verandering op stapel weer aan het werk I Spanje eind februari uit de Sahara IT o c? 'VREDESVLUCHT' OP DE COMOREN ZONDER SUCCES Ford vaardigt Rockefeller af naar begrafenis Franco in vogelvlucht SHflBE) in vogelvlucht rirSieuw compromis in Lissabon op militair gezag SACHAROW BEREID TOT BEWAKING 'ERDAG 22 NOVEMBER 1975 BUITENLAND andenheeft daar al" gen voor zijn vroegere steun aan de overdragen aan de Jemaa. Intussen 'öoor Algerije bewapende onafhanke- zullen Marokko en Mauretanië ieder AT (AP) ing heeft het akkoord tussen tijd op aangedrongen. Rkko, Spanje en Mauretanië i Tekomst bliceerd. Jtkkoord dat op 14 november in werd ondertekend en door fije niet wordt erkend, werd Marokko gepubliceerd als een •orpartijen verklaring. Het Het akkoord erkent echter het recht lij kheidsbe weging Polisario, het akkoord het volgende te verkla- over In het akkoord werd niets assistent-gouverneur benoem e om de Spaanse gouverneur te helpen bij het bestuur over het gebied. „Het standpunt van de Sahara- bevolking, zoals dat wordt vertegen woordigd door de Jemaa (de de Spaanse Sahara) zal iets gezegd eerder akkoord tussen Ma- Mauretanië over de verde- De overeenkomst houdt, zonder het het mineraal ryke gebied direct zo te stellen, in dat de Jemaa gevraagd wordt haar goedkeuring te •ling tussen deze twee landen, noch werd r officiële bevestiging dat de worden gerespecteerd". De president regeringen hebben besloten geen 'EELTpndum te houden onder de on- de Sahara. de Marokkaanse hechten aan de verdeling van de Sa- ;r 50.000 inwoners van de rnse Sahara. Algerije, gesteund c de Sowjet-Unie en de andere de Jemaa, een vertegenwoordi ging van stamhoofden, kwam deze Volgens de overeenkomst zal Spanje eindigen Agadir om in het open- r te betuigen aan koning :n om vergiffenis te februari 1976 definitief haar heid eind februari geschieden. Ma de Sahara beëindigen, rokkaanse functionarissen zeiden dat i goed als geen oppositie van de Het land zal dan de soevereiniteit Jemaa is tegen de verdeling van het gebied. Deze verdeling zal moeten geschie den in overeenstemming met de oude feodale banden die Marokko met dit gebied heeft, en die onlangs nog door het Internationale Gerechtshof in Den Haag zijn erkend. Het Marokkaans-Mauretanisch ak koord voorziet in een scheidingslijn die diagonaal door de Sahara loopt, van noord-oost naar zuid-west. Ma rokko verkrijgt bij deze scheiding het grootste deel van de Atlantische kust en de enorme fosfaatmijnen bij Bu Craa. 28 n 3° "iaa,s- ~n d "g j^ÉSÉÉBSABON (Reuter/UPI) De militaire leiders van Portugal Portugal j^/Sjoben gisteravond een veroordeling uitgesproken over de ig i8U-i9akingsactie" van de regering-Azevedo- De revolutionaire cou".d heeft premier Azevedo opdracht gegeven zijn ministers ™^™oe te bewegen weer aan het werk te gaan. Daarnaast rnoe- spoedig besprekingen worden begonnen om de samenstel- 22 n£ van ^gering te wijzigen. Om de regering tegemoet te 3 dflien besloot de raad wel om generaal Saraiva de Carvalho te 4- ;heffen van zijn funktie als bevelhebber van het militaire trict Lissabon. besluiten van de revolutionaire Soldaten en onder-officieren van worden in Lissabon gezien als de parachutistenbasis Tantos zyn compromis-voorstel om uit de gisteren openlijk aan het muiten ge- te geraken. De alge- slagen tegen de militaire leiding. Zij verwachting bestaat dat noch hebben het commando van de basis ikse noch de rechtse groepe- overgenomen van de officieren die i in Portugal met de voorstel- vrijwillig zijn vertrokken, vi'eden zullen zijn. De socialis- i de centrum-linkse volksdemo- De rebellerende parachutisten heb- i hebben spoedbij eenkomsten ben besloten dat zij gefón gehoor zul- Jekondigd om de door de mili- ]en geven aan de bevelen van hun voorgestelde oplossing te be- commandant generaal Morais Silva. n. Er zijn aanwijzingen dat de communisten de derde en Dat betekent in de eerste plaats dat ïste partij in de coalitie-rege- Zjj hun gedwongen verlof waartoe Azevedo een dergelijke bij- gil va had besloten zullen negeren. 'F, comst zullen houden. '-é an \n n Verder verzetten zij zich tegen het eewel de regering Azevedo met besluit van de generaal om de uit expliciete garanties heeft gekre- Angola teruggekeerde parachutisten waarom ze heeft gevraagd, mag als reserve achter de hand te hou wer enkele punten niet ontevre- den. Zij hebben hun Angolese colle- zijn. De president en de revolu- ga's gevraagd zich bij hen te voegen aire raad hebben weerstand ge- en de bevelen van Silva naast zich in de linkse druk om de re- neer te leggen. Volgens onbevestig- g zonder meer te ontslaan. De de berichten zou een aantal soldaten heeft erkend dat de politieke de basis zijn ontvlucht om zich bij .illen in Portugal moeten worden hun officieren te voegen. Deze heb- 'lost via besprekingen tussen de ben zich hergegroepeerd in de buurt ,ijen, en niet door militaire con- van Sintra. itatie of door demonstratief de at op te gaan. Generaal De Car- jn Oporto, het centrum van anti- <o is in ieder geval van een van communistische betogingen in het belangrijkste functies ontheven. noorden van Portugal, zijn gisteren _J adsrzijds wordt in bepaalde krin- twee bomaanslagen ook al gesproken van ernstige ;essies aan revolutionair-links. Het kantoor van de pro-c wflst erop dat de revolutionaire nistische Vollcsdemooratische een nieuwe injectie schijnt te MORONI (UPI) De regering van de Comoren, een eilanden groep tussen Madagascar en Mo zambique, heeft vijftig ongewa pende burgers per vliegtuig naar het dissidente eiland Mayotte ge stuurd en hulp van de Verenigde Naties gevraagd „om bloedver gieten te voorkomen". Uit berichten van Mayotte kan worden geconcludeerd dat de „in vasie" geen succes is. Het conflict spruit voort uit de weigering van Mayotte toe te tre den tot de nieuwe federatie van de Comoren. In 1974 besloot de bevolking van de eilanden bij re ferendum zich van Frankrijk los te maken en zelfstandig te wor den, behalve Mayotte, dat ver krieken van de dag vijftig onge wapende burgers uit het vlieg tuig op het vliegveld van Tzaoud- zi. Zy werden aangevoerd door Ali Soilih, lid van de nieuwe na tionale uitvoerende raad of re gering van de Comoren. De Franse militairen gebruikten geen wapens tegen hen, maar vol gens plaatselijke autoriteiten heb ben zy de ongewenste gasten „min of meer in hechtenis" genomen. Soilih verklaarde dat hij naar Mayotte was gekomen om te trachten het eiland te overreden zich bij de rest van de federatie te voegen. Het staatshoofd van de Como ren, Mohammed Jaffar, heeft een boodschap aan de Verenigde Na koos bij Frankrijk te blijven. Toen de Comoren zich in juli van dit jaar vrij onverwacht onafhanke lijk verklaarden (de afspraak met Frankrijk waa dat dit pas eind 1975 zou gebeuren) verzocht Ma yotte om Franse protectie. Er is een Frans detachement op het eiland gelegerd. In berichten van Mayotte wordt gezegd dat een poging om met een tweede vliegtuig gewapende militairen op het eiland te bren gen is mislukt doordat na de aankomst van de ongewapende voorhoede bewoners van Mayotte naar het vliegveld waren gegaan en de landingsbanen hadden bezet waardoor het tweede toestel niet kon landen. In het kader van de „vredes- vlucht" stapten gisteren bij het ties gericht waarin hij op de vol kerenorganisatie een beroep doet „het volk van de Comoren te steunen by zijn rechtvaardige strijd voor de bescherming van zijn territoriale onschendbaar heid". Hij eiste het onmiddellijke vertrek van alle Franse troeepen. De Comoren zijn sinds 12 novem ber lid van de Verenigde Nëaties. De Comoren worden geregeerd door een driemanschap bestaande uit prins Said Mohammed Jaf far (president), Ali Soilih en Said Bacar Touqui, leider van de de mocratische volksvergaderings partij. Het driemanschap is aan de macht sinds begin augustus, nadat zonder bloedvergieten een einde was gemaakt aan het be wind van president Achmed Ab- dallah. Als u 65+ bent, wordt 'n bioscoopje pikken nog aantrekkelijkec Met; PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1,december. Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50.Wilt u meer informatie? Vraag 't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier Biljarten De Belg Steylaerts heeft gisteravond in Amersfoort tijdens de Europese kampioenschappen kunst stoten een opmerkelijke prestatie ge leverd. Van de zestien figuren miste hij er slechts één. Na twee ronden heeftx» Steylaerts de leiding. Autosport De grote prijs van Nederland voor Formule I-wagens zal volgend seizoen op zondag 29 augustus op Zandvoort worden ge houden. Unie, de UDP, was mikpunt de aanslagen. De andere bom kwam tot ontploffing bij een auto van een gezin waarvï militairen. Boven- kend staat als en geven aan het plan voor ae üders- en wijkraden, hetgeen op- iw slecht zal vallen bij de gema- e politici i wordt de verwezenlijking van dit i geplaatst onder de „h>rgste lei- Er vielen van generaal De Carvalho, die hoofd van de Copcon blijft, en rmee zijn positte alleen maar ver- kt ziet. Een andere concessie aan s acht men het opnieuw tot le- wekken van de „vijfde divisie'" linkse activist. slachtoffer; Vaak typisch zuidelijke emotionele taferelen speelden zich af tijdens het défilé langs de baar van Franco. Deze Spanjaard knielde en spreidde zijn armen wijd uit in een laatste groet aan de caudillo, die hij gezien de enorme belangstelling met miljoenen landgenoten wilde delen. .propaganda-afdeling die onder kritiek stond van de gematigde ;ers militairen door haar ban- ijjjjfmet de communistische partij en SS groep rond oud-premier Vaco JHfiSicalves. [BRINK Luchlverwarming /[S Uw installateur: LUCOTHERM B.V. - ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 MADRID/WASHINGTON/LONDEN (AP/Reuter) Prins Juan Carlos, die vandaag is beëdigd als koning nieuw staatshoofd niet woensdag, ma: een plechtige Te Deum' mis worden ingehuldigd, zo is van officiële zijde staan van de 550 afgevaardigden in Madrid meegedeeld. De maatregel zou zijn genomen hoge buitenlandse gasten beter getroffen. Dit geschiedt ten alië heeft weinig reden om trots lijn op een nieuw wereldrecord; ie eerste helft van dit jaar gin- bijbedoeling. Want de CPI, de Itali aanse communistische partij, die bij de verkiezingen van juni j.l. niet niet minder :s ekuren verloren door stakingsac- van kortere of langere duur. Sta- ginds een ware volksziekte 120 miljoen minder dan 33Si wist te behalen, poogt zich door der gelijke uitlatingen te presenteren als een ordelievende groepering, al den 'waarbij dan ook nog het zijn vele Italianen allerminst ver- groeiende „assenteismo" op- geten, dat de communisten jarenlang ontwikkeling, hetgeen evenzo het ge val is bij de socialisten, die bevreesd zijn als partij te worden leeggezo gen als de communisten aan de re gering gaan deelnemen. field moet worden: thuisblijven de gangmaker der een steekhoudend motief, acties zijn geweest. Wie V'ig niet alle stakingen genieten rigens de instemming van de mei)onden; vaak gaat het om ei- machtig optreden van linkse act- peren. Welke dwaze vormen die cingsacties soms aannemen, blijkt gegevens over Alfasud, een splin- allerlei stakings- Bij de debatten ontwikkeling in Italië speelt ook de overweging een rol, dat die verleden steeds gekenmerkt linkse katholieken en de socialisten, dan zou dat wel eens gevolgen kun nen hebben voor de landen in Oost- Europa. Zo'n samenwerking zou de politieke daar opgevat kunnen worden als voorbeeld en de hegemonie van het de communistische partijen in het door Oostblok kunnen aantasten. Intus- •zaken van die stakingsneiging zoekt, komt, met name voor het zui den, enerzijds terecht bij de onvol doende sociale maatregelen en de corruptie in allerlei vorm, die dit gebied zo lang geteisterd hebben, en anderzijds bij de al te haastige 51 lieuwe autofabriek in 't zuiden, industrialisering onder staatsleiding, als staatsbedrijf ter bevordering waardoor, in een sterk-agrarische de werkgelegenheid, onder bijna omgeving, vele grote industrieën tot bolwerken van communisme zijn ge- Ofschoon de CPI met haar weinig minder stemmen wist te dan de christen-democra ten, die sinds 1948 de politiek be heerst hebben, geloven velen toch niet, dat zij spoedig regeringsver antwoordelijkheid wil aanvaarden. In de verwachting daardoor meer ge respecteerd en tenslotte geaccepteerd te zullen worden, beperken de com munisten zich tot verrassende uit spraken, zoals de mededeling, dat zij niet voor uittreden uit de NAVO zijn en dat zij het oneens zijn met de communistische greep naar de macht in Portugal. De leiding zou aansturen op een "compromesso sto- rico" (historisch compromis), be staande uit samenwerking met de christen-democraten. Maar aan die zijde voelt men niet veel voor zo'n de bred'e steun partijen, inplaats van het landbe- stuur door één partij met een staat te stellen hun reis naar Madrid Franco's begrafenis, maar president voor te bereiden. Valery Giscard d'Estaing woont de In het paleis van de Cortes (parle- plechtigheden by op donderdag. Pre- Spanje, zal ment) werden gisteren de voorberei- sident Giscard gaat naar Madrid ter donderdag met dingen voor de beëdigingsceremonie onderstreping van Frankrijk's ver- •- langen het Spanje van na Franco n weer binnen Europa te krijgen, zo de Cortes en van de Kroonraad, die zeiden functionarissen in Parijs. 17 leden telt. Mitterand, secretaris-generaal van Talrijke landen zenden, voorzover de socialistische partij, is het met het gisteravond bekend was, slechts figu- besluit van de president niet eens. ren van het tweede of derde politieke In een reactie noemde hl) Giscards echelon naar de begrafenis van het reis naar Spanje „prematuur en on overleden Spaanse staatshoofd mor- voorzichtig". gen in het „dal der gevallenen" ten Voor het Verenigde Koninkrijk gaat noorden van Madrid. Naar „troonsbestijging", donderdag, gaan voor een deel regeringsleiders. De Verenigde Staten maken de uit zondering en laten zich zowel bij de Juan Carlos' inhuldiging, begrafenis morgen als bij de ont- België, Nederland, Zwitserland en vangst door de nieuwe koning op 27 Oostenrijk laten zich op beide plech- vertegenwoordigen door tigheden vertegenwoordigen door vice-president Nelson Rockefeller die kun in Madrid geacccrediteerde am- vergezeld zal zijn van zijn echtge- bassadeurs en voor het Vaticaan zal note. in beide gevallen de apostolisch nun- Voor de Duitse Bondsrepubliek zal tius, aartsbisschop Luigi Dadaglio, minister van Landbouw Josef Ertl de aanwezig zijn. ter aardebestelllng bijwonen, maar Uït de landen uit het Midden-Oosten president Walter Scheel gaat naar komen voor Jordanië koning Hoes- de troonsbestijging. sein, uit Egypte vice-premier Hafis FLORENCE (UPI) De „dissidente" Russische natuur kundige Andrei Sacharow zou in een bewaking toestemmen, in dien de Sowjet-autoriteiten hem naar Oslo laten gaan om de Nobelprijs voor de vrede te ont vangen. Dit heeft zyn vrouw in Florence gezegd. Yelena Sacharow, in Italië voor een oogoperatie, verklaarde dat haar echtgenoot haar in een telefoongesprek had verteld „strenge voorwaarden" te wil len aanvaarden in ruil voor toe stemming voor een reis naar Oslo. groot zegelbewaarder lord Shepherd naar de begrafenis en hij zal samen met een nog niet genoemd lid van de koninklijke familie aanwezig zyn by niet zo gemakkelijk als het lijkt. Want zou de Italiaanse partij de macht dalen me, stremden als de •erscheidene sen heeft het Kremlin niet geaar- pe Franse regering zendt minister Ghanem en uit Tunesië minister zeld, Defensie Yvon Bourges Buitenlandse Zaken Habib Chatti. procenten, meraden aan te bevelen hun 33 pet. Ook Berlinguer, de communisten- als "politieke meerderheid" op te leider, zou niet van die traditie wil- vatten. En dat heeft de CPI in een len afwijken. En daarbij komt, zo- moeilijk parket gebracht: moeten de New York Times zij de "adviezen" het Kremlin omstadigheden arbeid aft aan 16.000 man. Toch zyn er andelijks zo'n 150 "spontane" sta gsacties. Enkele tientallen werk- aers zijn in staat de gehele pro- Etie lam te leggen en dat deden in de eerste helft van dit jaar ook 836 maal. De gevolgen zijn ïpzalig, want de lust om te in teren is nagenoeg tot het nul- it gedaald, met alle kwalijke ge- gen vandien voor de toekomst Italië's bedrijfsleven Zonder over jving kan gezegd worden, dat die .eloze stakingsdrift het normale ictioneren van het Italiaanse inbare leven ernstig ondermijnt, eer zelfs, dat in leidende com- jnistische klingen stemmen op- in, die pleiten voor een stakings bod voor bijv. de spoorwegen. Nu ™:ft dat van die zijde een duidelijke onderstreepte, dat Italië een Wes- afwijzen of juist aanvaarden? In terse mogendheid is, ntet alleen qua beide gevallen kan dat alleen maar instelling, maar ook door haar han- nadelig zijn, omdat zij dan of de dalsbetrekkingen en buitenlandse oude kern of de nieuwe aanwas van investeringen, door de aanwezigheid zich vervreemden, van het Vaticaan en de nog altijd grote invloed van de kerk. Deze en dergelijke matigende factoren kun nen toch bij velen niet de onge rustheid wegnemen over vragen als: hoe staan de communisten tegen over vrijheid en democratie en hoeverre zijn zij afhankelijk vi Kremlin? Berlinguer heeft tot toe geen al te duidelijk antwoord Het ontbreekt dan ook niet aan allerlei tegenstrij dige uitspraken in de gelederen van Berlinguer. Eén ding is zeker: over de werkelijke bedoelingen van het Kremlin en over de praktijk van de "leer" achter het ijzeren gordijn wordt zo systematisch gezwegen, 't dat de Joegoslaven hun partijgeno ot ten op een congres in Rome daar- scherp onderhielden. Ber- Al vanaf 48 gulden per maandbent u in 1976 uitgebreid verzekerd tegen ziektekosten. Zonder misleidend eigen risiko. zonder andere adders onder het gras. Bel voor alle inlichtingen 0171919331, of stuur een enveloppe met uw naam en adres, zonder postzegel,naar antwoordnummer 1 inNoordwiik. op deze belangrijke vragen gegeven linguer zoekt nu zijn kracht in of met de ene hand teruggenomen aanhoudende uitvallen tegen "de wat hij met de andere gaf. Betekent crisis van het kapitalisme". Maar, die vaagheid van het ogenblik, dat zoals Fischer in de "Frankfurter hij zich in de toekomst zal onder werpen aan de voorschriften van het Kremlin of juist, dat hij en de zijnen zich meer Italiaans dan communistisch zullen tonen? Voor het Kremlin liggen de zaken ook Allgemeine Zeitung" schreef, dat verandert toch weinig aan het feit, dat de Italiaanse communisten voor een onoplosbaar dilemma schijnen te staan tussen Moskou en Italië. RL Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Uw financiële pijnstiller Hoofdkantoor Gooweg 51 te Noordwij k Hereniging van Vietnam BANGKOK (AP) Noord- en Zuid-Vietnam zyn overeengekomen dat de twee regeringen spoedig zul len samengaan als begin van een nationale hereniging op elk gebied, zo is door radio Saigon meegedeeld. In de uitzending, opgevangen in Bangkok, werd gezegd dat op een conferentie tussen vertegenwoordi gers van beide landen overeen was gekomen in de eerste helft van 1976 verkiezingen te houden voor een nieuwe gezamenlijke regering. Die regering zal als uitgangspunten vrij heid en socialisme hebben. In de uitzending werd geen datum ge noemd. „De conferentie stemde geheel in met het voorstel verkiezingen te hou den voor een nationale assemblee", aldus de radio. „De nationale assem blee zal een regering benoemen voor bet herenigde Vietnam. EIS TEGEN GUILLAUME 15 JAAR DUSSELDORP (Reuter) De openbare aanklager bij het proces tegen Günther Guillaume dat in Düsseldorp wordt gehouden heeft een gevangenisstraf van vijftien Jaar te gen de meester-spion geëist Guillaume werd in april 1974 ge arresteerd. Hij was toen naaste me dewerker van Willy Brandt die later naai- aanleiding daarvan ontslag nam als bondskanselier en de volledige verantwoordelijkheid voor de affaire op zich nam. Tegen Christel Guillaume werd een straf van tien Jaar geëist. Zij zou haar man bij zijn spionageactl- viteit hebben geholpen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9