YS noemen economische top bijzonder geslaagd Linkse staatsgreep bleef uit Basken mogen hun eigen taal weer gebruiken Unita-leider geeft hulp blanke huurlingen toe BUITENLAND PAGINA 7 MADRID (Reuter) In een po ging zijn populariteit bij het volk te vergroten heeft Prins Juan Car los de Bourbon de Spanjaarden het recht teruggegeven hun eigen regio nale taal te gebruiken als zij dat willen. Daarmee laat Franco's opvolger voor de tweede maal duidelijk mer ken dat hij zich bewust is van de netelige problemen rond de minder heden, die zijn ontstaan door het starre centralisme van het regiem van generaal Franco. Een week geleden gaf de prins op dracht tot de oprichting van een commissie die de mogelijkheden moet gaan bestuderen voor het verlenen van een economische en belasting technische zelfstandigheid van het Baskische volk. De nieuwe maatregel, die giste ren in een officieel decreet bekend werd gemaakt, is door de Spaanse pers met enthousiasme ontvangen. "Een historische dag" noemde het blad Nuevo Diario de zestiende no vember. "Deze nieuwe wet zal een betere bijdrage zijn voor de een heid van Spanje dan alle pompeu ze toespraken van de afgelopen ja ren". Het blad maakte de nieuwe wet bekend op zijn voorpagina met de tekst "Democratie, vrijheid en gerechtigheid" in 't officiële Spaans, het Catalaans, het Galicisch en het Het gebruik van deze talen is on der Franco lange tijd verboden ge weest en was ook later nog aan strenge beperkingen onderhevig. Het Catalaans en het Baskisch werd dan ook gebruikt door de mensen waartegen Franco in de Spaanse bur geroorlog heeft gevochten. Toen Ma drid zijn vertegenwoordigers naar deze gebieden stuurde gebruikten de plaatselijke tegenstanders van het regiem doelbewust hun eigen taal om te laten zien dat ze niets met de Spaans sprekende autoriteiten in Ma drid te maken wilden hebben. Toch heeft het regiem zich de laatste jaren iets inschikkelijker ge toond. Het gebruik van de bewuste talen was toegestaan op scholen en sommige culturele centra. Met het decreet van Prins Juan Carlos heb ben de Spanjaarden een recht te ruggekregen dat ze in de tijd voor Franco ook al hadden. Ze mogen weer kranten uitbrengen in hun ei gen taal en ook de lokale radiouit- zendingen, gemeenteraadsvergaderin- gen en vergaderingen van provincia le bestuurders mogen in het Bas kisch of het Catalaans worden ge houden. Hat Castilliaans, het officiële Spaans dus, blijft de staatstaal die gebruikt wordt door de hoge staatsorganen, overheidsinstellingen en rechtbanken. De decreet zei ondermeer let terlijk: "De regionale talen zijn een culturele erfenis van de Spaanse na tie. De kennis en het gebruik ervan moet worden aangemoedigd en be schermd door de staat". RAMBOUILLET ANP) De regeringsleiders van zes grote Westerse industrielanden hebben gisteravond gewerkt aan het opstellen van een aantal beginselen die ertoe moeten bijdragen dat de economische wereldcrisis wordt overwonnen. Tijdens de ochtenduren en in de middag hebben de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en Japan „strak omlijnde diepgaande vrucht bare besprekingen" gehouden, zo heeft de officiële woordvoer der van de topconferentie Xavier Gouyou-Beauchamps, mee gedeeld. Hij is een naaste medewerker van president Giscard dEstaing van Frankrijk. Gisteren ia gesproken over de handels en valutavraagstukken, ener gie, grondstoffen en ontwikkelings hulp, zaterdagavond over de econo mische inzinking en inflatie. De woordvoerder deelde mee dat de bijeenkomst vandaag eindigt met een gezamenlijke verklaring. Daarin zullen vermoedelijk de volgende vijf hoofdpunten worden opgenomen: stabilisering van de wisselkoersen door middel van effectiever ingrij- pen door de centrale banken op de valutamarkten, voorkomen van pro tectionisme op het gebied van de in ternationale handel, bestrijding van de werkloosheid zonder de inflatie aan te wakkeren, vermijden van nieuwe prijsverhogingen voor olie en steunen van landen met betalings balansmoeilijkheden. Vruchtbaar "Buitengewoon vruchtbaar" heeft men van Amerikaanse kant de top conferentie genoemd die dit weekein de op het veertiende-eeuwse kasteel Rambouillet (ten zuiden van Parijs) werd gehouden. Met deze geestdrif tige beoordeling van de bijeenkomst heeft men er hoop op gekregen dat het al lang smeulende geschil tussen Frankrijk en de Verenigde Staten over de manier waarop het interna tionale geldstelsel moet worden be heerd. wordt bijgelegd. Het ziet er naar uit dat er een compromis in de maak is tussen het Franse stand punt dat de valutahandel aan stren gere regels moet worden gebonden, en de Amerikaanse opvatting dat va lutakoersen moeten kunnen "zwe ven", dus tot stand moeten kunnen ADVERTENTIE •J komen als gevolg van vraag en aan bod op de markt. Energie en grondstoffen de voornaamste onderwerpen van ge sprek op de conferentie van industrie landen, olieproduktielanden en ont wikkelingslanden die volgende maand in Parijs wordt gehouden zijn de agendapunten van gistermiddag ge weest, maar president Giscard d'Es- taing liet weten dat er in Rambouil let op dat teri-ein geen beslissingen zouden worden genomen. Geen expansie Britse conferentiegangers maak ten bekend dat een van de algemene conclusies van het topoverleg is dat de Verenigde Staten de wereld geen grote economische expansie in 1976 zullen aanpraten. De regeringslei ders waren het erover eens dat het 1977 zal worden voordat het econo mische herstel werkelijk op gang komt. Premier Wilson heeft een over zicht gegeven van de moeilijke eco nomische situatie waarin Groot-Brit tannië verkeert, maar hij heeft ook melding gemaakt van de toekomsti ge positie van zijn land als oliepro ducent. Naar hij opmerkte zal Groot- Brittannië tegen 1980 voor 45 procent de energieprodukten van de Europe se Economische Gemeenschap voor zijn rekening nemen. Premier Wil son stelde de waarde van de bewe zen Britse oliereserves op tweehon derd miljard pond sterling (ruim een biljoen gulden). Aardbeving Het westen en het midden van Mexico zijn zaterdag door een krachtige aardbeving ge troffen. Ramen en dakpannen sneu velden en hier en daar ontstonden scheuren in muren, maar slachtof fer-a zijn er niet gevallen. In tien tallen steden en stadjes vluchten in paniek geraakte mensen de straat op of zochten hun toevlucht onder meubilair. Bom onder auto Een Noord- ierse politieman is zaterdagavond om het leven gekomen en 4 collega's werden gewond toen op een brug bij Omagh een bom ontplofte onder hun auto. Eerder op de dag was in een café in Belfast een protestant doodgeschoten. Omdat hij toch in Parijs was voor de economische top in Rambouillet, maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger van de gelegenheid gebruik om Jean Monet, de vader van het plan voor een verenigd Europa, de eerste Grenville Clark.prijs uit te reiken. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw Gray Dimond, Jean Monet en dr. Kissinger. Ook Zuidafrikanen in Angola WATERGATE INSPIREERT DE JEUGD Een Schotse leraar heeft gisteren een rapport het licht doen ver schijnen waarin hij stelt dat de Britse schooljeugd zijn leraren be spioneert met behulp van verborgen microfoontjes. De man noemt in zijn rapport ondermeer het geval van een leerling die min of meer vrijwillig zijn transistorradiootje inleverde nadat hij het in de klas te hard aan had laten staan. In het toestel zat echter een microfoon verborgen zodat de betrokken leraar thuis geen woord meer kon spreken zonder afgeluisterd te worden. Op een andere school hadden leerlingen d? telefoon van de direc teur van het aan de school verbonden internaat afgetapt. Op die manier konden zij vanuit hun slaapzaal elk telefoongespren van de directeur meevoigen. De auteur verhaalt verder van een leraar die, op zoek naar verbor gen microfoons, een kamer ontdekte waar filmapparatuur stond opgesteld waarop pornografische films werden LUCHTVAART IN DE OUDHEID Om aan te tonen dat de bewoners van het Nazca-gebied twee duizend jaar geleden al de luchtvaart gekend hebben zal eind deze maand in Peru een ballon opstijgen die toen mogelijk gebruikt is. De ballon wordt bestuurd door twee hekende ballonvaarders, Jim Woodman en een Engelsman, Julian Knot. De halion is gemaakt van een weefsel zoals de voorouders van de huidige Peruanen ge bruikt hebben en dat zeer fijn en dicht ïs. Voor het opstijgen wordt gebruik gemaakt van hete lucht, afkom stig van verbrandende wol. De vlucht zal op 28 november worden uitgevoerd op de „pampa van Nazca", 400 km ten zuiden van Lima, waar het Nazca-volk geweldige figuren op de bodem heeft gemaakt die alleen van grote hoogte gezien betekenis hebben. Dat heeft som migen op het denkbeeld gebracht dat het hier gaat om een lan dingsterrein en dat de oude Peruanen al de ballonvaart kenden. RELLEN ROND REINTJE DE VOS Over de velden klinkt het deftige „tally-ho". Uren achtereen jachten de in rode jassen gestoken jagers over de velden. Naarmate de jacht verstrijkt worden ze echter steeds nijdiger omdat Remtje de vos hen telkenmale ontglipt. Dit is het beeld dat de laatste tyd maar al te vaak voorkomt in de Britse jagerij. Maar het is niet_de verdienste van Reintje de vos die hem spaart voor de geweren van de jagers. Een groep „sabo teurs" is daar debet aan. Zij zijn fel tfigen de vossenjacht omdat ze het een bloedige sport vinden. Ze zitten de jagers dwars door mis leidende luchtjes uit te strooien rond de heggen in het jachtgebied. Ook veroorzaken zij verwarring door lukraak op jachthoorns te blazen. Zaterdag is zo'n groep echter afgetuigd door de ziedende jagers van de 200 jaar oude jachtvereniging Tickham Hunt. De jagers reden met hun paarden op hun plaaggeesten in en begonnen met hun zweepjes in het rond te slaan waarna een meisje bewusteloos naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De secretaris van de Britse jachtsaboteursvereniging, de heer Wet- ton, zei naar aanleiding van het voorval dat „toen de jagers van de honden waren gescheiden werden de welgestelde heren plotseling gek en begonnen op ons in te slaan". De secretaris van de jacht vereniging, Frederick Powell, sprak dit tegen en zei dat de saboteurs de honden hadden geschopt. De politic doet een onderzoek naar het incident. SPANJE LICHT ALGERIJE IN LOBITO (Reuter) Jonas Savim- bi. leider van de Angolese bewe ging Unita, heeft in een gesprek met buitenlandse journalisten toege geven dat zijn troepen in hun opmars worden gesteund door blanke huur lingen. Op een persconferentie in de Angolese havenstad Lobito zei Savimbi: "Ik heb mensen nodig die kunnen vechten met pantserwagens, want die kunnen we niet zelf bedie nen. Misschien zijn het Zuid-Afrika nen, of Rhodesiërs, maar er zijn meer Fransen by. Huurlingen die in Biafra hebben gevohten zyn hier ook. De MPLA heeft Russen aan hun kant. Wij moesten mensen be naderen die de Russen kunnen eve- Egypte weer in Ras Sudr RAS SUDR (Reuter) Egyp te heeft gisteren weer bezit geno men van Ras Sudr, een oliestad aan de Golf van Suez die Israël sinds de oorlog van 1967 bezet hield. In een plechtigheid van 15 minu ten werd de Egyptische vlag gehesen boven een gebouw dat als admini stratief hoofdkwartier zal dienen. Israël droeg de stad Vrijdag aan de V.N.- macht over op grond van het tussentijdse vredesakkoord met Egypte. naren. Als deze oorlog in een maand of tien voorbij is. zoals ik hoop, zult u verrast zijn te horen wie ons heeft geholpen. We zullen die men sen bedanken en u vertellen wie ze zijn". Volgens een Reu tercorrespondent antwoordde Savimbi ontwijkend op vragen over de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen. In een in terview met de BBC zei Savimbi dat de Zuidafrikaanse regering geen troepen heeft gestuurd, al gaf hij toe dat er veel blanken werken voor de Unita, niet als soldaat, maar als technicus. De correspondent vertelt echter dat hij Zuid-Afrikanen heeft gezien in verscheidene plaatsen die onlangs door Unita zijn veroverd op de MPLA, met name in Benguela, Lobito en in Silva Porto. Volgens welingelichte kringen worden de blanke soldaten bevoorraad vanuit zuidwest-Afrika (Namibië). De blan ken met wie de correspondent sprak hadden een Zuidafrikaans accent, maar wilden niet zeggen waar ze vandaag kwamen. De blanken hebben een basis in gericht in de Zuidangelose stad Sa- da Bandeira en zijn nu bezig met het opzeten van een nieuwe logis tieke basis op 550 km afstand van Loeanda. Volgens de zegslieden wor den ze bevoorraad door grote C-130 transportvliegtuigen. De correspon dent zelf zag de afgelopen twee we ken zwart-groene C-130 toestellen zonder registratietekens landen en op stijgen op de vliegvelden van Silva Porto en Benguela. Op 1 november tien dagen voor de onafhankelijk heidsdag, zag hij jonge blanken in Franse Panhard-tanks op het vlieg veld van Silva Porto, die met Zuid- afrikaans» accent spragen. In Ben guela zag hy hetzelfde. Na het vertrek van een C-130 zag hij daar 30 a 50 blanke soldaten op het vliegveld, die verdwenen toen hij naar hen toe wilde gaan. Ook de vluchtcontroletoren van Lobito was bemand door blanken in uniform. Een Portugees, die samenwerkt met Unita zei legen de correspon dent: "De Zuidafrikanen doen goed werk. Het zijn beroeps. Dit is hun oorlog. Als ze hier in deze oorlog niet vechten, zullen ze dat straks aan hun eigen' kant (van de grens) moeten doen". ALGIERS/MADRID (Reuter/ DPA) De Spaanse minister voor het economisch plan, Joaquim Gutierrez Cano, heeft dit weekend de Algerijnse regering ingelicht over het akkoord dat Spanje met Ma rokko en Mauretanië heeft gesloten over de Spaanse Sahara. De Spaan se minister is niet ontvangen door president Boumedienne, maar dooi de minister voor industrie en ener gie, Belaid Abdesselem. Na terug keer in Madrid wilde Gutierrez geen mededelingen doen over het onderhoud. Intussen heeft het weekblad "Re volution Africaine", orgaan van de enige politieke partij (het nationaal bevrydingsfront) Spanje gewaar schuwd voor de gevolgen van bila terale regelingen voor de toekomst van de Spaanse Sahara. "Algerije zal nooit instemmen met eenzijdige regelingen voor Sahara en "boven dien geen vriendschapsbanden on derhouden met degenen die er wel mee akkoord gaan". Algerije is de grootste handelspartner van Spanje in Afrika. Secretaris-generaal El Wali van het Poüsario, de beweging die on afhankelijkheid nastreeft voor de Spaanse Sahara, heeft Marokko be schuldigd van een militaire invasie in het noordoosten van de Sahara. Een nieuwe Spaans Saharaanse bevrijdingsbeweging, het "front voor de bevrijding van de Spaanse Sahara en de aansluiting bij Mau retanië" (FLRSM), is gisteren in de Mauretaanse stad Nouakchott op gericht. Ontvoering De Italiaanse chris tendemocratische perlementariër Pietro Rriccio is vrijdagavond in de buurt van het stadje Oristano op Sardinië ontvoerd. Riccio, die een verkiezingstoernee op Sardinië maak te, is het 49ste slachtoffer van een ontvoering in Italië dit jaar en het eerste lid van het parlement dat is ontvoerd. ADVERTENTIE Televisiespot opgelet! Nieuw van Heuga: Heuga tapijttegels SMITS WONINGINRICHTING Mare 98 - Leiden - Telefoon 071123913 18 november na 19 uur op Ned. 1 22 november voor 20 uur op Ned. 2 24 november na 20 uur op Ned. 1 Ideaal voor woon- en slaapkamer, in 9 moderne kleuren, die zich thuisvoelen in elk interieur. Heuga 800 past zich aan bij elke portemonnee. LAAT HET U ZELF ZENI LEKKER VOORDELIG Massale betoging in Lissabon rustig verlopen Een langzamerhand vertrouwd beeld in de Portugese hoofdstad: tienduizenden op de been om luidruchtig te betogen voor of tegen de een of andere partij in de strijd om de macht. Ditmaal waren het pro-communisten, die voor Cunhal en Goncalves betoogden en tegen premier Azevedo. LISSABON (AP) Duizenden Portugese arbeiders hebben gisteren in het centrum van Lissabon een linkse demonstratie gehouden, maar niets wees er op dat de mars zou ontaarden in een greep naar de macht, zoals door de socialisten en de democratische volkspartij (PPD) was voorspeld. Een woordvoerder van de socia listische partij zei gisteren dat hun oproep aan partijgenoten tot natio nale mobilisatie de communisten ge noodzaakt had: pas op de plaats te maken. De demonstranten, die in rijen van 12 over de brede Avenida da Li- berdade liepen, droegen communis tische vlaggen en vormden spreek koren die "Vasco, Vasco" riepen, terwijl ook grote foto's werden meegedragen van Vasco Goncalves, de pro-communistische premier die twee maanden geleden door Azeve do werd vervangen. In de optocht reden ook trac tors, bulldozers en vrachtwagens mee, maar ze werden niet gebruikt als wegversperring. De meeste boeren uit het linkse district Alentejo hadden over het algemeen geen gehoor gegeven aan de oproep om aan de demonstratie mee te doen. Dit district ligt vlak bij Lissabon, aan de overzijde van de rivier de Taag. Premier Azevedo, die gisteravond een redevoering had zullen houden in Viseu, 240 kilometer ten noord oosten van Lissabon, heeft hart klachten en verblijft in de kust plaats Cascais, waar hij twee a drie dagen rust zal houden. De bijna 200 leden van de assem blee die zaterdag naar het relatief veiliger noorden waren getrokken vergaderden zaterdagavond in het hoofdkwartier van de socialistische partij in Oporto over de recente ge beurtenissen in de hoofdstad. De socialistische partijleider Ma rio Soares noemde in Oporto de de monstratie van gisteren in Lissabon "een wanhopige poging Van de com munistische partij en haar geest verwanten om de zesde voorlopige regering ten val te brengen en een dictatuur te vestigen". De tienduizenden demonstranten verzamelden zich aan het einde van de boulevard op het Plaza di Co- mercio om naar redevoeringen van communistische leiders te luisteren. Partijleider Al var o Cunhal schit terde door afwezigheid, a'angezien hij een bliksembezoek aan Boeda pest aflegt. De demonstratie zou aanvan kelijk nog groter zijn geweest, maai de extreem linkse Democratische Volksunie trok zich op het laatste moment terug met de beschuldiging dat de demonstratie op een "com munistische partijmanoeuvre" uit liep. De demonstratie ging later op de avond rustig uiteen terwijl de deel nemers het Portugese volkslied en de internationale zongen. In de Noord-Portugese stad Vi seu hadden duizenden mensen zich verzameld voor een pro-regerings- bijeenkomst. In plaats van Azevedo voerde de minister van arbeid To- mas Rosa het woord, die onder meer zei: "Deze regering geeft niet toe aan chantage of aan opruiende manoeuvres". Rosa zei dat verande ringen "niet kunnen worden afge dwongen door geweld vanuit Lissa bon". Dc twee demonstraties laten dui delijk de polarisatie tot uiting ko men die Portugal nu in tweeën deelc, met aan de ene kant Lissa bon als revolutionair bolwerk en anderzijds de noordelijke provincies die aan de kant van een gematigde regering staan. Zaterdag zijn in Oporto vlak na elkaar twee bommen ontploft die aanzienlijke schade hebben aange richt. Er zijn geen slachtoffers ge vallen. Bij de eerste explosie werd de au to van een militante communist in Oporto vernield. De tweede bom vernielde een café van een conser vatieve figuur in Matosinhos. een badplaats bij Oporto, de tweede stad van Portugal. Er zijn geen aanwijzingen voor wie de bommen heeft geplaatst en of beid» aansla gen met elkaar in verband staan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7