W esterterp dimlicht stad wil de verplichten m Vragen over kweekreactor OE FOE W S TO Middenstand, boeren en tuinders krijgen 't beter Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over .onze .prijzen Stoppen sloegen door bij Albert „IN ZIEKENHUIS IS GEEN BED TEVEEL Stroom van reacties op kritiek van CDA Volgende week symposium te Delft DEN HAAG (ANP) Het voeren van dimlichten in de stad zal verplicht worden. Fietsen zullen van rode reflectoren voorzien moeten zijn. Het zijn twee maatregelen uit een heel pakket, dat minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat onder het motto „zien en gezien worden" in zijn beleidsplan voor de verkeers veiligheid heeft opgenomen. De bewindsman heeft daarin de weg aangegeven, waarlangs hij de onveiligheid in het ver keer te lijf wil gaan. Zes projecten hebben daarbij de nadrukkelijke voorkeur gekregen. - Bewaken van de leefbaarheid bin nen de bebouwde kom, waaraan het verkeer zal moeten worden aan gepast - Aanleg van fietspaden en fietsrou tes om het fietsverkeer aantrekkelij ker te maken. Indeling van de wegen in catego rieën. Aanleg en uitrusting van de weg moeten in overeenstemming zijn met de functie. t— Regionaal onderzoek naar ver keersveiligheid, zoals in Noord-Bra bant al wordt uitgevoerd. - Uitbreiding van de verkeerssigna- lering. Onder meer door licht-ge- vende vorden, die aangeven welke snelheid ter plaatse het beste aan gehouden kan worden. - Talrijke maatregelen, die het - Scherpere voorschriften voor de remmen van vrachtwagens. - Verhoging van de eisen voor het rijbewijs. - Invoering van een minimumsnel heid ook op niet-autosnelwegen. De minister wil tot een felle strijd tegen de verkeersonveiligheid komen, en gezien worden kunnen verbete- omdat hij onaanvaardbaar acht, dat CHU ziet niets in 2 e Keerpunt DEN HAAG (SP) De CHU-fractie in de Tweede Ka mer vindt in een eerste reactie het ontwerp-verkiezingspro- gramma van de PvdA en de PPR "uiterst teleurstellend". "Dit nieuwe programma be looft minder dan Keerpunt'72", aldus CHU-fractievoorzitter Kruisinga. Met het, overigens nog niet definitief vastgestelde, programma wordt volgens Krui singa een verkeerde weg ingesla gen. In het bijzonder heeft Krui singa kritiek op de voorgestelde afschaffing van de zedelijk heidswetgeving en op de gesug gereerde geleidelijke opheffing van discri'minatievormen tussen- gezinsstructuur en andere duur zame samenlevingsvormen. Volgens de CHU-fractieleider doet het program van PvdA en PPR weer een nieu op het eigen woningbezit. zoals het verbieden ren van stadslicht, het bevorderen van gele nummerborden, het beter tien jaar zijn markeren van oversteekplaatsen enz. duizend Andere maatregelen, die de minis ter voor ogen staan: Diagonaalgordels worden verbo den, alleen heup- en driepuntsgor dels worden toegestaan. Oprolauto- kan worden bevorderd door i gemiddeld per dag zeven doden gewonden vallen. De laatste in totaal dertig - het verkeer om gekomen. maten verdienen de voorkeur. -Verzachten van het interieur 1 de auto's te gaan zonderlijke instantie. Daarom is er op zijn ministerie een nieuwe direc- het leven DEN HAAG (SP) Buiten Volgens diezelfde getuigen- zijn zinnen stak de 31-jarige Su- verklaringen zou Albert ook ge- rinamer Albert de middag van roepen hebben "Ik vermoord je" de 25ste augustus op zijn vrouw en "Ik gooi je te pletter". Hier in. Zeven messteken kreeg zij geloofde de verdachte helemaal in hals, borst en buik Pas toen niet in. "Thuis sprak ik altijd ze het balkon opvluchtte .en Al- Surinaams en toen heb ik ook bert dreigde haar over de bal- in "takkie-tak.:ie" tegen haar lustrade te gooien, kwam de- geschreeuwd. Dat kunnen ze toch ze door roepende buren weer tot niet verstaan", zijn positieven. Verdachte's raadsman weidde daarop lang uit over de taalbar- Albert was verwikkeld in een rière van zijn cliënt en Surina- echtscheidingsprocedure en zijn mers in het algemeen. "Hier vrouw had hem telefonisch wordt meer Surinaams gespro- hij gisteren zei de toegang tot het huis aan de Vreeswijk straat ontzegd. Albert nam dit niet en ging naar het huis, waar op zijn bellen niet werd open gedaan. Hij dacht dat er nie mand thuis was en trapte de deur in. Toen hij zag dat zijn vrouw er toch was, sloegen bij Albert de stoppen door. Giste ren moest Albert zich voor de Haagse rechtbank verantwoor den voor deze feiten. Hij zei zich nauwelijks iets van het gebeurde te kunnen herinneren. Getuigen waren er van overtuigd dat Al- bert zijn vrouw over het balkon wilde gooien. Volgens de verdach te zou zijn vrouw zelf hebben de tragiek van Surinaamse ver dachten, ze zouden eigenlijk een tolk moeten hebben. Er is een heel andere woordwaardering". Officier van justitie mr. J. Bou wer achtte doodslag en bedrei ging bewezen. "Hij heeft geluk dat zijn vrouw nog leeft. Hot had net zo goed anders kunnen zijn". Hij eiste negen maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar". Albert's raadsman, mr. J. Ph. A. Defares, achtte alleen mis handeling bewezen. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling voor zijn cliënt. Door de recht willen springen uit angst voor de messteken. bank werd dit afgewezen. Uitspraak 4 december. Middenstanders, de werknemer krijgt vermoedelijk tuinders krijgen het minder in het loonzakje, als de jongste plannen in het kabinet doorgaan. Den boeren beter. Volgend jaar gaan zij op vooruit met hun inkomen dan de werknemers. Deze verwachting heeft staatssecretaris Th. Hazekamp (midden- en kleinbedrijf) uitgespro ken in de Tweede Kamer. In 1976 krijgen de zelfstandigen een echte inkomensverbetering van een tot anderhalf procent. De gemiddel- „De startpositie van de zelfstandi gen is in 1976 beter dan die van de werknemers," zei Hazekamp. Hij wees op de mogelijkheid, dat de situatie wellicht nog iets rooskleuriger is, omdat ook rekening gehouden moet worden met enige belastingvoordeel tjes, zoals: een betere regeling voor de meewerkende vrouw, verhoging van de investeringsaftrek, verbete ring van de vervroegde afschrijving en vergroting van de aftrek van bedrijfsvermogen. Bij onvoorzieneontwikkelingen die het inkomen van de zelfstandigen toch zouden aantasten, beloofde Hazekamp extra steunmaatregelen. „Dit is de laatste twee Jaar ook gebeurd," zei hij. Het heeft het midden- en kleinbe drijf de laatste jaren flink tegen gezeten. Dit jaar zijn meer kleine bedrijven gestopt dan in 1974. Stijging: vier procent. Het aantal faillisementen in handel en dienst verlening is met vijf procent toegenomen. Ook in industrie, ambacht en bouw zijn veel bedrijfjes op de fles gegaan. Maar onder kruideniers en horecabedrij ven waren dit jaar minder faillissementen dan vorig Jaar. Hazekamp zei dat hij streeft naar een minimumprijs voor alcoholische CDA dranken, want met de slijters gaat Tijdens het slecht. Veel drankzaken moeien het ledencongres zal dit onderwerp de deuren sluiten. De oorzaak ligt in de vaste prijzen sterke drank en sommige biersoorten door de fabrikanten. In Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER De kritiek len steunen en giften werden toege- van het Haarlemmermeerse CDA, in zegd om een spontaan congres te een brief gericht aan de CDA-sa- organiseren. "Dat congres zal wor- menwerkingsverbonden, de kamer- den gehouden, als niet binnen de fracties van KVP, ARP en CHU en kortste keren een wijziging komt in de dagelijkse besturen van dezelfde de situatie zoals die nu is. Op 13 de- groep, CDA, heeft een stroom van cember komen de partijraden van reacties opgeleverd. Voorzitter P. J. KVP en ARP bijeen, om over de Rijpstra van het CDA in Haarlem- kwestie te spreken. Voor die tijd mermeer: "Overal leeft de gedach- moet het ledencongres gehouden te dat er iets moei; gebeuren, omdat zijn, zodat de politieke KVP- en enige - het gaat maar om een paar ARP-top, weet waar men aan toe partij kopstukken dwars liggen. De is. Blijven ze halsstarrig weigeren achterban wil zo spoedig mogelijk met het CDA gestalte te geven, zoals de een CDA-lijst komen en dat kan. basis dat voorstaat, dan zullen wij Het zal trouwens gebeuren ook. De- zeker alle moeite doen met genen die dwars blijven liggen moe- lijst te komen. Landelijk ten dan maar opstappen". het ledencongres zal dit De heer Rijpstra heeft gisteren tal van bespreking moeten zijn", aldus het loslaten van besprekingen gevoerd, zowel te- Rijpstra, die van de CHU afkomstig lefonisch als bij hem thuis in Hoofd- is. Prof. Piet Steenkamp heeft gis- Beslissing over kerncentrales over paar weken Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer bevestigd, dat over enkele weken het kabinet beslist of het vasthoudt .,aan de bouw van drie kern centrales in Nederland. Vorig Jaar werd besloten tot die bouw over te gaan, maar daarna werden uitge brachte veiligheidsrapporten in be spreking genomen. Die bespreking kan leiden tot het al dan niet in nemen van een ander standpunt. Verwacht wordt dat de Tweede Kamer vrij kort na de komende kerst vakantie, in februari, over de ener gievoorziening in de toekomst gaat praten met de verantwoordelijke be windslieden. „Als het kabinet besluit In Suriname telt men de dagen af. "Nog 6 dagen te gaan" stond er gisteren te lezen boven de ingang van het ministerie van Binnenland se Zaken in Paramaribo, waar en naar de onafhankelijkheid op 25 no vember toeleeft. De Surinaamse oppositieleider Lachmon heeft gisteravond zijn vol gelingen via de Hindoestaanse ra diozender Radika opgeroepen volop mee te doen aan de festiviteiten rond cle onafhankelijkheid. We moeten nu d? strijdbijl begraven. We hebben tot het laatste moment gevochten voor een goede grondwet cn ik mag over de resultaten niet ontevreden zijn, aldus de VHP-leider in het Hin- doestaans. In Nederland verblijvende Suri- namers, die volgende week het on afhankelijk worden van Suriname willen vieren, kunnen rekenen op een tegemoetkomende houding van de rijksoverheid. Op uitnodiging regering zullen prinses Beatrix prins Claus de viering van de on afhankelijkheid van Suriname op 25 november bijwonen, zo heeft de rijksvoorliichtingsdienst gisteren mee gedeeld. Tijdens de televisie-programma's die d'e NOS dinsdag 25 november wijdt aan de onafhankelijkheids plechtigheden in Suriname zullen ook beelden land worden getoond. Verschillende radio-rubrieken de NOS UTRECHT (ANP) „Als men wer kelijk belangrijke beperkingen in de ziekenhuisdiensten wil nastreven, zal de vraag ernaar moeten afnemen'". Dit stelt de directeur van de na tionale ziekenhuisraad mr. L.C. Wes seldijk in het NZR-blad "Het Zieken huis' op grond van een becijfering die hem tot de conclusie voert dat er nauwelijks sprake is van overca paciteit in de ziekenhuizen. Meer steun bij woning verbetering DEN HAAG (SP) De per 1 juli Surinaamse inwerking getreden regelingen voor verhuis- en herinrichtingskosten en huurgewenningsbij dragen zullen voortaan ook kunnen gelden voor huurders die niet in een ingrijpend verbeterde woning terugkeren. De huurprijs van de ergens anders betrokken woning moet dan wel ten minste dertig gulden per maand ho ger liggen dan die van de ontruim- reacties in Neder- de woning vóór de verbetering. De regeling is verruimd omdat zich soms omstandigheden voordoen, ■orden volgende week ook waardoor niet alle bewoners (kun- i Suriname gewijd. Onder andere nen) terugkeren naar het huis dat 'Den Haag zij aanvankelijk slechts tijdelijk ver lieten. Contourennota erg in trek DEN HAAG (SP) Er komt de ener- geen verlenging met een jaar van de discussieperiode over de omstre den contourennota, de visie van minister Van Kemenade op 'het toe tot ongewijzigd beleid, zullen tot komstige onderwijsbestel. het kamerdebat bepaalde werkzaam heden ten behoeve van de kern centrales worden voortgezet: door werken dering van de afvalverwerking oriëntaties inzake te kiezen types van.centrales", aldus de bewindsman. Ook zal i beknopt overwicht van de contou rennota. De bewindsman zei bij die gelegenheid ook dat de nota zich mag verheugen in een enorme be langstelling, ook vanuit het buiten land. Na de eerste discussieronde, die midden volgend jaar afloopt, mensen houdt volgt een tweede, waarna de defini- geen staatscommissie komen, die volgende versies van de nota gaat bewerken. Dat heeft minister Van tieve versie wordt geschrev de organisatie, bestu- Kemenade gisteren bekend gemaakt bij de preseiuafcje van door de Staatsdrukkerij uitgegeven pocket onderwijsveld binnen, aldus de "Meer mensen mondig maken", een nister. Staatssecretaris Hendriks heeft de 4 promille-norm (4 bedden per 1000 inwoners) in de kamer verdedigd met het argument dat er onderbe zettingen bestaan. Mr. Wesseldijk is het niet met hem eens. Op 1 januari 1974 waren er in de ziekenhuissector 75.548 bed den, een aantal, dat overeenkomt met 5,6 bedden per 1000 inwoners. Toepassing van de 4 promille-norm zou betekenen, dat er 21.585 bed den moeten verdwijnen. De NZR-directeur gaat er van uit, aat de situatie optimaal is als er gemiddeld 90 van de 100 ziekenhuis bedden bezet zijn. Er moet namelijk een zekere reserve aanwezig zijn om dat het om een jaargemiddelde gaat, terwijl de ziekenhuisopnamen niet precies gelijkmatig over het hele Jaar zijn gespreid. Ook is enige reservecapaciteit nodig met het oog op eventuele noodsituaties. De opmerking in de toelichting by de begroting volksge zondheid, dat de toetsing van de kwaliteit van de gezondheidszorg niet "in alle vrijblijvendheid" kan blij ven voortgaan, is bij de nationale zie kenhuisraad niet zo goed gevallen". Mr. Wesseldijk zegt hierover dat "het gevaar van een dergelijke opmer king ligt in de suggestieve werking ervan" en dat een dergelijke uit drukking gemakkelijk de indruk kan wekken, dat de eigen activiteiten van de gezondheidszorg niet veel van de gezondheidszorg niet veel voorstellen. Maar volgens hem zijn ziekenhui zen zelf al geruime tijd bezig met het vaststellen van kwaliteits- en doelmatigheidsnormen, terwijl de NZR werkt aan het vastleggen van de kwaliteitsbewaking in procedure le voorschriften. De medisch direc teuren en de landelijke specialisten vereniging verwachten dat ze deze voorschriften binnen kort in de prak tijk kunnen gaan toetsen. De behandeling en verpleging van 'erplichting in om voortdurend op te letten of dat op een verantwoorde manier gebeurt, dus ook niet vrijblij- dorp. Uit het hele land zijn positieve teren al enkele malen contact gehad Maar volgens Hazekamp is een reacties binnengekomen. De Staten met Rijpstra. Hij staat volledig ach- minimumprijs alleen niet voldoende, van. Gelderland en Utrecht hebben ter het Haarlemmermeerse initia- Ook de opbouw van de slijtersbran- laten weten eventuele acties te zul- tief. che moet worden verbeterd. Alfa Romeo Alfctta V.a.f 17.690,-. AUTOM. IMP. HANS MAASLAND B.V. Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.H.) telefoon 01718—13900/16275 DEN HAAG (ANP) De Tech- nische Hogeschool te Delft gaat een onderzoek beginnen naar de zwak ke schakels in de cyclus van de snelle kweekreactor. Zij gaat de zwakke plekken in de redene ringen van de voorstanders van kernenergie in lie* algemeen en de snelle kweekreactor in het bijzon der belichten op een symposium, dat op 28 en 29 november in Delft zal worden gehouden. Aandit symposium zullen overwe gend tegenstandei*s deelnemen, een aantal voorstanders laat het afwe ten. Volgens de TH. is dit waar schijnlijk toe te schrijven aan het standpunt van de T.H, die, evenals een aantal gemeenten en particu lieren, hun Kalkarheffing be stemd wil zien voor de ontwikkeling van niet-nucleaire energiebronnen. De TH Delft heeft hiermee tot ui ting willen brengen, dat vele perso neelsleden en studenten overwe gende bezwaren hebben om aan de beslissing ten gunste van de snelle kweekreactoren mee te werken. De hogeschoolraad heeft bij zijn beslissing ten gunste van het on derzoek aan de zwakke schakels in de kweekreactorcyclus overwogen dat bij "discussie tussen gevestiede machten en delen van de bevol king, de technische deskundigen veelal verbonden zijn met de geves-van Nederland. Men kan uitgaan fcigde machten", de hogeschoolraad ziet het als de taak van de Techni sche Hogeschool om de "technisch 6lecht uitgeruste" burgers bij te staan. Hij vergelijkt dit met het toewijzen van een rechtskunoig ad viseur aan een procespartner, die deze niet kan bekostigen. Van het symposium verwacht de TH Delft dat het de voorstanders en tegenstanders tot meer genuan ceerde en gefundeerde standpunten zal brengen. Gehoopt wordt dat het van een groei van het energiever bruik in de ontwikkelingslanden van 5 pet. per jaar en in de indus trielanden van één procent gedu rende een overgangsperiode van 30 0 jaar naar een constant energie verbruik (nul-groei). Een dergelijke groei maakt, dat kernenergie niet noodzakelijk is. In deze periode van a 40 jaar naar een constant energie- giebronnen tot ontwikkeling wor den gebracht. Dat de mensheid zo zuinig moge symposium de studie zal stimuleren lijk met energie moet omspringen de vele problemen, die hangen met snelle kweekreactoren. Op deze wijze kan de volgende beslissing inzake de snelle kweek reactor steunen op de opinie van een veel groter deel van de Neder landse samenleving, aldus de TH Delft. De discussie op het symposium zal o.a. gaan over de vraag, of kernenergie nu eigenlijk wel of niet nodig is en over de vraag, of het nu wel of niet veilig is kernenergie toe te passen. Dr. P. Boskma van de afdeling wijsbegeerte en maatschappijweten schappen van de TH Twente zegt in een bijdrage tot de discussie op het symposium, dat kernenergie nodig is voor de energievoorziening voudige 'dt ook betoogd door prof. dr. W. Hafele, die een aantal jaren de lei ding heeft gehad van het Kalkar project. We zullen wel zuinig moeten zijn met energie, is de mening van prof. Hafele, maar we zullen het daar naast toch niet zonder kernenergie kunnen stellen. Zolang er een ook maar geringe groei van het ver bruik is, leidt zuinigheid met' ener gie slechts tot een verschuiving van het energieknelpunt met tien of vijftien jaar. Prof. Hafele is niet erg optimis tisch over een spoedige beschikbaar heid van alternatieve energiebron nen. Zonne-energie bijvoorbeeld kost op het ogenblik nog het vijf de thans gebruikte l de wereld en zeker niet voor die energievormen. Bovendien voor zonne-energiecentrales zeer veel land beschikbaar moeten zijn. Om een centrale van 1000 megawatt te voeden heeft men 80 vierkante kilometer land nodig. Kernfusie is een duidelijk alternatief voor de toekomst. Prof. Hafele verwacht dat men de nodige technische pro blemen om energie door middel van kernfusie te verkrijgen binnen vijf tien jaar zal oplossen. Het zal dan echter nog vele decennia duren al vorens men kernfusieenergie op grote schaal zgl kunnen opwekken. Prof. Hafele twijfelt eraan, of ko len wel zo'n erg belangrijke rol kunnen gaan spelen, dat hangt o.a. van bepaalde economische voor waarden af. Zonne-energie, kolen en kernfusie zijn de enige alterna tieven voor de snel slinkende voor raden olie en aardgas, als men geen kernenergie wil gebruiken. Om een scharnierfunctie tussen het olie gastijdperk en het tijdperk van de nieuwe energiebronnen te vervul len zal men kernenergie niet kun- gesloten. Prof. Hafele voert aan, dat de kans op een ongeluk van grote om vang met een kerncentrale 1 op de tien miljoen is. Men hoeft er hele maal niet bang voor te zijn, dat 'n kerncentrale zich als een atoom bom zal gedragen, want dat is uit-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7