiv, in fraai Surinaams gewaad gestoken, zich meevoeren op de tonen van de muziek. den. (Vervolg op Pagina Leiden) Minder koud Veel bewolking met in tie nacht en ochtend plaatselijk enige tijd regen Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Mini mum temperaturen van vijf graden in het westen tot één graad in liet oosten van liet land. Maxima om- (Opgcmaakt te 11.15 uur) 2G NOVEMBER Zon op: 8.17 nur; onder: 16.37 uur. Maan op: uur; onder: 13.08 uur. Hoogwater Ie Katwijk^ te 8.07 en^ 20.37 LISSABON (AP) De Portugese revolutionaire raad heeft vanochtend na langdurig beraad de linkse gene raal De Carvalho ontslagen als be velhebber van het district Lissabon en de meer gematigde kapitein Lou- renzo op deze post benoemd. Dat was vorige week al gebeurd, maar het verzet hiertegen van uiterst links was zo groot dat men op dit besluit moest terugkomen. Wat de motivering van het opnieuw besluiten tot deze com mandowisseling is geweest werd niet bekend gemaakt. Duizenden anti-communistische Portugese boeren hebben vannacht bij Rio Maior de hoofdweg naar Lis sabon geblokkeerd en laten weten de blokkade te zullen handhaven totdat zij de garantie hebben dat hun land niet zal worden onteigend. De boeren zijn van mening dat president Francisco da Costa Gomes hen niet voldoende steunt en eisen dat aan de door communisten ge propageerde nationalisatie van het land een einde komt. In hetzelfde Rio Maior waar af gelopen zomer kantoren van de com munistische partij en andere ultra linkse groepen in brand werden ge stoken vormden de boeren barrica des met hun vracht- en personen wagens. De ruim 45.000 boeren, die uit alle delen van het land naar het stadje ten noorden van Lissabon waren gekomen, hebben een delegatie naar Lissabon gezonden met een lo punten tellende lijst met eisen. In Lissabon kwam de revolutionai re raad onder leiding van Da Costa Gomes bijeen om te praten over de oplossing van de meningsverschillen tussen rechts en links. De coalitiere gering van premier Jose Pinheiro de Azevedo "staakt" nu al vijf dagen. te voorraad brood in huis moe ten halen. De bakkerijcommis sie heeft namelijk besloten de bakkerijen en bakkerswinkels zaterdag na de Kerst dicht te houden. Supermarkten krijgen dan evenmin vers brood gele verd. Er zal dus in totaal rond Kerst vier dagen lang geen brood te koop zijn: eerste en tweede kerstdag, zaterdag en zondag. Ceremonie De vlaggenceremonie was het ein de van e'en dag, die reeds geheel in het teken van de onafhankelijkheid had gestaan. Een onafhankelijkheid, die vandaag pas echt een feit werd, toen de premiers Arron en Den Uyl in de aula van de universiteit in het centrum van Paramaribo de officiële soevereiniteitsoverdracht hadden on dertekend. Het Surinaamse volk dacht er vannacht anders over. Luid toete rend reden de automobilisten na afloop van de vlaggenceremonie door de straten, ten teken van hun blijdschap over de onafhankelijk heid van him land. De automobilis ten hadden eerder op de dag het verkeer in de verlichte binnenstad volledig lamgelegd. Toespraak De Surinaamse regeringsleider Arron richtte zich vandaag direct na de soevereiniteitsoverdracht via radio en televisie tot het Surinaam se volk. De Surinaamse regeringsleider be gon zijn rede met de woorden "aan alle Surinamers in alle delen der we reld". Hij vervolgde met: "Vele Su- NVV-voorzitter Kok AMSTERDAM (ANP) NVV- voorzitter Wim Kok begrijpt niet op grond van welke overwegingen de regering meent te moeten ingrij pen in het sociaal-economische be leid voor het komende jaar nu het overleg tussen werkgevers en werk nemers is stuk gelopen. Op de drie Jaarlijkse bondsvergadering van hec NVV in Amsterdam, zei de heer Kok vanochtend dat het op zijn minst merkwaardig is dat men al leen al in het niet tot stand komen van afspraken op centraal niveau aanleiding ziet om üi te grijpen. Als de regering toch doorzet, dan kan dat volgens Kok tot gevolg hebben dat de komende Jaren zelfs geen po gingen meer worden ondernomen om centraal tot afspraken te ko men, maar dat de vakbeweging zich bij voorbaat zal beperken tot een arbeidsvoorwaardenbeleid in de be drijfstakken op basis van intern vastgestelde uitgangspunten. De heer Kok, die voor een groot aantal onderdelen van het rege ringsbeleid waardering heeft, noem de de ingreep die de regering voor ogen staat in de loonontwikkeling niet verteerbaar. Voor het ingrijpen in de lonen ziet de heer Kok geen aanleiding, omdat de verslechtering van de eco nomie moeilijk is te peilen. Tot nu toe is naar zijn mening onvoldoen de duidelijk dat de al niet rooskleu rige vooruitzichten voor 1976 en verdere Jaren een zodanige verdere verslechtering hebben ondergaan dat op grond daarvan ingrijpen ge wenst is. Er zijn immers ook symp tomen die juist aanleiding geven tot een zij het zeer voorzichtig optimisme over de economische toe komst. De regering zal volgens de heer Kok een bijzonder goede mo tivering voor het ingrijpen op tafel moeten leggen, wil dat ingrijpen door de vakbeweging onafwendbaar worden aangevoeld. Het Koninkrijk der Nederlanden is om half vijf vanmorgen (toen was het middernacht in Para maribo) tot één vijfde van zijn eerdere grootte inééngeschrom- peld. Suriname is onafhanke lijk. Bij dergelijke gebeurtenissen pleegt een ware stortvloed van cliché's op krantenlezers en t.v.-kijkers te worden losgela ten. Dat moesten we ditmaal dus maar vermijden. Met het strijken van de Neder landse driekleur en het hijsen van het Surinaamse dundoek zijn we natuurlijk niet klaar. Nederland heeft op zich geno men om Suriname in de op bouw genereus, maar tegelij kertijd zonder bevoogdende trekjes, te helpen. Het zal ook genoeg werk hebben aan de so ciale begeleiding van de grote aantallen Surinamers hier, van wie velen een zeer mistig toe komstperspectief hebben. De Surinaamse politici hebben de laatste weken een bewonde renswaardig verantwoordelijk heidsgevoel getoond. Tegenstel lingen, vooral de ethnische, zijn niet uitgewist, maar er lijken toch enige bruggen geslagen te zijn tussen Creolen en Hindoe stanen. De snelle procedure naar de on afhankelijkheid heeft welis waar risico's gehad, is soms be denkelijk dicht langs de rand gegaan, maar heeft nooit het explosieve karakter gekregen van zo menig ander land op weg naar zijn vrijheid. Geluk wensen dus voor een nieuw, klein en arm land. een vier kantte in een verpauuerd we relddeel. Vandaag is het feest, morgen is de eerste werkdag. zijn helaas ons gescheiden. Vrees, gebrek aan zelfvertrouwen, maar vooral het ge brek aan geloof in eigen kunnen zijn oorzaken van deze scheiding". Arron verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de Surinamers in het bui tenland tezijnertijd zullen terugke ren naar hun land. In zijn onafhan kelijk heidsroespra a k die al twee da gen eerder op de beeldband was vast gelegd, ging de premier uitgebreid in op het Surinaamse grondgebied en op de plichten en verantwoordelijk heden die het Surinaamse volk naar zijn mening heeft gekregen na de onafhankelijkheid. Arron raadde de Surinamers aan "niet te blijven zoeken naar eikaars gebreken en onvolkomenheden. On ze taak is primair", aldus de Suri naamse premier, "om te zoeken naar hetgeen ons bindt. Het is niet onze schuld als wij verschillen in huidskleur, afkomst en gewoonten. Voor de wet zijn wij allen gelijk zon der onderscheid naar ras, geslacht, godsdienst, levensovertuiging of po litieke gezindheid", aldus Arron. Inmiddels is Suriname al door di verse landen erkend. Onder meer Rusland, Amerika, de Volksrepu bliek China, Brazilië en Mexico heb ben laten weten diplomatieke betrekkingen te zullen aanknopen met de nieuwe onafhankelijke repu bliek Suriname. PRETORIA (AP) Het Zuidafri- kaanse hooggerechtshof heeft van ochtend de anti-apartheidsdichter Breyten Breytenbach schuldig be vonden aan samenzwering met het doel de blanke minderheidsregering van Zuid-Afrika omver te werpen. Rechter Cillie verklaarde dat de dichter zich elf maal heeft schuldig gemaakt aan overtreding van de anti-terreurwet. Op dergelijke overtredingen staan gevangenisstraffen variërend van vijf Jaar tot levenslang. Het vonnis zal pas worden uitge sproken nadat is vastgesteld in hoe verre verzachtende omstandigheden kunnen worden aangenomen. Spionage De centrale inlichtin gendienst van Zuid-Korea heeft de arrestatie bekend gemaakt van 17 studenten en vier andere personen, die sinds 1968 werkzaam, waren voor een Noordkoreaanse spionagegroep in Seoel en Poesan. Nalatigheid Zeven personen die veroordeeld zijn wegens doodslag door nalatigheid na een ontploffing in een elektriciteitscentrale in het Tsjechische Brno, waarbij 18 arbei ders om het leven kwamen, heb ben hogere autoriteiten beschuldigd van het negeren van hun waarschu wingen, aldus de Tsjechische krant 'Rovnost'. Warngheid en onzorgvuldigheid steken elkaar naar de kroon bij het personeelsbeleid van de ge meente Leiden. De nu onrust barend snel escalerende kwes- tie-Mojet is een nieuw voor beeld van hoe het niet moet. De waarnemend directeur van Endegeest, die het vertrouwen van het personeel geniet, res teert als enige kandidaat voor de functie van geneesheer-di recteur. Maar B. en W. zijn niet eens bereid zijn kandidatuur aan de raad voor te leggen. Hun argumenten blijven vaag, wei nig bevredigend en hebben daardoor de onrust in Ende geest ten zeerste aangewak kerd. De brief die het personeel nu naar 18 gemeenten ln de Leids/ Alphense regio en de staatsse cretaris van volksgezondheid heeft gezonden is een goede weergave van de frustratie die er leeft. De wethouders Ooster man en Van Aken hadden het nooit zo ver mogen laten ko men. B. en W. willen nu eerst een wij ziging van de beheersvorm doorvoeren. De vraag is of die er in drie, vier maanden kan komen. Er wordt al zo lang over gepraat. Intussen hebben de wethouders dokter Mo jet ge vraagd zo lang waarnemend di recteur te blijven, ofschoon zij hem dus niet in die functie wil len hebben. Maar ln Mojets handen berust de zo belangrijke opleidingsbe voegdheid van de inrichting en zonder die bevoegdheid kan Endegeest niet goed functione ren. Uitgerekend Mojet moet B. en W. helpen voorkomen dat Endegeest een „verlopen tent" wordt, zoals een der psychiaters het noemt. Een bizarre speling van het lot. De kwestie-Endegeest staat niet op zichzelf. Het is geen inci dent. Directeurskwesties bil de Sociale Dienst en Groenoordhal zijn andere, al even pijnlilke voorbeelden van tekortschie tend personeelsbeleid. Eén der hoofden van dienst heeft onlangs gezegd dat topambte naren niet langer naar Lelden solliciteren omdat men de pro cedures wantrouwt. In dit licht bezien is het tekenend dat on der de kandidaten voor de va cant zijnde, uiterst belanerriike functie van gemeente-secreta ris slechts één gemeentesecre taris van elders te vinden ls.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1