Detective „Popeye" Doyle gaat te keer in Marseille The Streetfigliter komt niet geheel uit de verf HILL MAAKTE FILM VAN ZWAK GEGEVEN Leef wat onbezorgder Verzéker je leven. w JL Blauwzweem overstroomt filmmarkt VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 Gene Hackman in een van zijn halsbrekende toeren in French Connection II" Trianon: "French Connection no. 2" Regie: John Frankenheimer. Be langrijkste rollen: Gene Hackman, Fernando Rey, Bernard Fresson. Leeftijd: 14 jaar Het was allemaal te verwachten. Detective "Popeye" Doyle uit New York zou zijn verbeten jacht op het heroïneayndikaat blijven voortzetten. Hij zou het kwaad aanvatten in hpt hart, het louche Marseille en hij zou dat doen op de bruine-berige en zeer hardhandige wijze die we al van de vorige keer kenden. De "French Connection, deel 2". Het fenomeen- film in afleveringen met een paar jaar ertussen is weer hele maal bezig terug te komen en is al bijna zo populair als de dubbel-elpee. Bij de Peetvader is er nog een der de versie te verwachten; dat zal voor de French Connection enigszins moei lijk liggen, want de held komt hij gend en proestend tenslotte uit de strijd, maar met de schelm van de vorige keer wordt voor eens en voor al afgerekend. Precies als bij de eerste French Connection is het een film rond een hoofdrol. Gene Hackman als da boertige kolossale boevenjager, die voor 't goede doel een achterbuurt hotel met benzine besprenkelt om het van daar verblijvend crimineel ongedierte te ontdoen en al voor een handvol neergeknalde collega's van het korps Marseille zorgt, als we ei genlijk nog moeten beginnen. Pop- eye is een breed pitgesponnen type, een knokmachine, in wiens karakter evenveel nuance en emotie steekt als in dat vreemde hoedje dat hij bij voorkeur op zijn enorme sche deldak drukt. Subtiel handelen komt in zijn woordenboek niet voor. Mc- memensen krijgen onveranderd kwa lificaties mee als „ass hole, fucking frog" en het spaarzame kijkje dat we in zijn libido mogen werpen, vindt plaats wanneer hij twee keu rige meisjes die in een café op hun vrijers wachten, een drankje presen teert op de manier, zoals dat nog wel eens door patsers gebeurt die het bezoek aan een tUtent op de zaak kunnen schrijven. Bij Popeye vergeleken is zijn di recte Marseillaanse collega, op zich ook 'n nogal driftige baas, een toon beeld van weekhartigheid en begrip. Gene Hackman is een razend knap acteur en hij maakt met grote non chalance een sfupertype, e enton vol geweld en onhandigheid. Let wel: een supertype. Daarmee is niet het zelfde gezegd als met 'superheld'. Dat is hij eigenlijk niet; veeleer het tegendeel. Het is een verschijnsel, een geprogrammeerde doordrammer. De plot in de eerste film vond ik beter. Er stak ook meer cynisme in de manter waarop Popeye Doyle toen ondanks zijn grote knuisten en zijn grote bek toch nog schaakmat werd gezet. In „French Connection no. 2" is dat cynisme zelfs niet meer in het meest dunne laagje aanwezig. Als Doyle in een politiecel en ond'er bewaking bezig is af te kicken van de heroïne, waaraan zijn tegenspe lers hem hebben gewend om hem aan het praten te krijgen, dan ver toont het scherm ongeveer de beel den van een wild beest. Prometheus aan de drugs. De film is met veel vaart gemaakt. Als middenpaneel en een moment van rust is 'er een heel mooie dron- kenmansscène van Hackman die even klassiek kan worden als de vrcetscène uit "Tom Jones" van een jaar of tien geleden. Heel vaar dig is de manier, waarop regisseur Frankenh'eimer de straattonelen in beeld brengt. De wilde achtervol gingen in het overvolle Marseille- verkeer zijn zo naturalistisch dat je je afvraagt, hoe gek men de "ech te" politie aldaar gekregen heeft om mee te werken. Nogmaals samengevat: een goede film in het rauw-douwwerk; met boeven en smerissen van de simpe le soort. Zo simpel zijn die boeven zelfs dat ze de heroïne in blikjes ver voeren met een etiket van Bouilla- baise-soep. Daarin zou commissaris B'ums van Dick Bos heel vroe ger zelfs niet ingetuind zijn. HAN MULDER „The great Waldo Pepper" Titel: "The great Waldo Pepper" hoofdrollen: Robert Redford, Bo Svenson en Bo Brundin; produktie en regie: George Roy Hill; theater: Lido; leeftijd: 14 jaar. George Roy Hill, de man van h'et kassucces "The Sting", heeft een van de hoofdrolspelers daarin, Robert Redford, weer van stal ge haald, kennelijk met het doel een zelfde succes te behalen. En alle in grediënten daarvoor zijn in "The great Waldo Pepper" aanwezig. Maar de mooie Redford. al het vlieg en stuntwerk, kunnen toch niet zor gen voor de subtiele fijngevoeligheid, v/asrirt "The Sting" zo uitblonk. Daarvoor is het g'egeven te zwak en hangt het verhaal te zeer van door zichtige toevalligheden aan elkaar. Niettemin valt er voor de liefheb bers nog aardig wat te genieten, D'r is zóveel te beleven, zóveel te doen. Dóe dat. Maar denk aan de anderen en verzeker je. Die zorg minder is een hoop meer rust. En wat kost dat nou helemaal Informeer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzekering. Ant woordnummer 89, Den Haag. want de stunts zijn vaak adembene mend. Een hete looping beleef je als toeschouwer mee en voor mensen met hoogtevrees zal het allemaal erg griezelig lijken. Waldo Pepper is de oorlogspiloot, die na de Eerste Wereldoorlog geen droog brood te verliezen heeft. Van- oaar dat hij met een krakkemikkig kistje tegen betaling stunts uithaalt. Hij hangt het verhaaltje op, dat hij gevochten heeft met Ernst Kessel, 'n Duitse piloot, die als de grootste motet gelden. Het is een jongens droom van hem, waarin hij zelf is gaan geloven. Al gauw wordt dit fa beltje dan ook ontzenuwd door Axel Ollson, een collega van hem. Maar de droom is daarmee niet weggenomen en als Pepper na een groot aantal stunts en een heleboel mislukkingen voor de echte Ernst Kessel komt te staan, wordt zijn hoop nieuw leven ingeblazen. Want toevallig, is Kessel ingehuurd als stuntman bij filmopnamen over zijn legendarische gevecht. Pepper is ook bij de set beland en het oude luchtgekrakeel zal opnieuw herle ven voor dte grote Waldo, maar nu in werkelijkheid. De opnamen' kunnen beginnen en in hun overmoed nemen de twee heren maar geen parachute mee, dat is zo lastig. Het gevecht wordt goed ge speeld, ontaardt tenslotte in een echt gevecht, nadat de camera's al lang gestopt zijn met draaien. Als over winnaar komt Pepper te voorschijn, die met een eresaluut aan Kessel in een wolk verdwijnt. Best spectaculair deze laatste scè ne, maar voor een film die het van de stunts moet hebben, komt het er allemaal toch een beetje bekaaid \anaf. Er zitten erg lange dialogen in, die op den duur vertragend wer ken. De opnamen zijn om je petjte voor af te nemen. Ongetwijfeld heeft deze "Hill-film" een vermogen ge kost. De vraag is of het er uit zal komen. Wat de muztek betreft: daar tekende Henry Mancini voor. Een heerlijk "gay-twenties" melodietje begeleidt dan ook de capriolen van de grote Waldo Pepper, die zov'eel moeite doet om echt "groot" te blijven. ANNEMÏEK RUYGROK Film: The Streetfigliter; regie Wal ter Hill; hoofdrollen: Charles Bron- son, James Coburn en Jill Ireland; theater: Luxor; leeftijd: 14 jaar. Een zekere Chaney reist als ver stekeling mee met een goederen trein en arriveert in een stadje waar hij getuige is van een illegale knok partij. georganiseerd door een heer met de bijnaam Speed. Een gemak kelijke manier om aan geld te ko men denkt Chaney. Hij vervoegt zich bij Speed en weet hem met moeite te overtuigen van zijn vecht- kwaliteiten. Het verhaal laat zich nu verder makkelijk raden. Chaney blijkt heel goed te kunnen straat- veohten, dat is een soort catch-as- catch-can. en samen verdienen ze een heleboel geld. Een mager gege ven voor een even mager verhaal. Dat is niet zo erg want het verhaal is niet interessant. Waar het om gaat is het vechten en wie daar be hoefte aan heeft, die komt bij de Streetfighter ruimschoots aan zijn trekken. Niet van dat geniepige, oos terse gekungfu: nee, eerlijke stom pen en betrouwbare trappen in on derbuiken. Charles Bronson is prijs vechter Chaney en hij speelt die rol heel degelijk. Een overigens niet al te moeilijke rol: weinig zeggen, veelbetekenend kijken en zo nu en dan 'ns een paar klappen uitdelen, wat aan Bronson wel toevertrouwd is. James Coburn dwingt dan toch wat meer respect af met zijn rol van manager Speed. Over naar de film zelf waar 'n paar kanttekenin gen wel op hun plaats zijn. Allereerst speelt het verhaal in de jaren der tig. grauwe Jaren met veel werkloos heid en armoede, iets wat te wei nig in de film naar voren komt. Ten tweede was het straatvechten een illegale zaak. logisch dus dat Je ver wacht dat er zo nu en dan gestaakt moet worden omdat er politie in de buurt is. In het hele verhaal ko men we echter niet één agent te gen. Maar goed, zoals gezegd om het verhaal gaat het niet, dat is slechts een aanleiding voor het knok ken. Wie aan de 'gevechten van de eeuw' van de laatste tijd nog niet genoeg had, kan dan nu bij de Streetfighter terecht. BART JUNGMAN Robert Redford als de grote Waldo Pepper, de stuntpiloot, bij zijn helse machinewaarmee hij de ongelooflijkste toeren uithaalt. En dat allemaal om de „grote" man te blijven, die hij door zijn luchttoeren is geworden. Door Piet Ruivenkamp Tot voor een jaar of tien bestond er in het filmwezen een hang naar steeds groter perfectie. Bijna tegelijkertijd werd aan alle elemen ten van de bioscoopvoorstellingen gesleuteld om de beleving nog totaler te maken. In de concurrentieslag met de televisie werden soms Stokoude uitvindingen als die van prof. Cretien voor een cinemacope-lens voor de dag gehaald. Maar niet alleen het breedbeeld nam een hoge vlucht in een onoverzichtelijk aantal systemen. In de praktijk is die rage ittmiddels teruggelopen naar wide- screen, dat de klassieke verhouding van drie op vier naar drie op vijf bracht. Om de beeldkwaliteit te vergroten werden bredere filmstroken gebezigd tot een verdubbeling van 70 mm toe. Soms alleen maar als negatief toegepast, want de hoge kopiekosten hielden een werkelijk omvangrijke verspreiding tegen. De geluidskwali teit kon bij deze produkten een aanzienlijke verbetering ondergaan door de toepassing van meerdere geluidssporen. De diepgaande filmcrisis van de afgelopen tien jaar heeft zeker bewerkstelligd dat men dit kostbare systeem hoofdzakelijk verlaten heeft. Onder het alibi voornamelijk dat de kleurenemulsies ondertussen zodanig verbeterd zijn, dat zelfs projectie op grote schermen met 35 mm zeer bevredigend uitvalt. Men gaat van de weeromstuit zelfs over op 16 mm-predukties, die vervolgens worden opgeblazen tot gangbaar bioscoopformaat. Als dat met grote zorg het hele scheppingsproces door gebeurt, behoeft men daar niet eens erg bekommerd over te zijn. Een twee jaar geleden introduceerde Kodak een nieuw materiaal, maar de resultaten vielen vooralsnog wat schraal en rossig uit. Maar misschien zijn de internationale cameramannen nog niet op de nieuwe mogelijkheden ingeschoten... Goedkoop Wat droeviger is het feit dat film dreigt een soort wegwerpartikel van povere kwaliteit te worden. Vooral films. die naar ruim aantal kopieën worden uitge bracht hebben weinig meer van de oorspronkelijke kleurkwaliteit. De afdrukken worden kritiekloos in een goedkoper systeem geproduceerd. Lichtcontrasten zijn er nauwelijks meer, de blauwzweem overheerst, al is het op zijn tijd ook wel eens een okerachtig genoegen dat de toe schouwer ten deel valt. Men krijgt trouwens wel eens de indruk dat Nederlandse distributeurs voor een zachter prijsje genoegen nemen met kopieën uit het buitenland, die eigenlijk afgekeurd zouden moeten zijn. Er zijn de laatste tijd alweer ettelijke voorbeelden van aantasting van de filmkwaliteit. Dat het publiek het toch niet merkt is natuurlijk, een zinsbegoochelend sprookje, want ook al zal dat niet onmiddellijk kunnen achterhalen wat er precies mis is, de sfeer van een film komt ontegenzeggelijk minder sprankelend over en is in staat een eventueel succes te Het filmmaandblad „Skrien" heeft weer eens een leesbaarder nummer gep roduceerd. In de november-uit- gave wordt een helaas niet erg volledig overzicht van de alternatie ve filmvertoningen in Nederland gegeven. Hoe de filmhuizen reilen en zeilen leert men aan de hand van een reeks interviews, waaruit blijkt dat er nog te weinig gelijkgerichtheid heerst. Over de Haagse filmsituatie ging kricn te Blijvers STUDIO "Dr. Pulder zaait papavers" van Bert Haanstra. Uit stekende weergave van een dorps arts die in de knoei raakt. Terug in Leiden CAMERA "Once upon a time in the West", de grote Wes tern van Sergio Leone Kindermatinee REX "50 jaar Walt Disney". CALYPSO. "Shampoo", dag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zo 145, 4.15. 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. CAMERA: "The drowning pool" dag. 2.00. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 Jaar. CINEAC: "On her majesty's se cret service", dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Eiland aan het eind van de wereld", dag. 9.30 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. AL. CORSO: „Dokter Pulder zaait papavers", dag. 2.15 en 8.00 uur, za. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. zo. 2.15 4.30, 7.15 en 9.45 uur. 14 jaar. DU MIDI: "Papilion", dag. 8.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Oom Ferdi nand en de toverdrank", za, zo. 2.00 1 AL. Nachtfilms CAMERA "Women in love". REX "Huwelijksnachtrap port". "Ik ben een voyeur" Nu is dat op zich misschien een verve lend iets, maar als er allerlei da mes zijn, die het maar wat leuk vinden om zich in allerlei gedaan ten (meest bloot) te laten bekij ken, wordt het je wel heel moei lijk gemaakt. Goede films in andere steden "Het verborgen geweer" (Phil- lippe Noiret en Romy Schneider), Lumière 1, Rotterdam. "Popo l'Amour" (een filmgrap van Andy Warhol en Paul Mor- rissey), Kriterion. Rotterdam. "Violence et passion" (van Lu- chino Visconti met Burt Lan caster in de hoofdrol). Haagse bioscopen APOLLO 1: "The streetfighter" dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. APOLLO 2: "The French Con nection 2", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ASTA: "Bite the bullet", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. BIJOU: "Profession: reporter", dag. 2.00, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 Jaar. EURO: „The towering inferno", dag. 1.30 en 7.45 uur. za.,zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur AL. Kindermatinee: "Waar de ka- rateklappen vallen", za., zo. en 1.30 1 AL. FLORA: "Porno-sex in Bang kok". dag. 2.00. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. KRITERION"De nachtpor tier", dag. 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. ook 3.00 uur. 18 Jaar. METROPOLE: "Dokter Pulder zaait papavers", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: "Big guns", dag. 200, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON 2: 'Het verborgen ge weer". dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. OLYMPIA: „Ben Hur". dag. 2.00 en 8.00 uur. A.L. PASSAGE: „Haaien", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. za. en zo. 1.30. L4.00, 7.00 en 9.30 uur 14 Jaar. REX: "Goodbye Bruce Lee", dag 9.30. 11.30. 1.30. 3.30. 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. ROYAL '70: „De tien geboden", dag. 2.00 en 7.30 uur. AL. ROYAL: "Kato", ma. en di. 2.15 en 8.00 uur. woe. 2.15 uur, do. t/m. zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO; "Meisjes internaaik)t dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "Profession: re porter", dag. 7.00 en 9.30 uur zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar Kindermatinee: "Sjors en Sjim-. mie en het land der reuzen", za en woe. 2.00 uur. AL. DE UITKIJK: "Le chaud la- pin", dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur. 14 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17