AZG stelt al in beginfase zege veilig 3-1 I m in Brigitha topvorm Oost Berlijn KNZB TOENEMEND BEZORGD Arke Stars laat voor Mercasol het doek bijna vallen De Zijl/LGB overdonderd Sport MAANDAG 17 NOVEMBER tE^aaa nzsEi ENSCHEDE Voor het basket balteam van (BS) Mercasol Leiden is zaterdagavond het doek in de ere divisie praktisch gevallen. De Leide naars verloren de wedstrijd van de waarheid' tegen mede-degradatie kandidaat Arke Stars met de alles zeggende cijfers 91-60. Daarmee blijft de ploeg van trainer-coach Hennie Blom op twee punten staan en rest voor Leiden slechts de "rode lantaarn". Arke Stars heeft nu de beste overlevingskansen en kan zich min of meer voor de degradatie vei lig stellen door in de komende week te winnen van het Amsterdamse Gerard de Lange, dat zaterdat kans loos verloor van koploper Kinzo: 127-73. Voor Mercasol blijft er weinig anders over dan hard te blijven door werken en in stilte te hopen op een herstel. In de afgelopen vijftien wed strijden is echter wel gebleken dat er van een herstel alleen sprake kan zijn wanneer het spelersarsenaal uitgebreid en vooral versterkt wordt. Leiden kan in dat geval de nu on ontkoombaar lijkende degradatie ont llopen door aan het eind van het seizoen de confrontaties met Arke en GDL wèl winnend af te sluiten. In de Enschedese sporthal "Diek- man' was er bitter weinig hoop al leen de eerste tien miniuten kon Mer casol de tomeloze Enschedeërs bij houden. Het vijftal Banks-Williams- Ruijsenaars- Kop-De Jong, met wie Hennie Blom startte, had nauwelijks verweer tegen het sterke Arke. De Twentenaren namen direkt een voor sprong via Lace Strong en de op vallend goed spelende Bouke van Ek. Beiden maakten daarbij gebruik van het zwakke verdedigen van Ruijsenaars. In de elfde minuut (stand 22-15 voor Arke Stars) werd hij vervangen door Will Moerer. Deze bracht wel wat meer leven in de aanval, maar liet verdedigend nogal wat steken vallen. Dat was trouwens het meest opmerkelijke bij Leiden. Het team 'presteerde' het om in drie weken tijd alle verde digingsprincipes. waarmee het on der Barry Hecker zo'n succes had, overboord te zetten. Onstellend, maar waar. Een verandering in de defen sie, van een man-to-man verdedi ging naar een zone-verdediging mocht niet baten. Door een formi dabele "spunt" van de Amerikaan Jimmy Moore stond Arke bij rust op een riante voorsprong: 49-29. Na de rust werd Moerer vervan gen door Hans van Rooden en schoof de erg slecht schietende Allen Wil liams (6 maal raak op 21 pogingen) van de forward- naar de guard- plaats. Het uitstekend spelende Arke bouwde de voorsprong steeds verder uit, door goed spel van met name Valkenburg, Van Ek en Strong: 63- 35 in de zevende minuut. Zes minuten later mocht einde lijk ook Peter Paulides het veld in, voor Peter de Jong en schakelde Blom in de verdediging weer terug op de man-to-man. Het mocht alle maal niet meer baten. Evenals in de eerste helft finishte Moore, een sterke aanwinst van Arke, met klas se. Hij 'bepaalde met Han Busschers de eindstand op 9160. Leiden bleef met lege handen achter. Het enige lichtpuntje was het acceptabele spel van Banks. Scores Leiden: Banks 18, Williams 15, De Jong en Kop 8, Moerer 7, Van Rooden 4. Topscorers Arke Stars: Strong 26, Moore 22, Bouke van Ek 15. Het damesteam van Leiden leed zijn derde nederlaag in successie. Daarmee is de ploeg van Frank van Maastrigt in twee weken tijd van de eerste plaats gezakt naar een po sitie in de middenmoot. Tegen Red Stars uit Soest leek Leiden zich in de eerste helft te herstellen van de malaise van de laatste tijd. Er werd een voorsprong genomen die bij rust echter weer was verdwenen: 25—25. In de tweede helft viel Leiden ver terug en onderling gekrakeel leid de tot een 5456 nederlaag. Top- scoorsters: Annette Maassen 13, Ria de Wit en Angela Glans 10 punten. De heren van Luba blijven het goed doen in de tweede divisie. Zaterdagavond versloegen de Leide- naars in de Vijf Meihal Smit/Slik kerveer met 5745. Luba startte goed en had na elf minuten spelen een 2412 voorsprong. Slikkerveer schakelde toen over op een zone verdediging en had daarmee succes, bij rust was de voorsprong van de Leidenaars geslonken tot 2624. Lu ba schoot bijzonder slehct (33%)en ba schoot bijzonder slecht (33TÓ) en moest na de hervatting proberen via drives tot scoren te komen. Dat luk te en in de tiende minuut was de stand 39—33. Vijf minuten later was de strijd weer helemaal open toen Smit op 4542 kwam. Luba hield echter het hoofd koel en speelde de slotfase rustig uit: 5745. De Leide naars haalden hiermee de derde ach tereenvolgende overwinning binnen. Topscorers Luba: Verbeek en Kales ieder 13 punten, Messemaker 11 pun ten. 'ALPHEN AAN DEN RIJN In het afgeladen zwembad De Dillen in Alphen aan den Rijn heeft AZC zaterdag een 31 overwinning behaald op streekgenoot De Zijl/LGB. De Leidse run ner-up liet zich in het begin overdonderen door een furieus gestart AZC en werd vrij snel met een 2—0 achterstand geconfronteerd. De ploeg van coach Hensing is deze tegenslag niet te bo ven gekomen, al kwam De Zijl/LGB in de laatste fase van de strijd nog even sterk terug. Maar AZC liet zich toen de, overigens verdiende, overwinning niet meer ontnemen. Door Gijsbert Spierenburg De basis voor de uiteindelijke 3 1 zege op runner-up De Zijl legden de Alphenaren inderdaad in het eerste deel van de wedstrijd. Kon Henny Hensing, de Leidse coach, "Wel mopperen "dat scheidsrechter Zweers AZC toen even hielp om pas daarna zijn eigen spel te fluiten", de wijze waarop de Geurtsen-for- matie telkens weer op de kooi van Theo Uittenhout afstormde loog er niet om. Temidden van de onwaar schijnlijke herrie die de honderden op de tribune produceerden en de onophoudelijke Alphense jacht op de door Frits Welling, Jacob Spij ker en Paul Belt georganiseerde 10, een overtreding van Jacob Leidse afweer, bereikte de streek- Spijker contra Frank van de Akker derby reeds in het eerste partje hield vrijwel automatisch nummer zijn climax. Eerst had Rob Sc hou- twee in toen arbiter Zweers de bal ten nog de lat boven doelman Wim naar de "vier-meter" wees. Gijs Meyerink geraakt, toen kort ach- Stroboer ramde het voorwerp ver tereen AZC tweemaal doel troef, volgens kogelhard in het Leidse net Een spetter van Ton Buunk, die (20). Het Dillen-legioen was door het overigens zwaar te verduren het dolle heen en het Alphens-Leid- had tegen Frits Welling, betekende se buurtgevecht leek in de tweede gen: 30. Ongetwijfeld een morele dreun voor de Hensing-ploeg en het werd er zeer zeker niet beter op toen een volgende numerieke meer derheid niet kon worden uitgebuit. periode nog slechts een formaliteit, -toen AZC het bestond om notabe- ne 'met .een ma mietje minder fraai voor 30 uit te halen. De Hey was de kant op gestuurd, hetgeen Schouten, Wolters en Onderwater Pas nadien glipte Schouten langs kijken de bal na. Frits Welling in staat stelde de dreigende posities Stroboer en Meyerink: in te nemen voor hetAZC-doel. lijf vochten AZC Onverwachts echter stak Van de zich een Zijl/LGB-speler Ton van den Bosch (ivitte cap, linksgooit de bal tegen de paal. De AZC-man nen Buunk (zwarte cap, 8), 't Hart (3) en doelman Meyerink -1. Lijf i De Zijl/LGB naar het einde. In Akker een vinger tussen een Leidse deel drie miste Ton de Bosch derheid pass, tikte bijna het leer nog nog een unieke mogelijkheid op 3boer het nog presteerde Stro- strafworp (Pim de fout ge- vlak voor tijd maakte AZC het snel "voor" te vinden, dat de Leid- helemaal bont. Tweemaal hielp de gaan tegen Buunk) tegen Uitten- se defensie hem ongedekt liet lig- AZC-équipe een numerieke meer- hout op te knallen. LZ handhaaf t zich in de kopgroep LEIDEN LZ'86 handhaaf de zich dit weekeinde in de kopgroep van de eerste klasse door zaterdag in De Does met 43 van Polar Bears te win nen. Polar Bears, dat nog eni ge tijd de ranglijst van de eer ste klasse heeft aangevoerd, zakt door dat resultaat terug naar de middenmoot. Eigenlijk heeft LZ'86 niet veel moeite gehad met de "ijs beren" uit Ede. Door geconcen treerd verdedigen en actdef aanvalsspel kon de Leidse ploeg een 40 voorsprong opbouwen, voordat Frankenmolen in een man-meer situatie tegen scoor de. Alleen in het laatste spel- deel ontstonden wat chaotische toestanden en daardoor kon Polar Bears nog iets terugdoen. Het derde doelpunt van de Edenaren viel echter pas en kele seconden voor tijd, zodat de zege voor LZ'86 niet in ge vaar kwam. Het scoreverloop: Eerste part: 10 Joop Siera (man meer), tweede part 20, Jan de Graaf, derde part 3—0, Jan Breedeveld, 40 Dick Houthof, 41 Frankenmolen, vierde part 42, Wolferink, 4 3 Frankenmolen. OOST BERLIJN In een periode van het jaar, die niet zo lang geleden stond geboekstaafd als het „gesloten" seizoen heeft Enith Brigitha haar topvorm opnieuw geëtaleerd. Tijdens de zevenlandenwedstrijd in Oost Berlijn verbeterde de Nederland se zwemster het afgelopen weekeinde twee records. Zaterdag realiseerde zij op de 200 meter vrije slag een tijd van 2.03.34 waarmee zij haar eigen Nederland- record, dat op 22 augustus 1974 eind augustus in Leidschendam (4.23.60). Enith versloeg op dit on derdeel ondermeer Barbara Krause (4.26.33) en Sabine Kahle (4.29.55). werd gevestigd in Wenen, met 2.03.73 °P de 100 meter vrije slag moest verbeterde. Enith Brigitha liet haar Enlth gisteren haar meerdere erken- tegenstandsters Barbara Krause in de veelvoudige wereld- Angela Franke (2.09.08) Eurrsese kampioene Kornelia En- op grote afstand. Een tweede der- De wereldrecord houdster bleef record leverde Enith gisteren af. Op een tijd van 57.22 seconden pre- de 400 meter vrije slag verbeterde c*es één seconde boven haar eigen zij eveneens haar eigen nationale toptijd. Enith benaderde met 57.67 record. Met een tijd van 4.22.48 haar eigen nationale record (dat da- bleef zij ruim een seconde onder teert van eind augustus) tot op veer- haar vorige topprestatie, die dateert tienhonderdste seconde. Wijda Ma- Enith Brigitha, die in Oost Berlijn twee nationale records scherper stelde. de all-inkampioenschappen NIJKERK Zwembondvoorzitter Jaap van der Krol heeft zaterdag al jaren geleden tijdens de bondsraadvergadering l Nijkerk zijn toenemende bezorgd- sportief recreatief - leeft dat CRM bezig is de i de sport- tieve poot" onder het bondsbestel bonden. Volgens hem gaat de minis ter rustig door met zijn experimen ten op het gebied van de sportieve recreatie zonder dat de sportbon- Egbert Kloosterman, in deze den enige invloed hebben op de be leidsvorming. "Minister", zo stelde de zwembondvoorzitter: "op dit ter rein is er voor u eerst een taak als het particulier initiatief blijk geeft het niet te kunnen". Hij leverde te vens kritiek op het feit dat 't nieu- CRM, NSF en de aangesloten sportbonden, hoe moeizaam de organisatie ten behoe ve van de recreatieve sector van weg te zagen. Die vrees kwam tot de grond komt, blijkt overigens wel uit het feit dat voor de drie kader cursussen, die met financiële steun van CRM tot stand zijn gekomen, een vierjarenplan wordt zich tot nu toe slechts 30 deelnemers gewag gemaakt van de moeilijkhe den, die zwemverenigingen ondervin den als zij zich begeven op het ge bied van recreatiesport. Klooster hebben opgegeven, terwijl er plaats is voor 120. In zijn openingswoord refereerde Van der Krol aan het on derzoek van dr. S. Manders, weten- meende echter een kentering schappelijk medewerker s ten goede te kunnen signaleren nu lang wacht de landelijke actie 1976 voor de be nieuw vordering van de recreatiesport van uitkeringsbeleid. Bij de KNZB, die start gaat. Dit is initiatief - stituut voor toegepaste sociologie van de Nijmeegse universiteit. Daar- toepassing in wordt gesteld dat zwemmen niet voetbal zoals veelal wordt 50 jaar zwemt. "Ik zou het de sport journalisten wel willen toeschreeu wen: baseer de maatstaven die u aanlegt ter beoordeling van de pu- bliciteitswaarde van een sport eens wat minder op twijfelachtige en incidentele toeschouwersaantallen, maar wat meer op de mate waarin een sport in Nederland beoefend wordt", aldus de KNZB-voorzitter. De vergadering hield zich daarna bezig met reglementswijzigingen, waarbij 't bestuursvoorstel om in de waterpolocompetitie de mogelijkheid zereeuw veroverde in Oost-Berlijn twee tweede plaatsen. Zowel op de 100 als de 200 meter schoolslag moest de Nederlandse voorrang ver lenen aan de Oostduitse Hannelore Anke. Op de 100 meter noteerde An ke 1.15.08 en Wijda 1.16.52. Op de dubbele afstand had Hannelore An ke 2.43.23 nodig. Wijda Mazereeuw, die tijdens de wereldkampioenschap pen tweemaal zilver won, kwam toe een tijd van 2.43.39. Van uitstekend gehalte waren ook de overwinning van Kornelia Ender met 1.02.46 op de 100 meter vlinder slag en de zege van Ulrike Tauber op de 400 meter wisselslag: 4.58.64 NAGOYA De jonge Oostduitse Gitta Escher heeft gisteren tijdens de wereldkampioenschappen gym nastiek in het Japanse Nagoya voor een verrassing gezorgd door de ti- telhoudster Loedmilla Toeristjewa te onttronen. De Oostduitse vergaar- protesteren tegen de verkeerde de 38,55 punten, de Russische 38,10 genomen - de meest beoefende sport worpen. de 45-secondenregel de "laatste minuut" te laten ver vallen, vrijwel unaniem werd ver- pnt. Bij de heren zorgden Hiroshi Ka- jiyama en Shigeru Kasamatsu voor een dubbele KLINKENDE WINST VAN BS-MEISJES LEIDEN De regionale jeugd- teams van de basketbalverenigingen Leiden en Luba zijn het afgelopen weekeinde bijzonder goed doorgeko men. De meisjes van Leiden boek ten een klinkende overwinning op het sterke Amsterdamse Wilskracht (57-48) terwijl de jongens in Utrecht, afrekenden met BC Markt: 65-94. De jeugd van Luba had geen enkele moeite met het zwakke Ar gus uit Den Haag: 45-79. Het meisjesteam van Leiden toon de tegen Wilskracht karakter. Mar- det v. Gennip was geblesseerd maar probeerde toch te spelen en bleek voor haar ploeg van onschatbare waarde. Hetzelfde gold voor Mar lies Bosman, die licht geblesseerd in het veld kwam en maar liefst 25 punten liet aantekenen. Leiden speelde goed, de speelsters vingen elkaar op bij tegenslagen en h:el- den op het juiste moment het hoofd koel. Bij rust was de stand 18-17, kort daarna waren de Amsterdam sen in 't voordeel (1825) maar Lei den herstelde goed en zegevierde uiteindelijk met 57-48. Door dit re sultaat blijft Leiden haar tweede plaats behouden. De koploper van de regionale com petitie bij de jongens kende geen problemen bij BC Markt in Utrecht. Mercasol had weer de beschikking over Eric Berendsen, die 22 punten liet aantekenen. Tien minuten lang kon Markt nog enige hoop op een goed resultaat koesteren (1220), daarna ging Leiden als 'n wervelwind ove? het veld en stond by rust op 2956. In de tweede helft werd de voorsprong nog iets verder uitge bouwd waardoor de eindstand uit eindelijk op 65-94 kwam. Topscorers: Lamping 18, Maassen en Cazander 16 en Berendsen 22 punten. Luba blijft Leiden goed volgen. Ondanks blessures van Nico van der Leek en René Kallenberg (hoofd wond na botsing met medespeler Ar jen Bosch na enkele minuten spelen) wisten de Leidenaars koel en be heerst spelend ruim afstand te ne men van Argus. By rust was het al 23-46 en bij het eindsignaal wees de stand 45-79 aan. Topscorers: Dick van Oort 18, Bert van der Mark 16, Arjen Bosch 13 punten. HANS JACOBS. Waterpoloteam toch naar Zomerspelen? NIJKERK De kans dat de Ne derlandse waterpoloploeg toch op de Olympische Zomerspelen van Mon treal zal uitkomen, is aanmerkelijk groter geworden. Op verzoek van de KNZB heeft de internationale zwem- federatie (FINA) bevestigd dat in dien Afrika geen vertegenwoordi ger afvaardigt naar de Spelen, die plaats beschikbaar zal komen voor de nummer zeven van het wereld kampioenschap in Cali: in casu Ne derland, dat op het laatste nippei*tje daar de directe kwalificatie miste. Het waterpolo in Afrika staat op een laag peil. Zowel Nigeria (kam pioen) als Algerije (nummer twee, met het recht om eventueel als in valler op te treden) hebben zich vrij wel nooit internationaal gemanifes teerd en de verwachting is dat zij dit ook niet zullen doen tijdens de Olympische Spelen. Dat zal echter vast staan na 31 maart van het vol gend jaar, de datum waarop de in schrijving sluit. Ook als Afrika wèl een vertegenwoordiger stuurt naar de Spelen houdt Nederland een zij het kleine kans, namelijk via het kwalificatietoernooi, dat eind april in West-Berlijn plaats vindt. De Koninklijke Nederlandse Zwembond steunt het initiatief van de gemeente Amsterdam om ten be hoeve van de sport een overdekt zwembad (van 50 bij 21 meter) te bou wen op de terreinen van het Olym pisch Stadion. De KNZB, die als een van de laatste bonden van Nederland nog niet de beschikking heeft over eigen trainings- en wedstrijdaccom modatie, heeft de NSF en het be stuur van de lotto-toto laten weten het Amsterdamse bad te willen ge bruiken voor haar centrale taptrai- ningen en heeft gevraagd de nodige subsidies ter beschikking te willen stellen. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12