Hobbeii te slordig in ^afwerking OME JOOPIS HET ORAKEL VAN AJAX. n O Olympische Spelen: tekort nu al anderhalf miljard Vele gelukwensen voor 40-jarig AV Holland Grote belangstelling Najaarswedstrijden ATERDAG 22 NOVEMBER 1975 99 oor ico Scheepmaker Voor de aanvang van AjaxNEC b ik me een kwartiertje verdekt gesteld tussen het wachtende ëtvolk, dat de spelers naar buiten 1de zien komen voor het intrap - n, inlopen en inspelen op het assige bijveld. Dat zijn d'e ware «hebbers, die hun favorieten |n dichtbij willen zien even in arm langs hun jas willen voe- 1 schuren, of ze iets willen toe- 3uppen. Dat zijn dan meestal geen onentOgen waar ze iets van meenemen. —4'.,. kan me althans niet voorstellen af.t bijvoorbeeld Ruud Geels, na die dspel jrming-up teruggekeerd in de eedkamer, tegen Rinus Michels wer-gt: "Mag ik even belet, meneer weedeichels? Toen ik zo straks naar het plaatsjveld liep. zei een supporter iets zichten me wat me te denken gaf. Ik ti du-icht: dat moet ik toch even voor- arbi-igen aan meneer Michels, want en er weet het maar nooit. Het is mis- toe :hien een nuttige tip". Michels kijkt lichtelijk verstoord ar-j, want hij houdt er niet van dat zijn uitgestippelde uitleid doorkruisen, en vraagt: "wat Uil deze meneer de voetbalkenner m wel dat ik nog niet wist"? ex-Geels: "Hij zei: het houdt op met vorigchies regenen, lel ze erin Ruud". Rechts Geels, links Brokamp? Michels blijft als door de bliksem e getroffen staan. "Dat was toch niet ome Joop met de kleppet en hf kromme pijpie"? Geels: "Inderdaad ja, hoe weet Michels: "Maar man, dat is de vader van de onderdirecteur van 't KNMI in De Bilt. Het houdt op met zachies regenen, he? Dat kan bete kenen dat het zometeen droog wordt, maar het kan ook betekenen dat het straks gaat gieten. Was dat het enige dat hij zei"? Geels vervalt in gepeins. "Ja. hij zei nog iets, maar wat was dat nu ook alweer? Zoiets van "lange ha len, gauw thuis"? Michels slaat zich voor zijn hoofd en zegt met stentorstem: "Mag ik even de aandacht? iedereen trekt zijn schoenen met motregennoppen uit 'en verwisselt ze voor stortgiet- noppen. Ome Joop zegt lange ha len gauw thuis, dat betekent dus dat er niet gepriegeld moet worden omdat de bal dan in het soppige gras blijft liggen. Dus jullie weten het: lange ballen naar de vleugel. Bedankt Ruud, voor je oplettend heid. Wil iedereen voortaan oplet ten wat ome Joop mompelt, als jul lie naar het bijveld lopen, want ome Joop is het orakel van Ajax". Geneesheren Te Wijl ik daar zo stond, passeer den mij twee opvallende figuren, die al lopend in een druk gesprek ge wikkeld waren. Zij vielen op, omdat zij te midden van al die mensen met duffelse jassen aan, in hun col bertje liepen. Bovendien hadden, ze een bekend gezicht. Het waren de geneesheren van Ajax (EHBO, eer ste hulp bij overtredingen), de dok ters Greep en Rolink. Ik ving een flard van hun gespek op:: "Als die zwelling over isEn toen waren ze alweer voor by. Opeens begreep, ik, dat zij welis waar clubartsen van 's Werelds be roemdste club zijn, maar in feite toch in dezelfde positie verkeren als bijv. de trainer van Excelsior of SVV. Zo'n trainer ziet zijn club steeeds in mineur omdat hij onder aan staat, en weliswaar zien Greep en Rolink steeds een Ajax in majeur maar zij hebben toch voornamelijk te maken met de mankementen van de club. De knie van Mulder, de enkel van Steffenhagen, de nek van Geels en ga zo maar door. De gezonden en verkwikten stap pen opgewekt in de bus of bestijgen de trap naar de bestuurskamer, en zy blijven achter met de kreupelen en gepijnigden. En als een speler die niet gemist kan worden geblesseerd is, staan de trainer en de voorzit ter naast de massagetafel ongedul dig op hun horloge te kijken, omdat het nu al de tweede week is dat Ruud niet kan spelen. Een leven zonder glamour. Voor Rolink en Greep stijgen er uit de naam Ajax alleen maar geuren op van massa geolie, zalf en jodium. Behalve na tuurlijk "als die zwelling over is", dan mogen ze even meekijken naar de doelpunten. Aderverkalking Het eerste doelpunt van Ajax werd gemaakt door Geels, met een harde kopbal in de verste boven hoek na fraai aangeven van Stef- fenhage. Enkele seconden later klonk de stem van speaker Steen bergen, die met opgetogenheid meld de: "Het eerste doelpunt van Ajax werd gescoord door Brokamp, na prachtig aangeven van Suurbier". Ik noteerde deze dubbele misser in een zin onmiddellijk, want als het al zin heeft dat een speaker mededeelt wat we allemaal al met eigen ogen hebben kunnen zien, dan is het toch op zijn minst gewenst dat hij de goede namen noemt, 's Avonds bij de onverbiddelijke beeldbuis zag ik het nog eens. Steffenhagen hakte naar Suurbier, die zette voor en de inkomende Brokamp kopte fraai in. Ik begin oud te worden Koolhaas In het boekje "Ajax" van Wim J'esse lees ik dat Marius Koolhaas, in de wandeling „grote maar" ge noemd. in 1915 secretaris van de elf- tallencommissie van Ajax werd. Dat bleef hij tot 1926. Toen werd hij se cretaris van Ajax. Dat bleef hij tot 1932. Toen werd hij voorzitter van Ajax, en dat bleef hij tot 28 juni 1956. Vierentwintig Jaar dus. Kool haas is kort geleden overleden, voor zitter Jaap van Praag vroeg voor Ajax-NEC om enkele seconden stilte ter ere van "een van de grootste voorzitters die Ajax gehad heeft". U merkt het. Jaap van Praag hield nog een slag om de arm, hij sprak niet van de "de grootste voorzitter". Net als George Knobel, die ook nog een plaats openhoudt in zijn selec tie voor onvoorziene omstandigheden houdt Van Praag de slag om zijn arm dat er in het verleden wellicht een nog grotere voorzitter is ge weest dan Marius Koolhaas. In het literaire tijdschirft de re visor staat een gedicht van Anton Korteweg dat "een vreemde man" heet maar kennelijk 'n nachtmerrie onder woorden brengt van iemand di'e droomt dat hij Johan Cruijff is, maar de weg niet kan vinden naar het stadion. Ik citeer het hier voor u: Dwalend op voetbalschoenen en in rood en wit, straat in straat uit, huilend, verblind: je moet tegen Benfica in het Pare des Princes «en hebt nog een kwartier, krap - dat gevoel dat ken je toch? En dat er dan ineens iemand die ook die kant op moet je bij je naam roept Johan dus -: je stapt snel in en droogt je tranen, hij geeft gas en rijdt glimlachend de verkeerde kant op - dat gevoel. In Voetbal International staat el ke week een zogeheten „profiel" van een voetballer. Op de vraag: Droom je wel eens van voetbal?", antwoor den de meesten van niet. Dat ver baast me altijd hogelijk. Ik droom altijd van voetbal. Soms voetbal ik zelf, en zoniet, dan zit ik wel op een tribune, heel hoog in de nok op een bank die voorover helt zodat ik, als ik me niet heel goed vasthoud, voor over in de kuip stort, 'n Mooie dood, dat wel, maar een nare droom. Laatst droomde ik bijvoorbeeld dat Schrijvers nog net een ingeprikte bal van de doellijn haaalde. uit ou- re vreugde het ding een vijftal ke ren tegen de paal duwde, waarna een speler van de tegenpartij de bal uit zijn handen pakte, op de grond neer legde, en in het doel schoot. De scheidsrechter, die er vlakbij stond, rende meteen met uitgestrekte wijs vinger naar de middenstip: Hij ken de het doelpunt goed. Uit zulke dro men word ik altijd kwaad wakker. eten- n de 1 y .57.3. i La 6.50, AMERSFOORT HZC JDe Robben heeft gisteravond zijn ^°9"»erste wedstrijd van de finalegroep van het toernooi om de pj'Suropese waterpolobeker voor landskampioenen verloren- De o 'Italiaanse titelhouder Canottieri uit Napels zegevierde in Amersfoort met 43. De'tussenstanden waren: 11, 01, 21, !_o. de, flitsende aanvallen. Te dikwijls werd duidelijk dat de Hilversum mers een deel van hun oude kern missen. Toen bovendien nog de twee routini'ars, Wim Hermsen en Nico Landeweerd, op beslissende momen ten strafworpen niet benutten, konden de Italianen uit verloren positie ver rassend terugkomen. Het begin was overigens voor De Robben veelbelovend. Nadat de Roe meense arbiter Marcuzescu een Ita liaan naar de kant verwees scoor de Gerard Keetelaar wat fortuinlijk doordat doelman Scotti misgreep op een houdbare bal (1-0). Kort daar op werd Evert Kroon door een boog- bal van de gevaarlijkste schutter d'Angello verrast: 11. In de tweede periode namen de Hilversummers weer de leiding door Nico Landeweerd, die een hard scnot afvuurde: 2-1. Vervolgens kre gen de ploegen om beurten een nu merieke meerderheid, doch slaag den er echter niet in die uit te bui ten. Onmiddellijk na het begin van de derde periode mocht Nico Lan deweerd een strafworp nemen. Hy faalde evenwel... daarop volgde di rect een flitsende Italiaanse tegen aanval, die d'Angello met een tref fer afrondde: 2-2. Het antwoord be stond uit een al even mooie Hilver- sumse actie, besloten met een zie dend schot van Gerard Kegtelaar (3-2). Opnieuw had de Italiaanse ploeg zijn antwoord klaar in deze spannendste van de vier perioden. Evert Kroon liet zich verrassen door een boogbal van Parisio, zodat met een gelijke stand (3-3) a.an d'e laat ste periode werd begonnen. Daarin kregen de Nederlanders weer nieu we kansen. Maar Wim Hermsen zag zijn strafworp gestopt en nog geen minuut later benutte Parisio feilloos een strafworp: 3-4. Dat betekende een volkomen onnodige nederlaag van een overigens matig en nerveus spelende Hilversumse ploeg tegen een Italiaans team dat niet veel be ter was, maar iets koelblcediger de kansen benutte. De Nederlanders sprongen in het |t de laatste plaats bezette sport- indsenbad - er waren ongeveer .08.9 100 toeschouwers - zeer slordig met i kansen om. trio Het was geen groots duel, zeker let van de kant van De Robben, thes lechts enkele malen waren er goe- rma 1.70 ^JÈijl/LGB nog ^o- steeds zonder r Albert Spijker oot. LEIDEN In zwembad De Does 6.40 rijgt De Zijl/LGB vandaag het jvental van VZC/'Ritmeester op fzoek, dat op het ogenblik met 2- en punten uit acht wedstrijden de 00, Ijfde plaats van de waterpolo- bofdklasse bezet. De Zijl/LGB ëeft in het verleden bewezen niet wakker te zijn dan de ploeg uit 'eenendaal, maar de Leidenaars allen waarschijnlijk opnieuw Al ert Spijker moeten missen, die de orige week, in de wedstrijd tegen .ZC, wegens een oorblessure ook al iet van de partij kon zijn. De wed- trijd begint om 20.00 uur. Vooraf Ussen De Zijl/LGB en HZC/De lobben (aanvang daarvan 19.15 u.) LZ'86 gaat zaterdag in Zaandam roberen Nereus de tweede plaats an de eerste klasse te ontnemen. >e Leidse ploeg staat momenteel iet twaalf punten derde, met een Chterstand van twee punten op TZSC en van één punt op Nereus. AV Holland-voorzitter Wim Rietbergen (links) reikt de dit jaar veroverde kampioensbeker uit aan aanvoerdercoach van de winnende Holland-ploegRob Pommee (rechts). Secre taresse Anne Riek Roosing en vice-voorzitter Bram v. d. Mey kijken lachend toe. In de tweede en van de eerste dag grado met 6-5 van De tussenstanden v laatste wedstrijd /on Partisan Bel- Vasas Boedapest, aren 2-2, 1-1, 2-0, LEIDEN Een stroom van ca deaus en gelukwensen werd gister avond over het bestuur van de at letiekvereniging AV Holland uitge stort. De 'Hollanders', die in het club huis van de gastvrije voetbalvere niging LFC recipieerden ter gelegen heid van hun veertig-jarig jubileum èn het nationale kampioenschap eer ste klasse, kwamen gisteravond als nog in het bezit van de fraaie kam pioensbeker. K N AU-h oofdbest uurs lid v. d. Wege reikte hem uit, een handeling die eerder in het seizoen door een misverstand was uitgeble ven. De heer Van de Wege merkte tydens de uitreiking op dat Holland zich de afgelopen veertig jaren een vooraanstaande plaats in de Atle tiek Unie had verworven. Een con statering die ook werd gedaan door de heer Brabers, secretaris van de Nationaal Technische Commissie van .de KNAU. De heer Prévo vice-voorzitter van de Leidse Sportstichting, noemde het een goed punt dat ook een atletiek- club 'naar buiten trad'. De heèr Pré vo: "Ik kan helaas geen tartan- baan aanbieden maar Holland moet echt overtuigd zijn van de waarde ring die er bij de Sportstichting is voor de geleverde prestaties. En dat ondanks de slechte accommodatie in de Leidse Hout. Holland is nu hoofd klasser en er zijn maar weniig clubs QUEBEC CITY Hoewel de nu al sprake Olympische Spelen in Montreal pas kundig" tekort over acht maanden beginnen is er lar, oftewel ruii auto- LEIDEN Vandaag en morgen organiseert Asopos/De Vliet, in sa menwerking met het Amsterdamse Nereus, de traditionele najaars-roei- wedstrijden. Voor de eerste maal zal dit jaar geroeid worden om de Paul Veenemans beker. De belangstelling voor de najaarswedstrijden is van de zijde van de roeiers enonn. Vandaag alleen al nemen meer ,ploegen. aan kilome^'cwSrennei.h^Trt"^" fa' ^„WtdStTen- Vele,yeranlfineen ge- vorleten Boeschoten, Van <fcr 5™kenv.de/e."BeZelllghel[lSW,e.dStnJ" Horst iNeureus) Kiett en Luttik- in een „boekhoud- gulden. Dit maakte de regering van in 609 miljoen dol- Quebec gisteren bekend. De 21ste anderhalf miljard spelen van de Olympiade, die nu al te boek staan als de duurste ooit gehouden, kent een uitgavenpost van 1.034.45 dollar (ruim 2,7 miljard gul den). Hiervan nemen het Olympisch Stadion en het zwembad met 564 miljoen dollar het grootste deel voor hun rekening. Daarentegen bedra gen de inkomsten slechts 425 mil joen dollar. Bijna de helft van dit bedrag is afkomstig van de loterij (226 miljoen dollar). Onkosten: Olympisch Stadion en zwembad 564 miljoen dollar, Wieler baan 59.0, vernieuwen van bestaande sportaccommodaties 146.65, financiën 66.0, kosten organisatie-comité 104.5 Olympisch dorp 59,0, jachthaven 35,3, totaal 1.034.45, inkomsten loterij 226.0 zilveren munten 125,0, gouden mun ten en postzegels 20,0 televisierechten en aanverwante inkomsten 44.0, to taal 425.0. die twee jaar geleden bij ee ongeluk om het leven kwam. Hij was één van Nederlands meest suc cesvolle roeiers. Voor de strijd om de wisseltrofee hebben zich zestig deel nemers gemeld. Zy zullen elkaar be strijden op drie verschillende onder delen, te weten 3,5 kilometer roeien op de Bosbaan, een veldloop van 5 kilometer en een tijdrit den i het r aangeschafte teriaal te beproeven en om andere boottypes uit te proberen. Voor het grote aantal „eerstejaars" zijn de wedstrijden 'een nuttige test om eens te zien hoe het met de vorderingen staat. Concurrentie is er genoeg: zo'n 150 overnaatse vieren zullen er aan de start verschijnen. Vandaag wordt tevens begonnen met de strijd om de Paul Veene mans trofee, een initiatief van de roeibond, georganiseerd door Nereus en gekoppeld aan de Najaarswed strijden. Deze trofee is ingesteld ter nagedachtenis aan Paul Veenemans huizen (Protes/Eretes). ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS-terrein LDWS - ONA Sportpark ,,De Vliet" Aangeboden door ,,'t Kaas en Notenhuisje" Bevrijdingsplein 7 - Leiden .Zuid-West" in Leiden die dat na kunnen zeggen". Ook Joop Riethoven, een bekende naam in de Leidse sportwereld, kwam aan het woord. Hij memoreer de zijn vroegere atletiek-prestaties "In weglopen blonk ik uit. Ik was een gevaar op de weg") en de fijne sfeer die hij alijd bij Holland had aangetroffen. Behalve bovengenoem de sprekers kwamen op de drukbe zochte receptie (ook top-atleet Jos /ermens was aanwezig) nog vele vertegenwoordigers uit de atletiek- wereld en het Leidse sportleven de Hollanders de hand drukken. De Spartaan tegen debutant Alkmaar LEIDEN LKV De Spartaan tilt vandaag de belangrijke wed strijd tegen SSS Alkmaar. Het team van Alkmaar debuteert in de hoog ste klasse en over de kracht valt nauwelijks iets te zeggen. Om geen risico's te nemen formeerde coach Brandt een sterke ploeg. De na men: Dirk van 't Riet, Herman Fi- lippo, Arie Swagers, Mat Anneeze en Theo Marijt. De wedstrijd in Alkmaar begint om 18 uur. Ter afsluiting van de festiviteiten rond het 55-jarig bestaan vierde de gymnastiekvereniging Groen Wit gisteravond in de Kleine Burcht feest Verschillende leden viel een onderscheiding ten deel. De heer Waltman, 12V2 leider werd benoemd tot lid van verdienste. Zijn vrouw speldt hem de versierselen op. Ook mevrouw Heemskerk, de ex-voorzitster, de dames Van der Steen en Kruiff en de heer Meershoek loerden onder scheiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13