Havermans (19) in vier jaar naar biljarttop Profvoetbal "moderne slavernij" TyresqleS Zege volleybalteam Donar in derby tegen GSC: 3-1 Veilig goedkoop op 'Oppassen voor forceren' Lotto/Toto Alphen in competitie LSB mentaal te sterk voor Philidor 3 de band l^ met de groene stip Een ontspannen automobilist is een betere automobilist. Daarom biedt een Mercedes-Benz zo veel komfort VRIJDAG 14 NOVEMBER ZUNDERT Iemand met veel sporttalent dringt spoedig door tot de top is een bekend gezegde. Dit vindt zeker zijn toepassing op de 19-jarige biljarter Louis Havermans uit het Brabantse Zundert Twee weken geleden stapte hij in het Twentse Enter op invitatie de ereklasse 47/2 binnen tijdens het nationale kampioenschap. Er waren maar zeven inschrijvingen en aangezien Havermans Nederlands kampioen in de le klasse was mocht hij de vakante plaats opvullen. Louis Havermans, zoon van een caféhouder, toonde zich in het kleine feestzaaltje van het café in Enter een dankbare gast. Temidden van de cracks, zoals Hans Vultink en Christ van der Smis sen, rangschikte hij zich meteen maar als derde pal 'achter deze beide spelers en met een alge meen gemiddelde dat bijna acht punten boven de promotiegrens lag. De naam van Havermans zal voortaan dus wel meer genoemd worden in de topkringen der biljarters. Door Piet Kienhuis De jonge leerling van de Belgische crack Tonny Schrauwen vertelt in het met zorg opgepoetste cafe van zijn vader: "Och nee, ik had absoluut niet verwacht dat ik als derde zou eindigen. Mijn voornaam ste zorg bij dat moeilijke debuut was om boven die 30 moyennegrens te komen. Als ik dat alleen maar gepresteerd had was ik al dik tevreden geweest. Maar ik eindigde bijna op ,38 en die derde plaats was daarnaast mooi meegenomen. Pas de laatste twee, drie partijen heb ik aan die eindrangschikking gedacht. Een voordeel was ongetwijfeld dat ik al zo'n 6, 7 weken van tevoren had vernomen dat ik mocht meedoen. Die invitatie kwam overigens als een totale verrassing". tafel had ik nooit gedaan. Tonny Schrauwen vond dat beter van niet. Het betekende omschakeling v februari 1974 werd ai grote wel eens vergeten. Je moet ook maar in geconcentreerd trainen. Ik doe dat nationaal meestal alleen dan kun librekampioen groot le klas met uitproberen. Maar je moet En dan te weten dat Louis Havermans nog geen vier jaar geleden op klein biljart een gemiddelde maakte van slechts twee gemiddeld ongeveer, waarmee hij dus een. van de talloze naamlozen was in het grote leger van cafebiljarters. "Ik speelde hier wat in het cafe, totdat een zekere meneer Jansen uit het dorp me heeft meegenomen naar Tonny Schrau wen in Antwerpen". Meneer Jnasen bleek er kijk op te hebben, want binnen een paar maanden tijd had Tonny Schrauwen het gemiddelde van Louis van 2 naar ongeveer 10 getild. "Ik ben toen lid geworden van een vereniging in Rucphen en dus van de KNBB om zodoende met sterke spelers in contact te kunnen alleen'"nog 44.01 moyenne. Ook dat seizoen heb ik nog geen kader gespeeld. Dat gebeudre pas in januari van dit jaar in een tweekamp met Jos Bongers om de tweede naast Van der Smissei^ aan te wijzen, voor het Europese juniorkampioenschap. Ik won dat en eindigde als derde in die titelstrijd. Het was voor de eerste keer dat ik 47/2 op de grote tafel speelde. Een maand later werd ik nationaal kampioen le klas 47/2 in Goirle. Ik had twee beurten teveel om te kunnen promoveren naar de ereklas. In het bandstoten was dat me al wel gelukt." Ruggesteun Bij zijn debuut in Enter kreeg Havermans een aardig ruggesteuntje toen hij zag dat een der spelers in zijn eerste partij 22 beurten nodig had. "Ik dacht, nou dat kan ik ook. Ik moest beginnen tegen Van der Smissen en - tenslotte moet je logisch redeneren - dat kon ik niet winnen. Hij had overigens ook geen sterke start, want je moet altijd zekerheid naast hebben om de kost te kunnen verdienen. Ik heb m'n horeca-papieren al en we hebben net gisteren de verbouwde zaak heropend, vandaar al die bloemen. Nee, die zijn niet voor mij", lacht hij. "Hoewel ik na Enter wel veel belangstelling heb gehad. De men sen hadden me ook op de tv gezien en zo. Ja, je komt nu wel meteen in een heel andere omgeving". I VD-kamerlid Keja: Ad Gevers, de amateurwereldkampioen 1975 op de iveg, is prof geworden. Gisteren tekende hij een contract hij de nieu we Franse wielergroep Lejeune BP. Ook Wim de Waal heeft een contract getekend hij deze ploeg, die uit vijftien renners bestaat. Ploegleider Henri Anglade voert nog onderhandelin gen met Roy Schuiten. DEN HAAG De VVD wil dat minister Van Doorni zo spoedig mogelijk komt met zijn nota Topsport, opdat ongewenste situaties zoals zich bij transfers van voetballers voordoen verdwijnen. VVD-kamerlid Keja zei gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de CRM-begroting :„Vooi*al bij de betaalde sporters wordt er ontzettend gehannest. Ik blijf het een ongewenste toestand vinden dat in ons land bijvoorbeeld goed gevonden wordt dat voetballers als handelswaar verkocht kunnen worden. Dat is een vorm van moderne slavernij". Keja vroeg minister Van Doorn van CRM of het de bedoeling was de btw-heffing bij sportwedstrijden ook te verhogen van zestien naar achttien procent. Het VVD-kamer- lid liet duidelijk blijken dat ongewenst te vinden gezien de financiële moeilijkheden waarin veel sportverenigingen verkeren. Het KVP-kamerlid Du Chatinier toonde zichernstigbezo rgd over de financiële situatie van het betaald voetbal. Hij vroeg minister Van Doorn dringend om een sanerings plan. Du Chatinier vroeg zich daarbij af of behalve uit de toto- en lotto-gelden niet een rijkssubsidie voor de betaalde sport moet worden gegeven om tegemoet te komen aan het structurele tekort van 25 miljoen gulden in deze sector. iw mm, VVD-kamerlid Keja Bonclsbestuur schaken is herkiesbaar het materiaal. Daarna pakte ik Ben Velthuis, hoewel die na twee beurten al op 210 stond. Ik won nog met een honderd caramboles ver schil en dat was dus een verrassing. rustig kon Dat is natuurlijk goed voor 't moreel en met m'n gemiddelde zat ik toen ook al boven de 30. Daarna won ik Piet Vet. Enfin, ik heb g van Vultink verloren". opgelapte kleine Louis Havermans blijft echter met ouders op zolder keiae -benen op de grond. "Ja, het is nu goed gegaan, maar het wil natuurlijk niet zeggen, dat het volgende keer ook zo verloopt. Daar moet je nuchter in zijn. Oppassen dat je niet gaal forceren, rustig de zaken aankijken. Ik heb bijzonder veel te danken aan mijn trainer Schrauwen. De manier waarop die het je bijbrengt is grote klasse. Daarnaast moet je natuurlijk erg veel trainen. Als het even kan sta ik 4, 5 uur per dag aan de tafel, maar de zaak gaat natuurlijk v oor. Biljarten moet je echt zien als een komen. Ik heb tafel van m'n gekregen, zodat trainen". Pas twee jaar geleden maakte hij kennis met de grote matchtafel. "Ja, dan sta je wel even vreemd te kijken, maar ik speelde inmiddels zo'n 40, 50 moyenne libre in de overgangsklasse en dan moet je wel naar de grote tafel. Ik kreeg een matchtafel van m'n ouders in de achterzaal en ben daarna pas kader gaan spelen, want 38/2 op kleine LEIDEN In de promotieklasse heren volleybal boekte LUSV een zeer snelle zege op AV '40: 158, 15—9 en 153. De studenten lieten een gaaf spelletje zien waarbij de verrichtingen van AV '40 pover af steken. In drie kwartier tijd was de zaak bekeken. Groen Stereo Centrum was niet opgewassen tegen Donar: 7—15, 13—15, 15—6 en 10—15. Dat ADVERTENTIE Bezoek a.s. zaterdag belangrijke wedstrijd RijnsburgDe Boys- Koudekerk Aanvang half drie. lotto DEN HAAG Uitslag val en toto van afgelopen zondag: LOTTO NO. 45: aantal deelnemers: 933.872; bruto inleg: f 3.650.799,-; prijzenbedrag: f 1.734.129,-; eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f 606.945,- ontvangt; tweede prijs: 24 winnaars, die elk bruto f 7.225,- ontvangen; derde prijs: 327 winnaars, die elk per kolom f 795,- ontvangen; vierde prijs: 10.275 winnaars, die elk per kolom f 33,- ontvangen; vijfde prijs: 13.715 winnaars, die elk per kolom f 25,- ontvangen. TOTO: no. 45: aantal deelnemers: 259.780; bruto inleg: f 771.528,-; prij zenbedrag: f 416.726,-; eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 98.420,- laatste euvel lijden ontvangen; tweede prijs: 28 winnaars die elk per kolom f 3272,- bruto ont- LEIDEN De strijd om de he gemonie in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond heeft het gepro moveerde tiental van Alphen voorlopig in zijn voordeel beslist. De Alphenaren drukten titelfa- criet Philidor lil, gedegradeerd uit i., itmcü onoeK. de KNSB, met de neus op de fei ten: 6V23Va. Zuiver schaaktech- nisch bezien was Philidor de betere ploeg. Het was echter in tegenstel ling tot Alphen geen hecht team. Het speelde ongeconcentreerd, on gedisciplineerd, nonchalant, te op timistischKortom de Leidenaars misten de juiste mentale instelling. Bovendien was de teamleiding bij Philidor uitermate zwakjes. Aan dit af: 3—2. Phlhdor-teamleider dit ook andere Philidor-teams, die in LSB-verband spelen, zodat er erop begin te lijken, dat sedert het ver trek van wedstrijdleider Kees van AMSTERDAM Ei- Nederland nog steeds gedroomd van een elfstedentocht. Vandaar dat er de laatste jaren, nu de winters in slim Nederland steeds zachter schijnen te __den, steeds meer belangstelling is 'slapende" de kwali- voor de alternatieve elfstedentoch tten. Vorig jaar deed men dat in Noorwegen, maar zelfs daar was het ijs niet sterk genoeg om al die schaatsminnende Nederlanders te ADVERTENTIE der Meer begin september de zaken bij Philidor aardig uit de hand gaan lopen. Een schoolvoorbeeld van onge concentreerd spel in de match Al- phen-Philidor demonstreerde Kinderlijk eenvoudig werd hij in een uurtje "afgeslacht": 10. Van de Wijngaard lette in een stand om van te watertanden even niet op: torenverlies en 20. Ger ritsen speelde veel te scherp. Zoals meestal werkte dat ook nu als een boemerang: 30. Dat Alphen ook kan blunderen, bewees De Wit: Hij gaf zomaar een dame weg: 3—1. Freeke was zijn opponent Van Selms verloor teit. Merkwaardigerwijs leidde tot een uitstekende stelling, die hij "al dromend" verknalde: 42. Ket ting en De Kleijnen speelden een moeizame remise. Leo Barendse hielp Alphen definitief aan de zege door zijn dame voor een toren te verkwanselen: 5Vs2%. Jongsma stond halverwege glad gewonnen. Hij maakte zich echter zo kwaad over het feit, dat zijn opponent nog doorspeelde, dat hij in tweede zit ting nog voor remise moest vech ten. Aan het eerste bord werd het in twee zittingen na spannende strijd remise. Eindstand: Een dik verdiende 6'a3% triomf voor een mentaal veel sterker Alphen. Uitslagen: Idzerda (Alphen I)— Van Seenwijk (Philidor II) MechelseVan Selms 10, De Kleij menKetting V2De Jong—J. v.d. Wijngaard 10, De Boer—' Jongsma VaV-, LambooySnoek 1C, Bui jsert—Gerritsen 10, De WitRaudenbusch 01, Donker Barendse 10, RaumamiFreeke 0—1. lag niet alleen aan het niet op volle kracht --«pelen van Bert Frank (pols blessure) en Frits Jans (maagzweer). De ploeg miste het elan van de vo rige wedstrijden terwijl Donar met veel inzet speelde. Alleen in de derde set sloeg een door de twee sets ach terstand geprikkeld Groen Stereo Centrum terug, maar de mannen van Henk van Klaveren konden niet doordrukken. Bij de dames moesten Groen Stereo Centrum 2 en 3 een nederlaag in casseren. Het tweede team miste Iris Arentaen, die in het eerste team moest aantreden en dat bleek een handicap van formaat. Weliswaar was na een jaar afwezigheid Audry van Dijk weer van de partij, maar Dosko bleef de touwtjes de gehele wedstrijd stevig in handen houden: 15—8, iö12 en 15—6. In de tweede set leek het er even op dat de hard werkende GSC-ploeg tenminste een set op haar naam zou weten -te schrijven, het werd 12—11 voor GSC, maar Dosko had het laatste woord. Het derde team kwam wel tot set winst tegen DOS: 13—15, 16—14, 13—15, 15—9 en 13—5. Uit de score blijkt wel hoe gering het krachts verschil in deze wedstrijd was. In de eerste klasse heren had Groen Stereo Centrum geen enkele moeite met SKC: 1511, 154 en 155. Met deze winst veroverden de mannen van Ger Renes een gedeelde eerste plaats op de ranglijst met Leski Wassenaar en Orion. Uitblin kers bij Groen Stereo Centrum wa ren E. de Kier en E. Bergsma. DAC 1, dat vorige week zo verrassend won van Leski Wassenaar, ging nu even verrassend met 1—3 onderuit tegen Orion. Leski Wassenaar liet zich niet nogmaals verrassen en bleef Ge- mini/Kangeroes na verwoede strijd met 31 de baas, setstanden: 1512, 10—15, 15—6 en 15—10. SV '70 en Leski Wassenaar 2 deelden de pun ten met respectievelijk LUSV 2 en WVC 1. Leski Wassenaar 2 kwam met sterk spel op een 20 setvoor- sprong 1513 en 1715, maar stortte toen op onverklaarbare wijze volko men ineen: 9—15 en 8—15. Bij de dames waar Leski Wassenaar van Haeck NOVO 2 (16—14. 15—11 6—15 en 1511) versloeg. LUSV Groen Stereo Centrum 4, en klopte KVC DAC 2 met 3—1. STANDEN Eerste klasse dames Gr. SC KVC DAC Orion LUSV KVC Leski W Gr. SC Orion DVO DAC WVC 4 69 Gemini K 3 55 2 5—8 NOVO 3 5—4 1 5—7 Leski W 2—4—3 1 5—7 DAC 2 5—3 1 46 Gemini K 4 53 1 5—5 Valken 1 6—0 1 6—9 SKC 1 6—6 2 6—9 LUSV 2 6—6 1 6—9 Leski W 2 7—4 1 7—9 Gemini K 3 6—2 1 6—8 S' 70 1 6—3 1 6—8 Valken 1 6—1 AMSTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van de Konink- üjke Nederlandse Schaakbond, ver- Voetbal - De eerste divisieclub gaderde de Eondsraad woensdag_ ÏLSïïTSÊn.'Sh °P"le™ Mfder avond zonder aanwezigheid van het voorzitter. Hans v d. Vlugt, die twee bestuur Q deze ^fOH,n vergade_ maanden geleden bereid werd gevon- rln ïwamcn de resultaten ïa* het den {ie voorzittershamer ter hand te overl tussen de Bondsraadsaf nemen, heeft een baan aangenomen vaardigden simonis en wijnandsBen m Den Haag, waardoor hij zijn voor. ,h t demisslonaire bestuurJop tafei. zitterschap weer moet toeemdigen. 1 Tijdens dat overleg werd de op vatting van het bestuur als zou het amendement van de Noordelijke Schaakbond (NOSBO) een motie van wantrouwen zijn, ontzenuwd. Na ampele overwegingen werd een intentieverklaring opgesteld, die voor het demissionaire bestuur aanvaard baar zou zijn. Over de tekst van dit stuk werd woensdagavond in Amsterdam ge discussieerd. Met 57 stemmen vóór en 13 blanco aanvaardde de Bonds raad de verklaring om aan de be- stuursloze periode een einde te ma ken. Het volledige demissionaire KNSB- bestuur stelt zich voor de komende buitengewone Bondsraadsvergadering die op zaïerdag 29 november zal worden gehouden, herkiesbaar. Op deze buitengewone vergadering zal de rest van de agenda van, de vorige bijeenkomst van 25 oktober worden afgehandeld. Uiteraard luidt het eer ste punt: Bestuursverkiezingen. Het toekomstige bestuur en de financiële commissie zullen onder zoeken op welke posten een extra bezuiniging van ca f 25.000,- vastge legd in het amendement van de NOSBO, doorgevoerd moet worden. Kinzo is nieuwe basketballeider AMSTELVEEN Kinzo is de nieuwe leider in de eredivisie basket bal. De Amstelveense ploeg bereikte die plek door gisteravond in de uit verkochte sporthal Bankras in Am stelveen Sperry Remington (zonder de geblesseerde Kees Akerboom en Ton Boot) naar een zeer forse neder laag te spelen: 13499. Het duel tussen Gerard de Lange en Delta Lloyd eindigde in een zege voor Del ta Lloyd72—76. Andere uitslagen: PunchArke Stars 10177; Tran- sol/RZNat. Ned. Donar 9267 (eer der gespeeld). Stand Kinzo 14—22 Trans./RZ 15—16 Buitoni 1522 NN Donar 1516 Remingt. 1522 G.d.Lange 156 P. Punch 1522 M. Leiden 142 Delta LI. 15—18 Arke St. 15— 2 Bij de dames verloor Kinzo met 117—32 van Gerard de Lange. ADVERTENTIE Supermarathon in Finse Lahti >rdt in Op onze wegen zit een automobilist ingepakt tussen 2>y> miljoen andere. Dat eist auto's, waarin je kunt rijden zonder psychische en fysieke belasting. Daarom is een Mercedes-Benz zo komfortabel. Dat ervaart u, zodra u zich installeert in de anatomisch verantwoorde stoelen. U zult er geen moment vermoeid in raken. Ook al niet dank zij maar liefst 7 schokbrekers, die zelfs het ruwste wegdek op een rimpelloze asfaltbaan doen lijken. Het ventilatiesysteem kan het passagierskompartiment binnen 20 sekonden verversenDat houdt uw geest helder. En de vier servo-bekrachtigde schijfremmen geven u, ook bij hoge snelheden, een zéker gevoel. In een Mercedes-Benz is komfort geen luxe, maar een funktionele bijdrage aan ontspannen rijden. Mercedes-Benz biedt de zekerheid van komfort. Omdat een ontspannen automobilist een betere automobilist is. Dat kunt u zelf ervaren; bel ons voor een proefrit. Mercedes-Benz. Komfortabel tot in details. De standaard 1 andere auto's vergeleken worden. Op initiatief V£ nu in Lahti ir uitgestippeld va gisteren tijdens bekend gemaakt. Finnair Tours is Finland een tocht 200 km. Dat werd en persbijeenkomst ,Wij weten dat Nederland zal schrikken als men de naam Lahti hoort (Kees Verkerk werd daar Europees kam pioen bij een temperatuur van 25 graden onder nul), maar wij hebben dit nagegaan en de gemiddelde tem peratuur op 31 januari, de dag waar op wij deze gupermarathon willen organiseren, ligt tussen de vijf en zeven graden. Die temperatuur toen was een grote uitzondering", aldus vertelde perschef Aart Koopmans. De supermarathon gaat drie dagen in beslag nemen van 30 januari tot en met 1 februari. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720 - 73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 071 - 152643/4.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17