Christendom is ten diepste intolerant mmmmm Jeruzalem had 27 eeuwen geleden al 5nieuwe wijk 7JQ Neem liever de WA-Extra. Rijk redt Eusebius Als u alleen WA verzekerd bent, zult u zo'n schade zelf moeten betalen. DINSDAG 11 NOVEMBER Ir. Van der Graaf over moslims in een kerk: r - -Mftr» r ,<y Ir. J. van der Graaf, hoofdredac teur van „De Waarheidsvriend", het officiële orgaan van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk, rea geert in dit blad allesbehalve in stemmend op het besluit van de centrale kerkeraad van de her- vormdè gemeente in Leeuwarden om een kerk op vrijdagavond be schikbaar te stellen als gebeds ruimte voor de moslims. Met het oog op de in ons land aanwezige gastarbeiders kan men steeds meer de mening horen, dat het een opdracht voor de kerk zou zijn, moslims ruimte te geven voor hun godsdienstige bijeen komsten. Volgens ir. Van der Graaf maakt de kerk zich zodoende wel erg onge loofwaardig. Wie de Reformatie "ern stig neemt, kan geen ruimte schep pen voor andere godsdiensten, die het Woord van God en dus het evan gelie van vrije genade verwerpen, al dus Van der Graaf, die wij hier ver der aan het woord laten. Enige waarheid "Men wijst erop, dat moslims en christenen dezelfde God aanbidden. Alsof men tot God naderen kan bui ten Christus om. Christus is de weg de enige weg, de Waarheid, de enige Waarheid en het leven, het enige leven. Alléén Christus, alléén het Woord, alléén genade, alléén het ge loof, in deze vierslag ligt het hare van de reformatie zoals de Schrift zelf ons dat aangeeft. En daarom is het een innerlijke tegenstrijdigheid als de kerk enerzijds de hoge preten tie heeft (althans moer hebben) om de enige, maar dan ook absoluut de enige weg ten leven te wijzen (voor het leven nu en in de eeuwigheid) en anderzijds kerkelijke ruimten be schikbaar stelt voor de met die weg strijdige religies. Is men door het zo te stellen onver draagzaam? Me dunkt, dat het chris tendom ten diepste intolerant is, in die zin dat men naast het "Woord geen gezaghebbende bron of norm erkennen kan, dat het naast Chris tus van geen weg tot behoud weten kan, dat het genade genade laat, soevereine genade, en dat het weet van het alleen door het geloof ge rechtvaardigd worden. Confessie In de apologie van de Augsbrugse Confessie, die opgesteld werd na de Katholieke Confutatio of weerlegging van deze confessie, lezen we: 'Velen verzetten zich tegen het woord SOLA (alleen), terwijl Paulus in Rom. 3:28 duidelijk zegt: Wij besluiten dan dat de mens door het geloof gerechtvaardigd wordt, zonder de werken der wet. Zo ook in Ef. 2:8,9: Want uit genade zijt gij zalig ge worden door het geloof en dat niet uit u, het is Gods gave. Niet uit de werken, opdat niemand roeme...' 'Wanneer nu zo Vervolgt de Apo logie dit woord en dit exclusieve SOLA bij velen zo hard aankomt en zo slecht bevalt, dan moeten zij op vele plaatsen in de brieven van Pau lus ook wegschrappen de woorden: 'uit genade', eveneens 'niet uit de werken', verder 'Gods 'gave', verder 'opdat niemand roeme', en dergelijke woorden, want dat zijn wel heel ster ke exclusieve woorden. Het woord 'uit genade' sluit verdiensten en wer ken uit'. Zorg om het heil van de naaste gaat rakelings langs intolerantie maar deze intolerantie is de meest verhe ven vorm van liefde omdat het gaat om behoud van mensen langs de enige weg. Me dunkt dat als men in Leeuwarden beseft had wat het sola van de Reformatie inhoudt men de ze stap niet zou hebben gedaan. Men kan niet God dienen en Allah, want daar staat nu juist Christus tussen met het ergerniswekkende maar te gelijkertijd b'avrijding en verlossing aanbrengende kruis". Een paar vragen Dat was ir. Van der Graaf. Zijn betoog noopt wel tot een paar vragen. Als een kerk moslims binnen haar muren toelaat, wil dat dan zeg gen dat zij haar eigen geloof prijsgeeft, of brengt zij heel ge woon het evangelisch beginsel van de gastvrijheid in praktijk? Moet de intolerantie in geloofsza ken zover gaan, dat men anderen een plaats onthoudt om hun ei gen godsdienst te beleven? Verdient het juist geen waarde ring dat gastarbeiders in den vreemde proberen trouw te blij ven aan hun geloof? Zal een weigering ooit een aan beveling voor het christelijk ge loof kunnen zijn? Als ir. Van der Graaf de exclusi viteit van het christelijk geloof zo sterk beklemtoont, verplicht hem dat op z'n minst een roeg aan te geven hoe christenen met moslims in gesprek zouden kun nen komen. Zijn radicale afwii- zing, zonder enig begrip voor de situatie, maakt nu de indruk van: ..Ben ik mijns broeders hoeder?" Hoe zal een gesprek tussen mos lims en christenen echter iets kunnen uitwerken als men de ge zindheid waarin dat gevoerd zou moeten worden, nog niet eens heeft gevonden? De Heer van de Bijbel neemt de gestalte van een dienstknecht aan. Dat is iets an ders dan een pleidooi voor intole rantie. Minister Van Doorn heeft het colle ge van kerkvoogden van de hervorm de gemeente in Arnhem meegedcld dal hij akkoord gaat met het restau ratieplan voor de Eusebiuskcrk. De kerk werd in de oorlog, bij de "Slag om Arnhem", zwaar bescha digd. Het herstel, dat vijf miljoen gulden kostte, kwam in 1961 klaar, maar in 1973 traden plotseling aller lei constructieve moeilijkheden op, die er zelfs toe leidden dat de kerk gesloten moest worden. Brokstukken uit het dak kwamen naar beneden en leverden groot gevaar op. In oktober vorig jaar bereken de een commissie, na een onderzoek van anderhalf jaar, dat een voortge zette restauratie twaalf miljoen gul den zou gaan kosten. Tegen dat be drag rezen nogal wat bezwaren. Het restauratieplan waaraan minis ter Van Doorn nu zijn goedkeuring heeft gehecht, gaat uit van een so bere werkwijze. Het kost volgens de huidige prijzen ruim zes en een half miljoen gulden en met de uitvoering zal vier jaar gemoeid zijn. Het ver schil tussen het eerste en het goed kopere plan zit vooral in het n;?t vervangen van de kapconstructie van de kerk. Het rijk neemt 54 procent van de kosten voor zijn rekening. Ook de provincie Gelderland en de gemeen te Arnhem dragen bij. In hervorm de kring is het ovprleg omtrent de restauratie nog gaande. Binnenkort wordt daar een besluit over het ver eenvoudigde restauratieplan van wacht. De kerkvoogden menen, dat met het besluit van de minister i.n ieder geval de belangrijkste horde tot herstel van de Eusebius is geno- Vicaris Berkhof heeft zondag dagmiddag om 3 uur zal de heer afscheid genomen van de hervorm- Berkhof in de hervormde kerk te de gemeente te Voorschoten die hij Holten (Overijssel) door zijn va- enkele jaren als zodanig heeft ge- der, prof. dr. H. Berkhof, tot predi- diend. Zijn arbeidsveld lag in de kant van de Hervormde Kerk wor- nieuwe wijk Noord-Hofland. Zon- den bevestigd. 0 Op vrijdag 14 no vember om 8 uur spreekt ds. R. J. van der Veen, algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, in het Hendrik Kraemer Instituut over het programma van de We reldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme. Op vrijdag 28 no vember om 8 uur spreekt daar drs. W. van Eerenbeemt, die jarenlang werkzaam is geweest aan een rk sociaal centrum in Guatemala, over "De rooms-katholieke kerk en de uitdaging van de politieke situa tie in Latijns Amerika". 0 Zon dag heeft de IKOR-televisie vespers uitgezonden uit de Groene of Willibrordkerk in Oegstgeest. Aan staande zondagmiddag om 5 uur ge beurt dat weer. Omdat de kerk te klein is en de Willibrord-cantorij te groot, was het niet mogelijk, de ge meente bij de vespers te betrekken. 0 Twee kerkconcerten vragen de ze maand de aandacht. Op dins dagavond 18 november om kwart over 8 zingt het plaatselijke koor van Zoeterwoude in de Dorpskerk aldaar werken van Mendelssohn- Bartholdy, Haydn, Handel en Al- phons Vranken, met medewerking van Margaret Roest sopraan en Richard Ram orgel. Zondag 30 no vember om half 3 geeft de ^azelse organist Jean-Claude Zehnder een orgelconcert in de Dorpskerk te Wassenaar. 0 Ds. S. L. Schoch in het Zoeterwoudse kerkblad: "Niets is heillozer dan een volwassen mens met een kinderbijbelgeloof". 0 De voorzit-ter van de tweede kamer fractie van de CHU, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft op een spreekbeurt in Hardinxveld de actie "Nieuwe levensstijl" van de Raad van Ker ken gesteund. De raad vraagt een ombuiging naar schonere produktie, aanwending van gelden voor ont wikkelingslanden en aandacht voor minder-validen, werklozen en de kleine bedrijven en winkels tegen over de grote koopcentra. Kruisinga noemde de door de "nieuwe levens stijl" op gang gebrachte gedach- tenwisseling uiterst belangrijk. 0 Zondagavond heeft zich in Urk, met de bevestiging van ambtsdra gers, een nieuwe kerk gevormd, die zich "Reformerende kerk'' noemt. Haar predikant is ds. J. B. van Mechelen, die het verband van de Geref. Kerken onlangs verliet uit protest tegen het toestaan van nieuwe theologische opvattingen die volgens hem niet stroken met de Bijbel en de gereformeerde belijde nis. De aparte diensten van ds. Van Mechelen trekken enige honderden mensen. Er is een commissie ge vormd om de kerk een financiële ondergrond te geven. Het is waar schijnlijk dat de jonge kerk met tertijd aansluiting zal zoeken bij een bestaand' kerkverband. Het meest komt de gereformeerde kerk vrijgemaakt in aanmerking omdat die, zeggen de afgescheidenen de belijdenis in haar geheel handhaaft en ook de historische betrouwbaar heid van de Schrift erkent. Conclusie van archeologen ADVERTENTIE Door Rob Simons Jeruzalem Israëlische archeologen die gedurende zeven seizoenen opgravingen hebben gedaan in de Joodse wijk van de oude stad van Jeruzalem menen nu het overtui gend bewijs te hebben gevonden dat Jeruzalem tijdens de periode van de eerste tempel in de achtste en revende eeuw voor Christus al was uitgebloeid tot buiten de stad van koixing David. Een heuvel ten westen van de stad ten tijde van David was reeds 27 eeuwen geleden bevolkt. Dit „nieuwe" stadsdeel op de westelijke heuvel was zelfs_ met vestingen versterkt. De vondst van een toren van de stadsmuur uit de Hasmonitische periode (tweede eeuw voor Christus) die tegen een massief verdedigings werk uit de Israëlitische periode (achtste en zevende eeuw voor Christus) is aangebouwd, bevestigt voor de eerste keer de getuigenis van de Joods-Romeinse historicus Jozephus Flavius, die over een „eerste muur" uit de tijd van de koningen schreef. Deze eerste muur die tot een hoogte van meer dan zeven meter bewaard is gebleven, vormde destijds de noordelijke verdedigingslijn van Jeruzalem. De oude Joodse wijk ligt op de plaats van de vroegere bovenstad van Jeruzalem op de hoge westelijke heuvel van de stad, terwijl de eerder gebouwde stad van David meer naar het oosten op de lager 'Ophel'-heu- vel aan de zuidkant van de tempelberg was gelegen. De resultaten van de opgravingen ondei leiding van prof. Avigad van d'e Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem betekenen dat aan de vele jaren durende polemieken over de vraag wanneer dit gebied voor het eerst werd bewoond en wanneer de stadsuitbreiding heeft plaatsgevon den een eind is gekomen. Speerpunten Tot voor kort "waren bekende geleerden, onder wie de Britse archeologe Kathleen Canyon van mening dat de omvang van Jeruzalem tot de verwoesting van de eerste tempel in 586 v. Chr. tot de Ophel-heuvel was beperkt. Vlak voor de beëindiging van de opgravingen werd deze week een groot stuk vloer uit de Israëlitische periode blootge legd, die nog met as en verkoold hout was bedekt. Deze vondst toonde voor het eerst in Jeruzalem een plaats bij de stadsmuur aan, waar vuur had gebrand. Nog opmerkelijker is de vondst tussen het as van vier ijzeren en bronzen speerpunten. De Israëlitische archeologen zijn nu tot de voorlopige conclusie gekomen dat zij op een toren zijn gestoten die in 586 voor Christus, toen Jeruzalem in vlammen opging en de eerste tempel door de Babyloniërs werd verwoest, door troepen van Nebukadnezar, koning van Babyion, werd veroverd. De zes jaar durende opgravingen in de Joodse wijk van de oude stad van Jeruzalem hebben belangrijke archeologische gegevens opgeleverd voor de studie van de geschiedenis van de bovenstad van Jeruzalem. Vooral van belang zijn de archeolo gische vondsen die het mogelijk hebben gemaakt de plattegrond en het karakter van de bovenstad in de dagen van de tweede tempel te reconstrueren. Bij de opgravingen was de aandacht vooral gericht op de vestigingen aan de noordkant van de bovenstad. De natuurlijke topografische plaats voor een muur ligt hier juist ten zuiden van de hedendaagse hoofdstraten, die de citadel van David bij de Jaffa-poort aan de westzijde, met de tempelberg aan de oostzijde verbinden. Volgens Jozephus Flavius liep de „eerste muur" langs deze lijn. Hij dateerde dero in de dagen van David en Salomo en de volgende koningen. Modem onderzoek heeft uitgewezen dat het de Hasmoniti sche muur (Hellenistische periode) betreft, waarvan de sporen op de westelijke en zuidelijke flanken van de oude stad zijn gevonden. Eerste muur Toch zat Jozephus er waarschijnlijk maar 200 jaar naast, toen hij de "eerste muur" aan de Israëlitische koningen toeschreef. Aangezien de Hasmonitische toren tegen een Israëlitische vestiging werd aange bouwd, kan Flavius zich met zijn rofcge datering daarop hebben De toren van een stadsmuur die bij de opgraving van dit jaar tevoor schijn is gekomen, meet negen m2. De muren van de toren zijn drie meter dik en zijn opgebouwd uit grote hardstenen die als in de Hasmonitische periode zijn bewerkt. Op die manier kon de bouw van de toren met zekerheid tot de tweede eeuw voor Christus worden geda teerd. Nog voor de winter zullen de opgegraven torens overdekt worden met cementen dak, waarop pijlers zullen worden geplaatst, zodat de opgravingen via ladders toegankelijk blijven. In een later stadium zullen op het dak schuilkelders en woningen worden gebouwd in het kader van de wederopbouw van de Joodse wijk in de oude stad van Jeruzalem. Nieuwelingen Swift vooraan LEIDEN Reinier Hoogkamer van de wielervereniging Swift heeft in Schiedam een veldrit voor nieu welingen gewonnen, zijn clubgenoot - John Kuyvenhoven werd tweede. Aloys Goossen maakte het Leidse succes compleet door beslag te leg gen op de vijfde plaats, zodat Swift ook in het ploegenklassement voor aan eindigde. Jim Ki'uinenburg uit Hoofddorp won in Noordwijkerhout een veldrit voor amateurs. Cor Koo- loos uit Voorhout werd tweede, Nico Slingerland (Noordwijkerhout) der de, Jan Janssen (Voorschoten) vier de en Cock van der Hulst (Zoeter woude) vijfde. Autodiefstal. Kan ook overkomen. Daarom komt Nationale-Nederlanden nu met een nieuwe autoverzekering. De WA- Extra. Die biedt veel meer dan uw verplichte WA, en kost maar weinig extra.'t Verschil: bijvoorbeeld voor een Simca 1100 van oktober'72 f 42,50 per jaar (met aftrek van 40% no-claimkorting f25,50 per jaar). Of voor een DAF 44 van oktober'72 welgeteld f37,50 per jaar (met aftrek van 40% no-claimkorting f 22^0 per jaar). Geen eigen risico. Geen verlies van no-claim bij schade door een van de „extra" dekkingspunten. Uw assurantiekantoor kan elke gewone WA-verzekering zonder meer omzetten in de nieuwe WA-Extra van Nationale-Nederlanden.Bel even. Of bel Nationale-Nederlanden: 070-7113 31. Nationale-Nederlanden Verzekert't wel.En goed. Dit is de gewone WA. Wettelijke aansprakelijkheid. Schade Service Nederland. Dit is de nieuwe WA-Extra. De gewone WA. En extra: Ruitbreuk en glasschade daardoor. Diefstal/Braak. Joy-riding. •Verduistering. Brand. Kortsluiting. Ontploffing. Stormschade. Blikseminslag. Natuurrampen,zoals overstroming en lawine. Botsing met loslopende dieren en overstekend wild. Flinke schade bij transport per boot of trein. •Verlies van deel III kentekenbewijs door bovengenoemde oorzaken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15