Kritiek op Bush toch bedrogen "De wereld wil worden, dan bedrieg nou F 5? DEZE WEEKIN DE TUD: BOEKENBIJLAGE Forumavond over manipulatie gaat de mist in Bezwaren tegen tijdslimiet van staatssecretaris Als directeur Amerikaanse CIA Op zaterdag blijft post bestelling WeekbladdeTijd WOENSDAG 12 NOVEMBER LEIDEN „Het lezen vergt een vardigheid om in termen en woorden om te gaan. Je moet de problemen in een versimpelde vorm aan de mens uitleggen. Je moet geen wantrouwen schep pen. Ga je daar niet mee akkoord, dan ondermijn je de demo cratie. Dan zeg je: goed, verstrooi de rotzooi maar, vertros al les maar, gooi de boel maar dicht". Rubi van der Scheer van D'66 zei dat gisteravond in Lelden op een discussieavondje in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd. dat handelde over) u zult het wel begrepen heb ben de pluriformiteit van de mas samedia. Een onderwerp dat niet in versimpelde vorm werd uitgelegd, zodat er geen "gewone mensen" aanwezig waren. Een bijeenkomst die letterlijk en figuurlijk de mist inging, uitliep en na zeer korte tijd werkelijk niets meer met de moge lijke manipulatie van de media, (want daar ging het om) te maken had. niet. Ik heb het hem wel eens gezegd. De omroep is objectiever, behalve de televisie, want daar wordt op een bedrieglijke manier gemanipuleerd". Kool: "De feitelijke berichtgeving moet zorgvuldig worden verwoord, maar je ontkomt niet aan de sub jectieve ervaring van de redacteu- een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-iuxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. nen en Metselaar. rechts de forumleden Kool, Keja, Van der Scheer, Diemer (voorzitterVan Maa- Door Paul Wolfswinkel ren. De verzuiling is in Nederland god lof op zijn retour. Er is een groce groep mensen die zich bewust is dat de informatie verschillend mens afkomt. Het typisch Holland se begrip "andersdenkenden" is het verdwijnen". Metselaar: "De manipulatie hoeft niet een bedrieglijk aspect te heb ben. Ik noem als voorbeeld de ru briek "dag in, dag uit" van de Volks krant. Daar zie je vaak een aardig berichtje in. Het gebeurt weieens dat je het later als een reportage of commentaar terugvindt". Van de NRC weet je niet hoe 9 Ds. A.J. Lamping, hervormd pre dikant te Leiden, hoopt op 3 decem ber aan de Leidse universiteit te pro moveren tot doctor in de Godge leerdheid. Zijjn promotor is prof. 'er te Amsterdam, Leo Kool van de VPRO, NCRV-man Van Maanen en ,NRC-redacteur Metselaar. De lieer Diemer van het Instituut voor leren. Link hoor. Want kijk massacommunicatie in Amsterdam links die ene medewerker leidde de discussie. En die manipulatie begon al met een na de aanvang. Rubi van der Scheer kreeg koffie; de rest niks. Op het eind kregen ze allemaaT epn fles sherry. En ook daar werd over rechts die andere". Advies over aanpassing huren ADVERTENTIE r hoe hoe Formules LEIDEN hebben Ongemerkt Toch, ztf het wat losgevat, werden er min of meer aardige dingen ge zegd over de pers en alles wat er omheen zwermt. Van der Scheer bijvoorbeeld: "De manipulatie heeft 'het odium van ongemerktheid. De Telegraaf en het Algemeen Dagblad doen dat zó erg, dat je het niet meer merkt". Van Maanen: "Er wordt gemani puleerd. Ik merk het zelf en doe er ook aan mee, per ongeluk, hoop ik. De schandaaltjes over Hilversum komen vaak bedrieglijker over dan ze zijn; het schrijft gemakkelijker. Naar mijn mening is de motor ach ter de manipulatie het publiek zelf. De wereld wil bedrogen worden, nou dan bedrieg je het. Het kiezen van berichten is ook een vorm van ma nipulatie. Je ontkomt er niet aan, wanneer ie berichten en opinie van elkaar scheidt". In kleur Keja: "De Journa list denkt in een bepaalde kleur. Het merendeel 'van de mensen ge looft in Fahrenfort van de Tele graaf. Die man schrijft ironisch, Man doodt per ongeluk schoonzuster ROTTERDAM (SP) De 41-ja rige mevrouw A. van Dordt-Van Pelt uil Nieuwerkerk aan den iJs- sel is gistermiddag dodelijk getrof fen door een schot uit een stengun. Het drama speelde zich af in de wo ning van haar zwager (58) te Nieuw-Beijerland. Naar aanleiding van een gesprek over een recente in braak in zijn winkel, haalde de man een uit de oorlog daterende stengun tevoorschijn. To'en hij deze demon streerde ging het wapen af. Een ko gel trof de vrouw in de borst, vloog door de ruit naar buiten en werd daar later teruggevonden. De vrouw (gehuwd, twee kinderen) was on slag dood. In een soortgelijke zaak heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren een gevangenisstraf van drieeneen- half jaar opgelegd aan een 23-jarige man, die 26 juli van dit jaar in een dancing per ongeluk een jonge vrouw heeft doodgeschoten. De officier van justitie had zeven jaar geëist. Verdachte had zijn pi stool gebruikt, zo vertelde hij veer tien dagen geleden op de zitting, om dat hij zich bedreigd had gevoeld i kennis. Van de twee kogels En intussen werden de bezwerings formules zoals: "complexiteit", "re ferentiekader", "behappen" en nog veel meer de SSR-ruimte inereslin- gerd alsof er niets aan de hand was. Gevolg: een oeverloze discussie, die, zoals al gemeld, uitmondde in een totaal vergeten van het onderwerp. Een absoluut niet-manipulerende voorzitter was daar mede debet aan. Het slimme wakkere baasje dat op merkte geen antwoord te hebben ge- lrre?en op een vraag aan mevrouw Van der Scheer, kreeg tenslotte zijn zin. Maar het was geen "zaligma kende oplossing" zoals ze zei. De aanwezigen werden overdui delijk gemanipuleerd naar de klok van half elf. De mist in. AMERSFOORT (SP) Een 27- jarige man uit Amersfoort is door de politie aangehouden op verdenking dat hij zijn eenjarige dochter heeft willen doden. De man zette het kind in het bad en draaide de heetwater- kraan open. Vervolgens liep hij - Huurder en verhuur- gen doen, oorlogse huizen kunnen half december de tijd gekregen staatssecretaris Van Dam adviseren over eventuele huuraanpassing. Die hangt af van de kwaliteit van de woning. Niet alleen de buurtvereni ging Maredorp schikbaar gestelde tijd te kort tot een gefundeerd oordeel te ko men. Een aantal gemeenteraadsle den denkt er net zo over. Dat bleek gisteravond in de vergadering voor volkshuisvesting. Op 1 april van volgend jaar zal behalve de normale huurverhoging de bijeenkomst van acht procent ook een huuraan- dan ook geen passing plaatsvinden gen, die na 5 mei 1945 zijn gebouwd. Op een eerste bijeenkomst onder leiding van wethouder Verboom is indt echter de be- vorige week al gebleken, dat die pe riode door de betrokkenen (verte genwoordigers van woningbouwvere nigingen, wijk- en huurderscomités en de Vrouwenadviescommissie) als veel te kort wordt ervaren. Het is daardoor niet mogelijk om contact op te nemen met de achterban. Op a vorige week is •eenstemming be reikt over de samenstelling van een of overleggroepen. De buurtvere- een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. "396 Zareska prijzen: 198lkruissteekkussenpakketten met een winkel waarde van ca. 19,- en 198 kruissteekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kompleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)" Een aanpassing, die wordt afgestemd niging Maredorp liet afgelopen n In slecht of onvoldoende onder- £een heil te houd. Voor de kwaliteit ning zijn van belang het aantal ka mers, de grootte daarvan, de aanwe zigheid van centrale verwarming, badkamer, douche, zolder, tuin e.d. Daarnaast tellen de woonvorm (flat, eengezinswoning, vrijstaand t sigaretje te roken. De huis, lift) en de ligging van het huis weg i baby moest met ernstige brandwon den naar het ziekenhuis en verkeert nog in levensgevaar. De moeder van het kind heeft volgens de politie niets met de zaak te maken. Het ge zin woont in een opvangcentrum voor rijksgenoten in Amersfoort. Omdat daar iedereen zo zijn eigen opvattingen kan hebben, heeft staatssecretaris Van Dam het nuttig Overi! geoordeeld om in elke gemeente een overleggroep te vormen. Zo'n groep moet worden samengesteld uit ver- verhuurders. Zij kunnen aanbevelin- gadering van gisteravond sloten de raadsleden Anne v.d. Zande (PPR/ PSP/D'66), Duivesteijn en Peters (PvdA) en Ham (CDA) zich bij de bezwaren aan. Peters sprak van een "waanzinnige operatie". Verboom ver weerde zich: "ik krijg van de staats secretaris geen tijd", maar zegde ook toe de aangelegenheid nog eens zijn fractie te zullen bespreken, is op dinsdag 18 novem- acht uur in de raadzaal van het stadhuis een nieuwe bijeen komst met de diverse vertegenwoor- iigers van huurders en verhuurders. WASHINGTON (AP) Frank Church, de voorzitter van de Se naatscommissie voor de inlichtingen dienst, heeft zich gisteren uitgespro-' ken tegen de benoeming van George Bush als directeur van de Ameri- tijd d kaanse Centrale inlichtingendienst van r (CIA). hogins kunnen leiden dat de dienst niet Pentagon', zo voegde Chinch langer e netegewicro hnvn aktmn langer een tegenwicht kan vormen voor de "beangstigende voorspellin gen" die het Pentagon van tijd tot "We hebben een CIA nodig die overeind kan blijven onder iedere vorm van partijpolitieke pressie die op de dienst kan worden uitgeoefend poging de aankoop door verschillende groeperingen bin- Ohurch, de Democratische senator van Idaho, zei dat de bevestiging van Bush in zijn nieuwe ambt de her vorming van de CIA tot "een aan fluiting" zou maken en een bedrei ging zou betekenen voor de positie de evaluatie van van de dienst in haar betrekkingen dreigingen tegen met het Witte Huis en het Penta gon, het Amerikaanse ministerie vai Defensie. verontrustend worden geacht", aldus Church in een toespraak tot de se naat. Church 'schuwde ook dat al "Het. is echter niet alleen een kwes- gering- partijpolitieke pres sie van de kant van het Witte Huis daarbij inbegrepen." Churoh wees er op dat Bush vroe ger voorzitter is geweest van het na- an de Republikeinse partij en vroeg: "Als uitspraken van de CIA rechtstreeks zouden ingaan buitenlandse be- tegen de koers die het Witte Huis natie, moet 0p bepaalde punten wil voeren, zou een overtuigde partijganger als de heer Bush dan in staat zijn om in een verkiezingsjaar niet toe te ge- de pressie van een Republi- wapensystemen of het defensiebudget te rechtvaardigen. "Het vooruitzicht van een mond dood gemaakte CIA, die slechts kan tïonale comité toegeven aan de steeds heersende militaire zeggenschap te scherpe kritiek op de CIA er toe tie tegenwicht tegen het keinse president?" Eerste paal voor 266 flats in de Merenwijk LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag de eer ste paal geslagen van een com plex van woningbouwvereniging De Goede Woning nabij het win kelcentrum in de Merenwijk. Dit complex bevat 266 kleine flatwoningen: 200 tweekamer flats en 66 driekamerflats, ver deeld in drie gebouwen, waarvan er twee acht en één zeven lagen hoog zullen worden. De wonin gen zijn bestemd voor alleen staanden en zg. onvolledige ge- De flats bevatten steeds een woonkamer, één of twee slaapka mers, een keuken, een badka mer en een balkon. In de eer ste bouwlaag zijn bergingen en dienstruimten opgenomen. De gebouwen bevatten 2 liften en een ketelhuis voor de centrale verwarming. De bouwtijd wordt gepland op 480 werkdagen; be gin 1977 kunnen de eerste flats wellicht worden bewoond. Voorzitter J. J. Coster memo reerde in een toespraak gister middag de voorgeschiedenis. Eind 1973 werd De Goede Wo ning door de toenmalige wethou der Ham benaderd met de vraag of de woningbouwvereniging wellicht belangstelling voor de plannen zou hebben. Aanvanke lijk was het de bedoeling om wo ningen te bouwen in de premie- sector. Dat bleek geen haalbare kaart: de huren zouden te hoog worden. Daarna is er een gewij zigd plan gemaakt voor uitvoe ring in de woningsector. De ka le huren zullen, berekend op het prijspeil van augustus 1975, schommelen tussen de 215 en 255 gulden. Behalve voor alleenstaanden, zijn de woningen ook bestemd voor oudere echtparen zonder kinderen. Van Huiten DEN HAAG (SP. ANP) De postbestelling op zaterdag wordt niet opgeheven. Staatssecretaris Van Hui ten van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij dat besluit heeft genomen. De staatssecretaris nam zijn besluit met het oog op het dienstverlenende as pect van de PTT. Gisteren werd ook bekend dat in de loop van 1976 de postgiro nieu we passen gaat uitreiken aan hou ders van girorekeningen. Met het invoeren van deze nieu we maatregel probeert de postgiro te voorkomen dat gestoolen kas cheques en girobetaalkaarten op ge makkelijke manier kunnen worden verzilverd. De PTT gaat een aantal loketten rechtstreeks aansluiten oop de com puter. Hierdoor zal het bijvoorbeeld voor rekeninghouders van de post cheque en girodienst met een ge wone girokaart een bedrag van maxi maal 3.00 gulden op te nemen. ör. G.H.M. Posthumus Meyjes. Voor zijn proefschrift heeft ds. Lamping een historisch onderwerp gekozen; het handelt onder meer over de Bo heemse humanist Oldrich Velensky die in 1520 een tractaat publiceerde waarin hij een diepgaande bestrij ding van het pausschap leverde. De kerkeraad van de Geref. Kerk in Urk heeft de synode van de Ge ref. Kerken meegedeeld, dat als de zittende synode niet handelt naar Schrift en belijdenis en de leer van mannen als prof. Kuitert „en dr. Wiersinga niet afwijst, hij zich ge roepen voelt het verband met de Geref. Kerken te verbreken. De werkgroep "Kairos", een groep chris tenen die geweldloos verzet tegen de apartheidspolitiek propageert meent dat de Nederlandse regering niet mag meewerken aan de bouw van kernreactoren In Zuid-Afrika. Zij heeft dit standpunt bekendgemaakt in een brief aan de ministerraad. Paus Paulus heeft een beroep ge daan op het Libanese volk om een eind te maken aan de broedermoord (strijd tussen moslims en christe nen) en de conflicten bij te leggen. O Morgen wordt in Vaticaanstad een document gepubliceerd, dat, vol gens betrouwbare kringen, een her vorming van het Conclaaf ter ver- kieing van een paus, aankondigt. De Wereldraad van Kerken heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen de reso lutie inzake het Zionisme in te trek ken. De Wereldraad wijst een gelijk schakeling van het Zionisme met racisme ondubbelzinnig af. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Waddinxveen H. Vreekamp Ooster- wolde, te Katwijk aan Zee J. den Hoed Sliedrecht, te Voorburg S. Spanjer Zevenbergen (beroep ook al aangenomen), te Marknesse Luttelgeest D. Voortman Lutten: aangenomen naar Amersfoort (bui tengewone wijkgemeente Johannes- kerk) A. M. van Peski, pred. te Thusis (Zwitserland), Evang. Kir- che, bedankt voor Sneek T. Aris, le raar te Vlaardingen voor Doorn J. Dijkstra Kampen, voor Wezep H. Koudstaal Ridderkerk, voor Vriezen - veen G. J. van Embden Bodegra ven, voor Capelle aan de IJssel B. M. Meijndert Lunteren, voor Reste ren A. Vlietstra Doornspijk, be noemd tot voorganger te Wanswerd Jislum (Fr.) J. Smit Doornspijk (benoeming ook aangenomen). Ge ref. Kerken: beroepen te Alphen aan den Rijn en Den Helder H. A. van Houte te Zwaagwesteinde, te 's Gravenzande J. W. Zijlstra Doezum, to Baarn G. H. Homans Alkmaar, aangenomen naar Oosterhout H. Torenbeek De Lier, naar Zeist H. J. Zwarts Schoonebeek. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Spaken burg A. Kooij Enschede, te Appin- gedam H. Veldman, kand. te Zwolle beroepbaar: C. van Ginkel. laatste lijk predikant van de Geref. Kerk te Heineoord. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Hilversum A. v.d. Veer Zwolle, te IJmuiden Beverwijk P. Op den Velde Zierikzee, te Veen- wouden kand. C. A. den Hertog Mijdrecht, bedankt voor Groningen E. Slofstra Broek op Langendijk. Oud-Geref. Gemeenten: beroepen te Kinderdijk J. van Prooyen Sta- venisse. Vrij-Evangelische Gemeen ten: beroepen te Amersfoort mej S. M. Tönjes, kand. te Den Haag. Ge ref. Gemeenten: beroepen te Sint Annaland P. Blok Dirksland, to Zwijndrecht A. Hoogerland Krab- bendijke. Baptistengemeentcn: be roepen te Amsterdam-West P Ja ger Nieuw-Weerdinge. ADVERTENTIE door die hij afvuurde, recht in het achterwerk van de ken nis. De andere ketste via de vloer en pen glaswand in een andere rich ting en belandde in het hoofd van een vrouw, moeder van twee kinde- Ven, die met de hele zaak niets te maken had. De officier van justitie vond, dat de man zich schuldig had gemaakt aan doodslag. De rechtbank volgde die redenering niet en maakte er "dood door schuld" pn respectieve lijk "poging tot zwaer mishande ling" van. Een.dubbeldikke Tijd, deze keer. Met in de "gewone" krantDe moeder van een zwaar gestoord kind over euthanasie: "Geef de dood een kans" Amnesty-zwartboek: 10.000 politieke gevangenen in Sovjet-strafkampen Vic Langenhoff"Weg met de werk gelegenheid"# Suriname onafhankelijk indianen nog steeds in de hoek Actiegroep Resoluut: "Geen verschil tussen politiek en STER" De BB en DSMautoriteiten spelen paniekvoetbal Plus een even dikke, daverende boekenkrant, met véél meer dan literatuur-sec. Namen? Martin Hart, Evelyn Waugh, W. F. Hermans, Gerard Reve, Harry Mulisch, H. P. de Boer, Isaac Asimov, Agatha Christie, Philip Mechanicus, J. L. Heldring. Allemaal vereend in

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11