Bereidheid om ie helpen in derde wereld neemt af KOMST JAVANEN INZET KORT GEDING Eis tien jaar voor doodslag op man (44) KVP-Limburg: snel een rampenplan opstellen gJÜ OND£TjOEK PANORAMA Kamer stemt in met CRM-beleid PronkOnrustbarende daling Sluiting geeist van suikerfabriek CSM f n Philips Hoogtezou zorgt o.a. voor weerstand 521JDAG 14 NOVEMBER BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE Dan Haag (SP) Tegen 't Konink rijk der Ne delflanden heeft 't Javaan se lid van de Surinaamse Staten, Sa- Mm Somohardjo 'n kort geding laten aanspannen bij de president van de Haagse rechtbank. Hij heeft de opdracht daartoe gegeven aan een groep advocaten, onder wie de Utrechter Jap-A-Joe. De eis is, dat Nederland voor de onafhankelijkheid van Suriname op 25 november aan een groep van tenminste 6000 Javanen, namens wie Somohardjo zegt te spreken, pas poorten afgeeft. „Wij moeten naar Nederland om te voorkomen, dat wij straks op de datum van de onafhankelijkheid automatisch de Nederlandse natio naliteit verliezen en de Surinaamse nationaliteit krijgen", zei Somohardjo vanmorgen. De Javanen willen de mogelijkheid van uitwijken naar Nederland behouden, omdat zij de gebeurtenissen na de onafhankelijk heid niet vertrouwen. Somohardjo deelde mee, dat een financieringsmaatschappij op de Eahama-eilanden bereid is de overtocht van de Javanen a 1500 gulden per persoon te betalen. „Zodra we de paspoorten hebben, kunnen er vier kisten per dag de Atlantische Oceaan oversteken", zei Somohardjo. Voorwaarde van de Bahamese financieringsmaatschappij is wel, dat het geld binnen acht dagen wordt overgemaakt. Somohardjo ziet als uitweg voor de „armsten onder de armen" dat zij ingaan op het aanbod van de Verenigde Assurantiekantoren te Rotterdam voor een afbetalingsrege ling van 50 gulden per maand, inclusief de eis om een levensverze kering af te sluiten. In dat geval zouden de Javanen uieindelijk wel ruim 3000 gulden voor hun overtocht betalen. Somohardjo zei, dat al in januari 1974, dus nog voordat de regering bekend maakte dat zij streeft naar onafhankelijkheid voor het einde vafi 1975, de paspoorten voor 6000 „van mijn mensen" zijn aangevraagd. „Wij hebben de kwitanties". Maar de aanvragen zijn, aldus de lezing van Somohardjo, verdwenen na de brand in het bureau van de burgerlijke stand in Paramaribo, in mei van dit jaar. Volgens een bepaling van de Surinaamse regering zouden Java nen nu alleen een paspoort in Paramaribo krijgen als zij tevens een vliegticket kunnen laten zien Somohardjo zei, dat ook een Arabische organisatie, die hij niet met name wilde noemen, om „geloofsredenen" bereid is drie miljoen Amerikaanse dollar voor de overtocht van de Javanen neer te tellen. Deel D"66 wil toch cloorgi gaan DEN HAAG (SP) Een stroming in de politieke partij D'66 onder lei ding van de Vroegere staatssecreta ris van Justitie mr. J. F. Glastra van Loon wil doorgaan met de partij en wél deelnemen aan de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer in 1977. Glastra van Loon staat kandidaat voor de functie van tweede voorzit ter van de partij. In Leiden wordt op 29 november een nieuw bestuur ge- DEN HAAG (SP) Steeds minder mensen willen als deskundige of vrijwilliger in ontwikkelingslanden werken. Minister drs. J. P. Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft dit gezegd in antwoord op vragen van Tweede-Ka merleden. Zij kondigde aan een onderzoek te zullen instel len naar de onrustbarende daling van de bereidheid. Als voornaamste reden zag hij zélf de onzekere werkgelegen heidssituatie. De minister ontkende dat er tussen hem en zijn collega Duisenberg van financiën een tegenstelling bestaat over hulp aan Indonesië. Pronk zou geldstroom naar Indonesië Tevens valt dan de beslissing afknijpen, terwijl Duisenberg juist i nog wel of niet meer moet deelnemen aan de volgende parle m entsverkiezingen. Een andere groep leden onder aan voering vah de Tweede-Kan^rleden lingsbalans drs. E. Nypels en drs. G. Nooteboom verbeterd. Nu stellen voor de ideeënwereld van D'66 In te brengen in ,een gesprek met andere partijen. meer geld naar dat land zbu willen toepompen. De ontwikkelingshulp in het algemeen aan Indonesië Is voor 1976 verminderd, omdat de beta- het land is dt alleen nog geld voor bepaalde projecten gegeven, zei Pronk. MIDDELBURG (ANP) De in specteur van de Milieuhygiëne in Zeeland, dr. A. Adriaanse, is bij de Kroon in beroep gegaan tegen de beslissing van B. en W. van Sas van Gent niet over te gaan tot sluiting van de suikerfabriek van CSM in Sas van Gent. Met de mogelijke sluiting zouden 400 mensen zonder werk komen. Aan het begin van de bietencam pagne, in september, hebben B. en W. van Sas van Gent geweigerd ge hoor te geven aan de oproep van de inspecteur CSM niet in bedrijf te stellen omdat voor de pulpdroge- rij en het ketelhuis van het bedrijf geen hinderwetvergunning is afge geven. Als de ketels niet kunnen worden gestookt kan de hele fabriek niet Gent. Het college van B. en W. achtte dat onverantwoord. Zij ne men het de inspecteur vooral kwa- racht tot s ting drie dagen voor het begin van de bietencampagne '75 heeft gege ven. De gemeentewoordvoerder gaf toe dat het bedrijf stofneei'slag en roet in de omgeving veroorzaakt. Volgens de gemeentewoordvoerder moet er een 60 meter hoge schoor steen komen die bij de campagne in 1977 in gebruik kan worden geno men. Ook gaf hij toe dat zowel CSM als de gemeente 1 "enige laks heid" kon worden verweten bij de oplossing van het probleem. Duisenberg heeft onlangs in Indone sië gesproken over de besteding van een deel van de honderd miljoen gulden die de regering beschikbaar heeft gesteld in het kader van de bestrijding van de werkloosheid. Het geld is bestemd voor hulp aan bedrijven die exporteren in dit verband is sprake van een grote order voor DAF-trucks van Indone sië. Deze zaak staat los van de begroting van ontwikkelingssamen werking, betoogde Pronk. Hij ontraadde de Kamer een voorstel aan te nemen van de liberale oppositie om enkele honder den*.- miljc'enen guldens minder voor ontwikkelingshulp uit t e geven. De VVD wil 350 miljoen beschikbaar houden als garantie voor investerin gen van het bedrijfsleven in de derde wereld. Pronk vond dit overbodig. Er staat voor dit doel 200 miljoen op de begroting. Er is echter voor nog maar ruim tachtig miljoen gulden een beroep gedaan op de overheid om garant te staan, aldus Pronk. lukt met het Christen-Democratisch Appél. Worden ARP, CHU en KVP het in - de komende maanden niet eens over die ene lijst voor de volgen de verkiezingen en over de grondslag, dan is 'het CDA voor KVP-fractie- voorzitter Adrlessen van de baan. Mr. Andriessen zei dit gisteravond in een NCRV-radio-uitzending, Andriessen constateerde overigens, dat er in het parlement weinig blijkt van een toenadering tussen KVP en ARP reger ingspartijenen C(HU (oppositie), „eerder het tegendeel'. Een groep van enkele honderden mensen, voor het meren deel leden van de werkgroep Israël, heeft gistermiddag bij het ministerie van Buitenlandse Zaken een petitie aangeboden. Dit in verband met VN-resolutie omtrent het zionisme. De pe titie werd aangeboden aan drs. G. Ringalda (links), op het ministerie speciaal belast met VN-zaken. DEIN HAAG (ANP) In grote lijn heeft de Tweede Kamer instem ming betuigd met het beleid van de bewindslieden van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk. Met name de PvdA-fracties constateer- dè gisteren, tijdens de begrotings behandeling, dat minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer wel dege lijk ©en beleid voeren dat, afgezien van de veel grotere financiële ruim te die zij hebben, een ombuiging is naar de doelstellingen zoals zij die geformuleerd hebben. Door een groot aantal nota's is een poging gedaan hefc beleid duidelijker te maken, er is op verschillende terreinen systtema- tisch naar het beleid gekeken, nieu we beleidsvoornemens zijn er in op genomen, stelde de socialiste Haas- Berger vast. Namens dg christendemocraten bracht KVP-woordvoerster Garde- niers-Berendsen haar respect over voor het feit dat de CRM-ploeg ADVERTENTIE Voor vitamine D en energie. i 'n Philips Hoogtezon is^goed h s Hoogtezon, Raadpleeg vooraf u< PHILIPS DEN BOSCH (ANP) De offi cier van Justitie bij de ï-echtbank te Den Bosch mr. J. Peynenburg, heeft gisteren tegen de 24-jarige J.M. uit Eindhoven wegens doodslag tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geeist. Verdachte zou op 14 mei van dit jaar in Eindhoven de 44-jarige F. van den Besselaar om het leve nhebben gebracht door hem met een steen op het hoofd te slaan en te wurgen. Daaraan was een drinkpartij voor afgegaan in een café te Eindho ven. Bij, het verlaten van dit café zou hij door V.d. Besselaar onzede lijk zijn betast, waarover hij zich ontzettend kwaad gemaakt zou heb ben. Dit alles naar de verklaringen van de verdachte zelf. Eveixeens volgens die verklaringen zou hij v.d. Besselaar een stomp hebben gege ven waarbij deze zodanig werd ge raakt dat hij op het trottoir bleef liggen. M. zou daarop in paniek zijn geraakt bij de gedachte dat hij wel eens in' de gevangenis terecht zou kunnen komen en heeft de nog steeds op de' grond: liggende man de keel dichtgeknepen. Hij begon met de bewusteloze man te sjouwen, die daarop echter bij kenniskwam. Toen heeft hij hem met een steen op het enerzijds het kabinet heeft gehou den aan de regeringsverklaring voor wat betreft de centrale plaats van het welzijnsbeleid, maar anderzijds duide lijk stelt dat de expansieve groei, ook van dit departement, zijn gren zen' kent. Bij alle instemming had de socialis tische fractie toch oxxzekerheden. De grote vraag is of we werkelijk de in strumenten hebben om dit beleid verder uit te voeren. Of het wel door zichtig gemaakt kan wordexi en zo danig uitgevoerd dat alle voorzie ningenvoor iedereen beschikbaar zijn of daar terecht komen, waarvoor ze bedoeld zijn, aldus mevr. Haas. CPN-woordvoerder Wolf zei het kunst- en welzijnsbeleid van de re gering volstrekt onaaxivaardbaar te vinden. Onthullend te zien hoe kil de beeldende kunst bejegend wordt. Bij een groeiend aantal leden van de BBK lopen uitkeringen en subsidies terug, terwijl ook de pot voor de ex perimenten omlaag gaat. In de wel- zijxxssector is schraalhans keuken meester, was zijn conclusie. Mevr. Van Veenendaal- Van Meg- gelen (DS'70) toonde zich bezox'gd' over het feit dat de post bijstand in 1976 55 procent van de totale be groting beslaat. Zij drong er bij de regering op aan een zeer geconcen treerd onderzoek bij een aantal bij stand ontvangende gezinnexx te la ten verrichten teneinde de verhalen over vermeend misbruik van sociale wetten op waarheid te kunnen toet- Volgende treek totale maans verduistering UTRECHT (ANP) Een "magnifiek natuurgebeuren" noemt de volkssterrewacht Si mon Stevin de volledige maansverduistering die zich dinsdagavond 18 november om acht minuten over half tien zal gaan voordoen als de volle maan in de slagschaduw van de aarde verdwijnt. Als er geerx wolken zijn, wordt dit de eex'ste totale maansverduistering sinds 19 december 1964 die in de Bene lux in haar geheel kan worden gevolgd (van 21.39 uur op 18 november tot ruim een uur na middernacht). Het is namelijk een vrij zeldzaam natuurver schijnsel, dat de door de zon vex-oorzaakte slagschaduw van de aarde precies in de richting van de volle maan wijst. hoofd geslagen en hem achter een op de parkeerplaats staande auto ge sleurd. Daar heeft hij zijn slacht offer de keel opnieuw dichtgeknepen, waarop deze is overleden. Mr. Peynenburg constateerde dat verdachte al de sporen van het mis drijf heeft uitgewist. Het geld in de portefeuille van het slachtoffer, een bedrag van rond duizend gulden, heeft hij op verschillende plaatsen verbox-gen. Politie tast nog in duister over moord op 21-jarig meisje GRONINGEN (ANP) De dader van de moordaaixslag op de 21-ja- rige Riny Van der Heide aan de Parkweg in Groningen heeft in de nacht van woensdag op donderd ag in totaal dertien schoten gelost met een vuurbuks. Het wapen had een kaliber van .22. De hulzen werden in de kamer van het meisje aange troffen. Enkele van de schoten heb ben het slachtoffer dodelijk getrof fen. Riny Van der Heide was werk zaam aan de balie van de gemeen telijke sociale dienst in Groningen. Wanneer de schoten precies gelost zijn, is nog niet duidelijk. Het moet echter gebeurd zijn tussen woens dagavond zes uur en donderdagoch- tend acht uur. Een huisgenote en collega van het slachtoffer, jannie Kuipers, had woensdag om zes uur de woning verlaten die zij met het slachtoffer deelde en was donder dagochtend weer teruggekeerd. Riny had om acht uur op haar wei*k moe ten zijn. jannie Kuipers die pols hoogte ging nemen, vond het li chaam van haar vriendin ruggelings op de divan liggen. Haar gezicht zat onder het bloed. De onmiddellijk gewaarschuwde politie stelde kort daarna een vluchtig buurtonderzoek in. Daaruit bleek dat enkele mensen wel wat gehoord en iemand gezien hadden, maar meer dan deze vage gegevens zijn de pollitie tot op heden niet bekend. Het is evengoed mogelijk dat er meer daders bij betrokken zijn, aldus hoofdinspecteur Horstmann, die het onderzoek leidt. Over de mogelijke motieven tast de politie oook nog in het duister. TUSSEN GROEN EN ROOD UTRECHT (SP) De Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers eist een overgangsfase tussen het groene en het rode licht in de voetgangerslichten. Voorzitter mevrouw V. I. van der Does-Enthoven, die daar gisteren in Utrecht tijdens een studiemiddag over sprak, verklaarde, dat on derzoek in het buitenland heeft aangetoond dat vergelijkbare onge- valscijfers bij verkeerslichten zonder overgangsfase bijna 85% hoger zijn dan bij die met een overgangsfase. In verschillende plaatsen in Nederland, vervolgde zij, wordt met suc ces tussen het groene en rode voetgangerslicht knipperend groen getoond. De ervaringen met zo'n overgangsfase ondersteunen de on derzoekresultaten uit het buitenland. „Bevordering van de veiligh d voor overstekende voetgangers eist dat deze maatregel overal wordt toegepast", aldus de voorzitter. Wat zou u in zijn plaats antwoorden op vragen als; Zijn Surinamers na de onafhankelijkheid hier nog welkom? Jan Nee [IjGeen mening Vindt u dat Surinamers zo spoedig mogelijk terug zouden moeten? Ja Nee Geen mening Zou u een Surinaams gezin als buren willen hebben? Ja Nee Geen mening Hebben Surinamers evenveel recht op werk als Nederlanders? JanNeeQGeenmenina' Zou u een Surinaamse huisarts willen hebben? Ja Nee n Geen mening Hoe alle Nederlandse buren erover denken, is nu geen geheim meer. Want Panorama publiceert deze week de uitslag van een wetenschappelijk verantwoorde enquête. Lees of uw buurman er net zo over denkt als u. MAASTRICHT (SP) Ei* moet zo snel mogelijk een gecoördineerd ram penplan worden samengesteld, waarin ondermeer de voorlichting is geregeld door het inschakelen van de Regio nale Omroep Zuid. Dat zegt het be stuur van de KVP-Limburg in een gisteren uitgegeven verklaring naar aanleiding van de ramp vorige week bij DSM, waarbij veertien doden vie len. Het bestuur dringt er bij het provinciaal bestuur op aan om zo snel mogelijk na te gaan, of het noodzakelijk is foi*s in te grijpen in het ruimtelijk beleid. Daarbij wordt gedacht aan het verplaatsen van woonwijken en wegen. Als uitgangspunten moeten volgens het bestuur worden genomen de on misbaarheid van de chemische be drijvigheid van DSM in de Limburg- de veiligheid van de werken of die dichtbij dit soort bedx-ijven wonen. In het blad "Vakbeweging" spreekt het NVV zijn bezorgdheid uit over de veiligheid van de werknemers in de chemische industrie. Volgens het NVV kan een ramp als bij DSM "elk ogenblik van de dag in elk ander chemisch bedrijf in Nederland voor komen". Door de enorme groei varx de petrochemische industrie is in zeer korte tijd een markt ontstaan voor de "uiterst brandbare substanties" die in deze industrie wox-den ver werkt, aldus het NVV. De bescher ming van de wex'knemers en van de omgeving heeft met deze ontwikke ling geen gelijke tred gehouden. Inmiddels zijn de laatste twee slachtoffers van de DSM-ramp ge ïdentificeerd: een PTT-man uit Ge leen en een werknemer van DSM uit Roermond. De besturen van het gewest Rot terdam en de kieskring Rijnmond van de Partij van de Arbeid hebben het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond verzocht on middellijk een onderzoek te begin nen naar de bereidheid van de ge meentebesturen in het Rijnmondge bied om mee te wei-ken aan het tot stand komen van een rampenplan voor het waterweggebied. Volgens beide besturen van de PvdA is in het verleden wel een geprobeerd om tot overleg te komen met het betrok ken burgemeesters over een rampen plan voor de Rijnmond-regio, maar die pogingen zouden al spoedig zijn' verzand. "De burgemeesters wensten niet te laten tornen aan hun be voegdheden krachtens de gemeente wet. Zelfs op het gebied van de pre ventie en de meldsystemen viel niets te bereiken", aldus de PvdA in een gisteren uitgegeven vei-klaring. Volgens de besturen is Rijnmond zeker niet minder "rampgevoelig" dan Zuid-Limburg. "Ook in Rijnmond ontbreekt echter iedere aanzet tot een verantwoorde coördinatie van rampbestrijding". Wel is volgens de PvdA bekend dat inmiddels een aan tal gemeenten eigen rampenplannen heeft opgesteld. "Gevreesd moet wor den dat die plannen elkaar wel eens zouden kunnen tegenwerken".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7