anglijsten Maredorp lan Noord Werkloos heid licht gestegen LEZERS SCHRIJVEN PRINSEN KOMEN EN GAAN wensen en gingen is een aanvulling op het eerste deel dat .in 1973 ver 2 MAANDAG 10 NOVEMBER LEIDEN LEIDEN Het onlangs verschenen „Wensen en vragen" deel 1 T twee van de diverse in Leiden werkzame buurt- en wijkvereni scheen. Vorige week hebben we melding gemaakt van de ver langens van de in de Merenwijk werkzame Slaagh- en Zijlwijk. Plan Noord en Maredorp zijn zelf hun wensen en vragen op pa pier gaan zetten. Dit in tegenstelling tot andere verenigingen, die min of meer zijn „geïnterviewd" door de tijdelijke redactie medewerker Paul Koppen van het Info-blad van het overleg Wijkorganen. Maredorp: Janvossensteeg, als eerste herbestraten. LEIDEN - Maredorp verwacht dat de wensen en vragen overeen komen met de beleidsplannen van het gemeentebestuur: die wensen en vragen zijn als het ware op drachten die van de wijkbewoners komen. Het is geen „interessante informatie" en het college van B en W moet het dan ook zien als een onderdeel van hun beleid. Maredorp wil een opbouwerker, die best mag worden aangehaakt aan de Welzijnsraad of aan het Volkshuis. De bewoners van de stichting Werkmans Woningen wil len. gelet op de uitspraken van staatsscretrais Van Dam, een ver dergaande inspraak bij het beleid van het stichtingsbestuur met be trekking tot hun huren, toewijzin gen en renovatie. In het kort is dat wat Maredorp verstaat onder het eerste deel van haar wensen en vra gen: „samenlevingsopbouw, inspraak en informatie". Wat „Woonomgeving, milieu en verkeer" betreft, is de verlanglijst bijzonder groot. Begrijpelijk voor een binnenstadswijk. Maredorp con stateert met plezier dat aan de wens zelf een rehabilitatieplan te helpen voorbereiden, is voldaan. De contac ten met de gemeentelijke diensten zijn goed. Naast de voorbereiding van de aanvraag bij het ministerie van Volkshuisvesting zijn er aan zetten gegeven om te komen tot het opknappen van het gebiedje achter de Marekerk, de Mirakelsteeg en de Koddesteeg. Maar intussen zouden ook andere zaken kunnen worden aangepakt. Het vergroeningsplan bij voorbeeld. Er zouden flink wat bo men moeten worden geplaatst: een soort kweekkamer voor de Mare- dorpse verandering. Onderwereld Het aantal café's moet volgens deze wykvereniging strak in de hand worden gehouden: „De veiligheid (lees: leefbaarheid) van de wijk is zwaar aangetast. Vooral de Janvos sensteeg. eens een gezellige winkel straat, is verworden tot een oord waar onderwereldfiguren vrijspel hebben en waar menig plannetje wordt beklonken. Wapenhandel, vechtpartijen, negeren van verorde ningen (parkeren) zijn de meest voor de hand. liggende klachten", aldus Maredorp. De vereniging zegt heus LEIDEN De werkloosheid in het rayon van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is in okto ber licht gestegen. Het aantal werkloze mannen nam met 106 toe tot 2494; het aantal werkloze vrouwen met 13 tot 657. Van de beroepsbevolking in het rayon Leiden is nu 4.86 procent werk loos. Ter vergelijking: in heel Zuid-Holland bedraagt het per centage 3.69. Plan Noord: Ma,rnixstraat-Wïllem de Zwijger laan voorlopig karakter. wel te beseffen dat de sfeer van een binnenstad mede wordt bepaald door een café, maar men accepteert geen onderwereld. Ook is Maredorp van oordeel dat de vervuiling in de bin nenstad dient te worden aangepakt. Een speciale spuit- en veegploeg zou goed werk kunnen verrichten. Een Haarlemmerstraat, ook deel uitmakend van Maredorp, heeft nog steeds geen goed plaveisel. „Brom mers scheuren vaak nog onbelem merd over het gladde asfalt. Een goed gekozen plaveisel, bloembakken, zitjes, een goede verlichting en daarnaast een beetje initiatief van de middenstand kunnen van deze gevreesde winkelstraat een trekpleis ter maken". Over de herbestrating zegt Mare dorp: „De straten die op korte ter mijn al voor herbestrating in aan merking willen komen, willen we dus danig bestraat zien, dat ons beeld van het verkeersverloop in de (na bije» toekomst stapje voor stapje ge realiseerd kan worden. Dit heeft meteen als voordeel dat een over schakeling op een andere verkeers afwikkeling dan niet van de ene dag op de andere hoeft plaats te vinden, maar meer via de weg van de langzame gewenning. De Jan vossensteeg is de eerste straat die hiervoor in aanmerking komt. Een voorstel van ons ligt gereed". Het verkeer moet volgens Mare dorp langzaam worden teruggedron gen uit de directe woonomgeving. „Was het tot nu toe zo dat wij als bewoners konden vertoeven op de schaarse ruimte die het verkeer ons overliet, in de toekomst willen we de rollen omdraaien. In sommige ste gen en straten zal de auto zelfs hele maal moeten worden geweerd; in andere gevallen als „gast" geaccep teerd moeten worden. Slechts de Van der Werf straat en de Volders gracht, de Clarensteeg en een stukje van de Janvossensteeg zullen als buurt-inrijstraat blijven fungeren, zij het in één richting. Het parkeren moet beperkt blijven tot speciaal aan te leggen parkeervakken. Onaanvaardbaar gevaarlijke pun ten voor de wijkvereniging zijn de Pelikaanstraat, het kruispunt Oude Vest-Voldersgracht, de Janvossen steeg, de Haarlemmerstraat bij de Hartebrugkerk en de Oude Rijn. Onder de wensen „cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk" is er, volgens Maredorp, speciaal voor be jaarden een geïntegreerde hulpver lening nodig. Plan Noord Plan Noord heeft bij zender uitge weid over de wensen en vragen. Maar liefst acht pagina's lang wordt er. geschreven over de moeilijk- en mogelijkheden van deze stadswijk. Het wijkcollectief heeft een ge richte aanvraag ingediend voor be roepswerkers: een algemeen-, een onderwijs- en een maatschappelijk opbouwwerker en een administra tieve kracht zijn zeer gewenst in de wijk. Plan Noord, deel uitmakend van het wijkcollectief, vraagt het ge meentebestuur deze aanvraag volle dig te honoreren. Verder is het comité van oordeel dat het rehabilitatieplan voor het a-gebied zo snel mogelijk tot uitvoe ring moet worden gebracht. Met klem wordt erop aangedrongen dat nog dit jaar voor de andere gebie den van Noord dergelijke rehabili tatieplannen voorbereid worden. Re habilitatieplannen zijn nodig voor het gebied rondom de Van Hogen- dorpstraat, het gebied rond de Wil lemstraat-Koningsstraat, het gebied rond de Anna van Saksenstraat en zeer in het bijzonder de wijk Gr oen oord. Men dringt erop aan de reno vatieplannen voor de woningwet complexen direct gereed te maken, zowel voor de vooroorlogse woning wetcomplexen van de LWS, als die van woningbouwvereniging „Ons Be lang". Er zal een projectopdracht moeten komen "voor de gehele wijk om het renoveren in de particuliere sector goed op gang te brengen. Volgens Plan Noord moet er op zo kort mogelijke tijd een voorbe- reidingsbesluit komen voor het ma ken van een bestemmingsplan voor geheel Plan Noord. Dat plan moet gericht zijn op de gehele wijk om die als woongebied te behouden, te bevorderen dat er gestopt wordt met de al begonnen verkrotting en ver- pakhuizing en om te bevorderen dat grond- en/of woningspeculatie wordt gestopt. In overleg met de wijkcomité's van Plan Noord en De Kooi en tevens met de werkgroep Het Spoortje moet een plan worden vastgesteld dat later in een bestemmingsplan kan worden omgezet voor het voormalige empla cement aan de Herensingel. Naast de zaken die in het kader van de rehabilitatie al aan de orde gekomen zijn, bestaan er nog enige problemen, die Plan Noord al eer der bij de gemeente aan de orde heeft gesteld. Met name; de wateroverlast van de Bakker Korffstraat, die nog ■t voorlo pige karakter van de oversteek Mar- nixstraat-Willem de Zwijgerlaan. Mede in verband daarmee dringt men er bij de gemeente sterk op aan de Gooimeerlaan hoog op de prioriteitenlijst te zetten en vroeger aan te leggen Ook de als „oefen terrein" gebruikte Van der Duyn- straat bij verscheidene rijschoolhou ders levert weer veel last op. Inder tijd is besloten dat de leswagens deze straat niet meer zouden gebruiken, maar dat is in het vergeetboek ge raakt, volgens Plan Noord. Wat „cultuur, recreatie en maat schappelijk werk betreft" is de ver langlijst van Noord ook zeer om vangrijk. „Drie jaar geleden", zo zegt men, „gaf Plan Noord de stoot tot het op gang brengen van een huiswerk klas. De studenten die het werk op zich namen, vonden hierbij al gauw de onderwijzers en de School Advies Dienst als partners op him weg. Er ontstond op die manier een overleg groep „Werkgroep Onderwijs Leiden Noord". Plan Noord verzoekt de gemeente alle mogelijke subsidie kanalen bij CRM en Onderwijs open te breken om het werk van deze Werkgroep mogelijk te maken. Een pakket van wensen voor het onder wijs is er ook. Men wil graag in klei nere groepen werken, om het onder wijs een sterker individueel accent te geven; een intensievere begelei ding van de kant van de School Advies Dienst; een betere voorberei ding van de kinderen op het „school leven", vooral bij de overgang van kleuterschool naar basisschool: ma teriële en didactische hulp bij het ontwikkelen van nieuwe en extra programma's voor kinderen met bij zondere problemen en meer moge lijkheden voor teamleiders en team leden te werken met en voor het milieu, waaruit de kinderen afkom stig zijn. Verder wil men intensiever werken aan specifieke onderwijsbe- lemmerende eigenschappen van kin deren, zoals agressiviteit enz., het beter voorbereiden van de kinderen vooral wat betreft de leer- en werk houding en extra materiële hulp voor het verbeteren van het leer- milieu van de kinderen (nu nog veel in verouderde en niet aan de normen voldoende schoolgebouwen Plan Noord vraagt al het moge lijke te doen om een spoedige uit breiding van de huidige Zeven sprong-accommodatie te laten plaats vinden. De samenwerking tussen Plan Noord en de Zevensprong heeft in dit deel van de wijk veel goed ge- De werkloosheid onder nam toe in de bouwnijverheid, de landbouw, bij het handelspersoneel het horecapersoneel, het kantoorper soneel en de groep minder geschik- ten; een lichte daling viel te consta teren bij het niet-varend verkeers- personeel en het personeel in alge mene dienst. De jeugdwerkloosheid onder jongens (beneden de 19 jaar) daalde met zes naar 133. Het aan tal werkzoekende schoolverlaters kv/am door een stijging van 20 op 108. De vraag naar mannelijke ar- beiskrachten is groter geworden: een toename van 64 tot 567. Deze stij ging betrof vooral de bouwnijverheid en üc metaalnijverheid in de volgen de beroepen: bouwkundigen, timmer lieden, grondwerkers, straatmakers, machinebankwerkers, elektrische lassers, loodgieters en telectro- monteurs. De stijging van de werkloosheid onder vrouwen voltrok zich vooral onder het handelspersoneel, horeca personeel, sociaal en geneeskundig personeel en huishoudelijk personeel; in mindere mate daalde werkloos- hied in naaisters enz. en kantoorper soneel. De jeugdwerkloosheid bleef op 117 staan; het aantal ingeschre ven schoolverlaters daalde met 44 tot 33. Er zijn 215 vrouwelijke part time krachten zonder werk, waar een vraag van 24 tegenover staat. De vraag naar vrouwelijke arbeids- krachten daalde met 11 naar 146. hetgeen kantoorpersoneel en sociaal en geneeskundig personeel betrof Zoals bij ieder gewestelijk arbeids bureau is ook in Leiden een zg. Commissie van Advies werkzaam om de directeur van goede raad te voor zien op het hele gebied van de ar- beisvoorzitening. Deze commissie kent een aantal nieuw-benoemde leden en' is thans als volgt samengesteld: wet houder Van Aken voorzitter. J. Rus tige en drs. H.G. Bouterse leden na mens de werkgevers; H A. Claproth' (NKV; plaatsvervanger Th. de Wil de). C.M. Bossaert (NVV; plaatsver vanger G. Hogewoning) en E. d'Haan (CNV: plaa-tsvanger L. Nieuwenhuis) ledten namens de werk nemers. de plaats ven één lid-werk gever is nog vacant binnenkort wordt hij vervuld. De commissie, die vori ge week voor het eerst in nieuwe, samenstelling bijeen kwam, moet worden ingeschakeld bij bv. ontslag-- kwesties en de werving van buiten-.. land.se werknemters; ze kan ook op eigen initiatief bijeen komen. Opnemen van brieven in De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dam het met de inhoud eens is. wel in te korten. Maredorp doet niet mee. met schijninspraak Staatssecretaris Van ,Dam heeft een nieuw systeem bedacht voor "huuraanpassing", die op 1 april tot (meestal) huurverhoging zal leiden, voor woningen van woningbouwver enigingen/ -stichtingen en die van partikulieren. Zijn voorstellen da teerde hij op 30 september j.l. in een brief aan de gemeenten. Ge meente Leiden dateerde zijn door zending aan "de belanghebbenden" op 27 oktober j.l., waarbij woning- bouworganisaties, woningbezittersor- ganisaties, buurtorganisaties e.a. wer den uitgenodigd voor een bespreking- op 6 november met wethouder Ver boom. Deze organisaties ontvingen de brief op 3 november j.l. De bijeenkomst was bedoeld om een overleggroep van verhuurders en huurders te vormen, cm te advise ren over de zgn. "subjektieve krite- ria" voor de beoordeling van wonin gen. Op grond van deze beoorde ling, resulterend in een waarderings cijfer èn op grond van de nu gel dende huurprijs zou dan beslist moeten worden of een woning 8% huurvergoging krijgt, 8 tot 12% huurverhoging, geen huurverhoging of huurverlaging krijgt. (Bezwaren van huurders zouden ook hieraan getoetst worden en aan de beoordeling (desgevraagd) van de HAC over de onderhoudstoestand of e n de re ernstige gebreken; uitdrukke lijk wordt inkomen van de huur der niet als geldig bezwaar erkend, en de vraag of dat eigenlijk wél mee zou moeten doen bij de huur prijsvaststelling staat uidrukkelijk buiten diskussie: de EHBO-maatre- gel individuelehuursubsidie is daar goed voor, stelt men). De subjektieve beoordelingskriteria die de overleggroep moet gaan ont werpen, slaan op de waardering van de woonvorm (flat, egage, du- plexwoningen e.d.) de woonomgeving (ligging) en de wijk. Van Dam eist een aantal malen in zijn brief dat de overleggroep daar op 1 december mee klaar moet zijn. Immers moe ten de gevallen van huurverlaging en huurbevriezing mèt deze kriteria onderzocht zijn en gemeld worden aan van Dam vóór 1 januari '76 -la ter mag niet meer - om hiervoor toestemming te vragen. Voorts moeten de verhuurders in staat zijn gemotiveerd (dus met dat waarderingsonderzoek) in februari minstens één maand voor 1 april) hun huurders 9% of meer huurver hoging aan te zegen. Er is "dus" grote haast. En als de huurders mee willen doen, moeten zij er snel bij komen, "dus". Daarom zijn huurders/ buurtorganisaties voorzien van een uitnodiging voor die bijeenkomst om zelf een vertegenwoordiger te leve ren voor de overleggroep. Deze ver tegenwoordiger moet dan de mening vertolken van zijn "achterban'Vhuur ders-buurtgenoten, die zelf nog niet gïnformeerd zijn en die hun mening nog niet gevormd hebben. Nu weten mensen van buurtorga nisaties maar al te goed dat er, om de mening van de hhuurder/buurt- bewoner goed tot zijn recht te la ten komen over een ingewikkelde zaak als deze, minstens een half a driekwart jaar hard aan gewerkt m worden. Dit weet Van Dam niet of hij negeert dit. Als zijn systeem vruchten afwerpt (veelal huurverhoging, zure appels dus voor de huurder) zou er tegen- aktie kunnen komen. Heeft de buurt organisatie meegewerkt (stel dat die b.v. niet weggediskussieerd wordt door de verhuurdersgroep) dan heëft Van Dam en de voor hem werkende webhouder een mooi antwoord op die protesten: "jullie vertegenwoor diging heeft zélf meegedaan, zijn zegje kunnen doen, ga das maar naar hem, het is demokratisch met in spraak besloten". Het waren velen op die bijeen komst die hierover boos waren. Ook mensen van woningbouwverenigin- Wethouder Verboom weigerde Van Dam te schrijven dat wat Van Dam wilde, gewoon niet kón en dat hij zijn hele schema minstens een half a driekwart jaar moest verschuiven omwille van de werkelijke inspraak. Misschien wil hij dat wél doen als een raadslid hem dat vraagt (per raadsbesluit dus)???? Wethouder Verboom wilde wel schrijven aan Van Dam dat het al lemaal best wat kort dag was en hem dus vragen of 15 december als sluitingsdatum ook mocht. Op voorstel van Sander de Graaf wilde Verboom ook het hele sy steem in de krant uitleggen en daar in alle belanghebbenden (vooral de huurders zelf dus nogmaals met klem uitnodigen te komen op 18 december a.s. om dan alsnog de overleggroep te vormen. Hij vroeg de buurtorganisa ties hierop eveneens te wijzen bij hun achterban. Wat de buurtorganisaties en huur ders verder ook mogen beslissen (meedoen of niet), Van Dam wijst er in zijn brief uitdrukkelijk op dat het volgens de wet in ieder geval de taak is van B en W er op toe te zien dat de woningbouwverenigingen stichtingen hun medewerking geven. Piet van 't Zelfde vertelde die avond nog wat hij voor de radio ge hoord in Den Haag Vandaag 16 nov. '75) werd Van Dam gevraagd waarom hij zo laat met zijn brief gekomen was; Van Dam antwoordde dat dat nu pas had gekund, nu de huurakties bedaard waren. Het bestuur van Buurtvereniging Maredorp ziet er van af om samen met wethouder Verboom en staats- sekretaris Van Dam op dit gladde ijs een scheve schaats te gaan rijden. Wij doen met deze schijn-inspraak niet mee. Dreigementen gaan te ver In de krant van donderdag 6 no vember trof ik een artikel aan onder de kop "Van Aken trekt zich geen bal van ons aan". Na het enige keren aandachtig overgelezen te hebben, zou ik toch wel graag enige kantte keningen willen plaatsen. Hoe stelt de woordvoerder van dte wiik Groenoord de heer Ton Wurzer zich onze toekomstige maatschappij voor? Het is natuurlijk te billijken, dat als er plannen op tafel komen om in het omstreden Olga complex een worst- en vleesfabriek te vestigen er gegronde bezwaren naar voren ko men van de buurtbewoners. Het gaat mijns inziens toch echter te ver om alvast bij voorbaat drei gementen te gaan uiten als de heer Teekens voorstelt elders ver buiten de wijk een stuk nieuwbouw te ple gen. De heer Wurzer moet toch kun nen begrijpen dat als je zoals de heer Tetekens van slagersjongen tot grote ondernemer bent uitgegroeid Je meer moet doen dan alleen pro testeren en demonstreren en dat is het verschilt maar enkele letters "presteren". Als zo iemand dan 'een flink stuk werkgelegenheid kan en wil brengen lat/en we dan met z'n allen ons ge zonde verstand gebruiken en niet bij voorbaat zijn plannen torpederen. Het is ieder weldenkend mens toch duidelijk dat het tij van onze econo mische welvaart gekeerd is en dat we verzuimd hebben tijdig de bakens te verzetten. We zullen nu moeten pompen of met z'n allen verzuipen. Ter geruststelling van de heer Wur zer is ondergetekende beslist geen ondernemer maar een bij wijze van spreken uit noodsprong geboren pompbediende. SAM HEEMSKERK Mariënpoelstraat 19a Leiden. LEIDEN - Zo gaat dat: prinsen komen en prinsen gaan, maar carnaval blijft immer bestaan. Zaterdagavond werd prins Henny II (foto rechts) voor een jaar be noemd tot opperleutvierder van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten. Dat gebeurde in het Antonius Clubhuiswaar ook loco- burgemeester Van Aken zich naartoe had gespoed om namens de gemeente getuige te zijn. Goed- ingélichte bronnen weten te mel den dat de wethouder met groot enthousiasme heeft meegehup- peld. Vast staat in elk geval loei dat Van Aken was uitgedost met een frivool hoofddeksel foto hiernaast).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3