Nog geen beslissing over Rijnsburgerweg ft# Schietlessen voor Peters „DAN KOM IK VOLGENDE WEEK MAAR TERUG' LEIDSE KANTONRECHTER 'Ti '7: l Raad verdeeld over reconstructie "Daey Ouwens terug naar Groenoordhal" Voor de vrouwen een emmer achter de tap r 'n Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uw kinderen Leidse slagerswereld neemt afscheid van Gerard P. Bergers (77) DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 LEIDEN LEIDEN "Betekent dit nu dat deze zaak de volgende week verder wordt afgehandeld?" "Ja, meneer, het is te hopen van wel." 'Oh, nou dan kom ik de volgende week maar terug'. Een beteefde meneer wonende aan de Rijnsburgerweg, gisteravond, zo tegen de klok van elven. Zou de gemeenteraad hebben beslo- tn om door te gaan met het behan delen van het busbanenplan voor die zelfde Rijnsburgerweg, dan had nie mand meer de laatste bus kunnen halen; wellicht de eerste. De raad besloot anders; tijdig te stoppen. Geduldig hadden ongeve'er 60 belanghebbenden bijna drie uur stil geluisterd. Dat was enige weken geleden, tijdens de chaotische hoor zitting, wel even i'ets anders. Je had gisteren op zijn minst toch wel een paar spandoeken kunnen verwach ten. Of een pondje doorgedraaide to maten. Niets van dat al. Keurige mensen, die inderdaad onder de keu rige invloed van de buurgemeente Oegstgeest leken te staan. Stil en braaf luisteren en af en toe die rooie wethouder fluisterend ver wensen. En volgende we"ek weer te rug op die vreslijk ongemakkelijke banken op die vreselijk bedompte publieke tribune. Misschien wordt het volgende week tóch nog gezel lig. Met een gepast en beschaafd protest. PAUL WOLFSWINKEL CPN-raadslid Hoeven: LEIDEN De schorsing van Daey Ouwens, de sinds begin vorig jaar weggestuurde directeur van de Groenoordhal. moet opgeheven wor den, hij dient zijn functie weer nor maal uit te oefenen. Een verklaring van die"*strekking legde het raadslid Hoeven (CPN) gisteravond in de Leidse gemeente raad af alvorens de behandeling van de agenda een aanvang nam. Op een dergelijke persoonlijke ver klaring volgt nooit een discussie. Hoeven drong er nogmaals bij 't college van B. en W. op aan voor 1 december met een voorstel aan de raad te komen wat er nu verder met Daey Ouwens moet gebeuren. Hij waarschuwde het College "voor de gedachte van een keuze-mogelijk heid bij de te nemen beslissing". Het CPN-raadslid zei verder dat door de perspublicaties nu reeds publiekelijk kan worden vastgesteld dat de rechtsbescherming van de ambtenaar ernstig in gevaar kan worden gebracht "en bij een ver keerde beslissing hangt van dat mo ment af deze aantasting als een zwaard van Damocles boven het hoofd van elke ambtenaar bij de gemeente Leiden". Hoeven wees er op dat het werkklimaat de afgelo pen jaren "binnen alle lagen van het ambtelijk apparaat aanzienlijk is verslechterd, getuige het vertrek van de directeuren van de Dienst Financiën, de Secretarie, Sociale Zaken en 'Endegeest". Volgens hem treden er nog steeds "scheuren en fricties" op tussen bestuurlijk en ambtelijk apparaat. Hoeven ver wees daarbij naar een brief van het Instituut van de Hoofden van Dien sten waarin zij hun verontrusting daarover uitspreken. "De geringe voortvarendheid die dit College aan de dag heeft gelegd bij de behandeling van de affaire- Daey Ouwens, kan zij goedmaken door die verontrusting goeddeels weg te nemen en te komen met 'n voorstel de heer Daey Ouwens in zijn functie als directeur van de Groenoordhal te herstellen". Dit College, zei Hoeven tenslotte kan een grove fout goedmaken van het vorige College dat "op grond van futiliteiten" het schorsingsbe sluit nam en daarmee het advies van de Commissie Personeelszaken negeerde. MEER LEIDS NIEUWS OP PAGINA 12 LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond nog geen be slissing genomen over de recon structie van de Rijnsburgerweg. Men beschikte over te weinig tijd om tot een afgeronde discussie te komen. Alle fracties kwamen aan het woord; in een ingelaste ver gadering volgende week maan dagavond zal wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) aan bod komen. De beraadslagingen van gister avond maakten wel duidelijk dat de raad verdeeld is over de wijze waarop de reconstructie moet wonden uitge voerd. Bovendien bleek, een groot aantal raadsleden behandeling van het plan op dit moment in de raad onjuist te vinden, omdat de voorbe- reidoingsperiode te kort zou hebben geduurd. Bijna kwam de zaak van de Rijnsburgerweg daardoor helemaal niet aan de orde. Het VVD-raadslid W ess els deed een voorstel om de be handeling uit de stellen, "zodat de al ternatieven opnieuw op hun merites kunnen worden bekeken". Hij wees erop dat de inspraak die aan bewo ners is gegeven niet heeft geleid tot inbreng. Anne v. d. Zande (PPR/ PSP/D'66) was het met de WD-er eens: "Van de invloed van de bewo ners in de plannen is te weinig te merken", maar zij bleek binnen haar fractie de enige. Wethouder Waal verzette zich fel tegen een eventueel uitstel: "De -raad zet zich dan steeds meer voor het blok. De termijnen die het rijk ons gesteld heeft, zijn ons ook niet aangenaam, ze zetten ook het college onder druk. Met u hadden wij de reconstructie liever in wat rustiger tempo voorbereid. Maar wanneer de raad nog inspraak wil, moet men nu daarmee komen. De dienst gemeentewerken kan daar in het asfalteringsplan dan nog wel op inspelen. Later wordt het: "slikken of niet". Wessels' voorstel werd met 2017 verworpen. Voor stemden de VVD, het CDA en Anne v. d. Zande; tegen de PvdA, de overige leden van PPR/PSP/D'66 en de eenmansfrac ties van de CPN en SGP/GPV. De reconstructie van de Rijnsbur gerweg wordt uitgevoerd als uitvloei sel van het door de raad aangenomen z.g. busbanenplan, w%arbij o.a. voor de Rijnsburgerweg als Ihoofdnoute voor het openbaar vervoer is geko zen. De busroute Leiden-Katwijk is door het rijk aangewezen als z.g. ex perimenteerproject voor het open baar vervoer. Daarnaast is door het ministerie van Sociale Zaken 2.22 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor bestrijding van de werkloos heid, welk bedrag bestemd is voor de reconstructie van een deel van de Rijnsburgerweg. De gemeente kan deze subsidie verkrijgen, mits voor 1 januari het rijk in het bezit is van het bestek en de tekeningen van het plan en uiterlijk 1 februari met de werkzaamheden ls begonnen. Een door het rijk en de provincie inge stelde werkgroep, waa'rin o.a. de NZH zitting heeft, adviseert over de sub sidieverlening. Waar? De onderlinge geschilpunten die gisteravond in de raad vooral tot ui ting kwamen, hadden betrekking op de volgende punten: de plaats van de busbanen, zowel op de weg als onder hetviaduct en de vraag of de Rijns burgerweg voor wat betreft het ge deelte tussen de Warmonderweg en de Wassenaarseweg in de toekomst voor doorgaand autoverkeer moet worden afgesloten. In deze krant van giste ren is al melding gemaakt van de mening die het VVD-raadsldd Kuyers daarover heeft. Hij vindt dat de bus baan in de richting Oegstgeest aan de zijkant moet worden geprojec teerd en de busbaan de siad in, in het midden van de weg (het college heeft voorgesteld om beide busbanen aan de zijkanten te trekken). Hij vroeg zich af waarom B. en W. de reconstructie willen doorvoeren tot blijkt dat overbodig. De bewuste weg zou op het terrein dat ten behoeve van het AZL is aangekocht, moeten lopen. "Ik kan me niet voorstellen dat als wij nu artikel 19 wiillen toe passen de universiteit daar bezwa ren tegen maakt. Zo ja, dam lopen er in Leiden geen grotere hyprocrie- ten rond als op de universiteit", aldus het VVD-raadslid. Kanjers diende dan ook voorstellen in tot snelle aan leg van de verbindingsweg Wasse- naarseweg-Plesmanlaan en tot ver betering van het kruispunt Schut- tersveld-Oegstgeesterweg. Naar af sluiting van een deel va-n de Rijns burgerweg moet maar de mening vam de VVD-er eerst een uitgebreid on derzoek worden ingesteHid, waarbij o.m. een enquête zou moeten worden gehouden aan die verkeersdeelnemers die het „doorgaand verkeer" Zijkanten aan de Paulus Buysstraat en niet tot aan de Wassenaarseweg. "De stelling dat dat veiliger is, is onbewezen", al dus Kuijers. Hij pleitte er ook voor om linksaf slaan de Boerhaavalaan en Mariënpoelstraat in te verbieden. "Veertig procent doet dat om de stoplichten op het Schuttersveld te ontlopen." De VVD-er diende een voorstel in om de Wassenaarseweg door te trekken naar de Rijnsburger weg in Oegstgeest ten behoeve van fietsers en bussen. Hij vroeg zich zelfs af of daarvoor niet de z.g. arti kel-19 procedure van de wet op de ruimtelijke ordening (die een ver snelde aanleg mogelijk maakt) toege past zou moeten worden. Aanvanke lijk leek deze procedure ook toege past te worden voor de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis, maar door de onzekerheid daarover De fracties van PvdA en PPR/ PSP/D'66 bleken het voor een be langrijk deel wel met de WD eens. Zij het dat Peters (PvdA) opmerkte dat zijn fractie inmiddels overtuigd was van de noodzaak de busbanen aan de zijkanten aan te leggen. Zo- wei PvdA als PPR/PSP/D'66 vinden dat de busbaan richting stad moet doorlopen tot en met het Rynsbur- gerviaduct aan de rechterkant van de huidige autotunnel; de huidüge fiets- en voetgangerstunnel mag daarvoor niet worden gebruikt. De busbaan richting Oegstgeest zou niet moeten worden aangelegd in het ge deelte tusen Boerhaavelaan en het Stationsplein. Een voorstar,t in de verkeerslichten voor de bussen op het Stationsplein is voldoende voor be vordering van het openbaar vervoer op dit deel, aldus de beide fracties in een voorstel aan de raad. Zij vin den verder dat het asfalt op de Rijnsburgerweg niet binnen één me ter van de bomen mag wordten aan gelegd en dat de wortels van de bo men niet door de fundering van het asfalt mogen worden aangetast. PvdA en PPR/PSP/D'66 zijn voor stander van afsluiting van een deel van de Rijnsburgerweg (tussen War monderweg en Wassenaarseweg) richting stad, ondanks de protesten van de Kamer van Koophandel daar tegen. Peters sprak dn dit verband van een "slordig pamflet" van de KvK (want de binnenstad blijft wel, via Oegstgeesterweg en Plesmanlaan, bereikbaar) en Beijen (PPR/PSP/ D'66) karakteriseerde de Kamer zelfs als "een door de wet ingestelde ac tiegroep, die zich ook op politiek ge bied begeeft (zoals bij de Rijnland- verkiezingen). Maar ik vraag me wel eens af namens wie de secretaris van de Kamer van Koophandel eigenlijk schrijft". Het PPR/PSP/D'66-raads- lid diende voorts namens alle frac ties een motie in, waarin er bij B. en W. op wordt aangedrongen om bin nen een Jaar de mogelijkheden aan te geven tot terugkeer van de tram op de Rijnsburgerweg ('en verder). Bedenkelijk Het CDA keerde aich bij monde van Van Zijp tegen het leggen van busbanen over de hele lengte van de Rijnsburgerweg: "Het maken van vier banen maakt de Rijnsburgerweg onveiliger." Volgens Van Zijp moet worden volstaan met een voorstart voor de bussen bij de verkeerslichten op kleine stukjes busbaan. Hij was er wel voorstander van om de bus onder het viaduct by het Stations plein door de nu door fietsers en voetgangers gebruikte tunnelbuis ta laten 'ryden. "Een autofile doet an ders de winst van de bus elders weer teniet. Fel kantte Van Zijp zich te gen een eventuele afsluiting van de Rijnsburgerweg"economisch een zeer bedenkelijk punt." Hü bleek er verder voorstander van >te zijn om de Warmonderweg naar de Plesmanlaan door te trekken. Ook Houtman vrees de problemen bij afsluiting, die vol gens hem pas mag plaatsvinden na beveiliging van het kruispunt Oegst- geesterweg-Boerhaavelaan en nadat he.t raadsbesluit om de weg op het Schuttersveld te asfalteren Is uitge voerd. Ook wilde hij nog geen uit spraak doen over de lengte van de busbanen. Evenals Van Zijp moet de bus volgens hem straks door de tun nelbuis van de fietsers en voetgan gers, welke laatste groep eventueel gebruik zou kunnen maken van het Terweepark en de doorgang in het station. Hoeven <CPNi kantte zich eveneens tegen afsluiting van de Rynsburgerweg. „Leiden moet van uit de noordkant over drie invalswe gen te bereiken zyn." Hij pleitte er voor om ter hoogte van de Kager- Straat een voetgangers- en fietsers- tunnel aan te leggen om daarmee uit de problemen bij het huidige via duct te komen. Maar ook zei het CPN-raadslid tot B. en W.: "U mag van mij de Rijnsburgerweg zo laten als luj is." mm Kuijers (VVD) hypocrieten - Massaal kwam de man het zaaltje binnen. Er waren veel verdach ten naar het kantongerecht gekomen gistermiddag en ook veel schoolkinderen, het zaaltje zat vol. Zonder blikken of blozen, luidop denkend, posteerde hy zich voor dc volle banken. De verdachte die op dat moment verantwoording moest afleggen tegenover kanton rechter mr. De Koning werd zo ongeveer ter zijde geschoven. De parketwachter schoot snel toe en wees de forse binnenkomer een plaatsje op de eerste ry, achter de schrijftafel. Om de man hing een massieve geur van bier en zware shag. De potige baas ging er eens goed voor zitten. Maar al snel zei hy keihard, terwijl de officier van justitie een verhaal afstak over het een of ander, wat niet mocht of juist wel had gemoeten: „Daar hoor Je niets van". En verongelijkt blikte hy rond. Direct daarna was zyn beurt en werd zijn naam afgeroepen. ..Dat ben ik dan", en moeizaam stond hii weer op. Hy leek mij enigszins hardhorend: hij praatte zo luid met zware stem en hoorde zo wei- De kantonrechter las enkele gegevens van de dagvaarding: de 49- jarige Leidenaar M. had zich zonder vergunning bezondigd aan een horecabedoeninkje op de Langegracht. Terwijl de kantonrechter nog zo wat opsomde, riep M.: „Ongeloof lijk!" en Daarop: „U leest dat zo op. Dat zal wel zo waar wezen... Ik zeg u dat het niet zo is." Mr. De Koning vaderlijk: „Ja maar er is een politie-onderzoek ge weest, en de politie trof ongeveer vyftien mensen met glazen of Mr. De Koning: „Maar de politie schrijft verder nog: de ruimte leek op een compleet ingericht café." M. protesterend: „Och neemt me niet kwalijk!" Mr. De Koning ertussendoor: „Die spullen zijn allemaal in beslag genomen hè?" M.: „Ja ik hoop dat ik het terug krijg. Maar een compleet Inge richt café? Er was niet eens een w.c. In een hoek stond een em mer voor de mannen, en achter de tap een emmer voor de vrouwen. Verder was er niks!" Mr. De Koning: „Maar het mag niet." M.: „Wat mag je tegenwoordig wel dan? Maar ik zal het dan niet meer doen ook. Ik wilde de grote Jongens van de straat afhouden. Ik heb zelf negen Jongens, ik weet wat het is. Daarom haalde ik ze in dat pakhuisje dat ik had. Ik wilde ze gewoon van de straat af houden. Een flesje bier onder m'kaar." Mr. De Koning: „Maar voor dat bier moesten gulden hè? En hier staat dat M.: „Hé hé wacht eens even, duidt iets miniems aan. Mr. De Koning: „Cognac Napoleon." Mr.: „Dat waren maar drie maatjes cognac." Mr. De Koning: „En Hoppe jenever." M.: „Het waren nog geen drie maatjes cognac, Ja Napoleon." Toen kreeg de officier van justitie het woord en terwijl die praatte mompelde de niet in het minst geïmponeerde verdachte: „Wat een drama, neem me niet kwalijk!" Na de eis van officier mr. Van Ec vroeg de kantonrechter wat M. ervan vond. Wat ik ervan vond? Ik heb er geen woord van verstaan; hoe kan ik dat nou verstaan als dat zo snel achter m'kaar gaat?'' De officier luidkeels: „Vijftig gulden goederen, die bent u kwijt." M.: ..Da's veel te veel! Waarva tientjes?" t De officier: „Hm Ja. van de winst die u hebt gemaakt M „Winst? Ik heb erop verloren. M'n hele inventaris had ik op de pof." wel betalen, l beetje cognac". i verbeurdverklaring van de 1 moet dat dan man? Van mü vyf Mr.*De Koning: „Vijfentwintig guldenof één dag hechtenis. M.: „Een geeltje? Of hoeveel? Een dag? Dan flik ik dèt. Moet ik gelyk gaan zitten dan?" LEIDEN In een bomvolle res tauratie van de Groenoordhal heeft de Leidse slagerswereld tijdens een jubileumreceptie gistermiddag af scheid genomen van Gerard P. Eer- gers. Een man die door Slachthuis directeur Cremérs werd afgeschil derd als de "vertrouwensman voor de slagersstand in Leiden en omgeving". Een man die vele jaren voorzitter was van de Nederlandse Katholieke Sla- gerspatroons Bond, mede-oprichter en voorzitter was van de Leidse Spekcentrale en ook jaren de voor zittershamer hanteerde bij de fede ratie vam slagerspatroons. Hoe groot het vertrouwen in Bergers, nu 77 Jaar, steeds geweest is, bleek op de JJwSgJr HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altyd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN Het PvdA raadslid Peters heeft <een uitnodiging van de Leidse politie aanvaard om eens een paar schietlessen te komen nemen. Na de commissievergadering voor politionele aangelegenheden, gister middag, heeft hy daarvoor een af spraak gemaakt. Peters heeft al een tijdje aangehikt tegen het feit dat de politie waarschuwingsschoten af vuurt. "Is dat wel nodig", zo wilde hij weten. "En wat zijn cte redenen om het te doen?' Burgemeester Vis deelde mee dat het voor een politieman altijd een kwestie van seconden is om te be sluiten zijn dienstpistool te gebruiken of niet. 'Of het vermoeden juist is geweest dat hij met iemand te ma ken heeft die een ernstig misdrijf heeft veroorzaakt voor de rechtsor de, kan pas blijken na de arrestatie van de verdachte. En ik moet zeggen dat sommige mensen zich soms vre selijk ingewikkeld gedragen. Ze rea liseren zich niet dat'plotseling weg lopen levensgevaarlijk kan zijn. Men weet dan dat de politie ge rechtigd is om te schieten. Dan gaat bij de ag'ent het rode lampje bran den. Aan iemands achterwerk kun je niet zien wat hij gedaan heeft". Commissaris Barends zei dat hij een pistool eigenlijk een onding vond. "De kogel is eruit voor je het weet. En vooral 's avonds moet je maar een schietgebedje bidden. Het is er in de loop der jaren niet veiliger op geworden in de stad". Toen Peters akkoord ging met de uitnodiging, zei burgemeester Vis: „We zullen aan het eind van deze vergadering nadrukkelijk afscheid van u nemen". Hetgeen niet geschiedde. receptie. Vele sprekers roemden zijn kwaliteiten en overhandigden de heer Bergers en zijn echtgenote ge schenken. Zo was er de heer De Rjoo- de waarnemend voorzitter van de Slagersfederatie en de Spekcentrale, die de heer Bergers prees voor zyn activiteiten op maatschappelijk en kerkelijk terrain. Namens 't hoofdbestuur van de Ned. Ka-th. Slagershond sprak de heer De Gruyter. Hy omschreef de heer Bergers als een man, die door dik en dun zijn idelalen probeert te ver wezenlijken. "Een doordrammer van de beste soort en de beste kwaliteit. Slachthuis-directeur Gremers dichtte hem eerlykheid. nieuwsgierigheid, du-nf en humor toe, terwijl de afde lingsvoorzitter van de Ned. Kath. Slagershond, dhr. v. d. Zon releveer de dat 't Bergers was die steeds de "zwakkere broeders" met raad en daar terzyde stond. 'Als de heer Ber gers er niet geweest was, waren velen onder ons geen slager meer geweest", aldus Van der Zon. De ge meente Leiden was vertegenwoordigd in de persoon van wethouder Van Aken (Economische Zaken). "De naam Bergers is onafscheidelijk verbonden met de wordingsgeschie denis van het Leidse slachthuis. Wanneer de archieven van het slacht huis doorbladert komt men steeds weer de naam Bergers tegen", aldus Van Aken die de scheidende Jubila ris een kristallen karaf en glas met het gemeentewapen aanbood. verstopte afvoer? f[—1 Riool Reinigings 1ST" 0 Service. HlfimwiVS SI Een van de vele geschenken die de heer G. P. Bergers gistermiddag ontving. >iuj i '~l

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3