BESTAND BINNEN DE IRA Lééf ...maar verzéker je leven. IN BEIROET KEERT HET GEWELD TERUG Amin roept zijn ambassadeur in Londen terug Geld lenen Bomaanslag in Jeruzalem Officials9 en provisionals' gaan praten SINT NICOLAAS DE STADSGEHOORZAAL Azië is pokkenvrij Zeven doden, Nederlander onder gewonden Madrid wijzigt zijn standpunt over Sahara VRIJDAG 14 NOVEMBER BUITENLAND PAGINA 9 BELFAST (UPI/ANP) De twee rivaliserende groepe ringen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gisteren besloten een bestand te sluiten en hun meningsver schillen door onderhandelingen uit de weg te ruimen. NAIROBI (UP) President Idi Amin van Oeganda heeft zijn hoge commissaris (ambassadeur) in Londen Ishengma voor over leg naar Kampala ontboden na de publikatie van het boek van de schrijver Dennis Hills dat be ledigend voor het Oegandese staatshoofd zou zijn. Eerder dit Jaar ontkwam Den nis Hills aan een Oegandees vuur peloton maar pas nadat minister van Buitenlandse Zaken Lalaghan had bemiddeld. Hills werd ter dood veroor deeld wegens verraad. In zijn manuscript had hij Amin onder meer als ..dorpstiran" betiteld. Bij de druk van het boek werden dit soort uitdrukkingen weggela ten, maar Amin acht de inhoud van het boek nog propaganda te gen Oeganda en hij noemt Hills een seksmaniak die zich tijdens zijn verblijf in Oeganda steeds met prostituees ophield en dron ken was. Diplomatieke waarnemers in Nairobi vrezen dat Amins jong ste woede-uitbarsting gevaar kan inhouden voor de Britse gemeen schap van enkele honderden men sen in Oeganda. China heeft zich overigens vierkant achter president Idi Amin geplaatst in diens ruzie met de Russen inzake hun in menging in de kwestie-Angola. Amin had kritiek geoefend op de Sowjet-Unie wegens haar in menging in Oeganda's binnen landse aangelegenheden door Oeganda te vragen de door de Russen gesteunde bevrijdingsbe weging MPLA te erkennen. China noemde Amins afwijzing van de Russische hegemonisti- sche benadering correct en uit stekend. Pekings opvattingen werden ge publiceerd door het Chinese of ficiële persbureau nieuw China in een artikel onder de kop „een krachtige afwijzing". In het arti kel stond dat de Russische actie in de kwestie-Angola „een uit stekend blootgeven is van de ware trekken van hegemonie van een grote mogendheid en van een schaamteloze politieke chantage" Men heeft in de geschiedenis van de internationale betrekkin gen zelden een optreden als dat van de Sowjet-Unie gezien. Ge sproken wordt van „verslindende wolven in schaapsklederen". „De Russische revisionisten, leermees ters met negatieve voorbeelden, hebben het Afrikaanse volk door dergelijke voorbeelden geleerd dat de Russische revisionistische kliek renegaten een verderfelijke vy- and is van de Afrikaanse natio nale bevrijdingsbewegingen en eenheid van het Afrikaanse volk". Nieuw China besloot zijn arti kel met steun te betuigen van China aan Oeganda en president De, officiële" IRA en de "provi sionele" vleugel hiervan kwamen hun bestand overeen na een bloedi ge strijd van drie weken, waarin elf doden vielen en ruim 50 mensen werden gewond. Het akkoord kwam tot stand via de bemiddeling van een Redemptoristenklooster in de wijk Falls Road in Belfast die met vertegenwoordigers van de twee partijen spraken. De meeste doden en gewonden in de onderlinge strijd vielen aan de kant van de "officiële" IRA. De ideologische kloof tussen de twee groepen ontstond in 1970 toen de "officiële" IRA een wapenstilstand sloot met het Britse leger, maar de "Provisionelen" de strijd voortzet ten. Drie weken geleden beschul- 'Beschuldigingen aan het adres van Wiesenthal. ronduit infaam' DEN HAAG (ANP) Dr. L. de Jong, directeur van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, heeft voor de beschuldigingen van de Oosten rijkse bondskanselier Kreisky aan het adres van Simon Wiesenthal maar één woord: infaam. „Voor Wiesenthal kan ik mijn hand in het vuur steken", zo zei hij gisteravond in een vraaggesprek met VARA's „Achter het nieuws". Hij gaf in het kort een overzicht van de manier, waarop Wiesenthal de oorlogsjaren heeft doorgebracht. Van een werkkamp in Lemberg in 1941 tot aan 5 mei 1945, toen hij meer dood dan levend door de Russen werd bevrijd uit het kamp Maut hausen. Dr. De Jong noemde de beschul digingen van Kreisky, dat Wiesen thal de oorlog zou hebben overleefd door met de Nazi's te heulen, grove insinuaties. „Wiesenthal", aldus dr. De Jong, „is het geweten van Europa wat be treft de nationaal-socialistische oor logsmisdaden, het geweten van Oos tenrijk en t' geweten van de sluwe opportunistische bondskanselier van Oostenrijk, die maar één doel heeft: Wiesenthal tot zwijgen te brengen en hem kapot te maken". PERON UIT ZIEKENHUIS BUENOS AIRES (UPI) Presi dent Isabel Peron-Martinez van Ar gentinië is gisteravond teruggekeerd in haar ambtswoning na een verblijf van elf dagen in een privé-kliniek voor behandelng van een galblaas- aandoening. De 44-Jarige president was de dag tevoren door de bahandelende arts, dokter Aldo Calvino, in "uitste kende lichamelijke conditie" bevon den. Waarom zij niet meteen het zie kenhuis verliet is niet bekend. digde de "provisionele" vleugel de "officiële" groep ervan dat zij on derdak bood aan misdadige elemen ten en dat zij de rk bevolking .ter roriseerde. Aan de kant van de Britse veiligheidstroepen was men van oordeel dat het conflict in hoofdzaak een strijd was om de in vloed in de rk wijken van Belfast en om het beheer van de winstge vende clubs in de stad. De Nederlandse regering heeft gisteren haar dank overgebracht aan de Ierse autoriteiten voor hun inspanningen tijdens de ontvoering van dr. Herrema. De Nederlandse ambassadeur in Dublin, Felix van Raalte, overhandigde aan minister van Justitie Patrick Cooney het Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau, en het hoofd van de poli tie, Edmund Garvey, werd benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Aanwezig waren ook de politie functionaris Laurence Wrenn en de politie-agent Michael Egan, die 'n vinger moest missen omdat hij tijdens de belegering van het huis in Monasterevin door een schot werd getroffen. Van Wrenn zei am bassadeur Van Raalte dat "hij bij na legendarisch is geworden" door de gesprekken die hij met de ont voerders voerde. Minister Cooney zei dat de nauwe betrekkingen tussen Neder land en Ierland hebben bijgedragen tot goede contacten in een zeer moeilijke tijd. Gravey prees Herre ma en zei dat de Ierse politie trots was met zo'n man te maken te heb ben. Dynamiet In een grot op 30 kilometer van de stad l'Aquila in de Abruzzen in Italië zijn tijdens een actie van de rijkspolitie tegen ter roristen 480 kilo dynamiet, 70 slag hoedjes en 3 meter lont gevonden. De politie vermoedt dat het spring stofmateriaal was opgeslagen voor een aanslag op elektriciteitscentra les in Campotosto. BEIROET (AP) In tal van stra ten van Beiroet waren gisteren weer gewapende benden heer en meester. De problemen hadden zich verer gerd in de Libanese hoofdstad na dat woensdag en daarna op grote schaal ontvoeringen waren verricht van christenen door moslims en om gekeerd. Hier en daar is gisteren schieten gehoord in Beiroet. Er waren vol gens de politie geen doden gevallen, wel waren 10 a 15 mensen gewond. De minister van Binnenlandse Zaken, Camille Chamoun, heeft, be kendgemaakt dat veiligheidsstrijd krachten gisteren op het vliegveld van Beiroet twee Palestijnse guer rillastrijders hebben doodgeschoten die gepoogd hadden een vliegtuig aan te vallen. Vier employés van het vliegveld zijn in dit verband gearresteerd. Velen hebben gisteren hun stad waarheen zij waren teruggegaan na dat 10 dagen geleden het zoveelste bestand was afgekondigd, weer ver laten en gistermiddag waren de meeste straten nagenoeg leeg. Ook zijn er nieuwe ontvoeringen gemeld, iets waartegen de overheid niets schijnt te kunnen doen. in to taal zijn er wc'ensdag, de daarop volgende nacht en gisterochtend naar schatting 140 mensen door wie dan ook van de straat gehaald en weggevoerd. Een Amerikaan die al lang in Bei roet woont, David Lodge, behoorde tot de "gelukkigen" die het kon navertel len. Hij werd woensdagavond gegre pen en weer losgelaten nadat men zijn portefeuille had geleegd en er met zijn auto vandoor was gegaan. Lodge is verbonden aan de Tapline, de Trans Arabian Pipe Line Com pany die loopt van de olievelden in Saoedi-Arabië tot bezuiden de Zuid- libanese stad Sidon. De 300 man politie die samen was getrokken in het voornaamste hotel district van Beiroet, in de buurt van de haven, zijn thans teruggetrokken en vervangen door militairen die be schikken over een aantal tanks en pantserwagens. De politie heeft gistermiddag mee gedeeld dat de schoten die werden gehoord waren afgevuurd in de wij ken Sin el-Fil (moslim) Ras el-Na- ba's (chirstelijk) en in het kleine (christelijke) dorp Chfar Sjima, dat dicht bij de luchthaven ligt. De ontvoeringen in Beiroet ge schiedden voornamelijk daar waar MADRID/CAIRO (UPI/Reuter) Spanje en Marokko zijn dicht bij een oplossing voor de Spaanse Sahara. Volgens een Madrileense regerings bron zal het gebied worden overge dragen aan Marokko en Maureta- "Wij naderen een oplossing, onze eigen oplossing,, Spanje wil zich uit de Sahara terugtrekken. Het moet een ordelijke terugtrekking zyn en kan geen eenzijdige zyn. Daarom praten wy nu met de Marokkanen en de Mauretaniërs", aldus de bron. De uitspraak is strijdig met de Spaanse houding van vorige week toen Madrid bleef vasthouden aan de uitvoering van de resolutie van de Verenigde Naties volgens welke de 80.000 mensen tellende bevolking zich in een (referendum over haar JERUZALEM (AP) By een bomexplosie in het centrum van Je ruzalem zijn gisteren zeven mensen omgekomen en ongeveer veertig ge wond geraakt. De explosie deed zich voor in de buurt van het winkel gebied bij het Zionplein, waar 4 juli van dit Jaar eveneens een bomaan slag werd gepleegd. Hierbij vielen 15 doden. Onder de gewonden bevinden zich ten minste twee buitenlanders, de 53-Jarige Amerikaanse Lola Nun- berg en een Nederlander, de 47-jari- ge Gerard van Drent uit Rotterdam. Uit de ziekenhuizen is gemeld, dat de toestand van tien gewonden ern stig is. Volgens ooggetuigen was de straat, waarin de bom ontplofte, be- ONTVANGT NA ZIJN INTOCHT de Leidse kinderen in zijn residentie inderhaast wegversperringen waren apgeworpen; men zou ze 'fuiken' kun nen noemen. De ontvoerders zijn meestal Jongelieden die onder bedrei ging met vuurwapens auto's aanhou den en, na te zijn nagegaan of de mensen die erin zaten christen, moslim of wat dan ook waren, er hun slachtoffers al dan niet uithaal den. Op de Libanese persoonsbewijzen staat namelijk welk geloof de dra ger belijdt. De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft oud-premier Mau rice Couve de Murville opdracht ge geven naar Libanon te gaan om te proberen de christenen en moslims in dat land met elkaar te verzoenen. De president gaf deze opdracht nadat hij van de regering in Beiroet had vernomen dat een dergelijk Frans initiatief welkom was. toekomst moet uitspreken. Spanje voe'lt zich echter in de steek gelaten want niemand steunde Spanje toen koning Hassan van Ma rokko vorige week zijn 'vredesmars' de Spaanse Sahara inzond. Het semi-officiële Egyptische dag blad "Al Achram" meldt dat Egypte's president Sadat aan bemiddelen is tussen Marokko en Algerije. In een artikel op de voorpagina werd gezegd dat premier Nandouh Salem naar koning Hassah van Ma rokko en president Houari Boume- dierune van Algerije zou gaan met een boodschap van Sadat. Algerije en Marokko zijn in conflict in ver band met de Spaanse Sahara. Alge rije steunt de resolutie van de Ver enigde Naties waarin wordt gespro ken over zelfbeschikking. zaaid met gewonden en glasscher- Veel Israëli's geloven, dat de aan slag te maken heeft met de VN- resolutie waarin enkele dagen gele den zionisme werd beschreven als Studenten op de bezette westelijke Jordaanoever hebben de afgelopen zes dagen voortdurend gedemon streerd om blijk te geven van hun solidariteit met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie en hun steun voor de resolutie over het zionisme. De politie neemt echter aan, dat de explosie het werk van Arabische terroristen is geweest. Fernand Spaak De Europese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de EG. heeft Fernand Spaak benoemd tot hoofd van de Europe se delegatie te Washington in de Verenigde Staten. Fernand Spaak is de 52-jarige zoon van een van de grondleggers van Europa, Paul- Henri Spaak, de vroegere Belgische min is eer-president. De explosie deed zich voor om zes uur, 's middags toen de winkeliers al naar huis waren gegaan en de inwoners van Jeruzalem naar het centrum begonnen te komen voor een avondje uit. De Nederlandse gewonde mocht na behandeling het ziekenhuis ver laten. Van Drent verklaarde, dat'hij door de kracht van de explosie vlak voor een winkel met Bulgaarse delicatessen tegen een auto werd gesmeten. „Vlak bij me zag ik een dode man. Mensen probeerden me overeind te helpen, maar ik vertelde ze dat alles goed met me was en dat ik niet ge- ADVERTENTIE Ontvoerd In de Zwitserse stad Bazel is woensdag een achtjarig jongetje, Markus Zimmerman, ont voerd door een onbekende die een half miljoen gulden) losgeld eist. Toen de jongen niet thuis kwam van zijn judoles ging zijn moeder hem zoeken, maar vond alleenzijn fietsje. Later belde een onbekende op. wond was. Ze hielpen me toch en zeten me in een ambulancewagen", aldus Van Drent. De Nederlander had snywonden aan een been opge lopen. Van Drent kwam woensdag in Israël aan voor een vakantie van twee maanden. „Wat ik heb gezien was verschrikkelijk, maar ik blijf. Deze bommen zullen mijn vakantie niet bederven". Een uur voor de explosie werd niet ver van het winkelgebied een andere -bom gevonden en door een deskun dige onschadelijk gemaakt. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan ADVERTENTIE GENEVE (DPA) De wereldgezondheidsorganisatie heeft in Genève bekendgemaakt dat Azië voor het eerst in de geschiedenis volledig pokkenvrij is. De laatste lydster aan deze ziekte was een tweejarig meisje in een dorpje in Bangladesj. Op 15 september werd de hele dorps bevolking tegen deze ziekte ingeënt. Daarna hebben zich geen pokkengevallen meer voorgedaan. Een leger van 12.000 mensen heeft de 150.000 dorpen van Bang ladesj op pokkengevallen uitgekamd. De met de zorg voor de gezondheid belaste autoriteiten hebben iedere plattelander in Bangladesj voorts een voor hem niet onbelangrijk bedrag beloofd voor elke aanwijzing die kan leiden tot ontdekking van een pok- kengeval. Men heeft er echter geen een kunnen vinden. Het enige land in Azië dat rond zes maanden geleden nog 3.900 lijders aan pokken telde, is nu officieel pokkenvrij verklaard. Er is nu nog één land ter wereld waar pokken voorkomt. Dat is het Afrikaanse land Ethiopië. Maar hier gaat het niet om de „klassieke" pokken, maar om een minder gevaarlijke soort, waar bij „slechts" één op de 100 zieken overlijdt. Dit soort pokken komt voor in 90 dorpen in drie van de negentien provincies van het land. Om deze laatste pokkenhaard op de wereld uit te kunnen roeien,' heeft men 500 Ethiopische' artsen en verplegers plus veer tien internationale adviseurs ingeschakeld. Zij hebben ondermeer vier helikopters tot hun beschikking. Werk en geniet. Er is zóveel te beleven, zóveel te doen. Dóe dat. Maar denk aan jouw anderen. Die willen dat óók, en willen dat blijven doen. Verzeker je leven. Die zorg minder is een hoop meer rustInfor meer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzekering. Antwoordnummer 89, Den Haag. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water, ivaar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet "altijd voordeliger"Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - briljant. Eigen ateliers, waardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9