„De werkgelegenheid komt in gevaar NAM-proef boring Aarlanderveen LIDA EERSTE "Optreden werkgevers is onverantwoordelijk" De Rooy Nieuwkoop wil al vijf jaar uitbreiden: "Die auto kan me niets schelen Hervormde en Geref. synodes weer samen PAGING 4 DONDERDAG 6 NOVEMBER PvdA-kamerfractie NIEUWKOOP „Natuurlijk zijn we teleurgesteld. Al vijf jaar zijn we bezig om de garage te mogen uitbreiden. Daar is tot nu toe niets van terecht gekomen." Van de Berg„Hier willen we bouwen" Zo reageert de heer Van de Berg. medewerker van het Nieuwkoopse autobedrijf De Rooy, op het besluit van de gemeenteraad. Het plan, om het bedrijf drie maal zo groot te maken als het nu is, is opnieuw op de lange baan geschoven. De ge meente Nieuwkoop wil een uitbrei ding toestaan van honderd procent. Meer niet. De Rooy vindt dit echter onvoldoende. Er komt nu weer een gesprek, dat tot een oplossing zou moeten leiden. Van de Berg: "Die tweehonderd zeventig procent uitbreiding heb ben we gewoon nodig. Als we de ga rage maar eens zo groot mogen ma ken kunnen we alleen de show room en het magazijn aanpassen. Ons marktaandeel kunnen we dan niet vergroten. En dat is toch veel belangrijker dan alleen maar wat interne veranderingen"? Het steeds weer uitstellen van de plannen heeft, volgens Van de Berg. tot gevolg dat de werkgele genheid in gevaar komt. Vier jaar geleden werkten er éénentwintig mensen bij Van Rooy, nu nog maar veertien. Mis Kan het dealersehap van Ford in gevaar komen als de benodigde ruimte maar uitblijft? Van de Berg: "Nee. dat bepaald piet. Omdat we geen hal hebben WEERRAPPORTEN VAN HEDENMORGEN 7 ÜDB kI d I* S3 a £3 8 7 0 6 6 0 8 6 0 7 6 0 8 5 0 10 8 0 9 8 1 7 5 0 11 9 0 10 7 0 9 2 0.2 19 12 0 20 0 0 9 6 0 13 3 0 7 8-10 11 3 0 8 7 0.2 12 7 0 8 6 0 10 14 8 0 14 9 0.3 9 4 0 19 0 0 20 6 0 19 6 0 6 5 1 19 12 0 12 1 0 12 7 0 8 19 10 0.1 10 8 0 8 8 0 9 6 0 29 7 0 9 23 19 0 25 14 0 20 15 3 waar H-trucks opgesteld kunnen worden, hebben we voorlopig geen dealerschap gekregen voor die zware vrachtwagens. Als we één zo'n truck in de huidige garage zet ten is de hele boel vol. Bovendien is de grond niet op dit gewicht bere kend. Wanneer we deze zware wa gens gaan verkopen, moet je ze na tuurlijk ook kunnen onderhouden. Daarvoor heb je een smeerpunt no dig van zeker dertig meter. Die kun je niet buiten laten aanleggen". Volgens Van de Berg wil De Rooy wel graag het dealerschap hebben van die grote vrachtwagens. "Het is een onderdeel van het tota le Ford-pakket. En", zegt hij, "het betekent vanzelfsperekend uitbrei ding van de werkgelegenheid als wij dit dealerschap zouden kunnen ac cepteren. Maar dat kan alleen als we het bedrijf drie maal zo groot mogen maken". Er is wel een alternatief volgens de gemeente Nieuwkoop: verhuizen naar het industriegebied. Van de Berg hierover: "Dat kunnen we niet opbrengen. Verkassen betekent een investering van vele miljoenen en die zijn niet op te brengen. Bovendien is de grond waarop wij willen bouwen al eigendom van De Rooy. Alleen moet de bestemming „agrarisch" worden gewijzigd in „industrie". Daar ligt het knelpunt. Kijk, als we die grond nu zouden gaan verkopen, dan kon ik me voor stellen dat de gemeente dwars gaat liggen. Maar we zijn er helemaal niet op uit om winst te maken. Nu wordt er op dit stukje terrein nog wel eens wat rommel gegooid. Als er een gebouw staat, aangepast aan de omgeving is daarvan geen spra ke meer". Naar binnen De Rooy heeft de gemeente zelfs aangeboden om te zeggen hoe het nieuwe garage-onderdeel er uit moet gaan zien. "Daar is helemaal niet Monteur van Blériot De mon teur van luchtvaartpionier Louis Bleriot. Jules Teulade-Cabanes, is gisteren op 88-jarige leeftijd in Montauban overleden. Hij verzorg de het vliegtuig van Bleriot toen de ze in 1909 de eerste gemotoriseerde vlucht over het Kanaal verrichtte. op gereageerd. We hebben", aldus Van de Berg, "voorgesteld om een vijvertje en veel groen rond de ruim te te willen aanbrengen. Het wordt in ieder geval een stuk mooier dan die puinhoop, die er nu ligt. Boven dien verdwijnen veel auto's, die nu ALPHEN AAN DEN RIJN Dagblad heeft chef de bureau prijzen uitgereikt aan de winna wedstrijd. De wind bleek die derde woens hoek te hebben gewaaid. De n den in West-Duitsland. Edocl voor de hoofdprijzen. Twee 1 recht in Zweden en anderen da Op de foto uiterst rechts Lida won de eerste prijs. Naast haa Evers, die respectievelijk twee voor het bedrijf staan, naar bin nen. Al wil de gemeente dat we een rieten dak maken dan kan daar zelfs serieus over worden gepraat. Die uit breiding hebben we nu eenmaal no dig. We zitten er niet om te schreeu wen, maar om te brullen". Dp de burelen van het Alphens M. de Vlieger gistermiddag de irs van de jaarmarkt-ballonnen- lag in september uit de zuidwest eeste ballonnen werden gevon- dat zou niet ver genoeg zijn illonnen kwamen namelijk te lden in Denemarken, erhorst uit de Willemstraat. Zij Jeroen van Steenis en Eileen e en derde werden. Zij ontvin- Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Has selt buitengewone wijkgemeente in wording) G. J. D. C. Loor, bijstand in het pastoraat aldaar, die dit be roep heeft aangenomen, te Laar (West-Duitsland) P. L. de Jong, vi caris aldaar, die dit beroep heeft aangenomen: bedankt voor Waar der J. den Besten Huizen, voor Dalf- sen S. Spanjer Zevenbergen, voor Wezep H. Jongerden Veenendaal, voor Kinderdijk A. Vlietstra Doorn spijk, voor Doorn Joh. Dijkstra Kampen. Gercf. Kerken: beroepen te Haarlem-Oost P. van Breugel Leeu warden, te Rotterdam - Alexander- stad D. N. Verschoor Dieren. Ge- ref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Wetsinge - Sauerd kand. H. Veld man Zwolle; bedankt voor Urk en voor IJmuiden C. J. Breen Amster dam. Gercf. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: beroepen te Ermelo - Voorthuizen C. A. Versluis, laatste lijk missionair predikant van de Ge- ref. Kerk Vrijgemaakt te Groningen- Noord. Geref. Gemeenten: beroepen te Aalst J. Karens Opheusden. Oud- Geref. Gemeenten: bedankt voor Urk J. v.d. Poel Ede. Protest In Kiew, in de Sowjet- Unie. hebben vijfhonderd Afri kaanse studenten een week gestaakt uit protest tegen rassendiscrimina tie. Ook in een andere Sowjetrussi- sche stad. Lwow. en aan de Loe- moemba-universiteit in Moskou zijn acties gevoerd tegen rassendiscrimi natie. DRIEBERGEN De synodes van de Gereformeerde Kerken en van de Hervormde Kerk zullen op 17 en 18 september volgend jaar in Utrecht DEN HAAG (ANP) De werk geversorganisaties hebben op on verantwoorde wijze elke kans op het tot stand komen van een Cen traal Akkoord, dat gericht is op een matiging van inkomens en prijzen, geblokkeerd. Dit is de reactie van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer op het mislukken van het overleg over het Centraal Akkoord. voor de tweede maal een gezamen lijke vergadering houden. Deze vergadering wordt voorbereid door de gemeenschappelijke interim- raad van deputaten 'Samen op weg' in overleg met de moderamina van de beide synodes. De agendapunten worden voorbereid door de drie sub commissies van de interimraad. Zij zullen betrekking hebben op het be lijden van de kerk, de samenwer king op plaatselijk vlak en de kerk- ordelijke vraagstukken die door de samenwerking worden opgeroepen. Om de hervormde gemeenten en plaatselijke, gereformeerde kerken in de gelegenheid te stellen met dit synodale gebeuren mee te leven zal in januari een gespreksboekje ver schijnen, waarin bijdragen worden opgenomen van de subcommissies. Bovendien zullen hoofdstukken ge wijd worden aan landelijke samen werkingsorganen: zending, diakonie en gemeentetoerusting. De mentaliteit van de werkgevers is op onthullende wijze naar buiten gekomen door de voorstellen die zij hebben gedaan. Zo willen zij de moeilijkheden eenzijdig afwentelen op de werknemers, hetzij recht streeks door een reële loonsverla ging, hetzij indirect door aantasting van de sociale voorzieningen, aldus de socialistische kamerfractie. 16 maanden klaar zijn KATWIJK/LEIDEN Over zestien maanden moet de recon structie van het psychiatrisch centrum voor geestelijk gestoor de bejaarden "Overduin" in Kat wijk gereed zijn. Met de op dracht van dit karwei is een be drag gemoeid van f 4.300.000. Begin september van dit jaar is een begin gemaakt met de werkzaamheden. De recon structie omvat de bouw van een socio-therapcutisch centrum, als mede een aantal verbouwings werkzaamheden om het bestaan de centrum aan te sluiten op dit nieuwe gebouw. Het plan is ontwikkeld in bouwteam. Opdrachtgever is de Vereniging Nederlands Her vormde Stichtingen voor Zenuw en Geesteszieken in Soesterberg. Als architect treedt op A. van Essen uit Voorburg. De bouw wordt uitgevoerd door IBB-Kon- dor uit Leiden terwijl de werk tuigkundige installaties worden verzorgd door het technisch bu reau Massier in Den Haag. ONDERZOEK NAAR OLIE OF GAS AARLANDERVEEN Waar schijnlijk nog deze maand wordt in Aarlanderveen aan de Achttienkavelsweg gestart met een proefboring van de Nederlandse Aardolie Maat schappij. Nu de voorbereiden de werkzaamheden zijn afge rond is het wachten nog op de 50 meter hoge boortoren. De toren van de Duitse fir ma Deuiag die de boring in opdracht en onder supervisie van de NAM verricht staat momenteel nog in het Gro ningse plaatsje Bierum. Ver wacht wordt dat nog deze maand de werkzaamheden daar worden afgerond, zodat de toren vervolgens kan ver huizen naar Aarlanderveen. Het gaat hier volgens een woordvoerder van de NAM om een zogenaamde explora tieboring, een zuivere proef boring, naar olie of gas. "We hopen één van beiden te vin den. De kans dat de boring sue ces heeft is er één van één op tien". De proefboring, die volgens de planning eind van deze maand aanvangt, zal onge veer twee maanden in beslag nemen, en gaat tot op 2500 meter diepte. Mochtde boring inderdaad succes hebben, dan zal nog een tweede boring nodig zijn om de ondergrondse situatie te onderzoeken. De boring in Aarlanderveen (op de grens met de gemeen te Nieuwkoop) wordt verricht op grond van seismografische gegevens een ondergrondse studie met behulp van trillin gen). Daarbij kwam naar vo ren dat er op deze plaats iets olie of gas zou kunnen zitten. Amsterdam geh. bew. De Bilt Deelen geh. bew. Eelde mist Eindhoven mist Den Helder regen Luchth. Rtd. regen Twente mist Vlissingen geh. bew. Zd. Limburg zw. bew. Aberdeen regenbui Athene onbew. Barcelona onbew. Berlijn geh. bew. Bordeaux geh. bew. Brussel zw. bew. Frankfort Genève geh. bew. Helsinki Innsbruck geh. bew. Kopenhagen zw. bew. Lissabon onbew. Locarno geh. bew. Londen regen Luxembui-g geh. bew. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca onbew. München motregen Nice Oslo geh. bew. Parijs zw. bew. Rome onbew. Split regen Stockholm half bew. Wenen geh. bew. Zürich geh. bew. Casa Blanca onbew. Istanboel licht bew. Las Palmas geh. bew. Tel Aviv onbew. Tunis half bew. Bodegraver dronken achter stuur DEN HAAG/BODEGRAVEN Een 38-jarige vertegenwoordiger was, volgens zijn zeggen, naar een voetbaltraining geweest, waar hij bier had gedronken. Daarna be zocht hij enkele café's. Om twee uur 's nachts reed hij naar huis. De auto werd in de Markstraat in Bo degraven achtergelaten, omdat de man tegen een paal was gebotst. De politie zag de auto staan, en ging naar zijn huis. Ze constateerden, dat hij onder invloed verkeerde. Overigens niet zo'n klein beetje, want de bloedproef wees een alco- holpromilage aan van 2.90, hetgeen bijna vijf maal zo veel is als het maximum voor automobilisten. "Die auto kan me niets schelen, dat m'n neus bloedt vind ik erger", zei ver dachte. De vertegenwoordiger was door de politierechter veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf, negen maanden intrekking van het rijbe wijs. Tegen dit vonnis nu was ver dachte in beroep gegaan. Op zijn verzoek werd z'n vrouw als getuige gehoord. Zij verklaarde, de wond aan de neus van haar man met cognac te hebben gereinigd. De pre sident en procureur-generaal bij Verdachte het verstek gaan DEN HAAG BODEGRAVEN De officier van justitie bij de Haag se politierechter vond het nog niet zo erg dat een 31-jarige chauffeur uit Bodegraven een aanrijding had veroorzaakt met een geparkeerd staande auto. Erger vond hij dat de man daarna meteen was doorgere den zonder zich bekend te maken. Bovendien liet verdachte bij de Haagse politierechter verstek gaan. "Kennelijk trekt hij zich het ge beurde niet aan" concludeerde de officier van justitie. Maar omdat verdachte nog niet eerder was veroor deeld wilde hij volstaan met vijfen zeventig gulden boete voor de aan rijding en tweehonderd gulden voor het doorrijden voorwaardelijk vier maanden intrekking van het rijbe wijs met een proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde conform die eis. het Haagse gerechtshof waren bang, dat de echtgenote van ver dachte meineed pleegde. Daarom besloot het hof, de zaak te verwij zen naar de rechter-commissaris. Industriebond NKV voor federatie van vakcentrales UTRECHT (ANP) Het buiten gewoon congres van de Industriebond NKV in Utrecht heeft zich gister middag met 199 tegen 21 stemmen uitgesproken voor de vorming van een federatie tussen de vakcentrales NYV en NKV per 1 januari 1976. Dit besluit viel na een discussie van nauwelijks anderhalf uur. Van de in de zeven districten ge houden ledenvergaderingen was het animo voor de federatie in Limburg het geringst (61 pet) in de overige zes districten varieerde het aantal voor standers van 74 pet (Gelderland) tot 88 pet (Oost-Brabant). De voorzitter van de Industrie bond NVV, Arie Groenevelt, meent voorlopig dat zijn broederorganisatie van het NKV zich tijdens zijn buiten gewoon congres gisteren in Utrecht minder positief tegenover de federa tie tussen NVV en NKV en een fusie heeft opgesteld, dan in zijn kring werd verwacht. "De reacties Uit het buitengewoon congres zijn beneden onze verwachtingen gebleven, voor al omdat ons in feite een eeuwigdu rende verloving in het vooruitzicht wordt gesteld", aldus desgevraagd Groenevelt's eerste indruk. Kosten ruim f 4 miljoen Reconstructie van Overduin moet over

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4