\merika wijzigt standpunt ')ver positie van PLO niet NORIT Britse marine naar IJsland Twee cloden en 17 gewonden bij bomaanslag in Londen MANUEL FRAGA SPANJES HOOP Kissinger tikt Syrië op de vingers Herrema terug naar Ierland BOM HOUDT STUK HISTORIE ACHTER X)up m 'ortugal ntkend Voormalige Zwarte Panter-leider in VS teruggekeerd VOORLOPIG AKKOORD VAN IAN SMITH MET NKOMO „Hervormer'" mikt op premierschap "TmmrTTwwmmrwiö PAGINA W YORK/JERUZALEM/CAIRO (AP/UPI) De Amerikaanse minister van Bui- landse Zaken Kissinger heeft gisteren in New York verklaard dat de Amerikaanse ering bereid is mee te werken aan hervatting van het vredesoverleg over het Midden sten in Genève, maar zónder deelname van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. singer zei dat de Verenigde Staten binnenkort zullen antwoorden op een van 9 novem- daterende nota van de Sowjet-Unie waarin wordt voorgesteld alle in het conflict in het iden-Oosten betrokken partijen, waaronder de PLO, in Genève te laten bijeenkomen het overleg te hervatten. ,IMERICK (AP) De Neder- indse fabrieksdirecteur dr. Tie- Herrema zal naar zijn kan- or in Limerick terug keren on- anks zijn 36 dagen durende ge- angenschap, aldus is gisteren emeld. Herrema (53), zal zijn taak bij Ie Ferenka staalfabrieken weer pvatten. Bij Ferenka werken ,200 mensen. Herrema werd op drie oktober «kidnapt en op zeven novem- - bevrijd na een 18 dagen du- ende belegering van het huis hij verborgen werd gehou- len door zijn ontvoerders, die ach overgaven en nu op hun >erechting wachten. De Israëlische minister van De- voor een reis va fensie Shimon Peres heeft echter tij- Midden Oosten dens een toespraak voor de persclub plegen met de leiders r het hij overleg zal Syrië, Li- Jeruzalem verklaard dat zijn banon, Jordanië, Israël land zal weigeren aan vredesbespre- te. Kissinger zei dat de Verenigde kingen over het Midden-Oosten deel Staten het volledig eens zijn met de- te i digers van de PLO aan de oi delingstafel zitten. Op de vraag of het beleid Verenigde Staten ten de PLO was veranderd, zoals maan dag was beweerd door de Syrische minister van Voorlichting, ant woordde Kissinger: "Er zijn men sen voor wie een duidelijk "nee" niet genoeg ds. Wij hebben herhaaldelijk gen gezegd dat er geen verandering onze politiek is gekomen en dat de ke Egypte bij de Sowjets heeft. Waldheim n- te waarde aan hechten dat d-e Ame rikaanse bemiddelingspogingen in de het Midden Oosten zoveel mogelijk an gecoördineerd worden met die van n- de volkerenorganisatie. Een delegatie uit de Sowjet-Unie o der leiding van onderminister van handel I. E. Grisjin is gisteren in Cairo aangekomen voor besprekin gen nieuw schema voor de schuld wel de Egyptische pers streeft •eenkomst in- het Amerikaanse houdende dat het gedurende tien den gemaakt door jaar geen rente zal behoeven te be talen over de schuld welke op 6 mil jard dollar wordt geschat, dat de Verenigde Sta- De aflossing van de schuld zou daar- et werk zullen stellen op in 30 jaar moeten plaatsvónden. verandering ook niet zal komen". Kissinger voegde eraan toe dat Egypte veranderingen beleid bekend de Verenigde Staten en "niet door een buitenlandse regering". Kiissinge ten "alles om hetzij een overeenkomst tussen Syrië en Israël tot stand te brengen, hetzij te komen tot een meer om vattende benadering binnen het ka der van de Geneefse conferentie". Hiervan, aldus Kissinger, had hij VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim verzekerd in hun drie kwartier durende gesprek in het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie. Waldheim vertrekt morgenavond, tbetroi Van het interieur van het Londense Walton-restaurant bleef niet veel over bij de explosie van de naar binnen geworpen bom. Het was de veertiende bomaanslag in Londen sinds de nieuwe golf van terreur in augustus j.l. begon. In totaal zijn daarbij nu zes doden gevallen en 167 gewonden. Door Ewout Ja BONN (SP) Twintig delen geschiedenis over de lotgevallen van de Duitse krijgsgevangenen in en na de oorlog worden nu al jarenlang op last van Bui tenlandse Zaken in Bonn in de "gifkast" van wetenschappelijke en openbare bibliotheken achter slot en grendel gehouden. De ze reeks bevatten de resultaten van een onderzoek dat een com missie 17 Jaar lang heeft ver richt. Nog geen Westduitse rege ring, van welke politieke kleur ook, heeft het gewaagd met de bevindingen in de openbaarheid te ttreden. De uitgeverij van deze reeks, Gieseking in Bielefeld, zegt dat zij gaarne bestellingen voor de 20 delen opneemt, maar nog geen toezegging kan doen over het tijdstip van levering. Wel hoopt Gieseking dat Buitenlandse Za ken "vroeger of later" zal beslui ten het vrij te geven. Van de to tale oplage van ftot nutoe)800 tale oplage van (tot nu toe» 800 bevinden zich er 400 in biblio theken, 200 in de kluizen van het ministerie van Binnenlandse Za ken, de rest bij de Bielefeldse uit geverij. Het staat wel vast dat op het werk van de onderzoekscommissie, die in 1955 al door Adenauer is ingesteld, wetenschappelijk niets is aan te merken. Maar in Bonn is men duidelijk beducht voor de reacties van het buitenland en dan in de eerste plaats van de Sowjet-Unie. Niet omdat de ver melde feiten onjuist zouden zijn, maar Integendeel omdat zij vol- kkomen in overeenstemming met de waarheid zijn. Van de bijna 3,5 miljoen Duitse krijgsgevange nen in de Sowjet-Unie hebben 1,1 miljoen de dood gevonden door ziekte en ondervoeding zoveel is uit dit onderzoek al wel bekend geworden. Ook 30 Jaar na het eind van de Tweede Wereldoorlog is publi- katie van deze geschriften dus een hachelijke zaak. Hoe wetenschap pelijk en objectief dit werk ook is, de publieke opinie in dit land staat klaar de gegevens sterk te vereeenvoudigen, los te maken van een historische samenhang en met een typisch Duits ver mogen tot zelfbeklag de opvat ting te gaan colporteren, dat ook aan de Duitsers wel degelijk groot leed is berokkend. De volgende stap zal dan een poging zijn zich zelf schoon te wassen: zie je nou wel, dat wij niet alleen de boos doeners zijn geeeest, de anderen waren net zo erg, zo niet erger. Daardoor zou menig Duitser al te gemakkelijk kunnen menen nu voorgoed van de schuldvraag ver lost te zijn. Twee delen van de serie zijn overigens in 1962 en 1964 al ge publiceerd <en één daarvan is uit verkocht). Ze hebben betrekking op het lot van de Duitse krijgs gevangenen in Joegoslavië en konden verschijnen in een perio de, dat Bonn de diplomatieke be trekkingen met Belgrado had ver broken, nadat Tito de DDR had erkend. Maar het brusqueren van machtiger staten heeft Bonn nog steeds niet aangedurfd. LONDEN REYKJAVIK DUBLIN (AFP/AP/Reuter) Eenheden van de Britse marine zijn gewaarschuwd zich gereed te houden om zo nodig de Britse vissersschepen te bescher- ISSABON (AP) De Portuge- president Francisco da Costa Go- heeft ontkend dat gematigde •rofficiëren van plan zouden zijn i rechtse staatsgreep te plegen, [ij zei dit naar aanleiding van ilicaties in twee pro-comir ihe ochtendbladen. te beschuldigingen werden en gebracht door de "comi i het noorden", een onafhanke- e politieke groepering binnen de [jdkrachten. De commissie had een communiqué laten weten dat revolte zou worden geleid door ieraal Antonio Pires Veloso, be- hebber van het noordelijke mi-li re district in Oporto. Veloso staat :end als aanhanger van het hui- e gematigde regeringsbeleid. )a Costa Gomes heeft in de loop 1 de dag overleg gepleegd met de 'elhebbers van de strijdkrachten andere militaire leiders, bremier Jose Pinheiro Azevedo (ft de eerste kabinetsvergadering ds een week geleid. Tijdens het weekeinde heeft hij zijn artsen rust Sneeuw Zware sneeuwval heeft gisteren in grote delen van de West duitse deelstaat Baden-Württemberg een verkeerschaos veroorzaakt. Aan de noordkust van de Beierse Alpen waren nagenoeg alle wegen geruime tijd onbegaanbaar. Ook in het zuiden en in het Zwarte Woud had het ver keer veel last van sneeuw en glad heid. landse bemanning. Van een officiële boycot is echter geen sprake. De „voorlopige Sinn Fein", de po litieke vleugel van het „voorlopige I.R.A.", heeft de zyde van IJsland ge- die voor de IJslandse kust vissen, kozen in de kabeljauwoorlog tegen woordvoerder van het Groot-Brittannië. In een telegram aan de IJslandse premier begroet het in Dublin gevestigde hoofdkwartier van de „voorlopige Sinn Fein" „de moed van de IJslanders" in het con flict over de IJslandse visserijzones. zo heeft Ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen meegedeeld. Hy meldde verder dat de vier niet-bewapende hulpschepen, die maandag de Shet land Eilanden hebben verlaten, naar IJsland onderweg zijn en binnen 48 uur de nieuwe visserij zone binnen- LONDEN (AP) zijn gedood en 17 perso- tuigen in de buurt bomaanslag op drie mannen een exclusief restaurant in de Lon dense wijk Chelsea, die gisteravond werd blonde NEW YORK (AP/Reuter) De vroegere Zwarte Panter-leider El- dridge Cleaver is gisteren na een ballingschap van zeven jaar in de Verenigde Staten teruggekeerd. Bij zijn aankomst op de luchthaven Kennedy by New York werd Clea ver, die tijdens zijn thuisreis vanuit i Parijs werd vergezeld door drie FBI-agenten, formeel in hechtenis genomen. Cleaver heeft zeven Jaar buiten de V.S. vertoefd, onder meer op Cu ba en in Noord-Korea en Algerije. De laatste tijd hadden hij en zijn vrouw Kathleen te Parys gewoond. Bij de aankomst van de vroegere Azevedo overweegt volgens Zwarte Panter-leider stonden op het New Yorkse vliegveld 75 Journalis ten gereed maar zij kregen niet veel 'big. kans Cleaver te ondervragen omdat die meteen formeel in arrest werd gesteld en afgevoerd. Naderhand is meegedeeld dat Cleaver is gelast op 20 januari aan staande te verschijnen voor een sub commissie van de Senaat die zich bezighoudt met de binnenlandse vei- - ligheidsmaatregelen. Cleaver werd in 1968 op erewoord vrijgelaten nadat hij negen jaar had uitgezeten van de veertien waartoe hij was veroordeeld wegens poging tot moord. In datzelfde jaar werd hij opnieuw aangehouden ding van een schietpartij. Hij wist echter naar het buitenland uit te wij- men overal bebloede mensen die op de grond lagen of trachtten naar buiten te komen, aldus een lid van het personeel. De dode bezoeker was een Engels man, de omgekomen vrouw een Amerikaanse. Volgens de politie is het soort bom ^e bombrief gebruikt "gemaakt om zoveel pakje dat w Deze niet-militaire vaartuigen heb ben opdracht gekregen defensieve po sities te kiezen binnen de onlangs eenzijdig door IJsland ingestelde 200- mylszone, waarbinnen niet door an- het eethuis dere dan IJslandse schepen mag wor- blauwe auto gezien met daarin den gevist. De patrouilleschepen moe ten als „stootblok" fungeren om de treilers te beschermen tegen acties van de IJslandse marine, zoals het doorsnijden van de netten. Een dergelijk conflict deed zich gisterochtend voor. Een kanonneer boot van de IJslandse marine kapte geworpen, deelstaat Queensland, is gisteren "n de treil van een Britse visser, die veertig myl van de oostkust van IJs land zijn netten had uitstaan. Maandag waren er besprekingen Twee werknemers werden gewond mislukt over een regeling waarbij de aanzienlijke schade werd toege- Britten een bepaald kwantum in de de postkamer, aldus de IJslandse wateren zouden mogen vangen. In de postkamer van het departe- rijdende auto werd 'n ment van John Bjelke-Petersen, de premier van de Australische De materiële schade was zeer groot, de verwarring verschrikkelijk en toen het licht weer aanging zag bracht woordvoerder. De gewonden, over wier toestand niets naders bekend is, zijn in al lerijl naar het ziekenhuis gebracht. Niet lang i gewonden te de ontploffing van in Canberra in een geadresseerd aan de nieuwe Australische premier Mal colm Fraser ook een bom gevonden maar die kon onschadelijk worden gemaakt. Eldridge Cleaver mogelijk doden oorzaken". Er was vooraf geen waarschu wing gegeven dat de aanslag zou plaatsvinden. Volgens de politie kon een fractie van het IRA die zich van de orga nisatie had losgemaakt, schuldig ge socialistische premier Gougn aan de terreurdaad zijn. Kort voor de aanslag hebben ge- Intussen is een IJslandse treiler die gisteren in he Engelse Grimsby een partij vis zou aanvoeren, doorge varen naar Ostende omdat de haven autoriteiten geen garantie konden geven voor de veiligheid van de IJs- Amin naar China Voorzitter Mao Tse-toeng heeft president Idi Amin van Oeganda uitgenodigd voor een bezoek aan China, aldus heeft radio Oeganda gisteren bekendge maakt. Amin heeft de uitnodiging aanvaard. Wanneer het bezoek zal Whitlam, die verleden week werd plaatsvinden, is niet gezegd. DAR ES SALAAM (UPI) De Rhodesische premier. Ian Smith, en de zwarte nationalistische leider Jos hua Nkomo hebben een voorlopig akkoord over machtsdeling in het door blanken overheerste land be reikt. Dit hebben Zambiaanse rege ringskringen meegedeeld. President Kenneth Kaoenda heeft de verzekering gekregen dat een de finitief akkoord Nkomo, leider van een fractie van de Afrikaanse natio nale raad (ANC), het beheer zal ge ven van het Rhodesische Ministe rie van Buitenlandse Zaken, aldus genoemde kringen. Bijzonderheden van de overeen komst zijn nog niet uitgewerkt, maar verwacht wordt dat Nkomo de controle zal krijgen over verschil lende sleutelposities van de rege ring en dat het stemrecht van de zwarte Rhodesiers zal worden uit gebreid. Nkomo maakte maandag in Dar es Salaam bekend dat hij en Smith een voorlopig akkoord nabij waren, dat zou leiden tot een constitutionele conferentie. =t >e grondwetgevende vergadering gisteren ook weer bijeengekomen, groot aantal afgevaardigden voor het weekeinde de wijk ge en naar het noorden uit angst j)r een linkse staatsgreep, pij het begin van de zitting leg de fractieleider van de commu- jten in de vergadering Octavio to een felle verklaring af waarin de regering, waarin de sociaal- mocraten de meerderheid hebben, fan beschuldigde op misdadige |ze terreur te ontketenen in heel t land en op die wijze het land in eeën te delen: een conservatief prden en een progressief zuiden. ken. Al vanaf 48 gulden per maandbent u in 1976 uitgebreid verzekerd tegen ziektekosten. Zonder misleidend eigen risiko, zonder andere adders onder het gras. Bel vooralle inlichtingen 0171919331, of stuureen enveloppe met uw naam en adres, zonder postzegel, naar antwoordnummer 1 inNoordwyk. Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Uw financiële pijnstiller Hoofdkantoor Gooweg 51 te Noordwijk Don Manuel Fraga Iribarne is giste ren naar Spanje vertrokken, na twee jaar ambassadeur in Londen te zijn aanlei- geweest. Hij wacht gespannen op de komende voor hem beslissende dag. Fraga is namelijk een man, die duidelijk in aanmerking komt voor de functie van eerste minister onder Juan Carlos, wanneer Franco on betrouwbare hardwerkende met Hitiers getrouwen die zich wel vergelijkt de Spaanse pers bevrijdde Berlijnse bunker onder Franco gebruikelijk hadden verschanst), als tegen links, dat geheel met het bestaande regeringsstelsel wil breken. vaak afgeschilderd als i herroepelijk van het toneel zal zyn aartstechnocraat, verdwenen. De uit Engeland vertrekkende diplomaat is een man met vele kanten. Hij is politicus, zakenman en intellectueel en hij geldt in Spanje als iemand, die een brugfunctie kan vervullen tussen het buigzaam moet zijn Fraga was echter ook de man, die maar al te deskundig de leiding had van de propagandamachine van het regime en die veel onderdrukkings- prefereren valt boven Fraga die hem de loef zal willen afsteken zoals die tot dan toe Franco dat altijd ten Juan Carlos heeft gedaan. te Nationale Beweging, aan boord diens jacht, voor de kust Galicië. Het was toen kennelijk de bedoeling tot een overeenkomst te geraken met de krachten van uiterst De meeste waarnemers verwachten rechts. Fraga wilde voorkomen, dat hij verwerpt maatregelen verdedigde. Hij op korte termijn geen vervanging van de Spaanse premier. Er gaan geruchten, dat Fraga een ministers post wil hebben, mogelijk die van Defensie, onder Arias als premier. zegt, dat een bewind, wil het dialoog tot stand te brengen met de Tussenpositie aanvaardbaar zijn, in staat moet intellectuie linkerzijde, maar zijn Een andere moeilijkheid voor Fraga oude regime, dat hij als minister i diplomaat heeft gediend; en de oppositie van centrum-rechts, waar mee hij zich de laatste tijd verbonden heeft. De ambassadeur heeft onlangs zijn denkbeelden uiteengezet in een boek „Een Nationaal Doel", dat binnenkort in Barcelona zal verschijnen. Hij zet er zijn positie in uiteen van een .conservatieve hervormer die het als zijn taak ziet het politieke leven in Spanje te moderniseren, zonder essentieel te breken met het bestaande regime. Hy is voorstander van een soort „gradualisme" dat evenzeer gekant is n spannin- voldoende vreedzame veranderingen doi wel heel wat anders stompzinnige politiestaat van Fran- Autocraat Deze beginselverklaring wekt de indruk, dat Fraga een conventionele liberaal is en een voorzichtig democraat. Hij is echter een strijdbare figuur en zijn levenshou ding is autocratisch. Intellectueel mag hij dan een man van het midden zijn, emotioneel behoort hij tot de rechterzijde. Als minister van Voorlichting en Toerisme heeft hy tussen 1962 en 1969 een perswet Juan Carlos? Hij is hier duidelijk op uit, zich zijn positie tussen de christen-de mocraten van de Tacito-groep aan zijn linkerzijde, en de Nationale Beweging (vroeger de Falange) aan zijn rechterzijde. In Juli sloot Fraga maar de recente ontwikkelingen hebben hem niet bepaald geholpen. Zijn persoonlijke aantrekkingskracht en dynamiek zouden zwakheden voor hem kunnen betekenen, wan neer Juan Carlos zich van het verleden wil losmaken en wil heersen zowel als regeren. De 31-jarige prins is in aanzien gestegen met zyn handige optreden in de crisis met Marokko over de Sahara. Hij kan wellicht van oordeel zijn dat iemand als de huidige premier Arias Navarro, een met andere halfopposi- tionele figuren als graaf Areiza Pio Cabanillas (ook oud-minister van voorlichting) aan bij een politieke studiegroep, de Fedisa N.V. Om geen problemen te krijgen met de wet op de politieke partijen trad de Fedisa (Federatie van Onafhan kelijke Studiën) op als een naamloze vennootschap met een totaal kapi taal van 4000 peseta's (ongeveer 180 gulden) In augustus heeft Fraga echter besprekingen gevoerd met Jose Solis Ruiz, secretaris-generaal van de stryd op twee fronten voeren. De meer idealisti sche collega's van Fraga binnen de Fedisa raakten hier echter door verontrust. De vertrekkende ambassadeur heeft veel relaties in Duitsland en Frankrijk en hij gelooft vast in de Europese eenwording en in Span j es rol in dat proces. Hij heeft vrienden in kringen van het bankwezen en de zakenwereld hij is trouwens directeur van een grote brouweri 1 n Spanje en hij bezit de rechtstreekse, nuchtere manier van optreden van de zókenman. Ziin goed georganiseerde politieke appa raat in Madrid is ten volle voorbereid op de kfomende strijd om de macht. De Spaanse politiek zal door ziin aanwezigheid zeker verlevendigd worden. Met zijn 53 jaar heeft ^il nog tijd genoeg En wie weet wat de komende tijd voor Spanje zal brengen? DAVID RUDNICK (Observerdienst)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9