"Nieuwbouw C&A flinke stimulans" Ik vind: 'M'n spaargeld moet veilig, maar niet vast liggen.' ABN Beroep hij de Kroon tegen plannen C&A DE BEER IS NU LOS Commissie: Koets-o-theek houdt de vergunning Reacties op besluit minister Van Doorn Gesprek Beijen met de minister van CRM Drie routes op de 7Weg der vrijheid7 DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 Wethouder Oostennan over nieuwbouw C&A LEIDEN Met de beslissing van de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, om C en A toestemming te geven een nieuw gebouw neer te zetten aan de Breestraat ter hoogte van de Ketelboetersteeg, is een nieuwe fase begonnen van een discussie, die begin februari van dit jaar voorlopig eindigde. Toen besloot de Leidse gemeenteraad namelijk aan de minister van CRM te ver zoeken, het pdan Breestraat 127- 129 („Het Hof van Holland", waar de Raad van Arbeid gevestigd is) van de voorlopige monumenten lijst af te voeren. Dit om de nieuwbouwplannen van C en A op die plek mogelijk te maken. Zoals bekend wil het kledingcon cern een nieuw gebouw neerzetten op de hoek, gelegen tussen Bree straat, Ketelboetersteeg en Lange- brug. Om dat te realiseren, zouden behalve het "Hof van Holland" aan de Breestraat, nog een aantal pan den aan de Langebrug gesloopt moeten worden. Van "Het Gulden Vlies", het naast het „Hof van Hol land" gelegen monumentale pand, zou volgens de plannen slechts de gevel blijven staan. Wanneer het "Hof van Holland" definitief tot monument was ver klaard, zou het niet gesloopt mogen worden. Uit de brief van de minister van CRM aan C. en A. is vreemd genoeg niet op te maken of het "Hof van Holland" nu wel of geen monument is. Eigenlijk staat er: het pand is inderdaad een monument, maar het mag (met het oog op andere belan gen) toch gesloopt worden. Na een vrij uitvoerige beschrij ving van bijvoorbeeld de bijzonder mooie stucdecoraties in vroege Ro- coco-stijl aan schoorstenen en pla fonds van het pand Breestraat 125 (Het Gulden Vlies, waarvan slechts de gevel zal blijven staan) en de reliëfs in neo-Renaissance-stiJl bo ven de vensters van het "Hof van Holland", concludeert de minister dat de aan de Breestraat gelegen panden vanuit kunsthistorisch oog punt van belang zijn als typische 18e eeuwse bouwwerken, die in de loop der tijd in verband met wisse ling van smaak zijn aangepast. Vanuit stedebouwkundig opzicht zijn beide panden beeldbepalend, zo, schrijft de minister. Ook de nog tussen Breestraat en Langebrug bestaande stadstuinen moeten volgens hem uit historisch stedebouwkundig oogpunt van groot belang worden geacht. Maar dan komt de conclusie: "Bij alle in het geding zijnde be langen meen ik in dit geval aan het belang van het economisch goed functioneren van de Leidse binnen stad zwaarder gewicht te moeten toekennen dan aan het behoud van de historische waarden ter plaatse". Het eerste deel van de ministerië le brief is wellicht ontleend aan het (geheime) advies, dat de Monumen tenraad over deze zaak aan de mi nister heeft gegeven. Uit de reactie van secretaris J. Jessurun van de Monumentenraad is op te maken, c(at de Monumentenraad van me ning is, dat het "Hof van Holland" wel degelijk monumentale waarde heeft. De raad gaf dan ook de voor keur aan een andere oplossing, om dat zy het pand graag had willen behouden. Maar de heer Jessurun legt er de nadruk op, dat de raad zich niet be voegd acht een uitspraak te doen over het economisch, sociaal en bstuurlyk belang van een dergelijk plan en zich daarom in haar advies aan de minis ter heeft beperkt tot een uitspraak over de monumentale waarde van het pand. In ieder geval is hij tevreden met de voorwaarde, die er aan de nieuw bouw gesteld is, namelijk dat er over het bouwplan overeenstemming moet zijn met de gemeente Leiden. De ge meente moet op haar beurt over dat plan weer overleg plegen met de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg, die een oordeel zal geven over de vraag of een bepaald plan in de omgeving past. Volgens de heer Jessurun blijft men toch vaak met een onbevredigd ge voel zitten, welke beslissing er dn dit soort gevallen ook genomen wordt. "Vanuit het gezichtsveld van de Mo numentenraad zou Je zegggen dat er een monument verdwijnt", aldus de heer Jessurun, "maar rekening houdend met de (vooral economi sche aspecten van deze zaak, heb ben we in ons advies aan de minis ter een paar slagen om de arm ge houden, omdat we ons daarover geen oordeel konden vormen". Wethouder Van Aken (Economische Zaken) is echter zeer tevreden over wat hij noemt een "evenwichtig be sluit" van de minister. Volgens hem is nieuwbouw van C en A aan de Breestraat voor de hele binnenstad van het grootste belang. „C en A is bereid tot overleg over de vormge ving van het nieuwe gebouw", aldus Van Aken,"en ik vertrouw erop dat dit overleg zo snel mogelijk tot stand komt om een zo goed mogelijke op lossing .te bereiken". Ook secretaris mr. H.A.C. Bran derhorst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland is ingenomen met het besluit van de minister. „Dit is voor het centrum van Leiden een heel belangrijke uit spraak", aldus de heer Branderhorst, "de ontwikkeling van de economische bedrijvigheid in de binnenstad krijgt hierdoor een flinke stimulans". Volgens de heer Branderhorst is het erg belangrijk, dat de grote wa renhuizen op een niet te grote af stand van elkaar zitten. "Wanneer één van die bedrijvenzich niet in het centrum zou mogen vestigen, zou er een domino-effect kunnen ont staan", aldus de heer Branderhorst. "Gaat er één, dan zou ook de ander wel eens kunnen vertrekken, want die bedrijven hebben eikaars nabijheid nodig. Daarbij komt dat een groot aantal kleinere middenstandszaken op de aanwezigheid van de grote wa renhuizen leunt, omdat de laatste als publiektrekkers fungeren". Inmiddels is het vrijwel zeker dat de Raad van Arbeid, die nu nog in het "Hof van Holland" gevestigd is, naar het voormalige Interpol is-ge bouw in Leiderdorp zal verhuizen. Volgens voorzitter Van Loen van de Raad van Arbeid is de koop van dat gebouw voor 99 procent rond. Overigens wijst de heer Van Loen erop, dat ook wanneer het RvA-ge- bouw door de minister wèl op de monumentenlijst was geplaatst, de RvA toch zou gaan verhuizen. "De Raad van Arbeid gaat niet verhui zen, omdat C en A hier wil gaan bou wen", aldus de heer Van Loen "want het gebouw voldoet niet meer aan onze eisen en het verhuisplan be staat al veel langer". Mocht de koop vanhet Interpolis gebouw rond komen (het bestuur van de Sociale Verzekerings Bank moet haar goedkeuring nog geven) dan zal de Raad van Arbeid waarschijn lijk in maart van het volgend jaar verhuizen. Inmiddels zal het "Hof van Holland" (dat nu nog eigendom is van de Raad van Arbeid) aan C en A verkocht worden. Het kleding concern zal het pand vervolgens la ten slopen. JOOP MAAT LEIDEN "De beer is nu los. Uit deze beslissing blijkt dat je geen mo nument meer kunt bewaren als er (belangrijke) economische belan gen in het spel zijn". Aldus wethouder B. Oosterman van Maatschappelijke Aangelegenheden en Cultuur in een eerste 'reactie op de beslissing van minister van CRM om C en A toe te staan in de Bree straat en aan de Langebrug te slo pen. "Het meest merkwaardig vind ik nog", zegt de heer Oosterman, „dat een minister diie belast is met de zorg voor onze cultuur, een beslissing neemt op economische gronden. Als de belangenbehartiger van onze cul tuur zo handelt, is er geen enkele ga- De cultuur-wethouder ontkent niet dat er een economisch belang gediend zou zijn met de vestiging van C en A in de binnenstad, maar hij vraagt zich af of een der gelijke vestiging niet ergens anders neergezet had kunnen worden. "Er is niet voldoende gezocht naar an dere oplossingen, zoals bijvoorbeeld bouw op de Garenmarkt. Naar mijn idee zou dat een goede plaats zijn geweest. Dan hadden we het één kun nen behouden en het andere niet mis hoeven lopen", zegt de heer Oosterman. tegen de beslissing van de minis ter. "Dat houdt in, dat de bouwaan- vraag zal worden aangehouden tot dat op het beroep zal zijn beslist. In die tijd had C en A aan de Garen- markt allang kunnen bouwen, met een parkeergarage er onder". Met name voor de panden aan de Langebrug geldt, dat ze toonaange vend zijn voor het stadsbeeld. De Breestraat is volgens de heer Oos terman al minder gevoelig geworden. Ook het verlies van de tussen Bree straat en Langebrug gelegen stads tuinen gaat hem aan het hart. Ten slotte druist nieuwbouw door C en A op die plaats volgens de wethouder regelrecht in tegen de gewenste ver sterking van de woonfunctie van de binnenstad. LEIDEN Een aantal bewoners uit de Leidse binnenstad zullen in beroep gaan bij de Kroon tegen de beslissing van het ministerie van CRM om Cen A toestemming te ver lenen enkele panden aan de Bree straat en de Langebrug af te breken of te verbouwen. Een van degenen die beroep zullen aantekenen is Jan Doove, oud-voorzitter van de wijk- vereniging van de Pieters- en Aca- tiemiewijk. Hij deelde mee dat een zevental particulieren bezig is met het opstellen van een brief aan de Kroon. Jan Doove is voorts van mening dat er om de hele affaire een kwa lijke geur hangt, en vraagt zich af of ooit volledige openheid van za ken gegeven zal worden "rond alle aspecten van de bouwmanipulatles". Zijns inziens hebben burgemeester Vis en de wethouders Waal en Van Aken buiten medeweten van de an dere wethouders geprobeerd de Mo numentenraad onder druk te zetten ten gunste van een te nemen be slissing voor de nieuwbouw van C en A. De Monumentenraad is voor die "Chantage" niet gezwicht, en pas naderhand werden de andere wet houders op de hoogte gebracht van de pogingen va>n Vis, Waal en Van Aken ten gunste van C en A, aldus Doove. LEIDEN De PPR afdeling Lei den acht het geen bewezen stelling dat het economisch leven van de stad gebaat zou zijn met de bouw van een C en A in de Breestraat. De aan trekkelijkheid wordt niet vergroot wanneer een monument verdwijnt om plaats te maken voor een smake loze, grootschalige winkelvestiging. Dit schrijft de Leidse PPR in een brief van 10 november j.L aan mi nister van Doorn van CRM. Naar aanleiding van die brief zal PPR- raadslid Laurens Beijen a.s. donder dag een gesprek hebbben met de mi nister. Zij menen verder dat de ge plande nieuwbouw een bedreiging vormt voor de omringende histori sche Pieterswijk. Ook zou het monu ment „Het Gulden Vlies" (naast het Hof van Holland) volledig dichtge bouwd worden, de tuinen van de panden Breestraat 125-129 zullen verdwijnen en de Langebrug en de Ketelboetersteeg worden aangetast. Bovendien zal de verkeers- en par- keerdrukte toenemen. De Leidse PPR doet dan ook een beroep op de mi nister om aan het eind van het mo numentenjaar het monumentale ka rakter niet verder aan te tasten. Schoolhoofd De Hoeksteen LEIDEN De heer P. de Haas is gisteravond door de gemeenteraad met algemene stemmen benoemd tot hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs De Hoeksteen aan de Agaatlaan. Hij functioneerde al als waarnemend hoofd en was als onderwijzer in vas te dienst bij de Jan Ligfhthortschool aan de Damlaan. Raadwinkels mogen later open blijven LEIDEN De winkels zullen op vrijdag 28 november en op vrijdag 19 december tot negen urn 's avonds geopend mogen zijn, zo heeft de gemeenteraad gister avond op voorstel van B. en W. besloten. Het Leids City Centrum had hiertoe een verzoek inge diend, maar vanuit de vakorgani saties zijn er bezwaren gerezen tegen het later open houden van de winkels op de twee vrijdagen. Men vindt het een te zware be lasting voor het personeel, dat ook al de donderdagen daarvoor tot negen uur moet werken en bo vendien op de avonden in de pe rioden 1 tot en met 4 december en in de Kerstweek. Vijf raadsleden sloten zich gis teravond bij deze bezwaren aan: de fractie van PPR/PSP/D'66 (in clusief wethouder Oosterman) Mentzij (PvdA) en Hoeven (CPN). De overige 32 raadsleden stemden voor het voorstel van het college. PolitieIeder weekeinde politiecontrole ADVERTENTIE LEIDEN "De politie beseft heel goed dat de bewoners van de binnenstad meer te verduren krij gen dan die dn de buitenwijken en dat het in het weekeinde vaak ver velend kan zijn. Het is heus niet zo dat we dan tegen die mensen zeg gen dat ze maar in een andere wijk moeten gaan wonen". Commissaris Barends van de Leidse politie ant woordde dit op een in een door de bewoners van "De Oude Morsch" geschreven brief, die gisteren in de commissie voor politionele aangele genheden werd behandeld. "De Oude Morsch" (Kruisstraat en Narmstraat) hebben onlangs een dringend verzoek aan de gemeente raad gericht om maatregelen te ne men tegen de toenemende overlast die, volgens htm zeggen, wordt ver oorzaakt door de Koets-o-theek. "De Oude Morsch" vroeg om maatregelen te nemen en wel op zeer korte termijn. Zo wil men een vervroeging van de sluitingstijd van het onderhavige etablissement, een controle op het naleven van het parkeerverbod, plaatsing van fiet- senklemmen, een "ordebewaarder" buiten de deur van de koets-o- theek, na sluitingstijd, politiecon trole op het lawaai dat brommers veroorzaken en een weigering voor een vergunning op 3 oktober. Eén van de woordvoerders: "We hebben nu al een paar Jaar een ontzettend groot incasseringsvermogen aan de dag gelegd, maar nu is het afgelo pen". Inspecteur Van Dijken: "De Koets-o-theek steekt niet ongunstig af tegen de andere horeca-etablis- sementen. Er zijn er die meer moei lijkheden veroorzaken. Het publiek dat er komt, is vrij redelijk". Zijn collega Erenst had eerder ge zegd dat er ieder weekeinde politie controle is en dat er tot nu toe geen proces-verbaal is opgemaakt inzake het niet naleven van de sluitings tijd en geluidsoverlast van de mu ziek. Er zijn parkeerbonnen uitge deeld en elke klacht wordt wel dege lijk genoteerd. De commissie was niet bereid ver gunningen in te trekken, zoals werd geëist. De Koets-o-theek zou vol gens de bewoners illegaal uitbrei den. Maar ambtelijke stukken wij zen uit dat dat geheel niet het ge val is. Aangezien er geen reden is om iets verkeerds op te merken bin nen de muren van het etablisse ment hebben de commissieleden en de politie er geen behoefte aan om de sluitingstijd te vervroegen of 'n vergunning voor 3 oktober te wei geren. Wat de fietseniklemmen betreft: deze zaak zal aan de verkeerscom- missie worden doorgespeeld. Het punt van de ordebewaker was wat moeilijk voor de commissie. Burgemeester Vis: "Je kunt de ex ploitant niet aanspreken over het gedrag van de mensen die buiten de zaak staan. Dat zal zeker moeilijk heden geven. Misschien zou je kun nen vragen, als alle mensen op het sluitingsuur weggaan, of de exploi tant door zijn geluidsinstallatie zou willen omroepen dat iedereen het wat kalm aan wil doen". LEIDEN "De weg der vrijheid", de toeristische attractie die dit jaar door de Leidse universiteit ter gele genheid van dier 400-jarig bestaan aan de stad Leiden werd geschonken, is aangelegd. Mr. K. J. Cath, voor zitter van het college van bestuur van de universiteit, meldde gister avond de plannen voor deze weg af, tijdens een vergadering van de uni versiteitsraad. Ook deelde hij de drie folders uit die bij de weg der vrij heid behoren. Op deze folders staan de drie verschillende routes aan gegeven die men aan de hand van trottoirtegels met pijlen kan volgen. De belangrijkste route noemde mr. Cath die van de weg der vrijheid; aan de hand hiervan is geprobeerd de vrijheidszin van de stad Leiden en haar bewoners tijdens het beleg door de Spanjaarden (15731574) in beeld te brengen. Zo gaat de route, die met groene pijlen wordt aange duid, o.m. langs de Pieterskerk.de uitmonding van de Vliet (waar de geuzen werden binnengehaald) en tal van andere tastbare herinneringen aan die tijd. Er is ook een blauwe route die de wandelaar langs Lei- dens monumenten voert terwijl de folder met de rode route goed is voor een uitgebreide wandeling langs Lei- dens grachten en singels. De folders zijn overigens in vier talen ver krijgbaar bij de VW. Binnenin el ke folder is een kaartje van de stad Leiden opgenomen waarop om. de markante gebouwen en de voor naamste parkeerplaatsen zijn aan geduid. Dineke Zwart houdt elke maand wat over van haar salaris. Dat geld zet ze op een ABN-Spaar-Extra-Rekening, Waarom juist die Spaarrekening? Dineke: 'Ik spaar vrij regelmatig. Maar een bepaald doel heb ik niet voor ogen. Waarschijnlijk neem ik het geld voorlopig niet op. Aan de andere kant: als ik morgen m'n zinnen zet op een stereo-installatie of een autootje, dan wil ik mijn geld meteen hebben. Die ABN-Spaar-Extra is gemaakt voor spaarders zoals ik. Je krijgt 2% meer rente dan op een gewone rekening en je geld ligt toch niet vast. Elet is geen rekening voor mensen die vaak geld opnemen, want bij opname betaal je wat retourrente. Maar als je een beetje trouwe spaarder bent, dan zitje erg goed met die Spaar-Extra van de ABN.' Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12