Spoedig besluit over pand in Br eestraat Deel van Rijnsburger weg voor autoverkeer sluiten Méér rente Waarheidwijsheid en accept-girokaarten RAAD VAN ARBEID MOGELIJK NAAR LTB-GEBOVW mossel versteege Cötesdu Rhöne AC. LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 11 NOVEMBER LEIDSE KANTONRECHTER De lagere schoolklas moest vreselijk lachen toen een van de ver dachten naar de voornaam Muhamed Ali luisterde. Voor de rest hielden de kleinen zich kalm. Zomaar iemand zien voorkomen, die door het rood licht heeft gereden en nu verantwoording moet komen afleggen. Ze zullen het pappie wel verteld hebben, aan tafel. Het was een druk dagje. Overtreders van de wet op de omroep bijdrage, twee jongë heren zonder rijbewijs en in een auto en (het kan traditie worden) een meneer met een neutje op. Maar om tevoren eerst alle spanning weg te nemen: als CDA- fractieleider Helmuth Driessen niet zeer snel zijn 25 gulden betaalt moet hij een dag achtét de tralies. Hij is schuldig aan fout par keren op het Leidse Stadhuisplein. Wettig en overtuigend fout. Driessen zelf was er niet. Binnen veertien dagen hoger beroep kan ook. Er waren ook andere mensen, die in de veronderstelling ver keerden dat ze hun recht niet kregen. Zoals de twee heren op leeftijd uit Katwijk, die ervan werden verdacht in de duinen van de LDM te hebben gestroopt. „Onzin, we lopen daar elke middag vanaf half twee te wandelen. We weten wèl hoe een strik eruit ziet, maar we weten niet hoe je zo'n ding klaarzet". Jammer, want de jachtopziener had gezien dat de heren het wel degelijk konden. Hij had zich namelijk verdekt opgesteld. De Jachtopziener was, volgens het verdere verweer, een nieuweling en kende de wandelroute nog niet zo best. Honderd gulden boete. Een van de twee: „Ik ben beschuldigd. Ik spreek de waarheid, meer niet. Daar kom ik voor". Hij vergat byna zijn pet bij het verlaten van de rechtzaal. Een bollenkweker uit Voorhout had geschoten op zijn eigen erf en verkeerde in de veronderstelling dat dat mocht. Mis. Want ook daar geldt een vergunning. Hij verzuchtte dan maar in de huis kamer te gaan schieten. En dat mag weer wel. In elk geval een dikke boete, maar wel teruggave van de buks. Geen buks terug voor een Jeugdig jongeling uit Leidschendam die in Voorschoten op eenden had geschoten. Een volstrekt andere verklaring voor de kantonrechter leverde hém de vraag op: „Heb ben we het nu over dezelfde dag?" Dat werd beaamd. En er werd sterk getwijfeld aan 'smans verklaring. Boete (f85.en de op merking van mr. Van Dijke: „U moet wijzer wezen". „Wat is wijs" was het snedige antwoord. Horecahouder B. was betrapt door de politie omdat hij na de door de burgemeester toegestane sluitingstijd nog klanten in zijn zaak had. Hij had begrepen dat hij klandizie mocht hebben tot één uur. Dat mocht nou net niet. Vergissing, misverstand. Ook voor de balie liet B. merken horecahouder te zijn: hij rook naar een drupje. Maar bleef keurig netjes. Vertelde met zware stem dat hij de tent maar had dichtgegooid voor drie maanden, want zijn klanten kwamen toch pas na „de televisie". Gelukkig is het café weer open, mag de heer B. later doorgaan en kreeg hij een boete van vijfentwintig gulden. „Genoeg" volgens hem. Voor de jonge, stoere, wat nonchalante K., die met de linker hand losjes op de heupen vertelde onder de „alcohol" te zitten, is het niet te hopen dat hij nog eens terug moet komen. De knaap was in de trein naar Beverwijk gestapt, om aldaar geld op te gaan halen. Hij zat namelijk zonder en had geen kaartje gekocht. Vervolgens werd de conducteur ook nog eens uitgescholden voor klootzak. In elk geval betekende het vier tientjes. K. was niet boos of verontwaardigd. Het leek erop of hij zich wéér de kater herinnerde. Wanneer de Hollandse magistraten zich aan de Engelse taal gaan wagen, moet je opletten. Zoals bij de Italiaanse heer B. die in Katwijk te hard had gereden. Een keurige man, die meteen alles bekende, eigenlijk geen raad wist met die drie rare heren met bef, maar toch vreselijk nieuwsgierig was hoe de agenten hem had den weten te betrappen. Officier van justitie De Wit vertelde het in perfect Engels. Kantonrechter De Koning echter viel uit zijn rol, want hij sprak meteen over „wettig en overtuigend" en over „acceptgirokaarten". Er werd (dat wel) meteen f75.— op tafel gelegd. „Het was er niet om te doen om „lekker fijn zwart te kijken", nee. Mijn vrouw had de week voordat ze bij me kwamen contro leren of ik wel luister- en kijkgeld had betaald, door het rode licht gereden en daar f 75.voor gekregen. Dat is veel gevaarlijker dan wat ik heb gedaan en honderd gulden voor zou moeten be talen". De meneer die dat zei, was een beetje boos. Het hielp niet. Honderd gulden. PAUL WOLFSWINKEL Scholen: betere afstelling van verkeerslichten Kagerstraat Scholen uit de om geving van de Kagerstraat en de Houtlaan hebben verzocht om een betere afstelling van de verkeers lichten op het kruispunt Kager- straat/Rijnsburgerweg. Momenteel staat het licht op de Kagerstraat slechts zeer korte tijd op groen. De verkeerscommissie stond niet onwel willend tegenover het verzoek, maar merkte op dat de lichten zo afge steld waren om het sluipverkeer te weren. De gemeente zal bekijken in hoeverre een langer groen licht ver wezenlijkt kan worden, zond'ar dat de afwikkeling van het verkeer op dit kruispunt al te zeer vertraagd wordt en sluipverkeer aangetrokken wordt". LEIDEN Aan weerszijden van de Hoogstraat zullen binnenkort zogenaamde "Amsterdamse paal tjes" worden geplaatst. Het zijn me talen paaltjes die ook op andere plaatsen in de stad al zijn geplaatst. Bijvoorbeeld bij het Waaghoofd. Met de paaltjes zal de Hoogstraat worden afgesloten voor het bedie nend verkeer. De afsluiting is nood zakelijk in verband met het instor tingsgevaar voor de gewelven die zich onder de Hoogstraat bevinden. De plaatsing van de paaltjes zal in overleg gebeuren met de brandweer zodat de panden in noodgevallen be reikbaar blijven voor brandweer, ambulance en politie. LEIDEN De minister van CRM zal binnenkort een beslissing ne men of het pand van de Raad van Arbeid aan de Breestraat op de definitieve monumentenlijst zal worden geplaatst of niet. De be slissing is van doorslaggevende betekenis of er op die plaats een nieuwe C A-vestiging komt of niet. Immers, als het gebouw als monument wordt aangemerkt mag het niet afgebroken worden, zoals C A van plan is. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft inmiddels een advies over deze kwestie uitgebracht, dat enkele malen aan de orde is ge weest in vergaderingen van de Monu- mentenraad. De Monumentenraad heeft onlangs op zijn beurt advies uitgebracht aan de minister. Wat de inhoud van het advies is geweest, is onbekend. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg verklaarde giste ren dat een dergelijk advies vertrou welijk is en niet wordt gepubliceerd. Inmiddels wordt er door de Raad van Arbeid ijverig gezocht naar een nieuw onderkomen, zodat het pand aan de Breestraat binnen afzienbare tijd kan worden vrijgemaakt. Aan vankelijk behoorde het tot de mo gelijkheden dat de Raad van Arbeid zou verhuizen naar een bestaand pand aan de Hooigracht, maar daar is in een later stadium van afgezien. Volgens Raad van Arbeid-voorzit ter Van Loen zijn er op dit ogen blik nog twee alternatieven waaruit een keuze gemaakt moet worden. De eerste houdt in dat er een nieuw ge bouw neergezet zal moeten worden aan de Rijns burgersingel. Het terrein dat vrijgekomen is door de af braak van de melkfabriek "De Land bouw" en dat op het ogenblik braak ligt, zou daarvoor in aanmerking komen. Nu is het terrein nog eigendom van de Nederlandse Middenstandsbank. Volgens voorzitter Van Loen zal er op 25 november een bespreking wor den gehouden met de NMB over een mogelijke aankoop van het terrein. Een andere mogelijkheid is dat de Raad van Arbeid zal worden gehuis vest in het kantoorpand van de LTB aan de Hoge Rijndijk juist voorbij de Leiderdorpse brug. Het pand is eigendom van de ver- zekerings-maatschappij Interpolis, met het hoofdkantoor in Tilburg. Volgens de heer Steenvoorden van Interpolis is het pand te koop en heeft de Raad van Arbeid inderdaad interesse getoond. Een definitieve beslissing is nog niet gevallen. Wat de twee alternatieve betreft zijn er zowel voor- als nadelen. Vestiging aan de Rijns burgersingel zou betekenen, dat de Raad van Arbeid vrij centraal gelegen is, in tegenstelling tot het LTB-pand aan de Hoge Rijndijk dat nogal buitenaf ligt en ook qua be reikbaarheid beslist niet ideaal is. Voordeel van het LTB-gebouw is dat de Raad van Arbeid het pand op kor te termijn kan betrekken (het is nog slechts voor een klein deel in gebruik bij de LTB Aankoop van het terrein aan de Rijnsburgersingel be tekent, dat er een nieuw gebouw neergezet zal moeten worden. Een zaak, die zeker, twee a drie jaar zal gaan vergen. Hoe de beslissing ook uitvalt in elk geval zal het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank de plannen nog moeten goedkeuren. ADVERTENTIE OC% b vleugels*piano's»orgels 1 sfcvraag katalogus met L.P.7,90, giro 56631, Den Haag ^^miÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊmiÊÊÊÊÊKÊmÊÊÊiÊÊmmÊÊmmÊÊmiÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmd Het LTB-gebouw aan de Hoge Rijndijk, dat te koop is. wijn van klasse Uit de kelders van Bessac. WERKGROEP BEWONERS: LEIDEN Afsluiting voor door gaand autoverkeer van de Rijnsbur- gei-weg tussen Warmonderweg en Wassenaarseweg, met daaraan ge koppeld maatregelen om het ver keer in de omliggende wijken te regelen en er zg. "sluipverkeer" te voorkomen. Het zal dan op de Rijns- burgerweg aanzienlijk minder druk v/orden, waardoor met slechts mini male voorzieningen ruimte kan wor den geschapen voor een efficiënt bus verkeer en veilig (brom)fietsverkeer. Ziedaar de opvatting van een uit be woners bestaande werkgroep over de op handen zijnde reconstructie van de Rij nsburgerweg. Deze reconstructie wordt uitge voerd met het doel om het openbaar 1 op het traject Leiden-Kat- wijk te verbeteren. Het rijk geeft er ruim twee miljoen gulden subsidie voor, mits tijdig vóór 1 februari met de werkzaamheden wordt be gonnen. De dienst gemeentewerken heeft nu plannen ontworpen, waar in voor het busverkeer aparte stro ken zijn opgenomen, maar waarbij ook in elke richting voor de auto ruimte is geschapen. Volgens de Werkgroep Rijnsburgerweg moet er daarentegen een principiële keuze worden gedaan en is het onvermij delijk dat die ten koste zal gaan vap bepaalde belangen. De werkgroep kiest voor bevordering van de woon functie, het openbaar vervoer en het fietsverkeer. Ze stelt dat er op de Rijnsburgerweg problemen spelen, die het gevolg zijn van een verkeers- ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven aanbod waar de weg niet op berekend is. De overlast, die de bewoners daardoor ondervinden overschrijdt de geldende normen, aldus de werkgroep op ontoelaatbare wijze. De werkgroep wijst erop, dat de Rijnsburgerweg, alsmede de aan grenzende wijken (Vogelwijk Raads- herenbuurt, Boerhaavekwartier) op de eerste plaats een woonkarakter hebben. Daarnaast staan er in de directe omgeving van de weg dertien scholen met zo'n zesduizend leerlin gen. Juist deze (brom) fietsende leer lingen van de scholen lopen gevaar-, B en Wbusbaan aan zijkant LEIDEN B. en W. zijn terug gekomen op hun standpunt, dat de busbanen op de Rijnsburgerweg in het midden moeten worden aange legd. Ook het college vindt nu dat ze aan de zijkanten moeten worden getrokken. De aanvankelijke vrees dat daardoor bomen en delen van tuinen zouden moeten worden op geofferd, blijkt ongegrond. Bij bus banen in het midden zou daarente gen, zo menen B. en W. de capaci teit op de kruispunten voor alle verkeer met name ook fietsers en voetgangers teruglopen. En zo zegt het college in een voorstel aan de raad: een uitspraak tot aanleg van busbanen aan de zijkanten beïn vloedt de definitieve subsidietoeken ning door het rijk positief. We zul len de bussen op het gedeelte Boer- haavelaan-Stationsplein een zg. voorstart in de verkeerslichten krij gen, zodat daar geen busbanen hoe ven te komen. het aldus de werkgroep, ook al in de hui dige situatie. Het fietspad is smal en valpartijen komen dagelijks voor waarvan de gevolgen slechts spora disch worden geregistreerd. "Het is principieel onjuist om van de jeugdi ge (brom)fietsers verkeersgedrag te verwachten, dat het bevattingsvermo gen en de discipline van deze cate gorie te boven gaat", zo stelt de werkgroep. De Rijnsburgerbuurt is in h'at ver leden voorzien van de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg, "die de re gio zodanig met de binnenstad ver binden, dat ze zonder moeite het leeuwedeel van het toegangsver- kteer kimnen verwerken", aldus de werkgroep ("het moet tot droefheid stemmen dat de Plesmanlaan ge zien zijn capaciteit nauwelijks be nut wordt", voegt ze er aan toe). Afgezien van de worden de overige wegen i gebied ongeschikt geacht voor verketersverwerking van enige om vang. Volgens de werkgroep zijn het academisch ziekenhuis en de univer siteitslaboratoria grotendeels verant woordelijk voor het bestemmingsver keer op de Rijnsburgerweg, dat van buitenaf komt. Het is daarvoor aan gewezen op routes via het kruispunt Rijnsburgerweg./'Wassenaarseweg. Een situatie, die door alle betrokke nen als onbevredigend wordt erva ren: autofiles maken het ziekenhuis soms ontoegankelijk voor ambulan ces, zo stelt de werkgroep. Zo dringt er daarom eens te meer op aan om de verbinding tussen de Wassenaar seweg en de Plesmanlaan tot stand te brengen. Een principieel bezwaar vinden de bewoners het feit dat er slechts plannen gemaakt zijn voor een deel van de weg, zonder rekening te houden met wat er op de overige gedeelten mogelijk is. En verder: er wordt naar gestreefd om het openbaar vervoer te bevorderen, maar tegelijkertijd wordt geprobeerd het belemmerende autoverkeer vlot af te wikkelen. In de plannen ontbre ken volgens de werkgroep een be hoorlijke beveiliging van overste kende fietsers en voetgangers en voorzieningen om sluipverkeer in de buurten te voorkomen. Een fundamenteel bezwaar wordt het feit genoemd dat er onvoldoen de cijfermateriaal, uitgesplitst naar de vervoersstromen, voor de Rijnsbur gerweg bestaat. Resumerend doet de werkgroep de suggestie om de vertraging van het busverkeer te voorkomen door het voorrang te geven op de kruisingen voor het viaduct, bij de Wassenaarse weg en de Warmonderweg, door mid del van gereserveerde opstelstroken en een eigen verkeerslichten-rege ling. Het autoverkeer moet daarbij door een herindeling van de op stelstroken. een wijziging van de verkeerslichten en richtingsborden op kruispunten gestimuleerd worden om routes als de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg te kiezen. Daarnaast zijn er voorzieningen nodig om het sluipverkeer in aangrenzende wijken te voorkomen. Waarmee het buspro bleem kan worden verholpen. Voor bevordering van het (brom)fietsver keer en verbetering van de woon functie, blijft echter de ruimte ont breken, girda ng het gedeelte van de Het verkeerscirculatieplan, dat bij wijze van voorbeeld door de Werkgroep Rijnsburgerweg is ont worpen. De Plesmanlaan en de Oegstgeesterwecf vormen daarin de hoofdroute; de Rijnsburgerweg (in het midden op de tekening) wordt van de Warmonderweg tot het viaduct bij het Stationsplein voor doorgaand autoverkeer afge sloten. De pijlen op de kaart, ge ven een verplichte rijrichting Rijnsburgerweg tussen Warmonder weg en Wassenaarseweg niet voor doorgaand autoverkeer is afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3