Sint is er weer Rij nsburgerweg en de ontmanteling van lokaal bestuur Raadslid: één busbaan in midden en één aan zijkant LEZERS SCHRIJVEN 'n Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uw kinderen [jT Mgr. Simonis bezoekt gouden Leonarduskerk Verdeeld advies MAANDAG 17 NOVEMBER PRESENT A TIE EN VOORBEREIDING RECONSTR UCTIEPLANDRAGEN SPOREN VAN HAASTIG HINDELEN LEIDEN De gemeenteraad zal vanavond een met emoties geladen besluit nemen: er wordt (voor een deel) beslist over het toekomstbeeld van de Rijnsburgerweg. Ongetwijfeld zal de publieke tribune in de raad zaal uitpuilen van de belangstellen den, die voor een deel wel met span doeken zullen aangeven wat die raad al dan niet dient te beslissen. Weinig andere overheidsinitiatieven brengen de tongen nu eenmaal zo danig in beweging als die waarmee ingrijpende verkeersmaatregelen ge moeid zijn. Het lijdt dan ook* geen twijfel dat er aan de reconstructie van de Rijnsburgerweg vanavond door alle fracties vele woorden zul len worden gewijd. De stap die de raad vanavond gaat zetten is ten dele een logisch vervolg op het eerder genomen besluit dat beoogde de weg naar beter openbaar vervoer te banen. Het inzicht dat het toenemend beslag van de auto op de ruimte niet onbelemmerd door kan gaan, lag ten grondslag aan het zg. busbanenplan. Vorig jaar juni werd dit plan door de raad aange nomen, alsmede de nota "openbaar vervoer op korte termijn", waarbij o.a. de Rijnsburgerweg als hoofd route voor het openbaar vervoer werd aangewezen. Dat B en W ver volgens pogingen doen om tot een daadwerkelijke verbetering van het buaverkeer over te gaan, is conse quent. Minder gelukkig is de wijze waar op het college zijn voorstel voor de Rijnsburgerweg heeft voorbereid en gepresenteerd. Er was onverwacht haast: vóór 1 januari moet het rijk In bezit zijn van het bestek en de tekeningen van het plan; uiterlijk 1 februari moet met de werkzaam heden zijn begonnen. Die eisen heeft het rijk aan de gemeente gesteld; alleen dan is de 2,2 miljoen gulden subsidie, die uit de zg. werkloosheids pot wordt gehaald, te verkrijgen. Als een vette worst aan een touwtje heeft het rijk deze subsidie de ge meente voor de neus gehouden BenW rennen er gretig achteraan in de we tenschap dat er snel toegehapt moet worden. Gevolg: de voorbereiding en presentatie van het plan dragen de sporen van haastige en soms on doordachte handelingen. In feite wordt nu de gemeenteraad op zijn beurt door het college onder druk ge zet: vanavond moét de beslissing vallen. Welk raadslid zal durven be weren dat hij straks een beslissing gaat nemen waar hij met hart en ziel achter staat? Men bekende dat de reconstructie van de Rijnsburger weg weliswaar in het voornemen lag, maar volgens de gemeentelijke planning zou hij nog niet dit of vol gend jaar aan de beurt zijn. De energie die er door B en W en amb tenaren nu aan is besteed, is dus te koste gegaan van andere projecten. Het is niet bepaald de eerste keer dat de gemeenteraad op die manier voor het blok wordt gezet. De vraag die nu rijst: wordt het geen tijd dat gpmeenten, al zijn ze nog zo arm, zich eens wat minder gaan aan trekken van het stellen van uiterste (cn korte) termijnen door de rijks overheid? Diezelfde rijksoverheid die ook inspraak en medezeggen schap in haar vaandel voert en ge meenten bijvoorbeeld verplicht om hoorzittingen te houden daar waar ingrijpende verkeersmaatregelen te verwachten zijn. Wordt het langza merhand geen tijd dat er. omwille van het handhaven van eerlijke de mocratische spelregels, dan maar wordt afgezien van een subsidie? Daarmee kan voorkomen worden dat de door het lokale bestuur zo g'evreesde ontmanteling van de ge meentelijke autonomie verder om zich heen grijpt en ook dat er een, zoals het in stadhuiskringen altijd zo fraai wordt genoemd, "ad-hoc- beleid" wordt gevoerd. Wie haast maakt, is geneigd om paniekerig te handelen. Er zijn voorbeelden van merkwaardig ma noeuvreren door B. en W., i.e. wet houder Waal in deze kwestie. Het in eerste instantie door gemeentewer ken gepresenteerde plan ging uit van het aanleggen van busbanen aan de zijkanten. "Nee", zei de raadscommissie voor ruimtelijke or dening onder aanvoering van wet houder Waal daartegen: de busba nen moeten in het midden komen. Dus werd er door gemeentewerken een nieuw plan gemaakt, waarop de busbanen in het midden waren ge tekend. Vervolgens kwam er een gesprek op gang tussen Waal en de van rijkswege ingestelde werkgroep die moet adviseren over de subsidie verlening. Wat bleek? Deze werk groep wil helemaal geen busbanen in het midden. B. en W. kiezen ver volgens, nadat de hoorzitting al is gehouden, nadat de raadscommissies al zijn gehoord, één week voor de raadsbehandeling toch voor busba nen aan de zijkanten. Kennelijk is er geen keuze en het zou prettig zijn wanneer de raadscommissie en de bewoners dat wat eerder hadden geweten. Waal zelf formuleerde zijn bezwaren tegen busbanen aan de Beeld uit het verleden, dat ook model kan staan voor de nabije oekomstde Rijnsburgerweg wordt ingrijpend gereconstrueerd. PPR/ zijkant op 8 oktober (in tievergadering van PvdA PSP/D'66) als grote problemen dat bij de woningen aan de Rijns' stationsviaduct- Wassenaarseweg. welke indruk wel steeds was gewekt. 'Ik voorzie Pas uit d'e letterlijke tekst van het jat het verkeer raadsvoorstel blijkt dat ook het stuk tussen Wassenaarseweg burgerweg moet zijn". Bestaat die Taulus Buysstraat onder handen wees niet meer? Vreemd doet het wordt genomen. verder ook aan dat de reconstruc- In alle discussies was iedereen tie niet beperkt blijft tot het deel het over één ding wel eens: de tram had niet mogen verdwijnen, ook niet op de Rijnsburgerweg. Ook vindt iedereen dat de tram zou moe ten terugkomen. Wie er eens een visje naar uitgooit, krijgt te horen: "Dat kan nog wel tien jaar duren". Ongetwijfeld is Leiden in zijn een tje ni'at in staat om ervoor te zor gen dat de tram, die zoveel effi ciënter is, minder ruimte inneemt dan die grote, denderende bussen en bovendien niet stinkt, in ere wordt hersteld. Maar ergens moet eens een initiatief hiertoe worden genomen. Een uitspraak van de Leidse raad zou in dit verband misstaan. JOHN KROON svenlang boekt nog nooit in ons land op 6 de- LEIDEN Al hij groot succes, heeft hij besloten langer te blijven dan nodig was: cember is hij plotseling trokken. Naar Spanje, waar hij woont, werkt en (toch wel) rust. Sinterklaas dus. Zaterdag heeft hij weer op vel': plaatsen in Rijn-, Veen, Kust- en Bollenstreek zijn intrede gedaan. In Leiden arriveerde hij per stoomboot, maakte een ritje dooi de stad op zijn schimmel en hield vervolgens receptie in de Stadsge hoorzaal. Er waren een kleine duizend bra ve, lieve, beste kinderen, die liedjes zongen, pepernoten kregen en mis schien een beetje bangetjes keken naar al die Pieten. Want die waren er ook, muziekpieten, pakjesjieten, tekenpieten en gewone pieten, die niet voor elkaar onderdeden. Met andere woorden: het ging van een leien dakje. I oorstel Kuijers (VVD) reconstructie Rijiisburgerweg LEIDEN Van het VVD-raads- lid Kuijers is in de gemeenteraads vergadering van vanavond het voorstel te verwachten, dat bij de reconstructie van de Rijnsburger weg de busbaan in de richting Oegstgeest-stad in het midden van de weg zal worden aangelegd en de busbaan in de richting stad- Oegstgeest aan de zijkant. Hij wijkt daarmee af van het standpunt van B. en W. die hebben gekozen voor de aanleg van beide busbanen aan de zijkanten. Over een aantal uitgangspunten zijn het college en het VVD-raads- lid het wel eens de bomen moeten worden ge handhaafd; de fietspaden worden niet ver smald; de voetpaden worden niet ver smald, behalve op enkele plaatsen waar dat ter verbetering van het fietspad gebeurt; er komt één rijstrook in elke richting voor het autoverkeer er komt een beveiligde over steekplaats voor voetgangers en fietsers ter hoogte van de Boerhaa- velaan en een verbetering van de oversteekplaats ter hoogte van de Mariënpoelstraat de tuinen van de woningen blijven gehandhaafd; er blijft enige ruimte voor ul tra-kort parkeren tussen de Ma riënpoelstraat en de Boerhaavelaan. Kuijers wil aan dit pakket nog twee uitgangspunten toevoegen: de aan te brengen verke'erslichtenin- stallaties moeten van een zodanig type zijn dat verkeersbeïnvloeding door de bussen mogelijk is: het linksaf slaan vanaf de Rijnsburger weg «richting "stad in") naar de Mariënpoelstraat en de Boerhaave- Uaan wordt verboden. Verder wil het. VVD-raadslid dat B. en W., in ruimtelijke ordening een plan ont werpen voor de afhandeling van 't bus verkeer op de rest van de Rijns- buigerweg. op basis van een onder zoek naar een mogelijke afsluiting van de Rijnsburgerweg richting stad. Verbindingswegen Kuijers zal daarnaast nog drie moties indienen. Hij wil B. en W. het verzoek doen om in overleg met dt gemeente Oegstgeest, de NZH en eventuele andere betrokkenen de mogelijkheid te onderzoeken om de Wassenaarseweg door te trekken naar de Rijnsburgerweg in Oegst geest. Deze verbinding zou uitslui tend door bussen en fietsers ge bruikt. moeten worden. In de tweede motie dringt de VVD'er er op aan om de verbindingsweg tussen Was senaarseweg en Plesmanlaan zo snel mogelijk te realiseren. Volgens Kuijers is een snelle aanleg van de ze weg een eerste vereiste om tot een evenwichtiger verkeersbeeld te komen op de Rijnsburgerweg tus sen Wassenaarseweg en Stations plein. In de derde motie verzoekt het raadslid aan B. en W. om de verkeersgeleiding op het kruispunt SchuttersveldOegstgeesterweg zo danig te maken dat doorgaand ver keer richting rijksweg 44 een betere mogelijkheid krijgt om de route Plesmanlaan te kiezen. Philips Hooqtezon zorgt PHILIPS Rijnsburgerweg LEIDEN In de afgelopen vijf Jear, dat mgr. dr. A. J. Simonis bis schop van Rotterdam is, heeft hij slechts twee jonge mannen tot pries ter kunnen wijden. Het laat zich aanzien, dat dit aantal in de toe komst hoger zal zijn gezien het feit, dat zich momenteel twintig jonge mannen uit het bisdom op het pries terschap voorbereiden. Mgr. Simonis deelde dit mee aan het eind van de plechtige eucha ristieviering zondag in de kerk van de H. Leonardus aan de Haagweg in Leiden. De Rotterdamse bisschop ce lebreerde de H. Mis ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de pa rochie. Tijdens de eucharistieviering zong het gemengd- en herenkoor de "Kind Jesu Messe"met composities van Bach en Handel. Mgr. Simonis hield de talloze pa rochianen in zijn feestpredikatie voor, dat het christendom een gods dienst is van mensen en dat dus het 50-jarige bestaan van het kerkge bouw ondergeschikt is aan het gou den bestaan van de parochie, van het christen- zijn in dit geleelte van Lei den. En met "christen-zijn is ook kerk-zijn" beklemtoonde mgr. Simo nis de belangrijke plaats, die de kerk in het Christendom inneemt. "En Christendom gaat verder dan alleen lief zijn voor elkaar. Het gaat er dus wel degelijk om wat je gelooft. Het gezegde hedentendage van: 'als je maar gelooft', gaat dan ook voor het christendom niet op", aldus de bisschop. In zijn feestpredikatie pleitte mgr. Simonis voor een hernieuwing van de katechese op school, in het ge zin en voor volwassenen. Hij riep op tot eensgezindheid in geloof en ge loven. "Het zo graag gebezigde mo derne woord "pluriformiteit", dat wil zegegnveelvormigheid, mag geen dekmantel zijn voor de grootste te genstellingen". De bisschop zou graag zien, dat de kerk een grotere plaats kreeg in het gezin. Hij deed de suggestie om ter gelegenheid van de trouwdag van de ouders, een verjaardag van een van de kinderen of sterfdag van een grootouder een gezinsmis te bezoe ken. Aan het eind van zijn preek riep mgr. Simonis de gelovigen ertoe op, de Roomse blijheid in ere te her stellen. "Wij zijn helaas een kerk geworden van lange gezichten en die elkaar dooddiscus- B en W willen de busbanan toch aan de zijkant van de Rijnsburger weg. In een officieel voorstel heb ben zij de raad verzocht hiermee in te stemmen. In het eerste plan, dat de gemeente gemaakt heeft, zon der de busbanen aan de zijkant ko men. Dit stuitte op onoverkomeniij- ke bezwaren. Het bleek namelijk voor de bewoners van de Rijnsbur gerweg onmogelijk om op deze wij- ze met hu auto bij hun huis te komen. Ook het bedienend verkeer zou de bewoners van de Rijnsbur gerweg niet meer kunnen bereiken. De wethouder en zijn medewerkers waren ook van mening dat dit plan onuitvoerbaar was. De wethouder heeft toen een plan laten uitwerken met de busbanen in het midden. De heer Waal heeft daarna, omdat dit college van wethouders inspraak voorop stelt, op 29 oktober een hoor zitting gehouden voor de bewoners van Rijnsburgerweg en omgeving Zoals men in de dagbladen heeft kunnen lezen, hebben de bewoners wethouder Waal heel duidelijk ge maakt, dat zij noch in het midden, noch aan de zijkant een busbaan willen hebben. Op de daaropvolgen de vergadering van de verkeerscom- missie is bijna met geen woord ge sproken over de mening van de be woners van de Rijnsburgerweg. Op een vraag die gesteld werd aan de heer Van der Sluis van de N.Z.H. of een busbaan in het midden nu de uitkomst zou zijn, antwoordde deze dat met dit plan juist vertra ging'op zou treden. De baan in het midden was, zoals hij zei, voor de N.Z.H. onaanvaardbaar. Hij was ook van mening dat een doorlopende busbaan aan de zijkant ook niet persé nodig was. De meeste tijd wordt gewonnen als de bus bij de verkeerslichten voorrang krijgt, was zijn verdere betoog. Door de uit spraak van de heer Van der Sluis was feitelijk het plan van de bus banen in het midden verworpen. Naar de mening van de verkeers- commissie werd niet meer gevraagd. Men zou denken dat de wethouder naar nieuwe mogelijkheden zou zoe ken. Uit de dagbladen moet men nu vernemen dat de B en W de bus banen toch aan de zijkant willen. In een officieel voorstel hebben zij de raad verzocht hiermee in te stem men. Gezien het nu ingediende voor stel heeft zo'n hoorzitting geen en kele zin. De wethouders kunnen nu hun ideaal "inspraak" wel schrap pen. Het doel van de aanleg van de busbanen is het binnenhalen van 2,2 miljoen gulden. Het betreft het stukje Rijnsburgerweg tussen viadukt en Over nieuwe clirecteur-Endegeest v> LEIDEN Ofschoon het perso neel van Endegeest donderdag dui delijk liet weten bij de benoeming van een directeur achter de kan- didatuur-Mojet te staan (dokter G. Mojet is op dit moment waarne mend directeur) blijkt de inspraak- Endegeest toch een Van de zes commissieleden gaven er drie hun stem aan dokter Mojet, twee aan de andere kandidaat dok ter A. Hustinx en had i sielid geen voorkeur. Wassenaarse Weg. De is bevordering van openbaar ver voer. Dat bevorderen houclt in, vol gens de N.Z.H., dat de rijtijd van nu V> minuut over dit stukje met 1'2 minuut verkort wordt. Dit is dus onmogelijk. Als ondanks alles de busbanen toch doorgaan, zouden de bewoners van de Rijnsburgerweg hun parkeer plaatsen kwijtraken. Geen bedienend verkeer, meer zoals melkslijter, groen teman enz. De mogelijkheid om de bromfietsers van het fietspad af te halen is voorgoed voorbij. De bussen gaan tussen het overige verkeer snel ler rijden. Oversteken voor fietsers of voetgangers wordt levensgevaar lijk. Ik denk hierbij aan de 6000 scholieren en de ouden van dagen. Al'" verantwoording ligt nu bij de gemeenteraadsleden, die hedenavond 17 november hun goedkeuring moeten geven het waanzinnige besluit van de wethouders, A.W. van der Zon. lid van de verkeerscommissie. Fagelstraat 4d LEIDEN. Groenoordhal In Uw krant van de 14de dezer ko men verklaringen voor van de door de commissie Woudstra over mijn zaak gehoorde getuigen. Ik meen. dat het in het belang van een goede opinievorming zou kunnen zijn als U Uw lezers het volgende zou willen schrijven. lste.: De commissie Woudstra heeft de afgelegde verklaringen niet tegen elkaar afgewogen of de waarde van het afwegen onderschat. Eén enkel v<x>rbeeld hiervan: de een zegt "Daey Ouwens is "dictatoriaal" in flagante tegenstrijd daarmee zegt een ander "Hij had met aanmer kelijk meer "macht" kunnen optre den dan hij ooit heeft gedaan", en 'n derde "De heer Daey Ouwens was erg snel met het vragen van advies over allerlei punten en puntjes". De verklaringen zitten vol met dat soort tegenstrijdigheden. 2de.: De commissie Woudstra heeft ondanks dat dit tevoren was over eengekomen geweigerd mijn getui gen te horen. Zij heeft zodoende de kans gemist de bovengenoemde te genstrijdigheden op te lossen en bo vendien een van mijn rechten terzij de geschoven. 3de.: Zij die de verklaringen heb ben afgelegd zijn niet met mij ge confronteerd. 4de.: De commissie Woudstra heeft mij zelfs, ondanks toezegging, niet nader ondervraagd naar aanleiding van de afgelegde getuigenverklarin gen. Geen hoor en wederhoor derhal- 5de.. Uit Uw artikel blijkt onvol doende 't gewicht dat aan de verkla ringen moet worden toegekend. Hier mee bedoel ik: dat de verklaringen van hen die geen commercieel belang bij de Groenoordhal hadden een an der gewicht moet worden toegekend als de verklaringen van hen bij wie dit wel'het geval is. 6de.: De verklaringen zijn opge-. nomen, toen ik reeds een half jaar had opgehouden te functioneren. Er was dus reeds de indruk gewekt als zou ik iets ernstigs gedaan hebben. Een officiële klacht heeft geen der gehoorde personen ooit bij B. en W. ingediend tijdens mijn functioneren. 7de.: Aan de door de commissie Woudstra afgenomen verklaringen kan natuurlijk niet hetzelfde gewicht worden toegekend als aan verklarin gen welke ten overstaan van de on afhankelijke rechter worden afgeno- De bovenaangehaalde punten zijn er onderdmeer de oorzaak van dat 't door de commissie Woudstra uitge brachte rapport door mijn beide ad vocaten en mijzelf zo fel wordt be sweden. T. C. DAEY OUWENS Margrietstraat 10 Benthuizen. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen w^ U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS Actie vrouwen voor verlaging aardgasprijzen LEIDEN De afdeling Leiden van de Nederlandse Vrouwenbewe ging (NVB) gaat a.s. woensdag ac tie voeren voor meer openheid in de aardgasproblematiek en verlaging van de aardgasprijzen. Er zullen o. m. handtekeningen worden verza meld op de markt. De NVB wijst erop dat de aardgasprijzen in drie jaar tijd zo'n 66 procent zijn geste gen. In 1974 betaalde een gezin gemid deld nog f483,50 «inclusief vastrecht» in 1975 was dit f664.- en in 1976 zal dit f 806.- moeten worden. De NVB vindt het vreemd dat de minister ver klaart dat de verhoging van het aard gas nodig is omdat aardgas schaars is en we er zuinig mee moe ten omspringen. Temeer omdat mi nister Lubbers inmiddels heeft toe gegeven dat de voorraad waarschijn lijk veel groter is dan altijd is be weerd. De NVB vraagt zich af in hoe verre de bevolking profiteert van de winsten die op het aardgas gemaakt worden door maatschappijen als Shell, Esso en DSM. Zij concludeert dat dit geenszins het geval is en wil daarom meer openheid over de werkelijke voorraden aardgas, pro fijt van het aardgas voor de bevol king en verlaging van de aardgas prijzen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3