Geanimeerd muziekfeest van UNIE TRIJFEL Architectuurin Marekerk Marjole en Sylvia: grote klasse (Qucf ^Jite MAANDAG 10 NOVEMBER Toen vrijdagavond in het laatste journaal bekend iverd gemaakt dat dr. Tieüe II err e- ma ivas vrijgelaten, merkte ik dat de adem even stokte in mijn keel. Heel even had ik een soort schrik-in-af- uachting en pas toen het dui delijk ivas dat hij het er levend had afgebracht kon er een ..god zij dank" van af. Dat kwam echter door de for mulering van dit nieuws. Ik heb de juiste bewoordingen van de eerste zin nog even bij de documentatie-af deling van het NOS-journaal opge vraagd. Zij luidde aldus: Zojuist wordt uit Ierland (oh mijn godgemeld dat de ontvoerde Nederlandse (schiet op nou) industrieel Herrema vanavond (dat duurt te lang, het moet dus slecht nieuws zijn dat ze zo lang mo gelijk proberen uit te stellen is (gewond geraakt, gedood vrijgelaten?vrijgelaten (god zij dank)". Het ging natuurlijk om niet meer dan zes seconden, een uiterst korte periode imn spanning die bepaald in het niet zinkt vergeleken met de 36 dagen die dr. Herrema in een veel grotere en directere spanning gezeten heeft (ruim een half miljoen maal zo lang dus), maar die spanning duurde toch net lang genoeg om je even de adem in de keel te doen stokken. Terwijl dat natuurlijk niet nodig was ge weest. Als er een reclamespe cialist op de journaalredactie had gezeten, dan had hij het ongetwijfeld anders aange pakt. Het belangrijkste voorop de mededeling had immersin drie lettergrepen gegeven kun nen worden: hij is vrij en dan verder: „dr. Herrema is vanavond door zijn ontvoer ders vrijgelaten. Zo wordt zo juist uit Ierland gemeld. De Nederlandse industrieel werd 36 dagen geleden..." enzo voorts. Een zelfde opbouw dus in die ene zin, als de leerlingen op de School voor de Journalistiek wordt geleerd ten aanzien van een nieuiosbericht. Een nieuios- bericlit moet namelijk zo zijn opgebouwd dat het, als het ie lang mocht zijn, van onder aan af per alinea kan worden ingekort. In die ene zin in het NOS-journaal was de op bouw precies andersom. Be langrijkste woord: vrijgela ten. Twee na belangrijkste woord: vanavond. Een na be- langrijkse woord (het had immers ook nog Aronson kun nen zijn, die wellicht in Irak wordt vastgehouden)Herre- Het Nederlandse volk had overigens geen betere verte genwoordiger naar die Ierse kidnapping kunnen afvaardi gen dan Tiede Herrema, die de nachtmerrie niet alleen fy siek maar ook psychisch blijkbaar uitstekend door- peld. Dit was immers typisch een geval van resultaatvoet bal waarin de doelpunten be slissen, en achteraf-gepraat over gemiste kansen en der gelijke is dan zinloos. Die Ier se regering heeft gewonnen, dus was de tactiek van de Ier se regering de beste. Dr. Tiede Herrema bewees zijn goede manieren ook te genover zijn ontvoerders. Hij wilde wel verzachtende om standigheden laten meespre ken, maar maakte ook duide lijk dat het zijn types niet waren. Hij iveerstond op die manier de neiging die ieder een in zo'n situatie wel bevan gen moet, om zijn kwellers na de goede afloop voor het front van de gehele mensheid hu maan aan de borst te druk ken. Nee, werkelijk, we mogen niet klagen over onze afge zanten naar zulke precaire situaties. Eerst Pim Sierks al en nu Tiede Herrema weer. Limerick U herinnert zich natuurlijk dat Herrema ontvoerd werd in zijn Ierse woonplaats Li merick. Dit plaatsje heeft zijn naam geleend aan een popu laire versvorm die voor het eerst gesignaleerd werd in Anecdotes and adventures of stond. Het feit alleen al dat fifteen young ladiesuit 1820. hij in een mum van-tijd voor de pers beschikbaar was, en niet eenmaal maar verschil lende malen, wijst daar al op. Bovendien beantwoordde hij alle vragen met waar digheid, met wat de Engelsen dignitynoemen, ook ten aanzien van de tactiek van de Ierse regering, die achteraf natuurlijk alleen maar manieren, als juist kan worden bestem- Ter gelegenheid van dr. Tie de Herrema's ontvoering en bevrijding heb ik de volgende limerick gemaakt In Limerick wilden twee Ieren het leven van Tiede bestieren, maar Herrema heeft zich gehandhaafd, en leeft, met behoud van zijn goede NICO SCHEEPMAKER LEIDEN Zaterdagavond ombegrepen op de twee 16 registers, die kwart over acht begon in elf 6teden tegelijk een concert gewijd aan or gelwerk van Bach. Deze "Orgelelf steden" was een bijdrage aan het Monumentenjaar onharmonisch vinden tale dispositiebeeld. Voor de naaste toekomst is en blijft dit zo. Nico van den Hooven, hoofdleraar stichtin- orgel in Utrecht, kon De elf concerten speelden zich af •op elf monumentale orgels in elf monumentale kerken. Door uit schakeling van de Pieterskerk is het Marekerk-orgel ons vlaggeschip. Sommigen hebben het niet gedragen spel niet verhoeden, hoor baar te maken dat er een paar technische mankementen zijn, die om de dokter vragen. Deze concert gever is een volleerde Bach-specia- list, die ook haast niets anders meer speelt in de praktijk. Zijn volgorde werd Fuga sopra II Magnificat, Pas torale, koraalbewerking Mensch be- wcin dein Sünde gross «vervlechting van Golgotha dramatiek en mys tiek), Prelude en Fuga Chet Bach zeer dierbare koraalvoorspel. An- Wasserflüssen Babyion, Sonate V in C en Prelude en Fuga in e moll. Die zijn gevreesd moeilijk en daarom 'n uitdaging voor v. d. Hooven, die er een summum aan doorzichtigheid en evenwicht in aanbracht In het zevendelige programma is de onge ëvenaarde bouwer Bach in zeven aspecten staande in de ruimte ge bracht op een wijze, die de aanwe- wezige kenners stellig heugen zal. Want dit was meer dan spel, dit was architectuur. KEES VERHOEF LEIDEN OEGSTGEEST Mar jole Flore is nog steeds een pure theaterpersoonlijkheid. Ze heeft ta lent, ze heeft lef en ze heeft een enorme uitstraling. Marjole kwam haar capaciteiten als monumenta- e zangeres in het afgelopen week einde opnieuw in het Rijnlands Ly ceum bewijzen. Ze deed het ditmaal in gezelschap van Sylvia Alberts, die over dezeflde eigenschappen be schikt maar dan wel in mindere ma te Wat de twee zangeressen in de «tweede) proefvoorstelling van haar "two-women-show" te zien en te ho ren gaven was veelbelovend. Er zal echter heel wat aan deze show bij geschaafd moeten worden wil het duo verzekerd zjn van een groot succes. Zo is bijvoorbeeld het openingsnum- Marjole en Sylvia het deze artistieke samenwerking uit de doeken doen, geen knaller te noemen. Het tweetal heeft er trouwens tijdens vrijwel de gehele voorstelling blijk van ge geven dat het beter kan zingen dan conference-achtige praatjes houden en komische nummers opvoeren, een muzikale sketch als "Boem- boem-boem" doet te veel denken aan een feestavond van de meisjes- hbs en is niet overeenkomstig het artistieke niveau waarop met name Marjole Flore zich pleegt te bewe gen. Gelukkig echter zijn er in dit nieuwe programma voldoende lied jes opgenomen, die de show in haar geheel weten te redden. Het bevat ook enkele hoogtepunten, zodat er •ijdagavond zeker geen reden voor het overwegend Jonge publiek was om teleurgesteld naar huis te gaan. Zeldzaam knap opgebouwd is, om maar wat te noemen, de door Mar jole en Sylvia gezongen medley van liedjes uit de jaren zestig. Een med ley met schitterende muzikale ar rangementen en met geraffieerde, soepele overgangen. Met vaart en veel expressie gezongen. Kortom het was de knaller, waarop tot vlak voor de pauze moest worden gewacht. Marjole en Sylvia zongen ook apart een reeks van nieuwe liedjes, waar van "Meisje van zestien" en "J'ar- rive" niet onvermeld mogen worden gelaten, en toonden daarmee haar grote klasse. PIETER C. ROSIER Tentoonstellingen CAMERA: "Odessa file", dag. 7 i Kindermatinee"Robin Hood'', STUDIO: "Profession report ei 2 30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4. en van 18.30 tot 19.30 uur; Kinderaf deling dag van 16 tot 18.30 uur CCU hart bewaking i das van 14.18 en tot 14.45 uur en van 19 tot 19.30 uur, .AL Intensieve verpleging: dag van 14 tot zondage 1113 Vllst. Botermarkt 3, LIDO: "Dr. Pulver zaait papavers". schilderijen. Lenl 4.4.5 dag. 2.30 7.00 1 theaterpoppen Auke Blan- - keramiek, Machteld Hoo- gouaches en Sees Vlag ke- uniek. Geopend di. t/m r Tentoonstelling wandkle- Ans de Groot; foto's bibliotheek of na afspraak cel. 01751- iruKKerU De Bins (Ruoseveitstra; Werk van de beeldhouwer Kei dagelilKs vaD 9—17 ui LAK-foyer. Levendaal 150 111. exp< Van l Ga gracht 40, expositie Gerard de Reus schilderijen. Koert Luide schil derijen en B. J. Caxlier reisschetsen. Kindermatinee: "50 Jaar Walt Disney", Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden woensdagavond ouders) van 18.3019.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve klndi ren) zijn «le bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 16—16.00 uur. afdeling gelden de tezoekuren (alleen Ongevallendienst dag Acade- Zaterdag (DlacoDesseohulsi aterdag 13.00 1 Volkenkunde: Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaconessennuls: Mlddagbezoekuur; La- 13 45—14 ndbezoekuur; Kinderafdeling dage- 4 45—15.00 uur aan ernstige patiënten voor ernstige patiënten door. •zoek wordt toegestaan, kan erpleegkundlge hiervoor spe- Blnderardellng: 14.16—15.00 uur eleden Kinderen houtwerk tegels 1 Elke dag 1 8.30—19.00 Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 1111.30 13.30—14.18 en 18.30—19.30 u: 3e klas 13 30—14.15 en 18 30—19 30 u Kraam- afdellng 13 30—14 16 uur alleen voor echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling 1516.30 u alleen voor ouders 18 Richard Hef tl. 19.30 uur Kraamaideiing; Geluidshinder Schiphol Leidse bioscopen LUXOR: "The wild bu Kinderafdeling dag geluidshinder Kr aam af ddag 18.30 tot 19.30 b«| het Informatiecentrum Gelulds- 1 16 t hinder Schiphol (020175Ö00) teuivs 10 november 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Te Zwolle is een landbou wer uit het nabijgelegen Mastenbroek, die in beschon ken toestand verkeerde en op de veemarkt twist maakte, in verzekerde bewaring geno men. Hij had behalve eenig zilvergeld een paar oude Zwolsche couranten bij zich waarin zich plm. 26 duizend gulden nominaal aan Spaan- sche en Oostenrijksche effec ten bevonden. Zulke logeer gasten krijgt men niet dage lijks in het politiclogement. In Tilburg was Jhr. Van N.q aan de gemeente eene som van f 1.15 schuldig wegens het houden van een hond. Op de aanmaning om betaling ant woordde hij dat hij betaald had, doch de quitantie niet vinden. Aangezien hij telkens op de jacht of wegens ande re oorzaken niet te huis was, is op rechterlijk bevel de deur zijner woning opengebroken, ten einde beslag op zijne goe deren te leggen, waarna de verschuldigde gelden, met de bijgekomen kosten ad f 19, zijn betaald. Thans eischt de heer Van N. van de gemeente in rechten eene schadever goeding van f2000, omdat bij het openbreken zijner huis deur in strijd is gehandeld met de ivet en dat de be- icaarders zich aan zijn wijn te goed zouden hebben ge- Vijftig jaar geleden De Amerikaansche minis ter van handel. Hoover, heeft verklaard, dat Amerika de hoogste welvaart bereikt heeft welke de geschiedenis ooit gekend heeft. De jaren van het presidentschap van Coolidge, zoo zeide Hoover, zal men de periode van den gouden tijd noemen. Verle den jaar heeft Amerika 1 milliard dollars in het bui tenland belegd. Sommige Amerikaansche financiers zijn van meening, dat Ame rika nog meer geld moet ex porteeren: de welstand is sinds den oorlog zoo groot ge worden, dat er in het eigen land geen gelegenheid meer is het beschikbare kapitaal te plaatsen. PANDA EN DE HULPVAART 61130 Toen de inboorlingen hoorden dat ze beet waren genomen, door iemand die zich voor hun medicijnman had uit gegeven, ontstaken ze in grote woede. Eerst hieven ze het tand- knars-lied aan, en dat volgden ze op met de gruweldans en de wraak-hinkstap. En toen Panda aan kwam rennen, waren ze juist bezig met de tovertrappel. dat gespring van jullie niet zou helpen. Nu is het te laat"! "Het is niet te laat", zei B'walla. "Let maar op. We gaan kij ken. We hebben een bezwerings-dans gedaanen die helpt al tijd". Hij gaf een teken aan de inboorlingen, en die volgden hen 't oerwoud in, naar de plek waar het luchtschip het laatst gezien was. Snipper een uitje en 2 groene paprika's zeer fijn en fruit het mengsel in bo ter boven laag vuur en met een deksel op de pan tot de ui heel licht goud geel is. Voeg een lepel heet water toe en laat het m'engsei sudderen tot de paprika zacht is. Ver kruimel 250 g cornedbeef en meng dit door de pa prikamassa. Voeg een eetl tomatenpuree toe. vers- gemalenp eper, zout naar smaak en wat fijngehak te peterselie. Schep het mengsel in een licht be boterde vuurvaste schaal en spreid het uit. Breek er 4 eieren over en zet de schaal bovenin een voor verwarmde, hete over tot de eieren gestold zijn. Geef er brood en boter bij. In plaats van met brood kan men dit gerecht ook met aard appelen eten en dan desgewenst de fijnge maakte aardappelen door cornedbeefmengsel roeren WINA BORN U*Alt,H0e Kopr JE OP «er IPBE OAr t>e «ei* weaeLpy rejs <s De Generaal De bom virtuoos Copyright: Oberon/Haarlem. Tekenaar: Peter de Smet De avonturen van Jommeke De Gras- mobiel Uh...ja, vsder..om u een plezier te doen/-zT~r Plezier LEIDEN D*e Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen, korten ANOM of Unie, heeft de zaterdagen en zon- dagenl, 2, 8 en 9 november nog- maald beslag gelegd op de Stadsge hoorzaal. Ditmaal met 34 ingeschre- fanfares en harmoniën. Andere concerten en omstandigheden heb- teweeggebracht, dat we alleen de >te avond aanwezig konden zijn. We hoopten er de vermoedelijke over- nog wel aan te treffen, bleken al aan bod geweest te zijn. Aan de beurt ware-n allen D-korpsen en één in de superieure afdeling: "Harmoniekapel Excelsior Rotterdam". Maar daarmee hebben we genoeg gehoord om ontroerd te zijn geweest en dat is meer dan verbaasd. Ver bazing wekkend werd de aanpak van zo'n op concourstoetsing inge schoten verplicht werk als Ouvertur'a for Fun van Van Lijnschooten (een aanwinst) en, vrij, van de bekende Drie Dansen van Katsjatoerian. Voor beide is toptechniek nodig. Een paar zwakke seconden zaten er wel in, een wat ongelijk lopend ritur- dando bijvoorbeeld, dingen die de ju ryleden Peet van Bruggen, Laro en Stalmeier natuurlijk in rekening moesten brengen. De wimpel is dien tengevolge toegekomen aan Har monie Hoogoven Beverwijk van Wim Steijn, met 327 punten. Rotterdam ontving er 315. Winnaar Fanfare in Het feest moet de voorgaande da gen zeer geanimeerd zijn geweest. "Geweldig die animo", zei Stadsge hoorzaalbaas Milikan. Onze stad had één vertegenwoordi ging: de Kath. Leidse Harmonieka- pei in groep C onder directie van D. L. van Ooyen. KEES VERHOEF.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19