Gemeente maakt zicli niet belachelijk, maar is het Contact tussen Suriname en universiteit Gemeentelijke tarieven gaan het volgend jaar flink omhoog GASEXPLOSIE IN FLAT AAN DE MUIDERKRING MAANDAG 24 NOVEMBER 1975 LEIDEN Hondenbelasting in 1976 van 45.- naar f 50.- per jaar Reinigingsrechten van f 3.75 naar f 5.- per maand LEIDEN Het Leids colleg van B en W is van plan de ge meentelijke tarieven het vol gend jaar flink te verhogen. In de meeste gevallen ligt de verho ging rond de tien procent, maar in bepaalde gevallen kan die stij ging zelfs oplopen tot 30 procent en meer. De voorgenomen belas tingverhogingen zullen morgen avond ter sprake komen tijdens een gemeenschappelijke verga dering van de gemeentelijke finan ciële en economische commissies. Zoals wij onlangs reeds meld den zal de verhoging van de rei nigingsrechten rond de dertig pro cent komen te liggen. Op dit ogen blik wordt maandelijks voor het ophalen van de eerste twee plastic vuilniszakken f3.75 in re kening gebracht. Dat zal voor 1976 vijf gulden worden. Naast verhoging van tien procent zal met ingang van volgend jaar namelijk ook betaald moeten wor den voor de grofvuilophaaldienst cue tot dusver gratis was. In de tarieven is een bedrag van tien gulden per jaar verwerkt, ofwel f 0.84 per maand. Voor een derde vuilniszak per ophaalbeurt moet men in Leiden volgend jaar ook f 5.- betalen en voor elke volgen de f 7.-. De kosten van het ophalen van het Leidse huisvuil worden voor het volgend jaar geraamd op ruim 2.8 miljoen gulden. Daar naast komt nog een bedrag van ruim achtenhalve ton voor de grof vuilophaaldienst. Ongeveer de helft van deze kosten worden volgend jaar aan de gebruikers doorberekend. Ook het ophalen en verwerken van vuil per laadkist zal in 1976 aanmerkelijk duurder worden. De tarieven zullen gemiddeld met ongeveer 22 procent omhoog gaan waardoor op een meeropbrengst van naar schatting f 143.000 ge rekend wordt. De tarieven voor het storten van huisvuil op stort- terreinen, een verschijnsel dat met de uitbreiding van de vuilverbran dingsinrichting en de grofvuil- schaar steeds minder zal worden, worden opgetrokken van twee gul den tot een rijksdaalder per halve vierkante meter of gedeelte daar van. Voor het ledigen van een beer put wordt op het ogenblik per ge heel of gedeeltelijk gevulde tank wagen een bedrag van f66.50 in rekening gebracht. Zouden alle kosten betaald moeten worden, dan moet minstens het dubbele betaald worden. B. en W. van Leiden willen daar in de toekomst ook wel zij het gefaseerd naar toe. Vandaar dat nu is voor gesteld de tarieven met rond vijf tig procent te verhogen. Op het punt van de precariorech ten zal het een en ander gewij zigd worden. Zo zal er geen recht meer betaald behoeven te wor den voor vlaggen, tenzij daarop reclame of een handelsmerk ver meld staat. Ook voor bloemver- sieringen, sierlampen en lantaarns wordt vrijstelling gegeven, mits ook deze voorwerpen niet van re clame vooi'zien zijn. Overigens zijn de bestaande ta rieven met tien procent verhoogd en wordt een meeropbrengst van ruim 34.000 gulden geraamd. De verhoging geldt nog niet voor de parkeertarieven. Het vraagstuk van de parkeergelden is nog in studie bij een speciale daartoe ingestelde werkgroep. De komen de maanden zal daarover een a- part voorstel worden gedaan door B e i W. De legeskosten van de gemeente zijn in de meeste gevallen met tien procent verhoogd, behalve in die gevallen waar het door het rijk toegestane maximum reeds was bereikt. Zo zal een vergun ning om een woonruimte voor be drijfsdoeleinden in gebruik te ne men een tientje duurder worden en in 1976 tachtig gulden gaan kasten. De kosten voor het slui ten van huwelijken zullen zoda nig gewijzigd worden dat een be tere spreiding ontstaat. Nu blijkt er voor de donderdag een zeer grote belangstelling te bestaan. Om het aantal huwelijken op za terdag zo beperkt mogelijk te hou den is in die categorie opnieuw een tariefsverhoging voorgesteld namelijk tot 750.-. In totaal verwachten B en W volgend jaar f 51.500 meer te ontvangen aan legesgelden. De hondenbezitters zullen volgend jaar ook weer dieper in de beurs moeten tasten. B en W willen de hondenbelasting verhogen van 45 naar 50 gulden per jaar. Voor kennelhouders zal in het vervolg een vast tarief worden vastgesteld. In de nieuwe regeling die is ont worpen zal het ook niet langer mogelijk zijn dat iemand die ver huist naar een andere gemeen te "dubbele belasting" moet be talen. Andere gemeentelijke hef fingen die aan het gestegen prijs peil worden aangepast zijn de haven- en liggelden (meerop brengst geraamd op 11.000 gul den) en de maikt- en staangel den (geraamde opbrengst 10.509 gulden hoger). Over die laatste verhoging is reeds overeenstem ming bereikt met het bestuur van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, afdeling Lei den. Tenslotte signaleert het Leidse col lege dat de opbrengst van het ziekenvervoer sterk achterblijft bij de kosten. Op dit ogenblik ligt het tarief op ongeveer 350 gulden per rit. Leiden wil het voor beeld van andere gemeenten vol gen, waar deze dienstverlening kostendekkend is. Er is dan ook een drastische verhoging noodza kelijk die in fasen zal worden doorgevoerd. Volgens de nu voor gestelde tarieven zal er volgend jaar door de gemeente 139.500 gul den meer ontvangen kunnen wor den. CDA-raadsleden Kramp en De Geus over kwestie-Endegeest Brandweerlieden namen gistermiddag de schade op aan de flat in de Muiderkring die was aan gericht door de ojitploffing. Man ernstig gewond LEIDEN Het Morskwartier werd gistermiddag opgeschrikt door een enorme explosie. In de flat van de 33-jarige heer J. Broers aan de Mui derkring was een gasslang losgeraakt. Meer Leids nieuws elders in deze krant Toen Broers een sigaret wilde op steken ontstond er een vreselijke knal. Bijna alle ruiten werden ver nield, evenals een groot deel van de inboedel. Er was ook een begin van brand. Het glas lag zelfs aan de overkant op de parkeerplaats en beschadigde enkele geparkeerde wa gens. Het slachtoffer kreeg derde graads brandwonden aan gezicht, ar men en borst en moest met grote spoed worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Later werd hij vervoerd naar het brandwonden ziekenhuis van het Rode Kruis in Beverwijk. De totale schade aan flat en inboedel bedraagt ruim f. 20.000.- Of de man is verzekerd, is tot op dit moment niet bekend. De moeder van de heer Broers, die ook in de flat woont, was op het ogenblik van de ontploffing niet thuis. LEIDEN De gemeenteraadsle den mevr. C. Kramp en H. de Geus (beiden CDA) zijn zeer ver bolgen over de recente gang van zaken rond de directeursbenoe ming bij het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest. De procedure die de wethouders Oosterman (D'66/PPR/PSP) en Van Aken (PvdA) nu willen doorzetten, be titelen zij als „uitgesproken boos aardig". Als gevolg daarvan vre zen zij onrust onder het perso neel. wat van invloed zou kunnen zi.in on de patiëntenbehandeling. „We zijn nu op het punt gekomen dat de gemeente zich niet meer be lachelijk maakt, maar het al is". Zoals in de krant van vrijdag al uitvoerig vermeld, gaat het bij de benoeming van de geneesheer-direc teur van Endegeest vooral om de kandidatuur- Mojet, de huidige waar nemend directeur van het psychia trisch ziekenhuis. Tot twee keer toe heeft de inspraakcommissie van En degeest B en W verzocht dokter Mo jet bij de gemeenteraad voor te dra gen als de nieuwe geneesheer-direc teur. De andere gegadigde was dok ter A. Hustinx, de psychiatrisch ad viseur van het ministerie van Ju stitie. B en W hadden het voorne men de twee kandidaten ex aequo dus zonder voorkeur aan te geven) op de voordracht aan de raad te plaatsen. Maar begin vorige week trok dokter Hustinx zich plotseling terug. De wethouders Oosterman en Van Aken weigerden daarop de over gebleven kandidaat (Mojet) door de raad te laten benoemen, "omdat wij niets voelen voor een voordracht met maar één naam er op". Gemeente raadscommissies die de benoeming mede voorbereiden, huldigden eenzelf de standpunt, aldus wethouder Oos terman. De beide wethouders lieten daarop vrijdagmiddag weten naar een andere beheersstructuur voor Encle- geest te streven. Aan het hoofd van het psychiatrisch ziekenhuis zou nu geen geneesheer-directeur meer ko men te staan, maar een algemeen directeur, met daarnaast «of daaron der) een medisch directeur. De raadsleden mevr. Kramp en De Geus zijn er ontstemd over cat 1 wethouder Oosterman heeft ver klaard dat de raadscommissies tegen een voordracht met maar één naam zouden zijn. De Geus: "Er is een ge combineerde vergadering van twee commissies geweest. De sfeer was nogal verbitterd. Vijf raadsleden wa ren voor een voordracht met alleen de naam van dokter Mojet er op, vijf waren tegen en één onthield zich van stemming. De namen van de voorstemmers warenmevr. Klamp, Houtman (SCP), Wessels VVD), Hoeven (CPN) en ikzelf. De vergadering was geheim maar de commissieleden hebben mij gerech tigd hun naam te noemen. Wethou der Oosterman spreekt dus niet de waarheid als hij zegt dat de raads commissies zich tegen een enkelvou dige voordracht hadden uitgesproken. Er was nog niets definitief beslist". De beide CDA-raadsleden vinden dat de wethouders zeer inconsequent handelen. r "Eind januari van dit jaar kwam Van Aken met de inspraakcommis sie van Endegeest overeen dat er een geneesheer-directeur moest ko men. Dat is een bewuste keuze ge weest, want toen al lag er een dos sier van een halve meter hoog over een mogelijk andere structuur voor het psychiatrisch ziekenhuis. B. en W. waren van plan Mojet en Hus tinx als gelijkwaardige kandidaten aan de raad te presenteren. Met an dere woorden: men vond ze allebei acceptabel. Toen Hustinx zich terug trek was het niet anders dan logisch dat Mojet zou worden voorgedragen. Hij werd immers als de gelijke van Hustinx beschouwd. Maar nu ineens komen de wethouders met hun be zwaren tegen een enkelvoudige voor dracht én de joker van een structuur- LEZERS SCHRIJVEN Hulde aan NS wijziging. Maar als ze de structuur hadden willen wijzigen, waarom heb ben ze dan in januari niet direct om een algemeen-directeur gevraagd? De conclusie ligt voqr de har.d: ze wilden Hustinx hebben, ook al spra ken ze geen voorkeur uit, en ze heb ben nooit anders gedacht dan dat Hustinx het ook zou worden". De Geus zegt "razend" te zijn over het spel dat hier is gespeeld. "Ik voel me gemanipuleerd". Mevr. Kramp: "Wat mij het meest dwars zit, is de manier waarop er met mensen is geschoven en gerommeld. De ethiek in de politiek ls weer eens ver te zoeken. De naam van Leiden krijgt weer een slechtere klank". ADVERTENTIE Hoofd administratieve dienst van Endegeest J. BEEKMAN OVERLEDEN OEGSTGEEST De heer J. Beek man, hoofd van de economische en administratieve dienst van het psy chiatrische ziekenhuis Endegeest, is zaterdagochtend geheel onverwacht in zyn woning in Oegstgeest overle den. De heer Beekman bereikte de leeftijd van 54 jaar. Voor hij in 1952 hoofd van de administratie van En degeest werd, was hij enkele jaren werkzaam bij de accountantsdienst van de gemeente Leiden. Op zondagmorgen 9 november j.l. 7 uur was ik aan de halte Leiden- Lcmmenschansweg om de trein van 7.05 naar Utrecht te nemen. Deze had door een stroomstoring een ver- ti aging van plm 10 minuten. Ik moest echter voor een ernstig ziektegeval in mijn familie (wat een sterfgeval werd» de Skandianvië-expres van 7.53 uit Utrecht halen, wat met die vertraging nooit zou lukken. Dit zei ik tegen de conducteur die mij be loofde alles te doen, wat hij kon. Telefonisch contact met Utrecht werd gemaakt en men was bereid de trein voor mij een paar minuten la ter te laten vertrekken!!! Ik begrijp best dat het in die vroege uren en op zendag betrekkelijk makkelijk te realiseren was, maar waar wij Hol landers geneigd zijn om zo snel te kankeren, wil ik in mijn geval graag hulde brengen aan de N.S. en in 't bijzonder aan de zo menselijk re agerende heren, die erbij betrokkken Mevrouw A. B. D. Groen-Seppelt Leliestr. 55 Leiden. Both m moiwi/F WOU 0BD00M Ml hWMMSOOflU. Oom Wim vergeet nooit Zet ze in de bloemen, Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 17' voorbeeldige arrangementen. verkrijgbaar. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 135, Den Haag. Bloemenmagazijn N HAARLEMMERSTRAAT 193 LEIDEN 071—123166 Prof. dr. A.A.H. Kassenaar: „Proberen medische faculteit van de grond te krijgen' Door Wim Wirtz 1972 LEIDEN Met de onafhankelijk heid van Suriname, die morgen ingaat, krijgt ook de Universiteit Weidse van Suriname de twijfelachtige faculteit status van volledige zelfstandig v°rm val heid. Voor het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek in Para maribo betekent dat een nieuwe situatie, die op z'n zachtst ge zegd niet probleemloos zal zijn. derzoek en onderwijs. Dat instituut dat Sur kwam er totaliteit gedragen. Hetgeen formeel betekent den wij, een faculteit zijn die gericht opleiding in Paramaribo gevestigd, dat de overheersende rol die de Leid se universiteit er tot dusver gespeeld heeft ,is geschrapt. op" de situatie preklinische opleiding hier gen ze na hun doctoraal naar Suriname. Nu is de gehele Kassenaar is het noodzake- moeten gaan werken. De lijk dat de opleiding j In de praktijk blijft er tussen de Suriname moeten worden afgestemd Suriname irsiteit Suriname evenwel ng bestaan, ook Suriname stelt, moeten de medische Daarom hebben wij altijd gezegd: die de gezondheidszorg "Het is daarbij be- pro red.) langrijk dacht ik dat Suriname zich nu op de gezondheidszorgstructuur heeft geworpen. Er is een algemene 'iculum (onderwijs- ziektekostenverzekering ingesteld; Maar is) voorlopig nog g-0ede doorbraak op dit punt hebben zitten echt waardoor je weet hoeveel In sommige kringen wordt er na melijk gevreesd voor het niveau van onderwijs en onderzoek, omdat men bang is dat het Suriname zeker de eerste tijd zal gaan ontbreken aan capabele docenten. Bovendien be staan er nogal wat verschillen van opvatting over wat de Surinaamse universiteitdie nu een juridische en een medische faculteit heeft en nog een sociaal-economische faculteit zal krijgen, moet worden. Dat laatste geldt met name voor de medische faculteit van de Suri naamse universiteit, die enkele ja ren geleden in samenwerking met de Leidse universiteit werd opgezet docenten naar het rijksgebiedsdeel blijven afvaardigen en zullen er ook Surinamers in Leiden tot docent kun nen worden opgeleid. Prof. dr. A.A. H. Kassenaar, decaan van de medi sche faculteit in Leiden, heeft dan ook wel hoop dat het allemaal nog goed zal komen met de medische trokken faculteit van Suriname. "Formeel", koming zegt hij, "lijkt het er misschien wel op dat we de hele zaak daar loslaten. Maar op het niveau van het werk hebben we nog steeds goede contac ten natuurlijk. Kijk, we zijn er toen mee begonnen en we weten dat we het werk niet af hebben. Daarom zullen we proberen daar een medi sche faculteit van de grond te krij nooit gehad, want in Suriname zeggen zewij moeten hier een klein Leiden hebben. Wij vinden dat dat voor een land met pakweg 300.000 inwoners niet mogelijk is". 'rij wel geheel door Leiden ste met draaiende wordt gehouden. Volge een overeenkomst uit 1966 verplicht te Leiden zich tot de leverantie van de nodige docenten en de totstandko ming van een Medisch Wetenschap- Prof Kassenaar, die zelf nauw be geweest bij de totstand- .u de "loskoppeling" van het Medisch Wetenschappelijk gekomen onder Pengel. Instituut in Suriname, doet eigenlijk niet anders dan de woorden herha len die de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, W.F. van Eer, uitsprak in het november nummer van Nuffic, het instituut van Nederlandse universiteiten en hogescholen voor internationale sa- verantwoord gewerkt menwerking. De heer Van Eer zei: "Het wordt een belachelijke zaak minder dan 400.000 men- volledige universiteit praktisch wat je kunt doen. Die gegevens moeten worden inge calculeerd m de medische opleiding. Maar dat moet je natuurlijk heel voorzichtig doen". Prof. Kassenaar gelooft dat terde ge rekening moet worden gehouden met de emoties in Suriname waar het de eigen universiteit betreft. "De kan ik hier verder studeren, dan universiteit", zegt hij, "is tot stand £en we nee". Een emotionele man, van wie je kunt denken wat je wilt, maar hij heeft natuurlijk wel veel tot stand gebracht in Suriname. Pengel nu heeft in één van z'n emotionele bui en uitgeroepen: jullie krijgen van mij e'm universiteit. Welnu, die uni versiteit kwam er". "Het gaat om de verhouding tus sen realiteit en emotie", vervolgt Kassenaar. "Als wij hier in Leiden de universiteit open zouden laten voor Surinaamse studenten, dan zou negentig procent hier gaan stu deren. Dat kan natuurlijk niet. Aan d»e andere kant zijn we ook niet zo streng dat we koste wat het kost iedere Surinamer weigeren. Als hier iemand komt en die zegt: m'n va der en moeder zijn terug gegaan, ik heb m'n doctoraal gen v wordt". Prof Kassenaar zegt het laat- nadruk, omdat dat op te zetten. Het kost ar de schoen ai teveel om drie faculteiten de medische ven te houden". al jaren het punt wringt: de status faculteit in Suriname. "Dat tijd een beetje gevoelige kwestie ge- le- Tot dusver was de medische op- pelijk Instituut, dat zich o.n Zighouden met wetenschappelijk i be- hebben namelijk meent de hoogleraar. "Wij leiding in Suriname gelijk geprobeerd duidelijk te maken den Sur Leiden. De eerste drie jaar de- studenten hun Haardstellen LEIDEN Zestien haardste- nen uit het bezit van het mu seum "De Lakenhal" zullen voor een bedrag van 150 gulden per stuk verkocht worden. De haardstenen zullen worden ge bruikt bij de restauratie van het kasteel Dever in Lisse. De opbrengst van de verkoop zal worden gestort in het fonds voor aankopen van de "Lakenhal" zo hebben B en W van Leiden be slist. Met de docentenopleiding voor Surinamers is inmiddels een be scheiden begin gemaakt. Er zijn twee Surinamers die al enige tijd in Leiden bezig zijn zich te specialise ren. "En godzijdank zijn dat sterk gemotiveerde mensen", zegt de hoogleraar. "Na hun opleiding gaan ze terug naar Suriname om daar aan de medische faculteit te doceren". Na de onafhankelijkheid. "Er zit dan natuurlijk een stuk vrijblij vendheid in voor de Leidse univer siteit", erkent Kassenaar. "Alles moet dan van Suriname komen. Maar wij zullen voorlopig blijven samenwerken. Alleen hebben we wel gesteld: aan een statussymbool wil len niet langer meedoen". Prof. dr. A. A. H. Kassenaar gevoelige kwestie

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3