flE 3 ontstellende hekel aan herhaling „een ledenstop voor mij taboe..." „Spotvogel" Veeren: Mtf0 dlifo Jo Jo dl© JJ@iïT)§ b ZATERDAG 22 NOVEMBER 1P75 ©tf(o]®!fc<g)§W®if[k rrD0©1f ©v©tf wdOD©[Ri dl®®mi DOOR PAUL DE TOMBE OEGSTGEEST - Een grove berekening, gemaakt ten huize van mr. dr. J. J. (Han) de Jongh. De volgend jaar scheidende voorzitter van de KNVB afdel.Leiden, geeft voor de vuist weg aan hoeveel tijd hij in 22 jaar in het belangeloze bestuurswerk gestoken heeft. Naar beneden afgerond schat hij dat op zo'n vijftien uur per week. Neemt veertig weken per jaar; komt dan op 600 uur. Vermenigvuldigt met 22 - uitkomst 13.200 (dertienduizend-tweehonderd!) uur. Reken dan zelf terug met als uitgangsstel lingen een achturige werkdag en een vijfdaagse werkweek. Deel 13.200 door 8 en de gevonden 1650 dagen door 5 330 weken. Een deling door 52 geeft aan dat De Jongh zes volle jaren en achttien weken bezig is geweest zijn vrije tijd op te offeren. Zes volle jaren en achttien we ken, waarna hij zichzelf als volgt typeert: "Ik hou van vlot verga deren. Van kort praten over on derwerpen. Wel doorwrongen, maar snel. Niet vier keer het zelfde zeggen. Als er eenrriaal een argumentatie is geweest, kennen we die. Dan hoeft die niet te worden herhaald. Ik heb een ontstellende hekel aan herhalingen. Ik zou die 21 jaar als voorzitter en 22 jaar als bestuurslid ook niet willen over doen. - Al zal het afscheid me niet een voudig vallen. Het zal weemoedig zijn. Ik ben erg gevoelig wat dat betreft, realiseer me ook wat ik ga missen. Maar het kan niet anders. Door een verandering in functie zal ik veel 's avonds moeten wer ken. Nu ben ik nog plaatsvervan- fend secretaris van de konin- lijke Nederlandse vereniging van transportondernemingen; per april 1976 wordt ik algemeen secretaris. Dat brengt veel meer-werk mee. Ik blijf nog wel voorzitter van de landelijke zaalvoetbalcommissie, maar met de functie van afdelings-voorzitter is dat niet meer te combineren. Ik weet dat het enigszins ongebruikelijk is om al op 54-jarige leeftijd daar mee te stoppen. Je zou gemakke lijk kunnen zeggen: maak de 25 jaar nu ook maar vol. Maar ik vind dat je moet ophouden als de be langen van de clubs niet meer optimaal kunt behartigen". Bed "Twee jaar geleden ben ik ook kandidaat geweest voor het bondsbestuur. Hoewel ik eerst 'ja' had gezegd, heb ik me later toch teruggetrokken. Om de zelfde reden. Daar zit zoveel werk aan vast, dat je je bed wel in Zeist zou kunnen zetten. Ik zou dat niet meer op verantwoorde wijze kunnen doen. Zeker niet nu de reorganisatie wordt doorge voerd. Men wil graag eenheid binnen de KNVB. Stelt: een afde lingsclub is ook een KNVB- club, met dezelfde rechten en plichten en even belangrijk. Men wil één front vormen tegenover het betaalde voetbal. Vandaar dat het de bedoeling is dat er één be stuur voor het amateurvoetbal komt waarin iedereen, ongeacht sectie of afkomst, zitting kan ne- Een overgangebestuur is er trou wens al. Met vier leden van de zondaga mateurs, twee van de zaterdag en twee van de afdelingen. Die zijn benoemd door de KNVB, blijven aan tot 1 juli 1976. Dan treden ze af om plaats te maken voor 9 gekozen vertegenwoordi gers. Mensen die vanuit de afde lingen naar de vergadering wor den gekozen, van waaruit dan het bestuur wordt samengesteld. Los van een eventuele kwaliteits zetel zouden dat dus negen men sen van de zondag, de afdeling Of van de zaterdag kunnen zijn". "Het werk van de afdelings voorzitter zal door de reorganisa tie nog complexer worden. Je had altijd al twee soorten voorzit ters. Je had de voorzitter die niét en de voorzitter die wél lid was van het sectiebestuur. Ik was wel lid met als voordeel dat ik inzage had in de KNVB-stukken. Met mij waren dat nog zes anderen. De overige dertien hadden het al veel moeilijker, maar straks we ten misschien 18 voorzitters daar niets meer van. Terwijl bij de af delingsvergaderingen toch de KNVB-zakep worden betrokken. Ik ben dan ook bang dat in ieder geval de vertegenwoordigers van de clubs het helemaal niet meer kunnen doorgronden. Een afde lingsvergadering was toch al vaak een one-man show van de voorzitter. Je wil dat graag zien als een blijk van rostvast ver trouwen, maar dat is natuurlijk de gemakkelijkste uitleg. Er zijn veel meer onderwerpen waar de clubs belangstelling zouden moeten hebben. Maar vragen stellen doe je kenne lijk alleen als je een carrière bin nen de KNVB voor ogen hebt". Voetbal fijn „Ik ben afdelingsvoorzitter ge worden omdat ik voetbal zo fijn vind. Voor een andere sport had ik het niet gedaan. Voor voetbal wilde ik het wel. Ik ben ook al veertig jaar lid van ASC, heb zelf tot mijn 25 ste gevoetbald in het tweede en drie wedstrijden in het eerste. (Ik was technisch begaafd, maar te langzaam). Ben toen vijf jaar naar Indië gegaan, heb daar na weer gespeeld in het achtste, maar da was na die onderbreking te zwaar. Toen ik dan ook tegelij kertijd afdelings-voorzitter en voorzitter van de strafcommissie werd,voelde ik dat ik ermee moest stoppen. Dat ging natuur lijk niet samen". „Ik ben ook afdelingsvoorzitter geworden omdat ik het leuk vind on iets op te bouwen. Daarom heb ik ook in vele herstructure ringscommissies gezeten, blijf ik ook bij het zaalvoetbal betrok ken. Daaraan is nog zoveel te doen. Dan was er bovendien nog de wens om leiding te geven. Nee, geen ijdelheid. Dat daaraan pu bliciteit verbonden is, is een feite lijke situatie die ik niet schuw. Maar was die publiciteit er niet geweest, dan had ik het ook ge daan. Want ik doe aan organise ren en wat doet de bond nou an ders dan organiseren? Ik heb ook een enorme dosis ervaring opge daan, die ook in mijn dagelijks werk tot uiting is gekomen. En ik dacht dat de voetbalbond wel wat heeft kunnen opsteken van wat ik uit mijn werk aan ervaring meenam". Licht „Het leiden van de de algemene vergaderingen is me altijd bij zonder licht gevallen. Ook in de tijd van de levendige discussies. De tijd van vroeger waarin we el kaar op bestuursvergaderingen nogal eens in de haren zaten om voetbalzakelijke redenen. Met name denk ik aan de periode die in het teken stond van de ver houding NKS- niet NKS. Een verhouding die veel stof tot fel praten gaf. Nu denken we volko men gelijk. Hoeven we er niets meer achter te zoeken als iemand iets zegt, omdat niemand meer de indruk wekt alleen maar in zijn eigen straatje te willen praten. De laatste jaren wordt er meer ge dacht aan het algemeen belang. Ik zie dat als een winstpunt". „Het begin was ook zo roerig om dat toen net het betaalde voetbal opkwam en niet iedereen dat in Leiden wilde binnenhalen. Nu is Leiden weggezakt naar het der de, vierde plan. Kijk alleen maar naar het aantal toeschouwers. Vroeger kwamen er duizenden. Dat is enorm veranderd. Dat wijt ik aan het feit dat we overvoerd zijn met goed voetbal via de tv. Daar komt ook nog bij dat de mensen weieens wat anders wil len. Als ik met mijn vrouw over een weggetje wil fietsen, waar vroeger niemand kwam, zie ik rijen auto's. Daarin bevinden zich mensen die rond die tijd eigenlijk op het sportveld zouden moeten zitten, of staan. Overvoering weerhoudt ze van het kijken, ver ruwing van het zelf voor hun ple zier spelen. In de afdeling Leiden hebben we van alles geprobeerd om die verruwing tegen te gaan. Bij elke gelegenheid heb ik erop gewezen; de strafmaat is hoger gesteld maar het hielp allemaal niet". Psychologen „Watje er tegen moet doen ligt in het psychologische vlak. Club bestuurders moeten psycholo gen zijn die met de jongens pra ten. Zodanig dat ze prettige voet ballers worden. Maar als je een prettige voetballer bent en een tegenstander is dat niet, dan ver lies je. En verlies kunnen club bestuurders maar moeilijk heb ben. Dan wordt snel geconsta teerd dat de ander weer met ruw spel begonnen is. Iedere club constateert altijd dat de ander begint en gaat het dan zelf ook weer doen. Dat zie ik droevig in. Trouwens, als ik lees wat Cruijff na die wedstrijd tegen Polen heeft gezegd (ik wilde eens kijken tot hoever ik kon gaan bij de scheidsrechter), dan vraag ik me af waar we zijn aanbeland. Bij een koude oorlogvoering die al als normaal wordt ervaren. Daar zet ik toch wel een paar grote vraagtekens achter". „Het is een kwestie van mentali teit. Ik denk dat het pas veran derd als de mentaliteit veran derd. Dit een modeverschijn sel, alleen een mode die erg lang duurt. Op een gegeven moment zal het tij vanzelf keren. Ik geloof niet dat je je er nu met geestelijke wapens tegen kunt verzetten. Ik geloof wél dat alles veel te serieus wordt. Ook bij de amateurclubs. Als ik de tonelen zie en de op merkingen langs de lijn hoor, dan snerpen die door me heen. Dan zeg ik: dat heeft met voetbal niets meer te maken. Meer en meer gaat het alleen om geld, ook bij de amateurs die hun begrotingen sluitend moeten krijgen. En als het waar is dat de clubs spelers betalen, dan zal dat snel het einde betekenen van het ama teurvoetbal. Hoewel ik geloof dat er talloze verenigingen zijn waar dat nooit speelt". Mini-voetbal "Ik acht overigens de mogelijk heid niet uitgesloten dat er in de toekomst betaald zaalvoetbal komt. Hoewel we het erg betreu ren hebben dat de KNVB aan scheidsrechters en spelers toe stemming heeft gegeven om deel te nemen aan net mini-voetbal van de NCRV. Juist nu de regle menten zodanig waren gewijzigd dat daar eindelijk grip op was ge kregen: m.a.w. dat er straffen konden worden uitgedeeld. Inplaats daarvan werd toestem ming gegeven, zonder de zaal voetbalcommissie te horen. Al zijn 't dan oud-spelers die aan die show (zo zien we het zelf dan wel) meedoen, dan nog kun je straks geen verschillende maatstaven meer aanleggen. Als het komt, rijst de vraag: is betaald zaalvoet bal, betaald voetbal of zaalvoet bal? Moet het bondsbestuur in zulke aangelegenheden de zaal voetbalcommissie of het betaald voetbal gaan horen? Ik vermoed dat daarover binnenkort nog uit gebreid gepraat zal worden". „Wat de toekomst van het zaal voetbal en het veldvoetbal betreft kun je je afvragen wat je toe komst noemt. Ik noem het dat wat je verder kunt ontwikkelen Het voetbal heeft al een enorme top bereikt, aan het zaalvoetbal is nog ontzettend veel te doen. Qua belangstelling zal het afhangen" van de kwaliteit van het produkt. Het zaalvoetbal had als voordeel dat het een nieuwtje was, maar we moeten oppassen dat we niet inslapen. Als de veldamateurs weer goed gaan voetballen zal de belangstelling daarvoor vanzelf stijgen. Als je mij nou vraagt wat in die tijd de meeste indruk op me heeft gemaakt, kan ik daar een voorbeeld van geven. Van de alle reerste keer dat ik als begeleider met het Nederlands jeugdelftal van 14 en 15-jarigen naar Wem bley gegaan. Daar zaten 60.000 schreeuwende kinderen, met 800 bussen uit alle delen van Enge land gehaald. Als je daar dan 11 Neder landse jongens ziet staan dan moet dat voor die knapen hét einde zijn. Dan geloof ik nog steeds in die sport. Zeg ik: ja, voetbal heeft toch nog toe komst. Maar als we hier in Neder land zon jeugdwedstrijd tegen Engeland spelen en er zijn maar 1000 mensen, dan constateer ik dat wij het niet goed doen. Dat er geen belangstelling is op scholen. Die kun je wel krijgen, maar dan moet je scholieren vrijgeven om naar zo'n wedstrijd te gaan. Zo moet je proberen de belangstel ling te injecteren. Doe je dat met, dan bloedt het dood". Geen tijd "Ook omdat er te weinig contact is. De mensen hebben geen tijd meer, nu in de afdeling Leiden het aantal leden gestegen is van de 8000 toen ik begon tot de 22.000 van nu. En dat contact is toch erg belangrijk voor een afde lingsvoorzitter. Die moet de ei genschap hebben om allerlei soort mensen op dezelfde manier te benaderen, om op dezelfde manier over te komen. De zelf discipline hebben, niet alleen maar te zeggen wat hij wil. Hij moet iemand het gevoel kunnen geven dat hij een standpunt naar voren heeft gebracht dat verde digbaar is, al heeft hij het nog zo „Als ik zelf mijn opvolger mocht aanwijzen zou ik niet weten wie. Ik vind 't ook niet juist om daar aan richting te geven. Iedereen moet dezelfde kans hebben. Daarom heb ik expres een jaar van te voren aangekondigd dat ik zou stoppen. Om iedereen de ge legenheid te geven op zoek te gaan". DOOR AD VAN KAAM .v:r% te***""»*- gsï I)li ^£3 jt JBs ■hhurmhi LEIDERDORP - Vreemde ('Spot')vogel die Ronald Veeren, 38 jaar en voorzitter van de Lei- derdorpse badmintonvereni ging met die naam. "Kom maar boven", schreeuwt hij vanuit zijn werkkamer, "ik leg net de laatste hand aan het interview, Idat jij met mij gaat maken." Eenmaal gezeten overhandigt hfj drie getypte velletjes. "Begin nu maar te vragen", roept hij j triomfantelijk uit. "Alles staat er "Gelokt" door een veelbelovende circulaire, een fraai clubblad en enkele opmerkelijke uitlatingen van de voorzitter zijn we tot een overeenkomst gekomen. "Jij zorgt voor een leuk artikeltje en ik vertel je een paar nieuwtjes", 4 stelt hij simpel. De vellen wor den weer ingenomen, de drank verstrekt en Ronald Veeren be gint zijn monoloog. "Nee, ik had zelf ook niet verwacht, dat we binnen zo'n luttel aantal maanden uit'zouden groeien tot de op één na gootste badmin tonvereniging van Nederland. Als we vijftig man krijgen ben ik dik tevreden had ik tegen mijn vrouw gezegd. De eerste circulaire le verde meer dan 200 reacties op. i Op de oprichtingsavond maak ten 189 mensen hun voornemen "hard". En binnen acht maan den telde de club 347 leden. On gelooflijk, maar waar. Ik had er niet op gerekend; ik ben er wel op ingesteld. Een ledenstop is voor mij taboe. Ik huur er zo een zaal bij. Momenteel spelen we in de splinternieuwe sportzaal "Op Dreef'. Daarnaast hebben we continu vier andere zalen tot onze beschikking. Alle gege vens heb ik op papier gesteld, je kan ze zo overnemen." Ronald Veeren speelde elf jaar bij BC Leiden, verhuisde naar een nieuwbouwwijk in Leiderdorp, bemerkte dat daar, vooral onder de jonge, net neergestreken "import" gezinnen een grote behoefte aan ontspanning be stond en richtte een badminton club op. "Ik ben gek op rare na men en 's nachts, plotseling denkend aan het woord "vogel" (je weet wel van de uitdrukking "vreemde vogel") kwam ik, nee eigenlijk mijn vrouw, op spot vogel. Ik dacht: dat is een einde loze naam voor de club. Véél be ter dan BC Leiderdorp, BC Smash of zo'n andere, afge zaagde naam. Ik heb er een uur wakker van gelegen. Op de op richtingsvergadering ging ie dereen meteen akkoord. Dat was natuurlijk een voorwaarde van mij, zoals ook mijn voorzit terschap er een was. Henk de Koster, van het begin af op de hoogte van mijn plannen, werd secretaris. Een uitstekende kracht met een enorm gevoel voor publiciteit. Zelfs op de achterkant van de toe gangsbewijzen van onze laatste feestavond had hij advertenties weten te versieren. Overigens was die avond een grandioos succes. Maar liefst vierhonderd man kwam er op af. Ja, je ziet wel, wij organiseren ook allerlei nevenactiviteiten. Voor de jeugd hebben we binnenkort een groot Sinterklaasfeest. We proberen echt meer te zijn dan een sportvereniging alleen." Trots is Veeren op de jeugd van de Spotvogels. "Achtenzestig le den tot 17 jaar, 140 leden tot 30 jaar, de rest is ouder. Zelfs tot 60 jaar aan toe. Van die laatste groep moetje het natuurlijk niet hebben, maar ik vind het prach tig, dat ik die mensen nog een brok ontspanning kan bieden. Het grote voordeel van badmin ton: het is niet aan leeftijd ge bonden. Maar van de jeugd moe ten we het straks hebben, op competitie-niveau althans. Ze kunnen me in het eerste team nu nog niet missen, maar dat moet natuurlijk zo snel mogelijk afge lopen zijn. Ik train zelf de jeugd en er loopt talent genoeg rond. Omwille van mijn reputatie", zegt Veeren, die bepaalt niet omvalt van bescheidenheid, "mochten we dit seizoen in de derde klasse starten. Landelijk niveau is ons voornaamste stre ven. Met een dergelijk grote jeugd moet dat binnen afzien bare tijd gerealiseerd worden. Hou me ten goede", voegt Veeren hier haastig aan toe, "bij ons wordt geen onderscheid ge maakt tussen recreatieve- en prestatiesport. Beide secties krijgen evenveel aandacht. Ei genlijk vanzelfsprekend, want het overgrote deel van onze le den speelt enkel voor zijn ple zier. Al vermoed ik, dat volgend seizoen Veel recreatiespelers zullen overstappen naar de wed strijdafdeling. Ze krijgen de smaak te pakken, snap je." Eén van de mensen die meer inte resse probeert te kweken voor de prestatiesport en daarnaast werkt aan de verbetering van het spelpeil bij de Spotvogels is trainer Jan Slingerland. "Ver domd jammer dat-ie weggaat", verzucht voorzitter Veeren. "Maar ja, hij kan niet anders, want zijn eigen clubbelangen gaan natuurlijk voor. Jan speelt in het eerste team van BC Lei den. Die club vecht momenteel tegen degradatie en ik vind het een logische zaak, dat Jan door zijn medespelers is teruggeroe pen om de eigen trainingen te volgen. Overigens hebben we inmiddels een andere trainer gevonden en zo op het eerste ge zicht dacht ik wel een goeie. Het is Karei Tokroma, hij volgt de bondscursus voor trainer en speelt bij de Haagse eersteklas ser DKC. Hij zal op vrijdaga vond lesgeven en, zoals gezegd, ik neem de rest voor mijn reke ning. Ja, d'r gaan heel wat uur tjes inzitten. Mijn vrouw zegt wel eens van "joh, moet dat nou", maar ik heb het er graag voor over. Het is tenslotte toch ook een soort sociaal werk wat je doet, mensen achter die tv van daan halen en kinderen van de straat houden. Een belangrijk- aspect, nietwaar?" Na wat dieper te zijn ingegaan op het wezen van het edele spel, de breekbare bespansels, de super- lichte shuttles en de smetteloze snit breekt Ronald Veeren pas goed los. Want het moge dan goed gaan met de Spotvogels, zijn doel heeft hij nog lang niet be reikt. "Ik wil een sporthal, een specifieke badmintonhal", zegt hij eenvoudig. "Hier in Leider dorp. Kost een miljoen. De mo gelijkheden zijn er. We zijn bezig ze te onderzoeken. Kan de ge meente ons tegemoet komen, bijvoorbeeld met het beschik baar stellen van de grond, dan voorzie ik nauwelijks' proble men. In financieel opzicht zeker niet. We betalen nu ongeveer ÏQ.OOO,- aan zaalhuur per jaar. Met subsidies en leningen is het mogelijk een order uit te schrij ven. De exploitatie moet natuur lijk in eigen hand gehouden worden. Zoiets valt te regelen." Enthousiast vervolgt Ronald Vee ren: "Ongekende mogelijkhe den zouden we krijgen. Neem bijvoorbeeld Duinwijck in Haar lem. Die club heeft, als enige in Nederland een eigen hal. Telt dan ook 800 leden. Is voor de achtste maal kampioen van Ne derland geworden. Heeft vier teams op landelijk niveau spe len en biedt daarnaast talloze mensen een gezonde recreatie. Zoiets zie ik in Leiderdorp he lemaal zitten. Wat een ont plooiingsmogelijkheden. En dat hoeft niet beperkt te blijven tot badminton, want met zo'n hal kan je alle kanten op. Ik denk aan scholen, indoor-tennis, zaalvoetbal, trimclubs en zelfs aan een bejaardensoos. Leider dorp is een snelgroeiende ge meente die aan een hal als deze dringend behoefte heeft. Ik hoop, dat het gemeentebestuur dat inziet. Laat ze maar toe stemming geven dan maak ik de plannen concreet. Ik geef toe, het klinkt allemaal vreselijk idealistisch, maar ik geloof er echt in. Mocht het er ooit van komen dan gaat Spotvogels een geweldige toekomst tegemoet. Dan worden wij dé bedreiging van Duinwijck." Het ei is maar nauwelijks uitge broed. Wat voor kuiken moet dat in vredesnaam worden,?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15