Verkeer: minder doden JOVD hekelt Van Riel LOONAKKOORD IS VAN DE BAAN PPR IS BOOS OP VORRINK KAMER: MEER EIGEN WONINGEN Waarschijnlijk cao-overleg in bedrijfstakken SURINAAMSE REGERING HEEFT WEER MEERDERHEID „In toekomst geen acties Beroepingswerk ROBBERS „REGERING BLOKKEERT ONDERZOEK NW-GUINEA" Hans de Boer voorzitter ARP Rijk verhoogt bijdrage voor fietspaden 'Korte cursusduur zal strak keurslijf worden' GROTE VEILING TE KATWIJK AAN ZEE Invloed blaaspijpje merkbaar DEN HAAG (SP) De invoe ring van het 1 november-wetje heeft geleid tot yen duidelijke daling van het aantal doden en gewonden. Van 1 november vo rig jaar tot 1 mei was het aan tal ongevallen met letsel waar bij alcoholgebruik werd gecon stateerd, 1252. Dit aantal bedroeg in dezelfde periode in 1973/ 1974 nog 2407een daling van bijna 50 procent. Het aantal ongevallen met dodelijke afloop waarbij spra ke was van alcoholgebruik, daal de in die periode met bijna 44 procent (van 169 tot 96). Dit heeft de heer J. Nijstad advi seur van Veilig Verkeer Neder land. gisteren meegedeeld. Hij noemde de cijfers een indica tie, omdat nog niet alle cijfers van het hele jaar dat het wetje nu bestaat, binnen zijn. Boven dien is, zo zei hij, nooit precies te achterhalen hoe sterk andere veiligheidsmaatregelen draag- helm, maximumsnelheid, auto gordel) deze gegevens beïnvlce- den. Daarentegen is er een sterke toename van het alcoholgebruik in het verkeer. Dit blijkt uit drie landelijke controles van de Dentrale Politie Verkeers Com missie (CPVC) en de 60 plaat selijke politie-acties. In augus tus was het aantal mensen dat bij deze laatste controles een rijverbod of proces-verbaal kreeg 2695 tegen 1635 in novem ber vorig jaar. Om deze "betreurenswaardi ge ontwikkeling" tot stilstand te brengen en mogelijk om te buigen, zal de politie nog scher per gaan controleren. "Deze ak- tie zal pas slagen als de wegge bruiker inziet dat hij zichzelf en anderen benadeelt", aldus de heer J.F.H. van den Berg, se cretaris van de CPVC. Opvallend is tenslotte dat er meer mensen de verplichte bloed proef weigeren. In augustus wa ren dat er 162, een stijeing van 60 pet. vergeleken met maart Hoe dit komt is nog niet be kend. 'Beledigend en unfair' ELLECOM (ANP) De li berale jongerenorganisatie (JOVD), die gisteren in het Drentse Ellecom vergaderde, heeft zich "scherp gedistan- cieerd" van de uitspraken van VVD-senator Van Riel, gedaan tijdens een rede in Zaanstad Van Riel had bij die gelegen heid gesproken over "Den Uyl en zijn roversbende". De JOVD noemt die uitlating, gedaan naar aanleiding van de Spanjedemon- stratie in Utrecht, "in hoge ma te beledigend en unfair", al vindt de JOVD het optreden van het kabinet tijdens de Span je-demonstartie "hoogst" on zorgvuldig". Van Riel had tijdens zijn rede in Zaanstad ook gezegd dat de heer Den Uyl "geen mi nister - president van Nederland in de morele zin van het woord is, geen vertegenwoordiger van het Nederlandse volk, maar slechts een demagoog die door toeval op de plaats terecht kwam waar hij ten onrechte zit". De JOVD meent dat het kabinet Den Uyl wel degelijk op een parlementair juiste wjjze is totstand geko men en dat Den Uyl ook niet het recht kan worden ontzegd ais vertegenwoordiger van ons land op te treden. De JOVD meent dat de opvat tingen van Van Riel lijnrecht in druisen tegen de opvattingen van de VVD-kamerfractie. Ook meent zij dat zijn uitspraken de partij ernstig schade hebben ge daan omdat zijn uitspraken bij 'n groot deel van het Nederlandse volk gezichtsbepalend zijn. De JOVD meent dat dergelijke uit latingen niet getuigen van het fatsoen dat van 'n liberaal frac tievoorzitter mag w'orden ver wacht. De JOVD meent dat de Neder landse regering in haar reactie op de voltrekking van de vijf doodvonnissen in Spanje niet weloverwogen heeft gehandeld. De Nederlandse regering heeft met haar reactie blijk gegeven van selectieve verontwaardiging aangezien zij zich bij der gelijke acties in andere landen van een dergelijk oordeel heeft onthouden. Mr. Van Veen DEN HAAG (SP) Nu een centraal loonakkoord voor komend jaar van de baan is zal waarschijnlijk per bedrijfstak over de cao s voor komend jaar moeten worden beslist. Een bemiddelingspoging van de regering lijkt voorlopig weinig waarschijnlijk en trouwens ook weinig kansrijk. Wel wordt verwacht dat het kabinet, dat gisteravond op de hoogte werd gesteld van het mislukken van het centrale loonoverleg, zich zal laten informeren door vakbeweging en werkgevers. Na urenlange gesprekken kwam gisteravond vast te staan dat de Stichting van de Arbeid, topover- legorgaan van werkgevers en vak beweging, geen kans ziet een een- PARAMARIBO (SP) Het sta tenlid George Hindori van de Voor uitstrevende Hervormingspartij, heeft de Surinaamse regering aan een meerderheid geholpen. Door mee te werken aan de benoeming van de heer Martodihardjo als lid van de Staten bezorgde Hindori de rege ring weer een aanhang van twintig van de 39 Statenzetels. De zestien andere leden van de VHP-fractie onder leiding van Lach- mon lieten tijdens de Statenverga dering verstek gaan. Zij stonden op het standpunt, dat eerst de behan deling van de ontwerp-grondwet achter de rug moest zijn- VVD ivil meer weten over somberder economie DEN HAAG (SP) De flnancië- le specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer drs Gijs van Aar- denne voelt morgen de regering aan de tand over de nog slechtere eco nomische vooruitzichten dan al op Prinsjesdag bekend waren. Van Aardenne kreeg gisteren toestem ming voor een mondelinge ondervra ging van minister Duisenberg van Financiën naar aanleiding van uit latingen van directeur Van den Beid van het Centraal Planbureau in een vraaggesprek met Het Parool en het commentaar van premier Den Uyl daarop. Van den Beid heeft gezegd, dat de wereldhandel volgend jaar niet met acht maar slechts met vijf procent zal toenemen. Een van de gevolgen zal zijn een oplopen van het aantal werklozen met tienduizend. Den Uyl heeft gezegd, dat de nieu we gegevens een extra verantwoor delijkheid leggen op de sociale part ners bij hun onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar; Van Aardenne verdenkt de regering ervan, dat zy de nieuwe gegevens al had tijdens de algemene beschou wingen over troonrede en miljarden nota in de Tweede Kamer op 10 ok tober en ze toen heeft verzwegen. traal akkoord tot stand te brengen. Struikelblok is, de prijscompensatie per 1 juli volgend jaar: 4e vakbewe ging wil dat die doorgaat maar de ondernemers weigeren dat. „Wij willen voorkomen dat er nog meer bedrijven kapot gaan", zei werkge versvoorzitter mr. C. van Veen. De vakbeweging had er geen be hoefte aan samen met de werkgevers het kabinet-Den Uyl te verzoeken de helpende hand te bieden. NVV- voorzitter Wim Kok: "Wij sluiten een contract met de werkgevers, daar gaat het om. Als de regering een ini tiatief wil nemen tot een gesprek moet zij dat zelf weten". Kok liet echter doorschemeren dat hij in zo'n gesprek weinig heil ziet. Aan het begin van het overleg van gisteren hadden de werkgevers zich hard opgesteld. Zij presenteerden een discussienota over een vierjaren plan voor het sociaal-economisch beleid. K%ernpunten daarvan: géén cent loonstijging jaar" 1976 en een ombuiging kostenstijging In de visie va tekent dat een chanisme het "overgangs- de jaren daarna /an de snelle arbeids kan 'de laatste jaren, de ondernemers be- afscheid van het me de prijscompensatie en inkomensverschillen) in welke vorm dan ook. Na 1976 kan er gepraat wor den over een loonstijging aan het be gin van het jaar, waarbij dan een re latie met de verwachte prijsstijging tot stand moet komen. De stijging van de arbeidskosten van tien procent ten opzichte van de verhoging van de arbeidsprodukti- viteit in de laatste drie jaar moet in vier jaar ongedaan worden gemaakt, zo eisen de ondernemers. Een ech te loonsverhoging zit er dus voor die jaren ook niet of nauwelijks in, ten zij de regering met een lastenver laging zou komen. NW-voorzitter Kok liet zich dan ook bitter over de werkgeversnota uit. "We weten nu waar we met de ondernemers in de komende jaren aan toe zijn" zei hij, "dit liegt er niet om". Kok zei dat de vakbewe ging ernstig twijfelt aan de theorie van de werkgevers dat meer rende ment van de bedrijven zal leiden tot het scheppen van nieuwe werk gelegenheid. "Wat de ondernemers willen is voor de vakbeweging onaan vaardbaar". de Tweede Kamer de gelukwen- geen nivellering (verkleining ARNHEM (ANP) 'Achteraf ben ik blij dat de zaak niet is door gegaan. Voor de toekomst heeft het ook geen nut meer om in Nederland acties te voeren'. Dit zei gisteren voor het gerechtshof te Arnhem de 'commandant' van de ongeveer dertig man sterke ploeg Zuidmolukkers die in de nacht van 3 op 4 maart naar Soestdijk wilden om leden van de koninklijke familie te gijzelen. Deze leider, de 64-jarige J.M. uit Drach- ten, stond gisteren met nog drie an dere als hoofdpersonen aangemerkte Zuidmolukkers in hoger beroep te recht. M. was door de rechtbank tot vijf jaar veroordeeld na een eis van zeven jaar. Volgende week dinsdag zal de procureur-generaal zijn re quisitoir houden en zullen de ver schillende raadslieden met hun plei dooien komen. Hervormde Kerk: Beroepen te Noordhorn, Niezijl en Saaksum (Gr), I. Hoornaar, kand., te Utrecht, te Den Haag (Waalse Gemeente), J.L. Clavaud, kand., te Den Haag; aan genomen naarRotterdam-oentrum (jeugdpred.), H. J. Groenewegen, Schiedam, naar Nijbroek, P. de Hoop te Dokkum, bedankt voor: Nunspeet, J.C. de Bie te Rijssen. Laatst vroeg een klant een speciaal dieet voor z'n zieke hond. ,,Bello moet voortaan geëxpandeerde hondevoeding eten", had de dierenarts gezegd. Natuurlijk hadden wij Canex van Hope Farm voorradig. (Hét speciaalvoer). Bello is ons zeer dankbaar, je bent tenslotte DIERENSPECIAALZAAK of je bent het niet!!!! Werkelijk alles voor huisdieren. Haven 2426a Leiden, 125107 Den Haag De regering dreigt de mogelijkheid te blokkeren voor gesprekken met „overlevenden" over de houding van de Nederlandse regering inzake Nieuw-Guinea, Op dit gevaar wijst de voorzitter van de vaste commissie voor buitenlandse zaken in de Tweede Kamer, Piet Dankert (PvdA). Dankert reageert op een brief van minister Van der Stoel aan de Kamer. Hierin staat dat de regering voorlopig geen medewerking wil geven aan een onafhankelijk bronnenonderzoek over Nieuw-Gui nea. Er kunnen zaken aan het licht komen, volgens Van der Stoel, die onze buitenlandse betrekkingen en ook individuele personen ernstig kunnen schaden. De minister wil wel meewerken aan een beperkt onderzoek onder verantwoordelijk heid van de regering door een ambtelijke werkgroep. „Onbevredigend", oordeelt Dankert. „Wij vinden Juist bronnenonderzoek nodig nu er nog een kans is met degenen die destijds het Nieuw-Gui- nea-beleid maakten zinnige gesprek ken te voeren". Het PvdA-Kamerlid veronderstelt dat met de wetenschappelijke onderzoekers de afspraak valt te maken, dat publicatie van het onderzoek (of delen ervan) enige jaren wordt opgeschort. „Persoonlijk vind ik, dat er meer moet gebeuren, dan de minister nu toezegt", oordeelt Dankert. DEN HAAG (SP) Nieuwe voor zitter van de Anti-Revolutionaire Party wordt de 38-jarige Hans A. de Boer uit Velsen. Bij een schriftelij ke stemming verwierf De Boer ruim 55 procent van de stemmen van 529 kiesverenigingen. Tegenkandidaat Sj. Jonker die te elfder ure naar voren was geschoven door een reeks kiesverenigingen die tegen het huidige beleid van de AR- top gekant schijnen te zijn. Jonker haalde bijna dertig procent van de stemmen. Van de 850 kiesverenigin gen namen 529 aan de verkiezingen aeel. De Boer is secretaris van de Chris telijke Kruideniersbond geweest en voorzitter van de AR-jongeren. Hij is thans lid van de Tweede Kamer. Hij Is wethouder geweest van Vel sen en lid van de provinciale staten van Noord-Holland. Hij is nog voor zitter van de CDA-fractie in de Vel- ser gymeeoiteraad. De Boer volgt drs. J. de Koning op die de functie van voorzitter heeft neergelegd om medische redenen. Den Haag Het ziet er naar uit, dat de liberale oppositie in de Eerste Kamer volgende week tegen het wetsontwerp stemt over beperking van de cursusduur aan universitei ten en hogescholen met ingang van 1 september 1978. Maar met steun van de christen-democraten sleept minister Van Kemenade het omstre den voorstel wel door de Kamer. Aan een discussie die twaalf Jaar geleden door wijlen minister Cals in gang is gezet, zal dan een einde komen, stelde de huidige minister van onderwijs en wetenschappen dr. J. van Kemenade tevreden vast. Van Kemenade noemde de njeuwe wettelijke regeling "het geëigende instrument" om de akker van het wetenschappelijk onderwijs om te ploegen. De liberale woordvoerder dr. G. Zoutendijk had geen goed woord over voor het wetsvoorstel. Hij somde acht punten van ernstige kritiek op. Bitter stelde hij vast, dat de regering de waarschuwingen vanuit de universitaire wereld wegwuift. Hij vreesde verlaging van kwaliteit en verschraling van onderwijs en onderzoek. De eenvormige cursusduur van ten hoogste vijf jaar (by voorkeur vier jaar) leidt volgens Zoutendijk tot een „strak keurslijf" en „grote verstarring". Hij bestreed de opvat ting, dat de nieuwe regeling de kosten van het wetenschappelijk onderwijs flink zou drukken. „Een bezuiniging met tien procent acht ik al rijkelijk optimistisch," zei Zouten dijk. DEN HAAG (SP. ANP) De Politieke Partij Radikalen is boos op minister Irene Vorrink van Mi lieu die gisteren bekend heeft ge maakt voorlopig geen maatregelen te nemen tegens puitbussen. "Een misdaad tegen het leven op aarde", heeft het PPR-bestuur dit in een verklaring genoemd. Volgens deze partij is al onomstotelijk be wezen, dat het gas uit spuitbussen de beschermende ozonlaag aantast. Als gevolg daarvan zou het leven op aarde komen bloot te staan aan de ultra violette straling van de zon. Minister Vorrink heeft laten we ten, dat zij met maatregelen wil wachten totdat begin volgend jaar een samenvattend rapport over de zaak is afgerond. Zij meent dat een maatregel in breed internationaal verband de voorkeur verdient, maar sluit niet uit dat Nederland zo no dig alleen het gebruik van spuitbus sen zal verbieden. Het PPR-bestuur vindt dat er al voldoende rapporten op tafel liggen die een verbod op het gebruik van schadelijke drijfgassen rechtvaardi- kele weken zijn conclusies trekt uit de rapporten van de elektriciteits bedrijven en van de gezondheids raad over de bouw van kerncentrales. De Tweede Kamer verwierp gis teren een motie van de communist Van het Schip om de klein-verbrui- kers (de huishoudens) te ontlasten van de heffingen voor de veront reiniging van het water. Verder verwierp de Kamer twee moties van de D'66'er Imkamp. De eerste vroeg om een speciaal opspo ringsapparaat voor milieu-delicten, waarover minister Vorrink de be schikking moest krijgen. In de an dere motie werd de regering ge vraagd nog in het begrotingsjaar 1976 te komen met een wetsontwerp dat de inspraak en het beroep re gelt bij milieuhygiënische be schikkingen. De Kamer ging wel akkoord met een motie van Van Kuijen (PPR), waarin de regering wordt gevraagd overleg te openen in EG-verband met Noorwegen om voorschriften te maken tegen vervuiling van de Noordzee, nu daar hard gezocht wordt naar gas en delfstoffen. Te gen deze motie stemden VVD, GPV, SGP en CPN. DEN HAAG (ANP) De bijdra ge die het ryk levert in de aanleg- kosten van fietspaden in stedelijke gebieden wordt verhoogd van vijftig naar tachtig procent. De aanleg van fietspaden langs secundaire en ter tiaire wegen gaat het rijk voor de helft subsidiëren. Dit staat in een wetsontwerp van de ministers Wes terterp van Verkeer en Waterstaat en Duisenberg van Financiën dat by de Tweede Kamer is ingediend. Het geld hiervoor komt uit het rijkswegenfonds. De bestemming van het rijkswegenfonds wordt daarvoor zo veranderd, dat men er nu ook voor fietspaden uit kan putten. Tot nu toe kon dat alleen voor fietspa den langs rijkswegen. Met deze maatregelen wil minister Westerterp de lagere overheden in staat stellen om meer fietspaden aan te leggen. Dat is volgens hem hard nodig om de aantrekkelijkheid van het (bromi fietsverkeer te ver- gtroten. Een stilleven van Henri Fantin Latour heeft gistermiddag op de veiling van Paul Brandt in Amster dam f74.000 opgebracht. Het 60 bij 47 centimeter metende doek ging naar het buitenland. Bij de odernen haalde een werk van Johan Barthold Jongkind met f20.000,- de topprijs. Op: zaterdagmiddag 8 november a.s. aanvang 14.00 uur zal in: Sporthal Cleynduin, Stadhoudersdreef 1 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstel veen t.o.v. gerechtsdeurwaarder A. van Vliet te Leiden een party goederen publiek contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe antieke hanglampen 6- en 12-delige cassettes zilveren serviezen platenspelers oude lampen commodes w.o. wortelnoten en eiken stereo apparatuur cassetterecorders 9 Bretonse klokken 9 draagbare radio's 9 wandornamenten 9 dekenkisten Iade- en hoekkasten 9 bijzet- en telefoon- tafeltjes 9 gouden sieraden w.o. dames- en herenhorloges 9 Perzische kleden en lopers 9 gebruikte kleuren t-v.'s en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. DEN HAAG (SP) Nog dit jaar wordt een regeling van kracjit voor het zogeheten beschut eigen woning- bezit. Dat is een regeling die er ruw gezegd op neer komt dat voor men sen in de lagere inkomensgroepen het makkelijker wordt een woning te kopen doordat de woningbouw verenigingen als tussenpersoon op treden en de problemen oplossen. Een meerderheid in de Tweede Kamer liet gisteren tijdens de be schouwingen over de begroting volks huisvesting blijken dat het eigen wo- ningbezit bevorderd moet worden. Het ARP-kamerlid Scholten kwam zelfs met concrete voorstellen om het aantal koopwoningen dat volgend jaar zal worden gebouwd omhoog te brengen ten koste van de woningwet- bouw. PvdA-woordvoerder Kombrink had bedenkingen over het bevorderen van het eigen woningbezit, omdat daar mee de hogere inkomensgroepen via. aftrekposten zouden kunnen worden bevoordeeld, terwijl naar zijn me ning gestreefd zou moeten worden naar een rechtvaardigere verdeling van de woonlasten. Hij vroeg zich af of de rente-afrek niet moet wor den veranderd. Het ARP-Kamerlid Scholten drong er by het trio bewindslieden van volkshuisvesting (Gruijters, Schaefer en Van Dam) echter op aan het on derhoud van de eigen woning weer fiscaal aftrekbaar te maken. Zijn streven naar een groter eigen wo ningbezit werd ondermeer gesteund door WD. KVP en CHU. Kritiek kregen de drie bewindslei- den uit vrijwel alle Kamerfracties over het inzakken van de bouw markt. WD-woordvoerder De Beer: "Dit jaar zijn er 10.000 meer bouw vakkers werkloos dan vorig jaar. De belofte om de werkloosheid niet ver der te laten oplopen is het kabinet dus niet nagekomen". CHU-kamerlid Tolman: "Wij zijn bijzonder teleurgesteld. De cijfers van Keerpunt worden niet gehaald". Hij schotelde het drietal bewindslie den een voorstel aan de kamer voor, waarin werd gevraagd het bouwpro gramma volgend jaar op te voeren. De KVP drong er bij de bewinds lieden op aan om eens te denken aan het omscholen van werkloze bouwvakkers uit de nieuwbouw naar de vernieuwbouw. De PvdA drong er bij de regering op aan een extra im puls in de bouwmarkt te overwegen, omdat de werkgelegenheid gehand haafd zou moeten blijven op het niveau van 1974. EDE ANP) Een van de zes zeil schepen van het Edese bedrijf Quest Zeilcharter wordt sinds 14 oktober vermist. Het schip moet zich ergens op de Middellandse Zee bevinden of in de havens van een van de landen rond de Middellandse Zee. Aan boord zijn de eigenaar van het schip, de 32- jarige Arjen Tqutelink uit Ede, en vijf Nederlandse passagiers. Volgens een woordvoerder van het bedrijf kan er geen sprake zijn van schipbreuk, omdat het schip in goe de staat was en in de afgelopen we ken geen slecht weer is gemeld. Men denkt eerder aan een misdrijf. De Italiaanse politie heeft een on derzoek ingesteld en ook Interpol is ingeschakeld. Spaanse en Italiaanse vliegtuigen hebben zonder succes zoekacties gehouden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7