„Er is nu basis nodig voor cultureel beleid" 'Geen breuk met college' LEZERS SCHRIJVEN U0®(SOQ MILJOEN VOOR MUSEUM Nieuwe voorzitter Culturele Raad: verstopte afvoer? ff KONTAKTLENZEN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1975 LEIDEN Door Ton van Brussel LEIDEN "Als niet binnen een Jaar de reorganisatie van het Leidse culturele leven en met na me van de Culturele Raad wordt uitgevoerd, zie ik geen andere mogelijkheid dan tot opheffing van de Culturele Raad over te gaan. Er moet nu eindelijk door de gemeenteraad een lijn worden aangegeven, die als basis kan die nen voor een cultuurbeleid in de toekomst. Dat is een moeilijke zaak, omdat in de gemeenteraad eigenlijk niemand als deskundige op het gebied van cultuur be schouwd kan worden. Op het ter rein van de volksgezondheid zit ten we met hetzelfde probleem." In een gesprek met de nieuwe voorzitter van de Culturele Raad (CR) het gemeenteraadslid A. Hóppener (PvdA), moet voortdurend worden opgelet dat de vraag, die volgens afspraak centraal zou staan, niet uit het oog wordt verloren. Onder werpen als "uitbreiding van de edu- katieve functie van de Lakenhal", "toewijzing van subsidies en repeti tieruimten aan toneelgroepen" en 'het prioriteitenlijstje van dit college' vormen boeiende discussiestof, maar waar het ons om ging was de vraag: welke lijn gaat de gemeenteraad, binnen welke termijn uitzettten en hoe kan die lijn in praktijk word'en uitgevoerd. In het verleden is regelmatig over dat beleid gesproken. Vorig jaar zo mer verscheen zelfs een "Doelstel- lingennota Cultuurbeleid", die echter dermate gekenmerkt werd door va ge en rekbare formuleringen, dat er inmiddels, ruim een jaar later, nog niemand »aen beleidslijn uit heeft kunnen destilleren, terwijl 't de sa menstellers daar toch wef om moet zijn begonnen. Het vermoeden van de directrice van het bureau van de C.R., mej. drs. M. Vos, dat ook deze nota wel weer in de kast zou verdwijnen, was juist. Hpppener wil evenwel flink vaart achter de reorganisatie zetten en krijgt daarbij steun van zijn par tijgenoot en wethouder Tesselaar. Hun gezamenlijk plan sluit aan bij het in het verleden al door velen als wenselijk naar voren geschoven organisatieschema van het Leidse culturele leven. "In mijn plan zijn het de gemeen teraad en de commissie culturele aangelegenheden, die na alle betrok kenen te hebben gehoord, het beleid beDalen. De Culturele Raad krijgt tot taak dat beleid uit te voeren en als coördinator op te treden voor alle instellingen op cultureel gebied. De nu nog bestaande gemeentelijke af deling Culturele Zaken moet ver dwijnen en kan opgaan in de C.R. De kleine commissies, zoals die voor de Lakenhal en de Valk zijn binnen die structuur ook niet meer nodig. In mijn plan staat het buiten kijf dat de fusie tussen K en O en de Schouwburg door moet gaan. Het werken van twee van die, zwaar gesubsidieerde instanties kost dagelijks handenvol extra geld. Op het hele terrein is trouwens nog veel te veel sprake van overlapping. Een betere taakverdeling, een goede coördinatiè, dat zijn essentiële za ken, wil alles goed draaien", aldus Höppener. In grote lijnen stemt het plan overeen met het in 1968 bij de op richting van de CR geformuleerde werkschema voor de raad. Er is 'n aantal aanwijsbare oorzaken, die een goed functioneren van de CR hebben tegengehouden. Aan de ene kant heeft het college van B. en W. de raad nooit als een belangrijk adviesorgaan willen zien. aan de andere kant werkten in Leiden al jaren verschillende instanties, die nauwelijks de behoefte voelden om opeens door een door hoger hand- ingesteld lichaam gecoördineerd en gecontroleerd te worden. Het is bij voorbeeld een bekend feit dat de di recteur van volksuniversiteit K. en O. herhaaldelijk duidelijk maakt dat zijn bureau het allemaal best alleen af kan en er helemaal geen zin in heeft van bovenaf richtlij nen opgelegd te krijgen. Als steek houdend argument wordt daar aan toegevoegd: "Alles is immers altijd uitstekend gelopen". Dergelijke standpunten, al dan niet terecht, maken het een Culturele Raad niet gemakkelijker. Ruzies "Natuurlijk moet je je bij een re organisatie afvragen, hoe die bij de betrokken instanties overkomt. Het culturele leven in Leiden wordt naar mijn smaak veel te veel gedo mineerd door allerlei onderlinge ru zies, vetes en prestige, waardoor wezenlijke zaken.als de opbouw van een beter klimaat worden bemoei lijkt. In hoeverre moet je daar re kening mee houden? In hoeverre moet je mensen, van wie je weet dat ze niet met elkaar overweg kunnen dwingen om toch samen te wer ken? Dat zijn problemen". "Een punt dat nu ook nog moei lijk ligt, maar dat straks zonder meer is opgelost, is de lange weg die een advies van de CR moet vol gen, voordat er uiteindelijk van ge meentewege een antwoord op volgt. De CR werkt met zes secties (ac commodatie, historie, theater, mu ziek, beeldende kunst, vorming red), die voorbereidend werk doen. Daar na wordt een onderwerp besproken in het dagelijks bestuur en in het voltallige bestuur van de CR. Ver volgens komt het advies terecht bij B. en W., die het in studie geven op de afdeling Culturele Zaken. Van daar gaat het naar de commissie Culturele Aangelegenheden, dan komt het in de raad, die vervolgens weer een besluit neemt. Je kunt zelf wel nagaan, hoeveel tijd je daarmee kwijt bent". Witte Poortkazerne Een soortgelijke weg werd destijds bewandeld inzake het advies van de CR. om aan het complex Witte Poortkazerne een culturele bestem ming te geven. Een advies dat het bureau C.R. veel tijd heeft gekost aan voorbereiding en dat door het college naast zich neer is gelegd. Het koos voor een commerciële be stemming on onderhandelde met de Leidse firma Van Es, die er zijn confectie-atelier in onder wilde bren gen. Vorige week werd bekend dat Van Es ruimte had gevonden in Oegstgeeet en dat de Wittte Poort kazerne voorlopig nog leeg blijft. Höppener stelde daarom in de com missie de vraag of het niet alsnog mogelijk was, om een gedeelte van het complex toe te wijzen aan Leidse verenigingen, die staan te springen om repetitieruimte. "Of dat zal luk ken weet ik niet. Feit is dat destijds door het college prioriteit is gegeven aan verhuur aan een Leids bedrijf. In hoeverre daar nog iets aan te veranderen is, blijft een vraag". Her. is natuurlijk heel naar, maar op het orioriteitenlijstje van dit college, komt cultuur niet voor. Zowel Tes selaar als ik vinden dat daar iets aan moet veranderen". U oraat steeds over wethouder Tesselaar, daarmee de indruk wek kend dat hij culouur in zijn porte feuille heeft. Dat valt toch onder het werk van Oosterman? "Eigenlijk wel ja, maar Tesselaar bereidt dit plan voor". Maai- heeft Oosterman hier ddan net als destijds bij de Sociale Dienst- kwestie, weer niets in te zeggen? "Dat is e'en zaak die moeilijk ligt. Ik wil het daar niet over hebben. Tesselaar heeft van het college de opdracht gekregen aan dit plan te werken. Dat is alles wat ik erover kwijt wil". Het plan voor het Waaggebouw neemt steeds meer vaste vormen aan. heeft dit bij het college een kans? "Er is op de vorige begroting Höppener: noedelijk hoeft het niet zover te komen. f 75.000 voor de Waag vastgezet. Op d'e komende begroting komt daar ver moedelijk nog f35.000 bij. Je hebt dan een ton voor de aanleg van pri maire faciliteiten als verwarming, licht en sanitair. Ik dacht wel dat er met de Waag eindelijk iets ging gebeuren. Er is nu een enquete de deur uit, naar tweehonderd instan ties, die mogelijk in de toekomst ge bruik kunnen maken van de Waag. Uitgangspunt is een bestemming als expositieruimte, bijvoorbeeld voor de moderne kunst van de Lakenhal, die er overigens ook op edukatief ge bied projecten kan organiseren. Er kunnen lezingen worden gehouden en theatervoorstellingen worden ge geven. Dat zijn allemaal mogelijk heden waar de door de CR. inge stelde werkgroep Waag zich over buigt". U stelt als deadline voor uw plan een jaar. "Ja ik vind dat het binnen die tijd moet kunnen. In de commissie en ik dacht ook bij het C.R. ligt het plan gunstig. Op het bureau van de C.R werken vijf mensen, in een tij delijk of vast dienstverband. Die vijf moeten we houden, plus de 2 amb tenaren van culturele zaken. Daar naast is er nog steeds een vacatu re voor een directeur Welzijnsbevor dering. Die functie wordt op het mo ment waargenomen. De aan te stel len directeur zou hoofd kunnen wor den van de Culturele Raad. die ik zelf liever een andere naam zou ge ven. Als het plan is uitgewerkt wordt het namelijk meer een stafbureau". "Als ik volgend jaar om deze tijd nog geen uitzicht heb op een ver nieuwde organisatie, stap ik op en moet de C.R. maar worden opgehe ven. Ik zou anders ook geen oplos sing meer zien. Maar vermoedelijk hoeft h'at zover niet te komen". Overlijden van orthodontiste mevr. Van Rij- Zitman plaatst landartsen voor grote problemen LEIDEN Het overlijden van de orthodontiste mevr. M. J. H. van Rij-Zitman heeft de Leidse tand- artsenwereld voor problemen g'e- plaatst. De overledene had narrf£- lijk een ze«?r specialistische prak tijk. waarvoor niet direct een opvöF- ger gevonden kan worden. Mevrouw van Rij-Zitman behandelde in de loop der jaren vele duizenden Leid se kinderen voor g'abitsregulat'ië. Dat laatste omvat onder meer het plaatsen van beugels en regelmati ge controle op de stand van tan den en kiezen. De Leidse Tandartsen Vereniging heeft afgelopen donderdag een ver gadering belegd, waarin de gerezen problemen ter sprake werden ge> bracht. Gezocht werd naar mogë- lijke oplossingen. Het overleg resul teerde in een bekendmaking dat specialisten uit de omgeving bezig zijn om een regeling te treffen voor waarneming. In samenwerking niet elkaar zal gepoogd worden de par tiénten, die al onder behandeliïig van mevr. van Rij-Zitman waren, verder af te behandelen. De ver wachting is dat het nog wel ander half jaar kan duren voordat zich een nieuwe orthodontist in Leiden zal hebben gevestigd. Daarm<ee is weer een nieuw probleem toege voegd aan de toch al niet rooskleu rige tandheelkundige situatie in Leiden en omgeving. Mevr. van Rij-Zitman overleed op 5 november jl. op 62-jarige leeftijd aan de ge volgen van een verkeersongeval in Amstelveen Zij was in Leiden een zfeer bekende figuur, iemand met een groot sociaal gevoel en wars van publiciteit. Na de voltooiing van haar tandartsstudie in Utrecht vestigde zij haar praktijk in Leider dorp. Verder vervulde zij vele ja ren een part-time assistentschap bij dr. Van Loon in Utrecht. Later had zij gedurende vele jaren een algemene praktijk aan cft? Hoge Rijndijk. Ln de jaren na de Twee de Wereldoorlog specialiseerde zij zich in de orthodontie. Zij sloot de ze specialistische studie in 1960 af aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. In 1963 vestigde zij een orthodontische praktijk in Leiden. PPR-leden„Wethouders zitten te graag op dat zeteltje LEIDEN Zowel liet scheidend PPR-raadslid Kees du Gardijn (19 december verhuist hij naar Ensche de) als zijn opvolger Frits van Oos ten wil de samenwerking met de PvdA in het programcollege onver minderd voortzetten. Ook al heb ben ze de vaste overtuiging dat de PSP zal afhaken. Aldus staat te le zen in het partijblad van de PPR- afdeling Leiden, waarin met beiden een interview staat opgenomen. Wat gebeurt er als het binnen de linkse coalitie tot een breuk komt? Kees du Gardijn: "Leo Meijer (fractievoorzitter van de PvdA) heeft in een interview eens gezegd dat in zo'n situatie de PvdA-wet- houdeys zouden aftreden met alle gevolgen (CDA/VVD-college) van dien. Daar geloof ik niets van. Daarvoor zitten mensen als Tinus van Aken wethouder van econo mische aangelegenheden) en Arie Verboom (wethouder van volkshuis vesting) te graag op dat zeteltje. Evenals hun collega's trouwens. De enige die waarschijnlijk af treedt is Bert Oosterman (de D'66- wethouder van cultuur die namens de PPR, PSP en D'66 in het colle ge zit». Gevolg zal dus ongetwij feld' een links minderheidscollege zijn. En omdat ik geloof dat de PPR althans voorlopig zeker niet zal afhaken zou de PPR dan ook 'n opvolger voor Oosterman moeten leveren. Je kunt dan formeel wel spreken van een minderheidscolle ge. maar de potentiële meerderheid is in deze toestand veel groter dan wanneer de VVD en het CDA het roer zouden overnemen". Frits van Oosten blijkt er precies zo over te denken: "Afhaken zou in dit sta dium erg lullig zijn. Je weet ten slotte waar je aan begonnen bent: het was steeds te verwachten dat je niet altijd je zin kunt krijgen. Daarom vind ik het erg vreemd van de PSP dat ze wil bedanken". Overigens bevestigt Du Gardijn in het interview nog eens dat hij anders is gaan denken over het vor men van een programcollege (colle ge van weihouders, waarbij partij en voor de verkiezingen afspreken dat ze op basis van een bepaald programma met elkaar en niet met anderen in zee gaan» "Bij een tweede keer zou ik me echt nog wel eens bedenken: dit vraagt teveel energie die beter zou kunnen wor den besteed. Er wordt in de Leidse raad over flutzaken enorm in de partij-politieke sfeer gekift; node loos. Ik voel het meest voor een af spiegelingscollege, waarbij een ster ke binding is tussen de wethouders en de fracties, zodat het in de raad op een open confrontatie aan kan komen". Frits van Oosten voegt daar aan toe:: "In deze situatie blij ven teveel capabele mensen aan de kant staan, ik heb er misschien nog weinig zicht, op, maar een man als Ham (CDA) lijkt me een goede wet houder. De samenstelling van dit college vind ik goed. maar de kwaliteit kan beter. Met name van een man als wethouder Waal <PvaA-wethouder van stadsontwikkeling) kan ik niet onder de indruk zijn. hij lijkt mij een zwak figuur". Vis Du Gardijn heeft lof voor VVD- burgemeester Vis "Ze schijnen 'er in het college anders over te den ken, maar ik heb zeker geen last van hem. Integendeel. Het lijkt gie een goede vent. Ik heb nooit be grepen waarom de PvdA zodra J£e aan de macht kwam de gewestzaken en voorlichting uit cte portefeuille van Vis heeft gehaald. Je kunt Je afvragen of dit wel zo'n goed begin is. Ik vond dit een typische uitifïg van machtshonger van de PvdA, maar ik stond daarin (helaas» al leen". LEIDEN Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat krijgt een opknapbeurt. In het kader van de werkloosheids bestrijding heeft het rijk hier een miljoen gulden voor beschikbaar gesteld. Waarmee een oude loens van het museum in vervulling gaat: in het verleden was er steeds geen geld voor de opknap beurt. Met name de buitenzijde wordt onder handen genomen. De gevel wordt gerestaureerd en ver der ivordt er het nodige schilder werk verricht. ADVERTENTIE Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens ls wel in te korten. HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid x collectie. JUWELIER V.D. WATER R ijns lm rgerweg Vanaf een warme en benauwde publieke tribune hebben wij als bur gers van de gemeente Leiden en als bewoners van de Rijnsburgerweg j.l. maandagavond de Raadsvergadering bijgewoond, in welke vergadering een beslissing zou worden genomen over de toekomst van onze Rijnsburger- weg. Met opzet gebruik ik "onze" Rijnsburger weg, omdat wij daar wo nen. in de allereerste plaats lijkt het mij aanbevelingswaardig, dat voor burgers die een raadsvergadering vanaf de publieke tribune willen bijwonen, duidelijk wordt aangege ven hoe men deze tribune gemak kelijk, zonder zoeken kan bereiken. Wij hadden hier enige moeite mee. De vergadering werd verdaagd naar maandagavond 24 november a.s. en dit lijkt mij gewoon een plus punt, daar men, ieder voor zich nog maals de gelegenheid krijgt zich te beraden. Want laat hierover toch geen mis verstand bestaan. De beslissing die men zal gaan nemen is toch in de eerste plaats van het allergrootste belang voor ons als bewoners van de Rijns burgerweg, wij zullen mét de verkeersproblemen worden gecon fronteerd en wij zullen met deze leren leven. Er wordt nu wel ,'eel geschreven over het openbaar de bevordering hiervan, maar hoc is hei. in de praktijk, en wel speciaal in de spitsuren, eigen lijk hiermede gesteld, hoe juist vond ei ik de opmerking van een der spre kers die sprak van de "heilige koe" die men van het openbaar vervoer probeert te maken. Als wij eerlijk zijn is het openbaar vervoer met bus sen in de huidige vorm reeds ver ouderd. Als in onze grote Randstad steden, zoals A'dam, R'dam en Den Haag de train bleef en blijft gehand haafd en zelfs sterk wordt gemoder niseerd, kan het alleen maar jam mer zijn, dat Leiden destijds met de opheffing hiervan voorop moest, lo pen, al is het natuurlijk achteraf al tijd gemakkelijk kritiek uit te oe fenen als de beslissing die men ge nomen heeft verkeerd is uitgevallen. Laat dit echter nu een lering voor ons zijn! De beslissing die men ge lukkig nu nog steeds moet nemen is nog niet gevallen. Laten de men sen in de Raad zich goed bedenken, dat- de beslissing die zij zullen gaan nemen voor ons als bewoners, on herroepelijk voor een groot aantal jaren definitief is. Men kan nooit meer zo gemakkelijk terug. Bij alle kritiek die er is op de plan nenmakers voor de busbanen, is het misschien hier ook op zijn plaats kritiek te uiten op het feit van het naast elkaar bestaan van enige verschillende werk- of zg. aktiegroe- pen. Het blijft teleurstellend altijd te moeten constateren, dat mensen van veschillende groeperingen elkaar niet weten te vinden, zelfs al hebben zij allen een gemeenschappelijk belang t dat dit gebrek aan samenwerkmg altijd wordt veroorzaakt door een of andere politieke kleur en, of ver schil in maatschappelijke welstand. A.J.M. van Heeringen, Rijnsburgerweg 79, Leiden. Eigen identiteit Naar aanleiding van het ingezon den stuk "Eigen identiteit" van de ken Van Noort in deze krant van 19 november jl. merk ik het volgen- at op. In mijn toespraak ter gelegen heid van de opening van het scho lencomplex aan het Broekplein heb ik gewezen op het recht van ouders onderwijs voor hun kinderen te kie zen op grond van eigen levensover tuiging. Voorstanders van openbaar onderwijs kunnen het deze stelling eens zijn als ri'ers van het bijzonder onderwijs. Ik heb echter in mijn toespraak ook enige vraagtekens geplaatst achter de huidige organisatiestruc tuur van het onderwijs. Ik ben er van overtuigd dat het Nederlandse volk zich ook zal moeten herbezin nen op de bestuurlijke structuren van ons onderwijssysteem. Met het oog op de kinderlij ke ontplooiingskansen moet de le vensovertuiging van de ouders in voor kindfören herkenbare vorm in de school aanwezig zijn, maar dit behoeft geen pleidooi te zijn voor de huidige organisatiestructuur van het bijzonder onderwijs. Ouders hebben naar mijn mening het recht mee te spreken over en mede vorm te geven aan de inhoud van het onderwijs. Op deze wijze kan o.'rn. eigen identiteit op e'en di recte wijze tot uitdrukkmg worden gebracht. Het zal niet eenvoudig zijn tot nieuwe organisatievormen van ons onderwijs te komen. Langdurig en intens overleg van alle betrokkenen zal hiervoor vereist zijn Ik ben dus niet van mening dat de noodzakelijke eigen identiteit al leen maar gewaarborgd kan wor den in de huidige, verzuilde orga nisatievorm van ons onderwijs. J. J. VAN RIESEN Gemeentelijk inspecteur van het onderwijs Leiden ADVERTENTIE Kindershows in Stadsgehoorzaal LEIDEN De Nederlandse Jeugtf- cen trale organiseert zondag in cte Stadsgehoorzaal in Leiden weer een aantal voorstellingen voor de jeugd. De allernieuwste tekenfilms in kleur worden vertoond. Onder meer van Donald Duck. Verder wordt een kleurenfilm van Tarzan gedraaid. Elke bezoeker krijgt als extra attrac tie een pakket stripboeken cadeau en een auto-cross paster. Er wor den zondag drie voorstellingen ge geven. De eerste begint om 11 uuT 's morgens, de tweede om half twee de derde en laatste voorstelling begint zaterdagmorgen om 11 uur prijs bedraagt f 2.75. De kaartverkoop begint zaterdagmorgenn om 11 uur en en duurt tot 5 uur "s middags. Zon dagmorgen kan men vanaf half tien terecht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (L;J Riool Reinigings unlcon bv wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen 020765833 Service Aangesloten bij de A.N.V.C. STEENSTRAAT 16 - LEIDEN - TELEFOON 071 1411(16 SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN - TEL 0 0 713 20 SCH0UTENH0EK 158 - ZOETERMEER - TEL 079 3I93M

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3