„Wilhelmina" uit Rijnsburg Zee vissers bestaat 75 jaar Vanavond jubileumconcert met Haags Knapenkoor door mist uit de koers Nieuw Alphens vormingsinstituut toch van start PAGING 4 STREEK DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 RIJNSBURG De muziekvereni ging „Wilhelmina" bestaat vijf enzeventig jaar. Daarom wordt er deze week feest gevierd: van avond om acht uur is er in de Immanuëlkerk een jubileumcon cert, waaraan het Haags Knapen koor medewerking verleent en za terdagmiddag. beginnende om vier uur, wordt in de hal van het fraaie raadhuis een receptie ge houden. Dan volgt volgende week nog een feestavond voor de korpsleden met hun vrouwen of verloofden. Het jubileumcomité, bestaande uit Jan van der Meij, Kees Mon ster, Kier Brul, Piet van Vliet en Joop de Graaf, heeft al deze ac tiviteiten voorbereid en er, dank zij de hulp van de burgerij en het gemeentebestuur, voor gezorgd, dat ..Wilhelmina" zich vanavond in nieuwe uniformen en met nieuwe trommels kan presente ren. Er is ook een jeugddrumband opgericht, die zich 30 april 1976 „aan den vólke" zal tonen. Vijfenzeventig jaar is een lange tijd. Erg jammer voor de ge schiedschrijvers, maar het gehele vooroorlogse archief van ..Wilhel mina" is verdwenen. Gelukkig zijn er nog ouderen, die zich veel uit die tijd weten te herinneren. De geschiedenis over de periode na 1945 staat beschreven in twee dikke notulenboeken. Daarin kan men uitvoerige verslagen vinden van de bestuurs- en ledenverga- Omdat er toch niet een volledig beeld over „vijfenzeventig jaar Wilhelmina" uit het archief sa men te stellen valt en omdat het ons veel leuker leek één van die ouderen aan het woord te laten, die niet alleen de voor-oorlogse, maar ook de na-oorlogse gang van zaken bij de Rijnsburgse mu ziekvereniging heeft meegemaakt, hebben we een praatje gemaakt met Marinus (ome Rinus voor heel veel Rijnsburgers) van Delft. Een zeer vitale vierentach tig er. Hij ivas werkend lid van 1903 tot 1974 en leeft ook nu nog als erelid trouw met „Wilhelmi na" mee. Enige jongere „Wilhelmina"-le den waren bij dat woning van Van Delft aan de Burgemeester Meijboomstraat aanwezig en gaven, waar nodig, een nadere toelichting. Het wa ren Adrie Heemskerk (40 en 28 jaar lid), Anton van Klaveren 39 en 26 jaar lid) en Martinus Hendrik van Delft (38 en 23 jaar lid en zoon van het erelid). een toespraak houden en „Wilhel mina" het geschenk van de bur gerij ovrhandigen. De jubilerende muziekvereniging brengt deze avond een geheel nieuw program ma onder leiding van haar „kers verse" dirigent Kier Brul en het Haags Knapenkoor onder directie van Sipke de Jong zal de aamov- zigen gehoopt wordt op een geheel bezette kerk verrassen met welluidende zang van beken de liederen. z n r RIJNSBURG „Negen jaar was ik toen de muziekvereniging „Wilhelmina" werd opge richt", zegt Rinus van Delft (84). ,,'k Weet het nog als de dag van gisteren. Rijnsburg had toen twee muziekverenigingen. Een gereformeerde met de naam „Euphonia" en een hervormde, die „Wilhelmina" heette. Ze werden beide in november 1900 opgericht. In 1918 kwam een fusie tussen deze korpsen tot stand. Als naam werd „Wilhelmina" ge kozen. Door Cees Combee deze na éénentwintig Jaar nog met veel enthousiasme en inzicht han teert. Dirigenten Van Delft doet een paar flinke trekken aan zijn sigaar. Kijkt en passant naar de beelden in kleur op zijn t.v.-scherm. Het nieuws moét hü zien. De nieuwslezer doet aan de hand van beelden verslag over gy- zelings- en terreuracties. Er ver schijnt een ernstige blik op het ge laat van „ome" Rinus. „Wat is het tegenwoordig toch een toestand in de wereld", concludeert hij na het zien van het journaal. Staat daarna snel op, geeft een druk op de knop, zodat het beeld verdwijnt, neemt z'n vertrouwde plaats in de „mooie" ka mer weer in en vervolgt dan zijn nauwelijks te stuiten relaas over „Wilhelmina". Van de voorzitters gaat Van Delft naar de dirigenten. Daarvan heeft „de muziek" er ook heel wat gehad. Meer dan voorzitters. Een aantal namen: Van Wouw (Noordwijk), Van Oeffelen (stafmuzikant uit Lei den), Smolders (onder-kapelmeester 4e Regiment Infanterie Leiden). Van Duijn sr. (Sassenheim), Van Duijn jr. (Sassenheim), Wakka (Leiden), De Zwart (Den Haag). Anderson (Leiden), Bosveld (Den Haag), Meij (Den Haag) en nu sinds enkele maanden Kier Brul (Rijnsburg). De ze laatste is geen musicus van beroep maar wel in het bezit van de ver eiste diploma's, geen autochtone Rijnsburger en toch een man, die grote belangstelling heeft voor het wel en wee van zijn nieuwe woon- Oergezellig „In 1903 ging ik bij de muziek. By "Euphonia". Die repetitieavon den waren meestal oergezellig. Erg veel had je in die tyd niet. De cate chisatie. de knapen- en jongelings vereniging ende muziek. Je leefde een hele week naar die repe titieavonden toe. In de week stu deerde je thuis op je instrument. Er zijn nu zoveel andere dingen te doen en door die televisie krijg Je de men sen nauwelijks meer de deur uit. Wel echter als „Wilhelmina" een uitvoering geeft. Dan is de kerk meestal overbezet. In „Flora" heb ben we vroeger wel eens uitvoerin gen gegeven met meer dan duizend toehoorders". Good old Van Delft kan zich heel veel herinneren uit die begintijd. Op drie jaar na heeft hij tot nu toe alles van „Wilhelmina" zelf meebeleefd. De namen van de eerste bestuurs leden kan hij zonder te „spieken" op een blaadje vlot opnoemen: Jan Kromhout (eerste voorzitter), Cas van Iterson, Toon van den Eykel, Paul van Delft, Jan Groen, Dirk Kralt en Jaap Kromhout. Het is dui delijk, dat de „muziek" in die vijf enzeventig Jaar heel wat bestuurs leden „versleten" heeft. Echter niet zoveel voorzitters. Slechts zes. Hun namen: Jan Kromhout, Toon van den Eykel, Paulus van Delft, Koos den Hoed, Paul Ravensbergen en Wim Noteboom, die in 1954 de voor zittershamer in handen nam en die Lisser uitgever moet op tijd wetenschappelijk werk klaar hebben KAARLEM/LISSE De presi dent van de rechtbank in Haarlem, mr. L. H. graaf Schimmelpenninck, heeft gisteren in kort geding be paald, dat Peter cte Ridder, direc teur van Peter de Ridder Press B.V. in Lisse 5 Januari 1976 dient te zor gen, dat een wetenschappelijk werk van prof. M. M. Mazzola uit Dekalb (Illinois) in de Verenigde Staten, zal verschijnen. Mr. A. M. Huizinga uit Rotter dam, die als raadman van de Ame rikaanse hoogleraar optrad, had maandag 10 oktober betoogd, dat er een contract was gesloten waarin 6tond, dat het werk van de hoogle raar op 1 november van dit Jaar in 1000 exemplaren gereed moest zijn. Prof. Mazzola, die als assistent hoogleraar verbonden is aan de Northern Illinois University in De kalb, heeft groot belang bij het uit geven van zijn boek. Als een hoogle raar in de VS namelijk niet publi ceert kan beëindiging van zijn werk kring volgen. De heer De Ridder had verklaard, dat hij door moeilijkheden met druk kers niet op tyd gereed kon zyn met het werk. Hy had beloofd te zullen zorgen dat het boek binnenkort zal verschijnen. In het vonnis is be paald, dat de dwangsom f 1000,- per dag zal bedragen als het boek later verschijnt dan 5 Januari 1976. "We hebben in die vyfenzeventig Jaar vaak deelgenomen aan con coursen uitgeschreven door vereni gingen aangesloten bij de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen. Dat waren altyd gezelli ge dagen. Heel wat pryzen hebben we in de wacht gesleept. Men heeft er ons ook wel eens tussen genomen. In 1923 bijvoorbeeld. Toen kregen we geen punten omdat we een ver eniging met teveel Jonge leden wa ren. Maar de pret was er niet min der 'om. Heel vroeger gingen we natuurlyk niet in uniform gekleed. We zagen er by uitvoeringen en concoursen „op z'n boerefluitjes" uit. De één met een strooien hoed, de ander met een pet en de derde keu rig met een gleufhoed. Met de stik- kezakjes op de rug, waarin ons brood voor de hele dag zat, gingen wc op stap. Nu is dat allemaal anders. Na heel wat gepraat kregen we in 1947, het Jaar waarin we van harmonie- bezetting overschakelden op fanfare, onze eerste uniformen, die werden in 1960 by ons zestigjarig bestaan verwisseld voor andere en nu kry- gen we ter ere van ons vyfenzeven- tigjarig bestaan weer gloednieuwe". Gezicht Van Delft is heel lang aan het woord geweest. De ene na de andere herinnering doemt in zyn ge heugen op. Hy zet alles nog keurig op een rytje ook. Slechts zeer spo radisch behoeft de „jongere garde" aanvullend op te treden. Uit alles kan men wel opmerken, dat het vroeger begrypelijk allemaal anders ging dan nu. Lang niet zo gedisci plineerd. Dat hoefde ook niet. Wil men nu naar buiten optreden dan moet men wel heel verzorgd voor de dag komen. Een eis van deze tyd. Niet alleen de muziek speelt een rol, maar ook het „gezicht", dus de kle ding en de manier waarop men zich presenteert. Een muziekvereniging zonder uniformen is niet meer in tel. Men ziet ze ook niet meer. In Rynsburg niet en elders niet. Daar om alleen al is het goed, dat „Wil helmina" ter ere van dit vyfenzeven- tigjarig Jubileum in het nieuw wordt gestoken. Rinus van Delft duikt nog even in het verleden. „We hadd ook niet altyd een zaal om in te repeteren. We hebben wel eens gerepeteerd in de koeienstal van Koekebakker aan 't Moleneind. Vroeger gingen we veel uit met de bóót vanuit Leiden. Dan bracht Paul van Delft er ons in zyn Fordje naar toe en 's avonds gingen we op dezelfde wijze weer terug naar Rynsburg. Plezier dat we hadden. Dat Fordje heeft het niet overleefd. Het is op een keer in elkaar gestort. In de crisisjaren gingen we mu- ziekmakend door de streek. Een barre tyd. In de wintermaanden, als we weinig te doen hadden, deden we het met een paar mensen ook wel eens voor de lol. Al blazend „vingen" we dan wel eens wat. Dat kwam goed van pas. Subsidie van de ge meente was er vroeger niet by. We moesten veel zelf bekostigen en voor het overige leefden we op de by- dragen van de donateurs. Dat is nu allemaal anders. De gemeente doet een flinke duit in het zakje. Een situatie ontstaan na de tweede we reldoorlog". Dankbaar Heel „Wilhelmina" is dankbaar voor de steun, die het in die vyf enzeventig Jaar ondervonden heeft van de Rynsburgse burgerij. Nooit werd tevergeefs een beroep gedaan op de ingezetenen. Dat is ook dit jaar weer gebleken tydens de rond gang voor het Jubileumgeschenk nieuwe uniformen en instrumenten. Rynsburg liet zich niet onbetuigd. Het gevolg is, dat de muzikanten reeds tydens het jubileumconcert helemaal in „het nieuw" gekleed zul len zijn. De Rynsburger, zakenman als hy is'en voortdurend op de cij fers lettend als het om bloemen of andere transacties gaat, is zeer vry- gevig wanneer op hem een beroep wordt gedaan mee te helpen iets te realiseren. Of dat nu is voor kerk bouw, het dekken van een tekort, steun voor een liefdadig doel of de muziek. Er wordt steeds diep in de beurs getast. Als iemand die buiten deze woongemeenschap staat, maar die toch veel met Rynsburgers op trekt, kom je daar toch wel van onder de indruk. Heeft „Wilhelmina" dan geen moeilijke Jaren meegemaakt? „Ze ker wel", zegt Van Delft. „We be gonnen met. zo'n vyfentwintig tot achtentwintig leden, maar er zyn ook wel tyden geweest, dat we het minimum aantal voor een harmo nie- of fanfarekorps niet haalden. Dat zyn van die ups and downs, die iedere vereniging op haar tijd beleeft. Een paar jaar geleden nog zaten we in de problemen. Dat was toen de drumband zelfstandig ging opere ren als „Flora-Band". Een jammer- lyke zaak. Na de oorlog groeiden we uit van een muziekvereniging met vier tamboers tot een gezelschap met een complete drumband. Het uittre den was een hele slag. Gelukkig kre gen we als dat nodig was hulp van „De Wilbert-drummers" uit Oegst- geest. Nu zijn we weer bezig een eigen drumband gestalte te geven. Deze zal echter, zo hoor ik van het bestuur, nooit groter worden dan twaalf tamboers. Voor energieke voorzitter Wim Noteboom en het hui dige bestuur is het een voldoening dat „Wilhelmina" thans weer een bloeiende vereniging is. Met niet minder dan vierendertig leden en zes leerlingen. Persoonlyk vind ik het meest verblydende, dat het leden bestand van onze muziek voor zes tig procent bestaat uit jongeren tus sen de elf en zestien Jaar. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat geldt ook voor „Wilhelmina". Rinus van Delft (84) heeft het grootste gedeelte van de „Wil- helmina-geschiedenismeegemaakt. Hij was van 1903 tot 1947 actief lid en werd bij zijn afscheid benoemd tot erelid. Hoogtepunt Een hoogtepunt voor Rinus van Delft in de ruim zeventig Jaar van zyn lidmaatschap van de Rynsburg se muziekvereniging „Wilhelmina" is geweest de viering van het zestig jarig bestaan. Met wijlen Klaas van Duijn kreeg hy een koninklijke on derscheiding de ere-medaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het werd een ge weldig feest, waarby heel de bur gery betrokken was. Nu wylen Koningin Wilhelmina, naar wie de vereniging was genoemd, zond toen nog een telegram van gelukwens. Men kreeg tydens dat zestigjarig bestaan ook nieuwe uniformen. Ein- delyk vierde „Wilhelmina" toen een echt feest. Door de crisis, die ook in Rynsburg fel om zich heen greep en door de bezetting, konden noch aan het vyfentwintig- noch aan het veer tigjarig bestaan gestalte worden ge geven. Erg trots is Van Delft ook op zyn erelidmaatschap. Dat hoorden we niet uit zyn mond - hy was toen in een telefonisch gesprek gewik keld over een bollentransactie, als we het goed hebben begrepen - maar uit die van zyn jonge gesprekspart- Enthousiast Nog even blikt Van Delft terug naar het niet zo verre verleden. Naar de tyd na de tweede wereldoorlog. Lachend zegt hy: „We hebben toen ook weer aan heel wat concoursen deelgenomen. Het begon in 1947 met Monnikendam onder leiding van dirigent De Zwart. Woedend waren we toen we hoorden, dat we tydens het concours in Hoogvliet geen eer ste prys behaalden, maar een twee de omdat Anderson „slechts" een amateurdirigent was. Dat vonden we geen styl. Maar goed een Jaar of wat later sleepten we in Koudekerk aan den Ryn drie eerste pryzen weg. Dat was een pleister op de wonde. Wat ik ook erg fyn heb ge vonden is de medewerking van „Wil helmina" aan de feesten rond het duizendjarig bestaan van ons dorp. Tydens het corso reden we zelfs mee in een rydende muziektent. Dat sloeg in. Overal was men enthousiast". „Wilhelmina" staat nu voor een nieuwe periode. Op naar de hon derd is het ideaal. Maar eerst komt het feest met alles wat daarby hoort. En feest zal het worden. Een jubi leumviering, waarvan „Wilhelmina" heel de Rynsburgse gemeenschap deelgenoot wil maken. „Wilhelmina" wordt een „goede vaart" naar de honderd toegewenst. Door heel veel gemeentebesturen, die ervan overtuigd zyn, dat een mu ziekvereniging een zeer belangryke functie vervult binnen de gemeen schap. Want wat zyn feesten zonder schetterende fanfares en tromgerof fel? Daarom proficiat en veel succes op de weg naar het eeuwfeest, in het jaar 2000! NOORDWIJK Bij de Noord- wijkse politie werd het afgelopen weekeinde groot alarm geslagen van wege de vermissing van een motor bootje met vier opvarenden. Een ma rineman uit Noordwijk was 's mor gens samen met drie kennissen in het vaartuig de zee opgegaan met de bedoeling te gaan vissen. In de dichte mist raakten zij ech ter uit de koers. Toen de mannen op de afgesproken tijd van twee uur niet terug waren gekomen, waar schuwde de echtgenote van de Noord- wyker de politie. Die riep de assistentie in van de hulpdienst van de Koninklyke Marine op het vliegveld Valkenburg en on dernam zelf een zoekaktie langs het Voorhout heeft nog geen nieuwe Prins Carnaval VOORHOUT" Bij de opening van de carnavalsaktiviteiten van T>e Bokken' in Voorhout, zou er ook een nieuwe Prins Carnalval worden ge ïnstalleerd. Door familieomstandig heden bij de te installeren nieuwe prins is de plechtigheid uitgesteld tot januari 1976. Prins Roeland de Eer ste heeft toegezegd tot zolang in funktie te zullen blyven. Onderzoek naar baarmoeder kanker KATWIJK - Ook in Katwijk wordt het komende voorjaar begon nen met het bevolkingsonderzoek naar het voorkomen van baarmoe derhalskanker bij vrouwen van 25- 65 jaar. Een comité, dat zich met de voor bereidingen bezig houdt, heeft zich inmiddels gevormd uit medische en verpleegkundige betrokken uit Katwijk en Valkenburg. KATWIJK Uitslagen zaalvoet bal in sporthal Cleyn Duin: Club Sporthuis Riche4e W.S.: 1—4. Ca- sa Cara—Van Dijk V.Z.V. 4—6 VKP —De Ree 3—3. KATWIJK De afdeling Katwijk van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel houdt vrijdagavond acht uur in het Herv. Kerkelijk Cen trum (ingang Noordstraat) een le denvergadering. Er komen tal van belangrijke onderwerpen aan de or de. De NCBO is aangesloten buij het CNV; plaatselijk bij de CBB-Kat- wijk. strand, omdat de mogelykheid niet uitgesloten was, dat het bootje elders de kust had bereikt. Eerst omstreeks vijf uur brak de spanning door een uit IJmuiden ko mend telefoontje, dat scheepje en bemanning veilig waren aangekomen. Controle op verlichting van auto's in Valkenburg VALKENBURG In de maanden november en december houdt Vei lig Verkeer Nederland een zicht- baarheidsaktie onder het motto: Blij U Te Zien". .In het kader van deze aktie stelt de afdeling Valken burg de autobezitters gratis en ge heel vrijblijvend in de gelegenheid de verlichting van hun auto's te laten controleren. Hiertoe zal op vrijdag 21 november a.s. van 19 tot 21 uur gelegenheid zijn in garage Poot aan de Hoofdstraat in Valkenburg. Voor zover mogelijk zullen foutief gestelde koplichten gratis worden bij gesteld. Tegelijkertijd zal de auto bezitter met de toestand van de ban den van de auto op de hoogte wor den gesteld. Steeds weer blijkt, dat een dergelij ke controle geen overbodige zaak is. Menige autobestuurder weet soms riet eens, dat de verlichting van zyn auto niet deugt en dat rij zyn tegenligger verblindt. Zorg vooral in deze donkere maanden dat u goed gezien wordt. ("Bly U Te Zien") en dat u e'en ander niet verblindt. MOTORRIJDER BIJ BOTSING GEWOND NOORDWIJK Binnen enkele uren kreeg de verkeerspolitie in Noordwyk zondagavond vier aan rijdingen te behandelen. Op de Ou de Zeeweg ter hoogte van de dan cing het Casino verleende een auto mobilist geen voorrang aan een mo torrijder. Deze botste tegen een ge parkeerde auto en bekwam zodanig letsel, dathy met de meeste spoed naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden moest worden gebracht. Een tweede aanrijding vond plaats op het terrein van het Casino. Er ontstond alleen materiële schade. Aan twee Leidenaars werd een rij verbod opgelegd. In de Kerkstraat botste een auto tegen een gevel. De vermoedelijk onder draninvloed ver kerende bestuurder reed door. Bij een aanrijding op de Boekerslootlaan ontstond alleen materiële schade. Eén van de drie lokalen aan de Raadhuisstraat die nu klaar zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Gis termorgen is toch nog vry onver wacht het vormingswerk op het nieuwe Alpheuse prot.-chr. vormings instituut van start gegaan. Aan- vankeiyk zou het onderwys in het voormalige meisjeshuis op het terrein van „Rynstroom" aan de Raadhuis straat op 1 oktober jl. aanvangen. Door vertragingen in de zeer ingiry- pende verbouwing moest de start echter enkele weken worden uitge steld. Verbouwd wordt er nog steeds in de rechtervleugel van het uit 1910 daterende gebouw. Drie lokalen op de bovenverdieping zyn inmiddels ceh- ter gebruiksklaar, zodat gisteren de eerste deelnemers op het instituut terecht konden. De verbouwing van het voormalige meisjeshuis moet volgens de huidige planning over ruim een maand (rond de kerstvakantie) gereed kunnen zyn. Momenteel hebben de deelnemers de beschikking over twee gespreks- ruimtes en een ruimte voor lichte handvaardigheden zoals tekenen. boetseren en schilderen etc. Het vier de lokaal op de bovenverdieping komt deze week nog klaar. Het wordt een ontmoetingsruimte met mogelykhe- den voor lichte sport en recreatie. Op de begane grond is onder meer ruimte gepland voor de huishoude- lyke vaardigheden (zoals een keuken blok met fornuizen, wasmachines, strykplanken, naaimachines etc., maar ook mogelykheden om er te doen aan stofversieren, stof bedruk ken, macramé e.d.). Op dit moment hebben zich op het instituut zo'n 70 deelnemers aange meld, verdeeld over 5 groepen. Het grootste deel daarvan is 16 Jaar en heeft een baan. Zy zyn verplicht óf twee dagen per week aan het vor mingswerk deel te nemen, of twee dagen per week een beroepsopleiding te volgen. De werkgever is verplicht die twee dagen vryaf te geven. Het instituut heeft drie docenten (onder wie directeur N. Boersma). Een aantal dat dringend uitbreiding behoeft, meent directeur Boersma. „Er moeten er zeker twee by".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4