i&m Predikanten moeten eens wat minder formeel op financiële rechten staan .T\) Neem liever de WA-Extra. ajmiiiiuiAUi.'ii Minder gereformeerden (3192) in Zd.-Holland Oudt Leyden Sinterklaasactie 'Mensen in nood' VRAGEN VAN KAMERLEDEN NAAR ROL BEVELHEBBER KON. MARINE Als u alleen WA verzekerd bent, zult u zo'n schade zelf moeten betalen. Bioscoopagenda VRIJDAG 14 NOVEMBER Vier Friese dominees dringen aan op zelfmatiging De Friese predikanten L. Gul mans (37) te Buitenpost, J. Hoo- gendijk (62) te Burum, L. A. Nell (35) te Bolsward en J. N. Zuiders- ma (56) te Leeuwarden hebben bezwaar tegen de snelle stijging- van de predikantensalarissen. Zij maakten hun bezwaren bekend in het veertiendaagse blad Woord en Dienst, dat vooral in ambtsdra gerskringen wordt gelezen.' In 1972 kostte een predikantsplaats in groep I in de Hervormde Kerk f 36.500. Dat loopt in 1977 op tot f 71.800. In vijf jaar dus een ver dubbeling. De predikanten vinden matiging om meer dan één reden gewenst. De predikantensalarissen in de Hervormde Kerk zijn lange tijd bij zonder laag geweest. Het probleem hoe de eindjes aan elkaar te knopen is aan de patorieën niet voorbijge gaan. In de Gereformeerde Kerken gold het leraarssalaris van de pre dikant een duidelijke maatstaf. De laatste tijd is daarin verande ring gekomen. Overeengekomen werd de verbetering in fasen, tussen 1973 en 1978, uit te voeren en de verho gingen af te stemmen op de ontwik keling bij de ambtenaren-salarissen. Midden in die aanpassingsperiode komen nu de vier Friese predikanten met de suggestie dit beleid niet voort te zetten. In een ingezonden stuk in datzelfde Woord en Dienst had ie mand namelijk opgemerkt dat de kerk maar een slechte werkgeefster is, omdat er reden is te veronder stellen dat de verbetering van de sa larissen grotendeels teniet zal wof- den gedaan door het zelf te moeten betalen van de pensioenpremie, wat de financiële druk op de kerkvoog dijen zou verplichten. De predikanten leveren nog steeds geen eigen bijdra ge in hun pensioenvoorziening, ter wijl vele kerkvoogdijen de steeds ho ger wordende premies nauwelijks meer kunnen opbrengen. Getij is gekeerd Tegenover een verslaggever van de Leeuwarder Courant gaf ds. Nell een toelichting op de mening van de vier predikanten. Hij gaf toe, dat als men het predikantensalaris vergelijkt met dat van andere beroepen, de predi kanten zich niet diep hoeven te schamen. Dokters, tandartsen, advo caten en in vele gevallen no tarissen verdienen belangrijk meer. De vergelijking met anderen is op zichzelf niet zo gek, maar een heel andere vraag is of die salaris- en pensioenkosten wel opgebracht kun nen worden. Wat op zichzelf niet on- DS. NELL redelijk is, moet ook betaald kunnen worden. Er verdwijnen bijvoorbeeld steeds meer predikantsplaatsen. Van die plaatsen komen geen bijdragen meer binnen om de pensioenpot te vullen. Tegelijk wordt door steeds meer emeriti een beroep op die pot gedaan. Dat moet, aldus ds. Nell, ver keerd aflopen. In de tijd dat er steeds meer predikanten kwamen en er dus uit steeds meer bronen geld naar het pensioenfonds stroomde, was er geen vuiltje aan de lucht. Maar'het getij is gekeerd. Er is wel gereserveerd, maar niet voldoende. In het verleden al hadden de predikanten zelf bijge dragen in hun pensioenfonds moeten storten. Heel vroeger is dat ook wel gebeurd, maar later is dat afgeschaft. "Als ik", aldus ds. Nell, "pleit voor een geringere groei van de salarissen en voor een eigen aandeel in de pen- sioenpx-emie, is dat niet uit een soort schaamte omdat die salarissen te hoog zouden zijn. Je moet het argu ment tot verandering meer zoeken in de hele situatie. De kerk maakt deel uit van de maatschappij en ver keert, zoals in vele bedrijven, econo misch gezien in de gevarenzone. Er zijn 'steeds minder mensen die mee betalen, en wie meebetaalt moet steeds meer opbrengen. Nu kan men wel zeggen dan een predikant er recht op heeft evenveel te verdienen als een bevoegd leraar bij het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs maar er komen dan toch ook andere normen in het geding. Je kunt om een predikant aan zo'n salaris te helpen streekgemeenten gaan vormen van weet ik hoeveel dorpen, maar ik ken in Nederland nog geen enkele streekgemeente die geslaagd mag he ten". In het ingezonden stuk van de vier staat verder, dat zij in hun werk weinig mensen ontmoeten met een zo gegarandeerd bestaan als van predi kanten, terwijl velen in ons maat schappelijk bestel tot werkloosheid zijn gedoemd of zich in hun bestaan bedreigd voelen. Werknemers zowel als kleine zelfstandigen. Ds. Nell meent, dat de bestaanszekerheid van de pastor niet zelden het pastoraat onder deze mensen ondermijnt. "In plaats van een lerarensalaris te claimen, zou je er ook je verwon dering over kunnen uitspreken dat het in ons land klaarblijkelijk moge lijk is, in dienst van het evangelie je brood te verdienen. En jé zou die maatschappelijke positie kunnen af stemmen op de plaats die het evan gelie in deze tijd wordt toegekend". Bijverdiensten De vier predikanten maken ook bezwaar tegen de f 71 vergoeding en reiskosten waarbij zij recht hebben als zij elders spreken. In werkelijk heid wordt meestal een lager hono rarium betaald. "Maar waarom of ficieel zo'n hoog bedrag voor een preek die wordt gemaakt in de werk tijd binnen de eigen gemeente? Waarom moeten zoveel predikanten zo nodig bijverdienen met lesgeven, terwijl hun eigenlijke werk vaak al te veel is? Men benadeelt er zelfs die gemeenten mee, die nog net een "halve predikant" kunnen betalen. En dat worden er steeds meer. Bij verdiensten van full-time predikan ten moeten ten goede komen aan de gemeente zelf die deze predikant zelf voor meer dan hele dagen nodig heeft en ook betaalt". Ds. Nell pleit niet voor een bestaan in armoede. Maar hij meent wel dat als de predikanten geestelijke zegs lieden willen zijn, deze zaken een goede gelegenheid vormen om dat tot uitdrukking te brengen. "De predi kanten hebben dan ook het recht een des te duidelijker appèl op de ge meente te doen. Zij moeten niet zo formeel op hun financiële rechten staan". ADVERTENTIE Ruimte vrij wanneer u ongestoord rnet relaties 3 of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyden! (max. 26 personen) Steenstraat 49/51 t.o. parkeerterrein. Leiden Telefoon071-133144- Zondags gesloten De stichting "Miensen in nood;" doet in de Sinterklaastijd een 'beroep op de Nederlandse katholieken om ex tra bij te d'rag en-voor mensen in nood. nl het weekeinde van 22 en 23 november zal in alle rik. kerken voor dat doel worden gecollecteerd. Onder het motto "Pak eens uit voor mensen in nood" wordt ditmaal voor al hulp gevraagd voor meer dan 40.000 vluchtelingen op Timor, voor dakloze gezinnen in India en voor vele andere noden, die aldus de stichting de voorpagina niet halen. Het ledental van de Gereformeerde Kerken in Zuid-Holland is vorig jaar gedaald met 3192. Er waren in deze provincie op oudejaarsdag 215.685 ge reformeerden, een daling met 1,46 procent in 1974. In geheel Nederland liep het aantal terug met 719 tot 868.261. Bijna een kwart van de ge reformeerden woont in Zuid-Holland. De geringe daling van het landelijke ledencijfer is het resultaat van el kaar opheffende bewegingen. Het aantal belijdende leden nam met 2226 toe. Er hebben vorig jaar ruim 9500 doopleden belijdenis gedaan. Maar daar gaan 1600 mensen af die de kerk hebben verlaten voor een andere, en 750 die buitenkerkelijk werden. Verder overleden er 5600, gingen er ruim vijfhonderd naar het buiten land en verhuisden er een kleine zes honderd die zich niet bij de gerefor meerde kerk in hun nieuwe woon plaats aansloten. Door geen kerke lijk verhuisbiljet (attestatie) op te vragen doken zij onder. Uit andere kerken kwamen er dan weer een kleine 1500 bij alsmede een kleine vijfhonderd eerder buitenker kelijken. Het aantal belijdende leden vermin derde het sterkst in Noordholland- Oost (niet Amsterdam en het Gooi) bijna twee en een half procent. Dit dalingspercentage is voor Zuidhol land-West Omet Den Haag) 1,20 en voor Zuidholland-Oost Omet Rotter dam) 0,86. In West vertrokken 580 gereformeerden, in Oost 315. Over de gehele linie loopt het aantal doopleden terug. Het landelijke cijfer geeft een verlies aan van bijna drie duizend, dat is een terugloop van driekwart procent. In de groeigebieden blijft de toene ming van het aantal doopleden ver achter bij die van het aantal belij dende leden. Alleen in het zuiden is er meer dan één procent bijgekomen. Het sterkste verloop van doopleden werd genoteerd in 2uidholland-West, waarvan de Haagse agglomeratie deel uitmaakt. Hier vertrokken 1222 doop leden (3,2 procent). In Zuidholland- Oost (incl. Rotterdam) liep het aan tal doopleden terug met 813 (2.86 procent) en in Zuidholland-Zuid met 350 (1,12 procent). In geheel Holland (Noord en Zuid) nam het aantal gereformeerden af met ruim 5200. Uit een overzicht van het kerkelijke "grensverkeer" blijkt dat het groot ste verbrek-stroom zich richt op "geen kerk". Dat was vorig jaar ook al zo. In 1972 was de Hervormde Kerk nog de vornaamste bestemming Als de hervormde synode daaraan haar fiat geeft, gaan de hervormde predikanten voortaan uit eigen zak een bijdrage leveren aan hun pen sioenvoorziening. Dat betekent, dat de toegezegde salarisverbetering geen volledige doorgang vindt. Het voor stel is om van de in 1976 toe te ken nen periodieke verhoging tweederde deel voor de pensioenen te bestem men, in 1977 driekwart en in 1978 volledig. In een brief aari de her vormde synode, die volgende week maandag, dinsdag en woensdag in najaarsvergadering bijeenkomt, heeft het synodelid ds. F. J. Dun te Hum- melo gevraagd te bevorderen, dat 't bezittelijke voornaamwoord bij de naam van God uit het Liedboek voor de Kerken wordt verwijderd. „Ik heb", aldus ds. Dun, ,met veel men sen over deze zaak gesproken of ge correspondeerd. Ieder is het erover eens dat de Godsnaam niet met "mijn" enz. kan worden verbonden". De Raad van Kerken in Neder land heeft een werkgroep opgericht die als coördinatie-orgaan zal funge ren bij de vaststelling en uitvoering van het beleid van de kerken betref fende het geestelijke en maatschap pelijke welzijn van Surinamers in ons land. De werkgroep zal zich ook be zighouden met de moeilijkheden van de Surinaamse jeugd en met de over heid overleggen inzake haar beleid jegens de Surinaamse minderheid. Voor verschillende werkzaamheden zullen nevengroepen worden gevormd. De bisschoppenconferentie in Ne derland heeft mgr. dr. R. Sta verman benoemd tot vice-voorzitter van de Nederlandse Missieraad. Hij blijft pastoor in Varik. In 1955 werd mgr. Staverman benoemd tot apostolisch vicaris in Hollandia (Nieuw-Guinea). Een jaar later volgde zijn wijding tot bisschop. In 1971 keerde hij om ge zondheidsredenen naar ons land te rug. De bisschoppen blijven bui tengesloten van de pauskeuze. De kardinalen behouden hun exclusieve recht. Zo heeft paus Paulus beslist. Daarmee wordt de lijn van de tradi tie (sinds 1059) doorgetrokken. Het aantal kiesgerechtigde kardinalen is vastgesteld op tenhoogste 120. Kies gerechtigd zijn de kardinalen die nog geen 80 jaar zyn. Omdat nu maar 101 kardinalen die leeftijd nog niet hebben bereikt, verwacht men in Ro me dat de paus binnen korte tijd nieuwe kardinalen zal benoemen. De voorzitter van de Spaanse bis schoppenconferentie heeft in een hedrelyk schrijven gepleit voor in spraak van alle Spanjaarden by het politieke gebeuren. DEN HAAG (ANP) Met een tiental schriftelijke vragen hebben de Tweede Kamerleden Dankert, Kombrink en De Vries (allen PvdA) gisteren bij minister Vrede- ling van Defensie geïnformeerd naar de rol van de voormalige be velhebber der zeestrijdkrachten in de maanden, dat ér overleg was over de bezuinigingsplannen voor de marine. Gevraagd is: Naar de reactie van de be windsman op de mededeling van de voormalige bevelhebber, dat hij de bezuinigingsplannen met alle moge lijke middelen zou bestrijden; of het de minister bekend was dat de voormalige bevelhebber op 7 juli een vergadering zou houden om, inlichtingen te verstrekken over de plannen, op welke vergadering ook de voorzitters van de belangenver enigingen van officieren en schepe lingen aanwezig waren; Wat er precies op die vergade ring besproken is. (bijvoorbeeld te genacties); Of de voormalige bevelhebber overleg gepleegd heeft met de voor zitter van het comité verenigde-chefs van staven en met de politieke lei ding van het departement, alvorens hij zijn mening gaf over een protest telegram van de belangenverenigin gen; Of het waar is dat de voorma lige bevelhebber geen gesprek had met de marechaussee, die onder zocht hoe de bezuinigingsplannen uitgelekt zijn; Hoe de reactie van de minister was op verklaringen van de voor malige bevelhebber over zijn han delwijze. De kamerleden willen ook weten of de bewindsman het in overeen stemming acht met de verantwoor delijkheden van alle betrokkenen, dat alleen een sanctie is toegepast op een ondergeschikte officier, leiden teletikker!2 Schaken Het toernooi om het Nederlands kampioenschap zal vol gend jaar toch weer in Leeuwar den worden gehouden. Een aanxal Friese bedrijven werd dezer dagen bereid gevonden het toernooi te sponsoren. De vorige sponsor, de co-« operatieve condensfabriek Friesland trok zich in het voorjaar terug. Ruitbreuk. In Nederland gebeurt 't 250.000 maal per jaar. Daarom komt Nationale-Nederlanden nu met een nieuwe autoverzekering. De WA- Extra. Die biedt veel meer dan uw verplichte WA, en kost maar weinig extra.'t Verschil: bijvoorbeeld voor een Opel Kadett van oktober '72 f 42,50 per jaar (met aftrek van 40% no-claimkorting f25,50 per jaar). Of voor een Fiat 127 van oktober'72 welgeteld f37,50 per jaar (met aftrek van 40% no-claimkorting f22,50 per jaar).Geen eigen risico. Geen verlies van no-claim bij schade door een van de,extra"dekkingspunten. Uw assurantiekantoor kan elke gewone WA-verzekering zonder meer omzetten in de nieuwe WA-Extra van Nationale-Nederlanden. Bel even. Of bel Nationale-Nederlanden: 070-711331. Nationale-Nederlanden Verzekert'twel.En goed. Dit is de gewone WA. Wettelijke aansprakelijkheid. Schade Service Nederland. Dit is de nieuwe WA-Extra. De gewone WA En extra: Ruitbreuk en glasschade daardoor. Diefstal/Braak. Joy-riding. •Verduistering. Brand. Kortsluiting. Ontploffing. Stormschade. Blikseminslag. Natuurrampen, zoals overstroming en lawine. Botsing met loslopende dieren en overstekend wild. Flinke schade bij transport per boot of trein. •Verlies van deel III kentekenbewijs door bovengenoemde oorzaken. Blijvers LUXOR 'The wild bunch", van Sam Peckingpah. STUDIO "Beroep: Repor ter" met Jack Nicholson als de man die in de huid van een an der kruipt. LIDO "Dr. Pulder zaait pa pavers", de dorpsarts die zijn praktijk vergeet en op zoek gaat naar het leven van een ander. TRIANON "Het verborgen geweer", of hoe een goedmoedig man verandert in een koelbloe dige wreker. Terug jn Leiden CAMERA "Casque d'Or" met Simone Signoret in de hoofdrol. De film speelt in het Parijs rond de eeuwwisseling. Gangsters aan het begin van de ze eeuw, die strijden om de hand van de blonde Marie. Kindermatinee CAMERA "Nieuwe avontu ren van Dik Trom". REX "50 jaar Walt Disney". Amen", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ASTA: "Bite the bullit", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 JAAR. BIJOU: "Le chaud lapin", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. CALYPSO: "French connec tion no. 2", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. CAMERA: "De zenuwpees van 14 hoog", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, za. en zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. CINEAC: "Voor een paar dol lars meer", dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Eiland aan he11 eind van de wereld", dag. 9.30, 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. vanaf 11.30 uuur. AL. CORSO: "Cobra Karate kong", dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. DU MIDI; "Papilion", dag. 8.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Oom Ferdi nand en de toverdrank", za. zo. en woe. 2.00 uur. AL. EURO: 'The towering inferno", 1.30 i 7.45 Nachtfilms Rex "In Tirol gaat de vrolijke on tucht verder" Al is het vakan tietij d, de heren mijnwerkers zijn niet van plan verre reizen te maken, als zij het dicht in de buurt veel aangenamer kunnen hebben. "Wat je ver haalt is lek ker", gaat in dit geval tenminste niet op. Goede films in andere steden "Land of promise" (Andrzej WAjda), The Movies, Amster dam. "The candidate" (Robert Reü- ford), Kriterion, Den Haag. Haagse bioscopen APOLLO 1: "The streetfighter" dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. APOLLO 2: "They called him woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. Kindermatinee"Popeye lach- parade", za., zo. en woe. 1.30 uur AL. FLORA: "De erotische dromen van Casanova", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 j. KRITERION: "The candidate", dag. 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. ook 3.00 uur. 14 jaar. METROPOLE: "Dokter Pulder zaait papavers", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: "De razende Samu rai", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. ODEON 2: "Het verborgen ge weer", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. OLYMPIA: "Het meesterbrein" dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: "Haaien", dag. 2.30 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. REX: "On her Majesty's ser vice", dag. 9.00, 11.30, 2.Ó0, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. 14 jaar. ROYAL '70: "De tien geboden", dag. 2.00 en 7.30 -uur. AL. ROYAL: "De Karate tijger", do. t/m zo. 2.00, 7.00 en 9.30 urn; ma. en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur. 18 jaar. STUDIO: "Het Deense sleutel gat", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee"Winnetou in de dodenvallei", za., zo. en woe. 1.30 uur. AL.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21