Kamer stelt eis aan levering reactorvaten Opluchting in Suriname Reactorvaten voor Zuid-Afrika; Kamer zet licht op oranje 'EG-landen uit de Verenigde Naties' Zuid Afrika dient verdrag te ondertekenen Vier jaar geeist Senator van Hulst (CHU): Geen extra vliegreizen meer uit Suriname NA VERZOENINGSGEBAAR VAN ARRON wineenKips' leverworst! WOENSDAG 19 NOVEMBER binnenland Enkele Nederlandse bedrijven, Rijn- Schelde-Verolme, het ingenieursbu reau Comprimo en de verenigde -Bedrijven Bredero, maken een gerede kans een opdracht te verkrijgen voor de levering van kernreactoronderdelen voor de bouw van twee kernenergiecentrales in Zuid-Afrika. Het gaat hierbij om reactorvaten die een fabriek van het Ri j n-Schelde -V erolme -concern zou leveren, als het Amerikaanse Gene ral Electric de opdracht voor de bouw van de kernenergiecentrales verwerven. Tussen de drie genoemde Nederlandse bedrijven en General Electric bestaat een samen werkingsverband en het ligt daarom in de rede dat de benodigde vaten in de Rotterdamse RSV-fabriek worden vervaardigd. boezem van het Nederlandse kabi net. Het heeft er alle schijn van, dat het kabinet toen „het licht op groen" heeft gezet, mede geïnspireerd door de verlokking dat met de order drieduizend manjaren werk zijn gemoeid. Niet mis in een tijd van grote werkloosheid. Wel heeft het kabinet meteen gewezen op de internationale verplichtingen die Nederland heeft als partij bij het Verdrag over het niet verspreiden van kernwapens. Deze houden in, dat Nederland geen nucleair mate riaal zal leveren aan landen die het Verdrag niet hebben ondertekend (zoals Zuid-Afrika) als die landen niet aan e en aantal voorwaarden hebben voldaan. Deze voorwaarden zijn: 1. de uitdrukkelijke verzekering dat het geleverde materiaal niet zal worden gebruikt voor van kernwapens of andere nucleaire explosiemiddelen 2. de garantie dat het geleverde materiaal onder de doorlopende controle wordt gesteld van het Internationale agentschap voor atoomenergie 3. een bevredigende vex-zekering dat geen herexport van het materiaal zal plaatsvinden naar een ander land, dat geen partij is bij het Verdrag, zonder gelijksoortige con trole van weer het Internationaal agentschap voor atoomeneigie. Welnu, intussen is de Nederlandse regering ervan overtuigd dat Zuid- Afrika aan de hier gestelde voorwaarden wil voldoen. De rege ring vindt daarom, dat er geen steekhoudende redenen zijn een exportvergunning voor de reactorva ten te weigeren. Op voorstel van de grootste regeringspartij, de PvdA, heeft de Tweede Kamer gisteren als mening uitgesproken dat het voldoen aan deze voorwaarden geen zekerheid genoeg biedt, dat Zuid-Afrika niet toch in strijd zou handelen met het Verdrag bijvoorbeeld door eigen atoomwapens te gaan maken. De plannen voor de bouw van een verrijkingsinstallatie voor uranium in Zuid-Afrika zouden daar op kunnen wijzen. Een meerderheid van de Kamer vond daarom, dat een verder strekkende voorwaarde gesteld moet worden: Zuid-Afrika zou het Verdrag over het niet-ver- spreiden van kernwapens eerst zelf moeten ondertekenen. De Kamer verzocht de regering een „diploma tiek offensief" te openen om meer landen aan te zetten tot het stellen van deze voorwaarde. Niet zo'n dom verzoek, want er zijn meer kapers op de kust. Er zijn Franse en Duitse gegadigden voor het leveren van kernenergiecentrales aan Zuid-Afrika. De ironie wil, dat zelfs voor het geval een andere gegadigde de order in de wacht zou slepen, de Nederlandse regering toch voor de vraag zou komen te staan of een exportvergunning voor reactorvaten afgegeven moet wor den. Het is namelijk niet uitgesloten dat Rijn-Schelde-Verolme ook dan bij de produktie van de reactorvaten wordt ingeschakeld, zoals minister Lubbers van economische zaken in eec mondeling overleg met leden van de Tweede Kamer heeft laten weten. Nu heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken gisteren gezegd, dat zo'n „diplomatiek offen sief" op korte termijn weinig zal opleveren. Het komt er op neer, dat de regering de motie van de PvdA niet kan uitvoeren en vermoedelijk als niet meer zal opvatten dan als een oranje knipperlicht: goed uitkijken, maar wel doorrijden. Gelet op het belang van de vatenfabriek van RSV voor de werkgelegenheid in Nederland, op korte en lange termijn, een verstandige gedragslijn. Ook al omdat flink wat van de voorstem mers voor de motie er naar het woord van Van Mierlo (D'66) een „rationale witmaker voor hun emotionele afkeer van het apart- heidsbeleid van de Zuidafrikaanse regering" inzagen en in feite dus een oneigenlijk motief gebruikten. Im mers, afkeer van de apartheid bestaat er in Nederland over een breed front, ook in de Tweede Kamer. Maar het bestrijden daar van is een heel ander verhaal, dan dat over het niet verspreiden van kernwapens. Het was wellicht zinniger geweest als de Kamer meer aandacht had geschonken aan het verband lussen de mogelijke levering van reactorva ten door een Nederlands bedrijf en het bestaan van een programma voor een toenemend gebruik van kernenergie in Nederland zelf. De plannen voor de bouw van drie nieuwe kernenergiecentrales in Ne derland geven de vatenfabrieken van RSV bestaansrecht. Anders gezegd, zonder die plannen zou de fabriek wel kunnen opdoeken. Misschien is het zelfs wel zo, dat de regering vurig hoopt dat de RSV de Zuidafrikaanse vaten mag bouwen. Zodat zij straks kan besluiten iot uitstel van de bouw van de drie kerncentrales, zonder dat dit leidt tot het verloren gaan van werkgele genheid... door Peter Riemersma DEN HAAG (SP) De Tweede Kamer heeft dinsdag twee uitspraken gedaan, die het de regering moeilijker ma ken mee te werken aan de levering van reactorvaten voor twee centrales voor de opwekking van kernenergie in Zuid- Afrika. Met 70 stemmen voor en 69 tegen nam de Kamer een motie aan van het PvdA-lid Relus ter Beek. Daardoor sprak de Kamer de mening uit, dat Zuid-Afrika het verdrag inzake de niet-verspreiding van kernwapens dient te ondertekenen. In de algemene termen van de motie: "...in geval van leveranties van nucleaire materialen en uitrus ting aan niet-kernwapenstaten, die geen partij zijn bij dit verdrag moet de voorwaarde worden gesteld, dat deze staten tot het verdrag toetre den'. Aan deze mening koppelde de Kamer het verzoek aan de regering om met spoed overleg te openen met andere landen om te bereiken dat de ze voorwaarde (ondertekening van het verdrag inzake de niet-versprei ding van kernwapens) in zo breed mogelijke kring wordt gesteld. Met 68 stemmen voor en zeventig tegen verwierp de Kamer een motie van fractievoorzitter Roelof Krui- singa, waarin zoveel mogelijk het standpunt van de regering was ver woord. Anders dan in de motie-Ter Beek wordt er scherp onderscheid in gemaakt tussen het opwekken van kernenergie en het toepas sen van nucleaire materialen bij de vervaardiging van kernwapens. De motie-Kruisinga vraagt de uitdruk kelijke verzekering, dat het weer uitvoeren van nucleaire materialen (bv. door Zuid-Afrika) onmogelijk wordt gemaakt naar landen die het verdrag inzake de niet-verspreiding van kernwapens niet hebben onder tekend. Minister Van der Stoel van Bui- Botsingen Zeven personen zijn gisteren om het leven gekomen bij een frontale autobotsing op een snelweg in de buurt van Osnabrück, aldus de politie. Zes van de omge komenen zaten in een wagen en het zevende slachtoffer zat alleen in de andere. Voorts zijn gisteren zes per sonen gedood bij een kettingbotsing op de snelweg Serenessima in de buurt van Dolo, even buiten Venetië. De politie deelde mee dat twee ge wonden er zeer ernstig aan toe wa ren. Bij deze enorme botsing in dich te mist waren 15 personenauto's en vrachtwagens betrokken. tenlandse Zaken had gezegd "min der te voelen voor de motie- Ter Beek", omdat deze het onder, scheid tussen vreedzaam en niet- vreedzaam gebruik van kernenergie "onvoldoende maakte". Hij kon zich daarentegen vinden in de motie-Krui singa, die mede was geïnspireerd door de KVP-fractie. Bij de stemming gaf de opstelling van de meerderheid van de fractie van de ARP de doorslag. Acht van de dertien aanwezige AR-Kamerle- den steunden de motie-Ter Beek. AR- fractievoorzitter Aantjes en de AR- leden Van Leeuwen, Van Dam, Roolvink en Schakel stemden voor de motie Kruisinga. Namens de acht AR-leden die de motie-Ter Beek steunden, zei Jan Nico Scholten. dat de afkeer van de apartheid in Zuid- Afrika mede een rol speelde. Een motie van het PSP-lid Van der Spek die geheel was toegesneden op de Nederlandse bijdrage aan de bouw van kernenergiecentrales in Zuid-Afrika en in feite opriep tot een eenzijdige handelspolitieke boy cot van Zuid-Afrika vanwege de apartheid haalde geen meerderheid de Kamer. Van de PvdA-fractie stemden er te gen de leden Dolman, Dankert Wie- renga, Laban, Haas-Berger, Van der Hek en Barendregt. Van de frac tie van D'66 de leden Van Mierlo, Nypels en Nooteboom. De uitslag van de stemming over de motie-Kruisinga, werd enkele uren later door Kamervoorzitter Vonde ling bepaald op 68 voor en 70 tegen. Eerder op de dag had hij geconclu deerd, dat de uitslag 69 voor en 69 tegen was, zodat vandaag opnieuw zou worden gestemd. Aanvankelijk staakten de stemmen door een ver gissing van het PSP-lid Van der Lek. Na het beluisteren van een bandop name van de NOS liet Vondeling weten, dat Van der Lek binnen de reglementair toegestane tijd zijn "voor"-stem had gecorrigeerd in een "tegen"-stem. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken (rechts) in gesprek met zijn partij genoot Relus ter Beek. Ter Beek diende in de Tweede Kamer namens de PvdA een motie in waarin de regering werd gevraagd de levering van reactorvaten aan Zuid- Afrika aan voorwaarden te hinden. De motie werd aan genomen waarmee minister Van der Stoel niet zo geluk kig was. DEN HAAG (ANP) Vier jaar gevangenisstraf heeft gisteren de of ficier van justitie bij de rechtbank te Den Haag geeist tegen de 24-ja- rige Laurent D. uit Den Haag we gens medeplichtigheid aan een bank overval en poging tot doodslag op Andriessen Anderen mogen met KVP meedoen DEN HAAG <SP) „De KVP zal zich heel bewust gaan wen den tot andere mensen die met ons mee willen doen. En niet alleen in de zin dat ze mogen kiezen maar ook in de zin dat ze mogen meedoen in het parle ment, in raden en staten en noem maar op". Met deze verklaring heeft de politiek leider van de KVP, mr. Frans Andriessen, zijn partij "opengegooid". De verklaring sluit aan op het besluit van het partijbestuur van maandag, dat de KVP op eigen houtje, los van ARP en CHU, gaat meedoen aan de parlementsverkiezingen in 1977. Tot voor kort heeft de KVP geprobeerd samen met ARP en CHU, met welke partijen de fe deratie het Christen-Demccra- tisch Appèl ia opgericht, uit te komen met een gemeenschappe lijke kandidatenlijst. Een heel ander geluid liet de vroegere KVP-premier P. J. S. de Jong gisteravond in Arnhem op een CDA-bijeenkomst horen. Hij riep de gewone leden van KVP. ARP en CHU op hun par tijtop te overstromen met brie ven en telegrammen met de op wekking het CDA te laten sla gen. „Het lijkt wel of de mannen aan de top met blindheid zijn geslagen", zei De Jong. „Mis- schein hebben ze te dicht op de problemen gezeten, misschien zijn ze verstrikt in formulerin gen". De vroegere premier zei niet uit te fluiten dat de moei lijkheden tussen de leiders dui den op een machtsstrijd. Op een vraag wat nu precies het breek punt is zei De Jong„Dat weet ik niet.' Het is haast niet meer te volgen". Over de PvdA zei De Jong: „Dit is niet de PvdA waarmee wij samen willen werken. De extreme ideeën van de linker vleugel moeten in toom worden gehouden. Het kwade in deze regering dient te worden geblok keerd". De Jong beschuldigde de huidige premier drs. J. M. den Uyl ervan politieke verwar ring te stichten door soms als minister-president, dan wel als "socialistisch propagandist" op te treden. DEN HAAG (SP) Minister mr. M. van der Stoel (buitenlandse za ken) zal het initiatief moeten ne men om de EG-landen uit de Ver enigde Naties te halen. Dit werd hem door de CH-senator prof. dr. .J W. van Hulst dringend verzocht tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Van Hulst sprak zijn afkeer uit over het feit dat zionisme door de Verenigde Na ties als racisme is bestempeld via een resolutie. "Dit is in feite een doodvonnis voor de Verenigde Na ties". Van Hulst verwacht overigens voor dit plan weinig steun van mi nister Van der Stoel. De Eerste Kamer uitte gisteren veel kritiek op de houding van de regering ten aanzien van het be drijfsleven, de contourennota van Kemenade (onderwijs) en op het uitblijven van een beleid waardoor de werkgelegenheid veiliger wordt gesteld. Ook de defensie-bezuini gingen, die grotendeels neerkomen op de hoofden van de Koninklijke Marine en mariniers, kreeg scherpe kritiek van VVD-fractieleider mr. H. van Riel, CH-fractieleider prof. dr. J. W. van Hulst en KVP-sena- tor J. Teyssen. De laatste zei over de voorgenomen besnoeiingen op defensie-gebied"De geloofwaardig heid van Nederland ten van het NAVO-bondgenootschap is zwaar aangetast. Nederland v°rt en mag binnen de NAVO niet eenzij dig tot taakwijziging overgaan" De KVP-fractie in de Eerste Ka mer schaarde zich achter de motie van KVP-Tweede Kamer-fractielei der mr. F. Andriessen. Deze heeft de regering om een nota gevraagd met uitgewerkte beleidsvoornemens en bezuinigingen op de begroting over '76. Ook de KVP in de Senaat wil die nota uiterlijk in februari op ta fel zien. Senator Van Hulst (CH) wenst van de premier vandaag een duidelijk antwoord op d*> nr^n brW die Den Uyl van het AKZO-con cern heeft ontvangen, waarin het vertrouwen in hem is opgezegd. Mr. Van Riel wees eveneens op de vij andige toon van de minister-presi dent ten aanzien van het bedrijfs leven, terwijl hij voor de NVV-jon- geren sprak. ARP-fractieleider prof. dr. W. Albeda wees er op dat hef. remmen van de inflatie moet ge schieden door een rechtvaardig in komensbeleid. "De vakbeweging zal zich in haar eisen moeten mati gen". Albeda merkte wat cvnisch op, dat het vertrouwen van de on dernemers in het kabinet-Den Uvl net zo groot is als het vertrouwen van de vakbeweging in het kabinet- Biesheuvel. Den Uyl zal vandaag antwoorden. een vrouw. De overval werd op 20 ju ni op de Nutsspaarbank te Rijs wijk uitgevoerd. Daarbij werd ruim f 50.000 meegenomen. DEN HAAG (SP) Voor 25 no vember, de dag waarop Suriname on afhankelijk wordt, zullen KLM en SLM geen andere vliegreizen uit voeren dan de zes die nu op het pro gramma staan. Twee extra vluchten die aanvankelijk waren gepland, zijn geschrapt en dat blijft zo. Minister Westerterp van Verkeer heeft dit meegedeeld in antwoord op mondelinge vragen van het Twee de-Kamerlid Van Zeil (KVP). Wes terterp zei, dat de boeking voor de extra vluchten op 12 november als gevolg van een misverstand korte tijd is mogelijk geweest. Het was de minister niet gebleken dat over het afgelasten van de vluch ten ontstemming is ontstaan in Suri name. De afgelasting geschiedde door de KLM op verzoek van de mi nister van CRM, die verantwoorde lijk is voor de opvang en begelei ding van Surinamers die naar Neder land komen. Westerterp zei. dat de situatie bij de opvang nog steeds zo nijpend is. dat het alsnog uitvoeren van twee extra vluchten niet wenselijk is. Vol gens de minister kunnen drie van de zes vluchten die tussen nu en 25 no vember worden uitgevoerd worden aangemerkt als "extra vluchten". Hij zei ook geen vergunning aan andere vliegmaatschappijen dan KLM en SLM te willen geven voor vluchten tussen Paramaribo en Amsterdam vóór 25 november. ADVERTENTIE De Amsterdamse vlag gen fabriek Faber is begonnen aan de produktie van 4000 Surinaamse vlaggen die voor de onafhan kelijkheid ter plaatse moeten zijn. Overigens moet het ont werp voor de vlag nog worden goedgekeurd door de Surinaam se Staten. PARAMARIBO (SP) De politieke parijen van Suriname gaan zich ten langen leste verzoenen, nu het land nog maar zeven dagen van zijn onafhankelijkheid is verwijderd. Gisteren trad de regeringsleider Henck Arron in de zaal van de Surinaamse Staten opeens van zijn spreekgestoelte af. liep naar de voorman van de Hindoestaanse VHP-oppositie Lachmon, en omhels de hem. Samen naar de onafhankelijkheid, zo werd met dat gebaar bedoeld, nieh verdeeld: een volk, een natie, een bestemming. De heer Lachmon liet zich de omhelzing welgevallen, maar keek er wat onthutst en ook vermoeid bij. Vermoeid; het kan ook niet anders door de overuren, die er sinds zondag door het Surinaamse parle ment worden gemaakt in deze eindsprint om de status van onafhankelijkheid letterlijk te rege len. De Surinaamse Statenleden zijn bekaf van het vergadertempo waarin hun voorzitter, Wijntuin, hen sinds zondagmorgen elf uur bezighoudt: de grondwet van de nieuwe republiek moest dinsdagavond of woensdagmorgen in alle vroegte, na een marathondebat, worden aange nomen. Ook zou men dan tot een stemming willen komen over de Rijkswet, die regelt dat Suriname zijn koninkrijksbanden met Neder land verbreekt. De tijd dringt. Vandaar dat premier Arron zijn tegenstander Lachmon even in de armen nam. Laten we nou niet verder ruziën, bedoelde hij, wees constructief en blijf volgende week niet weg, als het rood-wit- blauw wordt gestreken en de vlag van de republiek Suriname omhoog gaat. Samen zijn in die gedachte past ook de uitnodiging, die premier Arron aan de oppositieleider Lach mon deed. Hij vroeg hem om op 4 december mee naar New York te gaan, als daar bij de Verenigde Naties de nieuwe staat Suriname zijn lidmaatschap aanmeldt. Het was een verzoening, die opluchting bracht in Suriname. Duidelijk leeft hier bij het volk de overtuiging, dat alle discussie in het gebouw van de Staten een schijngevecht is, een laatste poging van alle partijen om zonder gezichtsverlies de geboorte van de nieuwe staat straks mee te maken. Om de oren kranten", zei ons gisteren iemand, „dat we het feest van de onafhankelijkheid waardig en in voorbeeldige soberheid moeten vie ren. Maar tegelijk zendt de radio de hele dag uit hoe de politici van de Staten elkaar om de oren slaan. Kijk om je heen hier, op straat en dan zie je toch dat Hindoestanen en de Creolen elkaar helemaal niet achterna zitten. De tegenstelling van de bevolkingsgroepen is een zaak van de- hoge heren in de Staten, ze zijn zenuwachtig...." Op straat in Paramaribo kijkt men dan ook een beetje lacherig naar de strenge marsen, die de Surinaamse Krijgsmacht (SMK) dezer dagen door het centrum van Paramaribo aan het oefenen is. Een volk, een leger; men ziet in de marskolonne de Surinaamse bevolkingsgroepen evenredig vertegenwoordigd en elke soldaat is onberispelijk uitgemon sterd. Het volk in de straten doet even schouderophalend over de telkenma le door de radio uitgezonden, of in de kranten gedrukte oproepen: „Dit land zal vanaf 25 november ons eigendom zijn. Derhalve is het zeer belangrijk voor de geschiedenis dat ALLE landgenoten gezamenlijk mee doen aan de viering van de onafhankelijkheidsfeesten". „Het minst dat op de onafhanke lijkheidsdag zou kunnen plaatsvin den is dat een deel van ons volk NIET meedoet aan de viering, maar thuisblijft, met in gedachten vrees, haat of wrok". Het zal allemaal wel meevallen. „Wij houden van feestjes, of je nu Creool, Hindoestaan of Chinees bent", zei iemand ons gistermiddag op straat in Paramaribo. „Ik zal er heus wel bij zijn". In het gebouw van de Staten Suriname in de Gravenstraat waren de parlementariërs toen nog druk, met hun debat over de kleine letters van de nieuwe staatsvorm. In steeds grotere haast, want volgende week dinsdag 25 november, 's morgens om negen uur moet men in dat gebouw de sou vete initeitsover dracht teke nen: Nederland doet dan afstand van zijn koninkrijksdeel Suriname. Negen uur daarvoor, te midder nacht, als de 24ste november overgaat in de 25ste, heeft men dan in het stadion van Paramaribo de Nederlandse driekleur gestreken, onder afnemend tromgeroffel. Dat gebeurt nadat nog een keer het Wilhelmus is gespeeld- Direkt hierna gaat de Surinaamse vlag omhoog en het roffelen op de trommels zwelt dan weer aan. Met Kips kun je feestelijke dingen doen. Een voorbeeld: Zelf een idee voor een smakelijk hapje of snackje met Kips' leverworst? Schrijf 'm op, stop *m in een open enveloppe ZONDER postzegel en adresseer aan: Kips, antwoordnummer 8276 Amsterdam. Elk bruikbaar idee wordt met zo'n ouderwets lekkere Kips' leverworst van 250 gram beloond.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7