Wel of niet in Noordwijkerhout Actiecomité is bezorgd over toename verkeer in Hoogmade Hoorzitting over Hogeveense Polder Experiment 'De Haf akker' Ter Aar wil provincie n= en Amstelland Paging 4 STREEK VRIJDAG 14 november NOORDWIJKERHOUT Uiterlijk eind volgende week moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het advies binnen hebben van de vaste commissie voor de volksgezond heid over de experimentele zwakzinnigenhuisvesting van „De Hafakker". De commissie kwam gisteren niet nit de vraag of dit experiment moet worden opgezet op het terrein van de psychiatrische inrichting Sint Bavo of op een andere plaats in de pro vincie. Slechts vier commissieleden spraken zich direct uit voor Noord wijkerhout, de rest onthield zich van stemming om nog meer informatie in te winnen en nader overleg te plegen. Gedeputeerde Eijsink, vorzitter van de commissie, stelt, dat het moeilijk is om GS te zeggen er is „geen advies". Daarom pinde hij de commissie vast om in de loop van volgende week een voorlopig advies uit te brengen, dat het provinciaal bestuur dan zal doorsturen naar de staatssecretaris. „We kunnen hem", aldus dr. Eijsink, „niet langer laten wachten. Ik heb zelf ook grote moeite met het plan. Maar als ik dan toch moet kiezen, zeg ik, laten we het daar opzetten waar het idee is ge boren". Hiervoor pleitte ook psycholoog en beleidsman van „De Hafakker" Kay Okma. Hij noemde het praktisch on mogelijk om de ideeën van de Bavo ergens anders tot uitvoering te bren gen. Hoewel hij niet halsstarrig vast hield aan de plaats Noordwijkerhout. Woonwijk Het plan van Sint Bavo komt sa mengevat neer op de bouw van een woonwijk. Het is de bedoeling dat uit eindelijk honderd van de zwakzinni gen in de inrichting thans voor het grootste gedeelte gehuisvest in sterk verouderde en ongeschikte accommo datie in woningen voor acht per sonen worden ondergebracht. Hier naast zullen honderd niet-zwakzinni- gen worden uitgenodigd zich als me debewoner in „De Hafakker" te ves tigen; een zodanig geschakeerde groep mensen, dat de woonwijk zo veel mogelijk het beeld van de nor male maatschappij zal vertonen. In eerste instantie zal men zich be perken tot een capaciteit van vijftig zwakzinnigen en vijftig medebewo ners. Pas als het experiment in die omvang blijkt te slagen zal de ver dere uitbouw plaatsvinden. In hun brief aan merken Gedeputeerde Staten op het toe te juichen, dat de Bavo een eind wil maken aan de huisvesting van de zwakzinnigen in de huidige, ob solete accommodatie. 'Dat er daarbij naar wordt gestreefd de zwakzinnigen zo veel mogelijk in een normale om geving onder te brengen, beoordelen wij in beginsel als juist." Ruimte Volgens GS hoeft aan de opzet van het project niets in de weg te worden gelegd als een groep deskundigen wordt aangesteld voor begeleiding van het experiment en het COZ een spe ciaal in te zetten team personeels leden toestaat. Bij het bepalen van hun standpunt vragen GS ach ook af of er in Zuid- Holland in kwantitatief opzicht nog voldoende ruimte bestaat voor dit project. Zij halen aan dat er voor 1980 maar een beddentekort is van 164, voor 1985 ligt dit aantal op 52. Hierbij is er wel van uitgegaan, dat de Stichting Gemiva geen inrichting krijgt in Zoeterwoude en de Stichting Philadelphia Rijnstreek niet mag uit breiden in Hazerswoude. Hieruit, al dus GS, kan worden geconcludeerd dat er aan nieuwe zwakzinnigenplaat sen geen behoefte bestaat. w TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar stemde gisteravond voor een provincie Rijn- en Amstelland. De raad stelde zich achter het voorstel van B en W. In een uitgebreide ver klaring stelde de heer Van Rijn vast, dat zjjn fractie niet ingenomen was met de reorganisatie. Hij meende, dat de gemeente werd verlaagd tot een soort postkantoor, waar stukken ge haald en gebracht kunnen worden zonder dat hierover besluiten moeten worden genomen. De heer Van Har ten stelde, dat decentralisatie welis waar een mooi woord is, maar dat nu een machtsconcentratie wordt voor gesteld. Mevrouw Van de Werfhorst stelde het contact tussen bestuur en burger primair. Wethouder Uyttewaal merkte op, dat er kosten gemaakt zullen worden waarbij niet duidelijk is wie daarvoor op zal moeten draaien. Er worden plannen gemaakt zonder dat men hierbij kostenberekeningen maakt. Overigens was de wethouder vóór afscheiding tussen stad en het plat teland. Na schorsing van de vergade ring kwam het besluit uit de bus, dat de omschrijving, zoals bedoeld bij groot-Leiden, het beste zou zijn. Maar dan wel met Vinkeveen, en niet meer onder de naam Leiden. Het tweede alternatief omvat een aansluiting bij een provincie, die midden-Holland omvat zodat het agrarische stempel blijft gehandhaafd. Het IGOR wilde men niet gescheiden, maar in haar geheel overgenomen zien. De heer Van Vliet (KVP) was van oordeel, dat de scholen in Ter Aar niet staan te dringen om een bege leidingsdienst. De basisscholen ne men een afwachtende houding aan, de kleuterscholen weten nog van niets terwijl de raadsleden ook onvoldoende CDA zou na verkiezingen groter zijn clan de PvdA ALPHEN AAN DEN RIJN „Als er vandaag verkiezingen zouden worden gehouden, dan zou het CDA met achtentwintig procent van de stem men nog beter uit de bus komen dan de Partij van de Arbeid (27 pro cent) Aldus gisteravond KVP-voorzitter Wim Vergeer in hotel Toor in Alphen tijdens de Jaarvergadering van de plaatselijke afdeling. Met deze cij fers maakte hij de uitslag openbaar van een enquête die in opdracht van de KVP onlangs is gehouden door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een ander opmerkelijk resultaat van dat landelijk onderzoek: zesenzeven tig procenit van de confessionele kie zers vindt dat het CDA ook toegan kelijk moet zijn voor n iet-christen en. „Als het CDA er niet komt", aldus Vergeer, „dan zou dat een catastro fale ontwikkeling zijn. Dan ontstaat er een politieke wanorde in het land, die niet te overzien is. Mijn bede en wens is, dat we morgen met een po sitieve verklaring kunnen komen." Het provinciaal bestuur is van me ning, dat planning en regionalisatie twee belangrijke instrumenten vor men tot het bereiken van een op timale gezondheidszorg. Anderzijds, merken GS op, dient zij voortdurend gevoed te worden om "levend" te blijven. "En hiertoe zou het experi ment van de Bavo zelf indien het mislukt kunnen bijdragen. Daar komt nog bij, dat "De Hafakker" dient ter vervanging van de huidige, sterk verouderde accommodatie". Als GS geven het plan "groen licht" als: a. dit wordt uitgevoerd op een ter rein bijvoorbeeld in het oosten van de provincie, waar nauwelijks voor zieningen voor zwakzinnigen voor handen zijn (te denken valt aan de regio Gorinchem/Gouda), b. leunend tegen een nieuw zwak zinnigeninrichting met ongeveer drie honderd bedden, die in plaats komt van de huidige zwakzinnigenbedden van Sint Bavo, Sancta Maria en En- zijn geïnformeerd. Mevrouw van de Werfhorst wilde nader overleg met scholen en kleuterscholen binnen de gemeente. Groeneveld verklaarde, dat de WD-fractie er nog weinig voor voelde, temeer daar er nog geen con crete cijfers kunnen worden gegeven over de kosten. Ook constateerde hij nog weinig belangstelling bij de scho len. De heer Van Harten zei, dat er nu al organen bezig zijn met de be geleiding, die zomaar aan de kant 'worden geschoven om een duur ap paraat in werking te stellen. De burgemeester overwoog, dat er betere informaties nodig zijn. Hij wil de het voorstel daarom aanhouden, tot de decembervergadering. De heer M. J. Stigter, die bezwaar had gemaakt tegen de weigering van een bouwvergunning voor een hooi berg, had de raad een brief geschre ven. De voorzitter verklaarde naar aanleiding van die brief, dat een aan vraag voor een kleinere, passend aan de bebouwing van dit bedrijfsdeel, hooiberg wel een kans op goedkeu ring zou maken. De heer Van Rijn stelde aan de maten van de hooiberg de eis, dat ze ruim genoeg zijn voor machinaal inbrengen en uithalen van het hooi. Bij de bespreking van het Streek plan Plassengebied kwam de beper king van de woningbouw tot 68 hui zen per jaar naar voren. B en W had den een nota opgesteld met ander cijfermateriaal waarbij men tot een bouwcapaciteit kwam van 71 wonin gen per jaar. De raad was het eens met het voorstel, dit aan GS te stu- De subsidieaanvraag voor de peu terspeelzaal moest worden aangehou den. Een misverstand over de begro tingswijziging van de kosten was daar de oorzaak van. De burgemeester be loofde een nader voorstel. De raad keurde een bedrag van vier miljoen gulden en ruim anderhalf miljoen gulden goed voor kasgeldleningen. Bij het voorstel voor de bouw van een sportzaal gaf wethouder Van Harten een toelichting, omdat hij als voorzitter van de bouwcommissie had gefungeerd. B en W hadden een voor stel uitgewerkt. Van der Vliet wilde de omwonenden het materiaal ver strekken om zelf een speelplaats naar eigen inzicht te maken by het ge bouw. Deze nieuwe sportzaal zal rond de twee miljoen gulden gaan kosten. Hy zal worden gemaakt naar een ontwerpplan van de Hollandse Beton Maatschappij. De bouwcommissie zal worden gehandhaafd voor eventuele adviezen. De brug in de Aardamseweg zal worden vernieuwd, de aansluiting van Ringdijk-Zuid zal op deze weg wor den gemaakt. Paalman zag grote ge varen bij het aanleggen van een bre de brug voor de voetgangers en fiet sers, er zijn geen voorzieningen ge troffen. Er werd toegezegd dat voor de uitvoering van dit werk in de raadscommissie zou worden bespro ken op verkeerstechnische punten. Om de verkeersproblemen op te los sen, zal een noodbrug aan de uit gang van de Reigerlaan worden ge legd naar het terrein bij bakker Vuyk zodat het verkeer doorgang kan vin den. De raad gaf een krediet tot f 400.000,- De kosten komen voor negentig procent terug als subsidie, in verband met het werkgelegenheids programma. Zo wordt niet alleen bereikt, schrij ven GS, dat het experiment dorrgang kan vinden, maar ook zal men au tomatisch over een team van mede werkers komen te beschikken zonder dat de drempel van de AWBZ-er kenning hoeft te worden genomen. Gedeputeerde Staten zullen pas een definitief standpunt bij de staatsse cretaris bekend maken als zy met alle betrokkenen uitvoerig van ge dachten hebben gewisseld. ONGELUK Een motorrijder reed gisteren op een auto, toen hij by de driesprong op de Heereweg in Lisse een andere auto probeerde te ontwij ken. De man brak een been. Op de Gladiolenstraat reed een auto tegen een boom. De chauffeur kwam er met enkele lichte verwondingen van af. De vrouw die bij hem in de auto zat, werd vrij ernstig gewond. De auto was total loss. Tennis Betty Stöve is gisteren uitgeschakeld tijdens het toernooi om de Dewar Cup in de Royal Al- bert Halle in Londen. In de kwart finale verloor zij met 4-6, 4-6 van de Australische Evonne Cawley-Goo- lagong. Bij de heren verloor Arthur Ashe verrassend van zijn landge noot Eddie Dibbs. Tom Okker plaat ste zich gisteren voor de derde ron de van het internationale prof-ten nistoernooi in Hong Kong. Okker won in twee sets van de Austra liër Syd Ball: 6-2, 6-3- Het is de bedoeling dat ongeveer honderd zwakzinnigen nu voor het grootste deel gehuisvest in sterk verouderde en ongeschikte accommoda tie in woningen voor acht personen worden on dergebracht. Op 18 november NOORDWIJKERHOUT Gede- eventueel stügen v puteerde Staten houden op dins- grondwaterpeil na de verk dag 18 november een hoorzitting de centrale ontslui over het ruilverkavelingsplan die dwars door de polder z "Hogeveense Polder" in Noord- en over het gebied van en an het de nieuwe watergang, die de aveling; kavels in twee stukken zal ver- ingswcg delen, xl leiden wijkerhout. Tegen dit plan zijn drijven; ruim dertig bezwaarschriften in- gediend en daarom verwacht men het aanleggen van bo voor de hoorzitting, die om twee ting op grond waar bloe uur begint in het raadhuis van vaste planten worden ge Noordwijkerhout, veel belangstel- naamsverandering ling. Enkele bezwaren tegen het Duin- en Dallaan op his ruilverkavelingsplan; gronden; het nakükën op de kaart, na de ruilverkaveling, komt mijn land beplan- helemaal niet meer voor men en Alle betrokkenen zullen op de kweekt; hoorzitting mondelinge toelichting an de mogen geven op hun bezwaar- torische schrift. Ook andere belangstellen den zyn welkom. Lissenaar moet terugbetalen LISSE Wegens verduistering van 100.000 gulden heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem tegen de 40-jarige admi nistratieve medewerker E. B. uit Lisse een gevangenisstraf van zes maanden geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met af trek van 14 dagen voorarrest. Als bijzondere voorwaarde wilde de of ficier van Justitie opgelegd zien dat binnen twee en een half jaar als nog 25.000 gulden geretouneerd zal worden. De verdachte werkte bij Datsun Nederland en was belast met orders voor onderdelen. Hoewel het njet direct zijn taak was, trok hij erop uit om bestelde goederen bij dealers te bezorgen. Hij inde bedragen en het geld stortte hij niet in de kas. De administrateur maakte buiten landse reizen en kocht auto's. Toen de verduistering uitkwam had hij een ton geïnd. Familie is bereid 41.000 gulden beschikbaar te stellen en de man is bereid iedere maand 150 gulden af te lossen. Uitspraak 27 november. NIEUWE UITGAVEN De Führerbunker, door Uwe Bahnsen/James P. O'Donnell. Njeu- we en schokkende onthulling over de laatste tien dagen van Hitïer. Vertaling Frits Lancel. Uitgeverij Amsterdam Boek, Amsterdam, f 24.90. Een lampion voor een blinde en andere verhalen, door Bertus Aaf- jes. Uitgeverij Meulenhoff, Amster dam. f 17.50. Kroniek van Madoc, door Hubert Lampo. Meulenhoff. f 16.50. Ruk z'n kop er af. door Nell Dunn Roman. Uitgeverij Hollandia, Baarn. f 16.90. Operatie Stalag, door Ch. Whi ting. De roman van een jonge RAF piloot die als enige gered wordt dooi de Nederlandse ondergrondse "uit het kamp Stalag. Hollandia. f 14.90. Exobiologie en het bestaan van buitenaardse beschavingen, door Carl Sagan. Hollandia. f 24.90. Planten die eikaars gezelschap zoeken. Biodynamische teeltmetho den, door Helen Philbrick en R. B. Gregg. Hollandia. f 13.90. Bonsai, boom in pot. Een handlei ding voor het kweken van dwerg boompjes, door Joan Melville. Hol landia. f 16.90. Radio- en TV-Boek voor de jeugd. met o.a. Het appelproject/Wim Bos, Sterren in de popmuziek/Skip Voogd, Juffrouw Prillewits/Gertie Evenhuis. De Gooise Uitgeverij, Bussum. f 12.90. Kleutertje Luister, door Lili Pe tersen en Robert Smit. De Gooise Uitgeverij, f 4.95. HOOGMADE „Hoogmade voelt zich achtergesteld bij Wou- brugge. Woubrugge heeft inspraak gehad in het verkeersbeleid. In Hoogmade zouden we ook zo'n hoorzitting krijgen, maar tot nu toe er is er niets van gekomen. Op een schrijven van 30 sep tember over een weg buiten de bebouwde kom van Hoogmade om in de richting Leiden hebben we nooit antwoord gekregen. De verkeerssituatie in ons dorp is onverteerbaar en vooral le vensgevaarlijk. Dagelijks passeren er 6000 auto's de Kerkstraat en de prognoses wijzen uit, dat dit er in 1980 zeker 10.000 zullen zijn. De verkeersveiligheid staat bij ons voorop. Daarnaast dient het probleem van de geluidshinder zich op. Dat is met 74,4 de cibel op ééntiende procent na net zo hoog als op de Prins Bern- hardlaan in Alphen aan den Rijn". de autoweg Dat zegt Theo J. van der Wereld, lid van het Comité "Kerkstraat", waarvan verder nog deel uitmaken de dames M.H. v.d. Star-Turk en J. van Goozen-Zitman en het school hoofd J.M. Ouderkerk. De situatie in de smalle Kerk straat is op verkeersgbied verre van ideaal. Levensgevaarlijk voor oud en jong om het duidelijk te stellen. Er zijn voor voetgangers en fietsers nauwelijks uitwijkmogelijk heden. Talrijke dorpsbewoners zijn a1. door een auto geschept of hebben zich in veiligheid moeten brengen door een "duik" in een heg. Vooral voor de leerlingen van de aan deze doorgangsweg van Woubrugge naar Leiden gelegen katholike school is deze situatie onhoudbaar. Dat er niet meer ernstige ongelukken ge beuren wordt door de Kerkstraatbe- wcners als een wonder ervaren. Kinderen die normaal de weg van huis naar school en omgekeerd al leen moeten kunnen afleggen wor den nu nog door hun ouders ge bracht en gehaald. Omleidingsroute Sinds het Alphens Ridderveld is volgebouwd neemt het verkeer in grote mate toe. De drukke Hoge- en Lage Rijndijk in de richting Lei den worden gemeden en men maakt gebruik van de "sluipweg" via Wou brugge en Hoogmadde om de Sleu telstad of rijksweg 44 naar Amster dam of Rotterdam te kunnen berei ken De automobilisten lopen dan minder de kans in een file te wor den opgeslookt bereiken. De Kerkstraatbewoners zijn verre van gelukkig met de realitiet, dat in Woubrugge wel voorzieningen zijn getroffen en in Hoogmade niet. Naast het verkeer van en naar het Alphense Ridderveld krijgt de Kerkstraat nog dat uit de richtin gen Ter Aar en Noorden en Leiden te verwerken. Het Comité "Kerkstraat", hele maal niet te spreken over de hou ding van B. en W. en de raad van Woubrugge, van welke gemeente Hoogmade een onderdeel is, neemt het niet langer achtergesteld te worden. Op korte termijn eist het voorzieningen. Noodvoorzieningen weliswaar, want ideaal noemt het de met het oog op de verkeersplan- ning-op-langere-termijn voorgestel de weg buiten het dorp om. te w ten de route Kerkweg-Of wegen, linksaf langs het provinciaaal rijwielpad en via een te bouwen brug over de Does ter hoogte van de Alberts Corner uit komende op rijksweg 44 in de Bospolder. verzonden schrij ven aan B. en W. van Woubrugge met afschriften aan alle raadsleden attendeert het comité daar nog maals op en bovendien vraagt het de volgende maatregelen op zeer korte termijn te nemen om de ver keerssituatie in de kern van Hoog made dragelijker te maken: Snelheidsvermindering tussen het viaduct bij de AC in Leider dorp, en de stenen brug als men Hoogmade binnekomt en in het dorp. De Kerkstraat in Hoogmade Drastische verbetering van hetren en anderen, die op de bescherm- wegdek op het stuk weg, dat be- de oversteekplaats de weg willen hoort tot de gemeente. oversteken. Het plaatsen van borden met Ouwerkerk: "De bewoners van de het verzoek aan de automobilisten Kerkstraat willen op korte termijn, dat B. en 3. en de raad maatrege len nemen om althans enigszins te- boerde- gemoet te komen aan de verlan- van de gens en eisen van de Kerkstraat- de Klaverweide bewoners om aan de levensgevaar lijke situatie een einde te maken en op niet al te lange termijn de aan leg van een omleidingsweg. Zij ho pen nu eindelijk eens wat te horen op hun "noodkreet". Een afschrift van dze brief is ook gezonden aan gedeputeerde staten en de ANWB". rekening te houden met de kinde- Trottoir verbetering rij Van Tol aan het einde Kerkstraat, begint. Verkeersmaatregelen bij de Doesbrug met betrekking tot de voorrangssituatie met de bedoeling, dat het verkeer van het Noordeinde voorrang heeft. Toegenomen Schoolhoofd Ouwerkerk, stelt dat het verkeer sinds de realisering van het Alphense Ridderveld enorm is toegenomen. De controle, ook op snelheid belangrijk meer dan 80 of 50 km per uur door de rijkspolitie is zeer miniem. Het komt dagelijks Hoorzitting Burgemeester Brouwer de Koning, gevraagd om commentaar, geeft toe dat de verkeerssituatie in de Hoogma dese Kerkstraat onhoudbaar is. "Het kan zo echt niet doorgaan. Trottoirs zijn er niet. Als de mensen hun huis niet te spreken over geluidsoverlast". Het Comité "Kerkstraat" krijgt wèl zijn hoorzitting. "Maar", aldus burgermeester Brouwer de Koning, "provinciale waterstaat zal eerst een visie moeten uitwerken alvorens er kan worden gepraat. Er is toege zegd, dat er in december van dit jaar of in januari 1976 een ge sprek zal worden gehouden. Zover is het nog niet. Het verbaast me dan ook dat er zo wordt gex-eageerd". Volgens de burgemeester heeft de gemeente er alles aan gedaan om de vei-keerssituatie te kunnen verbete ren. "Er zijn met de provincie di verse gesprekken geweest. Het is ge brek aan geld en daarom kunnen die werken niet direct worden uitge voerd. Al in 1974 had de provincie al willen beginnen met de reconstruc tie van de Kruisweg. Maar nog maals, de financiën ontbreken en er is duidelijk veel minder geld beschik baar gesteld voor aanleg van nieu we wegen en reconstructie van be staande wegen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4