•'Halleluja" zeker honderd jaar oud Flora opent nieuwe HOOIBERG MAG NIET VOOR HET RAADHUIS PLAN VOOR 35 WONINGEN IN VERVERBUURT PAGINA 4 StREEK WOENSDAG 12 NOVEMBER RIJNSBURG Burgemeester W. K. de Roos zal morgenvroeg —- tussen zes uur en half zeven de nieuwe veilingzaal van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" officieel in gebruik stellen. Hij zal dat doen door het luiden van de oude veilingbei, die in het verleden door generaties van afslagers werd gehanteerd om de kooplui te attenderen op het begin van de verkoop van de aangevoerde bloemen. Velen van de oudere „Flora"-bezoekers herinneren zich nog heel goed veilingmeester Arelis van Eg- mond, die naast het luiden van de bel ook met zeer luide stem riep „Heren kom bij". Rijnsburgs eerste burger zal deze hande ling verrichten nadat veilingbestuur-voorzitter Piet van Delft een terugblik heeft geworpen op de totstandkoming van de nieuwe „tribune" en de noodzaak daarvan, omdat de oude klok sterk aan vernieuwing toe was en men het steeds stijgende ko perskorps terwille wilde en moest zijn. Met de bouw van deze nieuwe veilingzaal was een investering gemoeid van zo'n f 1,6 miljoen. Door Cees Combee Het wordt een grote dag voor de leden van "Flora's" technische com missie Wout van Nobelen en Jan Paauw. Ze hebben de gehele bouw voorbereid en begeleid. Dat alles heeft hen heel wat kostbare turen gevergd. Nobelen: "Paauw en ik zijn blij, dat ook deze verbouwing gerealiseerd is. De zoveelste in de afgelopen jaren. "Flora" kan nu bogen op ultra-moderne veilingzaal. Het zal in het begin nog wel wat "Inspelen" vergen. De samen werking in het bouwteam het architectenbureau Kraan en Mark slag uit Oegstgeest, Marel's bouw bedrijf uit Katwijk en wij als men sen van de technische commissie van "Flora" is altijd optimaal ge weest. Er is precies op schema ge bouwd. Daarover zijn we bijzonder tevreden". Op tijd Paauw nadrukkelijk: "Na de no dige voorbereidende besprekingen met architect Kraan en het behan delen van het voorstel om een nieu we tribune te bouwen in de leden vergadering, waarin ons spontaan de benodigde kredieten ter beschik king werden gesteld, konden we half januari van dit jaar de definitieve opdracht aan het architectenbu reau geven. Reeds begin februari was het hele plan besteksklaar, ex clusief de technische voorzieningen, zoals centrale verwarming en elec- tra. Deze zaken zijn in de beginfa se van de bouw rond gemaakt. Dat we het bouwschema hebben kun nen volgen is mede te danken aan de activiteiten van de aannemers en onder-aannemers". De leiding van de bouw hadden bouwkundig opzichter Dirk de Ruy- ter van het architectenbureau Kraan en Markslag uit Oegstgeest en Gerard Slootjes v. Marel's Bouw bedrijf. De Ruyter:: "Dit project is in zeer goede sfeer en harmonie ge- realis eerd. De bouw werd via een on derhandse aanbesteding gegund aan het Katwijkse bouwbedrijf, dat ook de andere hallen, die in de voorbije jaren werden gebouwd, heeft opge trokken. "Flora"-bestuur en archi tectenbureau wisten, dat bij een sa menwerking met Van der Marei het project op tijd zou worden opgele verd. In de week van 24 tot en met 28 februari zijn we, na de nodige sloopwerkzaamheden, met de bouw begonnen. De staalconstructie werd opgetrokken door Oosting uit Kat wijk. Met de bouw van deze nieuwe vei lingzaal waren we precies op het schema op 12 september klaar, want op die datum moest worden begon nen met de opbouw van de klok. Het werk is nu bijna ten einde. Ik ge loof, dat er door intensieve samen werking iets goeds tot stand is ge komen". In de RAI in Amsterdam is gisterochtend Europort '75 ge opend, de grootste maritieme vaktentoonstelling ter wereld. Op deze 14de Europort, die in het teken staat van de voort stuwing en alles wat daarmee samenhangt, bieden ook dit jaar weer meer dan 1750 be drijven uit 45 landen op een oppervlakte van ca. 50.000 vier kante meter hun produkten en diensten aan. Verwacht ivordt dat de expositie, die tot en met 15 november duurt, meer den 70.000 bezoekers uit de gehele wereld zal trekken. De grootste stand is die van West-Duitsland. Zij beslaat in de westhal een oppervlakte van 4000 vierkante meter. De Bondsrepubliek, maar ook lan den als Nederland. Oost-Duits- land. Denemarken, Engeland, Frankrijk, Japan en Polen ko men met noviteiten. Stork- Werkspoor Amsterdam benut de tentoonstelling voor de in troductie van een nieuwe die selmotor. die in zijn krachtig ste uitvoering achttien cilin ders telt en een vermogen van 30.000 pk heeft. Op de foto luidt de Zweedse minister van Handel, mr. In- gemund Bengtsson, die de ten toonstelling opende, een klok, waarmee deze nieuwe diesel motor officieel gepresenteerd werd. TER AAR Al twee jaar probeert boer Stigter goedkeuring van de ge meente Ter Aar te krijgen voor het bouwen van een hooiberg op zijn land langs de Aardamseweg. Tot nog toe zonder resultaat.. Burgemeester en wethouders van het dorp hebben opnieuw een ver zoek afgewezen, omdat zij vinden, dat een hooiberg in de directe om geving van het gemeentehuis niet past. Stigter, die het met. de visie van het gemeentebestuur niet eens is. heeft een brief aan de gemeente raad geschreven met het verzoek de bouw van de hooiberg wel goed te keuren. Donderdag, als de raad ver gadert, zal hierover een beslissing vallen. Stigter vertelde, dat de gemeente Ter Aar bang is, dat er een vee bedrijf „om het raadhuis heen zou groeien en dat het fraaie gemeente huis daardoor geweld zou worden Burgemeester W. K. de Roos zal morgenochtend de nieuwe veilingzaal officieel openen. Verhoogd dak De nieuwe veilingzaal heeft een grondoppervlakte van 2112 bij 29 meter. .Zij is gebouwd in de bestaan de hal. Het schuinoplopende dak met een nokhoogte van 7,20 meter is weggenomen en door een nieuwe staalconstructie is er een verhoogd plat dak ingekomen, dat een hoogte heeft van 9 meter. Er werden twee schuinoplopende tribunes gebouwd met' in totaal 354 zitplaatsen. Al deze zitplaatsen zijn voorzien van telefoon en vloerverwarming. In het plafond van de mijnzaal is een he- teluchtbehandeüngsinstallatie aange bracht en bovendien zijn er aan de voorzijde twee generatoren, die bij strenge kou ingeschakeld kunnen worden om aan de zaal een behaag lijke temperatuur te geven. Niaf - Van den Hoorn en Wouda - uit Utrecht heeft een zeer moder ne veilingklok met twee dubbele klokfronten gebouwd. Deze klok werkt mechanisch veel nauwkeuri ger dan de oude. De veilingmeesters moeten wel meer handelingen doen. De apparatuur van de klok beschikt over twee voetpedalen. De ene dient om de karren op de band naar de klok te laten lopen en de andere om de klokwijzers in beweging te bren gen. Bovendien is de registratie op de computer veel sneller en werden de muntcodes verfijnd, namelijk van halve centen tot guldens. De oude veilingzaal blijft voorlo pig intact. Overwogen wordt of er in de toekomst de technische dienst kan worden gevestigd. Er is tijdens deze bouw nog voor ongeveer f 200000 aan extra werk gemaakt buiten de door Marel's Bouwbedrijf opgegeven aannemingssom. Rond de oude zaal is namelijk een hal met glazen wan den op een onderbouw van steen ge bouwd voor potplanten en anthu- riums met een oppervlakte van 330 m2. Er moest voor de techniek van de veilingzaal niet minder dan 19 km kabel gelegd, namelijk 10 km voor de klok, 5 km voor de electra en 4 km voor de PTT. Bovendien werden 86000 stenen verwerkt, 35.000 kg staal voor de staalconstructie en 230 kubieke me ter beton. Oosting uit Katwijk ver zorgde de staalconstructie, de elec- trische installatie werd aangelegd door Koeleman uit Rijnsburg, de LEIDEN Bij de dienst gemeen tewerken is een eerste globaal plan gemaakt om in de Ververbuurt op de plaats waar nu het voormalig fa briekscomplex van Clos en Leem bruggen staat een 35-tal woningen te bouwen. Zo bleek uit een mede deling, die ir. Piret gisteravond deed in de vergadering van de raadscom missie van volkshuisvesting. Het voormalig complex van Clos en Leembruggen is een van de fabrieks panden die de gemeente heeft aan gekocht <of wil aankopen) in de binnenstad, met voornamelijk als doel om er de woonfunctie te her stellen. Een onderdeel van het plan is ook om de pakhuizen Ververstraat 1 en 3 af te breken en op de vrijkomende plek beplanting aan te brengen. In de Ververbuurt, "die vergeven is van de kabels en leidingen", aldus Piret, een van de weinige mogelijkheden in dit opzicht. Bovendien is het de be doeling om het kruispunt Lange- gracht - Oude Herengracht - Verver straat dan zodanig te wijzigen (door er een T-kruising van te maken) dac het voor sluipverkeer onaantrekke lijk wordt om de Ververbuurt te be treden. De plannen verkeren in een pril stadium. Zo zijn de genoemde pan den voor een deel nog in gebruik. De sloop zal niet eerder plaats vin den dan wanneer de bouwplannen in een afgerond stadium gekomen zijn. centrale verwarming door Grimber gen en Noordermeer uit Rijnsburg en de veilingklok door Niaf uit Utrecht. Proefdraaien Om de veilingmeesters en al het andere personeel en de kopers wat te laten inspelen op de nieuwe in stallatie werd vanmorgen na de normale veiüng proefgedraaid. Zou er in ae komende weken iets mislo pen met de apparatuur dan is het altijd nog mogelijk in een dergelijk geval uit te wijken naar de oude zaal. Men hoopt echter, dat dit niet nodig zal blijken te zijn. "Flora" is nu voorlopig weer voor zien van een hoognodige uitbrei ding. Of men met deze wing" aan 'het einde van de vergro ting van het complex is valt nog te bezien. Met het toenemen van de aanvoer heeft men ook meer ruim te nodig. Er wordt nu gesproken over de bouw van een nieuwe aan- voerhal met parkeergelegenheid. Of dat plan gerealiseerd zal worden hangt mede af van de voornemens, die worden gekoesterd om een ge heel nieuw veilingcomplex te bou wen en waarvoor enige jaren gele den reeds het besluit in de algeme ne ledenvergadering viel. Een be langrijk punt blijft de financiële haalbaarheid en vooral de ontwik keling in de bloemensector. Volgens de agrariër kunnen bur gemeester en wethouders de bouw van een hooiberg niet tegenhouden. „In het landelijk gebied", zegt hij, „mag wel worden gebouwd voor agra rische doeleinden. En een hooiberg voldoet aan die eisen. Nu heb ik al les opgeslagen op een hooizolder. Deskundigen hebben me al gewaar schuwd. dat dit een vuurhaard is". Stigter verwacht van de gemeente- LEIDEN De Stichting Migranten centra wil zich opheffen. Ze ver keert in financiële moeilijkheden en wil nu de panden, die ze in beheer heeft overdoen aan de gemeente. Dat betreft ondermeer de woningen van buitenlandse werknemers in de Groenesteeg. Volgens directeur Dek ker van Bureau Huisvesting wordt naarstig naar een oplossing gezocht ln dit verband^ raad wel de nodige medewerking. „Er is pen aantal vóór de bouw van de ftooioerg maar ook enkelen atfn er tegen. Het zal dus wel aankomen op het tellen van stemmen. Eén stem kan al doorslaggevend zijn Gemeentesecretaris Robertz ver telde desgevraagd, dat geen goed keuring is verstrekt om „esthetische redenen". De gemeente is, volgens de secretaris, wel bereid haar mede werking te verlenen aan de bouw van een hooiberg, die kleiner is van opzet. Deel Enkes- personeel weer aan het werk VOORBURG Dertig, vooral ou dere werknemers van de failliete ma chinefabriek Enkes in Voorburg zijn maandag weer aan de slag gegaan. Op hun initiatief is een nieuw be drijf opgericht onder de naam "Voor burg voorheen Enkes". Voor het bedrijf zijn een nieuwe directeur, een nieuwe raad van commissarissen en nieuwe aandeel houders aangetrokken. De voortzet ting van deze productieafdeling van de vroeger® Enkesfabriek is moge lijk geworden door financiële steun van de overheid, die een miljoen in het bedrijf heeft gestoken. Het bedrijf heeft de machines van Enkes overgenomen, maar huurt de fabriek. Tegen 1 januari wil het nieuwe bedrijf verhuizen naar een fabriekspand in Den Haag. Men hoopt het aantal werknemers ge leidelijk aan uit te breiden naar vijftig. Door Miep de Graaff OUDE WETERING Ruim honderd jaar geleden werd in Oude Wetering de gemengd christelijke zangvereniging "Halleluja" op gericht. Wat door een schoolmeester begon, is in die honderd jaar uitgegroeid tot een koor met een groot aantal leden uit Oude Wetering en omgeving. Rond het juiste aantal jaren van bestaan heerst nogal wat onzekerheid. Alle oude boeken en foto's van en over het koor waren tijdens de oorlog verloren gegaan. Het was dus maar een kwestie van gissen en raden, aan de hand van nog overgebleven foto's en gesprekken met oud-leden, wanneer de vereniging zou zijn opgericht. Enkele jaren geleden begon mevrouw Schoenmaker de Oude Weteringse geschiedenis te bestuderen. Zij ontdekte toen, dat al in 1875 voor het eerst contributie was betaald door "Halleluja" voor een schoollokaal van de christelijke lagere school in Oude Wetering. In die tijd was de schoolmeester tegelijkertijd dirigent. De heer Vergunst is al jarenlang voorzitter van de vereniging. Het juiste aantal jaren is hij kwijt, maar hij schat het aantal jaren Van zijn voorzitterschap op twaalf, met een onderbreking van enkele jaren waarin hij tweede voorzitter was. In 1947 begon hij bij de zangvereniging als penningmeester, en weet zich daarom neg goed te herinneren hoe een en ander bij de vereniging vroeger toeging. Dirigenten "Een heel rijtje dirigenten is in die honderd jaar de revue ge passeerd. De heer Van Ieperen is het langst lid van de ver eniging: vijftig jaar. Ons oudste, nog in leven zijnde lid woont nog in Oude Wetering en is 87 jaar. Nee, hij is nu geen lid meer". Het ledenaantal stijgt momenteel wel weer, maar het "record" van dertig jaar geleden is nooit meer bereikt. "De meeste leden hadden we tijdens de oorlogsjaren: 82. Niet zo vreemd, als je bedenkt dat er in de oorlog weinig anders te doen was. Oude Wetering had veel onderduikers, die uit verveling lid werden van ons koor. In de oorlog heette het koor een tijdlang "kerkkoor". Van de Duitsers moest alles, wat maar met kunst te maken had, zich aansluiten bij de Kultuurkamer, door de Duitsers ingesteld. Alles gebeurde daar onder him toezicht. Dat zou voor het koor marsen zingen worden. We hebben net zo lang doorgewroet tot de oplossing was gevonden: we werden een kerkkoor. Onder die naam mochten we wel zelfstandig blijven. In 1942 gaven we dus een uitvoering onder die naam. Het maakte voor ons natuurlijk niets uit. Verschil In die tijd lagen de verhoudingen in het koor niet zo best: drie tenoren op tachtig koorleden". Het verschil tussen "vroeger" en "nu" is toch wel erg groot. "Uitvoeringen zijn nu te duur geworden, er moet geld bij. Vroeger was het een en al uitvoeringen en concoursen. Bij dergelijke con coursen kwam het koor altyd met een tweede of derde prijs thuis. Na afloop maakten we ons dan verschrikkelijk kwaad. We vlogen dan na afloop van zo'n concours op de jury afDestijds had den we een dirigent die wist, dat wij er hem de schuld van gaven. Hij had dus wel in de gaten, dat we hem liever door een ander vervingen. Als wraak liet hij ons toen op een concours psalm 35 zingeneen puinhoop. Verlies Met diverse dirigenten is heel wat afgelachen. In de na-oorlogse Jaren hadden we er eentje, die alles durfde. We hadden toen maar drieëntwintig leden en toch wilde hij ons de Mattheus-passion laten zingen. We wisten bij voorbaat, dat een en ander verlies zou opleveren, maar hij wilde doorzetten. Na de kaartverkoop en organisatie bleek dat het verlies 365 gulden was. Zonder iets te zeggen, keerde hij zijn portefeuille om, ter dekking van de kosten. Tegenwoordig zijn er nauwelijks concoursen meer. Ja. wel zoge naamde zangersavonden van de ring Leiden. Alle koren uit die ring komen dan bij elkaar, samen is dat een halve kerk vol zodat er dan een kans is, dat er "uitverkochte zaal" is, tijdens een uit voering. Dan beoordelen we elkaar". Toch ziet de heer Vergunst de komende Jubileum-uitvoering positief tegemoet. "Ik denk wel, dat er veel mensen zullen komen. Voorzitter Vergunst: „Verschil tussen vroeger èrg groot Optreden Het koor treedt voornamelijk op in zieken- en bejaardentehuizen "Dankbaar publiek. Laatst was er een totaal invalide jongen die desondanks toch probeerde te klappen. Dat doet je toch wel wat. We hebben zoveel uitnodigingen om in dergelijke tehuizen te ko men zingen, dat we overal maar hetzelfde programma zullen brengen, dat merken ze toch niet van elkaar. Vroeger gingen we dagjes uit met het koor, we zijn om precies te zijn, 22 keer uit geweest. Maar ja, tegenwoordig heeft iedereen vakantie. Het koor geeft aanstaande vrijdag een jubileumconcert in de gereformeerde kerk van Oude Wetering, om acht uur. Belang stellenden kunnen het bestuur en de leden van "Halleluja" zater dag tussen drie en half vijf de hand drukken in het jeugdgebouw achter de kerk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4