„Streven naar beter klimaat in de raad" r COMMISSIE: GEEN WISSELWONINGEN IN DE WAARD Tweekamerflats voor jongeren aan Lelylaan Vlissingers in Leiden Leerlingen van 'Agnes wijden zich aan water Ex-raadslid Stroink tot CDA-ers: Berusting in hogere gas- en lichttarieven TRESLONG WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 LEIDEN De raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden heeft zich J gisteravond unaniem uitgesproken tegen een plan om op nu nog onbebouwde delen van het industrieterrein De Waard 75 se- h mi-permanente wisselwoningen neer te zetten. Deze wisselwoningen zouden die- als tijdelijk onderdak voor bewoners van woningen in het Noorderkwartier en 12.30 de Kooi. tijdens de renovatie van hun huizen. Wethouder Van Aken deelde mee, club dat hij zich in het college van B en W nna-i verzet tegen deze Dlannen. Hii wilde uur echter ook graag de mening van de com- Volgens Van Aken is het industrieter rein De Waard tot nu toe niet goed tot ontwikkeling gekomen. Een van de oor zaken daarvan is volgens hem het ont breken van een behoorlijke ontsluiting van het gebied. „Nu echter de bouw van de Sumatrabrug wellicht niet al te lang meer od zich zal laten wachten, wil ik in dit stadium medewerking verlenen aan een plan om wisselwoningen od de be drijfsterreinen te plaatsen" aldus de wet houder, die er aan toevoegde, dat hy bin- nekort toestemming uit Den Haag ver wacht om met de bouw van de brug t.e beginnen. „En juist op het moment dat het gebied een eoede ontsluiting krijgt, zou je er een aantal wisselwoningen neer zetten. Daar voel ik niet veel voor". Van Duyn (VVD) was het volledig met de wethouder eens. Bovendien merkte hij od, dat hij weinig vertrouwen had in de in het plan genoemde termijn van vyf jaar, gedurende welke de wissel woningen gebruikt zouden worden. „Dat zou mis schien wel tien laar kunnen worden", al dus Van Duyn. Ranner van Van Baaren f beiden PvdA) zeiden het onverstandig te vinden, om op De Waard wisselwoningen neer te zetten, voordat bekend is hoe groot het totale be- meente Leiden is. Van Baaren zei boven stand aan industrieterreinen in de ge- dien te verwachten, dat wanneer de reno vatie achter de rug zou zijn. alles in het werk zou worden gesteld om die woningen daar te houden. De situatie zou dan waar schijnlijk moeilijk terug te draaien zijn. Van Duyn wees nog op de mogelijkheid om de leegstaande huizen in de stad als wisselwoningen te gebruiken, terwijl Van Baaren het idee naar voren bracht, wis selwoningen in Meerburg te bouwen. Het raadslid Vink bracht De Waard gis teravond ter sprake in de ledenvergade ring van het CDA-verband Leiden. „Het industrieterrein ligt er veel te veel weg gedrukt. En door het ontbreken van goede verbindingen worden ondernemers afge schrikt. Hij schreef het toe aan de "veranderde politieke wind", dat er nog geen twee bruggen (Sumatrabrug en ter hoogte van de Burggravenlaan) waren gebouwd. Hij vreesde dat wanneer er niet snel iets aan gedaan zou worden, de prijs van de grond door de doorberekening van het rentever lies en de inflatie te hoog zou worden om nog interessant te zijn voor investeerders. Het door oud-wethouder Lijten geop perde denkbeeld om de nog resterend twee hectare grond te bestemmen voor sociale woningbouw ondersteunde Vink niet di rect. „Voor we daartoe zouden kunnen overgaan moet de zaak eerst grondig on derzocht moeten worden. Anders komen later de klachten van overlast en krijgen wij hetverwijt dat we woningen hebben neergezet in de onmiddellijke nabijheid van industrieeën". Verder merkte hij op dat de bedrijven die nu al in "De Waard" gevestigd zijn, in elk geval van woning bouw wel erg geïsoleerd zouden komen te liggen. LEIDEN Het oppervlaktewater In de buurt van de Maredijk, de Lek straat en de Ruigekade in Leider- ten dorp is sterk vervuild. Dat is althans één van de conclusies die zo'n twee ter. honderd leerlingen van de Agnes m.: Scholengemeenschap trokken toen ke~ zij zich de afgelopen dagen inten sief bezig hielden met een projekt over water. me In totaal deden er zeven brug- ™e" klassen aan het projekt mee. Ze wer- aat den in een rooster ingepast en be- iest gonnen vorige week donderdag a^n het projekt te werken. Het projekt viel in diverse onderdelen uiteen. Zo waren er films over water, er fan was een excursie naar het Cruquius- "ri museum in Vijfhuizen (N-H) en er was een praktijkgedeelte waarbij de rij," leerlingen er met potjes en flesjes op uit trokken om in Leiden en omgeving watermonsters te nemen. Het aldus verzamelde water werd ip- vervolgens op school aan een gron- dig onderzoek onderworpen en er werd vastgesteld hoe vuil of hoe schoon dat water was. Dat viel mee, maar soms viel het ook erg tegen, ve- Zo was het water va?/, een naast ,ei" de scholengemeenschap gelegen vij ver weliswaar erg zuiver, maar was het nabij de Lekstraat, zoals ge- lrf. meld, erg vervuild. 52. De resultaten van het projekt zul len nu in werkstukken worden ge- in. bundeld en voor wat de uitslag van ik- de proeven betreft aan het Hoog heemraadschap van Rijnland wor den aangeboden^ Rijnland verleende namelijk haar medewerking bij de proeven. Bij het projekt werden, afgezien van zestien leerkrachten, verschil lende secties ingeschakeld. Zo werd "het water" belicht uit de hoek van de geschiedenis, de aardrijkskunde, de biologie, de scheikunde en zelfs uit de hoek van de muziek «waarbij allerlei "watergeluiden" op de band werden vastgelegd, beluisterd en be oordeeld. Voordat de proeven met watermonsters werden uitgevoerd, moesten de leerlingen een aantal vragen beantwoorden zoals "Zijn er industrieën in de nabijheid te be speuren die invloed kunnen hebben op de waterkwalitiet?" en: "Is het water visrijk, denk je? Hoe weet je dat?". Daarna konden ze aan de slag. En dat daarbij een leerling een net pak opliep, was een bedrijfsrisico dat uiteraard weinig verbazing wek te. Overigens is het de bedoeling dat het projekt over water, dat dit jaar voor het eerst werd gehouden, ook de komende twee jaar in de brug klassen wordt uitgevoerd. Al was het maar om het succees van dit jaar te prolongeren. Een leraar: „De leerlingen voelen zich er namelijk erg bij betrokken. Dat zie Je heel duidelijk. En juist ook de zwakkere leerlingen, die nu dingen met hun handen kunnen doen, in plaats van maar achter elkaar in de bank te moeten zitten". HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken. Werkende jongeren en studenten LEIDEN De Stichting Huis vesting Werkende Jongeren en de Stichting Studenten Huisvesting zullen gezamenlijk 91 tweekamerflats bouwen aan de Dr. Lelylaan in het Morskwartier (plan Kweekiust). Het wordt het eerste gemeenschappelijke project van beide stichtingen en kan worden gezien als de aanzet om te komen tot een verdere integratie. Dit blijkt uit een brief, die door de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren is gestuurd'aan de gemeente raad. Het bestuur geeft daarin te kennen in principe weliswaar be zwaar te hebben tegen een plan met de grootschaligheid en excentrieke ligging ten opzichte van de binnen stad als dat in Kweekiust, maar het heeft toch besloten positief te rea geren op het verzoek van gemeente zijde om het bouwplan te realiseren. Twee hoofdmotieven liggen daar aan ten grondslag: de tweekamer flats kunnen binnen een aanvaard baar huurniveau worden gebouwd; ze bieden de Stichting Studenten Huisvesting mogelijkheden in de na bijheid van het universiteitscomplex. "Teneinde misverstanden, irritaties en frustraties te voorkomen", wil het bestuur van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren weten of er in de gemeenteraad bezwaren be staan tegen het bouwplan. Eveneens stelt het prijs op een principe-uit spraak door de raad met betrekking tot een eerder samenwerkingsver band met de Stichting Studenten Huisvesting. Met "misverstanden, ir ritaties en frustraties" doelt het be stuur van de SHWJ op de problemen die er in de raad gerezen zijn bij de garantiestelling door de gemeente voor een bouwplan van de stichting aan het Utrechtse Jaagpad. De raad nam toen een motie aan, waarvan de strekking luidde dat de stichting haar bouwplannen in een eerder sta dium op tafel zou moeten leggen. In de brief aan de raad wijst de stichting erop dat al haar plannen vele maanden hebben gecirculeerd binnen het gemeentelijk apparaat voor de verschillende goedkeuringen, terwijl ook de welstandscommissie een positief oordeel heeft uitgespro ken In de krant is er verder uitge- LEIDEN Het onlangs afgetre den CDA-raadslid Stroink is er voorstander van, dat het CDA in Leiden in de toekomst toch wat meer contact probeert te zoeken met de PvdA, teneinde te pogen een eind te maken aan het verscherpen van tegenstellin gen polarisatie in de Leidse gemeentepolitiek. „We kunnen natuurlijk doorgaan met een op stelling van hard tegen hard, maar daarmee bewijs je de stad niet de beste dienst mee. We moe ten de PvdA ervan trachten te overtuigen, dat het goed is de ge zamenlijke discussie over wat er de komende jaren in Leiden te doen staat te heropenen. Laten we als CDA in elk geval streven naar een klimaatsverbetering". Stroink erkende dat een dergelijke houding bij hem vooral de laatste maanden - toen hij wat meer af stand kon nemen van het raads werk - was gegroeid. "Ik geef toe, dat ik mij vooral bij het eerste op treden van het programcollege be paald niet volgens het harmonie model gedragen heb. Ik heb de te genstellingen ook wel eens aan gescherpt, maar dat kon gezien de houding van de PvdA ook niet an ders". Gevraagd naar de kans van slagen van een dergelijke poging, zei Stroink dat hij niet direct opti mistisch was, maar dat er binnen de PvdA en de PPR/PSP/D'66-frac- tie toch wel mensen waren met wie te praten viel. "Jammer is alleen", aldus Stroink, "dat de meeste van die "praatmakers", zoals Woelders en Du Gardijn, de raad inmiddels heb ben verlaten of binnenkort gaan ver laten." Sprekend over zijn ervaringen van twee jaar raadslidmaatschap consta teerde Stroink, dat de macht van een gemeentebestuur nogal eens overschat wordt. "Ook wethouders moeten zich indekken tegen aller lei belangengroepen, die niet in de raad zitten". Hij stelde verder vast, dat als gevolg van "dagelijks gekra keel over schijntegenstellingen", de PvdA en PPR 'PSP D'66 nog maar weinig uit de verf komen. "De wet houder hebben voor het merendeel programpunten uitgevoerd, die door het vorige college waren aangekaart". Als voorbeeld noemde Stroink het busbanenplan en de renovatieplan nen voor de oudere stadswijken. "Met de Breestraat zijn we nog niets opgeschoten. Dat zelfde geldt voor de Stevenshofjespolder, waarvoor de vorige raad een voortreffelijke nota aannam". Het teleurstellende optreden van de PvdA schreef Stroink gisteravond toe aan het feit dat een aantal wet houders toch niet zo sterk is geble ken als verwacht werd. Bovendien heeft de PvdA zich volgens Stroink onvoldoende gerealiseerd, dat een to tale nieuwe wethoudersclub de con tinuïteit verstoort. "Ook is de PvdA erachter gekomen dat men niet al leen met de raad te maken heeft. "Hoe progressief je ook bent, jé moet op een gegeven ogenblik toch reke ning houden met groepen in de stad. Over de samenwerking binnen de huidige CDA-fractie zei Stroink: "Vergeleken met de vorige raadspe riode was die het afgelopen jaar veel beter. Ik geloof, dat de opstel ling van de PvdA goed geholpen heeft om elkaar te vinden". Voor de komende jaren achtte hij het be lang dat het CDA zich niet met al le hoofdlijnen van de gemeente gaat bemoeien. Het is beter, dat de fractie zich concentreert op enkele belangrijke punten. Die zullen goed bekeken moeten worden en als het nodig is moet het CDA met alter natieven komen. Een goed voorbeeld is geweest het CDA-plan voor de Rijn- en Schiekade". Verder hield Stroink een pleidooi voor een beter contact met de Leidse kiezer, die hij nu te zwak vindt. "Politiek is in Leiden ver van de mensen komen te staan", aldus Stroink", en dat is triest, want de gemeente is nog al tijd de bakermat van de democra tie". Gevraagd aan fractieleider Dries- sen hoe hij de mogelijkheden voor samenwerking met de PvdA taxeer de, zei hij op deze directe vraag geen direct antwoord tekunnen ge ven. Hij signaleerde dat bij de ruimtelijke ordening tegenstellingen blijken te bestaan binnen de PvdA- fractie, binnen de PPR/PSP'D'66 en binnen het college. "We hebben de indruk dat het personeelsbeleid dat wordt gevoerd buiten ons om gaat". Driessen leidde dat af uit het feit, dat CDA-raadsleden geregeld door ambtenaren worden benaderd. "Mensen, die overgeleverd zijn aan de inzichten van dit college", aldus bracht in zijn overzicht van de Leidse financiële perikelen ook de 2000 gemeente-ambtenaren ter sprake. Voor de voorgenomen reor ganisatie van het ambtelijk appa raat had hij weinig goede woorden over". We moeten bezuinigen, wat het ook gaat kosten", aldus Vink die het een opmerkelijke zaak vond dat Leiden dit jaar een half mil joen reserveerde voor de reorgani satie. terwijl het totaal vrij be steedbare bedrag van de gemeente niet meer dan l'a miljoen gulden bedroeg. Afsluiting Lindestraat door renovatie LEIDEN Het westelijke deel van de rijbaan van de Lindestraat is met ingang van gisteren voor alle ver keer afgesloten, terwijl voor het oos telijk deel een parkeerverbod geldt. Deze verkeersmaatregelen zullen on geveer een jaar gelden en houden verband met de vernieuwing van 90 woningen van de woningbouwvereni ging Ons Doel in de Lindestraat. Voor de uitvoering van de crenova- tiewerkzaamheaen zal er een bouw keet worden geplaatst bij het plant soen in de Lindestraat tussen de Pie- ter de la Courtstraat en de Pioen straat. Het voltallige college van B. en W. van Vlissingen bracht gisteren een bezoek aan Leiden om o.m. enkele panden van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Merenwijk te bezichti- gen. Op de foto het college met enkele Leidse wethouders in de Leedewijkschool. ADVERTENTIE SLACHTEN DUURDER LEIDEN De tarieven van het Leidse slachthuis gaan omhoog. Er zal meer betaald moeten worden voor het laten keuren, slachten en stallen van veel, terwyl ook het uitbenen of uitsnijden, bewaren en bru.kbaar maken van vlees duurder wordt, Het gaat allemaal om vrij kieine, bedragen, maar het PvdA-raadslid Ranner vroeg zich gisteravond tij dens een vergadering van de com missie voor Economische Aangele genheden toch af. of de tarieven van het Leidse Slachthuis niet te hoog worden jn vergelijking met die van andere slachthuizen. Hij wees op het gevaar, dat klanten van het Leidse slachthuis naar elders zouden kun- nen gaan. Slachthuis-directeur Cremers was daar niet zo bang voor. 'De gebrui kers van het slachthuis zijn nogal honkvast", zei hij, "die gaan niet zo snel ergens anders naar toe. Boven dien is het op het ogenblik nog zo, dat wanneer elders geslacht vlees weer naar deze streek wordt ge transporteerd, er een heffing over betaald moet worden. Maar die re gel wordt waarschijnlijk volgend jaar afgeschaft, en daarna zullen we in derdaad onze concurrentiepositie scherp in de gaten moeten houden." breid aandacht aa'n besteed, terwijl in de Burgerzaal van het stadhuis op 26 februari een fotografisch over zicht was opgesteld, waa'ronder een schets van het plan aan het Utrecht se Jaagpad. De stichting is met andere woor den bereid om in een vroeg stadium de raad van haar plannen op de hoogte te stellen, maar het overleg wordt niet bevorderd door het han teren van termen als "kippehokken" en "duivetillen". zoals door enkele raadsleden is gedaan als karakteri sering van de plannen. Het bestuur wijst op een enquete onder de be woners over de woonwensen, waarop door de gemeenteraad nooit is ge reageerd. Het bestuur streeft nu naar kleinere gebouwen dan het Veerhuis (aan de Utrechtse Veër) en naar meer tweekamerflats. Het bestuur van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren vraagt de raad tenslotte om een duidelijke uitspraak "alvorens zij haar energie wil blijven inzetten om de doelstel ling van de stichting zoveel mogelijk te realiseren". IlOth 'MIIOIM Iir VOOR DOKtER UtOk IftllfMMM. Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Bloemenmagazijn HAARLEMMERSTRAAT 193 LEIDEN 071—123166 LEIDEN De raadscommissie voor Economische Aangelegenheden heeft gisteravond berust in de reeds vorige week aangekondigde verho ging van de gas- en lichttrarieven per 1 januari. De commissieleden konden niet veel meer doen dan- instemmen met de tariefsverhogingen, omdat anders de Stedelijke Lichtfabriek volgend jaar een flink verlies zou leiden. De SLF betrekt de electriciteit name lijk weer van de provinciale ener giemaatschappij en die heeft geld nodig om de stijgende kosten van opwekking en transport te dekken. Op de hoogte van de gastarieven heeft een individuele gemeente al 'loed. De stijging van de gasprijzen wordt doorgevoerd krachtens een akkoord dat onlangs werd bereikt tussen de minister van Economische Zaken en de Vereni ging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland .(VEGIN). In verband met de nieuwe tarie ven per 1 januari zullen alle ver bruikers in de loop van december een kaart toegestuurd krijgen, waar op zij de meterstanden per 31 de cember kunnen invullen. Bij het op maken van de rekening kan dan vast gesteld worden, over welk deel van het verbruik nog het oude tarief moet worden betaald en over welk deel het nieuwe. Ilazebout gemarineerd en daarna gestoofd in rode wijnsaus met fijne kruiden en snippers spek - rode kool met gebakken appelschijven en aardappelpuree r. 12.95 p.p. t DIRK VAN DEN BROEK-COncern.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3