Prijzen borrel aan banden Con tactlenzen medische zaak Ferrier president Suriname Buitenom Binnendoor Lubbers wil regels TANKS UIT ZWITSERLAND Burgemeester Geleen: afbreken wijk bij DSM is onmogelijk Katja n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor weerstand EittLmu zz DEN HAAG (SP) De prijzen van sterke drank, die na een perbeten concurrentieslag steeds meer omlaag zijn gegaan, vorden aan banden gelegd. Minister Lubbers (Economische Zaken) wil het produktschap voor gedistilleerde dranken op sorte termijn de bevoegdheid geven regels op te stellen voor inimum-prijzen van sterke drank. In het bestuur van het produkt- :hap sprak men er zijn teleurstel- tig over uit dat de maatregel zo ng is uitgebleven, omdat al heel at kleine slijters ten onder zijn ge in. Volgens de heer Th. Hooij van slijtersorganisatie kan een invoe- Bouwbedrijf licht: 50 mau op straat UTRECHT (ANP) Het bouwbe- rijf "Basis Elementen Bouw (B.E.B. het Middenmeer gaat dicht. Be- oudens wat lopende orders komen lim 50 werknemers daardoor Dnder werk te zitten. Dit heeft districtsbestuur C. van 'liet van de Hout- en Bouwbond IKV gistermiddag desgevraagd mee- edeeld. Volgens hem zijn eventue- f kandidaten om de onderneming ver te nemen, de afgelopen weken fgeschrikt door de ontwikkelingen ondom het bouwbedrijf Holborn in <elystad. "Men ziet er geen heil n", aldus de districtsbestuurder. BEB is ongeveer drie jaar gele ien begonnen met het introduceren ran een nieuw bouwsysteem, waar- ip octrooi was verleend. De aan- oopkosten waren echter dermate loog, dat de eigenaar het niet heeft tunnen bolwerken, aldus de heer fan Vliet. Surinaamse vlag goedgekeurd PARAMARIBO (ANP) De Sta- ien van Suriname hebben gister- niddag rijdens hun laatste openba re vergadering voor de onafhanke lijkheid met algemene stemmen het 3oor de regering ingediende ontwerp roor een vlag van de republiek Suri name goedgekeurd. De Surinaamse vlag, waarvan feeds duizenden exemplaren in Ne derland zijn gemaakt, ziet er als volgt uit: vijf horizontale balken in de kleuren groen, wit, rood, wit en groen met in het midden een gele ster. De oppositie had oorspronkelijk bezwa ren tegen dit ontwerp, omdat haar bartijkleur oranje niet was opge nomen en de kleuren van de rege ringspartijen wel. Na een persoonlijk gesprek in de ochtenduren tussen de leiders van de oppositie (VHP) en de regerings coalitie NPK, kwamen beide par tijen een compromis overeen. Het ontwerp van de vlag zou blijven zo als het was, maar in het begeleidend schrijven wordt opgenomen dat het lood van de middelste balk een com binatie is van karmijnrood en oranje. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Hazekamp van Economische Zaken heeft de gemeente Den Haag toestemming gegeven een casimo- in de residentie te vestigen. De speel zaal zal komen in het Kurhaus in Scheveningen. Na Zandvoort en Val kenburg is Den Haag de derde plaats in Nederland die met een ca sino mag starten. ADVERTENTIE ring van een bodemprijs voor sterke drank een sanering onder dte slijters niet meer voorkomen. Op zijn ver zoek heeft het produktschap een tele gram aan het kabinet gestuurd, waarin om aandacht wordt gevraagd voor de noodsituatie die nu heerst. Men vreest dat de komende accijns verhoging die situatie alUen maar verslechterd. Door de moordende con currentie zouden kleine slijters ge dwongen zijn de verhoging niet in de prijs door te berekenen. Bovendien vreest men volgend jaar een scherpe teruggang. Door de prijzenoorlog hebben de mensen meer drank inge kocht dan ze dit jaar nog op kun nen. Dat moet straks wel leiden toe een tijdelijke stilstand in de verkoop, zo vreesde voorzitter mr. K. A. M. Bastiaansen van het produktschap. Staatssecretaris Stemerdink van Defensie heeft gisteren van de Oerlikon-Contraves-fabriek in Zïirich de eerste van 100 geme chaniseerde 35 mm dubbelloops luchtdoelkanonnen op Leopard- onderstel overgenomen. De Hol landse Signaalapparaten fabriek levert voor deze "luchtdoeltanks" de radar apparatuur. Een in mid deleeuwse kledij gestoken helle baardier overhandigde de staats secretaris na het voorrijden van het geschut een oorkonde van de overdracht. Met de totale bestel ling is een bedrag van rond 600 miljoen gulden gemoeid. UTRECHT (ANP» Het Ne derlands Oogheelkundig Gezel schap (NOG», een organisatie van oogartsen, vindt het voorschrijven van contactlenzen een medische handeling, net zoals het voor schrijven van brillen dat is. De algehele gezondheidstoe stand van de patiënt speelt vol gens de oogartsen bij het voor schrijven van contactlenzen zelfs een belangrijker rol dan bij het voorschrijven van brillen. Zij vin den het onjuist, dat een niet-me- dicus contactlenzen kan voor- schrijvën. Volgens het NOG is het best mogelijk, dat bij mensen die met een bril of contactlenzen .nor maal" kunnen zien, ziekelijke af wijkingen kunnen bestaan van het inwendige gezichtsorgaan. Het is ervan overtuigd, dat Juist doordat een groot deel van alle brillen in Nederland door een oogarts wordt voorgeschreven, waarbij menig onvermoed ziekte beeld wordt ontdekt, het blinden- cijfer in Nederland relatief erg laag is. Als dergelijk preventief wer kend onderzoek wegvalt, aldus het NOG, moet rekening worden ge houden met „een toeneming van het aantal blinden in de orde van enkele tientallen per jaar". Het gaat daarbij vooral om de niet tijdige herkenning van glau- com (staar), tumoren, verande ringen aan de buitenzijde van het netvlies die kunnen leiden tot het loslaten van het netvlies en afwij kingen die verband houden met bepaalde ziekten, zoals diabetes. Verder is het volgens het NOG onduidelijk, wie verantwoordelijk is als een oogziekte door de con- tactlensdeskundige over het hoofd wordt gezien of als later zo'n ziekte ontstaat door het dragen van contactlenzen. GELEEN De suggestie van dr. Van Roou, commissaris van de ko ningin in Limburg, om de dicht bii de chemische complexen van DSM gelegen wijk Lindenheuvel in Ge leen af te breken, is volgens burge meester Elsenburg van Geleen een volstrekt onredelijk voorstel. Dr. Van Rooy deed het voorstel donderdag avond in een uitzending van het NOS-journaal. Volgens de burgemees ter van Geleen zou je dan ook de DSM kunnen afbreken. Gisteren re kende burgemeester Elsenburg voor dat met afbreken van de wijk Lin denheuvel, waar zo'n 5000 mensen wonen, zeker f 200 miljoen gemoeid zou zijn. Als oud-wethouder van Volkshuis vesting van Amsterdam weet burge meester Elsenburg uit ervaring wat het betekent woonbuurten af te bre ken. De Provinciale Planologische Dienst in Limburg heeft een jaar geleden al met het gemeentebestuur van Geleen overleg gepleegd over het mogelijk slopen van de wijk Lin denheuvel, zo bleek gisteren. Burgemeester Elsenburg heeft ook toen gezegd dit een onhaalbare zaak te achten, Wel is de burgemeester van Geleen voorstander van een ge leidelijke verbetering van de woon buurten langs de grens van DSM. Plannen tot vernieuwbouw zullen als het aan burgemeester Elsenburg ligt niet meer worden uitgevoerd. Wel zullen hier en daar langs de grens van DSM huizen tijdelijk worden opgeknapt om het proces van af braak niet al te abrupt te laten ver lopen. In de raadsvergadering van donderdagavond in Geleen werd al besloten 21 huizen in de wijk Linden- heuvel op te knappen. Noord-Brabant tegen nieuwe provinciewet EINDHOVEN (ANP) Provinci ale Staten van Noord-Brabant heeft gisteren een negatief advies uitge bracht over de ontwerpwet reorga nisatie binnenlands bestuur. Provin ciale Staten onderschrijft daarmee de mening van Gedeputeerde Staten dat de ontwerp-wet niet in proce dure moet worden gebracht. In Brabant is men van mening dat er, alvorens over de grootte en daarmee ook het aantal provincies beslist kan worden, eerst duidelijk heid moet komen over de taken die de nieuwe provincies zullen gaan vervullen. Provinciale Staten is met het college van GS eens dat een bestuurlijke reorganisatie voorafge gaan moet worden door een inven tarisatie en een grondige analyse van het totale takenpakket van de overheid. Arron: vertrouwen in politieke toekomst Lekkere drop van Langenbeig (16 variëteiten!) PARAMARIBO (ANP) De hui dige gouverneur van Suriname, dr. Johan Ferrier, zal op dinsdag 25 no vember worden beëdigd als de eer ste president van de Republiek Su riname. Dit verklaarde gisteren de Surinaamse minister -president Henck Arron tijdens een persbij eenkomst in Paramaribo ter gele genheid van Surinaamse aanstaande onafhankelijkheid. Arron verklaarde, dat de Neder landse ontwikkelingshulp - f 3,5 mil jard in de komende tien k vijftien jaar - "onder geen enkele voor waarde" - zal worden gebruikt voor de remigratie van Surinamers uit Nederland. "Vanuit de Surinaamse ambassade in Den Haag zullen we wel een gericht remigratieprogram ma starten", aldus de premier. De Surinamer in Nederland zal immers altijd gast blijven. Hij moet het in Suriname maken". Arron zei voorts, dat iedere Surinamer in Su riname "aan een stuk brood kan ko men", maar hij waarschuwde de terugkerende Surinamers niet de verwachting te hebben dat in Su riname dezelfde omstandigheden be staan als in Nederland. "Dat is ook helemaal niet nodig", vindt Arron. „Hoe meer je wilt overnemen van een ontwikkeld land, hoe langer je afhankelijk blijft", aldus de Suri naamse regeringsleider, die zei dat zijn land zich in de Verenigde Na ties en daarbuiten zal aansluiten bij de groep van zgn. Derde Wereld lan den. "Wij hebben geen andere keus". Arron raadde de Surinamers in Ne derland en elders op de wereld aan zo snel mogelijk terug te komen. "Anders zullen zij de boot missen. Wij zullen aan de ontwikkeling van ons land beginnen desnoods met hulp van anderen dan Surinamers". De Surinaamse premier zei voorts vertrouwen te hebben in de politie ke toekomst van het land. "Sinds de afgelopen dagen is tussen de po litieke partijen een vertrouwensba sis geschapen die mij doet geloven dat de partijen elkaar meer dan tot nu toe op rationele gronden zullen bestrijden", aldus Arron. die na de onafhankelijkheid evens minister van Buitenlandse Zaken en (voor lopig) van Defensie zal zijn. Behal ve het premierschap, heeft Arron momenteel ook de portefeuille van Financiën onder zijn hoede. "Bin nen het kabinet wordt nu bekeken hoe wij d'e taken zullen verdelen", zei hij. IJshockey De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden om de Coupe de Nationale Nederlanden zijn: AmsterdamDen Bosch 132; HIJSHeerenveen 7lTilburg CPL 10—1. Tennis Tom Okker bereikte gis teren in Graz de tweede ronde van het international indoor-toernooi. Hij versloeg de Tsjech Kodes in drie sets. Wielrennen Na de vijfde nacht van de Zesdaagse van Minister heb ben de Westduitser Kemper en Hem- pel de leiding. Het koppel Pijnen/ Harritz staat derde. De viering van de onafhan kelijkheid van Suriname is gister avond in de Bijlmermeer te Am sterdam begonnen met een fees telijke bijenkomst, georganiseerd door het Surinaams Jongeren Centrum "Kivakoe" en de be heersraad van het aanloopcen- trum. Op de foto een moment tijdens de toneelvoorstelling in het centrum. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bloemetje in zo'n Amsterdamse nering voor de snelle trendy jongen^ met de Alfa Romeos onder de kont en de Jameson number ten (zonder ijs) in de hand een pak uitzoeken. rende omroepverenigingen roept het Nederlandse volk op om mas saal een bloemetje te sturen aan begroet en er klinkt godzijdank geen achtergrondmuziek van Pe deze of gene die men al jaren lang heeft verwaarloosd: voor de vergeten groepen dus in de maal- is ook hier het neon kwistig te gen net plafond geplakt. Dus moet je wel naar buiten en naar keer. Als je dan ook nog met nou precies te pakken nebt. Zo hulde ik me in een redelijke oud- bent geweest voor een vergeten medemens, ding je mee naar een paar vette prijzen, waaronder de kleurentelevisie, die als klapstuk fit, waarvan ik vermoedde dat het een cognac-kleurig aanschijn had. Buiten voor de deur - het regende ook nog - bleek het ech ter paai-s te zijn. Omdat ik vind toebehoren" van vroegere gene raties reeds lang heeft vervan gen. Nu ia het alleen maar zaak om snel zo'n verontachtzaamde oud tante uit de prut te vissen en haar met een tuil chrysanthen of herfstasters je genegenheid voor haar terdege in te prenten en wie-weet kijk je de volgende keer dan wel in kleur naar "Losse groeven". Te hopen is dan natuurlijk wel dat de goedgeefsheid niet epide- misch blijkt. Eigenlijk zou het beste zijn dat ik de enige was die mijn oudtante zou verwen nen. Dan was ik tenminste zeker van de kleurenontvanger. U moest schakering van het kleurenpalet met verve en doorzettingsvermo gen vermag te dragen, rende ik razendsnel weer naar binnen en naar 't kleedhokje, dat intussen bezet bleek te zijn door 'n modieu ze heer die kort tevoren het pand had betreden, gehuld in een oi-anjekleurige lederen jas die schier tot de enkels reikte. Met het geld dat het kledingstuk ge kost had, zou een gezin met vier kindei-en twee maanden kunnen zonnen in Bermuda en dan had de au pair ook nog meegekund. Maar daarmee had ik nog geen pak. Intussen, wel een tweede glas aherry. dus maar niet meedoen. Het kwade Kostuum (2) Dat mogen uitzoeken en de re- Blijkens een commentaar in het "Reformatorisch Dagblad" gaat onze koningin voor in het kwade. Het blad is gramstorig over de keuze-, pas- en koopgedrag na tuurlijk wel enige consequenties. Als je hetzelf moet betalen slaat je het klamme zweet meestal uit dat president Nyerere van Tan zania volgende week aan ons land brengt. Nyere blijft drie dagen en komt morgenmiddag aan. De ko tonnen kaartje aan de mouw, naast allerlei belachelijke infor- f.natie over maat, borstomvang, taille, nekbreedte en halslengte ningin. prins Bernhard en nog een aantal hoogwaardigheidsbe kleders zullen aanwezig zijn op ook nog eens de prijs ontwaart. Je blijkt dan toch weer uitgere- Soesterberg ter begroeting. "Zo wordt", aldus het blad, "de dag des Heeren ontheiligd en ge rek te hebben getrokken. Als het echter allemaal van de bruikt voor vliegreizen en fees telijke ontvangsten, waarvan toch week in Amsterdam, is het proces omgekeerd. Er hangt een sympa- noodzakelijk op zondag moeten maatjes 48. De prijs blijkt echter leed over? Ja, wie begrijpt nog waar het om gaat wanneer tegen dat misbruik van de zondag ge maal de omroepbijdrage van een kleurenkijker. Dat valt tegen. protesteerd wordt? Zo'n protest roept in brede kring alleen maar bevreemding op en is aanleiding tot spotternij. Toch is dat geen rek weer in. Viérmaal de om roepbijdrage is toch wel het minste. Principes zijn er om be- reden om het protest achterwege te laten. Het bewijst alleen maar dat wij als volk wel heel erg ver weg zijn. Onze overheid, onze koningin en onze ministex-s gaan daarbij voor in het kwade. Een mens zondigt echter nooit onge straft, zeker niet in een land als het onze, waar het licht van Gods Woord zo duidelijk geschenen heeft". Het opmerkelijke van dit com- mentaarfi*agment is de volstrekte Kostuum (3) Komende maandag is het kos tuum klaar. De coupeur die zich netjes kwam vooiirtellen bekeek zorgelijk de linkerschouder-partij en mompelde iets over een schrij nend kruis dat ik hier kiesheids halve maar weglaat. Bekrijt en bespeld en met ingehouden buik rust en zekerheid, waarmee de toorn wordt losgelaten. Die van zelfsprekendheid voert ook de minder in de calvinistische or thodoxie onderlegde lezer mee naar de conclusies die te harder aankomen, omdat de bevolkings groep, waarin het Reformatorisch Dagblad wortelt, juist het gezag beschouwt, als van God gegeven. Elke andere krant, van welke po- spieren om het fysiek verval enigszins te camoufleren, moest ik machteloos toezien, hoe aan de andere zijde van de zaak ie mand mijn tweede glaasje sherry stond op te drinken. Er komt heel wat kijken bij zo'n t.v.-programma. Huisje zou zich er wel voor wachten om het onschendbare staatshoofd van "voorgaan in het kwaad" te be tichten. Wanneer echter de 'doel groep' klein en gesloten is, gelden andere maatstaven: het gaat om deelhebbers aan een subcultuur, om gelijkgestemden en om zwaar doortimmerde verontwaardiging. Het is weer ""eens een goed voor beeld van wat dit land zo aardig maakt. Zoals het omroepbestel, de open brieven met namen van linkse intellectuelen, de KNVB, het politieke partijstelsel, andere voorbeelden zijn. Maar president Nyerere zal wel Toen ik mij recentelijk langs de Afsluitdijk bewoog, op zondag avond na een bezoek aan een be vriend echtpaar in hun tweede huisje in Hitsum of daaromtrent, bedacht ik mij dat zo'n blad als "Hollands Diep" zeker niet naar de onderwerpen hoeft te zoeken. De discussie tussen Carmiggelt en Reve met als inzet vermaak en verdriet rond de bottle was een goede start; bovendien goed voor twee afleveringen. Aardig zou zijn om een gerenommeerd paar bel- letristen aan het woord te laten over hun tweede huisje, ver van de bewoonde wereld en de water- dat allemaal haai-fijn uit te leg gen. vooral veel intellectuelen en kunstenaai-s zich opleggen. Flits in "Onder Professoren" van Wil lem Frederik Hermans. U moest dat maar eens aan Sinterklaas Toen de transistorradio naast vragen. Met vrouw en kind verbleef ik in om zeven uur meldde dat hij toch dood was (radio Madrid stoorde ontvangen door het echtpaar en Hilversum al met het treurige Andante uit Éeethovens derde, ik voren waren gearriveerd en zich de beerenburger reeds duchtig mijn eei*ste flits, een gedachte kun je het nauwelijks noemen: een tikje serieus genomen wilt worden door Mischa de Vreede avondbladen. Dat hebben de Volkskrant en De Telegraaf van- moi'gen mooi niet meer kunnen bruine troep hebben staan. De plafonds en andere ingewan den van het huisje zijn van hout. De flits die daar meteen en zo mogelijk nog bliksemender op zich tot een koor, waar Karlheinz Stockhausen alleen nog maar de en Civijff zaterdag meedoen te gen Italië, want die Spaanse voet moet componeren. Als zich aan de kim een eenzame autochtoon zijn hei-sens laten om dit week einde de competitie te laten door- om op tijd aan de raampjes te staan om hem uitbundig toe te nog iets feestelijks. En om de beurt heeft :nen dienst Kostuum (1) Omdat ik binnenkort op de t.v. verschijn, mocht ik van de week sche toilet. Dat bedacht ik me allemaal op de Afsluitdijk. En ik had er alle tijd voor. want de file was nog lang niet opgelost. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7