Tekort van f 850.000 op begrotin op begroting GS steunen de groei van Alphen agenda Hagenaar verdiende niets aan vervoer schilderijen Boeiend orgelconcert „Prijs" Open dag Geit in de kerk op afscheid van ds. Van Netten PAGINA 2 MAANDAG 10 NOVEMBER LEIDEN Jan Schmitz zet door. Een doordouwer. Hij heeft de klas sieke kop van de ondernemende theaterdirecteur en hij zal de brood nodige restauratie in de wacht sle pen van zijn orgel in de Hartebrug- kerk. Zijn vierstedenorgelbustocht naar Mechelen, Parijs, Versailles en Gent is een succes geworden: 50 deelnemers, en ze waren bijna alle maal present om naar hem en naar de sopraan Thea Ekker te luisteren. Deze zangeres bleek zeer gelukkig met haar stemoverdracht in haar liederen van Purcell (Dido!). Bach en bovenal in een smeekbede van Chausson. De stem zat perfekt, kleurde en resoneerde mooi, was fijn beeldend en wist bovendien ont roering te wekken. Tegenover deze innigheid de brui sende levensvreugde van de organist, culminerend in een Toccata van Georgi Mushel. Wederom een eerste uitvoering in dit land. Mushel, hier volslagen onbekende Rus in Taskent, zou groot applaus gekregen hebben van Widor, van wie het intermezzo uit z'n 6de Symfonie geknipt leek dit Maarschalkerwe Mushel hoort huis in de Petroetsj- ka-paragraaf van de muziekgeschie denis. Je ziet de beer aan de ketting z'n kunstjes verkopen in het moto risch geordend marktgeroezemoes. Hartstocht, feest, folklore, vitaliteit. Het stuk doet 't op het orgel en 't leek aan Schmitz opgedragen die, eenmaal ontdekt, er als de kippen bij was. Hij had nog meer gedierte in voorraad: een koekoek en een nach tegaal, uit Handel's befaamdste or gelconcerto. Het orgel kon de vogel slag niet helemaal net-echt maken. Na de gedroomde restauratie nog eens doen en dan met orkest erbij. Begonnen was met Walther's im pulsieve bewerking van een Concerto del Signor Meck. Afgezien van deze genoeglijke muziek is deze seïgneur mysterie. Voor de historie is hij ver der spoorloos. KEES VERHOEF. FORUM OVER MASSAMEDIA IN LEIDERDORP LEIDERDORP De Leiderdorpse begroting voor vertoont een tekort van f 850.000,Hoe de gen denkt dit te kort te gaan dekken was bij het uitkome Maandag Steenstraat lb: Wereldwil Ontir •rlaan Bruggehc 2.30 i Leiclse Steenschuur 6: Spiritistisch Genoot- Hooglandse Keikgracht 1719. le- Alg. SOS-dienst Paleontologie. 8 i 3.30 LEIDERDORP De Leiderdorpse begroting voor 1976 vertoont een tekort van f 850.000,Hoe de gemeente denkt dit te kort te gaan dekken was bij het uitkomen van de begroting nog niet bekend. Voor het eerst heeft Leider dorp een budgetprognose gemaakt die loopt van 1976 tot en met 1 980. Deze prognose toont aan dat de nadelige saldi van 1975 en 1 976 ruimschoots goedgemaakt zullen worden 071-125202. voor alien die in moeilijk in de volgende jaren. Telefonische hulpdienst: heden verkeren Dag Post met het grootste nadelig sal- saldo do op de Leiderdorpse begroting is onderwijs. De kosten voor het on derwijs in Leiderdorp worden voor 1976 geraamd op f 2.992.000. Hier van wordt aan rijksuitkering terug ontvangen f 1.990.000, zodat de ge meente ruim 1 miljoen moet "bij passen". Daarmee is het nadelig saldo opgelopen tot bijna de hele op brengst van de wegen- en rioolbe lasting. Voor 1976 verwacht Leider dorp dat er bij openbaar en bij zonder kleuteronderwijs 1140 kleu ters (resp. 355 en 585) het nadelig Invaliden deden inkopen LEIDEN Op initiatief van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers kon vanochtend weer een groep mindervali- den zonder al te veel drukte om zich heen de St. Nicolaas- inkopen doen. Dit gebeurde per traditie bij V en D. Op de foto: hulp en een gedegen advies bij de aankoop van chocoladeletters. het openbaar kleuteron derwijs wordt geraamd op f 118.724.98 en voor het bijzonder kleuteronderwijs op f 121.646-99. Voor het lager onderwijs (openbaar en bijzonder) rekent men op 2690 leerlingen (resp. 840 en 1.850). Het tekort op het open baar lager onderwijs wordt ge raamd op f 903.992.72 en voor het bijzonder lager onderwijs op 1.545.562.27. Bij het voortgezet open baar onderwijs wordt gerekend op een nadelig saldo van f 600 terwijl dit 'bedrag voor het bijzonder onder wijs wordt geraamd op f 11.542.20. Bij de overige onderwijskosten wordt een nadelig saldo van f587.194.06 verwacht. Onder deze laatste post vallen o.m. de kosten van de sportzaal Op Dreef, en de -schooladvies- en begeleidingsdienst. Voor üe schooltandverzorging kon een f6000 lager bedrag dan vorig jaar op de begroting worden opge nomen. Dit komt omdat door de samenwerking in de regio's Alphen aan den Rijn en Leiden, waardoor de kosten van de dienst over een groter aantal inwoners is gespreid en door de hogere rijksbijdrage. Het totaal nadelig saldo op de post volks gezondheid bedraagt f 332.924.44. Dit komt o.m. door de hogere kosten van het röntgenologisch borstonder zoek, de verhoging van de kosten voor de schoolartsendienst 6 pet. en de verhoging van kosten voor pre ventieve gezondheidszorg met 10 pet. Belasting. De plaatselijke belastingen, we gen- en rioolbelasting, reinigings rechten en marktgelden zullen waarschijnlijk met 10 pet. stijgen, al moet gezien het nadeligsaldo op de post Openbare Werken: 1942: 879.49 een hoger percentage niet uitgesloten worden geacht. Evenals de plaatselijke belasting zal ook de personele belasting met 10 pet. worden verhoogd. De netto meer opbrengst hiervan wordt ge raamd op f17.000. Het tarief voor de hondenbelasting gaat ook met 10 pet. omhoog zodat een hond in 1976 f53.50 aan belasting gaat kos ten. De geraamde meeropbrengst is f 10.000. De horecabelasting gaat niet omhoog maar desondanks is voor 1976 een meeropbrengst van f 5.500 geraamd. Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- 'eeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings- len ma., di en woe. 11.00—12.00 u. en do.avond 18.3020.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 14&171. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex): ma 11—1 do. 6.3 vrij. 79 8.30 Van Hogendorpstr; do. 7—9 uur nar Gespreksavonden Gesprekaavonden Baha-1 schap. Wo. 8 u 11. Oegstgeeit. 1 Hendrlknlanr-so* Onderwljswlnkel, Soplastraat 36, tel. "***"*- Geoper J *-- ff 12- 6 1 Kennedylaan 126325. Geopend maandag t/m Dierenhulpdienst itten vogels Leiden en Leiderdorp. Di bereikbaar: telef 134687. Moederhulp moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068, Weduwe en weduwnaars den telefoon (na 18 uur) 761112. Architecten land. Op werkdagen telefonisch bereik baar onder nr. 126385. Zitting op woensdagavond van 7.309.30 uur op Dienstencentrum Noordelndsplein 2b. tel. 140483. Al- Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarde: r5, tel. 149441 (ma 1 gezinsverzorging. Mare Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch. Werk. Oude Rijn 44c. Spreekuur dag. van 23 uur n.m.. ZENDAMATEUR BETRAPT De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur een clandestiene zendamateur op heter daad betrapt in een woning aan de Leidse Coranthijnstraat. De appara tuur, met een waarde van ongeveer 2000 gulden, werd in beslag geno men. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. Binnenstad, Gerecht 10, woe 56 uur nam. Noord: v Hogendorpstraat 36, ma. 10.3a-11.30 u v.m. Kool: Drift- straat 49a, dl. 10.3011.30 uur v.m. Morskwartier: buurthuis Morswljk. To paaslaan. tel 761196, woe. 10.00 11.00 uur vm. Tuinstadwijk: Heren straat 45. vrij. 10.30—11.30 uur vm. intermenselijke be- Bar tot twee maat toe te laat open LEIDEN Tegen de eigenaar van een bar in de Pieterskerkchoor- steeg is zowel in de nacht van vrij dag op zaterdag als in de nacht van zaterdag op zondag door de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat de bar na twaalf uur nog open bleek te zijn. Zaterdagnacht waren er na die tijd zelfs nog zo'n 150 bezoekers in de bar aanwezig. De eigenaar is verplicht om al om twaalf uur van wege een eerdere overschrijding van de sluitingstijden zijn zaak te sluiten. Ook tegen de baas van een club in de Breestraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag proces-verbaal opgemaakt, omdat hij te laat open was. Hetzelfde overkwam een snack bar-eigenaar aan de Lage Rijndijk een dag later. Berovingen in centrum Leiden LEIDEN Een 23-jarige vrouw uit Noordwijk werd zaterdagmiddag in de Haarlemmerstraat van haar tas beroofd. Zij had hem in een wandelwagen neergelegd. De tas met inhoud vertegenwoordigde een waar de van ongeveer 250 gulden: daar naast zaten het rijbewijs en de autosleutels van de vrouw erin. Een 23-jarige Leidse vrouw werd zaterdagmiddag op de markt van haar portemonnee, met een inhoud van 160 guldden beroofd. Dit on danks het feit dat in verband met de vele gevallen van zakkenrollerij de laatste tijd op de markt door de politie extra werd gesurveilleerd. LEIDEN Bij een woning in de Muilenstraat meldde zich vrijdag ochtend een ongeveer 25-jarige man met de mededeling dat de bewoners een prijs uit een zaak in Den Haag hadden gewonnen. De bewoners, die van niets wisten, lieten de man bin nen. Daar kwam het gesprek al spoe dig op het in het huis aanwezige antiek, dat volgens de bezoeker niet veel waard was. Hij wilde het wel kopen, maar de bewoners weigerden dat. Tenslotte bleek dat ook de "prijs" twee Perzische tapijtjes, niet voor niets te krijgen was: ze moesten respectievelijk tachtig en vijftig gul den opbrengen.... De bewoners heb ben deze prijs maar niet geaccep teerd. Opgravingen Tijdens het af- kleien voor de dakpanfabricage in de Polder Achthoven is inheems ce ramiek van rond het begin van de jaartelling gevonden. Op een aantal vindplaatsen in greppels en kuilen kon zeer veel materiaal geborgen worden, waaronder een enkele scherf van Romeinse import-cera- miek. Dit staat in het jaarverslag van de provinciale archeoloog van Zuid-Hclland over 1974. Opgemerkt wordt dat langzamerhand in dit gebied meer van dergelijke vind plaatsen bekend zijn geworden. Jn Koudekerk, tegenover het ge meentehuis, is een 15e eeuwse kan gevonden in een sloot, de kan be vindt zich op het raadhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN "Als gevolg van de zeer sterke daling van de woningbezetting, waarvan de invloed veel groter is dan de da ling van het geboorteoverschot, moet de bouwactiviteit in uw ge meente voor de korte termen eer der worden verhoogd dan ver laagd teneinde de doelstellingen van de overloop te kunnen verwe zenlijken". Dit schrijven Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland in een brief aan burgemeester en wethouders van Alphen. Het schrijven is een reactie op een in april van dit jaar verzonden brief van het Alphense gemeentebestuur aan GS. Hierin vroegen B. en W. om de visie van het vine aal bestuur met betrek king tot het groeibeleid van Alphen op kortere en langere termijn. Op korte termijn heeft Al- Alphen, zodra dat door alternatie- inwoners en bedrijven uit het Haagse stadsgewest, menen Gede puteerde Staten. Zij gaan daarbij uit van het uit 1967 daterende streekplan Rijn en Gouwe. Alphen zou volgens dat plan in 1985 70.000 inwoners tellen. Op de middellange termijn zal Alphen, zodra dat door alternat e- ven elders mogelijk is, zijn functie als overloopkern verliezen, aldus GS. "Dan blijft een meer op de ei gen regio (Leimuiden, Rijns- aterwoude, Woubrugge, Ter Aar Nieuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop Bromfietser gedood WASSENAAR De 22-jarige bromfietser Kurt Wurms uit Den Haag is zondagmiddag om het le ven gekomen bij een ongeluk op de Wassenaarse Buurtweg. Omstreeks half vijf reed de jon- gvman over de Buurtweg in de rich ting van de Waalsdorperlaan. Bij het nemen van een bocht keek hij een paar maal achterom, kwam daardoor op de linkerhelft van de rijbaan terecht en botste frontaal tegen een bestelauto, bestuurd door de 34-jarige F.S. uit Den Haag. De bromfietser was op slag dood. Koudekerk, Hazerswoude en Bos koop) afgestemde functie over die nog kan worden versterkt, zowel qua woningbouw als werkgelegen heid en voorzieningen". Alphen moet er voor zorgen dat vóór 1 januari 1980 3700 woningen worden opgeleverd waarvan 1100 in Ridderveld I, 500 elders in Al phen en 2100 in Ridderveld II. INLEIDEN LEIDEN De Leidse studen tenvereniging Sociëtas Studio- sorum Reformatorum <SSR) organiseert morgenavond in haar gebouw aan de Hogewoerd (108) een forumbijeenkomst met een discussie over het the ma "De pluriformiteit van de massamedia". In het forum hebben zitting Ruby van der Scheer (D'66), het kamerlid G. W. Keja (VVD), L Kool (VPRO), H. van Maanen (NCRV), B. van Kaam <VU- Magazine), K. Metselaar (NRC Handelsblad) en dr. E. Diemer (Instituut voor Massacommu nicatie in Amsterdam), die het forum zal leiden. De bijeen komst begint om acht uur. Israëlische onderscheiding AMSTERDAM De Israëlische vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken Allon heeft gister middag in Amsterdam meer dan zestig Nederlanders onderscheiden, die in de oorlog Joodse medeburgers hebben gered. Zij kregen de ere medaille en de oorkonde van Jad Veshem. De oorkonde geeft het recht om een boom te planten in de "laan der rechtvaardigen" op de herdenkingsheuvel in Jeruzalem. Een van degenen die onderscheiden zijn is M. van der Stoel uit Voor schoten. Een deel der onderschei dingen werd postuum verleend. De plechtigheid in het door po litie zwaar bewaakte instituut voor de tropen werd bijgewoond door onder anderen minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), de commissaris van de koningin in Noord-Holland mr. Kranenburg en burgemeester Samkalden van Am sterdam. LEIDERDORP In gebouw Irene hield de Stichting Kin derspeelzalen in Leiderdorp een „open dag". De ouders konden daar alle informatie krijgen over het werk van de stichting terwijl er ook voor de kleintjes iets was georga niseerd. De grabbelton had natuurlijk veel aftrek, jien-otlga -aijal.a Atletiek Ruud Wielart heeft za terdag tijdens internationale wed strijden in Keulen het Nederlands indoorrecord hoogspringen met één centimeter verbeterd en gebracht op 2.12 meter. Dwight Stones (USA) won het nummer met 2.15 meter. Turnen Monique Bolleboom is gisteren in Heerenveen Nederlands kampioene turnen geworden bij de meisjes van dertien en veertien jaar. Connie Zwarthoed werd num mer één in de categorie tot en met twaalf jaar. DEN HAAG De offici'er van jus titie bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen de 48-jarige koopman S.M. uit Den Haag negen maanden gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist wegens het bewaren en vervoeren van negen schilderijen die in dte nacht van 25 op 26 januari waren gestolen uit een woning aan de Raaphorstlaan in Wassenaar. Volgens verdachte waren 's nachts twee Hagenaars bij hem aan huis gekomen met het verzoek de schil derijen te bewaren. Uit angst voor represailles zou hij hi'erop ingegaan zijn. Toen hem later gevraagd werd de schilderijen per trein naar Heer len te brengen zou hij dat even- Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Martljn Hen- licus Willebrorchis z. v B. M. H. T Dekker en A. T. van Dijk. Esther Ma ria Adriana, d. v. W. A. L. den Edel en E. Y. Bouwman. Cornelia Q'orry d. v. J. Neuteboom en G. Buijn. Johan na Margaretha. d. v. T. J. Overdijk en W. M. van den Bink, Michel, z v. K. Zuijderduljn en M. Maric. Ronald z. v. W. A. Visch en E. G. M. van Zon. Natascha Johanna d. v. P. J. van Hees en A. J. Bartcn, Yvonne Marjan d. v. J. Varkevisser en P. H. Ruwaard Maria Geertruida Theodora d. v. J. M J. van Leeuwen en G. M. R. Krutwa- gen. Overleden: M. E. Schoenmakers 74 Jr. e. v. G. C. A. Schaap, N. Noppe 66 jr. echtg. v. W. Hoek. C. van der Voet 77 jr. e. v. G. Hoekstra. P. Slappendel 31 jr. e. v. J. J. van Dolder, J. H. O. Spoor 57 Jr. e.v. A. A. OliJ. Apotheken De avond-, nacht en zonda#di*nst der apotheken ln de regio Leiden, worde waargenomen v. 7 tot 14 novem ber, door: Apotheek "Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 121060 en Apotheek "Beker". Lijtweg 4, Oegstgeest. telefoon 155482. Tevens op zaterdag tot 1 xtur nam.. Apotheek "Noord-Hofland". Thorbeckeweg 3, te Voorschoten, telefoon 071762877. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht ^11. Elke donderdag- Kinder opvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden, Hooglandse Kerkgracht 4, tel. 130360. Geopend dl. t/m vr 9.30 12 uur vm en van 2—5 uur nam Huize St.-Maarten Opvanghuis voor crlstsgevallen van ln nood verkerende moeders evt. met kin deren Sint. Jacobsgracht 1 dag en naoht bereikbaar. Tel. 132187 Adviesbureau Lelden en Omstreken van de Ned Bdnd van Weduwen en ('3 avonds en ln het weekeinde) Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorging van 18.0020.00 u. Zaterdag van 16.0018.00 uur. Te'efoon 071—130500. Indien in gesprek 071134539. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement I 35,90 Pe* post f 40,30 Jaarabonnement 1132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen By automa tische overschryvlng geen ad ministratie- en incassokosten- LEIDERDORP Dat een sim pele opmerking soms ongewone gevolgen heeft, hebben de gister avond op het afscheid van ds. J. A. van Netten in de Leiderdorp se Hoofdstr.-kerk samengestroom de gereformeerden gezien, toen aan het eind van een toespraak tot de scheidende pastor - heel correct na de liturgie - de deur van de consistorie open ging en een forse geit de kerk werd bin nen gelaten. De vrouw Van de dominee had zich in een gezel schap laten ontvallen dat de pas- torietuin in Zetten - waarheen de Van Nettens verhuizen - nog een grote wildernis was. Ervan uitgaande dat de familie al over het gewone tuingereedschap be schikte, besloot de af scheidscom missie, tot wie deze opmerking was doorgedrongen, tot de aan schaf van een geit teneinde haar bij het herscheppen van de baai erd tot een paradijs toch een handje te helpen. Het dier - Egalizaadje gedoopt - dat getooid was met een fraaie strik, werd aan een touw vastge houden maar liep met haar ge leider vrijmoedig de paden op om zich aan het verbouwereerde kerk volk te vertonen. En toen de toe spraak haar wat te lang naar de zin werd, deed ze ongehinderd midden op het liturgisch centrum uitgebreid haar behoefte. De kos ter was kennelijk op zo'n inci dent voorberied, want hij schoot onmiddellijk met stoffer en blik op de bevuilde plek af. De geit, zo hoorden wij later, had hem dit in de consistorie, waar ze gedwee het eind van de dienst had af gewacht, ook al gelapt. De predi kant verzekerde kerkgangers dat hij in Zetten in ieder geval de geit zou sparen Toen de rust in de kerk was weergekeerd, kregen dominee en 7 Van Netten ook nog een wintersportreis aangeboden. De afscheidspreek ging over het pleidooi van Abraham bij God om Sodom en Gomorra te spa ren (uiö het eerste bijbelboek, Geneesis, hoofdtuk 18). Hij zei, dat een christen zijn verantwoor delijkheid voor de wereld pas ten diepste gaat beseffen vanuit het bondgenootschap van God. Abra ham was Gods bondgenoot en door Jezus Christus staan ook wij in die relatie. Christenen lopen het gevaar, zich in het vrome gebaar te verliezen, zonder iets te doen tot leniging van de nood. Het geloof in Jezus Christus, die de grond is van Gods genade voor mensen, -"moet ons echter bewe gen tot een uitgaan in solidari teit. Het koor Excelsior zong in de afscheidsdienst een paar keer. In Irene nam na de dienst ieder per- sooniyk afscheid nam van ds. Van Netten en zijn gezin. min hebben durven weigeren. Bij aankomst per taxi bij het station Heerlen was dfó verdachte gearres teerd. door acht politiemannen gehouden onder het mom van een verkeerscontrole. De schilderyen werden ïn de taxi ontdekt. Naar de verdediger van verdachte vermoedde hadden de dieven geen kans gezien de schilderyen te verkopen en de po litie in Heerlen een tip gegeven ten einde een verzekeringspremie op die manier te kunnen incasseren. Ver dachte heeft van dïens medewerking geen enkel financieel voordeel gehad. De pleiter verzocht de rechtbank zijn Moeders voor moeders Mevr Zr. E JansenNtemever Hof- dijck 32. Oegstgeest. tel. 071-153652. APPARATUUR GESTOLEN Uit een auto, die geparkeerd stond op het Stadhuisplein, in Leiden is gisteravond tussen half tien en kwart voor één een versterker, een koffer met microfoons, snoeren, plug gen e.d. gestolen met een totale ge schatte waarde van 3000 gulden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2