'dure stukken meenemen Ik ga verhuizen en wil mijn Altijd praten ever zieke planten is echt niet zo leuk ZATERDAG 22 NOVEMBER 1975 Weer een pagina vol met ant woorden van Rob Herwig (foto) op vragen over planten en tuinie ren. De bekende tuinboekenau- teur vertelt er ditmaal ook wat algemene dingen bij over proble men met de ficus, en over ver schillende plantenziekten. Het is niet leuk om steeds maar weer over zieke planten te praten, maar toch tobben veel mensen er mee. Vrijwel altijd is verkeerde verzorging de oorzaak. Als u een goed plantenboek heeft, en u volgt de aanwijzingen precies op, dan zal de plant zich praktisch altijd herstellen. Zeker wanneer u de patiënt eerst even verpot. Luisaantasting wordt sterk in de hand gewerkt door te warme overwintering, ook wel door te hoge nachttemperaturen. ik vind het een schande (en ook een energieverkwisting) dat moderne flats de verv slecht te regelen is dat de het raam moeten openzetten om de temperatuur dragelijk te houden. Waarom geen thermostatisch regel- ventiel op elke radiator? Het betaalt zichzelf. Als u naar bed gaat, kan de temperatuur een graad of zes lager gezet worden, dat is ideaal voor alle planten en het houdt ze oesüst veel gezonder. Er blijven natuurlijk altijd pro- bleemplanten. Zo is meeldauw in begonia's heel algemeen, net als witte vlieg op Fuchsia's. Al gauw wordt naar de spuitbus gegrepen, maar men bedenkt meestal niet dat hiermee de oorzaak van de ziekte blijft bestaan. En spoed g zitten d? belagers er weer op. dit tot vreugde van de chemische industrie. De nieuwste trend in ziektebestrij ding zijn de giftige pijltjes «we zijn net Indianen) die m de potgrond gestoken moeten worden Ze lossen op worden door de wortels opgenomen, er. vergiftigen de plant van binnen uit. Insekten die er van eten. sterven ook meteen. Er is nog te weinig ervaring met deze pijltjes om er iets slechts van te kunnen zeggen. Zelf geef ik ze alleen in echte noodgevallen en zeker niet als dagelijkse kost. Ficus vol met vlekjes De rubberplant of Gummiboom is al tientallen jaren zeer algemeen. Al is hij makkelijk te kweken, toch blijkt dat verschillende mensen er proble men mee hebben. Deze keer zijn er vooral klachten over witte stippen of vlekjes, d:e het blad ontsieren. Z jn het gele stippen, dan vermoed ik dat u met een loep ook spinimijten kun.; zien lopen. Besproei het blad vaak, ook aan de onderkant, daar hebben de mijten een hekel aan. U kunt ook spuiten, als u daar geen bezwaar tegen hebt. Zijn het grote, geelbruine, ingezonken vlekken, dan hebben we te maken met de bladvbkkenziekte. die vooral op treedt wanneer de planten aan grote temperatuurschommelingen bloot staan. Een Ficus moet altijd vrij warm gehouden worden (liefst boven 15 gr. C). Door te koud gietwater kunnen ook kurkplekjes op het blad ontstaan. Bet?r is afsponsen met lauwwarm water Kan er geen sprake zijn van de genoemde ziekten, dan moet u eens een blad opsturen aan de Plantenziektekundige Dienst in Wa- genlngen «in plastic verpakken, zodat het niet uitdroogt). Misschim weten ze daar wat er aan scnort. Vaak krijgt de Ficus te veel water. Controleer of er geen bez nksel in de sierpot staat. Verpot in nieuwe grond, leg pobc nrven op de bodem Sommige s orten, zoals de vrucht dragende F. del.c'dee -vaker F. diversifolia genoemd) verlangen e?i moet voor deze soort wat lager n. Het stekken van zijscheutm a' toppen kan het best3 in r n verwarmd kamtrkasje gebeuren stek wordt vlak onder en boven r n bladknoop afgesneden. Er zi* s een blad aan. Dit rolt u od om de verdamping te beperkm Elastiek53 er omheen. Het kan wel een ti:cie duren voordat de wortels Verre':- nen. Als stekgrond kunt u het bes e een mengsel van 50'. scherp zand en 50T turfmolm gebruiken. De aardige Ficus deltoiaea maakt makkelijk vruchtjes. Niet te warm kweken. Eind deze maand ga ik verhuizen. Het is mijn bedoeling de „dure stukken" uit mijn tuin mee te nemen. Het basisprincipe: groenblijvende heesters en struiken met kluit, andere planten desnoods met kale wortel overplanten, is mij bekend. Maar mijn vraag is eigenlijk: kan men bomen, struiken en heesters na vijf jaar nog met een redelijke kans op succes overplanten? Dahlia's bloeien eerder eerst voortrekt in potje Het. gaat o.rn. om de volgende. Meidoorn van 3 meter hoog, Prunus. Oostenrijkse den 1.50 meter, Sneeuwbal 2 meter, sering, treurberk 2 meter. Cydonia, diverse conifeer - tjes. Pernettias, pampasgras, clema tis Nelly Moser. mahonia, azalea's, weigelia, diverse rozenstruiken inclu sief stamroos en klimroos. Antwoord: Ik wil u erop wijzen dat het bij koopwoningen zeker niet gebruikelijk is de tuinplanten mee te nemen. Ik kan me zelfs voorstellen dat. de koper een schadevergoeding zal eisen, tenzij uitdrukkelijk is afgesproken dat u de planten meeneemt. Ook bij huurwoningen is het meenemen geen usance, in dit geval benadeelt u immers de huiseigenaar in wiens grond de planten zijn gegroeid. Hoe het in dit geval juridisch ligt weet ik niet. Nu planttechnisch. U hebt niet veel kans op succes, tenzij u enorme kluiten aan de heesters laat, ook bij de bladverliezende soorten. De meidoorn verplant erg moeilijk, omdat hij een pen wortel maakt. De Prunus en de den zouden het misschien overleven. Bij de treur berk is de kans op slagen groter Het pampasgras zal geen problemen geven. Met rozen zijn de ervaringen slecht De rest is problematisch, 't kan vriezen, 't kan dooien. Ik vraag me af of het allemaal de moeite loont, want met het uitgraven, inpakken en transporteren van een 2 meter hoge sneeuwbal bent u toch zowat een dag bezig Er moet. namelijk een kluit van zeker 200 kg aan blijven als u gegarandeerd succes wilt hebben. Ga er maar aan staan in ie achtertuintje. Camelia-I noppen Enkele lezers vroegen over de Camelia: De behandeling. het stekken cn verpotten. De een klaagde dat de knoppen er vaak afvielen (ondanks dat de plant altijd in dezelfde stand voor een raam op het noorden staat), bij de andere verdroogden ze. Antwoord: De Camelia wordt weinig meer verkocht omdat hij in een centraal verwarmd huis praktisch niet te houden is. Het afvallen van de knoppen komt heus niet alleen door het draaien van de plant: ook teveel warmte is hieraan schuld. Ik zou de Camelia nog veel liever buiten kweken, het risico dat hij bevriest is aan de kust niet zo groot. De gewone rode kan zeker 15 graden C hebben. Denk erom dat u ter plekke veel zure grond «naalden, turfmolm) door de bodem werkt. In Wassenaar en Oegstgeest weet ik 1 a 2 m. hoge exemplaren in de tuinen te staan. De Camelia kunt u vermeerderen door stek te nemen van goed uitgerijpt hout, 's winters dus. Bodem warmte en groeipoeder zijn gewenst. Maar je hoort af en toe ook van enthousiastelingen die stekjes op een flesje water aan de wortel krijgen. Kamerden hangt Twee jaar geleden kreeg ik een kamerden in een bak. Hij ging hangen, maar bleef wel groen. Niets hielp daartegen. In een pot zetten niet, luchtiger grond niet. Ik heb (oen de top afgesneden en als dee oratie in een groene fles gèzet. Opeens zie ik wortels. Weer in een pot met aarde. weer hangen. (Ik gaf ontkalkt water). Antwoord: Het is al heel mooi dat de onderste etages van uw kamerden niet afvallen door de droge kamerlucht. Dat ze hangen is binnenshuis praktisch onvermijde lijk, of u meet al een verdamper vlak in de buurt zetten. Zelf heb ik sücces met de kamerden buiten. Hij krijgt alleen ochtendzon en half oktober gaat hij in de koude kas, minimum-temperatuur 5 graden C. Groeide in een jaar een halve Dat geeft u al het bewijs dat de plant een hekel heeft aan warmte en droge lucht. Verder haat de kamerden kalk, zowel in de potgrond als in het gietwater. Oleanders Kunt u me zeggen hoe ik oleanders in bloei kan krijgen? Ik heb tien hele mooie grote oleanders. Ze groeien prachtig, krijgen knoppen, maar bloeien doen ze niet. Antwoord: Oleanders bloeien mak kelijk, maar ze moeten ook al weer koel overwinteren. In de kamer is het beslist veel te heet. Ik weet dat het een ellende is om in moderne woningen een winter-rust- plaats voor de planten te vinden, met een temperatuur van 5-10 gi-aden C. Maar als u dat lukt, zullen veel planten geen problemen meer geven en bloeien als gekken. Verder staat de oleander liefst vanaf begin juni buiten, en wel in de volle zon. In het voorjaar verpotten. Dahlia-knollen Ik heb een volkstuin cn elk jaar heb ik dahlia-knollen gekocht, doch nooit is het mij gelukt deze over te houden. Kunt u mij raad geven? Antwoord: Ik begrijp niet goed waarom u daarmee problemen heeft. Na de eerste nachtvorst moet u de knollen rooien, de stengels op 20 cm na afsnijden. Dan hangt u de hele zaak op een vorstvrije plaats enkele weken te drogen. Vervolgens de knollen schoonmaken (zand eraf, stengels inkorten) en opslaan in kistjes met droge turfmolm. Bewaar deze kistjes op een droge plaats (schuurtje) bij minstens 2 graden boven nul. Met Kerstmis voert u een controle uit: zijn de knollen geschrompeld, dan doet u ze in iets vochtiger turfmolm; is er een begin van rotting dan snijdt u dit weg, doet houtskoolpoeder op de wond en slaat de knollen over in kurkdroge turfmolm. Begin maart kunt u nog eens controleren. Begin april zet u de knollen iets warmer, zodat ze uit gaan lopen. U kunt ze nu ook delen, zolang er aan elke knol maar minstens een spruit blijft zitten. Pot elk stuk op in potgrond gemengd met scherp zand. zet de potten in een kistje voor het raam van een matig verwarmde «ongeveer 15 graden C) kamer. Begin mei hebt u dan al aardige plantjes. Zet ze echter niet in de tuin voordat het gevaar van nachtvorst is geweken (IJsheiligen!). Verplaatsen Wanneer is hel de beste lijd 0111 vaste tuinplanten, die je ergens anders wil zetten, te verplaatsen? Tot wanneer kan dat, en moet je ze ook in deze tijd van het jaar dan begieten en bemesten? Antwoord: Het verpoten van vaste planten (kruidachtige gewassen dus, die overjarig zijn) gebeurt het beste in 't voorjaar. U kunt de planten dan ook delen of scheuren teneinde er meerdere te krijgen. Houtachtige planten die het blad 's winters verliezen, plant men bij voorkeur in november, maar het kan de hele winter door zolang het niet vriest, tot aan het moment van uitlopen. Gieten is altijd erg belangrijk als je pas hebt verplant, maar mesten is juist verkeerd. Dat komt later wel, als de groei er gced inzit. Pas geboren baby's geef je ook geen vitaminestoot, hoogstens een slokje water. Rhododendron Onze rhododendron staat nu zes jaar in de tuin. Hij heeft het eerste jaar volop gebloeid, het daarop volgende jaar 7 bloemkoppen, cn daarna steeds aan alle stengels alleen maar nieuw blad. Ook nu weer volop bladknop maar geen bloemknop. Kunnen wij daar iets Antwoord: Ik denk dat uw rhodo in verkeerde grond staat. Het eerste jaar zaten de wortels nog veilig in de kluit met zure veengrond, en waarschijnlijk waren de bloemknop pen al aangelegd. Maar als u er niet voor gezorgd heeft dat de rhodo in een breed plantgat met tuinturf staat. hebben de uitgroeiende worteltjes weinig schik. En dat kan weer tot bloei-luiheid leiden. Voedsel geeft u het beste door verteerde koemest onder de heester te kruimelen. Beslist geen kippe-, varkens- of paardemest gebruiken. Desnoods kan kunstmest 12-10-18 genomen worden, tevoren vermengd met een pakje turfmolm. Zorg dat de bodem onder uw rhodo nooit uitdroogt Wilde druif Drie jaar geleden brachten wij van vakantie uit Oostenrijk een wild druivenplantje mee van zo'n 30 cm. In een van gaten voorziene plastic beschutte plaats op ons balkon uitgegroeid tot enkele scheuten van circa 1.50 meter, met frisse groene bladeren. Kunt u mij zeggen wat ik nu verder moet doen (snoeien, enten, mesten) om er iets aardigs mee te bereiken? Antwoord: Druiven moeten in Januari-februari gesnoeid worden. De lange scheuten worden dan ingekort, aan de zijtakjes die hieraan groeien komen de bloempjes en later de vruchten. Maar of dat allemaal in een simpel emmertje lukt? Ik zou er in elk geval wat mest bij doen. Verder is het de vraag of deze Oostenrijkse druif in ons klimaat goede vruchten voort brengt. Ik betwijfel dat Beter kunt u een „Vroege van der Laan" of een „Rembrandt" kopen. Asters In mijn tuintje heb ik in het voorjaar asterplantjes gezet. Ze zijn uitgegroeid tot prachtige struiken van een meter hoog, met veel grote bloemen. Kunnen deze planten in de tuin overwinteren, en hoe? Vorige asters die ik probeerde over te houden gingen dood of kregen schimmel. Antwoord: Wat ik nu zo graag zou willen weten is of u eenjarige asters hebt dan wel vaste planten. Als de bloemen erg groot waren in verhouding tot de plant, kleuren wit, roze. rood, karmijn, blauw, d?n zijn het vrijwel zeker eenjarige asters. Die kunt u niet overhouden. Hebt u asters die nu nog bloeien met kleinere bloemen in veelal blauwe tinten, dan zijn -?t herfstasters, en die behoren tot de vaste planten. Als deze soorten schimmel krijgen (meeldauw», dan staan ze te nat, te beschaduwd of in te zure grond. Ergens anders ze:ten dus. Maar ik vermoed toch dat rw asters eenjarig waren. In dat geval in 1976 nieuwe kopen of. zelf zaaien, dat gaat namelijk heel makkelijk. Zet ze wel telkens op een andere plek in de tuin, juist omde schimmelaantastingen te voorkomen. Hoya Mijn Hoya komt wel in knop. masT nooit in bloei, omdat de knopjes afvallen. Wilt u mij eens vertellen hoe ik deze plant moet behandelen. De een zegt: veel water geven en sproeien. De ander beweert: droog- houden omdat hij tot de vetplanten Antwoord: Als .uw Hoya oftewel wasbloem niet bloeit, ligt dat vrijwel zeker aan de overwintering. Vanaf oktober moet de plant namelijk b:j 10-12 graden C staan en heel weinig water hebben. ALs in februari de bladknopjes gaan zwellen, mag de plant iets warmer, 15-18 graden C, nog niet direkt in de woonkamer dus. Na enkele weken acclimatiseren kan dat wel. In het groeiseizoen moet de plant heel licht staan, maar niet in de felle zon. Schermen dus. De kleine wasbloem. met hangende witte bloempjes in trosjes, verlangt een hoge luchtvochtigheid. De grote wasbloem is sterker, maar stelt besproeieh toch wel op prijs. Laat de pot altijd met dezelfde kant naar het venster staan, door draaien vallen de knoppen af. In de zomer vrij veel water en elke maand voeden. Waier Wij hebben op ons balkon bruidsluiers, kamperfoelies en een meterslange passiebloem. Moeten deze planten 's winters water hebben? Het balkon is overdekt. Antwoord: Jazeker, de grond mag namelijk niet helemaal uitdrogen. Ook al is het blad eraf. de planten verdampen toch nog een beetje water via hun stengels en wanneer de wortels dqt water niet kunnen aanvullen. zal de hele zaak verdrogen. Als het koud weer is. zal eens per maand een flinke scheut wel voldoende zijn, maar als de zon op de bakken brandt, moet u veel vaker water geven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23